OpenLucius (7.x-1.3) - en to sv translation catalogue (167 entries)

en: Home
sv: Hem

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: title
sv: titel

en: Delete
sv: Radera

en: Submit
sv: Skicka

en: Operations
sv: Funktioner

en: Content
sv: Innehåll

en: content
sv: innehåll

en: Groups
sv: Grupper

en: Group
sv: Grupp

en: Type
sv: Typ

en: Author
sv: Författare

en: Description
sv: Beskrivning

en: Delete group
sv: Radera grupp

en: Read more
sv: Läs mer

en: more
sv: mer

en: new
sv: nytt

en: File
sv: Fil

en: Login
sv: Logga in

en: Date
sv: Datum

en: Search
sv: Sök

en: Reset
sv: Återställ

en: None
sv: Ingen

en: Message
sv: Meddelande

en: Weight
sv: Vikt

en: Link
sv: Länk

en: Image
sv: Bild

en: Feed
sv: Innehållsflöde

en: Name
sv: Namn

en: edit
sv: redigera

en: Go to previous page
sv: Gå till föregående sida

en: Go to next page
sv: Gå till nästa sida

en: Label
sv: Etikett

en: Save
sv: Spara

en: Help
sv: Hjälp

en: Default
sv: Förvald

en: Move
sv: Flytta

en: Archive
sv: Arkiv

en: Add
sv: Lägg till

en: View
sv: Visa

en: search
sv: sök

en: Event
sv: Händelse

en: theme
sv: tema

en: <none>
sv: &lt;ingen&gt;

en: Assigned to
sv: Tilldelad till

en: Picture
sv: Bild

en: User
sv: Användare

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Email
sv: E-post

en: Files
sv: Filer

en: User ID
sv: Användar-ID

en: Created
sv: Skapad

en: All
sv: Alla

en: Year
sv: År

en: Page
sv: Sida

en: Added
sv: Tillagd

en: Never
sv: Aldrig

en: Footer
sv: Sidfot

en: Inbox
sv: Inkorg

en: To
sv: Till

en: From
sv: Från

en: Comment
sv: Kommentar

en: Signature
sv: Signatur

en: Filter
sv: Filtrera

en: Location
sv: Plats

en: Contains
sv: Innehåller

en: Phone
sv: Telefon

en: Desc
sv: Fallande

en: Members
sv: Medlemmar

en: Calendar
sv: Kalender

en: group
sv: grupp

en: Week
sv: Vecka

en: Day
sv: Dag

en: Upcoming events
sv: Kommande aktiviteter

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: Text color
sv: Textfärg

en: Navigation
sv: Navigering

en: Role
sv: Roll

en: Select all
sv: Välj alla

en: Users
sv: Användare

en: Tools
sv: Verktyg

en: Ascending
sv: Stigande

en: Descending
sv: Fallande

en: Send to
sv: Skicka till

en: Notifications
sv: Aviseringar

en: Labels
sv: Etiketter

en: Folder
sv: Mapp

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Updated date
sv: Uppdaterad datum

en: Add user
sv: Lägg till användare

en: Change
sv: Ändra

en: Messages
sv: Meddelanden

en: ago
sv: sedan

en: ‹ previous
sv: ‹ föregående

en: next ›
sv: nästa ›

en: User search
sv: Användarsökning

en: Features
sv: Funktioner

en: Activity
sv: Aktivitet

en: author
sv: författare

en: Log out
sv: Logga ut

en: Info
sv: Information

en: Date created
sv: Datum för skapande

en: Failed
sv: Misslyckades

en: Due date
sv: Förfallodag

en: Documents
sv: Dokument

en: Tabs
sv: Flikar

en: Temporary directory
sv: Tillfällig katalog

en: Photo
sv: Foto

en: Group settings
sv: Inställningar för grupp

en: Apply
sv: Applicera

en: Go to first page
sv: Gå till första sidan

en: Go to last page
sv: Gå till sista sidan

en: Go to page @number
sv: Gå till sida @number

en: Variables
sv: Variabler

en: Edit profile
sv: Redigera profil

en: Reply
sv: Besvara

en: @user's picture
sv: Bild för @user

en: Order by
sv: Sortera på

en: « first
sv: « första

en: last »
sv: sista »

en: Active users
sv: Aktiva användare

en: Sort
sv: Sortera

en: Offset
sv: Kompensera

en: Send message
sv: Skicka meddelande

en: Any
sv: Alla

en: Skip to main content
sv: Hoppa till huvudinnehåll

en: About
sv: Om

en: Notification settings
sv: Inställningar för meddelanden

en: Notified
sv: Meddelad

en: About me
sv: Om mig

en: Created by
sv: Skapad av

en: Primary
sv: Primär

en: Dashboard
sv: Översiktspanel

en: Main menu
sv: Huvudmeny

en: Uncheck all
sv: Avmarkera alla

en: Secondary
sv: Sekundär

en: - Any -
sv: - Alla -

en: Post date
sv: Datum för inlägg

en: Has new content
sv: Har nytt innehåll

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: - All -
sv: - Alla -

en: Like
sv: Gilla

en: Post reply
sv: Skicka svar

en: Show more
sv: Visa fler

en: Page top
sv: Överst på sidan

en: Page bottom
sv: Nederst på sidan

en: New users
sv: Nya användare

en: Blocked users
sv: Spärrade användare

en: User menu
sv: Användarmeny

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
sv: Menyn <em>Användare</em> innehåller länkar relaterade till användarens konto, samt länken "Logga ut".

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
sv: <em>Huvudmenyn</em> används på många webbplatser för att visa webbplatsens huvudsektioner, ofta i en navigationsrad högst upp.

en: Public file system path
sv: Systemsökväg för offentliga filer

en: A local file system path where public files will be stored. This directory must exist and be writable by Drupal. This directory must be relative to the Drupal installation directory and be accessible over the web.
sv: En lokal systemsökväg där offentliga filer kommer att lagras. Denna katalog måste existera och vara skrivbar av Drupal. Denna katalog måste vara relativ till Drupals installationskatalog och vara åtkomlig via webben.

en: Private file system path
sv: Systemsökväg för privata filer

en: A local file system path where temporary files will be stored. This directory should not be accessible over the web.
sv: En lokal systemsökväg där temporära filer kommer att lagras. Denna katalog bör inte vara åtkomlig via webben.

en: Default download method
sv: Förvald nedladdningsmetod

en: Private local files served by Drupal.
sv: Privata lokala filer hanterade av Drupal.

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
sv: Katalogen %directory finns inte och kunde inte skapas.

en: The directory %directory exists but is not writable and could not be made writable.
sv: Katalogen %directory finns, men är skrivskyddad och kunde inte göras skrivbar.

en: Highlighted
sv: Framhävd

en: Asc
sv: Stigande

en: Master
sv: Huvud

en: User's activity
sv: Användarens aktivitet

en: An existing local file system path for storing private files. It should be writable by Drupal and not accessible over the web. See the online handbook for <a href="@handbook">more information about securing private files</a>.
sv: En existerande lokal systemsökväg för lagring av privata filer. Den skall vara skrivbar av Drupal och får inte kommas åt via webben. Läs mer i onlinehandboken för <a href="@handbook">mer information om hur du säkrar privata filer</a>.

en: Powered by
sv: Drivs av

en: Receive email notifications
sv: Ta emot meddelanden via e-post
