OpenLucius (7.x-1.6) - en to ar translation catalogue (170 entries)

en: Home
ar: الرئيسية

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: delete
ar: حذف

en: title
ar: عنوان

en: Status
ar: الحالة

en: Delete
ar: حذف

en: Submit
ar: إضافة

en: Operations
ar: عمليات

en: Content
ar: المحتوى

en: content
ar: المحتوى

en: Groups
ar: مجموعات

en: Group
ar: المجموعة

en: Type
ar: النوع

en: Author
ar: المؤلف

en: Remove
ar: حذف

en: Description
ar: الوصف

en: Delete group
ar: حذف المجموعة

en: Read more
ar: اقرأ المزيد

en: more
ar: المزيد

en: Enabled
ar: مفعل

en: Comments
ar: التعليقات

en: new
ar: جديد

en: error
ar: خطأ

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Overview
ar: نظرة عامة

en: File
ar: ملف

en: Edit
ar: تحرير

en: Date
ar: التاريخ

en: Search
ar: بحث

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: None
ar: لا شيء

en: Message
ar: الرسالة

en: - None -
ar: - لا شيء -

en: Weight
ar: الوزن

en: Link
ar: رابط

en: Image
ar: الصورة

en: Feed
ar: التلقيمة

en: Name
ar: الاسم

en: edit
ar: تحرير

en: Go to previous page
ar: الذهاب إلى الصفحة السابقة

en: Go to next page
ar: الذهاب إلى الصفحة التالية

en: Book
ar: الوثيقة

en: Label
ar: التسمية

en: Save
ar: حفظ

en: Help
ar: المساعدة

en: Default
ar: الافتراضي

en: Move
ar: تحريك

en: Update
ar: تحديث

en: Archive
ar: الأرشيف

en: Add
ar: إضافة

en: View
ar: عرض

en: Filename
ar: اسم الملف

en: search
ar: ابحث

en: Event
ar: الحدث

en: Add term
ar: إضافة مصطلح

en: theme
ar: حلة

en: <none>
ar: <لا يوجد>

en: Assigned to
ar: مسندة إلى

en: Picture
ar: الصورة

en: User
ar: المستخدم

en: Continue
ar: متابعة

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Files
ar: الملفات

en: User ID
ar: معرف المستخدم

en: Created
ar: الإنشاء

en: All
ar: الكل

en: Year
ar: السنة

en: Block
ar: الصندوق

en: Page
ar: الصفحة

en: Never
ar: أبدا

en: Footer
ar: التذييل

en: To
ar: إلى

en: From
ar: من

en: Comment
ar: التعليق

en: Signature
ar: التوقيع

en: Filter
ar: انتقاء

en: Location
ar: الموضع

en: Term name
ar: اسم المفردة

en: Contains
ar: يحتوي

en: Desc
ar: تنازلي

en: Group name
ar: اسم المجموعة

en: Calendar
ar: التقويم

en: group
ar: مجموعة

en: Week
ar: بالأسبوع

en: Day
ar: باليوم

en: Upcoming events
ar: الفعاليات القادمة

en: Configuration
ar: الإعدادات

en: Text color
ar: لون النص

en: Navigation
ar: الإبحار

en: Role
ar: الدور

en: Select all
ar: تحديد الكل

en: Add new comment
ar: إضافة تعليق جديد

en: Users
ar: المستخدمين

en: Save changes
ar: حفظ التغييرات

en: Tools
ar: الأدوات

en: Ascending
ar: تصاعديا

en: Descending
ar: تنازليا

en: Send to
ar: ارسل إلى

en: Template
ar: القالب

en: Task
ar: مهمة

en: Notifications
ar: الإشعارات

en: Save Changes
ar: حفظ التعديلات

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: Updated date
ar: تاريخ التحديث

en: Add user
ar: أضف مستخدما

en: Change
ar: تغيير

en: Messages
ar: الرسائل

en: ‹ previous
ar: ‹ السابقة

en: next ›
ar: التالية ›

en: Upload picture
ar: ارفع صورة

en: User search
ar: بحث المستخدم

en: Features
ar: الخصائص

en: Activity
ar: النشاط

en: author
ar: مؤلف

en: Log out
ar: خروج

en: Info
ar: معلومات

en: Date created
ar: تاريخ الإنشاء

en: Failed
ar: فشل

en: Alt Text
ar: النص البديل

en: Ok
ar: حسنًا

en: Tabs
ar: علامات التبويب

en: Temporary directory
ar: الدليل المؤقت

en: Slogan
ar: الشعار

en: Apply
ar: تطبيق

en: Go to first page
ar: الذهاب إلى الصفحة الأولى

en: Go to last page
ar: الذهاب إلى الصفحة الأخيرة

en: Go to page @number
ar: الذهاب إلى الصفحة @number

en: Information
ar: معلومات

en: Variables
ar: المتغيرات

en: Tasks
ar: المهام

en: Edit profile
ar: تعديل الملف الشخصي

en: Reply
ar: رد

en: @user's picture
ar: صورة @user

en: « first
ar: « الأولى

en: last »
ar: الأخيرة »

en: Active users
ar: مستخدمون نشطون

en: Offset
ar: الإزاحة

en: Link to file
ar: رابط الملف

en: Send message
ar: إرسال رسالة

en: Any
ar: أي من

en: Skip to main content
ar: تجاوز إلى المحتوى الرئيسي

en: About
ar: حول

en: Reports
ar: التقارير

en: and
ar: و

en: Notification settings
ar: إعدادت الاشعارات

en: Save order
ar: حفظ الترتيب

en: Main menu
ar: القائمة الرئيسية

en: - Any -
ar: - اختر -

en: - All -
ar: - الكل -

en: Book page
ar: صفحة وثيقة

en: Page top
ar: أعلى الصفحة

en: Page bottom
ar: أسفل الصفحة

en: User menu
ar: قائمة المستخدم

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
ar: تحتوي قائمة <em>المستخدم</em> على الروابط ذات الصلة بحساب المستخدم، كرابط 'تسجيل الخروج'.

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
ar: يتم استخدام القائمة <em>الرئيسية</em> لعرض الأقسام الرئيسية في الموقع، وغالباً ما تظهر في ترويسة الصفحة.

en: Public file system path
ar: مسار نظام الملفات العام.

en: A local file system path where public files will be stored. This directory must exist and be writable by Drupal. This directory must be relative to the Drupal installation directory and be accessible over the web.
ar: مسار على نظام الملف المحلي حيث سيتم تخزين الملفات العامة. يجب أن يكون هذا الدليل موجوداً وقابل للكتابة من طرف دروبال. يجب أن يقع هذا الدليل تحت دليل تثبيت دروبال وأن يكون قابل للوصول من الإنترنت أيضاً.

en: Private file system path
ar: مسار نظام الملفات الخاص.

en: A local file system path where temporary files will be stored. This directory should not be accessible over the web.
ar: مسار على نظام الملفات المحلي حيث سيتم تخزين الملفات المؤقتة. ينبغي أن يكون هذا الدليل غير قابل للوصول إليه من الإنترنت.

en: Default download method
ar: طريقة التحميل الافتراضية

en: Private local files served by Drupal.
ar: الملفات المحلية الخاصة مخدمة من قبل دروبال.

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
ar: الدليل %directory غير موجود وتعذر إنشاؤه.

en: The directory %directory exists but is not writable and could not be made writable.
ar: الدليل %directory موجود لكنه غير قابل للكتابة وتعذر جعله كذلك.

en: Highlighted
ar: مبرز

en: Weight for @title
ar: الوزن لـ @title

en: Asc
ar: تصاعدي

en: Master
ar: الرئيسي

en: Receive email notifications
ar: تلقي تنبيهات بريد إلكتروني
