OpenID Single Sign On Provider (7.x-1.1) - en to id translation catalogue (20 entries)

en: user
id: anggota

en: Delete
id: Hapus

en: Cancel
id: Batal

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Default
id: Bawaan

en: User
id: Pengguna

en: Profile
id: Profil

en: Session closed for %name.
id: Sesi ditutup untuk %name.

en: Log out
id: Logout

en: Account
id: Keanggotaan

en: This will override any other link you have set.
id: Ini akan membatalkan tautan lain yang telah Anda tetapkan.

en: Edit the welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
id: Sunting pesan e-mail selamat datang yang dikirim ke anggota baru ketika sedang mendaftar, ketika persetujuan administrasi disyaratkan.

en: Edit the welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
id: Sunting pesan e-mail selamat datang yang dikirim ke anggota baru ketika sedang mendaftar, ketika tidak ada syarat persetujuan administrator.

en: Enable and edit e-mail messages sent to users upon account activation (when an administrator activates an account of a user who has already registered, on a site where administrative approval is required).
id: Hidupkan dan sunting pesan e-mail yang dikirim ke pengguna-pengguna saat aktifasi akun (ketika administrator mengaktifkan sebuah akun pengguna yang sudah siap didaftarkan, pada situs dimana persetujuan administrasi disyaratkan).

en: Machine Name
id: Nama Mesin

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
id: Variabel yang tersedia: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
