OpenLucius (7.x-1.0-rc1) - en to bn translation catalogue (44 entries)

en: Home
bn: নীড়পাতা

en: Title
bn: শিরোনাম

en: Body
bn: কাঠামো

en: Status
bn: স্ট্যাটাস

en: Content
bn: কনটেন্ট

en: content
bn: কন্টেন্ট

en: Type
bn: টাইপ

en: Author
bn: লেখক

en: Description
bn: বিবরণ

en: File
bn: ফাইল

en: Date
bn: তারিখ

en: Search
bn: অনুসন্ধান

en: None
bn: একটিও নয়

en: Message
bn: বার্তা

en: Weight
bn: ভর

en: Name
bn: নাম

en: edit
bn: সম্পাদন

en: Help
bn: সহায়তা

en: Add
bn: যুক্ত কর

en: search
bn: অনুসন্ধান

en: <none>
bn: <একটিও নয়>

en: Picture
bn: ছবি

en: User
bn: ব্যবহারকারী

en: Email
bn: ইমেইল

en: User ID
bn: ব্যবহারকারীর আইডি

en: All
bn: সমস্ত

en: Year
bn: বছর

en: Block
bn: ব্লক

en: Never
bn: কখনোই নয়

en: Comment
bn: মন্তব্য

en: Filter
bn: ফিল্টার

en: Location
bn: অবস্থান

en: Day
bn: দিন

en: Configuration
bn: কনফিগারেশন

en: Users
bn: ব্যবহারকারীবৃন্দ

en: ‹ previous
bn: ‹ পূর্ববর্তী

en: next ›
bn: পরবর্তী ›

en: Log out
bn: লগ আউট

en: @user's picture
bn: @user এর ছবি

en: « first
bn: « প্রথম

en: last »
bn: শেষ »

en: About
bn: সম্পর্কে

en: Main menu
bn: প্রধান মেনু

en: User menu
bn: ব্যবহারকারীর মেনু
