OpenLucius (7.x-1.4) - en to tr translation catalogue (174 entries)

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: delete
tr: sil

en: title
tr: başlık

en: Status
tr: Durum

en: Delete
tr: Sil

en: Submit
tr: Gönder

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: content
tr: içerik

en: Groups
tr: Gruplar

en: Group
tr: Grup

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: Description
tr: Açıklama

en: Delete group
tr: Grubu sil

en: Read more
tr: Devamını oku

en: more
tr: daha fazla

en: new
tr: yeni

en: Overview
tr: Genel Bakış

en: File
tr: Dosya

en: Login
tr: Giriş

en: Date
tr: Tarih

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: None
tr: Hiçbiri

en: Message
tr: İleti

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Link
tr: Bağlantı

en: Image
tr: Resim

en: Feed
tr: Akış

en: Name
tr: İsim

en: edit
tr: düzenle

en: Go to previous page
tr: Önceki sayfaya git

en: Go to next page
tr: Sonraki sayfaya git

en: Label
tr: Etiket

en: Save
tr: Kaydet

en: Help
tr: Yardım

en: Default
tr: Varsayılan

en: Move
tr: Taşı

en: Update
tr: Güncelle

en: Archive
tr: Arşiv

en: Add
tr: Ekle

en: View
tr: Görüntüle

en: search
tr: ara

en: Event
tr: Olay

en: Add term
tr: Terim ekle

en: theme
tr: tema

en: Assigned to
tr: Atandığı kişi

en: Picture
tr: Görsel

en: User
tr: Kullanıcı

en: Continue
tr: Devam et

en: Email
tr: E-posta

en: Files
tr: Dosyalar

en: User ID
tr: Kullanıcı ID

en: Created
tr: Oluşturulma

en: All
tr: Tümü

en: Year
tr: Yıl

en: Block
tr: Blok

en: Page
tr: Sayfa

en: Added
tr: Eklendi

en: Never
tr: Asla

en: Footer
tr: Alt bilgi

en: Inbox
tr: Gelen kutusu

en: To
tr: Kime

en: From
tr: Kimden

en: Comment
tr: Yorum

en: Signature
tr: İmza

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Location
tr: Konum

en: Term name
tr: Terim adı

en: Contains
tr: İçerir

en: Phone
tr: Telefon

en: Desc
tr: Azalan

en: Members
tr: Üyeler

en: Calendar
tr: Takvim

en: group
tr: grup

en: Week
tr: Hafta

en: Day
tr: Gün

en: Upcoming events
tr: Yaklaşan etkinlikler

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: Text color
tr: Yazı rengi

en: Navigation
tr: Gezinti

en: Role
tr: Rol

en: Select all
tr: Tümünü seç

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Save changes
tr: Değişiklikleri kaydet

en: Tools
tr: Araçlar

en: Ascending
tr: Artan

en: Descending
tr: Azalan

en: Send to
tr: Alıcı

en: Notifications
tr: Bildirimler

en: Folder
tr: Klasör

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Updated date
tr: Güncelleme tarihi

en: Add user
tr: Kullanıcı ekle

en: Change
tr: Değiştir

en: Messages
tr: İletiler

en: ago
tr: önce

en: ‹ previous
tr: ‹ önceki

en: next ›
tr: sonraki ›

en: User search
tr: Kullanıcı ara

en: Features
tr: Özellikler

en: Activity
tr: Etkinlik

en: author
tr: yazar

en: Log out
tr: Çıkış

en: Info
tr: Bilgi

en: Team
tr: Takım

en: Teams
tr: Takımlar

en: Date created
tr: Oluşturulma tarihi

en: Failed
tr: Hata oluştu

en: Documents
tr: Belgeler

en: Content top
tr: Önce içerik

en: Ok
tr: Tamam

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Temporary directory
tr: Geçici dizin

en: Apply
tr: Uygula

en: Go to first page
tr: İlk sayfaya git

en: Go to last page
tr: Son sayfaya git

en: Go to page @number
tr: @number. sayfaya git

en: Information
tr: Bilgi

en: Variables
tr: Değişkenler

en: Everyone
tr: Herkes

en: Edit profile
tr: Profili düzenle

en: Reply
tr: Yanıtla

en: @user's picture
tr: @user kullanıcısının resmi

en: « first
tr: « ilk

en: last »
tr: son »

en: Sort
tr: Sırala

en: Show all
tr: Tümünü göster

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Send message
tr: İletiyi gönder

en: Any
tr: Herhangi

en: Skip to main content
tr: Ana içeriğe atla

en: About
tr: Hakkında

en: Notification settings
tr: Bildirim ayarları

en: Save order
tr: Sıralamayı kaydet

en: Created by
tr: Oluşturan

en: Primary
tr: Birincil

en: Main menu
tr: Ana menü

en: Secondary
tr: İkincil

en: - Any -
tr: - Herhangi -

en: Post date
tr: Gönderi tarihi

en: Has new content
tr: Yeni içerik var

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Like
tr: Beğen

en: Post reply
tr: Cevap gönder

en: Page top
tr: Sayfa başı

en: Page bottom
tr: Sayfanın altı

en: New users
tr: Yeni kullanıcı

en: Blocked users
tr: Engellenmiş kullanıcılar

en: User menu
tr: Kullanıcı menüsü

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
tr: <em>Kullanıcı</em> menüsü 'Oturumu kapat' gibi kullanıcı hesabı ile ilişkili bağlantıları içerir.

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
tr: Bir çok sitede kullanılan ve genellikle üst gezinti menüsünde bulunan <em>Ana</em> menü sitenin ana bölümlerini gösterir.

en: Public file system path
tr: Genel dosya sistemi yolu

en: A local file system path where public files will be stored. This directory must exist and be writable by Drupal. This directory must be relative to the Drupal installation directory and be accessible over the web.
tr: Dışarıya açık dosyaların tutulacağı bir yerel dosya sistemi yolu. Bu klasör mevcut ve Drupal tarafından yazılabilir olmalıdır. Bu klasör Drupal kurulum klasörüne göreli ifade edilir ve web üzerinde erişilebilir olmalıdır.

en: Private file system path
tr: Özel dosya sistemi yolu

en: A local file system path where temporary files will be stored. This directory should not be accessible over the web.
tr: Geçici dosyaların tutulacağı bir yerel dosya sistemi yolu. Bu klasöre web üzerinden erişim olmamalıdır.

en: Default download method
tr: Öntanımlı indirme yöntemi

en: Private local files served by Drupal.
tr: Drupal tarafından sunulan özel yerel dosyalar.

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
tr: %directory dizini mevcut değil ve oluşturulamadı.

en: The directory %directory exists but is not writable and could not be made writable.
tr: %directory dizini mevcut, fakat yazılamaz ve yazılabilir yapılamadı.

en: Highlighted
tr: Vurgulanmış

en: Weight for @title
tr: @title için ağırlık

en: Social
tr: Sosyal

en: Hash
tr: Karma

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: User's activity
tr: Kullanıcının etkinlikleri

en: An existing local file system path for storing private files. It should be writable by Drupal and not accessible over the web. See the online handbook for <a href="@handbook">more information about securing private files</a>.
tr: Özel dosyaların tutulacağı bir yerel dosya sistemi yolu. Drupal tarafından yazılabilir ve web üzerinde erişilemez olmalıdır. Elkitabının <a href="@handbook">Özel dosyaların güvenliği hakkında daha fazla bilgi</a> bölümüne bakın.

en: Receive email notifications
tr: E-posta bildirimleri al

en: @count sec
tr: @count saniye
