Opening hours (7.x-1.4-beta2) - en to sv translation catalogue (90 entries)

en: Delete
sv: Radera

en: closed
sv: stängd

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Date
sv: Datum

en: - None -
sv: - Ingen -

en: Category
sv: Kategori

en: Save
sv: Spara

en: Sunday
sv: söndag

en: Monday
sv: måndag

en: Tuesday
sv: tisdag

en: Wednesday
sv: onsdag

en: Thursday
sv: torsdag

en: Friday
sv: fredag

en: Saturday
sv: lördag

en: Node
sv: Nod

en: Week
sv: Vecka

en: January
sv: januari

en: February
sv: februari

en: March
sv: mars

en: April
sv: april

en: May
sv: maj

en: June
sv: juni

en: July
sv: juli

en: August
sv: augusti

en: September
sv: september

en: October
sv: oktober

en: November
sv: november

en: December
sv: december

en: End date
sv: Slutdatum

en: Repeat
sv: Upprepa

en: Notice
sv: Notering

en: Category vocabulary
sv: Vokabulär för kategori

en: Start time
sv: Starttid

en: Discard changes
sv: Ignorera ändringar

en: Delete instance
sv: Radera förekomst

en: Previous week
sv: Föregående vecka

en: Next week
sv: Nästa vecka

en: until
sv: tills

en: End time
sv: Sluttid

en: Apply changes
sv: Tillämpa ändringar

en: Opening hours
sv: Öppettider

en: Add blocked day
sv: Lägg till spärrad dag

en: Opening hours for node by week
sv: Öpppettider för noden per vecka

en: Enable opening hours for this content type
sv: Aktivera öppettider för denna innehållstyp

en: Provides database structure and interfaces for managing the opening hours for libraries, offices, shops, etc.
sv: Tillhandahåller databasstruktur och gränssnitt för att hantera öppettiderna för bibliotek, kontor, butiker och så vidare.

en: Blocked days
sv: Spärrade dagar

en: Blocked days are days where no opening hours are
        allowed, ie. everythings appears to be closed. You can use this
        functionality to enforce closing days for a large chain of shops or
        similar organisations, to avoid having to enter closing data on
        dozens of pages.
sv: Spärrade dagar är dagar då inga öppettider tillåts, det vill säga allt verkar vara stängt. Du kan använda denna funktion för att styra gemensamma stängda dagar för en större butikskedja eller liknande organisationer, samt för att undvika att behöva ange stängningsuppgifter på massa sidor.

en: No blocked days found.
sv: Inga spärrade hittades.

en: Save blocked day
sv: Spara spärrad dag

en: Invalid date. Must be in Y-m-d format, eg.  2011-12-28
sv: Ogiltigt datum. Måste vara på format Å-m-d, till exempel 2011-12-28

en: Delete blocked day @date?
sv: Radera spärrad dag @date?

en: Blocked day @date deleted.
sv: Spärrad dag @date raderad.

en: Opening hours for @title
sv: Öppettider för @title

en: Blocked day
sv: Spärrad dag

en: Edit opening hours instance
sv: Redigera uppsättning av öppettider

en: Add new opening hours instance
sv: Lägg till ny uppsättning av öppettider

en: Delete this instance
sv: Radera denna uppsättning

en: You are changing the root instance of a repeating series. These changes will be applied to the entire series.
sv: Du ändrar huvuduppsättningen av en återkommande serie. Dessa förändringar kommer att tillämpas på hela serien.

en: Change root instance?
sv: Ändra huvuduppsättning?

en: You are changing an instance of a repeating series. Do you want to change future occurences of this instance as well?.
sv: Du ändrar en uppsättning av en upprepad serie. Vill du ändra framtida förekomster av denna uppsättning också?

en: Change this instance only
sv: Ändra enbart denna uppsättning

en: Change future instances
sv: Ändra framtida uppsättningar

en: Change entire series
sv: Ändra hela serien

en: You are deleting the root instance of a repeating series. All future instances will be deleted as well.
sv: Du raderar huvuduppsättningen av en upprepande serie. Alla framtida uppsättningar kommer också att raderas.

en: Delete root instance?
sv: Radera huvuduppsättning?

en: You are deleting an instance of a repeating series. Do you want to delete future occurences of this instance as well?.
sv: Du raderas en uppsättning i en upprepande serie. Vill du även ta bort framtida förekomster av denna uppsättning?

en: Delete future instances?
sv: Radera framtida uppsättningar?

en: Delete this instance only
sv: Radera enbart denna uppsättning

en: Delete future instances
sv: Radera framtida uppsättningar

en: Delete entire series
sv: Radera hela serien

en: Loading administration interface…
sv: Laddar administrativt gränssnitt...

en: Week !week, !year
sv: Vecka !week, !year

en: Current week
sv: Denna vecka

en: What’s special about this instance?
sv: Vad är speciellt med den här uppsättningen?

en: Opening time
sv: Öppningstid

en: Closing time
sv: Stängningstid

en: Change future instances?
sv: Ändra framtida uppsättningar?

en: Opening hours by week
sv: Öppettider per vecka

en: Shows opening hours for the current week for the node in question with arrows for displaying future weeks as well.
sv: Visar öppettider för aktuell vecka för noden i fråga med pilar för att även kunna visa framtida veckor.

en: Hide if there is no opening hours data for this node
sv: Dölj om det inte finns några öppettider för denna nod

en: Edit opening hours for content
sv: Redigera öppettider för innehåll

en: Allows the user to configure opening hours for any node type that has opening hours enabled.
sv: Låter användaren konfigurera öpppettider för valfri nodtyp som har öppettider aktiverad.

en: Administer opening hours configuration
sv: Administrera konfiguration av öppettider

en: Allows the user to configure global closing days for opening hours and other settings.
sv: Låter användaren ställa in genomgående gällande stängda dagar, samt andra inställningar.

en: Add new blocked day
sv: Lägg till ny spärrad dag

en: Blocked day %date added.
sv: Spärrad dag %date lades till.

en: Delete blocked day
sv: Radera spärrad dag

en: You can select a taxonomy vocabulary to act as categories for opening hours here. If enabled, you will be able to select one of the terms in that vocabulary as category when creating or editing an opening hours time interval.
sv: Här kan du välja ett taxonomivokabulär att fungera som kategorier för öppettider. Om det är aktiverat, kommer du att kunna välja en av termerna i den vokabulären som kategori när du skapar eller redigerar ett tidsintervall för öppettider.
