Openlayers (7.x-3.1) - en to it translation catalogue (64 entries)

en: User interface
it: Interfaccia utente

en: Title
it: Titolo

en: Operations
it: Operazioni

en: Type
it: Tipo

en: Description
it: Descrizione

en: Enable
it: Abilita

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Version
it: Versione

en: Edit
it: Modifica

en: Weight
it: Peso

en: The configuration options have been saved.
it: Le opzioni di configurazione sono state salvate.

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Preview
it: Anteprima

en: Default
it: Predefinito

en: Update
it: Aggiorna

en: Path
it: Percorso

en: Text
it: Testo

en: style
it: stile

en: Components
it: Componenti

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Data type
it: Tipo di dato

en: Never
it: Mai

en: Overridden
it: Variato manualmente

en: Add condition
it: Aggiungi condizione

en: Normal
it: Normale

en: Width
it: Larghezza

en: Other
it: Altro

en: Channel
it: Canale

en: Filters
it: Filtri

en: Latitude
it: Latitudine

en: Longitude
it: Longitudine

en: Collapsible
it: Richiudibile

en: Collapsed
it: Raggruppato

en: Condition
it: Condizione

en: Key
it: Chiave

en: Source
it: Sorgente

en: Source type
it: Tipo di sorgente

en: Map
it: Mappa

en: Controls
it: Controlli

en: Style
it: Stile

en: Storage
it: Archiviazione

en: Default value
it: Valore predefinito

en: No caching
it: Nessuna cache

en: Service
it: Servizio

en: Miscellaneous
it: Miscellanea

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Text to display
it: Testo da visualizzare

en: Opacity
it: Opacità

en: Add a new feature
it: Aggiungi nuova caratteristica

en: Data Source
it: Sorgente dati

en: Add extra field
it: Aggiungi un campo extra

en: Style options
it: Opzioni stile

en: Styles
it: Stili

en: In code
it: Da codice

en: Edit style
it: Modifica lo stile

en: In database
it: Nel database

en: Image options
it: Opzioni immagine

en: Administrative settings
it: Impostazioni amministrative

en: Database overriding code
it: Codice che sovrascrive il database

en: Find using @field field
it: Cerca usando il campo Geometry

en: Interaction type
it: Tipo di interazione

en: Sensor
it: Sensore
