OpenLucius (7.x-1.7) - en to pt translation catalogue (198 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: delete
pt: eliminar

en: title
pt: título

en: Status
pt: Estado

en: Delete
pt: Eliminar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: content
pt: conteúdos

en: Groups
pt: Grupos

en: Group
pt: Grupo

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: Delete group
pt: Eliminar grupo

en: Read more
pt: Ler mais

en: more
pt: mais

en: Enabled
pt: Ativado

en: Comments
pt: Comentários

en: new
pt: novo

en: error
pt: erro

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Overview
pt: Vista global

en: File
pt: Ficheiro

en: Login
pt: Entrar

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Search
pt: Pesquisar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: None
pt: Nenhum

en: Message
pt: Mensagem

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Weight
pt: Peso

en: Link
pt: Ligação

en: Image
pt: Imagem

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Go to previous page
pt: Regressar à página anterior.

en: Go to next page
pt: Ir para a próxima página

en: Label
pt: Etiqueta

en: Save
pt: Guardar

en: Help
pt: Ajuda

en: Default
pt: Por defeito

en: Move
pt: Mover

en: Update
pt: Atualizar

en: Archive
pt: Arquivo

en: Add
pt: Adicionar

en: View
pt: Mostrar

en: Filename
pt: Nome do ficheiro

en: search
pt: procurar

en: Event
pt: Evento

en: Add term
pt: Adicionar termo

en: theme
pt: tema

en: <none>
pt: [nenhum]

en: Unassigned
pt: Sem atribuição

en: Assigned to
pt: Atribuído a

en: Picture
pt: Retrato

en: User
pt: Utilizador

en: Continue
pt: Continuar

en: Files
pt: Ficheiros

en: User ID
pt: ID de utilizador

en: Created
pt: Criado

en: All
pt: Todos

en: Year
pt: Ano

en: Page
pt: Página

en: Added
pt: Adicionado

en: Never
pt: Nunca

en: Footer
pt: Rodapé

en: Inbox
pt: Caixa de entrada

en: To
pt: Para

en: From
pt: De

en: Signature
pt: Assinatura

en: Filter
pt: Filtro

en: Location
pt: Localização

en: Term name
pt: Nome do termo

en: Contains
pt: Contém

en: Success
pt: Sucesso

en: Phone
pt: Telefone

en: added
pt: adicionado

en: An error occurred
pt: Ocorreu um erro

en: Members
pt: Membros

en: Group name
pt: O nome do grupo

en: Calendar
pt: Calendário

en: group
pt: grupo

en: Week
pt: Semana

en: Day
pt: Dia

en: Upcoming events
pt: Próximos eventos

en: Configuration
pt: Configuração

en: Text color
pt: Cor do texto

en: Navigation
pt: Navegação

en: Role
pt: Grupo

en: Select all
pt: Selecionar todos

en: Add new comment
pt: Adicionar novo comentário

en: Users
pt: Utilizadores

en: Save changes
pt: Guardar alterações

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Ascending
pt: Ascendente

en: Descending
pt: Descendente

en: Send to
pt: Enviar para

en: Task
pt: Tarefa

en: Notifications
pt: Notificações

en: Save Changes
pt: Guardar alterações

en: Labels
pt: Rótulos

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Updated date
pt: Data de atualização

en: Add user
pt: Adicionar utilizador

en: Change
pt: Mudar

en: Messages
pt: Mensagens

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: seguinte ›

en: Upload picture
pt: Carregar retrato

en: You
pt: Você

en: User search
pt: Pesquisa de utilizador

en: Features
pt: Funcionalidades

en: Activity
pt: Atividade

en: author
pt: autor

en: Log out
pt: Encerrar sessão

en: Info
pt: Informações

en: Team
pt: Equipa

en: Teams
pt: Equipas

en: Date created
pt: Data de criação

en: Failed
pt: Falhou

en: Documents
pt: Documentos

en: Alt Text
pt: Texto alternativo

en: Tabs
pt: Separadores

en: Temporary directory
pt: Diretório temporário

en: Photo
pt: Fotografia

en: Group settings
pt: Configurações de grupo

en: Apply
pt: Aplicar

en: Go to first page
pt: Ir para a primeira página

en: Go to last page
pt: Ir para a última página

en: Go to page @number
pt: Ir para a página @number

en: Information
pt: Informação

en: Variables
pt: Variáveis

en: Tasks
pt: Tarefas

en: All Tasks
pt: Todas as Tarefas

en: Recent activity
pt: Atividade recente

en: Everyone
pt: Todos

en: Edit profile
pt: Editar perfil

en: Reply
pt: Responder

en: An error has occurred
pt: Ocorreu um erro

en: @user's picture
pt: Retrato de @user

en: Order by
pt: Ordenar por

en: « first
pt: « primeira

en: last »
pt: última »

en: Active users
pt: Utilizadores ativos

en: Add comment
pt: Adicionar comentário

en: Sort
pt: Ordenação

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Link to file
pt: Criar ligação para ficheiro

en: Send message
pt: Enviar mensagem

en: Any
pt: Qualquer

en: Skip to main content
pt: Passar para o conteúdo principal

en: About
pt: Sobre

en: Reports
pt: Relatórios

en: and
pt: e

en: Notification settings
pt: Configurações de notificação

en: Save order
pt: Guardar ordem

en: More info
pt: Mais informação

en: Primary
pt: Primário

en: Main menu
pt: Menu principal

en: Secondary
pt: Secundário

en: - Any -
pt: - Qualquer -

en: Post date
pt: Data de entrada

en: Has new content
pt: Tem novo conteúdo

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Book page
pt: Página do livro

en: Last activity
pt: Última atividade

en: Related
pt: Relacionado

en: Page top
pt: Topo da página

en: Page bottom
pt: Rodapé da página

en: New users
pt: Novos utilizadores

en: Blocked users
pt: Utilizadores bloqueados

en: User menu
pt: Menu de utilizador

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
pt: O <em>Utilizador</em> menu contém ligações relacionados com a conta do utilizador, bem como a ligação 'Sair'.

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
pt: O menu <em>Principal</em> é usado em muitos sites para mostrar as secções principais do site, frequentemente numa barra de navegação superior.

en: Public file system path
pt: Caminho do sistema de ficheiros público

en: A local file system path where public files will be stored. This directory must exist and be writable by Drupal. This directory must be relative to the Drupal installation directory and be accessible over the web.
pt: Um caminho (<em>path</em>) de ficheiro no sistema local onde os ficheiros públicos serão armazenados. Esta directoria tem de existir e possuir permissão de escrita atribuída ao Drupal. Esta directoria tem de ser relativa à directoria de instalação do Drupal e ser acessível através da web.

en: Private file system path
pt: Caminho do sistema de ficheiros privado

en: A local file system path where temporary files will be stored. This directory should not be accessible over the web.
pt: Um caminho para a pasta local onde os ficheiros temporário irão ser guardados. Esta pasta não deverá estar acessível pela web.

en: Default download method
pt: Método de descarregamento predefinido

en: Private local files served by Drupal.
pt: Ficheiros locais privados servidos pelo Drupal.

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
pt: O diretório %directory não existe e não pode ser criado.

en: The directory %directory exists but is not writable and could not be made writable.
pt: O diretório %directory existe mas não tem permissões de escrita e não pode ser alterado.

en: Initializing
pt: Inicializando

en: Highlighted
pt: Destacado

en: Your virtual face or picture. Pictures larger than @dimensions pixels will be scaled down.
pt: Seu rosto virtual ou retrato. Imagens maiores que @dimensions pixels serão reduzidas.

en: Weight for @title
pt: Peso para @title

en: Master
pt: Principal

en: An existing local file system path for storing private files. It should be writable by Drupal and not accessible over the web. See the online handbook for <a href="@handbook">more information about securing private files</a>.
pt: Um caminho existente no sistema local de ficheiros para guardar ficheiros privados. Deve permitir a escrita pelo Drupal e não ser acessível pela web. Consulte a ajuda online para <a href="@handbook">mais informação sobre como tornar os ficheiros privados mais seguros</a>.

en: Powered by
pt: Desenvolvido por

en: Receive email notifications
pt: Receber notificações por email

en: Add Event
pt: Adicionar Evento
