OpenLucius (7.x-1.0-rc2) - en to hi translation catalogue (100 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Submit
hi: जमा करें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: सामग्री

en: content
hi: अंतर्वस्तु

en: Groups
hi: समूह

en: Group
hi: समूह

en: Type
hi: प्रकार

en: Author
hi: लेखक

en: Description
hi: उल्लेख

en: Read more
hi: आगे पढ़ें

en: more
hi: और भी

en: new
hi: नवीन

en: File
hi: फ़ाइल

en: Date
hi: तारीख

en: Search
hi: खोज

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: None
hi: कोई नहीं

en: Message
hi: संदेश

en: Weight
hi: मान

en: Link
hi: कड़ी

en: Feed
hi: फ़ीड

en: Name
hi: नाम

en: edit
hi: संपादन करें

en: Go to previous page
hi: पिछले पृष्ठ में जायें।

en: Go to next page
hi: अगले पृष्ठ में जायें।

en: Label
hi: लेबल

en: Help
hi: मदद

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Move
hi: चाल

en: Add
hi: जोड़ें

en: View
hi: देखें

en: search
hi: खोज

en: <none>
hi: <कोई नहीं>

en: Picture
hi: चित्र

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Email
hi: ईमेल

en: Files
hi: दस्तावेज

en: User ID
hi: उपयोगकर्ता आईङी

en: Created
hi: निर्मित

en: All
hi: सभी

en: Year
hi: वर्ष

en: Block
hi: ब्लॉक

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Never
hi: कभी नहीं,कदापि नहीं

en: Footer
hi: पादलेख

en: To
hi: को

en: From
hi: से

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: Signature
hi: हस्ताक्षर

en: Filter
hi: फिल्टर

en: Location
hi: स्थान

en: Success
hi: सफलता

en: Phone
hi: फ़ोन

en: Desc
hi: अवरोही

en: Members
hi: सदस्य

en: Day
hi: दिन

en: Configuration
hi: विन्यास

en: Text color
hi: पाठ रंग

en: Navigation
hi: नेविगेशन

en: Role
hi: भूमिका

en: Select all
hi: सबका चयन करें

en: Users
hi: प्रयोक्ता

en: Tools
hi: उपकरण

en: Ascending
hi: आरोही

en: Descending
hi: अवरोही

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Add user
hi: सदस्य जोडें

en: Messages
hi: संदेश

en: ‹ previous
hi: ‹ पिछले

en: next ›
hi: अगला >

en: Activity
hi: गतिविधि

en: author
hi: लेखक

en: Log out
hi: लॉगआउट

en: Date created
hi: निर्माण की तिथि

en: Failed
hi: असफल हुआ

en: Tabs
hi: टैब्स

en: Slogan
hi: नारा

en: Apply
hi: लागू करें

en: Go to first page
hi: प‌ह‌ले पन्ने प‌र‌ जायें

en: Go to last page
hi: अंतिम‌ पन्ने प‌र‌ जायें

en: Go to page @number
hi: @number पृष्ठ पर जाएँ

en: Reply
hi: जवाब दें

en: @user's picture
hi: @user का छायाचित्र

en: « first
hi: « प्रथम

en: last »
hi: अन्तिम »

en: About
hi: के बारे में

en: Main menu
hi: मुख्य मेनू

en: - Any -
hi: -कोईभी-

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: - All -
hi: -सभी-

en: Page top
hi: पृष्ठ का शीर्ष

en: Page bottom
hi: पृष्ठ के नीचे

en: User menu
hi: उपयोगकर्ता मेनू

en: Highlighted
hi: चिन्हांकित किया गया

en: Hash
hi: हैश
