OpenLucius (7.x-1.5) - en to ja translation catalogue (191 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: delete
ja: 削除

en: title
ja: タイトル

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: content
ja: コンテンツ

en: Groups
ja: グループ

en: Group
ja: グループ

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: Description
ja: 説明

en: Delete group
ja: グループの削除

en: Read more
ja: 続きを読む

en: more
ja: 続き

en: Enabled
ja: 有効

en: Comments
ja: コメント

en: new
ja: 新規

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Overview
ja: 概観

en: File
ja: ファイル

en: Login
ja: ログイン

en: Date
ja: 日付

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: None
ja: なし

en: Message
ja: メッセージ

en: - None -
ja: - なし -

en: Weight
ja: ウェイト

en: Link
ja: リンク

en: Image
ja: 画像

en: Feed
ja: フィード

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Go to previous page
ja: 前のページへ

en: Go to next page
ja: 次のページへ

en: Book
ja: ブック

en: Label
ja: ラベル

en: Save
ja: 保存

en: Help
ja: ヘルプ

en: Default
ja: デフォルト

en: Move
ja: 移動

en: Update
ja: 更新

en: Archive
ja: アーカイブ

en: Add
ja: 追加

en: View
ja: ビュー

en: search
ja: 検索

en: Event
ja: イベント

en: Add term
ja: タームを追加

en: theme
ja: テーマ

en: <none>
ja: <なし>

en: Picture
ja: 写真

en: User
ja: ユーザー

en: Continue
ja: 継続

en: Email
ja: メール

en: Files
ja: ファイル

en: User ID
ja: ユーザーID

en: Created
ja: 作成

en: All
ja: すべて

en: Year
ja: 年

en: Block
ja: ブロック

en: Page
ja: ページ

en: Never
ja: なし

en: Footer
ja: フッター

en: Inbox
ja: 受信トレイ

en: To
ja: 宛先

en: From
ja: 送信元

en: Comment
ja: コメント

en: Signature
ja: 署名

en: Filter
ja: フィルター

en: Location
ja: 場所

en: Term name
ja: タームの名称

en: Contains
ja: 含む

en: Phone
ja: 電話番号

en: Mobile
ja: モバイル

en: Desc
ja: 降順

en: An error occurred
ja: エラーが発生しました

en: Members
ja: メンバー

en: Calendar
ja: カレンダー

en: group
ja: グループ

en: Week
ja: 週

en: Day
ja: 日

en: Upcoming events
ja: 今後のイベント

en: Configuration
ja: 環境設定

en: Text color
ja: テキストの色

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: Role
ja: 役割

en: Select all
ja: 全て選択

en: Add new comment
ja: コメントを追加

en: Users
ja: ユーザー

en: Save changes
ja: 変更を保存

en: Tools
ja: ツール

en: Ascending
ja: 昇順

en: Descending
ja: 降順

en: Template
ja: テンプレート

en: Task
ja: タスク

en: Notifications
ja: 通知

en: Save Changes
ja: 変更を保存

en: Labels
ja: ラベル

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Updated date
ja: 更新日時

en: Add user
ja: ユーザーを追加

en: Cover image
ja: 表紙画像

en: Change
ja: 変更

en: Messages
ja: メッセージ

en: ‹ previous
ja: ‹ 前へ

en: next ›
ja: 次へ ›

en: Upload picture
ja: 写真のアップロード

en: User search
ja: ユーザー検索

en: Features
ja: フィーチャー

en: Activity
ja: アクティビティ

en: author
ja: 投稿者

en: Log out
ja: ログアウト

en: Date created
ja: 作成日時

en: Failed
ja: 失敗

en: Documents
ja: ドキュメント

en: Content top
ja: トップコンテンツ

en: E-mail notifications
ja: メール通知

en: Ok
ja: OK

en: Tabs
ja: タブ

en: Temporary directory
ja: テンポラリーディレクトリー

en: Photo
ja: 写真

en: Group settings
ja: グループの設定

en: Slogan
ja: スローガン

en: Apply
ja: 適用

en: Add Group
ja: グループを追加

en: Go to first page
ja: 先頭ページへ

en: Go to last page
ja: 最終ページへ

en: Go to page @number
ja: @numberページへ

en: Information
ja: 情報

en: Variables
ja: 変数

en: Tasks
ja: タスク

en: Everyone
ja: 全員

en: Edit profile
ja: プロフィールを編集

en: Reply
ja: 返信

en: @user's picture
ja: ユーザー @user の写真

en: Order by
ja: 並び順

en: « first
ja: « 最初へ

en: last »
ja: 最後 »

en: Active users
ja: アクティブなユーザー

en: Add comment
ja: コメントを追加

en: Sort
ja: 並べ替え

en: Edit node
ja: ノードを編集

en: Offset
ja: オフセット

en: Send message
ja: メッセージを送信

en: Any
ja: いずれか

en: Skip to main content
ja: メインコンテンツに移動

en: About
ja: アバウト

en: Reports
ja: レポート

en: and
ja: かつ

en: Nid
ja: ノードID

en: Message body
ja: メッセージ本文

en: Notification settings
ja: 通知の設定

en: Save order
ja: 順序の保存

en: Notified
ja: 通知

en: Main menu
ja: メインメニュー

en: Uncheck all
ja: すべて選択解除

en: Add new user
ja: ユーザーを追加

en: - Any -
ja: - すべて -

en: Post date
ja: 投稿日

en: Has new content
ja: 新着コンテンツがある

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Book page
ja: ブックページ

en: Page top
ja: ページの先頭

en: Page bottom
ja: ページの最後

en: User menu
ja: ユーザーメニュー

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
ja: <strong>ユーザーメニュー</strong>に、ユーザーアカウント関係のリンクとログアウトリンクが含まれています。

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
ja: <strong>メイン</strong>メニューは多くのサイトで、サイト内の主な項目へのリンクのために使われます。最上部のナビゲーションバーとして表示されるのが一般的です。

en: Public file system path
ja: パブリックファイルシステムパス

en: A local file system path where public files will be stored. This directory must exist and be writable by Drupal. This directory must be relative to the Drupal installation directory and be accessible over the web.
ja: パブリックファイルが保管されるローカルファイルシステムのパス。このディレクトリーはあらかじめ存在し、Drupalによって書き込み可能でなければなりません。このディレクトリーはDrupalインストールディレクトリーから相対的で、ブラウザーからアクセス可能でなければなりません。

en: Private file system path
ja: プライベートファイルシステムパス

en: A local file system path where temporary files will be stored. This directory should not be accessible over the web.
ja: テンポラリーファイルが保存されるローカルファイルシステムパス。このディレクトリーはブラウザーからアクセス不可であるべきです。

en: Default download method
ja: 標準のダウンロード方法

en: Private local files served by Drupal.
ja: プライベートファイル。Drupal が取り扱う。

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
ja: ディレクトリー %directory は存在せず、作成もできませんでした。

en: The directory %directory exists but is not writable and could not be made writable.
ja: ディレクトリー %directory は存在していますが、書き込み可能ではなくアクセス権変更もできませんでした。

en: Highlighted
ja: ハイライト

en: Your virtual face or picture. Pictures larger than @dimensions pixels will be scaled down.
ja: あなたのアバターまたは写真をアップロードできます。@dimensions ピクセルより大きい画像は縮小されます。

en: Weight for @title
ja: @title のウェイト

en: Hash
ja: ハッシュ

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: An existing local file system path for storing private files. It should be writable by Drupal and not accessible over the web. See the online handbook for <a href="@handbook">more information about securing private files</a>.
ja: プライベート・ファイル保存ための、実在するローカル・ファイル・システム・パス。これはDrupalが書き込み権限を持ち、なおかつWeb上からはアクセスできない必要があります。<a href="@handbook">プライベート・ファイルのセキュリティについてのより詳細な情報</a>はオンライン・ハンドブックを参照してください。

en: All permissions
ja: 全ての権限

en: Receive email notifications
ja: メール通知を受け取る
