OpenLucius (7.x-1.0-rc4) - en to da translation catalogue (159 entries)

en: Home
da: Hjem

en: Title
da: Titel

en: Body
da: Brødtekst

en: title
da: titel

en: Delete
da: Slet

en: Submit
da: Indsend

en: Operations
da: Handlinger

en: Content
da: Indhold

en: content
da: indhold

en: Groups
da: Grupper

en: Group
da: Gruppe

en: Author
da: Forfatter

en: Description
da: Beskrivelse

en: Read more
da: Læs mere

en: more
da: mere

en: new
da: ny

en: File
da: Fil

en: Date
da: Dato

en: Search
da: Søg

en: Reset
da: Gendan

en: None
da: Ingen

en: Message
da: Meddelelse

en: Weight
da: Vægt

en: Name
da: Navn

en: edit
da: redigér

en: Go to previous page
da: Gå til forrige side

en: Go to next page
da: Gå til næste side

en: Label
da: Etiket

en: Help
da: Hjælp

en: Default
da: Standard

en: Move
da: Flyt

en: Add
da: Tilføj

en: View
da: Vis

en: search
da: søg

en: Event
da: Begivenhed

en: theme
da: tema

en: <none>
da: - ingen -

en: Unassigned
da: Ikke tildelt

en: Assigned to
da: Tildelt

en: Picture
da: Billede

en: User
da: Bruger

en: Continue
da: Fortsæt

en: Email
da: E-mail

en: Files
da: Filer

en: User ID
da: Bruger ID

en: Created
da: Oprettet

en: All
da: Alle

en: Year
da: År

en: Block
da: Blok

en: Page
da: Side

en: Added
da: Tilføjet

en: Never
da: Aldrig

en: Footer
da: Sidefod

en: Inbox
da: Indbakke

en: To
da: Til

en: From
da: Fra

en: Comment
da: Kommentar

en: Signature
da: Signatur

en: Location
da: Lokation

en: Contains
da: Indeholder

en: Success
da: Succes

en: Phone
da: Telefon

en: Desc
da: Faldende

en: added
da: tilføjet

en: Members
da: Medlemmer

en: Calendar
da: Kalender

en: group
da: gruppe

en: Week
da: Uge

en: Day
da: Dag

en: Upcoming events
da: Kommende begivenheder

en: Configuration
da: Indstillinger

en: Text color
da: Tekstfarve

en: Role
da: Rolle

en: Select all
da: Markér alt

en: Users
da: Brugere

en: Tools
da: Værktøjer

en: Ascending
da: Stigende

en: Descending
da: Faldende

en: Send to
da: Send til

en: Notifications
da: Meddelelser

en: Labels
da: Etiketter

en: Folder
da: Mappe

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Updated date
da: Opdateringsdato

en: Add user
da: Tilføj bruger

en: Messages
da: Beskeder

en: ago
da: siden

en: ‹ previous
da: ‹ forrige

en: next ›
da: næste ›

en: User search
da: Brugersøgning

en: Activity
da: Aktivitet

en: author
da: forfatter

en: Log out
da: Log ud

en: Team
da: Hold

en: Date created
da: Dato oprettet

en: Failed
da: Mislykkedes

en: Content top
da: Indhold top

en: Tabs
da: Faner

en: Temporary directory
da: Mappe til midlertidige filer

en: Photo
da: Foto

en: Apply
da: Udfør

en: Group Members
da: Gruppe medlemmer

en: Go to first page
da: Gå til første side

en: Go to last page
da: Gå til sidste side

en: Go to page @number
da: Gå til side @number

en: Variables
da: Variable

en: Edit profile
da: Rediger profil

en: Reply
da: Svar

en: @user's picture
da: @users billede

en: Order by
da: Sortér efter

en: « first
da: « første

en: last »
da: sidste »

en: Active users
da: Aktive brugere

en: Sort
da: Sortér

en: Show all
da: Vis alle

en: Offset
da: Forskydning

en: Send message
da: Send besked

en: Any
da: Nogen

en: Skip to main content
da: Gå til hovedindhold

en: About
da: Om

en: Notification settings
da: Indstillinger for underretninger

en: Notified
da: Informeret

en: Created by
da: Oprettet af

en: Primary
da: Primær

en: Notify Users
da: Underret brugere

en: Main menu
da: Hovedmenu

en: Uncheck all
da: Fjern alle markeringer

en: All Files
da: Alle filer

en: Secondary
da: Sekundær

en: - Any -
da: - Enhver -

en: Post date
da: Oprettelsesdato

en: Has new content
da: Har nyt indhold

en: Items per page
da: Antal elementer

en: - All -
da: - Alle -

en: Due Date
da: Forfaldsdato

en: All groups
da: Alle grupper

en: Post reply
da: Besvar

en: Show more
da: Vis flere

en: Page top
da: Sidehovede

en: Page bottom
da: Sidefod

en: Show less
da: Vis færre.

en: New users
da: Nye brugere

en: Blocked users
da: Blokerede brugere

en: User menu
da: Brugermenu

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
da: Menuen <em>Bruger</em> indeholder links relateret til brugerens konto samt linket 'Log ud'.

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
da: Menuen <em>Main</em> bruges på mange sites til at vise sitets overordnede sektioner, typisk i en navigationsbjælke i toppen af siden.

en: Public file system path
da: Offentlig filsystemsti

en: A local file system path where public files will be stored. This directory must exist and be writable by Drupal. This directory must be relative to the Drupal installation directory and be accessible over the web.
da: En lokal sti hvor offentlige filer gemmes. Mappen skal eksistere og Drupal skal kunne skrive til den. Mappen skal være relativ til Drupals installationsmappe og skal kunne tilgås via web.

en: Private file system path
da: Privat filsystemsti

en: A local file system path where temporary files will be stored. This directory should not be accessible over the web.
da: En lokal sti hvor midlertidige filer gemmes. Mappen bør ikke kunne tilgås via web.

en: Default download method
da: Standard download-metode

en: Private local files served by Drupal.
da: Private lokale filer overføres via Drupal.

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
da: Mappen %directory eksisterer ikke og kunne ikke oprettes.

en: The directory %directory exists but is not writable and could not be made writable.
da: Mappen %directory eksisterer men er ikke skrivbar og kunne ikke gøres skrivbar.

en: Highlighted
da: Fremhævet

en: Asc
da: Stigende

en: An existing local file system path for storing private files. It should be writable by Drupal and not accessible over the web. See the online handbook for <a href="@handbook">more information about securing private files</a>.
da: En eksisterende sti i det lokale filsystem hvor private filer gemmes. Drupal skal kunne skrive til den og den må ikke være tilgængelig via web. Se håndbogens afsnit om <a href="@handbook">sikring af private filer</a> for mere information.

en: Powered by
da: Drevet af

en: Receive email notifications
da: Modtag e-mail-notifikationer
