OpenLucius (7.x-1.1) - en to it translation catalogue (148 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: title
it: titolo

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: content
it: contenuto

en: Groups
it: Gruppi

en: Group
it: Gruppo

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: Description
it: Descrizione

en: Delete group
it: Elimina gruppo

en: Read more
it: Leggi tutto

en: more
it: altro

en: new
it: nuovo

en: Login
it: Accedi

en: Date
it: Data

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: None
it: Nessuno

en: Message
it: Messaggio

en: Weight
it: Peso

en: Name
it: Nome

en: edit
it: modifica

en: Go to previous page
it: Vai alla pagina precedente

en: Go to next page
it: Vai alla pagina successiva

en: Label
it: Etichetta

en: Save
it: Salva

en: Help
it: Aiuto

en: Default
it: Predefinito

en: Move
it: Sposta

en: Add
it: Aggiungi

en: View
it: Visualizza

en: search
it: ricerca

en: Event
it: Evento

en: theme
it: tema

en: <none>
it: -nessuno-

en: Assigned to
it: Assegnato a

en: Picture
it: Ritratto

en: User
it: Utente

en: Continue
it: Continua

en: Email
it: E-mail

en: Files
it: File

en: User ID
it: ID utente

en: Created
it: Creato

en: All
it: Tutti

en: Year
it: Anno

en: Block
it: Blocco

en: Page
it: Pagina

en: Added
it: Aggiunto

en: Never
it: Mai

en: Footer
it: Piè di pagina

en: To
it: A

en: From
it: Da

en: Comment
it: Commento

en: Signature
it: Firma

en: Filter
it: Filtra

en: Location
it: Posizione

en: Contains
it: Contiene

en: Success
it: Riuscito

en: Phone
it: Telefono

en: Desc
it: Disc

en: Calendar
it: Calendario

en: group
it: gruppo

en: Week
it: Settimana

en: Day
it: Giorno

en: Configuration
it: Configurazione

en: Text color
it: Colore del testo

en: Navigation
it: Navigazione

en: Role
it: Ruolo

en: Select all
it: Seleziona tutto

en: Users
it: Utenti

en: Tools
it: Strumenti

en: Ascending
it: Crescente

en: Descending
it: Decrescente

en: Send to
it: Invia a

en: Notifications
it: Notifiche

en: Labels
it: Etichette

en: Sort by
it: Ordina per

en: Updated date
it: Data modifica

en: Add user
it: Aggiungi un utente

en: Messages
it: Messaggi

en: ‹ previous
it: ‹ precedente

en: next ›
it: seguente ›

en: User search
it: Ricerca utenti

en: Features
it: Funzionalità

en: Activity
it: Attività

en: author
it: autore

en: Log out
it: Esci

en: Date created
it: Data di creazione

en: Failed
it: Non riuscito

en: Content top
it: Parte superiore del contenuto

en: Tabs
it: Schede

en: Temporary directory
it: Directory temporanea

en: Apply
it: Applica

en: Go to first page
it: Vai alla prima pagina

en: Go to last page
it: Vai all'ultima pagina

en: Go to page @number
it: Vai a pagina @number

en: Information
it: Informazioni

en: Variables
it: Variabili

en: Edit profile
it: Modifica il profilo

en: Reply
it: Rispondi

en: @user's picture
it: Ritratto di @user

en: Order by
it: Ordina per

en: « first
it: « prima

en: last »
it: ultima »

en: Active users
it: Utenti attivi

en: Sort
it: Ordinamento

en: Show all
it: Mostra tutti

en: Offset
it: Scostamento

en: Send message
it: Invia messaggio

en: Any
it: Qualunque

en: Skip to main content
it: Salta al contenuto principale

en: About
it: Informazioni

en: Notification settings
it: Impostazioni notifiche

en: Notified
it: Notificato

en: Created by
it: Creato da

en: Primary
it: Primario

en: Main menu
it: Menu principale

en: Uncheck all
it: Deseleziona tutto

en: Secondary
it: Secondario

en: - Any -
it: - Qualsiasi -

en: Post date
it: Data di inserimento

en: Has new content
it: Ha nuovo contenuto

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Post reply
it: Invia risposta

en: Page top
it: Inizio pagina

en: Page bottom
it: Fondo pagina

en: Blocked users
it: Utenti bloccati

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
it: Il menu <em>Utente</em> contiene collegamenti relativi al profilo utente, così come il collegamento per la disconnessione.

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
it: Il <em>Menu principale</em> è usato in molti siti per elencare le sezioni principali del sito, spesso disposto in una barra orizzontale in alto.

en: Public file system path
it: Percorso per i file pubblici

en: A local file system path where public files will be stored. This directory must exist and be writable by Drupal. This directory must be relative to the Drupal installation directory and be accessible over the web.
it: Un percorso d sistema dove i file pubblici saranno memorizzati. Questa directory deve esistere ed essere scrivibile da Drupal. Il percorso deve essere relativo alla root di Drupal e deve essere accessibile dal web.

en: Private file system path
it: Percorso per i file privati

en: A local file system path where temporary files will be stored. This directory should not be accessible over the web.
it: Un percorso del file system locale in cui vengono memorizzati i file temporanei. Questa cartella non dovrebbe essere accessibile attraverso il web.

en: Default download method
it: Metodo predefinito per il download

en: Private local files served by Drupal.
it: File locali privati gestiti da Drupal

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
it: La cartella %directory non esiste e non può essere creata.

en: The directory %directory exists but is not writable and could not be made writable.
it: La cartella %directory esiste ma non è scrivibile e non è stato possibile renderla scrivibile.

en: Highlighted
it: Evidenziato

en: Master
it: Principale

en: An existing local file system path for storing private files. It should be writable by Drupal and not accessible over the web. See the online handbook for <a href="@handbook">more information about securing private files</a>.
it: Un percorso di file system esistente per la memorizzazione dei file privati. Deve essere scrivibile da parte di Drupal, ma inaccessibile dal web. Consulta il manuale online per <a href="@handbook">maggiori informazioni sulla sicurezza dei file privati</a>.

en: Alternative text is used by screen readers, search engines, and when the image cannot be loaded. By adding alt text you improve accessibility and search engine optimization.
it: Il testo alternativo è usato dagli screen readers, dai motori di ricerca e quando l'immagine non può essere caricata, Aggiungendo il testo alternativo migliorerai l'accesibilità e l'ottimizzazione sui motori di ricerca.

en: Receive email notifications
it: Ricevere notifiche via email
