OpenLucius (7.x-1.7) - en to is translation catalogue (126 entries)

en: Home
is: Forsíða

en: Title
is: Titill

en: Body
is: Meginmál

en: delete
is: eyða

en: title
is: titill

en: Status
is: Staða

en: Delete
is: Eyða

en: Submit
is: Vista

en: Operations
is: Aðgerðir

en: Content
is: Innihald

en: content
is: innihald

en: Groups
is: Hópar

en: Group
is: Hópur

en: Type
is: Gerð

en: Author
is: Höfundur

en: Remove
is: Fjarlægja

en: Description
is: Lýsing

en: Delete group
is: Eyða hóp

en: Read more
is: Lesa meira

en: more
is: meira

en: Enabled
is: Virkt

en: Comments
is: Ummæli

en: new
is: nýtt

en: error
is: villa

en: Yes
is: Já

en: No
is: Nei

en: Overview
is: Yfirlit

en: File
is: Skrá

en: Login
is: Innskráning

en: Edit
is: Breyta

en: Date
is: Dagsetning

en: Search
is: Leit

en: Reset
is: Endursetja

en: None
is: Engin

en: Message
is: Skilaboð

en: - None -
is: - Ekkert -

en: Weight
is: Vægi

en: Link
is: Hlekkur

en: Image
is: Mynd

en: Feed
is: Veita

en: Name
is: Nafn

en: edit
is: breyta

en: Go to previous page
is: Fara á fyrri síðu

en: Go to next page
is: Fara á næstu síðu

en: Book
is: Bók

en: Label
is: Merking

en: Save
is: Vista

en: Help
is: Hjálp

en: Default
is: Sjálfgefið

en: Move
is: Flytja

en: Update
is: Uppfæra

en: Archive
is: Skjalasafn

en: Add
is: Bæta við

en: View
is: Skoða

en: Filename
is: Skráarnafn

en: search
is: leita

en: Event
is: Viðburður

en: Add term
is: Bæta við flokkunarorði

en: theme
is: þema

en: <none>
is: <enginn>

en: Assigned to
is: Úthlutað til

en: Picture
is: Mynd

en: User
is: Notandi

en: Continue
is: Halda áfram

en: Email
is: Netfang

en: Files
is: Skrár

en: User ID
is: Auðkenni notanda

en: Created
is: Stofnað

en: All
is: Allt

en: Year
is: Ár

en: Block
is: Blokk

en: Page
is: Síða

en: Never
is: Aldrei

en: Footer
is: Fótur

en: To
is: Til

en: From
is: Frá

en: Comment
is: Ummæli

en: Signature
is: Undirskrift

en: Filter
is: Sía

en: Location
is: Staðsetning

en: Contains
is: Inniheldur

en: Phone
is: Sími

en: Members
is: Meðlimir

en: Calendar
is: Dagatal

en: Week
is: Vika

en: Day
is: Dagur

en: Text color
is: Litur á texta

en: Role
is: Hlutverk

en: Add new comment
is: Bæta við nýjum ummælum

en: Users
is: Notendur

en: Save changes
is: Vista breytingar

en: Tools
is: Tól

en: Ascending
is: Hækkandi

en: Descending
is: Lækkandi

en: Template
is: Sniðmát

en: Save Changes
is: Vista breytingar

en: Sort by
is: Raða eftir

en: Updated date
is: Dags. uppfært

en: Add user
is: Bæta við notanda

en: ‹ previous
is: ‹ fyrri

en: next ›
is: næsta ›

en: Upload picture
is: Senda inn mynd

en: author
is: höfundur

en: Log out
is: Útskrá

en: Date created
is: Dags stofnað

en: Tabs
is: Flipar

en: Temporary directory
is: Mappa fyrir tímabundnar skrár

en: Photo
is: Mynd

en: Slogan
is: Slagorð

en: Apply
is: Virkja

en: Go to first page
is: Fara á fremstu síðu

en: Go to last page
is: Fara á öftustu síðu

en: Go to page @number
is: Fara á síðu @number

en: Information
is: Upplýsingar

en: Reply
is: Svara

en: « first
is: « fremsta

en: last »
is: aftasta »

en: Add comment
is: Bæta við ummælum

en: Sort
is: Raða

en: Send message
is: Senda skilaboð

en: About
is: Um

en: Reports
is: Skýrslur

en: and
is: og

en: Save order
is: Vista pöntun

en: Items per page
is: Hlutir per síðu

en: - All -
is: - Allt -
