OpenMusicFestival (7.x-1.1-rc2) - en to it translation catalogue (17 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Article
it: Articolo

en: Tags
it: Etichette

en: Links
it: Collegamenti

en: Image
it: Immagine

en: Name
it: Nome

en: Artist
it: Artista

en: Time
it: Data e ora

en: Event
it: Evento

en: Labels
it: Etichette

en: Videos
it: Video

en: Basic page
it: Pagina base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
it: Utilizza <em>pagine di base</em> per i tuoi contenuti statici come ad esempio per una pagina 'Chi siamo'.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
it: Scrivi una lista di parole (separate da virgola) per descrivere il tuo contenuto.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
it: Usa gli <em>articoli</em> per contenuti come notizie, comunicati stampa o post di un blog.

en: Upload an image to go with this article.
it: Carica un'immagine da associare a questo articolo.
