Openlayers (7.x-3.2-alpha1) - en to fr translation catalogue (81 entries)

en: User interface
fr: Interface utilisateur

en: Title
fr: Titre

en: Operations
fr: Actions

en: Enable
fr: Activer

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Edit
fr: Modifier

en: Weight
fr: Poids

en: The configuration options have been saved.
fr: Les options de configuration ont été enregistrées.

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Preview
fr: Aperçu

en: Default
fr: Par défaut

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Path
fr: Chemin

en: Text
fr: Texte

en: Components
fr: Composants

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Data type
fr: Type de données

en: Never
fr: Jamais

en: Overridden
fr: Supplanté

en: Add condition
fr: Ajouter une condition

en: Width
fr: Largeur

en: Other
fr: Autre

en: Channel
fr: Canal

en: Filters
fr: Filtres

en: Collapsible
fr: Repliable

en: Collapsed
fr: Replié

en: Undefined
fr: Indéfini

en: Key
fr: Clef

en: Delay
fr: Délai

en: Source type
fr: Type source

en: Map
fr: Carte

en: Controls
fr: Contrôles

en: Storage
fr: Stockage

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: No caching
fr: Pas de mise en cache

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: Machine name
fr: Nom système

en: Text to display
fr: Texte à afficher

en: Opacity
fr: Opacité

en: TODO
fr: A faire

en: Source Type
fr: Type de source

en: Add a new feature
fr: Ajouter une nouvelle fonctionnalité

en: Data Source
fr: Source de données

en: this
fr: ceci

en: Canvas
fr: Canevas

en: Style options
fr: Options de style

en: Edit source
fr: Modifier la source

en: Circle
fr: Cercle

en: Polygon
fr: Polygone

en: Extent
fr: étend

en: Layers
fr: Couches

en: In code
fr: Dans le code

en: You need to enable at least one field before you can configure your field settings
fr: Vous devez activer au moins un champ avant de pouvoir configurer vos paramètres de champ

en: Latitude Field
fr: Champ Latitude

en: Choose a field for Latitude.  This should be a field that is a decimal or float value.
fr: Choisissez un champ pour la Latitude. Ce doit être un champ décimal ou flottant.

en: Longitude Field
fr: Champ Longitude

en: Choose a field for Longitude.  This should be a field that is a decimal or float value.
fr: Choisissez un champ pour la Longitude. Ce doit être un champ décimal ou flottant.

en: WKT Field
fr: Champ WKT

en: Edit style
fr: Modifier le style

en: Title Field
fr: Champ Titre

en: Choose the field which will appear as a title on tooltips.
fr: Choisissez le champ qui sera utilisé comme titre des info-bulles.

en: In database
fr: Dans la base de données

en: Data options
fr: Options des données

en: Available Features
fr: Fonctionnalités disponibles

en: Attributes and Styling
fr: Attributs et Style

en: Image options
fr: Options de l'image

en: Administrative settings
fr: Paramètres de l'administration

en: Renderer
fr: Moteur de rendu

en: How to use
fr: Comment l'utiliser

en: Data options: @data
fr: Options des données : @data

en: Openlayers Map
fr: Carte Openlayers

en: Database overriding code
fr: Configuration en base de données supplantant le code

en: Always use default value
fr: Toujours utiliser la valeur par défaut

en: Geocoder settings
fr: Paramètres de Geocoder

en: undefined
fr: non défini

en: Hides this field in forms and enforces the configured default value.
fr: Cache ce champ dans les formulaires et applique la valeur par défaut configurée.

en: Find using @field field
fr: Trouver en utilisant le champ @field

en: Interaction type
fr: Type d'interaction

en: Directory @path was created
fr: Le répertoire @path a été créé
