OpenID Single Sign On Provider (7.x-1.0) - en to it translation catalogue (20 entries)

en: user
it: utente

en: Delete
it: Elimina

en: Cancel
it: Annulla

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Yes
it: Sì

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Label
it: Etichetta

en: Default
it: Predefinito

en: User
it: Utente

en: Profile
it: Profilo

en: Session closed for %name.
it: Sessione chiusa per %name.

en: Log out
it: Esci

en: Account
it: Profilo

en: This will override any other link you have set.
it: Questo sovrascriverà qualsiasi altro link tu abbia impostato.

en: Edit the welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
it: Modifica il messaggio e-mail di benvenuto inviato ai nuovi utenti dopo la registrazione, quando l'approvazione di un amministratore è richiesta.

en: Edit the welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
it: Modifica il messaggio e-mail di benvenuto inviatio ai nuovi utenti dopo la registrazione, quando nessuna approvazione da parte di un amministratore è richiesta.

en: Enable and edit e-mail messages sent to users upon account activation (when an administrator activates an account of a user who has already registered, on a site where administrative approval is required).
it: Attiva e modifica il messaggio e-mail inviato agli utenti dopo l'attivazione del profilo (quando un amministratore attiva il profilo di un utente che si è già registrato, quando l'approvazione di un amministratore è richiesta).

en: Machine Name
it: Nome ad uso interno

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
it: Le variabili disponibili sono: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
