OpenLucius (7.x-1.7) - en to cs translation catalogue (180 entries)

en: Home
cs: Domů

en: Title
cs: Nadpis

en: Body
cs: Text

en: delete
cs: smazat

en: title
cs: nadpis

en: Status
cs: Stav

en: Delete
cs: Smazat

en: Submit
cs: Odeslat

en: Operations
cs: Operace

en: Content
cs: Obsah

en: content
cs: obsah

en: Groups
cs: Skupiny

en: Group
cs: Skupina

en: Type
cs: Typ

en: Author
cs: Autor

en: Remove
cs: Odstranit

en: Description
cs: Popis

en: Delete group
cs: Smazat skupinu

en: Read more
cs: Číst dál

en: more
cs: více

en: Enabled
cs: Zapnuto

en: Comments
cs: Komentáře

en: new
cs: novinka

en: error
cs: chyba

en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne

en: Overview
cs: Přehled

en: File
cs: Soubor

en: Login
cs: Přihlásit se

en: Edit
cs: Upravit

en: Date
cs: Datum

en: Search
cs: Hledat

en: None
cs: Žádné

en: Message
cs: Zpráva

en: - None -
cs: - Nic -

en: Weight
cs: Váha

en: Link
cs: Odkaz

en: Image
cs: Obrázek

en: Feed
cs: Zdroj

en: Name
cs: Jméno

en: edit
cs: upravit

en: Go to previous page
cs: Přejít na předchozí stranu

en: Go to next page
cs: Přejít na další stranu

en: Book
cs: Kniha

en: Label
cs: Popisek

en: Save
cs: Uložit

en: Help
cs: Nápověda

en: Default
cs: Výchozí

en: Move
cs: Přesun

en: Update
cs: Aktualizovat

en: Archive
cs: Archiv

en: Add
cs: Přidat

en: View
cs: Zobrazit

en: Filename
cs: Název souboru

en: search
cs: vyhledávání

en: Add term
cs: Přidat termín

en: theme
cs: téma vzhledu

en: <none>
cs: <žádné>

en: Picture
cs: Obrázek

en: User
cs: Uživatel

en: Continue
cs: Pokračovat

en: Email
cs: E-mail

en: Files
cs: Soubory

en: User ID
cs: ID uživatele

en: Created
cs: Vytvořeno

en: All
cs: Vše

en: Year
cs: Rok

en: Block
cs: Blok

en: Page
cs: Stránka

en: Never
cs: Nikdy

en: Footer
cs: Patička

en: Inbox
cs: Doručené zprávy

en: To
cs: Komu

en: From
cs: Od

en: Comment
cs: Komentář

en: Signature
cs: Podpis

en: Filter
cs: Filtr

en: Location
cs: Místo

en: Term name
cs: Název termínu

en: Contains
cs: Obsahuje

en: Success
cs: Úspěšně dokončeno

en: Phone
cs: Telefon

en: Desc
cs: Sestupně

en: Group name
cs: Název skupiny

en: Calendar
cs: Kalendář

en: group
cs: skupina

en: Week
cs: Týden

en: Day
cs: Den

en: Configuration
cs: Nastavení

en: Text color
cs: Barva textu

en: Navigation
cs: Navigace

en: Select all
cs: Vybrat vše

en: Add new comment
cs: Přidat komentář

en: Users
cs: Uživatelé

en: Save changes
cs: Uložit změny

en: Tools
cs: Nástroje

en: Ascending
cs: Vzestupně

en: Descending
cs: Sestupně

en: Send to
cs: Poslat komu

en: Template
cs: Šablona

en: Save Changes
cs: Změny uloženy

en: Labels
cs: Názvy

en: Folder
cs: Složka

en: Sort by
cs: Řadit dle

en: Updated date
cs: Datum úpravy

en: Add user
cs: Přidat uživatele

en: Change
cs: Změnit

en: Messages
cs: Zprávy

en: ‹ previous
cs: ‹ předchozí

en: next ›
cs: následující ›

en: Upload picture
cs: Nahrát obrázek

en: You
cs: Vy

en: Activity
cs: Aktivita

en: author
cs: autor

en: Log out
cs: Odhlásit

en: Date created
cs: Datum vytvoření

en: Documents
cs: Dokumenty

en: E-mail notifications
cs: Upozornění e-mailem

en: Tabs
cs: Záložky

en: Temporary directory
cs: Dočasný adresář

en: Apply
cs: Použít

en: Go to first page
cs: Přejít na první stranu

en: Go to last page
cs: Přejít na poslední stranu

en: Go to page @number
cs: Přejít na stranu @number

en: Information
cs: Informace

en: Variables
cs: Proměnné

en: Tasks
cs: Úkoly

en: Edit profile
cs: Upravit profil

en: Reply
cs: Odpovědět

en: @user's picture
cs: Obrázek uživatele @user

en: « first
cs: « první

en: last »
cs: poslední »

en: Active users
cs: Aktivní uživatelé

en: Add comment
cs: Přidat komentář

en: Sort
cs: Řazení

en: Offset
cs: Posun

en: Link to file
cs: Odkaz na soubor

en: Send message
cs: Odeslat zprávu

en: Any
cs: Libovolný

en: Skip to main content
cs: Přejít k hlavnímu obsahu

en: About
cs: Popis

en: Reports
cs: Logy

en: and
cs: a

en: Notification settings
cs: Nastavení upozornění

en: Invoice number
cs: Číslo faktury

en: Save order
cs: Uložit pořadí

en: Notified
cs: Oznámeno

en: More info
cs: Více informací

en: Primary
cs: Primární

en: Main menu
cs: Hlavní menu

en: Uncheck all
cs: Odškrtnout vše

en: Secondary
cs: Sekundární

en: - Any -
cs: - nezáleží -

en: Post date
cs: Datum vytvoření

en: Has new content
cs: Má nový obsah

en: Items per page
cs: Položek na stránku

en: - All -
cs: - Vše -

en: Book page
cs: Strana knihy

en: Show more
cs: Zobrazit více

en: Page bottom
cs: Dolní část stránky

en: Blocked users
cs: Blokovaní uživatelé

en: User menu
cs: Menu uživatele

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
cs: <em>Uživatelské<em> menu obsahuje odkazy související s uživatelskými účty a odkaz pro odhlášení.

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
cs: <em>Hlavní</em> menu na mnoha stránkách zobrazuje hlavní sekce stránek a často se nachází v horní navigační liště.

en: Public file system path
cs: Cesta k veřejnému systému souborů

en: A local file system path where public files will be stored. This directory must exist and be writable by Drupal. This directory must be relative to the Drupal installation directory and be accessible over the web.
cs: Cesta na lokálním souborovém systému ke složce, kde budou uloženy veřejné soubory. Tato složka musí existovat a Drupal musí mít oprávnění do ní zapisovt. Složka musí být relativní k složce, kde je Drupal nainstalovaný, a musí být přístupná přes web.

en: Private file system path
cs: Cesta k privátnímu systému souborů

en: A local file system path where temporary files will be stored. This directory should not be accessible over the web.
cs: Cesta k adresáři v lokálním souborovém systému, kde budou uloženy dočasné soubory. Adresář by neměl být přístupný z webu.

en: Default download method
cs: Výchozí způsob stahování

en: Private local files served by Drupal.
cs: Privátní lokální soubory obsluhované Drupalem.

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
cs: Adresář %directory neexistuje a nelze jej vytvořit.

en: The directory %directory exists but is not writable and could not be made writable.
cs: Adresář %directory existuje, ale nelze do něj zapisovat ani zapisování povolit.

en: Highlighted
cs: Zvýrazněno

en: Your virtual face or picture. Pictures larger than @dimensions pixels will be scaled down.
cs: Váš virtuální obličej nebo obrázek. Obrázky větší než rozměry @dimensions pixelů budou zmenšeny.

en: Weight for @title
cs: Váha pro @title

en: Asc
cs: Vzestupně

en: Master
cs: Nadřízené

en: An existing local file system path for storing private files. It should be writable by Drupal and not accessible over the web. See the online handbook for <a href="@handbook">more information about securing private files</a>.
cs: Existující cesta k lokálnímu souborovému systému pro ukládání privátních souborů. Měla by být zapisovatelná Drupalem a nepřístupná z webu. Pro <a href="@handbook"> podrobnější informace o zabezpečení privátních souborů</a> navštivte online dokumentaci.

en: All permissions
cs: Všechna oprávnění

en: Receive email notifications
cs: Dostávat upozornění e-mailem
