Openlayers (7.x-3.2-alpha2) - en to uk translation catalogue (116 entries)

en: User interface
uk: Інтерфейс користувача

en: Title
uk: Заголовок

en: Operations
uk: Операції

en: Type
uk: Тип

en: Description
uk: Опис

en: Enable
uk: Увімкнути

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Version
uk: Версія

en: Edit
uk: Редагувати

en: Weight
uk: Вага

en: The configuration options have been saved.
uk: Параметри конфігурації були успішно збережені.

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: Default
uk: Базово

en: Update
uk: Оновити

en: URL
uk: URL-адреса

en: Path
uk: Шлях

en: Text
uk: Текст

en: style
uk: стиль

en: Components
uk: Компоненти

en: Unknown
uk: Невідомо

en: Data type
uk: Тип даних

en: Never
uk: Ніколи

en: Overridden
uk: Перевизначено

en: Add condition
uk: Додати умову

en: Normal
uk: Звичайне

en: sources
uk: джерела

en: Width
uk: Ширина

en: Overlays
uk: Накладання

en: map
uk: карта

en: Other
uk: Інше

en: Channel
uk: Канал

en: Filters
uk: Фільтри

en: Rotation
uk: Обертання

en: Latitude
uk: Широта

en: Longitude
uk: Довгота

en: Collapsible
uk: Згортуване

en: Collapsed
uk: Згорнуте

en: Condition
uk: Умова

en: Undefined
uk: Невизначено

en: Key
uk: Ключ

en: source
uk: джерело

en: Source
uk: Джерело

en: Delay
uk: Затримка

en: Source type
uk: Тип джерела

en: Map
uk: Мапа

en: Controls
uk: Елементи керування

en: Style
uk: Стиль

en: Storage
uk: Сховище

en: Default value
uk: Базове значення

en: Client
uk: Клієнт

en: No caching
uk: Без кешування

en: Service
uk: Служба

en: Miscellaneous
uk: Різне

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: Text to display
uk: Текст для показу

en: Zoom
uk: Збільшення

en: Opacity
uk: Непрозорість

en: TODO
uk: ЗРОБИТИ

en: Source Type
uk: Тип джерела

en: Add a new feature
uk: Додати нову властивість

en: Map settings
uk: Налаштування карти

en: Data Source
uk: Джерело даних

en: Bounding Box
uk: Габаритна рамка

en: this
uk: цей

en: Canvas
uk: Полотно

en: Point
uk: Точка

en: Style options
uk: Параметри стилю

en: Edit source
uk: Редагувати джерело

en: Circle
uk: Коло

en: Polygon
uk: Багатокутник

en: Positioning
uk: Позиціонування

en: Extent
uk: Розмір

en: Layers
uk: Шари

en: Layer type
uk: Тип шару

en: Styles
uk: Стилі

en: In code
uk: У коді

en: Latitude Field
uk: Поле широти

en: Longitude Field
uk: Поле довготи

en: Enable developer mode.
uk: Увімкнути режим розробника.

en: Edit style
uk: Редагування стилю

en: Tooltips
uk: Підказки

en: styles
uk: стилі

en: In database
uk: У базі даних

en: Top Field
uk: Верхнє поле

en: Right Field
uk: Праве поле

en: Bottom Field
uk: Нижнє поле

en: Left Field
uk: Ліве поле

en: Data options
uk: Параметри даних

en: Available Features
uk: Доступні функції

en: Base URL (template)
uk: Основний URL (шаблон)

en: Image options
uk: Параметри зображення

en: Administrative settings
uk: Адміністративні налаштування

en: Renderer
uk: Відображувач

en: How to use
uk: Як користуватися

en: Data options: @data
uk: Параметри даних: @data

en: No data options set
uk: Немає встановлених параметрів даних

en: Openlayers Map
uk: Карта Openlayers

en: Database overriding code
uk: Код перезапису бази даних

en: Including reverse-geocoded address
uk: З додаванням зворотнього геокодування адреси

en: Edit map
uk: Редагувати карту

en: The following is a dump of the data that is rendered from this display. It is used for debugging purposes only.
uk: Нижче наведено дамп даних, що буде візуалізовано на даному відображенні. Він використовується тільки для зневадження.

en: Storage Options
uk: Параметри зберігання

en: Should the widget only allow simple features (points, lines, or polygons), or should the widget allow for complex features? Note that changing this setting from complex to simple after data has been entered can lead to data loss.
uk: Віджет має допускати тільки прості елементи (точки, ліній або багатокутники) або складені елементи? Зверніть увагу, зміна цього параметра від складених до простих за наявності даних може призвести до їх втрати.

en: Allow shape modification
uk: Дозволити зміну фігур

en: Can you edit and delete shapes.
uk: Можете редагувати і видаляти фігури.

en: Geocoder settings
uk: Налаштування геокодувальника

en: undefined
uk: невизначений

en: Map was deleted.
uk: Карта була видалена.

en: Style was deleted.
uk: Стиль було видалено.

en: Interaction type
uk: Тип взаємодії

en: Sensor
uk: Датчик

en: Map: %map
uk: Карта: %map

en: Directory @path was created
uk: Каталог @path було створено
