OpenLucius (7.x-1.7) - en to is translation catalogue (90 entries)

en: Home
is: Heim

en: Title
is: Yvirskrift

en: Body
is: Skrokkur

en: delete
is: strika

en: title
is: yvirskrift

en: Status
is: Støða

en: Delete
is: Strika

en: Submit
is: Lat inn

en: Operations
is: Atgerðir

en: Content
is: Innihald

en: content
is: innihald

en: Type
is: Slag

en: Author
is: Høvundur

en: Remove
is: Tak burtur

en: Description
is: Lýsing

en: Read more
is: Les meira

en: more
is: meira

en: Enabled
is: Virkjað

en: Comments
is: Viðmerkingar

en: new
is: nýggj

en: error
is: feilur

en: Yes
is: Ja

en: No
is: Nei

en: Overview
is: Yvirlit

en: Edit
is: Broyt

en: Date
is: Dagfesting

en: Search
is: Leita

en: Reset
is: Tómstilla

en: Message
is: Boð

en: - None -
is: - Einki -

en: Weight
is: Vekt

en: Name
is: Navn

en: edit
is: broyt

en: Go to previous page
is: Far til fyrru síðu

en: Go to next page
is: Far til næstu síðu

en: Book
is: Bók

en: Save
is: Goym

en: Help
is: Hjálp

en: Default
is: Standard

en: Update
is: Dagfør

en: Add
is: Stovna

en: View
is: Vís

en: search
is: leita

en: Add term
is: Stovna orð

en: theme
is: tema

en: Picture
is: Mynd

en: User
is: Brúkari

en: Continue
is: Halt áfram

en: Created
is: Stovnað

en: All
is: Øll

en: Year
is: Ár

en: Block
is: Blokkur

en: Page
is: Síða

en: Never
is: Ongantíð

en: Footer
is: Síðufótur

en: To
is: Til

en: From
is: Frá

en: Comment
is: Viðmerking

en: Signature
is: Undirskrift

en: Filter
is: Filtur

en: Location
is: Pláss

en: Term name
is: Navn á orði

en: Day
is: Dagur

en: Text color
is: Tekstalitur

en: Navigation
is: Navigatión

en: Role
is: Leiklutur

en: Add new comment
is: Ger viðmerking

en: Users
is: Brúkarar

en: Save changes
is: Goym broytingar

en: Add user
is: Stovna brúkara

en: ‹ previous
is: ‹ fyrra

en: next ›
is: næsta ›

en: Upload picture
is: Send upp mynd

en: Log out
is: Rita út

en: Date created
is: Stovningardagur

en: Failed
is: Miseydnaðist

en: Temporary directory
is: Fíluskrá til fyribils fílur

en: Go to first page
is: Far til fyrstu síðu

en: Go to last page
is: Far til síðstu síðu

en: Go to page @number
is: Far til síðu @number

en: Reply
is: Svar

en: @user's picture
is: Mynd: @user

en: « first
is: « fyrsta

en: last »
is: síðsta »

en: Send message
is: Send boð

en: About
is: Um

en: Reports
is: Frágreiðingar

en: and
is: og

en: Book page
is: Bókasíða

en: Weight for @title
is: Vekt hjá @title
