OpenLucius (7.x-1.7) - en to uk translation catalogue (253 entries)

en: Home
uk: Головна

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Вміст

en: delete
uk: видалити

en: title
uk: назва

en: Status
uk: Стан

en: Delete
uk: Видалити

en: Submit
uk: Надіслати

en: Operations
uk: Операції

en: Content
uk: Вміст

en: content
uk: матеріал

en: Groups
uk: Групи

en: Group
uk: Група

en: Type
uk: Тип

en: Author
uk: Автор

en: Remove
uk: Вилучити

en: Description
uk: Опис

en: Delete group
uk: Видалити групу

en: Read more
uk: Читати далі

en: more
uk: ще

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Comments
uk: Коментарі

en: new
uk: новий

en: error
uk: помилка

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Overview
uk: Огляд

en: File
uk: Файл

en: Login
uk: Вхід

en: Edit
uk: Редагувати

en: Date
uk: Дата

en: Search
uk: Пошук

en: Reset
uk: Скинути

en: None
uk: Немає

en: Message
uk: Повідомлення

en: - None -
uk: - Немає -

en: Weight
uk: Вага

en: Link
uk: Посилання

en: Image
uk: Зображення

en: Feed
uk: Канал

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: edit
uk: редагувати

en: Go to previous page
uk: На попередню сторінку

en: Go to next page
uk: До наступної сторінки

en: Book
uk: Книга

en: Label
uk: Мітка

en: Save
uk: Зберегти

en: Help
uk: Довідка

en: Default
uk: Базово

en: Move
uk: Перенесення

en: Update
uk: Оновити

en: Archive
uk: Архів

en: Add
uk: Додати

en: View
uk: Перегляд

en: Filename
uk: Назва файла

en: search
uk: пошук

en: Event
uk: Подія

en: Add term
uk: Додати термін

en: theme
uk: тема

en: <none>
uk: <нічого>

en: Unassigned
uk: Не призначено

en: Assigned to
uk: Призначено

en: Picture
uk: Зображення

en: User
uk: Користувач

en: Continue
uk: Продовжити

en: Email
uk: Електронна пошта

en: Files
uk: Файли

en: User ID
uk: ID користувача

en: Created
uk: Створено

en: All
uk: Все

en: Year
uk: Рік

en: Block
uk: Блок

en: Page
uk: Сторінка

en: Added
uk: Додано

en: Never
uk: Ніколи

en: Footer
uk: Нижній колонтитул

en: Inbox
uk: Вхідні

en: To
uk: До

en: From
uk: Від

en: Comment
uk: Коментар

en: Signature
uk: Підпис

en: Filter
uk: Фільтр

en: Location
uk: Місце розташування

en: Term name
uk: Назва терміна

en: Contains
uk: Містить

en: Success
uk: Успіх

en: Todo
uk: Завдання

en: Phone
uk: Телефон

en: Mobile
uk: Мобільний

en: Desc
uk: Спад

en: added
uk: додано

en: An error occurred
uk: Сталася помилка

en: Members
uk: Учасники

en: Group name
uk: Назва групи

en: Calendar
uk: Календар

en: 1 match | @count matches
uk[0]: @count збіг
uk[1]: @count збіги
uk[2]: @count збігів

en: group
uk: група

en: Week
uk: Тиждень

en: Day
uk: День

en: Upcoming events
uk: Трапиться незабаром

en: Configuration
uk: Конфігурація

en: Text color
uk: Колір тексту

en: Navigation
uk: Навіґація

en: Role
uk: Роль

en: Select all
uk: Виділити все

en: Add new comment
uk: Коментувати

en: Users
uk: Користувачі

en: Save changes
uk: Зберегти зміни

en: Tools
uk: Інструменти

en: Ascending
uk: Зростання

en: Descending
uk: Спадання

en: Send to
uk: Отримувач

en: Template
uk: Шаблон

en: Task
uk: Завдання

en: Notifications
uk: Сповіщення

en: Save Changes
uk: Зберегти зміни

en: Labels
uk: Мітки

en: Folder
uk: Тека

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Updated date
uk: Дата оновлення

en: sort
uk: сортування

en: Add user
uk: Додати користувача

en: Cover image
uk: Зображення обкладинки

en: Change
uk: Змінити

en: Messages
uk: Повідомлення

en: ago
uk: тому

en: ‹ previous
uk: ‹ попередня

en: next ›
uk: наступна ›

en: Upload picture
uk: Відвантажити зображення

en: You
uk: Ви

en: User search
uk: Користувацький пошук

en: Features
uk: Властивості

en: Activity
uk: Активність

en: author
uk: автор

en: Log out
uk: Вихід

en: Info
uk: Інформація

en: Team
uk: Команда

en: Teams
uk: Команди

en: Date created
uk: Дата створення

en: Failed
uk: Невдало

en: Due date
uk: Термін виконання

en: Documents
uk: Документи

en: Alt Text
uk: Альтернативний текст

en: Content top
uk: Вміст зверху

en: E-mail notifications
uk: Повідомлення електронною поштою

en: Ok
uk: Гаразд

en: Tabs
uk: Вкладки

en: Are you sure you want to delete this file?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити цей файл?

en: Temporary directory
uk: Тимчасовий каталог

en: Photo
uk: Фото

en: Group settings
uk: Параметри групи

en: Slogan
uk: Гасло

en: Apply
uk: Застосувати

en: Seen
uk: Прочитано

en: Add Group
uk: Додати групу

en: Group Members
uk: Учасники групи

en: Go to first page
uk: До першої сторінки

en: Go to last page
uk: До останньої сторінки

en: Go to page @number
uk: Перейти до сторінки @number

en: Information
uk: Відомості

en: Variables
uk: Змінні

en: Tasks
uk: Завдання

en: All Tasks
uk: Всі задачі

en: Everyone
uk: Будь-хто

en: Edit profile
uk: Змінити профіль

en: Reply
uk: Відповісти

en: An error has occurred
uk: Сталася помилка

en: @user's picture
uk: Картинка користувача @user.

en: Order by
uk: Впорядкувати за

en: « first
uk: « перша

en: last »
uk: остання »

en: Feedback form
uk: Форма зворотнього зв’язку

en: Everything
uk: Все

en: Active users
uk: Активні користувачі

en: Add comment
uk: Додати коментар

en: Sort
uk: Впорядкувати

en: Edit node
uk: Редагувати матеріал

en: Offset
uk: Зміщення

en: Link to file
uk: Посилання на файл

en: Send message
uk: Надіслати повідомлення

en: Any
uk: Байдуже

en: Skip to main content
uk: Перейти до основного вмісту

en: About
uk: Про модуль

en: Reports
uk: Звіти

en: and
uk: та

en: Message body
uk: Текст повідомлення

en: Bookmark this page
uk: Закласти

en: Notification settings
uk: Налаштування сповіщень

en: Invoice number
uk: Номер накладної

en: Save order
uk: Зберегти послідовність

en: Notified
uk: Сповіщено

en: About me
uk: Про мене

en: Trash
uk: Смітник

en: More info
uk: Розширена інформація

en: Primary
uk: Основні

en: Add File
uk: Додати файл

en: Main menu
uk: Головне меню

en: All Files
uk: Всі файли

en: Secondary
uk: Вторинне

en: - Any -
uk: - Усі -

en: Post date
uk: Дата публікації

en: Has new content
uk: Має новий вміст

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: - All -
uk: - Усе -

en: Due Date
uk: Очікувана дата

en: Me
uk: Моє

en: Task Status
uk: Стан завдання

en: All groups
uk: Всі групи

en: Like
uk: Схоже на

en: Book page
uk: Сторінка книги

en: Message title
uk: Заголовок повідомлення

en: Desktop
uk: Стільниця

en: Related
uk: Зв'язано

en: Page top
uk: Верх сторінки

en: Page bottom
uk: Низ сторінки

en: Highlight
uk: Підсвітити

en: New users
uk: Нові користувачі

en: Blocked users
uk: Блоковані користувачі

en: User menu
uk: Меню користувача

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
uk: Меню <em>Користувача</em> містить посилання, повязані з обліковим записом користувача, в тому числі і посилання на "Вихід з сайту".

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
uk: <em>Головне</em> меню використовується на більшості сайтів для доступу до його основних розділів і найчастіше знаходиться у верхній навігаційній панелі.

en: Public file system path
uk: Шлях до загальнодоступних файлів

en: A local file system path where public files will be stored. This directory must exist and be writable by Drupal. This directory must be relative to the Drupal installation directory and be accessible over the web.
uk: Шлях до місця збереження спільних файлів у локальній файловій системі. Цей каталог має існувати і бути доступним для запису системою Drupal. Шлях до каталогу має бути зазначений відносно каталогу встановлення Drupal і каталог має бути доступний через Інтернет.

en: Private file system path
uk: Шлях до приватних файлів

en: A local file system path where temporary files will be stored. This directory should not be accessible over the web.
uk: Шлях до місця збереження тимчасових файлів у локальній файловій системі. Цей каталог не повинен бути доступним через Інтернет.

en: Default download method
uk: Базовий метод завантаження

en: Private local files served by Drupal.
uk: Приватні локальні файли обслуговуються Друпалом.

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
uk: Каталогу %directory не існує і не може бути створено.

en: The directory %directory exists but is not writable and could not be made writable.
uk: Каталог %directory існує, але запис у нього неможливий і не може бути увімкнений.

en: Initializing
uk: Ініціалізація

en: Highlighted
uk: Виділено

en: Set status
uk: Встановити стан

en: Your virtual face or picture. Pictures larger than @dimensions pixels will be scaled down.
uk: Ваше віртуальне обличчя або фото. Зображення, що перевищують @dimensions пікселів, будуть зменшені.

en: Weight for @title
uk: Вага для @title

en: Social
uk: Суспільний

en: Hash
uk: Геш

en: Asc
uk: Зрост

en: Create task
uk: Створити завдання

en: Master
uk: Головне

en: An existing local file system path for storing private files. It should be writable by Drupal and not accessible over the web. See the online handbook for <a href="@handbook">more information about securing private files</a>.
uk: Наявний шлях до місця збереження приватних файлів у локальній файловій системі. Він має бути доступним для запису системою Drupal і недоступним через Інтернет. В онлайновому довіднику можна знайти <a href="@handbook">додаткову інформацію про захист приватних файлів</a>.

en: Content overview
uk: Огляд вмісту

en: Top Bar
uk: Верхня панель

en: Powered by
uk: Побудовано на

en: Node title suggestions for autocompletion
uk: Пропозиції заголовків матеріалів для автодоповнення

en: All permissions
uk: Всі повноваження

en: Receive email notifications
uk: Отримувати сповіщення електронною поштою

en: Group information
uk: Інформація про групу

en: All Messages
uk: Усі повідомлення

en: @start - @end of @total
uk: @start - @end з @total

en: Displaying @start - @end of @total
uk: Показ @start - @end з @total

en: Important Messages
uk: Наступне повідомлення

en: Unnamed
uk: Без імені

en: Attach photo
uk: Приєднати світлину
