Openlayers (7.x-2.0-beta1) - en to fr translation catalogue (122 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Prefix
fr: Préfixe

en: Suffix
fr: Suffixe

en: Delete
fr: Supprimer

en: List
fr: Lister

en: Cancel
fr: Annuler

en: Language
fr: Langue

en: Enabled
fr: Activé

en: On
fr: Activé

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Edit
fr: Modifier

en: Weight
fr: Poids

en: Settings
fr: Paramètres

en: Import
fr: Importer

en: Export
fr: Exporter

en: Preview
fr: Aperçu

en: Save
fr: Enregistrer

en: Default
fr: Par défaut

en: Views
fr: Vues

en: Add
fr: Ajouter

en: Path
fr: Chemin

en: Element ID
fr: identifiant (ID) de l'élément

en: Anchor
fr: Ancre

en: Separator
fr: Séparateur

en: Activated
fr: Activé

en: Done
fr: Terminé

en: Overridden
fr: Supplanté

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Square
fr: Carré

en: Clone
fr: Cloner

en: Threshold
fr: Seuil

en: Map
fr: Carte

en: Revert
fr: Rétablir

en: Basics
fr: Les bases

en: Red
fr: Rouge

en: Base URL
fr: URL de base

en: Permalink
fr: Permalien

en: Solid
fr: Solide

en: Green
fr: Vert

en: Blue
fr: Bleu

en: Raw
fr: Brut

en: Rounded corners
fr: Coins arrondis

en: API Keys
fr: Clés API

en: Settings page
fr: Paramètres de la page

en: Zoom level
fr: Niveau de zoom

en: Data Source
fr: Source de données

en: Default style
fr: Style par défaut

en: Fullscreen
fr: Plein écran

en: Round
fr: Arrondi

en: Displays
fr: Affichages

en: Polygon
fr: Polygone

en: Behaviors
fr: Comportements

en: Maps
fr: Cartes

en: Base layers
fr: Couche de base

en: Layers
fr: Couches

en: Watch
fr: Surveiller

en: Default OpenLayers WMS
fr: WMS par défaut d'OpenLayers

en: Basic default style.
fr: Style par défaut basique.

en: Default style for selected geometries
fr: Style par défaut des géométries sélectionnées

en: Default Map
fr: Carte par défaut

en: OpenLayers base API module
fr: API de base du module OpenLayers

en: OpenLayers Source
fr: Source OpenLayers

en: Zoom to Layer
fr: Zoomer sur la couche

en: Virtual Earth Hybrid
fr: Virtual Earth Hybride

en: Zoom Level
fr: Niveau du zoom

en: Latitude Field
fr: Champ Latitude

en: Longitude Field
fr: Champ Longitude

en: WKT Field
fr: Champ WKT

en: This is map that will be used to render the view.
fr: Cette carte sera utilisée pour afficher la vue.

en: OpenLayers Map
fr: Carte OpenLayers

en: Default select style
fr: Style de sélection par défaut

en: Edit style
fr: Modifier le style

en: Delete style
fr: Supprimer le style

en: Displays a View as an OpenLayers map.
fr: Affiche une vue en tant que carte OpenLayers.

en: Provides Data to Power an OpenLayers map.
fr: Fournit des données pour générer une carte OpenLayers.

en: Title Field
fr: Champ Titre

en: Description Field
fr: Champ Description

en: Google Maps API Map
fr: Carte Google Maps API

en: Yahoo Maps API Map
fr: Carte Yahoo Maps API

en: <a href="!url">KML</a> overlay.
fr: Surcouche <a href="!url">KML</a>.

en: Google Maps Satellite Imagery.
fr: Google Maps Imagerie Satellite.

en: Google Maps Hybrid
fr: Google Maps Hybride

en: Google Maps with roads and terrain.
fr: Google Maps avec les routes et le terrain.

en: Google Maps Physical
fr: Google Maps Physique

en: Yahoo Maps Hybrid
fr: Yahoo Maps Hybride

en: Yahoo hybrid of streets and satellite tiles.
fr: Yahoo hybride de rues et d'images satellite.

en: Virtual Earth (Bing) satellite tiles.
fr: Virtual Earth (Bing) carrés satellite.

en: Virtual Earth (Bing) hybrid of streets and satellite tiles.
fr: Virtual Earth (Bing) hybride de rues et d'images satellite.

en: Invisible style
fr: Style invisible

en: Invisible default style.
fr: Style par défaut invisible.

en: Select a layer type to create a new layer.
fr: Sélectionner un type de couche pour créer une nouvelle couche.

en: OpenLayers Views Vector
fr: Vecteur des vues OpenLayers

en: Data layer for OpenLayers maps.
fr: Couche de données pour les cartes OpenLayers.

en: The main OpenStreetMap map
fr: La principale carte OpenStreetMap

en: <a href="@cloudmade">Get a CloudMade account and API Key</a>
fr: <a href="@cloudmade">Obtenez un compte Cloudmade et une clé d'API</a>

en: <a href="@google">Obtain an API key from Google for your domain</a>
fr: <a href="@google">Obtenir une clé d'API à partir de Google pour votre domaine</a>

en: OpenLayer styles are stored versions of 
            <a href="@ols">javascript StyleMap objects</a>, but are much easier to 
            configure through an interface. Styles will typically define the icon, 
            fill color, border, and radius of points or polygons, so they are used 
            on overlays more often than base layers, which are not affected by vector 
            styles.
fr: Les styles OpenLayers sont des versions stockées d'<a href="@ols">objets javascript StyleMap</a> bien plus faciles à configurer grâce à une interface. Typiquement, les styles définissent les icônes, les couleurs de remplissage, les bordures, les rayons de points ou les polygones, ils sont donc plus souvent utilisés dans les premiers plans (overlays) que les couches de base, qui ne sont pas affectées par les styles vectoriels.

en: Layers are stored versions of javascript OpenLayers layer 
            objects. They point at a data source, like OpenStreetMap, Google Maps, 
            or Drupal itself, and sometimes define the zoom levels for which they apply.
fr: Les couches sont des versions stockées de couches javascript OpenLayers. Elles pointent vers des données sources comme OpenStreetMap, Google Maps, 
    ou Drupal lui-même, et définissent parfois les niveaux de zoom auxquels elle s'appliquent.

en: Commercial layer providers like Google will require API keys 
            to ensure that users are't abusing the service and to enforce limits. Not all 
            of these keys are required, of course, only those that are used on a site.
fr: Les fournisseurs de services comme Google requièrent une clé API pour s'assurer que l'utilisateur n'abuse pas du service et n'enfreint pas la loi. Toutes les clés ne sont pas indispensables bien sûr, mais uniquement celle utilisées pas le site.

en: &copy;<a href="@ccbysa">CCBYSA</a> 2010
          <a href="@openstreetmap">OpenStreetMap.org</a> contributors
fr: &copy;<a href="@ccbysa">CCBYSA</a> 2010
          contributeurs <a href="@openstreetmap">OpenStreetMap.org</a>

en: Available Features
fr: Fonctionnalités disponibles

en: Attributes and Styling
fr: Attributs et Style

en: <a href="!url">CloudMade</a> Custom Map
fr: Carte personnalisée <a href="!url">CloudMade</a>

en: <a href="!url">MapTiler</a> or GDAL2Tiles
fr: <a href="!url">MapTiler</a> ou GDAL2Tiles

en: This layer is provided by a view, so it must be exported via the 
                  Views interface as a view. <a href="@url">Export this view 
                  using the views module.</a>
fr: Cette couche est fournie par une vue, elle doit donc être exportée par l'interface de Views comme une vue. <a ref="@url">Exporter cette vue en utilisant le module Views.</a>

en: Manage maps, layers, styles, and map behaviors.
fr: Gérer les cartes, les couches, les styles et le comportement des cartes.

en: Dash
fr: Tiret

en: OpenLayers Data Overlay
fr: Premier plan (overlay) de données OpenLayers

en: Openlayers Map
fr: Carte Openlayers

en: OpenLayers Maps
fr: Cartes Openlayers

en: If you use Google Maps v3, an API key is not necessary.
fr: Si vous utilisez Google Maps v3, un clé d'API n'est pas nécessaire.

en: Create OpenLayers maps.
fr: Créer des cartes OpenLayers.

en: OpenLayers Default Map
fr: Carte par défaut OpenLayers

en: Gold
fr: Or

en: Marker !color
fr: Marqueur !color

en: !color marker provided by the OpenLayers module.
fr: Marqueur !color fourni par le module OpenLayers.

en: Marker Black
fr: Marqueur noir

en: Black marker provided by the OpenLayers module.
fr: Marqueur noir fourni par le module OpenLayers module.

en: Marker Black Small
fr: Petit marqueur noir

en: Small black marker provided by the OpenLayers module.
fr: Petit marqueur noir fourni par le module OpenLayers module.
