Open Hotel (7.x-1.0-beta1) - en to hu translation catalogue (63 entries)

en: Home
hu: Címlap

en: Title
hu: Cím

en: Body
hu: Törzs

en: Content
hu: Tartalom

en: more
hu: tovább

en: Article
hu: Cikk

en: Tags
hu: Címkék

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: Image
hu: Kép

en: Menu
hu: Menü

en: Total
hu: Mindösszesen

en: Contact
hu: Kapcsolat

en: Block
hu: Blokk

en: Page
hu: Oldal

en: Custom
hu: Egyéni

en: Comment
hu: Hozzászólás

en: Price
hu: Ár

en: Address
hu: Cím

en: Desc
hu: Csökk

en: Navigation
hu: Navigáció

en: Sort by
hu: Rendezés

en: Features
hu: Jellemzők

en: Product
hu: Termék

en: Photo
hu: Fénykép

en: Webform
hu: Űrlap

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
hu: Új kérdőív vagy űrlap készítése a felhasználóknak. A beküldések, illetve az azokból készített statisztikák csak a jogosult felhasználók számára lesznek elérhetőek.

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Billing information
hu: Számlázási információk

en: About
hu: Leírás

en: Line items
hu: Tételek

en: Page Top
hu: Oldal teteje

en: Page Bottom
hu: Oldal alja

en: Order total
hu: A rendelés végösszege

en: Preface First
hu: Előszó teteje

en: Main menu
hu: Főmenü

en: Menu items for any enabled features.
hu: Az összes engedélyezett jellemzőhöz tartozó menüpontok.

en: Photo Gallery
hu: Fotógaléria

en: Sidebar First
hu: Oldalsáv teteje

en: User menu
hu: Felhasználói menü

en: The <em>Navigation</em> menu contains links intended for site visitors. Links are added to the <em>Navigation</em> menu automatically by some modules.
hu: A <em>Navigation</em> menü a webhely látogatóinak szánt hivatkozásokat tartalmazza. A <em>Navigációs</em> menühöz néhány modul automatikusan hozzáadhat hivatkozásokat.

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
hu: A <em>Felhasználói</em> menü a felhasználói fiókhoz kapcsolódó hivatkozásokat tartalmazza. Például „Kijelentkezés”.

en: The <em>Management</em> menu contains links for administrative tasks.
hu: Az <em>Adminisztrációs</em> menü adminisztrációs feladatok hivatkozásait tartalmazza.

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
hu: A <em>Fő</em> menü célja jellemzően a webhely főbb egységeinek hivatkozása, általában a felső navigációs sávban.

en: Basic page
hu: Egyszerű oldal

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
hu: Az <em>egyszerű oldal</em> használatos az állandó tartalmakhoz, ilyen például a „Bemutatkozás” oldal.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
hu: Vesszővel elválasztott szavak listája a tartalom jellemzésére.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
hu: A <em>cikk</em> típust az időhöz kötött tartalmakhoz érdemes használni. Például hírek, sajtóközlemények vagy blogbejegyzések.

en: Unit price
hu: Egységár

en: Branding
hu: Márkázás

en: Upload an image to go with this article.
hu: Kép feltöltése a cikkhez.

en: Display path
hu: Útvonal megjelenítése

en: Sidebar Second
hu: Második oldalsáv

en: Header First
hu: Fejléc első

en: Header Second
hu: Fejléc második

en: Footer First
hu: Lábléc első

en: Footer Second
hu: Lábléc második

en: Asc
hu: Növ

en: Master
hu: Mester

en: Management
hu: Adminisztráció

en: Facilities
hu: Naplózó rendszerek

en: Booked Unit Price
hu: Foglalt szobák ára

en: Booking Price
hu: Foglalás ára

en: Bookable Unit Description.
hu: Foglalható szoba leírása.
