Openlayers (7.x-2.0-beta6) - en to pt translation catalogue (71 entries)

en: Title
pt: Título

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Suffix
pt: Sufixo

en: Operations
pt: Operações

en: Type
pt: Tipo

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Enabled
pt: Ativado

en: On
pt: Ligado

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Weight
pt: Peso

en: Image
pt: Imagem

en: Settings
pt: Definições

en: Name
pt: Nome

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Save
pt: Guardar

en: Default
pt: Por defeito

en: Element ID
pt: ID do elemento

en: Anchor
pt: Âncora

en: style
pt: estilo

en: Options
pt: Opções

en: Separator
pt: Separador

en: Activated
pt: Ativado

en: Image Path
pt: Caminho da imagem

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: map
pt: mapa

en: Navigation
pt: Navegação

en: Square
pt: Quadrado

en: Save and edit
pt: Guardar e editar

en: Threshold
pt: Limite

en: Map
pt: Mapa

en: Stroke color
pt: Cor do traço

en: Stroke opacity
pt: Opacidade do traço

en: Red
pt: Vermelho

en: Style
pt: Estilo

en: Storage
pt: Armazenamento

en: Base URL
pt: URL Base

en: Permalink
pt: Ligação permanente

en: Exceptions
pt: Exceções

en: Solid
pt: Sólida(o)

en: Distance
pt: Distância

en: Transparent
pt: Transparente

en: Green
pt: Verde

en: Blue
pt: Azul

en: Raw
pt: Bruto

en: Rounded corners
pt: Cantos arredondados

en: Attribution
pt: Créditos

en: Ratio
pt: Proporção

en: Default style
pt: Estilo padrão

en: Fullscreen
pt: Ecrã inteiro

en: Round
pt: Arredondado

en: Styles
pt: Estilos

en: styles
pt: estilos

en: Invisible style
pt: Estilo invisível

en: Layer Title
pt: Título da camada

en: Top Field
pt: Campo de topo

en: Right Field
pt: Campo direito

en: Bottom Field
pt: Campo de baixo

en: Left Field
pt: Campo esquerdo

en: View mode
pt: Modo de visualização

en: The base URL or request URL template for the WMTS service. Must be provided.
pt: A base URL ou modelo de pedido URL para o serviço WMTS. Devem ser fornecidos.

en: Format Suffix
pt: Sufixo do formato

en: Request encoding
pt: Pedir codificação

en: Extract Waypoints
pt: Extrair Waypoints

en: Extract waypoints from GPX.
pt: Extrair waypoints do GPX.

en: Extract Routes
pt: Extrair Rotas

en: Extract routes from GPX.
pt: Extrair rotas do GPX.

en: Extract attributes from GPX.
pt: Extrair attributos do GPX.
