OpenMusicFestival (7.x-1.1-rc2) - en to el translation catalogue (1317 entries)

en: list
el: λίστα

en: Home
el: Αρχική

en: User interface
el: Διεπαφή χρήστη

en: Title
el: Τίτλος

en: Body
el: Κυρίως κείμενο

en: Previous
el: Προηγούμενο

en: Next
el: Επόμενο

en: Pages
el: Σελίδες

en: Save configuration
el: Αποθήκευση ρυθμίσεων

en: enable
el: ενεργοποίηση

en: delete
el: διαγραφή

en: Status
el: Κατάσταση

en: Prefix
el: Πρόθεμα

en: Suffix
el: Επίθεμα

en: approve
el: έγκριση

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Submit
el: Υποβολή

en: Operations
el: Λειτουργίες

en: Content
el: Περιεχόμενο

en: Value
el: Αξία

en: Email address
el: Διεύθυνση e-mail

en: Item
el: Αντικείμενο

en: content
el: ύλη

en: Development
el: Ανάπτυξη

en: Group
el: Ομάδα

en: Type
el: Τύπος

en: Author
el: Συντάκτης

en: Replies
el: Απαντήσεις

en: Last Post
el: Τελευταία δημοσίευση

en: Closed
el: Έχει κλείσει

en: List
el: Λίστα

en: Subject
el: Θέμα

en: Actions
el: Ενέργειες

en: Confirm
el: Επιβεβαίωση

en: Cancel
el: Άκυρο

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Description
el: Περιγραφή

en: Language
el: Γλώσσα

en: Read more
el: Διαβάστε περισσότερα

en: more
el: περισσότερα

en: Enable
el: Ενεργοποίηση

en: Disable
el: Απενεργοποίηση

en: Access control
el: Έλεγχος πρόσβασης

en: Disabled
el: Απενεργοποιημένο

en: Enabled
el: Ενεργοποιημένο

en: footer
el: υποσέλιδο

en: Comments
el: Σχόλια

en: More
el: Περισσότερα

en: On
el: Στις

en: For
el: Για

en: Tags
el: Ετικέτες

en: Block title
el: Τίτλος μπλοκ

en: Taxonomy
el: Ταξινόμηση

en: Yes
el: Ναι

en: No
el: Όχι

en: Content types
el: Τύποι ύλης

en: Home page
el: Αρχική σελίδα

en: Download
el: Λήψη

en: Version
el: Έκδοση

en: view
el: προβολή

en: all
el: όλα

en: File
el: Αρχείο

en: Tag
el: Ετικέτα

en: Login
el: Είσοδος

en: Advanced options
el: Προχωρημένες επιλογές

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Size
el: Μέγεθος

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Reset
el: Επαναφορά

en: None
el: Κανένα

en: Display settings
el: Ρυθμίσεις εμφάνισης

en: default
el: προεπιλογή

en: This action cannot be undone.
el: Η ενέργεια αυτή δεν μπορεί να αναιρεθεί.

en: Number
el: Αριθμός

en: Message
el: Μήνυμα

en: Block settings
el: Ρυθμίσεις μπλοκ

en: Comment form
el: Φόρμα σχολίου

en: User contact form
el: Φόρμα επικοινωνίας χρήστη

en: - None -
el: - Κανένα -

en: Country
el: Χώρα

en: Weight
el: Βάρος

en: The configuration options have been saved.
el: Οι επιλογές διευθέτησης αποθηκεύτηκαν.

en: Link
el: Σύνδεσμος

en: Image
el: Εικόνα

en: Center
el: Κέντρο

en: Hierarchy
el: Ιεραρχία

en: Required
el: Υποχρεωτικό

en: Parent
el: Γονέας

en: Parents
el: Γονικοί όροι

en: Depth
el: Βάθος

en: none
el: κανένα

en: Category
el: Κατηγορία

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Feed
el: Ροή

en: Name
el: Όνομα

en: edit
el: επεξεργασία

en: Import
el: Εισαγωγή

en: Book
el: Βιβλίο

en: Export
el: Εξαγωγή

en: Taxonomy term
el: Όρος ταξινόμισης

en: Description field
el: Πεδίο περιγραφής

en: settings
el: ρυθμίσεις

en: Back
el: Πίσω

en: Node ID
el: ID κόμβου

en: Field
el: Πεδίο

en: header
el: κεφαλίδα

en: Label
el: Ετικέτα

en: Preview
el: Προεπισκόπηση

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Help
el: Βοήθεια

en: username
el: όνομα λογαριασμού

en: True
el: Αληθής

en: False
el: Ψευδής

en: Font
el: Γραμματοσειρά

en: Default
el: Προεπιλεγμένο

en: Background Color
el: Χρώμα φόντου

en: Summary
el: Περίληψη

en: Update
el: Ενημέρωση

en: Open
el: Ανοιχτά

en: Top
el: Κορυφή

en: Link Target
el: Στόχος συνδέσμου

en: Small
el: Μικρό

en: Large
el: Μεγάλο

en: Core
el: Πυρήνας

en: Add new
el: Προσθήκη νέου

en: Time
el: Ώρα

en: Views
el: Εμφανίσεις

en: Access
el: Πρόσβαση

en: Add
el: Προσθήκη

en: View
el: Προβολή

en: Length
el: Μήκος

en: Format
el: Μορφή

en: Path
el: Διαδρομή

en: Vocabularies
el: Λεξιλόγια

en: Modules
el: Μονάδες

en: Manage
el: Διαχείριση

en: Region
el: Περιοχή

en: Anchor
el: Αγκύρωση

en: Display
el: Εμφάνιση

en: Node type
el: Τύπος κόμβου

en: Menu
el: Μενού

en: Advanced settings
el: Ρυθμίσεις για προχωρημένους

en: results
el: αποτελέσματα

en: search
el: αναζήτηση

en: Teaser
el: Περικομμένη μορφή

en: Event
el: Συμβάν

en: Updated
el: Ενημερώθηκε

en: Display Settings
el: Ρυθμίσεις Εμφάνισης

en: Text
el: Κείμενο

en: Theme
el: Θέμα

en: Layout
el: Εμφάνιση

en: Timestamp
el: Ημερομηνία

en: Keywords
el: Λέξεις κλειδιά

en: Component
el: Συστατικό

en: Components
el: Συστατικά

en: Advanced search
el: Σύνθετη αναζήτηση

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Attachment
el: Συνημμένο

en: Upload
el: Αποστολή

en: Picture
el: Εικόνα

en: Titles
el: Τίτλοι

en: Paths
el: Διαδρομές

en: Mail
el: Ηλεκτρονικό μήνυμα

en: Before
el: Πριν

en: After
el: Μετά

en: Promoted
el: Προβεβλημένο

en: User
el: Χρήστης

en: Content type
el: Τύπος ύλης

en: action
el: Ενέργεια

en: Continue
el: Συνέχεια

en: Configure
el: Διευθέτηση

en: Check
el: Επιταγή

en: Files
el: Αρχεία

en: status
el: κατάσταση

en: User ID
el: Αναγνωριστικό χρήστη

en: Error
el: Σφάλμα

en: Options
el: Επιλογές

en: Contact
el: Επικοινωνία

en: Created
el: Δημιουργήθηκε

en: Node
el: Κόμβος

en: Number of columns
el: Αριθμός στηλών

en: Data type
el: Τύπος δεδομένων

en: Separator
el: Διαχωριστής

en: Exclude
el: Εξαίρεση

en: Horizontal
el: Οριζόντιο

en: Vertical
el: Κάθετο

en: Are you sure you want to delete %title?
el: Θέλετε σίγουρα να διαγράψετε το %title;

en: Optional Title
el: Προαιρετικός τίτλος

en: Required Title
el: Απαιτούμενος τίτλος

en: No Title
el: Χωρίς τίτλο

en: Link Title
el: Τίτλος συνδέσμου

en: Default (no target attribute)
el: Προεπιλογή (χωρίς προορισμό)

en: Open link in window root
el: Άνοιγμα του συνδέσμου στο παράθυρο

en: Open link in new window
el: Άνοιγμα του συνδέσμου σε νέο παράθυρο

en: Allow the user to choose
el: Να επιτραπεί στον χρήστη να επιλέξει

en: Titles are required for all links.
el: Οι τίτλοι απαιτούνται για όλους τους συνδέσμους.

en: Open URL in a New Window
el: Άνοιγμα του συνδέσμου σε νέο παράθυρο

en: term
el: όρος

en: Menu item
el: Στοιχείο μενού

en: The name of the menu.
el: Το όνομα του μενού.

en: All
el: Όλες

en: hours
el: ώρες

en: days
el: ημέρες

en: Access log
el: Αρχείο καταγραφής πρόσβασης

en: Active
el: Ενεργό

en: Submit @name
el: Υποβολή: @name

en: Year
el: Έτος

en: Date format
el: Μορφή ημερομηνίας

en: Add content
el: Προσθήκη ύλης

en: Page title
el: Τίτλος σελίδας

en: Block
el: Μπλοκ

en: Override title
el: Παράκαμψη τίτλου

en: CSS class
el: Κλάση CSS

en: Display links
el: Εμφάνιση συνδέσμων

en: Page
el: Σελίδα

en: Bottom
el: Πυθμένας

en: 1 hour | @count hours
el[0]: 1 ώρα
el[1]: @count ώρες

en: 1 day | @count days
el[0]: 1ημέρα
el[1]: @count ημέρες

en: Node links
el: Σύνδεσμοι για κόμβους

en: Taxonomy terms
el: Όροι ταξινόμησης

en: Site name
el: Όνομα ιστοτόπου

en: Site slogan
el: Σύνθημα του ιστοτόπου

en: Module
el: Μονάδα

en: Off
el: Κλειστό

en: Always
el: Πάντα

en: Never
el: Ποτέ

en: Header
el: Κεφαλίδα

en: Left sidebar
el: Αριστερή πλευρική ζώνη

en: Right sidebar
el: Δεξιά πλευρική ζώνη

en: Footer
el: Υποσέλιδο

en: Inline
el: Ενσωματωμένο

en: Selected
el: Επιλεγμένο

en: Menu link
el: Σύνδεσμος μενού

en: To
el: Προς

en: From
el: Από

en: Custom
el: Προσαρμοσμένο

en: Roles
el: Ρόλοι

en: Revision ID
el: ID αναθεώρησης

en: Comment
el: Σχόλιο

en: Comment ID
el: ID σχολίου

en: Hostname
el: Όνομα υπολογιστή

en: Score
el: Βαθμολογία

en: Published
el: Δημοσιευμένο

en: Signature
el: Υπογραφή

en: Filter
el: Φίλτρο

en: Location
el: Τοποθεσία

en: Promoted to front page
el: Προβιβασμένο στην πρώτη σελίδα

en: Log message
el: Μήνυμα ημερολογίου

en: URL alias
el: Ψευδώνυμο URL

en: Poll duration
el: Διάρκεια ψηφοφορίας

en: Poll votes
el: Ψήφοι ψηφοφορίας

en: Session ID
el: ID συνεδρίας

en: File ID
el: ID αρχείου

en: File name
el: Όνομα αρχείου

en: File size
el: Μέγεθος αρχείου

en: Vocabulary
el: Λεξιλόγιο

en: Vocabulary ID
el: ID λεξιλογίου

en: Term
el: Όρος

en: Term ID
el: ID όρου

en: Term name
el: Όνομα όρου

en: Last access
el: Τελευταία προσπέλαση

en: Last login
el: Τελευταία σύνδεση

en: Message type
el: Τύπος μηνύματος

en: Severity
el: Σοβαρότητα

en: Field name
el: Όνομα πεδίου

en: Fields
el: Πεδία

en: Widget type
el: Τύπος γραφικού συστατικού

en: Contains
el: Περιέχει

en: Does not contain
el: Δεν περιέχει

en: Is less than
el: Είναι μικρότερο από

en: Is less than or equal to
el: Είναι μικρότερο ή ίσο με

en: Is equal to
el: Είναι ίσο με

en: Is greater than or equal to
el: Είναι μεγαλύτερο ή ίσος με

en: Is greater than
el: Είναι μεγαλύτερο από

en: Is not equal to
el: Δεν είναι ίσο με

en: Average
el: Μέσος όρος

en: Count
el: Αρίθμηση

en: Overridden
el: Έχει παρακαμφθεί

en: Conditions
el: Συνθήκες

en: Watchdog
el: Φύλακας

en: Mode
el: Τρόπος

en: Normal
el: Κανονικό

en: Warning
el: Προειδοποίηση

en: OK
el: ΟΚ

en: Items
el: Αντικείμενα

en: Last update
el: Τελευταία ενημέρωση

en: %time ago
el: %time πριν

en: Nodes
el: Κόμβοι

en: Advanced
el: Προχωρημένο

en: Sort order
el: Σειρά ταξινόμησης

en: Up
el: Επάνω

en: Width
el: Πλάτος

en: Height
el: Ύψος

en: Maximum
el: Μέγιστο

en: Thumbnail
el: Μικρογραφία

en: Medium
el: Μέσο

en: Media
el: Μέσα

en: Caching
el: Λανθάνουσα μνήμη

en: Month
el: Μήνας

en: Details
el: Λεπτομέρειες

en: Widget
el: Γραφικό συστατικό

en: End Date
el: Ημερομηνία Λήξης

en: System
el: Σύστημα

en: Unlimited
el: Απεριόριστο

en: Current
el: Τρέχοντα

en: Phone
el: Τηλέφωνο

en: Address
el: Διεύθυνση

en: State
el: Κατάσταση

en: Desc
el: Φθί

en: Code
el: Κωδικός

en: Owner
el: Ιδιοκτήτης

en: next
el: επόμενο

en: OR
el: Ή

en: node
el: κόμβος

en: General
el: Γενικά

en: Calendar
el: Ημερολόγιο

en: Method
el: Μέθοδος

en: Recent posts
el: Πρόσφατες καταχωρίσεις

en: Recent posts for %1
el: Πρόσφατες καταχωρίσεις του %1

en: Week
el: Εβδομάδα

en: Day
el: Ημέρα

en: Table
el: Πίνακας

en: Now
el: Τώρα

en: All views
el: Όλες οι εμφανίσεις

en: Start date
el: Ημερομηνία έναρξης

en: End date
el: Ημερομηνία λήξης

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
el: Προεπιλεγμένη διαδρομή προτύπου (εφαρμόζεται σε όλα τα λεξιλόγια με κενά πρότυπα παρακάτω)

en: Pattern for all %vocab-name paths
el: Πρότυπο για όλες τις διαδρομές %vocab-name

en: Pattern for forums and forum containers
el: Πρότυπο για τα φόρουμ και τους φακέλους των φόρουμ

en: Pattern for user account page paths
el: Πρότυπο για τις διαδρομές των σελίδων των λογαριασμών χρηστών

en: Pattern for blog page paths
el: Πρότυπο για τις διαδρομές των ιστολογίων

en: Verbose
el: Εκτενής παρουσίαση

en: Display alias changes (except during bulk updates).
el: Εμφάνιση των αλλαγών των ψευδώνυμων (εκτός από τις μαζικές ενημερώσεις).

en: Replace by separator
el: Αντικατάσταση με το διαχωριστή

en: Maximum alias length
el: Μέγιστο μήκος ψευδώνυμου

en: Maximum component length
el: Μέγιστο μέγεθος συστατικού

en: Update action
el: Ενέργεια ενημέρωσης

en: Strings to Remove
el: Φράσεις προς αφαίρεση

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
el: Παρέχει ένα μηχανισμό για τις μονάδες ώστε να δημιουργούν αυτόματα ψευδώνυμα για την ύλη που διαχειρίζονται.

en: Configuration
el: Παραμετροποίηση

en: !time ago
el: Πριν από !time

en: Other
el: Άλλο

en: Align
el: Στοίχιση

en: Text color
el: Χρώμα κειμένου

en: Basic
el: Βασική

en: Link URL
el: URL συνδέσμου

en: access content
el: πρόσβαση σε ύλη

en: List type
el: Τύπος λίστας

en: Role
el: Ρόλος

en: Select all
el: Επιλογή όλων

en: Allow
el: Επιτρέπεται

en: User login
el: Είσοδος

en: Link text
el: Σύνδεσμος κειμένου

en: Destination
el: Προορισμός

en: String
el: Φράση

en: Case
el: Πεζά/κεφαλαία

en: External
el: Εξωτερικό

en: Users
el: Χρήστες

en: Referrer
el: Παραπέμφθηκε από

en: Exists
el: Υπάρχει

en: Both
el: Και τα δύο

en: Last
el: Τελευταίο

en: Maximum length
el: Μέγιστο μήκος

en: Save changes
el: Αποθήκευση αλλαγών

en: Cache
el: Λανθάνουσα μνήμη

en: Argument
el: Παράμετρος

en: Anonymous
el: Ανώνυμος

en: <All>
el: <Όλα>

en: Edit view
el: Επεξεργασία view

en: Clone
el: Αντιγραφή

en: Administer views
el: Διαχείριση views

en: Ascending
el: Αύξουσα

en: Descending
el: Φθίνουσα

en: Down
el: Κάτω

en: Wildcard
el: Μπαλαντέρ

en: Arguments
el: Παράμετροι

en: Operator
el: Τελεστής

en: Filters
el: Φίλτρα

en: Optional
el: Προαιρετικό

en: Exposed Filters
el: Εκτεθειμένα Φίλτρα

en: Order
el: Σειρά

en: Views UI
el: Διεπαφή χρήστη Views

en: Recent comments
el: Πρόσφατα σχόλια

en: Random
el: Τυχαία

en: Uncategorized
el: Χωρίς κατηγορία

en: Plain
el: Απλό

en: Position
el: Θέση

en: Integer
el: Ακέραιος αριθμός

en: IP Address
el: Διεύθυνση IP

en: Basic settings
el: Βασικές ρυθμίσεις

en: Last checked
el: Τελευταίος έλεγχος

en: Basic setup
el: Βασική διαμόρφωση

en: Allow users to choose default
el: Να επιτρέπεται στους χρήστες να επιλέγουν το εξ' ορισμού

en: false
el: ψευδές

en: true
el: αληθές

en: Buttons and plugins
el: Κουμπιά και αρθρώματα

en: Editor appearance
el: Εμφάνιση συντάκτη

en: Toolbar location
el: Τοποθεσία γραμμής εργαλείων

en: Path location
el: Τοποθεσία διαδρομής

en: Enable resizing button
el: Ενεργοποίηση πλήκτρου αλλαγής μεγέθους

en: Block formats
el: Μορφές μπλοκ

en: Cleanup and output
el: Εκκαθάριση και έξοδος

en: Verify HTML
el: Επαλήθευση της HTML

en: Preformatted
el: Προ-μορφοποιημένο

en: Convert &lt;font&gt; tags to styles
el: Μετατροπή των σημάνσεων  &lt;font&gt; σε στυλ

en: Remove linebreaks
el: Αφαίρεση των αλλαγών γραμμών

en: Apply source formatting
el: Εφαρμογή μορφοποίησης κώδικα

en: Editor CSS
el: Συντάκτης CSS

en: CSS path
el: Διαδρομή CSS

en: CSS classes
el: Κλάσεις CSS

en: Profile
el: Προφίλ

en: text
el: κείμενο

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Term description
el: Περιγραφή όρου

en: fields
el: πεδία

en: Save settings
el: Αποθήκευση ρυθμίσεων

en: Operation
el: Λειτουργία

en: reply
el: απάντηση

en: Duration
el: Διάρκεια

en: Original
el: Πρωτότυπο

en: Tracker
el: Ανιχνευτής

en: Defaults
el: Προεπιλεγμένα

en: City
el: Πόλη

en: Postal code
el: Ταχυδρομικός κώδικας

en: Latitude
el: Γεωγραφικό Πλάτος

en: Longitude
el: Γεωγραφικό Μήκος

en: State/Province
el: Νομός/Περιοχή

en: Collapsible
el: Συμπτυσσώμενο

en: Add location
el: Προσθήκη τοποθεσίας

en: Fax number
el: Αριθμός φαξ

en: Phone number
el: Αριθμός τηλεφώνου

en: Germany
el: Γερμανία

en: Protocol
el: Πρωτόκολλο

en: with comments
el: με σχόλια

en: without comments
el: χωρίς σχόλια

en: Sort by
el: Ταξινόμηση κατά

en: Created date
el: Ημερομηνία δημιουργίας

en: Updated date
el: Ημερομηνία ενημέρωσης

en: comments
el: σχόλια

en: Full
el: Πλήρες

en: Default language
el: Προκαθορισμένη γλώσσα

en: China
el: Κίνα

en: Pitcairn Islands
el: Νήσοι Πίτκερν

en: Full name
el: Πλήρες όνομα

en: Regular expression
el: Κανονική έκφραση

en: Size of textfield
el: Μέγεθος του πεδίου κειμένου

en: Authoring information
el: Πληροφορίες σύνταξης

en: Hidden
el: Κρυφό

en: Approved
el: Εγκεκριμένο

en: Root
el: Ρίζα

en: minutes
el: λεπτά

en: Show
el: Εμφάνιση

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
el: Εισάγετε μία σελίδα ανά γραμμή ως μορφή διαδρομών του Drupal. Ο χαρακτήρας '*' είναι μπαλαντέρ. Παραδείγματα διαδρομών: %blog για τη σελίδα των ιστολογίων και %blog-wildcard για κάθε προσωπικό ιστολόγιο. %front είναι η κεντρική σελίδα.

en: Key
el: Κλειδί

en: Timer
el: Χρονομετρητής

en: Change
el: Αλλαγή

en: in
el: σε

en: Messages
el: Μηνύματα

en: Edit term
el: Τροποποίηση όρου

en: Tokens
el: Σύμβολα (tokens) αντικατάστασης

en: Token
el: Σύμβολο (token) αντικατάστασης

en: Week of @date
el: Εβδομάδα της @date

en: Clear
el: Καθαρισμός

en: ‹ previous
el: ‹ προηγούμενη

en: next ›
el: επόμενη ›

en: No items selected.
el: Δεν επιλέχθηκε κανένα στοιχείο.

en: update
el: ενημέρωση

en: Full text
el: Πλήρες κείμενο

en: Feed settings
el: Ρυθμίσεις ροής

en: Source
el: Πηγή

en: Date/Time
el: Ημερομηνία/'Ωρα

en: Undo
el: Αναίρεση

en: Search results
el: Αποτελέσματα αναζήτησης

en: Your search yielded no results
el: Η αναζήτησή σας δεν έδωσε αποτελέσματα

en: Front page
el: Αρχική σελίδα

en: unlimited
el: Απεριόριστο

en: Replacement patterns
el: Πρότυπα αντικατάστασης

en: Deleted
el: Διαγραμμένο

en: Display name
el: Εμφάνιση ονόματος

en: Languages
el: Γλώσσες

en: Features
el: Χαρακτηριστικά

en: Replace
el: Αντικατάσταση

en: Available tokens
el: Διαθέσιμα σύμβολα αντικατάστασης

en: Activity
el: Δραστηριότητα

en: Publishing options
el: Επιλογές δημοσίευσης

en: Create new revision
el: Δημιουργία νέας αναθεώρησης

en: First
el: Πρώτο

en: Query
el: Ερώτημα

en: Search fields
el: Αναζήτηση πεδίων

en: Font size
el: Μέγεθος γραμματοσειράς

en: Configure block
el: Ρύθμιση μπλοκ

en: Period
el: Περίοδος

en: Site's time zone
el: Ώρα ζώνης ιστοτόπου

en: Date's time zone
el: Ώρα ζώνης της ημερομηνίας

en: No time zone conversion
el: Χωρίς μετατροπή της ώρας ζώνης

en: Hour
el: Ώρα

en: Minute
el: Λεπτό

en: Second
el: Δευτερόλεπτο

en: Select list
el: Λίστα επιλογής

en: Text field
el: Πεδίο κειμένου

en: Alignment
el: Στοίχιση

en: author
el: συγγραφέας

en: Entity
el: Οντότητα

en: AND
el: ΚΑΙ

en: None.
el: Κανένα.

en: Fixed
el: Σταθερό

en: Revert
el: Επαναφορά

en: Negate
el: Αναίρεση

en: Empty
el: Κενό

en: Existing system path
el: Υπάρχουσα διαδρομή συστήματος

en: Create or delete a content's URL alias
el: Δημιουργία ή διαγραφή του ψευδώνυμου URL της ύλης

en: Greater than
el: Μεγαλύτερο του

en: Less than
el: Μικρότερο του

en: Page redirect
el: Ανακατεύθυνση σελίδας

en: WARNING: This may cause problems if there are too many users of these roles on your site, as your server may not be able to handle all the mail requests all at once.
el: ΠΡΟΣΟΧΗ: Αυτό μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα αν υπάρχουν πάρα πολλοί χρήστες αυτών των ρόλων στον ιστοτόπο σας, καθώς ο διακομιστής ενδέχεται να μην μπορέσει να χειριστεί όλες τις αιτήσεις e-mail με τη μία.

en: registered user
el: εγγεγραμμένος χρήστης

en: any
el: οποιοδήποτε

en: Add user role
el: Προσθήκη ρόλου χρήστη

en: Remove user role
el: Αφαίρεση ρόλου χρήστη

en: Execute custom PHP code
el: Εκτέλεση προσαρμοσμένου κώδικα PHP

en: Caption
el: Λεζάντα

en: Open in new window
el: Άνοιγμα σε νέο παράθυρο

en: Left
el: Αριστερά

en: Right
el: Δεξιά

en: Seconds
el: Δευτερόλεπτα

en: White
el: Λευκό

en: Fade
el: Εξασθένιση

en: Units
el: Μονάδες

en: Site information
el: Πληροφορίες ιστοτόπου

en: Blocked
el: Αποκλεισμένος

en: or
el: ή

en: open
el: ανοιχτή

en: Parent term
el: Γονικός όρος

en: Parent terms
el: Γονικοί όροι

en: Style
el: Στυλ

en: Forums
el: Φόρουμ

en: revert
el: επαναφορά

en: Asterisk
el: Αστερίσκος

en: Missing
el: Μη διαθέσιμα

en: Permissions
el: Άδειες

en: Your settings have been saved.
el: Οι ρυθμίσεις σας αποθηκεύτηκαν.

en: Search options
el: Επιλογές αναζήτησης

en: All tags
el: Όλες οι ετικέτες

en: Last modified
el: Τροποποιήθηκε

en: options
el: επιλογές

en: Reversed
el: Ανεστραμμένος

en: Changed
el: Τροποποιημένο

en: Date created
el: Ημερομηνία δημιουργίας

en: Reverse
el: Αντιστροφή

en: Standard
el: Βασικό

en: Interval
el: Περίοδος

en: Not published
el: Μη δημοσιευμένο

en: Menu settings
el: Ρυθμίσεις μενού

en: Color scheme
el: Χρωματικός συνδυασμός

en: Unformatted
el: Μη μορφοποιημένο

en: RSS Feed
el: Ροή RSS

en: Allowed file extensions
el: Επιτρεπόμενες επεκτάσεις αρχείων

en: New comments
el: Νέα μηνύματα

en: New
el: Δημιουργία

en: Relationships
el: Συσχετίσεις

en: Plural
el: Πληθυντικός

en: Relationship
el: Συσχέτιση

en: relationships
el: συσχετίσεις

en: image
el: εικόνα

en: Oldest first
el: Τα παλαιότερα πρώτα

en: Sort criteria
el: Κριτήρια ταξινόμησης

en: Themes
el: Θεματικές παραλλαγές

en: Translations
el: Μεταφράσεις

en: Loading...
el: Φορτώνει...

en: !name field is required.
el: Το πεδίο !name είναι απαραίτητο.

en: Automatic
el: Αυτόματο

en: Sticky
el: Υπόμνημα

en: Ok
el: Eντάξει

en: cancel
el: ακύρωση

en: disable
el: απενεργοποίηση

en: Output format
el: Μορφή εξόδου

en: date
el: ημερομηνία

en: Timezone
el: Ζώνη ώρας

en: Slogan
el: Σύνθημα

en: Apply
el: Εφαρμογή

en: Select
el: Επιλογή

en: Show blocks
el: Εμφάνιση μπλοκ

en: Enter the terms you wish to search for.
el: Πληκτρολογήστε τους όρους που θέλετε να αναζητήσετε.

en: Bold
el: Έντονα

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Information
el: Πληροφορίες

en: Variables
el: Μεταβλητές

en: PHP Code
el: Κώδικας PHP

en: Simple
el: Απλό

en: Double
el: Διπλάσιο

en: Translation
el: Μετάφραση

en: Translation status
el: Κατάσταση μετάφρασης

en: Menus
el: Μενού

en: A valid date is required for %title.
el: Μια έγκυρη ημερομηνία απαιτείται για %title.

en: A Date API that can be used by other modules.
el: Ένα Date API που μπορεί να χρησιμοποιηθεί από άλλες μονάδες.

en: Above
el: Από πάνω

en: @min and @max
el: @min και @max

en: Add another item
el: Προσθήκη ενός ακόμα αντικειμένου

en: Used in
el: Χρησιμοποιείται σε

en: Decimal
el: Δεκαδικός αριθμός

en: Minimum
el: Ελάχιστο

en: Precision
el: Ακρίβεια

en: Form
el: Φόρμα

en: Exceptions
el: Εξαιρέσεις

en: years
el: έτη

en: 1 minute
el: 1 λεπτό

en: Permission
el: Άδεια

en: Grid
el: Πλέγμα

en: Redo
el: Ακύρωση αναίρεσης

en: Italic
el: Πλάγια

en: Editor
el: Επεξεργαστής

en: Hide
el: Απόκρυψη

en: Global
el: Καθολικό

en: Source code
el: Πηγαίος κώδικας

en: Thumbnails
el: Μικρογραφίες

en: Image gallery
el: Γκαλερί εικόνων

en: Indent
el: Αύξηση εσοχής

en: Outdent
el: Μείωση εσοχής

en: Unlink
el: Αφαίρεση συνδέσμου

en: Thread
el: Νήμα

en: URL path settings
el: Ρυθμίσεις διαδρομής URL

en: Title text
el: Κείμενο τίτλου

en: Distinct
el: Ξεχωριστό

en: Extension
el: Επέκταση

en: Space
el: Διάστημα

en: Keys
el: Κλειδιά

en: Unavailable
el: Μη διαθέσιμο

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
el: Το αυτόματα δημιουργημένο ψευδώνυμο %original_alias ήρθε σε σύγκρουση με ένα υπάρχον ψευδώνυμο. Το ψευδώνυμο άλλαξε στο %alias.

en: Pattern for all @node_type paths
el: Πρότυπο για όλες τις διαδρομές τύπου @node_type

en: Delete aliases
el: Διαγραφή των ψευδώνυμων

en: Automatic alias
el: Αυτόματο ψευδώνυμο

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
el: Ο χαρακτήρας που θα χρησιμοποιείται για το διαχωρισμό των λέξεων στους τίτλους. Θα αντικαταστήσει οποιαδήποτε κενά και χαρακτήρες στίξης. Η χρησιμοποίηση του κενού ή του χαρακτήρα + μπορεί να προκαλέσει απροσδόκητα προβλήματα.

en: Character case
el: Κεφαλαία-πεζά χαρακτήρων

en: Leave case the same as source token values.
el: Αφήστε τα κεφαλαία-πεζά το ίδιο με τις τιμές των συμβόλων πηγής.

en: Change to lower case
el: Αλλαγή σε πεζά

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
el: Καμία ενέργεια. Το παλιό ψευδώνυμο θα παραμείνει ανέπαφο.

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
el: Δημιουργία νέου ψευδώνυμου. Το υπάρχον ψευδώνυμο θα λειτουργεί.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
el: Δημιουργία νέου ψευδώνυμου. Το υπάρχον ψευδώνυμο θα διαγραφεί.

en: Transliterate prior to creating alias
el: Γραφή σε άλλη αλφάβητο πριν τη δημιουργία του ψευδώνυμου

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
el: Φιλτράρει το νέο ψευδώνυμο για να περιέχει μόνο γράμματα και αριθμούς όπως υπάρχουν στο σύνολο ASCII-96.

en: No action (do not replace)
el: Καμία ενέργεια (όχι αντικατάσταση)

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
el: Διαγραφή όλων των ψευδώνυμων. Ο αριθμός των ψευδώνυμων που θα διαγραφούν: %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
el: Διαγραφή των ψευδώνυμων για όλα τα @label. Ο αριθμός των ψευδώνυμων που θα διαγραφούν: %count.

en: Delete aliases now!
el: Διαγραφή των ψευδώνυμων!

en: All of your path aliases have been deleted.
el: Όλα τα ψευδώνυμα διαδρομής διαγράφηκαν.

en: All of your %type path aliases have been deleted.
el: Όλα τα ψευδώνυμα διαδρομής τύπου %type διαγράφηκαν.

en: Language neutral
el: Ουδέτερη γλώσσα

en: Bullet list
el: Λίστα κουκίδων

en: Usage
el: Χρήση

en: Provided by
el: Παρέχεται από

en: <Any>
el: <Όποιο>

en: « first
el: « πρώτη

en: last »
el: τελευταία »

en: Resize
el: Αλλαγή μεγέθους

en: Loading
el: Φόρτωση

en: Blockquote
el: Παράθεση

en: Rearrange
el: Αναδιάταξη

en: 1 user | @count users
el[0]: 1 χρήστης
el[1]: @count χρήστες

en: Execute
el: Εκτέλεση

en: empty
el: άδειο

en: Package
el: Πακέτο

en: All types
el: Όλοι οι τύποι

en: Aggregator
el: Συλλέκτης

en: Country code
el: Κωδικός χώρας

en: Attach to
el: Επισύναψη στο

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
el: Η URL %url είναι λανθασμένη. Παρακαλούμε εισάγετε μια πλήρη διεύθυνση URL, όπως για παράδειγμα http://www.example.com/feed.xml.

en: Context
el: Πλαίσιο

en: Book navigation
el: Πλοήγηση βιβλίου

en: !a comments per page
el: !a σχόλια ανά σελίδα

en: Pager
el: Πλοήγηση

en: Node content
el: Περιεχόμενου κόμβου

en: Identifier
el: Αναγνωριστικό

en: Taxonomy vocabulary
el: Λεξιλόγιο ταξινομίας

en: Close window
el: Κλείσιμο παράθυρου

en: Remove this item
el: Αφαίρεση αντικειμένου

en: 1 year | @count years
el[0]: 1 έτος
el[1]: @count έτη

en: 1 week | @count weeks
el[0]: 1 εβδομάδα
el[1]: @count εβδομάδες

en: 1 min | @count min
el[0]: 1 λεπτό
el[1]: @count λεπτά

en: 1 sec | @count sec
el[0]: 1 δευτερόλεπτο
el[1]: @count δευτερόλεπτα

en: Deleted/missing node @nid
el: Διαγραμμένος/εξαφανισμένος κόμβος @nid

en: Page settings
el: Ρυθμίσεις σελίδας

en: Offset
el: Αντιστάθμιση

en: contains
el: περιέχει

en: Machine name
el: Όνομα μηχανής

en: Print
el: Εκτύπωση

en: Locked
el: Κλειδωμένο

en: Data
el: Δεδομένα

en: Selection type
el: Τύπος επιλογής

en: Any
el: Οποιαδήποτε

en: No name
el: Χωρίς όνομα

en: Node count
el: Μετρητής κόμβων

en: Custom caption
el: Προσαρμοσμένη λεζάντα

en: Skip to main content
el: Παράκαμψη προς το κυρίως περιεχόμενο

en: Default order
el: Προεπιλεγμένη σειρά

en: Number of views
el: Αριθμός αναγνώσεων

en: Or
el: Ή

en: Underline
el: Υπογράμμιση

en: Cut
el: Αποκοπή

en: Paste
el: Επικόλληση

en: About
el: Περί

en: Default theme
el: Προεπιλεγμένη θεματική παραλλαγή

en: Column
el: Στήλη

en: sort by @s
el: ταξινόμηση κατά @s

en: and
el: και

en: After saving a new comment
el: Μετά την προσθήκη νέου σχολίου

en: After deleting a comment
el: Μετά τη διαγραφή ενός σχολίου

en: After deleting a term
el: Μετά τη διαγραφή ενός όρου

en: Optional URL
el: Προαιρετικό URL

en: Title, as link (default)
el: Τίτλος, σαν σύνδεσμος (προεπιλογή)

en: URL, as link
el: URL, σαν σύνδεσμος

en: Separate title and URL
el: Διαχωρισμός τίτλου και URL

en: Add new rule
el: Προσθήκη νέου κανόνα

en: Text to display
el: Κείμενο που θα εμφανίζεται

en: Newest first
el: Τα νεότερα πρώτα

en: field
el: πεδίο

en: clone
el: κλωνοποίηση

en: Week @week
el: Εβδομάδα @week

en: Translate
el: Μετάφραση

en: Target
el: Στόχος

en: Time ago
el: Πριν από

en: Create @name
el: Δημιουργία @name

en: The language the content is in.
el: Η γλώσσα του περιεχομένου

en: Patterns
el: Πρότυπα

en: Entity type
el: Τύπος οντότητας

en: User roles
el: Ρόλοι χρηστών

en: Debug mode
el: Λειτουργία αποσφαλμάτωσης

en: User account
el: Λογαριασμός χρήστη

en: Acronym
el: Ακρώνυμο

en: Button text
el: Κείμενο κουμπιού

en: Title only
el: Μόνο τίτλο

en: Not defined
el: Δεν ορίστηκε

en: Validator
el: Ελεγκτής εγκυρότητας

en: Debugging
el: Αποσφαλμάτωση

en: Inherit
el: Κληρονομικότητα

en: Mime type
el: Τύπος MIME

en: 1 month | @count months
el[0]: 1 μήνας
el[1]: @count μήνες

en: Per page gallery
el: Ανά σελίδα συλλογή

en: Per post gallery
el: Ανά δημοσίευμα συλλογή

en: Display format
el: Εμφάνιση τύπου αποθήκευσης

en: Custom format
el: Προσαρμοσμένη μορφή

en: The date the node was last updated.
el: Η ημερομηνία που ενημερώθηκε ο κόμβος.

en: Category ID
el: ID Κατηγορίας

en: Button alignment
el: Στοίχιση κουμπιών

en: Example:
el: Παράδειγμα:

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
el: Σφάλμα: ο χειριστής για το @table > @field δεν υπάρχει!

en: Display type
el: Τύπος εμφάνισης

en: Run cron
el: Εκτέλεση του cron

en: of
el: από

en: Title field
el: Τίτλος πεδίου

en: translate
el: μετάφραση

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
el: Δεν ήταν δυνατή η αποθήκευση του αρχείου %file. Παρουσιάστηκε άγνωστο σφάλμα.

en: The specified file %name could not be uploaded.
el: Η αποστολή του επιλεγμένου αρχείου %name δεν ήταν δυνατή.

en: No link
el: Χωρίς σύνδεσμο

en: Save and continue
el: Αποθηκεύστε και συνεχίστε

en: Row
el: Γραμμή

en: IP address
el: διεύθυνση IP

en: Starts with
el: Αρχίζει με

en: Primary tabs
el: Πρωτεύουσες καρτέλες

en: Secondary tabs
el: Δευτερεύουσες καρτέλες

en: Enable or disable the display of certain page elements.
el: Ενεργοποιεί ή απενεργοποιεί την εμφάνιση ορισμένων στοιχείων της σελίδας.

en: Autocomplete
el: Αυτόματη συμπλήρωση

en: Active rules
el: Ενεργοί κανόνες

en: Inactive rules
el: Ανενεργοί κανόνες

en: URL alias exists
el: Υπάρχει ψευδώνυμο URL

en: Decimal point
el: Υποδιαστολή

en: Permanent
el: Μόνιμο

en: Temporary
el: Προσωρινό

en: ends with
el: καταλήγει σε

en: Custom date format
el: Προσαρμοσμένη μορφή ημερομηνίας

en: Book outline
el: Διάρθρωση βιβλίου

en: Revision information
el: Πληροφορίες αναθεώρησης

en: Root term
el: Ριζικός όρος

en: view own user location
el: προβολή δικών τους τοποθεσιών χρήστη

en: Kilometers
el: Χιλιόμετρα

en: Is one of
el: Είναι ένα από

en: Comma
el: Κόμμα

en: Show All
el: Εμφάνιση Όλων

en: Uses
el: Χρήσεις

en: Users who have created accounts on your site.
el: Οι χρήστες που έχουν δημιουργήσει λογαριασμούς στον ιστοτόπο σας.

en: The comment you are replying to does not exist.
el: Το σχόλιο στο οποίο απαντάτε δεν υπάρχει.

en: Is empty (NULL)
el: Είναι κενό (NULL)

en: not empty
el: δεν είναι κενό

en: MIME type
el: MIME τύπος

en: Ends with
el: Τελειώνει σε

en: Undated
el: Χωρίς ημερομηνία

en: Wildcard title
el: Τίτλος μπαλαντέρ

en: This will override any other link you have set.
el: Αυτό θα παρακάμψει κάθε άλλο σύνδεσμο που έχετε ορίσει.

en: Dashboard
el: Πίνακας εργαλείων

en: No role
el: Χωρίς ρόλο

en: The size of the file.
el: Το μέγεθος του αρχείου.

en: The MIME type of the file.
el: Ο τύπος MIME του αρχείου.

en: Menu links
el: Σύνδεσμοι των μενού

en: Link title
el: Τίτλος συνδέσμου

en: 1 character | @count characters
el[0]: 1 χαρακτήρας
el[1]: @count χαρακτήρες

en: Delete link
el: Σύνδεσμος διαγραφής

en: Localization
el: Γλωσσική προσαρμογή

en: Per page
el: Ανά σελίδα

en: Per role
el: Ανά ρόλο

en: Per role per page
el: Ανά ρόλο ανά σελίδα

en: Per user
el: Ανά χρήστη

en: Per user per page
el: Ανά χρήστη ανά σελίδα

en: Has Avatar
el: Έχει άβαταρ

en: Capitalize first letter
el: Κεφαλαίο το πρώτο γράμμα

en: Main menu
el: Κύριο μενού

en: Custom text
el: Προσαρμοσμένο κείμενο

en: Sum
el: Άθροισμα

en: sorted by
el: ταξινομημένα ανά

en: Date year range
el: Εύρος ημερολογιακού έτους

en: Format: @date
el: Μορφοποίηση: @date

en: date ical
el: ημερομηνία ical

en: !repeats_every_interval every !day_of_week
el: !repeats_every_interval κάθε !day_of_week

en: every week | every @count weeks
el[0]: κάθε εβδομάδα
el[1]: κάθε @count εβδομάδες

en: every month | every @count months
el[0]: κάθε μήνα
el[1]: κάθε @count μήνες

en: every year | every @count years
el[0]: κάθε έτος
el[1]: κάθε @count έτη

en: every day | every @count days
el[0]: κάθε ημέρα
el[1]: κάθε @count ημέρες

en: Not Approved
el: Μη εγκεκριμένο

en: Remove group
el: Διαγραφή ομάδας

en: is greater than
el: είναι μεγαλύτερο από

en: Numbered list
el: Αριθμημένη λίστα

en: Not installed.
el: Μη εγκατεστημένο.

en: No fields available.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμα πεδία.

en: PHP Evaluation
el: Επαλήθευση PHP

en: After saving new content
el: Μετά την αποθήκευση νέας ύλης

en: After deleting content
el: Μετά τη διαγραφή ύλης

en: Block a user
el: Αποκλεισμός χρήστη

en: Alias: @alias
el: Ψευδώνυμο: @alias

en: No alias
el: Χωρίς ψευδώνυμο

en: Numeric
el: Αριθμητικά

en: Custom URL
el: Προσαρμογή URL

en: Edit link
el: Σύνδεσμος επεξεργασίας

en: Submit button text
el: Κείμενο πλήκτρου υποβολής

en: Date field(s)
el: Πεδίο(α) ημερομηνίας

en: You must select at least one date field for this filter.
el: Πρέπει να επιλέξετε τουλάχιστον ένα πεδίο ημερομηνίας για αυτό το φίλτρο.

en: Missing date fields!
el: Λείπουν τα πεδία ημερομηνίας!

en: Punctuation
el: Στίξη

en: %editor profile for %format
el: προφίλ %editor για %format

en: Enabled by default
el: Ενεργοποιημένο από προεπιλογή

en: Use theme CSS
el: Χρήση CSS της θεματικής παραλλαγής

en: Define CSS
el: Ορισμός CSS

en: Editor default CSS
el: Προεπιλεγμένο CSS του επεξεργαστή

en: No editor
el: Χωρίς επεξεργαστή

en: Installation instructions
el: Οδηγίες εγκατάστασης

en: Disable rich-text
el: Απενεργοποίηση επεξεργαστή κειμένου

en: Enable rich-text
el: Ενεργοποίηση επεξεργαστή κειμένου

en: Align left
el: Στοίχιση αριστερά

en: Align center
el: Στοίχιση στο κέντρο

en: Align right
el: Στοίχιση δεξιά

en: Justify
el: Πλήρης στοίχιση

en: Horizontal rule
el: Οριζόντια γραμμή

en: Paste Text
el: Επικόλληση κειμένου

en: Paste from Word
el: Επικόλληση από το Word

en: Remove format
el: Αφαίρεση μορφοποίησης

en: Character map
el: Πίνακας χαρακτήρων

en: HTML block format
el: Μορφοποίηση HTML μπλοκ

en: Font style
el: Στυλ γραμματοσειράς

en: Create DIV container
el: Δημιουργία πλαισίου DIV

en: Check spelling
el: Έλεγχος ορθογραφίας

en: Table: Cell properties
el: Πίνακας: Ιδιότητες κελιών

en: Table: Insert row after
el: Πίνακας: Εισαγωγή γραμμής μετά

en: Table: Insert column after
el: Πίνακας: Εισαγωγή στήλης μετά

en: Table: Insert cell after
el: Πίνακας: Εισαγωγή κελιού μετά

en: Table: Delete rows
el: Πίνακας: Διαγραφή γραμμών

en: Table: Delete columns
el: Πίνακας: Διαγραφή στηλών

en: Table: Delete cells
el: Πίνακας: Διαγραφή κελιών

en: Table: Merge cells
el: Πίνακας: Συγχώνευση κελιών

en: Table: Horizontal split cell
el: Πίνακας: Οριζόντιος διαχωρισμός κελιού

en: Sup
el: Εκθέτης

en: Sub
el: Δείκτης

en: Clean-up
el: Καθαρισμός

en: Visual aid
el: Οπτική βοήθεια

en: Fullscreen
el: Πλήρης οθόνη

en: Advanced horizontal rule
el: Προηγμένη οριζόντια γραμμή

en: Advanced image
el: Προηγμένη εικόνα

en: Advanced link
el: Προηγμένη σύνδεσμος

en: Auto save
el: Αυτόματη αποθήκευση

en: Left-to-right
el: Αριστερά προς δεξιά

en: Right-to-left
el: Δεξιά προς αριστερά

en: Emotions
el: Εικονίδια

en: Insert date
el: Εισαγωγή ημερομηνίας

en: Insert time
el: Εισαγωγή ώρας

en: Insert layer
el: Εισαγωγή στρώσης

en: Move forward
el: Μετακίνηση μπροστά

en: Move backward
el: Μετακίνηση πίσω

en: Absolute
el: Απόλυτη

en: Paste text
el: Επικόλληση κειμένου

en: Abbreviation
el: Συντομογραφία

en: Inserted
el: Παρεμβολή

en: Spell check
el: Έλεγχος ορθογραφίας

en: Font Color
el: Χρώμα γραμματοσειράς

en: Show/hide hidden elements
el: Εμφάνιση/απόκρυψη κρυφών στοιχείων

en: Separate the teaser and body of this content
el: Διαχωρισμός της εισαγωγής και του σώματος αυτού του περιεχομένου

en: Broken handler @table.@field
el: Μη λειτουργικός χειριστής @table.@field

en: Skipping broken view @view
el: Παράκαμψη μη λειτουργικού view @view

en: Ajax callback for view loading.
el: Επιστροφή κλήσης ajax για φόρτωση view.

en: Changes cannot be made to a locked view.
el: Δεν μπορούν να γίνουν αλλαγές σε ένα κλειδωμένο view.

en: Create customized lists and queries from your database.
el: Δημιουργήστε προσαρμοσμένες λίστες και ερωτήματα στη βάση δεδομένων σας.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
el: Διεπαφή διαχείρισης για τα views. Χωρίς αυτή την μονάδα, δε θα μπορείτε να δημιουργήσετε ή να επεξεργαστείτε τα views σας.

en: Broken/missing handler
el: Ελαττωματικός/απών χειριστής

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
el: Ο χειριστής για αυτό το αντικείμενο είναι ελαττωματικός ή λείπει και δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί. Εάν μία μονάδα παρείχε τον χειριστή και απενεργοποιήθηκε, η επανενεργοποίηση της μονάδας μπορεί να τον επαναφέρει. Διαφορετικά, μάλλον θα πρέπει να διαγράψετε αυτό το αντικείμενο.

en: Current date
el: Τρέχουσα ημερομηνία

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
el: p>Θα πρέπει να προσθέσετε κάποια επιπλέον πεδία σε αυτήν την εμφάνιση προτού χρησιμοποιήσετε αυτό το πεδίο. Τα πεδία αυτά μπορούν να σημειωθούν ως <em>Εξαιρούμενα εμφάνισης</em> αν το προτιμάτε. Πρέπει να σημειωθεί ότι λόγω της σειράς εμφάνισης, δεν μπορείτε να χρησιμοποιήσετε πεδία που έρχονται μετά από αυτό το πεδίο· αν χρειάζεστε ένα πεδίο που δεν υπάρχει εδώ, αναδιατάξετε τα πεδία σας.</p>

en: - Any -
el: - Οποιοδήποτε -

en: Is between
el: Είναι ανάμεσα σε

en: between
el: ανάμεσα σε

en: Is not between
el: Δεν είναι ανάμεσα σε

en: not between
el: όχι ανάμεσα σε

en: These queries were run during view rendering:
el: Κατά τη διάρκεια απόδοσης αυτής της προβολής έγιναν αυτά τα ερωτήματα:

en: Query execute time
el: Χρόνος εκτέλεσης ερωτήματος

en: View render time
el: Χρόνος απόδοσης Προβολής

en: Unable to preview due to validation errors.
el: Αδύνατη η προεπισκόπηση λόγω σφαλμάτων επαλήθευσης.

en: Break lock
el: Σπάσιμο κλειδώματος

en: Invalid
el: Μη έγκυρο

en: View analysis
el: Προβολή ανάλυσης

en: Rearrange @type
el: Αναδιάταξη @type

en: Broken field @id
el: Πεδίο σε ρήξη @id

en: Reduce duplicates
el: Μείωση διπλότυπων

en: The title of the comment.
el: Ο τίτλος του σχολίου.

en: Last comment time
el: Ώρα τελευταίου σχολίου

en: Last comment author
el: Συγγραφέας τελευταίου σχολίου

en: Comment count
el: Μετρητής σχολίων

en: The title of the node.
el: Ο τίτλος του κόμβου.

en: The date the node was posted.
el: Η ημερομηνία που δημοσιεύθηκε ο κόμβος.

en: Poll
el: Ψηφοφορία

en: Views today
el: Εμφανίσεις σήμερα

en: Browser session ID of user that visited page.
el: Αναγνωριστικό συνόδου του προγράμματος πλοήγησης του χρήστη που επισκέφθηκε τη σελίδα.

en: Title of page visited.
el: Ο τίτλος της σελίδας για την οποία υπήρξε επίσκεψη.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
el: Εσωτερική διαδρομή της σελίδας για την οποία υπήρξε επίσκεψη (σχετική με τη ρίζα του Drupal).

en: Referrer URI.
el: Παραπέμφθηκε από

en: Hostname of user that visited the page.
el: Το όνομα υπολογιστή του χρήστη που επισκέφθηκε τη σελίδα.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
el: Χρόνος σε χιλιοστά δευτερολέπτου που έκανε να φορτωθεί η σελίδα.

en: Timestamp of when the page was visited.
el: Χρονική ετικέτα του πότε έγινε επίσκεψη της σελίδας.

en: contact
el: επικοινωνία

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
el[0]: Δεν ήταν δυνατόν να βρεθεί ο όρος: @terms
el[1]: Δεν ήταν δυνατόν να βρεθούν οι όροι: @terms

en: Items per page
el: Είδη ανά σελίδα

en: Display even if view has no result
el: Προβολή ακόμα και αν το view δεν έχει αποτελέσματα.

en: New view
el: Νέο view

en: Changed view
el: Τροποποιημένο view

en: Live preview
el: Ζωντανή προεπισκόπηση

en: @current of @max
el: @current από @max

en: - All -
el: - Όλα -

en: Machine-readable name
el: Μηχανικώς αναγνώσιμο όνομα

en: Array
el: Πίνακας

en: Link ID
el: ID συνδέσμου

en: Contact form
el: Φόρμα επικοινωνίας

en: Ampersand
el: Εμπορικό και

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
el: Η προεπιλεγμένη γλώσσα του λογαριασμού για τα e-mail και η προτιμώμενη γλώσσα για την παρουσίαση του ιστοτόπου.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
el: Το μηχανικώς αναγνώσιμο όνομα πρέπει να περιέχει μόνο μικρά γράμματα, αριθμούς και κάτω παύλες.

en: The value provided for %field is not a valid URL.
el: Η τιμή για το %field δεν είναι έγκυρη διεύθυνση URL.

en: Search form
el: Φόρμα αναζήτησης

en: Popular content
el: Δημοφιλές περιεχόμενο

en: Date and time
el: Ημερομηνία και ώρα

en: Content translation
el: Μετάφραση περιεχομένου

en: URL, as plain text
el: URL, σαν απλό κείμενο

en: Base name
el: Όνομα βάσης

en: Text format
el: Μορφότυπος κειμένου

en: The name of the site.
el: Το όνομα του ιστοτόπου

en: Optional features
el: Προαιρετικά χαρακτηριστικά

en: Region settings
el: Ρυθμίσεις περιοχής

en: Pattern for the title
el: Πρότυπο για τον τίτλο

en: %title is invalid.
el: Το %τίτλος δεν είναι έγκυρος τίτλος.

en: HTTP Request Error importing %filename: @error
el: Σφάλμα Αίτησης HTTP κατά την εισαγωγή του %filename: @error

en: Failed to open file: %filename
el: Αποτυχία στο άνοιγμα του αρχείου: %filename

en: Invalid calendar file: %filename
el: Μη έγκυρο αρχείο ημερολογίου: %filename

en: Invalid calendar file.
el: Μη έγκυρο αρχείο ημερολογίου.

en: Date wizard
el: Οδηγός ημερομηνίας

en: Content type name
el: Όνομα τύπου ύλης

en: Date browser
el: Ημερομηνία browser

en: Creates back/next navigation.
el: Δημιουργεί προηγ/επομ πλοήγηση

en: You must select at least one date field for this argument.
el: Πρέπει να επιλέξετε τουλάχιστον ένα πλαίσιο ημερομηνίας για αυτό το στοιχείο.

en: Update automatic nodetitles
el: Ενημέρωση αυτόματων τίτλων

en: Automatic title generation
el: Αυτόματη δημιουργία τίτλου

en: Automatically generate the title and hide the title field
el: Αυτόματη δημιουργία τίτλου και απόκρυψη του πεδίου εισαγωγής τίτλου

en: Automatically generate the title if the title field is left empty
el: Αυτόματη δημιουργία τίτλου αν το πεδίο εισαγωγής τίτλου αφεθεί κενό

en: Evaluate PHP in pattern.
el: Αξιολόγηση της PHP στο πρότυπο.

en: Put PHP code above that returns your string, but make sure you surround code in &lt;?php and ?&gt;. Note that $node is available and can be used by your code.
el: Στο παραπάνω πλαίσιο δώστε τον PHP κώδικα που δημιουργεί το αλφαριθμητικό που επιθυμείτε, ο κώδικας πρέπει να βρίσκεται μέσα σε &lt;?php και ?&gt;. Το $node είναι διαθέσιμο και μπορεί να χρησιμοποιηθεί από τον κωδικά σας.

en: Automatic Nodetitles
el: Αυτόματοι Τίτλοι

en: Allows hiding of the content title field and automatic title creation.
el: Επιτρέπει το κρύψιμο του πεδίου τίτλου του περιεχομένου και τη δημιουργία ενός τίτλου αυτόματα.

en: manage fields
el: διαχείριση πεδίων

en: %name must be a positive integer.
el: Το %name πρέπει να είναι ένας θετικός ακέραιος.

en: %name must be a number.
el: Το %name πρέπει να είναι ένας αριθμός.

en: Gallery page
el: Σελίδα γκαλερί

en: Default values
el: Προκαθορισμένες τιμές

en: @argument title
el: @argument τίτλος

en: @argument input
el: @argument εισαγωγή

en: Hide if empty
el: Απόκρυψη αν είναι άδειο

en: Does not start with
el: Δεν αρχίζει με

en: Does not end with
el: Δεν τελειώνει με

en: Libraries
el: Βιβλιοθήκες

en: Monthly archive
el: Μηνιαίο αρχείο

en: Submitted by !username on !datetime
el: Υποβλήθηκε από !username στις !datetime.

en: Length is shorter than
el: Το μήκος είναι μικρότερο από

en: shorter than
el: μικρότερο από

en: Length is longer than
el: Το μήκος είναι μεγαλύτερο από

en: longer than
el: μεγαλύτερο από

en: Secondary menu
el: Δευτερεύον μενού

en: Entities
el: Οντότητες

en: Private files
el: Ιδιωτικά αρχεία

en: The unique ID of the comment.
el: Το μοναδικό ID του σχολίου.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
el: H διεύθυνση IP του υπολογιστή από τον οποίο έγινε η δημοσίευση του σχολίου.

en: The name left by the comment author.
el: Το όνομα που δήλωσε ο συντάκτης του σχολίου.

en: The email address left by the comment author.
el: Η διεύθυνση e-mail που δήλωσε ο συντάκτης του σχολίου.

en: The home page URL left by the comment author.
el: Το URL της ιστοσελίδας που δήλωσε ο συντάκτης του σχολίου.

en: The URL of the comment.
el: Το URL του σχολίου.

en: Edit URL
el: Επεξεργασία URL

en: The URL of the comment's edit page.
el: Το URL της σελίδας επεξεργασίας του σχολίου.

en: The date the comment was posted.
el: Η ημερομηνία που δημοσιεύθηκε το σχόλιο.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
el: Ο γονέας του σχολίου, αν είναι ενεργοποιημένα το νήματα.

en: The node the comment was posted to.
el: Ο κόμβος στον οποίο έγινε η δημοσίευση του σχολίου.

en: The number of comments posted on a node.
el: Ο αριθμός των σχολίων που δημοσιεύονται σε έναν κόμβο.

en: New comment count
el: Μετρητής νέων σχολίων

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
el: Ο αριθμός των σχολίων που δημοσιεύτηκαν σε ένα κόμβο από την τελευταία φορά που αναγνώστηκε από τον χρήστη.

en: The type of the node.
el: Ο τύπος του κόμβου.

en: The language the node is written in.
el: Η γλώσσα στην οποία γράφτηκε ο κόμβος.

en: The URL of the node.
el: Η διεύθυνση URL του κόμβου.

en: The URL of the node's edit page.
el: Η διεύθυνση URL της σελίδας επεξεργασίας του κόμβου.

en: Date changed
el: Ημερομηνία τροποποίησης

en: The date the node was most recently updated.
el: Η πιο πρόσφατη ημερομηνία που ενημερώθηκε ο κόμβας.

en: The author of the node.
el: Ο συντάκτης του κόμβου.

en: The number of votes that have been cast on a poll node.
el: Ο αριθμός ψήφων που υποβλήθηκαν σε μια δημοσκόπηση κόμβου.

en: Poll winner
el: Νικητής ψηφοφορίας

en: The winning poll answer.
el: Η απάντηση νικητής της δημοσκόπησης.

en: Poll winner votes
el: Ψήφοι νικητή δημοσκόπησης

en: The number of votes received by the winning poll answer.
el: Ο αριθμός ψήφων που έλαβε η απάντηση νικητής.

en: Poll winner percent
el: Ποσοστό νικητή δημοσκόπησης

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
el: Το ποσοστό των ψήφων που έλαβε η νικήτρια απάντηση της δημοσκόπησης.

en: The length of time the poll node is set to run.
el: Ο χρόνος για τον οποίο η δημοσκόπηση του κόμβου θα είναι ανοικτή.

en: The number of visitors who have read the node.
el: Ο αριθμός των επισκεπτών που έχουν διαβάσει τον κόμβο.

en: The number of visitors who have read the node today.
el: Ο αριθμός των επισκεπτών που έχουν διαβάσει τον κόμβο σήμερα.

en: Last view
el: Τελευταία προβολή

en: The date on which a visitor last read the node.
el: Η ημερομηνία που ένας επισκέπτης διάβασε τον κόμβο τελευταία.

en: The slogan of the site.
el: Το σύνθημα του ιστοτόπου.

en: The administrative email address for the site.
el: Η διεύθυνση e-mail της διαχείρισης του ιστοτόπου.

en: The URL of the site's front page.
el: Η διεύθυνση URL της αρχικής σελίδας του ιστοτόπου.

en: Login page
el: Σελίδα εισόδου

en: The URL of the site's login page.
el: Η διεύθυνση URL της σελίδας σύνδεσης χρήστη, του ιστοτόπου.

en: The unique ID of the uploaded file.
el: Το μοναδικό ID του απεσταλμένου αρχείου.

en: The name of the file on disk.
el: Το όνομα του αρχείου στο δίσκο.

en: The size of the file, in kilobytes.
el: Το μέγεθος του αρχείου σε kilobytes.

en: The web-accessible URL for the file.
el: Η διεύθυνση URL με την οποία είναι προσβάσιμο το αρχείο από τον ιστό.

en: The date the file was most recently changed.
el: Η πιο πρόσφατη ημερομηνία αλλαγής του αρχείου.

en: The user who originally uploaded the file.
el: Ο χρήστης που αρχικά έστειλε το αρχείο.

en: The unique ID of the taxonomy term.
el: Το μοναδικό ID του όρου ταξινόμησης.

en: The name of the taxonomy term.
el: Το όνομα του όρου ταξινόμησης.

en: The optional description of the taxonomy term.
el: Η προαιρετική περιγραφή του όρου ταξινόμησης.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
el: Ο αριθμός των κόμβων που έχουν σημανθεί με αυτό τον όρο ταξινόμησης.

en: The URL of the taxonomy term.
el: Το URL του όρου ταξινόμησης.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
el: To λεξιλόγιο στο οποίο ανήκει ο όρος.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
el: Το μοναδικό ID του λεξιλογίου ταξινόμησης.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
el: Το όνομα του λεξιλογίου ταξινόμησης.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
el: Η προαιρετική περιγραφή του λεξιλογίου ταξινόμησης.

en: Term count
el: Σύνολο όρων

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
el: Ο αριθμός των όρων που ανήκουν στο λεξιλόγιο ταξινόμησης.

en: The unique ID of the user account.
el: Το μοναδικό ID του λογαριασμού χρήστη.

en: The login name of the user account.
el: Το όνομα σύνδεσης του λογαριασμού χρήστη.

en: The email address of the user account.
el: Η διεύθυνση e-mail του λογαριασμού χρήστη.

en: The URL of the account profile page.
el: Το URL της σελίδας προφίλ του λογαριασμού.

en: The url of the account edit page.
el: Το URL της σελίδας επεξεργασίας του λογαριασμού του χρήστη.

en: The date the user last logged in to the site.
el: Η ημερομηνία που ο χρήστης συνδέθηκε τελευταία στον ιστοτόπο.

en: The date the user account was created.
el: Ημερομηνία που δημιουργήθηκε ο χρήστης.

en: (active tab)
el: (ενεργή καρτέλα)

en: All pages except those listed
el: Να εμφανίζεται σε κάθε σελίδα εκτός από τις παρακάτω.

en: Only the listed pages
el: Να εμφανίζεται μόνο στις παρακάτω σελίδες.

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
el: Καθορίστε τις σελίδες χρησιμοποιώντας τη διαδρομή τους. Εισάγετε μία διαδρομή σε κάθε γραμμή. Ο χαρακτήρας '*' είναι μπαλαντέρ. Παραδείγματα διαδρομών είναι %blog για τη σελίδα των ιστολογίων και %blog-wildcard για κάθε προσωπικό ιστολόγιο. %front είναι η αρχική σελίδα.

en: Text formats
el: Μορφότυποι κειμένου

en: Image styles
el: Στυλ εικόνων

en: manage display
el: διαχείριση εμφάνισης

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
el[0]: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να διαγράψετε αυτό το αντικείμενο;
el[1]: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να διαγράψετε αυτά τα αντικείμενα;

en: <em>Edit @type</em> @title
el: <em>Επεξεργασία @type</em> @title

en: Revision log message
el: Μήνυμα καταγραφής αναθεωρήσεων

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will help other authors understand your motivations.
el: Εισάγετε μια εξήγηση για τις αλλαγές που κάνετε. Αυτό θα βοηθήσει να καταλάβουν οι άλλοι συντάκτες το σκοπό σας.

en: Full content
el: Πλήρες περιεχόμενο

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
el[0]: Πρέπει να εισάγετε τουλάχιστον μία σωστή λέξη-κλειδί με 1 ή περισσότερους χαρακτήρες.
el[1]: Πρέπει να εισάγετε τουλάχιστον μία σωστή λέξη-κλειδί με @count ή περισσότερους χαρακτήρες.

en: Searched %type for %keys.
el: Έγινε αναζήτηση στο %type για %keys.

en: Public files
el: Δημόσια αρχεία

en: There is currently no content classified with this term.
el: Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει περιεχόμενο που να έχει ταξινομηθεί με αυτόν τον όρο.

en: Fixed width
el: Σταθερό πλάτος

en: Entity ID
el: ID οντότητας

en: Image style
el: Στυλ εικόνας

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
el: Η ετικέτα για αυτή την περιοχή που θα προβάλλεται μόνο για το διαχειριστή.

en: Remove this display
el: Αφαίρεση αυτής της οθόνης

en: Operator to use on all groups
el: Τελεστής για χρήση σε όλες τις ομάδες

en: Either "group 0 AND group 1 AND group 2" or "group 0 OR group 1 OR group 2", etc
el: Είτε "ομάδα 0 -ΚΑΙ- ομάδα 1 -ΚΑΙ- ομάδα 2" ή "ομάδα 0 -Ή- ομάδα 1 -Ή- ομάδα 2" κ.τ.λ.

en: Remove group @group
el: Αφαίρεση ομάδας @group

en: Default group
el: Προκαθορισμένη ομάδα

en: Group @group
el: Ομάδα @group

en: @count item | @count items
el[0]: @count αντικείμενο
el[1]: @count αντικείμενα

en: Group results together
el: Ομαδοποίηση των αποτελεσμάτων μαζί

en: Sort By
el: Ταξινόμηση κατά

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
el: Μέγιστος αριθμός ψευδώνυμων που θα δημιουργηθούν. Το 100 είναι η προτιμώμενη τιμή. Το @max είναι η μέγιστη δυνατή τιμή. Δείτε τη <a href="@pathauto-help">βοήθεια του Pathauto</a> για λεπτομέρειες.

en: What should Pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
el: Τι θα πρέπει να κάνει το Pathauto όταν ενημερώνει υπάρχον αντικείμενο για το οποίο υπάρχει ήδη ψευδώνυμο;

en: Reduce strings to letters and numbers
el: Μείωση των αλφαριθμητικών σε γράμματα και αριθμούς

en: Choose aliases to delete
el: Επιλέξτε ψευδώνυμα για διαγραφή

en: All aliases
el: Όλα τα ψευδώνυμα

en: Notify of Path Changes
el: Ειδοποίηση για αλλαγές στις διαδρομές

en: Determines whether or not users are notified.
el: Καθορίζει αν οι χρήστες ενημερώνονται ή όχι.

en: Production (Minified)
el: Παραγωγής (ελαχιστοποιημένο)

en: Development (Uncompressed Code)
el: Ανάπτυξης (μη συμπιεσμένος κώδικας)

en: Is not empty (NOT NULL)
el: Δεν είναι κενό (NOT NULL)

en: Link field
el: Πεδίο συνδέσμου

en: Attachment before
el: Συνημμένο πριν

en: Attachment after
el: Συνημμένο μετά

en: No tokens available.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμα σύμβολα (tokens) αντικατάστασης.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
el: Κάντε κλικ σε ένα token για να το εισάγετε στο τελευταίο ενεργό πεδίο.

en: Translation source node
el: Πηγαίος κόμβος για τη μετάφραση

en: List of the currently available tokens on this site
el: Λίστα των διαθέσιμων tokens σε αυτή τη σελίδα

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
el: Παρέχει μια διεπαφή χρήστη για το Token API και κάποια core tokens που λείπουν. (token = σύμβολο αντικατάστασης).

en: Insert this token into your form
el: Εισάγετε αυτό το σύμβολο (token) αντικατάστασης στην φόρμα σας

en: First click a text field to insert your tokens into.
el: Κάντε πρώτα κλικ σε ένα πεδίο κειμένου για να εισάγετε τα σύμβολα (tokens) αντικατάστασης σε αυτό.

en: Current page
el: Τρέχουσα σελίδα

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
el: Χωρίστε τις επεκτάσεις με κενό ή κόμμα και χωρίς να συμπεριλάβετε την τελεία.

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
el: Οι διαθέσιμες μεταβλητές είναι: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: None (original image)
el: Κανένα (αρχική εικόνα)

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
el: Εξήγηση των πιο πρόσφατων αλλαγών που έγιναν στον κόμβο.

en: The title of the current page.
el: Ο τίτλος της τρέχουσας σελίδας.

en: The URL of the current page.
el: Το URL της τρέχουσας σελίδας.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
el: Ο αριθμός της τρέχουσας σελίδας όταν εμφανίζονται σελιδοποιημένες λίστες.

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
el: Το %element-title χρησιμοποιεί τα ακόλουθα μη έγκυρα tokens: @invalid-tokens.

en: The source node for this current node's translation set.
el: Ο πηγαίος κόμβος για την μετάφραση του τρέχοντα κόμβου.

en: Account cancellation URL
el: Το URL ακύρωσης του λογαριασμού

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
el: Η διεύθυνση URL της επιβεβαίωσης διαγραφής σελίδας του λογαριασμού χρήστη.

en: One-time login URL
el: URL σύνδεσης μιας χρήσης

en: The URL of the one-time login page for the user account.
el: Το URL μιας χρήσης για την σύνδεση του χρήστη.

en: Tokens related to menu links.
el: Σύμβολα αντικατάστασης που σχετίζονται με τους συνδέσμους των μενού.

en: The unique ID of the menu link.
el: Το μοναδικό αναγνωριστικό του συνδέσμου του μενού.

en: The title of the menu link.
el: Ο τίτλος του συνδέσμου του μενού.

en: The URL of the menu link.
el: Η διεύθυνση URL του συνδέσμου του μενού.

en: The menu link's parent.
el: Ο σύνδεσμος του γονικού μενού.

en: Tokens related to the current page request.
el: Σύμβολα (tokens) αντικατάστασης που σχετίζονται με την αίτηση της τρέχουσας σελίδας.

en: Page number
el: Αριθμός σελίδας

en: The book page associated with the node.
el: Η σελίδα βιβλίου που σχετίζεται με τον κόμβο.

en: The menu link for this node.
el: Ο σύνδεσμος του μενού για αυτόν τον κόμβο.

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
el: Μέγιστο μήκος κειμένου σε οποιοδήποτε συστατικό του ψευδώνυμου (πχ. [τίτλος]). Το 100 είναι η προτιμώμενη τιμή. Δείτε τη <a href="@pathauto-help">βοήθεια του Pathauto</a> για λεπτομέρειες.

en: The field %name is not a valid number.
el: Το πεδίο %name δεν είναι έγκυρος αριθμός.

en: The field %name cannot be greater than @max.
el: Το πεδίο %name δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερο από @max.

en: The field %name cannot be less than @min.
el: Το πεδίο %name δεν μπορεί να είναι μικρότερο από @min.

en: Bulk updating URL aliases
el: Μαζική ενημέρωση ψευδωνύμων URL

en: Generated 1 URL alias. | Generated @count URL aliases.
el[0]: Δημιουργήθηκε ένα ψευδώνυμο URL
el[1]: Δημιουργήθηκαν @count ψευδώνυμα URL

en: Taxonomy term paths
el: Διαδρομές όρων ταξινόμησης

en: Forum paths
el: Διαδρομές φόρουμ

en: User paths
el: Διαδρομές χρηστών

en: Blog paths
el: Διαδρομές ιστολογίων

en: Update URL alias
el: Ενημέρωση του ψευδώνυμου διεύθυνσης URL

en: Updated URL alias for 1 user account. | Updated URL aliases for @count user accounts.
el[0]: Ενημερώθηκε το ψευδώνυμο διεύθυνσης URL για 1 λογαριασμό.
el[1]: Ενημερώθηκαν τα ψευδώνυμα διευθύνσεων URL για @count λογαριασμούς.

en: Bulk update
el: Μαζική ενημέρωση

en: - Use default -
el: - Χρήση προεπιλογής -

en: View mode
el: Τρόπος προβολής

en: The menu link's root.
el: Ο σύνδεσμος του γονικού μενού.

en: Weight for @title
el: Βάρος για τον @title

en: Hash
el: Κατακερματισμός

en: Asc
el: Αύξ

en: Access the views administration pages.
el: Πρόσβαση στις σελίδες διαχείρισης views.

en: Bypass access control when accessing views.
el: Παράκαμψη του ελέγχου πρόσβασης κατά την πρόσβαση στα views.

en: Add new view
el: Προσθήκη νέου view

en: The extension of the file.
el: Η επέκταση του αρχείου.

en: Tokens related to the current date and time.
el: Σύμβολα (tokens) αντικατάστασης που σχετίζονται με την τωρινή μέρα και ώρα.

en: The URL of the @entity.
el: Το URL του @entity.

en: The content type of the node.
el: Ο τύπος ύλης του κόμβου.

en: Tokens related to content types.
el: Σύμβολα (tokens) αντικατάστασης που σχετίζονται με τους τύπους ύλης.

en: The name of the content type.
el: Το όνομα του τύπου ύλης.

en: The unique machine-readable name of the content type.
el: Το μοναδικό όνομα-μηχανής του τύπου ύλης.

en: The optional description of the content type.
el: Η προαιρετική περιγραφή του τύπου ύλης.

en: The number of nodes belonging to the content type.
el: Ο αριθμός των κόμβων που ανήκουν στον τύπου ύλης.

en: The URL of the content type's edit page.
el: Το URL προς την σελίδα επεξεργασίας του τύπου ύλης.

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
el: Το URL προς την σελίδα επεξεργασίας του όρου ταξινόμησης.

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
el: Το μοναδικό όνομα μηχανής του λεξιλογίου.

en: The URL of the vocabulary's edit page.
el: Το URL προς τη σελίδα επεξεργασίας του λεξιλογίου.

en: The picture of the user.
el: Η εικόνα του χρήστη.

en: The specific argument of the current page (e.g. 'arg:1' on the page 'node/1' returns '1').
el: Το συγκεκριμένο όρισμα της τρέχουσας σελίδας (πχ. το 'arg:1' στη σελίδα 'node/1' επιστρέφει '1').

en: Tokens related to URLs.
el: Σύμβολα (tokens) αντικατάστασης που σχετίζονται με τα URLs.

en: Relative URL
el: Σχετικό URL

en: The relative URL.
el: Η σχετική διεύθυνση URL.

en: Absolute URL
el: Απόλυτο URL

en: The absolute URL.
el: Η απόλυτη διεύθυνση URL.

en: Tokens related to menus.
el: Σύμβολα (tokens) αντικατάστασης που σχετίζονται με τα μενού.

en: The unique machine-readable name of the menu.
el: Το μοναδικό όνομα μηχανής του μενού.

en: The optional description of the menu.
el: Η προαιρετική περιγραφή του μενού.

en: Menu link count
el: Το σύνολο των συνδέσμων του μενού.

en: The number of menu links belonging to the menu.
el: Ο αριθμός των συνδέσμων που ανήκουν στο μενού.

en: The URL of the menu's edit page.
el: Το URL προς τη σελίδα επεξεργασίας του μενού.

en: The menu of the menu link.
el: Το μενού του συνδέσμου.

en: The URL of the menu link's edit page.
el: Το URL προς τη σελίδα επεξεργασίας του συνδέσμου του μενού.

en: @category @type field.
el: πεδίο @category @type.

en: The %element-title cannot contain fewer than one token. | The %element-title must contain at least @count tokens.
el[0]: Το %element-title πρέπει να περιέχει τουλάχιστον ένα σύμβολο αντικατάστασης.
el[1]: Το %element-title πρέπει να περιέχει τουλάχιστον @count σύμβολα αντικατάστασης.

en: The %element-title must contain as most one token. | The %element-title must contain at most @count tokens.
el[0]: Το %element-title πρέπει να περιέχει το πολύ ένα σύμβολο αντικατάστασης.
el[1]: Το %element-title πρέπει να περιέχει το πολύ @count σύμβολα αντικατάστασης.

[ctx: day_name]
en: Sunday
el: Κυριακή

[ctx: day_name]
en: Monday
el: Δευτέρα

[ctx: day_name]
en: Tuesday
el: Τρίτη

[ctx: day_name]
en: Wednesday
el: Τετάρτη

[ctx: day_name]
en: Thursday
el: Πέμπτη

[ctx: day_name]
en: Friday
el: Παρασκευή

[ctx: day_name]
en: Saturday
el: Σάββατο

en: Underscore
el: Κάτω παύλα

en: Bypass views access control
el: Παράκαμψη του ελέγχου πρόσβασης στα views

en: No results behavior
el: Συμπεριφορά όταν δεν υπάρχουν αποτελέσματα

en: Edit @section
el: Επεξεργασία @section

en: Edit this view to add a display.
el: Επεξεργασία αυτού του view για προσθήκη νέας απεικόνισης.

en: Add view from template
el: Προσθήκη view από πρότυπο

en: View to insert
el: View που θα εισαχθεί

en: The view to insert into this area.
el: Το view που θα εισαχθεί σε αυτή την περιοχή.

en: Inherit contextual filters
el: Κληρονόμηση συναφών φίλτρων

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
el: Αν επιλεχθεί, αυτό το view θα λάβει τα ίδια συναφή φίλτρα με τον γονέα του.

en: Recursion detected in view @view display @display.
el: Εντοπίστηκε αναδρομή στο view @view απεικόνιση @display.

en: Exception value
el: Τιμή εξαίρεσης

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
el: Εάν ληφθεί αυτή η τιμή, το φίλτρο θα αγνοηθεί˙ π.χ., "όλες οι τιμές"

en: Provide title
el: Παροχή τίτλου

en: Override breadcrumb
el: Παράκαμψη breadcrumb

en: Provide breadcrumb
el: Παροχή breadcrumb

en: Apply and continue
el: Εφαρμογή και συνέχεια

en: Create new filter group
el: Δημιουργία νέας ομάδας φίλτρων

en: Configure @type: @item
el: Παραμετροποίηση @type: @item

en: Create a menu link
el: Δημιουργία συνδέσμου μενού

en: Include an RSS feed
el: Συμπερίληψη μιας ροής RSS

en: Feed path
el: Διαδρομή ροής

en: Feed row style
el: Στυλ γραμμής ροής

en: Create a block
el: Δημιουργία μπλοκ

en: of fields
el: από πεδία

en: of type
el: του τύπου

en: tagged with
el: με ετικέτα

en: Should links be displayed below each comment
el: Να παρουσιάζονται σύνδεσμοι κάτω από κάθε σχόλιο

en: with links (allow users to reply to the comment, etc.)
el: με συνδέσμους (επιτρέπει τους χρήστες να απαντούν στο σχόλιο, κτλ.)

en: without links
el: χωρίς συνδέσμους

en: teasers
el: περιλήψεις

en: full posts
el: πλήρεις δημοσιεύσεις

en: titles
el: τίτλοι

en: titles (linked)
el: τίτλοι (με σύνδεσμο)

en: The user roles associated with the user account.
el: Οι ρόλοι που συνδέονται με το λογαριασμό χρήστη.

en: Brief URL
el: Σύντομο URL

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
el: Το URL χωρίς το πρωτόκολλο επικοινωνίας και την τελευταία κάθετο.

en: Tokens related to arrays of strings.
el: Σύμβολα (tokens) αντικατάστασης που σχετίζονται με πίνακες συμβολοσειρών.

en: The first element of the array.
el: Το πρώτο στοιχείο του πίνακα.

en: The last element of the array.
el: Το τελευταίο στοιχείο του πίνακα.

en: The number of elements in the array.
el: Ο αριθμών των στοιχείων του πίνακα.

en: The array reversed.
el: Ο πίνακας ανεστραμμένος.

en: The array of keys of the array.
el: Ο πίνακας κλειδιών του πίνακα.

en: Imploded
el: Κλειστό

en: The values of the array joined together with a custom string in-between each value.
el: Οι τιμές του πίνακα συνενωμένες μεταξύ τους με ένα προσαρμοσμένο αλφαριθμητικό.

en: Unsorted
el: Αταξινόμητα

en: The <a href="!url">Redirect module settings</a> affect whether a redirect is created when an alias is deleted.
el: Οι <a href="!url">ρυθμίσεις της μονάδας Redirect</a> επηρεάζουν το αν δημιουργείται ανακατεύθυνση κατά τη διαγραφή ενός ψευδώνυμου.

en: Considering installing the <a href="!url">Redirect module</a> to get redirects when your aliases change.
el: Εξετάστε την εγκατάσταση της <a href="!url">μονάδας Redirect</a> για να δημιουργούνται ανακατευθύνσεις όταν αλλάζουν τα ψευδώνυμα.

en: Path module form elements
el: Στοιχεία φόρμας μονάδας Path

en: Right square bracket
el: Αριστερή τετράγωνη αγκύλη

en: Plus sign
el: Σύμβολο συν

en: Equal sign
el: Σύμβολο ίσον

en: Percent sign
el: Σύμβολο επί τοις εκατό

en: Dollar sign
el: Δολάριο

en: At sign
el: Σύμβολο @

en: Exclamation mark
el: Θαυμαστικό

en: Tilde
el: Περισπωμένη

en: Left parenthesis
el: Αριστερή παρένθεση

en: Use replacement tokens from the first row
el: Χρησιμοποιήστε σύμβολα (token) αντικατάστασης από την πρώτη γραμμή

en: Creator field
el: Πεδίο δημιουργού

en: A date in '@type' format. (%date)
el: Μία ημερομηνία στη μορφή '@type'. (%date)

en: The root term of the taxonomy term.
el: Ο ριζικός όρος του όρου ταξινόμησης.

en: File byte size
el: Μέγεθος αρχείου

en: The size of the file, in bytes.
el: Το μέγεθος του αρχείου σε bytes.

en: Query string value
el: Τιμή αλφαριθμητικού ερωτήματος

en: The value of a specific query string field of the current page.
el: Η τιμή του συγκεκριμένου πεδίου του αλφαριθμητικού ερωτήματος της τρέχουσας σελίδας.

en: A random number from 0 to @max.
el: Ένας τυχαίος αριθμός από το 0 έως το @max.

en: A random hash. The possible hashing algorithms are: @hash-algos.
el: Ένα τυχαίο hash. Οι πιθανοί αλγόρυθμοι hashing είναι: @hash-algos.

en: Attempting to perform token replacement for token type %type without required data
el: Γίνεται απόπειρα αντικατάστασης συμβόλου για τον τύπο συμβόλου %type χωρίς τα απαραίτητα δεδομένα

en: An autocomplete text field.
el: Ένα αυτοσυμπληρούμενο πεδίο κειμένου.

en: Display the label of the referenced entities.
el: Εμφανίζει την ετικέτα των αναφερόμενων οντοτήτων.

en: @type field.
el: πεδίο @type.

en: Also known as %labels.
el: Γνωστό και ως %labels.

en: No tokens available
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμα σύμβολα (tokens) αντικατάστασης

en: Token registry caches cleared.
el: Διαγράφηκαν οι λανθάνουσες μνήμες του μητρώου συμβόλων.

en: The path component of the URL.
el: Η διαδρομή του συστατικού της διεύθυνσης URL.

en: Unaliased URL
el: Διεύθυνση URL χωρίς ψευδώνυμο

en: The unaliased URL.
el: Η διεύθυνση URL στην απλή της μορφή (χωρίς το ψευδώνυμο).

en: The specific value of the array.
el: Η συγκεκριμένη τιμή του πίνακα.

en: Token registry
el: Μητρώο συμβόλων (tokens) αντικατάστασης

en: The list of available tokens that can be used in e-mails is provided below.
el: Η λίστα των διαθέσιμων συμβόλων (tokens) αντικατάστασης που μπορούν να χρησιμοποιηθούν στα e-mails παρέχεται παρακάτω.

en: The following tokens or token types are not defined as arrays:
el: Τα παρακάτω σύμβολα αντικατάστασης ή τύποι συμβόλων δεν έχουν οριστεί ως πίνακες:

en: The following token types do not have any tokens defined:
el: Οι παρακάτω τύποι συμβόλων αντικατάστασης δεν έχουν ορίσει σύμβολα αντικατάστασης:

en: The following token types are not defined but have tokens:
el: Οι παρακάτω τύποι συμβόλων αντικατάστασης ορίζονται, αλλά έχουν σύμβολα αντικατάστασης:

en: The following token or token types are defined by multiple modules:
el: Το παρακάτω σύμβολο ή τύποι συμβόλων αντικατάστασης ορίζονται από πολλαπλές μονάδες:

en: Problems detected
el: Εντοπίστηκαν προβλήματα

en: The %dependency library, which the %library library depends on, is not installed.
el: Η βιβλιοθήκη %dependency, από την οποία εξαρτάται η βιβλιοθήκη %library, δεν είναι εγκατεστημένη.

en: The version %dependency_version of the %dependency library is not compatible with the %library library.
el: Η έκδοση %dependency_version της βιβλιοθήκης %dependency δεν είναι συμβατή με τη βιβλιοθήκη %library.

en: The %library library could not be found.
el: Δε βρέθηκε η βιβλιοθήκη %library.

en: The version of the %library library could not be detected.
el: Δεν ήταν δυνατός ο εντοπισμός της έκδοσης της βιβλιοθήκης %library.

en: The installed version %version of the %library library is not supported.
el: Η εγκατεστημένη έκδοση %version της βιβλιοθήκης %library δεν υποστηρίζεται.

en: The %variant variant of the %library library could not be found.
el: Δεν ήταν δυνατός ο εντοπισμός της παραλλαγής %variant της βιβλιοθήκης %library.

en: Generate automatic URL alias
el: Δημιουργία αυτόματων ψευδώνυμων διευθύνσεων URL

en: Uncheck this to create a custom alias below.
el: Αποεπιλέξτε το για τη δημιουργία προσαρμοσμένων ψευδώνυμων παρακάτω.

en: Configure URL alias patterns.
el: Ορισμός των προτύπων ψευδώνυμων των διευθύνσεων URL.

en: View: @view - Display: @display
el: View: @view - Απεικόνιση: @display

en: Overview of fields used in all views.
el: Επισκόπηση των πεδίων που χρησιμοποιούνται σε όλα τα views.

en: Use a pager
el: Χρήση ενός πλοηγού

en: Tokens related to views.
el: Σύμβολο (token) αντικατάστασης που σχετίζεται με τα views.

en: The human-readable name of the view.
el: Το ανθρωπίνως αναγνώσιμο όνομα του view.

en: The description of the view.
el: Η περιγραφή του view.

en: The machine-readable name of the view.
el: Το μηχανικώς αναγνώσιμο όνομα του view.

en: The title of current display of the view.
el: Ο τίτλος της τρέχουσας απεικόνισης του view.

en: The URL of the view.
el: Η διεύθυνση URL του view.

en: -Select-
el: -Επιλέξτε-

[ctx: Date repeat]
en: Every weekday
el: Κάθε εργάσιμη μέρα

en: every weekday
el: κάθε εργάσιμη μέρα

en: You may use HTML code in this field. The following tokens are supported:
el: Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε HTML κώδικα σε αυτό το πεδίο. Τα παρακάτω σύμβολα (token) αντικατάστασης υποστηρίζονται:

en: An array of all the term's parents, starting with the root.
el: Ένας πίνακας με όλους τους γονείς των όρων, αρχίζοντας από τη ρίζα.

en: An array of all the menu link's parents, starting with the root.
el: Ένας πίνακας με όλους τους συνδέσμους των γονικών μενού, αρχίζοντας με τη ρίζα.

en: Original @entity
el: Αρχικό @entity

en: The original @entity data if the @entity is being updated or saved.
el: Τα αρχικά δεδομένα του @entity αν το @entity ενημερώνεται ή αποθηκεύεται.

en: The base name of the file.
el: Το όνομα βάση του αρχείου.

en: This field supports tokens.
el: Το πεδίο υποστηρίζει τα σύμβολα αντικατάστασης.

en: The following tokens or token types are missing required name and/or description information:
el: Τα παρακάτω σύμβολα αντικατάστασης ή τύποι συμβόλων δεν έχουν το απαιτούμενο όνομα και/ή πληροφορίες για την περιγραφή:

en: Update node alias
el: Ενημέρωση του ψευδώνυμου κόμβου

en: Update taxonomy term alias
el: Ενημέρωση του ψευδώνυμου όρου ταξινόμησης

en: Update user alias
el: Ενημέρωση του ψευδώνυμου χρήστη

en: Value to convert
el: Τιμή για μετατροπή

en: Rounding behavior
el: Συμπεριφορά για στρογγυλοποίηση

en: GUID settings
el: Ρυθμίσεις GUID

en: GUID field
el: Πεδίο GUID

en: Browse available tokens.
el: Πλοήγηση στα διαθέσιμα σύμβολα αντικατάστασης.

en: Loading token browser...
el: Φόρτωση του πλοηγού συμβόλων αντικατάστασης...

en: Allows version-dependent and shared usage of external libraries.
el: Επιτρέπει την κοινή και εξαρτώμενη από εκδόσεις χρήση εξωτερικών βιβλιοθηκών.
