OpenLucius (7.x-1.5) - en to fr translation catalogue (218 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: delete
fr: supprimer

en: title
fr: titre

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: content
fr: contenu

en: Groups
fr: Groupes

en: Group
fr: Groupe

en: Author
fr: Auteur

en: Delete group
fr: Supprimer le groupe

en: Read more
fr: Lire la suite

en: more
fr: plus

en: Enabled
fr: Activé

en: Comments
fr: Commentaires

en: new
fr: nouveau

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Overview
fr: Vue d'ensemble

en: File
fr: Fichier

en: Login
fr: Identifiant

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: None
fr: Aucun(e)

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Weight
fr: Poids

en: Link
fr: Lien

en: Feed
fr: Flux

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Go to previous page
fr: Aller à la page précédente

en: Go to next page
fr: Aller à la page suivante

en: Book
fr: Livre

en: Label
fr: Libellé

en: Save
fr: Enregistrer

en: Help
fr: Aide

en: Default
fr: Par défaut

en: Move
fr: Déplacer

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Archive
fr: Archiver

en: Add
fr: Ajouter

en: View
fr: Voir

en: search
fr: rechercher

en: Event
fr: Évènement

en: Add term
fr: Ajouter un terme

en: theme
fr: thème

en: <none>
fr: --aucun--

en: Unassigned
fr: Non assigné

en: Assigned to
fr: Assigné à

en: Picture
fr: Image

en: User
fr: Utilisateur

en: Continue
fr: Continuer

en: Email
fr: Courriel

en: Files
fr: Fichiers

en: User ID
fr: Identifiant (ID) utilisateur

en: Created
fr: Créé

en: All
fr: Tout

en: Year
fr: Année

en: Block
fr: Bloc

en: Added
fr: Ajouté

en: Never
fr: Jamais

en: Footer
fr: Pied de page

en: Inbox
fr: Boîte de réception

en: To
fr: À

en: From
fr: A partir de

en: Comment
fr: Commentaire

en: Filter
fr: Filtrer

en: Location
fr: Emplacement

en: Term name
fr: Nom du terme

en: Contains
fr: Contient

en: Success
fr: Succès

en: Phone
fr: Téléphone

en: added
fr: ajouté

en: An error occurred
fr: Une erreur s'est produite

en: Members
fr: Membres

en: Calendar
fr: Calendrier

en: group
fr: groupe

en: Week
fr: Semaine

en: Day
fr: Jour

en: Upcoming events
fr: Evènements futurs

en: Text color
fr: Couleur du texte

en: Role
fr: Rôle

en: Select all
fr: Tout sélectionner

en: Add new comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Save changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Tools
fr: Outils

en: Ascending
fr: Ascendant

en: Descending
fr: Descendant

en: Send to
fr: Envoyer à

en: Template
fr: Gabarit

en: Task
fr: Tâche

en: Save Changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Labels
fr: Étiquettes

en: Folder
fr: Répertoire

en: Sort by
fr: Trier par

en: Updated date
fr: Date de mise à jour

en: Add user
fr: Ajouter un utilisateur

en: Cover image
fr: Image de couverture

en: Change
fr: Modifier

en: ago
fr: il y a

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: Upload picture
fr: Transférer une image

en: You
fr: Vous

en: User search
fr: Recherche utilisateur

en: Features
fr: Fonctionnalités

en: Activity
fr: Activité

en: author
fr: auteur

en: Log out
fr: Se déconnecter

en: Team
fr: Equipe

en: Teams
fr: Equipes

en: Date created
fr: Date de création

en: Failed
fr: Échec

en: Due date
fr: Date d'échéance

en: Alt Text
fr: Texte Alt :

en: Content top
fr: Haut de contenu

en: E-mail notifications
fr: Notifications courriel

en: Tabs
fr: Onglets

en: Temporary directory
fr: Dossier temporaire

en: Group settings
fr: Paramètres du groupe

en: Apply
fr: Appliquer

en: Add Group
fr: Ajouter un groupe

en: Group Members
fr: Membres du groupe

en: Go to first page
fr: Aller à la première page

en: Go to last page
fr: Aller à la dernière page

en: Go to page @number
fr: Aller à la page @number

en: Information
fr: Informations

en: Tasks
fr: Tâches

en: Everyone
fr: Tout le monde

en: Edit profile
fr: Modifier le profil

en: Reply
fr: Répondre

en: @user's picture
fr: Portrait de @user

en: Order by
fr: Trier par

en: « first
fr: « premier

en: last »
fr: dernier »

en: Feedback form
fr: Formulaire de feedback

en: Active users
fr: Utilisateurs actifs

en: Add comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Sort
fr: Trier

en: Edit node
fr: Modifier le nœud

en: Offset
fr: Décalage

en: Send message
fr: Envoyer le message

en: Any
fr: Tout

en: Skip to main content
fr: Aller au contenu principal

en: About
fr: À propos

en: Reports
fr: Rapports

en: and
fr: et

en: Message body
fr: Corps du message

en: Notification settings
fr: Paramètres de notification

en: Invoice number
fr: Numéro de facture

en: Save order
fr: Enregistrer l'ordre

en: Notified
fr: Notifié

en: About me
fr: À propos de moi

en: Trash
fr: Corbeille

en: More info
fr: En savoir plus

en: Primary
fr: Primaire

en: Add File
fr: Ajouter un fichier

en: Main menu
fr: Menu principal

en: Uncheck all
fr: Tout décocher

en: Secondary
fr: Secondaire

en: - Any -
fr: - Tout -

en: Post date
fr: Date de publication

en: Has new content
fr: Présente des contenus nouveaux

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Due Date
fr: Date d'échéance

en: New status
fr: Nouveau statut

en: Me
fr: Moi

en: Task Status
fr: Etat de la tâche

en: All groups
fr: Tous les groupes

en: Like
fr: J'aime

en: Book page
fr: Page de livre

en: Last activity
fr: Dernière activité

en: Desktop
fr: Ordinateur de bureau

en: Related
fr: Associé

en: Show more
fr: En afficher plus

en: Page top
fr: Haut de page

en: Page bottom
fr: Bas de page

en: Show less
fr: En afficher moins

en: Highlight
fr: Surligner

en: New users
fr: Nouveaux utilisateurs

en: Blocked users
fr: Utilisateurs bloqués

en: User menu
fr: Menu utilisateur

en: Task list
fr: Liste de tâche

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
fr: Le menu <em>Utilisateur</em> contient les liens du compte utilisateur, comme le lien "Déconnexion"

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
fr: Le <em>menu Principal</em> est fréquemment utilisé pour afficher les sections importantes du site, souvent dans la barre de navigation de haut de page.

en: Public file system path
fr: Chemin du système public de fichier

en: A local file system path where public files will be stored. This directory must exist and be writable by Drupal. This directory must be relative to the Drupal installation directory and be accessible over the web.
fr: Un chemin sur le système de fichier local où seront stockés les fichiers publics. Ce répertoire doit exister et être accessible en écriture par Drupal. Ce répertoire doit être situé dans le répertoire d'installation de Drupal et doit être accessible à partir d'internet.

en: Private file system path
fr: Chemin du système privé de fichier

en: A local file system path where temporary files will be stored. This directory should not be accessible over the web.
fr: Un chemin sur le système de fichier local où seront stockés les fichiers temporaires. Ce répertoire ne devrait pas être accessible à partir d'internet.

en: Default download method
fr: Méthode de téléchargement par défaut

en: Private local files served by Drupal.
fr: Fichiers privés locaux servis par Drupal.

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
fr: Le répertoire %directory n'existe pas et n'a pas pu être créé.

en: The directory %directory exists but is not writable and could not be made writable.
fr: Le répertoire %directory existe mais n'est pas accessible en écriture et il n'a pas été possible de le rendre inscriptible.

en: Profile picture
fr: Image du profil

en: Highlighted
fr: Mis en évidence

en: Status updates
fr: Mises à jour de statut

en: Your virtual face or picture. Pictures larger than @dimensions pixels will be scaled down.
fr: Votre image ou avatar. Les images de taille supérieure à @dimensions pixels seront réduites.

en: Weight for @title
fr: Poids pour @title

en: Hash
fr: Hachage

en: Master
fr: Principal

en: User's activity
fr: Activité de l'utilisateur

en: An existing local file system path for storing private files. It should be writable by Drupal and not accessible over the web. See the online handbook for <a href="@handbook">more information about securing private files</a>.
fr: Un chemin de fichier local existant pour le stockage de fichiers privés. Il doit être accessible en écriture par Drupal et non accessible via Internet. Consultez la section du manuel en ligne pour <a href="@handbook">plus d'informations sur la sécurité des fichiers privés</a>.

en: Top Bar
fr: Barre de haut de page

en: Likes
fr: "J'aime"

en: Powered by
fr: Propulsé par

en: Title text is used in the tool tip when a user hovers their mouse over the image. Adding title text makes it easier to understand the context of an image and improves usability.
fr: Le texte du titre est utilisé comme une infobulle lorsqu'un utilisateur survole l'image avec sa souris. Ajouter un texte du titre facilite la compréhension du contexte d'une image et améliore l'usage.

en: Alternative text is used by screen readers, search engines, and when the image cannot be loaded. By adding alt text you improve accessibility and search engine optimization.
fr: Le texte alternatif est utilisé par les lecteurs d'écran, les moteurs de recherche et lorsque l'image ne peut pas se charger. En ajoutant un texte alternatif, vous améliorez l'accessibilité et l'optimisation pour les moteurs de recherche.

en: All permissions
fr: Tous les droits

en: Receive email notifications
fr: Recevoir des notifications par courriel

en: Group information
fr: Informations sur le groupe

en: <em>Edit @type</em>
fr: <em>Modifier @type</em>

en: Task List
fr: Liste de tâches
