openMusicFestival (7.x-1.2) - en to kn translation catalogue (1131 entries)

en: list
kn: ಪಟ್ಟಿ

en: Home
kn: ನೆಲೆ

en: User interface
kn: ಬಳೆಕೆದಾರರ ಇಂಟರ್ಫೇಸ್

en: Slideshow
kn: ಜಾರುಫಲಕ ಪ್ರದರ್ಶನ

en: Title
kn: ಶೀರ್ಷಿಕೆ

en: Body
kn: ವಿವರಣೆ , ವಿಷಯ ,ಮಾಹಿತಿ

en: Previous
kn: ಹಿಂದಿನ

en: Next
kn: ಮುಂದಕ್ಕೆ

en: user
kn: ಬಳಕೆದಾರ

en: CCK
kn: ಸಿಸಿಕೆ

en: Pages
kn: ಪುಟಗಳು(_e):

en: Save configuration
kn: ಸಂರಚನೆಯನ್ನು ಉಳಿಸು

en: Reset to defaults
kn: ಪೂರ್ವನಿಯೋಜಿತವಾದದ್ದಕ್ಕೆ  ಮರಳಿಸು

en: enable
kn: ಶಕ್ತ

en: context
kn: ಸನ್ನಿವೇಶ

en: delete
kn: ಡಿಲೀಟ್ ಮಾಡಿ

en: Status
kn: ಸ್ಥಿತಿ

en: Create a new user account.
kn: ಹೊಸ ಬಳಕೆದಾರರ ಖಾತೆಯನ್ನು ರಚಿಸಿ.

en: Request new password via e-mail.
kn: ಇಮೈಲ್ ಮೂಲಕ ಹೊಸ ಪಾಸ್ ವರ್ಡ್ ಪಡೆಯಿರಿ

en: Prefix
kn: ಪೂರ್ವದಲ್ಲಿ ಜೊಡಿಸು

en: Suffix
kn: ಅಂತ್ಯದಲ್ಲಿ ಜೊಡಿಸು

en: approve
kn: ಅಂಗೀಕರಿಸು

en: E-mail
kn: ಈ ಮೈಲ್

en: Approve
kn: ಅಂಗೀಕರಿಸು

en: Delete
kn: ಅಳಿಸಿ ಹಾಕು

en: Submit
kn: ಸಲ್ಲಿಸಿ

en: Operations
kn: ಕ್ರಿಯೆ

en: Content
kn: ಒಳಅಂಶ

en: Value
kn: ಮೌಲ್ಯ

en: Username
kn: ಬಳಕೆದಾರ ಹೆಸರು

en: Email address
kn: ಮಿಂಚಂಚೆ ವಿಳಾಸ

en: Item
kn: ಅಂಶ

en: content
kn: ವಿಷಯ

en: Development
kn: ಅಭಿವೃದ್ಧಿ

en: Group
kn: ಸಮೂಹ

en: Type
kn: ಶೈಲಿ

en: Author
kn: ಲೇಖಕ

en: Replies
kn: ಮಾರುತ್ತರಗಳು

en: Last Post
kn: ಕೊನೆಯ ಪತ್ರ

en: Closed
kn: ಮುಚ್ಚಲಾಗಿದೆ

en: yes
kn: ಹೌದು

en: List
kn: ಪಟ್ಟಿ

en: Subject
kn: ವಿಷಯ

en: closed
kn: ಮುಚ್ಚಿದೆ

en: Actions
kn: ಕಾರ್ಯಗಳು

en: disabled
kn: ಅಶಕ್ತಗೊಳಿಸು

en: Confirm
kn: ದೃಢೀಕರಣೆ

en: Cancel
kn: ರದ್ದುಗೊಳಿಸು

en: Remove
kn: ತೆಗೆದುಹಾಕು

en: administrator
kn: ನಿರ್ವಾಹಕ

en: Description
kn: ವರ್ಣನೆ

en: Language
kn: ಭಾಷೆ

en: Read more
kn: ಮುಂದೆ ಓದಿ

en: more
kn: ಮತ್ತಷ್ಟು

en: Enable
kn: ಶಕ್ತಗೊಳಿಸು

en: Disable
kn: ಅಶಕ್ತಗೊಳಿಸು

en: Article
kn: ಬರಹ

en: Disabled
kn: ಅಶಕ್ತಗೊಳಿಸಲಾದ

en: Enabled
kn: ಶಕ್ತಗೊಂಡಿದೆ

en: Administration
kn: ನಿರ್ವಹಣೆ

en: footer
kn: ಪಾದ ಲೇಖ

en: Comments
kn: ಪ್ರತಿಕ್ರಿಯೆಗಳು

en: More
kn: ಹೆಚ್ಚಿನ

en: not verified
kn: ಪ್ರಮಾಣಿಸಲ್ಪಟ್ಟಿಲ್ಲ.

en: Action
kn: ಕಾರ್ಯ

en: On
kn: ಚಾಲಿತ

en: new
kn: ಹೊಸ

en: error
kn: ದೋಷ

en: Tags
kn: ಟ್ಯಾಗ್‍ಗಳು

en: Taxonomy
kn: ವರ್ಗೀಕರಣ

en: Yes
kn: ಸರಿ

en: No
kn: ಇಲ್ಲ

en: cron
kn: ಕ್ರಾನ್

en: Ash
kn: ಆಶ್

en: Mercury
kn: ಮರ್ಕುರಿ

en: Nocturnal
kn: ನಾಕ್ಟರ್ನಲ್

en: Olivia
kn: ಒಲಿವಿಯಾ

en: Pink Plastic
kn: ಪಿಂಕ್ ಪ್ಲಾಸ್ಟಿಕ್

en: Shiny Tomato
kn: ಶೈನಿ ಟೊಮೇಟೊ

en: Teal Top
kn: ಟೀಲ್ ಟಾಪ್

en: Homepage
kn: ನೆಲೆಯ ಪುಟ

en: Home page
kn: ನೆಲೆ ಪುಟ

en: Categories
kn: ವರ್ಗಗಳು

en: Version
kn: ಆವೃತ್ತಿ

en: Go
kn: ಹೋಗು

en: Overview
kn: ಅವಲೋಕನ

en: File
kn: ಕಡತ

en: Tag
kn: ಟ್ಯಾಗ್

en: Login
kn: ಪ್ರವೇಶಿಸು

en: Advanced options
kn: ಮುಂದುವರೆದ ಶೇಖರಣಾ ಆಯ್ಕೆಗಳು.

en: Edit
kn: ಸಂಸ್ಕರಿಸು

en: Date
kn: ದಿನಾಂಕ

en: Size
kn: ಗಾತ್ರ

en: Links
kn: ಸಾಲುಗಳು

en: Search
kn: ಹುಡುಕು

en: Reset
kn: ಪುನಃ ಹೊಂದಿಸು

en: None
kn: ಯಾವುದೂ ಇಲ್ಲ

en: default
kn: ಪೂರ್ವನಿಯೋಜಿತ

en: This action cannot be undone.
kn: ಈ ಕ್ರಿಯೆ ಶಾಶ್ವತ

en: Test
kn: ಪರೀಕ್ಷಿಸು

en: Number
kn: ಸಂಖ್ಯೆ

en: Message
kn: ಸಂದೇಶ

en: Password
kn: ಗುಪ್ತಪದ

en: Country
kn: ಕಂಟ್ರಿ

en: Weight
kn: ತೂಕ

en: Link
kn: ಕೊಂಡಿ

en: Image
kn: ಚಿತ್ರ

en: Center
kn: ಕೇಂದ್ರ (ತೆಗೆದುಹಾಕಲ್ಪಟ್ಟಿದೆ)

en: Required
kn: ಕಡ್ಡಾಯ

en: root
kn: ಮೂಲ

en: Parent
kn: ಮೂಲ

en: none
kn: ಯಾವುದು ಇಲ್ಲ

en: Category
kn: ವರ್ಗ

en: Settings
kn: ಸಿದ್ಧತೆಗಳು

en: Add category
kn: ಹೊಸ ವರ್ಗವನ್ನು ಸೇರಿಸು

en: Name
kn: ಹೆಸರು

en: edit container
kn: ಕಂಟೇಯ್ನರನ್ನು ಬದಲಾಯಿಸಿ

en: edit
kn: ಸಂಪಾದಿಸು

en: Go to previous page
kn: ಹಿಂದಿನ ಪುಟಕ್ಕೆ ತೆರಳು

en: up
kn: ಮೇಲೆ

en: Go to parent page
kn: ಮೂಲ ಬರಹ

en: Go to next page
kn: ಮುಂದಿನ ಪುಟಕ್ಕೆ ತೆರಳು

en: Import
kn: ಆಮದು

en: Book
kn: ಪುಸ್ತಕ

en: Export
kn: ರಫ್ತುಮಾಡು

en: Back
kn: ಹಿಂದಕ್ಕೆ

en: Field
kn: ಕ್ಷೇತ್ರ

en: header
kn: ಶಿರೋ ಲೇಖ

en: Label
kn: ಗುರುತುಪಟ್ಟಿ

en: Preview
kn: ಅವಲೋಕನ

en: Save
kn: ಉಳಿಸಿ

en: Session opened for %name.
kn: ಸೆಶನ್ %name ಹೆಸರಿಗೆ ತೆರೆಯಲಾಗಿದೆ

en: Help
kn: ಸಹಾಯ

en: username
kn: ಸದಸ್ಯರ ಹೆಸರು

en: True
kn: ನಿಜ

en: False
kn: ಅಲ್ಲ

en: Font
kn: ಅಕ್ಷರ ಶೈಲಿ

en: Default
kn: ಡೀಫಾಲ್ಟ್‍

en: Background
kn: ಹಿನ್ನೆಲೆ

en: Background Color
kn: ಹಿನ್ನಲೆ ಬಣ್ಣ

en: Summary
kn: ಸಾರಾಂಶ

en: Update
kn: ಅಪ್ಡೇಟ್ ಮಾಡು

en: Open
kn: ತೆರೆ

en: Top
kn: ಮೇಲಿನ/ಮೊದಲ

en: Small
kn: ಚಿಕ್ಕದಾದ

en: Large
kn: ದೊಡ್ಡದಾದ

en: Sunday
kn: ಭಾನುವಾರ

en: Monday
kn: ಸೋಮವಾರ

en: Tuesday
kn: ಮಂಗಳವಾರ

en: Wednesday
kn: ಬುಧವಾರ

en: Thursday
kn: ಗುರುವಾರ

en: Friday
kn: ಶುಕ್ರವಾರ

en: Saturday
kn: ಶನಿವಾರ

en: Artist
kn: ಕಲಾಕಾರ

en: Tracks
kn: ಟ್ರ್ಯಾಕ್‌ಗಳು

en: Time
kn: ಸಮಯ

en: Views
kn: ನೋಟಗಳು

en: Access
kn: ನಿಲುಕಣೆ

en: Add
kn: ಸೇರಿಸು

en: View
kn: ನೋಡು

en: Length
kn: ಉದ್ದ

en: Format
kn: ಫಾರ್ಮಾಟ್‍ಗೊಳಿಸು

en: History
kn: ಇತಿಹಾಸ

en: Path
kn: ಮಾರ್ಗ

en: Filename
kn: ಕಡತದಹೆಸರು

en: Section
kn: ವಿಭಾಗ

en: edit forum
kn: ಫಾರಮ್ ಬದಲಾಯಿಸಿ

en: Forum name
kn: ಫಾರಮ್ ಹೆಸರು

en: forum
kn: ಫಾರಮ್

en: Are you sure you want to delete the forum %name?
kn: %name ಹೆಸರಿನ ಫಾರಮ್ ಅನ್ನು ಅಳಿಸಲು ಹೋಗುತ್ತಿದ್ದೀರಿ. ಖಚಿತಪಡಿಸಿ.

en: Refresh
kn: ಪುನಶ್ಚೇತನಗೊಳಿಸು

en: Visible
kn: ಕಾಣಿಸುವ

en: Anchor
kn: ಲಂಗರು(Anchor)

en: Display
kn: ಪ್ರದರ್ಶಕ

en: Menu
kn: ಮೆನು

en: results
kn: ಫಲಿತಾಂಶ

en: search
kn: ಹುಡುಕು

en: never
kn: ಎಂದೂ ಇಲ್ಲ

en: The username %name does not exist.
kn: %name ಅನ್ನುವ ಸದಸ್ಯರ ಹೆಸರು ಅಸ್ಥಿತ್ವದಲ್ಲಿ ಇಲ್ಲ

en: Event
kn: ಸಂದರ್ಭ(ಎವೆಂಟ್)

en: Updated
kn: ಅಪ್‌ಡೇಟ್‌ ಮಾಡಲಾಗಿದ್ದು

en: Display Settings
kn: <b>ಪ್ರದರ್ಶಕದ ಸಂಯೋಜನೆಗಳು</b>

en: Text
kn: ಪಠ್ಯ

en: Theme
kn: ಪರಿಸರವಿನ್ಯಾಸ

en: Layout
kn: ಹೊರವಿನ್ಯಾಸ

en: read more
kn: ಮುಂದೆ ಓದಿ

en: Update interval
kn: ಅಪ್ಡೇಟ್‌ನ ನಡುವಿನ ಅಂತರ

en: Keywords
kn: ಮುಖ್ಯಶಬ್ಧಗಳು

en: Preview comment
kn: ಪ್ರತಿಕ್ರಿಯೆಯ ಮುನ್ನೋಟ

en: <none>
kn: <ಏನೂ ಇಲ್ಲ>

en: Component
kn: ಘಟಕ

en: ID
kn: IDE ಗಳು

en: Statistics
kn: ಅಂಕಿಅಂಶಗಳು

en: You are not authorized to access this page.
kn: ನಿಮಗೆ ಈ ಪುಟ ನೋಡಲು ಅನುಮತಿ ಇಲ್ಲ

en: Unknown
kn: ಗೊತ್ತಿಲ್ಲದ

en: n/a
kn: ಅನ್ವಯಿಸುವುದಿಲ್ಲ

en: Upload
kn: ಅಪ್ ಲೋಡ್ ಮಾಡಿ

en: Picture
kn: ಚಿತ್ರ

en: Paths
kn: ಮಾರ್ಗಗಳು

en: Mail
kn: ಮೈಲ್

en: Before
kn: ಈ ಮೊದಲು

en: After
kn: ನಂತರ

en: Database type
kn: ಡೇಟಾಬೇಸ್ ವಿಧ

en: User
kn: ಬಳಕೆದಾರ

en: Content type
kn: ವಿಷಯದ ಬಗೆ

en: Continue
kn: ಮುಂದುವರೆ

en: Configure
kn: ಸ್ವರೂಪಿಸು

en: Email
kn: ಇಮೇಲ್

en: Files
kn: ಕಡತಗಳು

en: file
kn: ಕಡತ

en: User ID
kn: ಬಳಕೆದಾರನ ಐಡಿ

en: Error
kn: ದೋಷ

en: Options
kn: <b>ಆಯ್ಕೆಗಳು</b>

en: Contact
kn: ಸಂಪರ್ಕ

en: no
kn: ಇಲ್ಲ

en: Created
kn: ನಿರ್ಮಿಸಲಾಗಿದೆ

en: Data type
kn: ದತ್ತಾಂಶ ಬಗೆ

en: Create
kn: ಸೃಜಿಸು

en: Separator
kn: ವಿಭಜಕ

en: Horizontal
kn: ಅಡ್ಡಲಾದ

en: Vertical
kn: ಲಂಬ

en: Question
kn: ಪ್ರಶ್ನೆ

en: Update options
kn: ಅಪ್ಡೇಟ್ ಆಯ್ಕೆಗಳು

en: All
kn: ಎಲ್ಲಾ

en: hours
kn: ಗಂಟೆಗಳು

en: days
kn: ದಿನಗಳು

en: Active
kn: ಸಕ್ರಿಯ

en: Done
kn: ಸಂಪೂರ್ಣ

en: Last post
kn: ಕೊನೆಯ ಲೇಖನ

en: Access denied
kn: ನಿಲುಕಣೆಯನ್ನು ತಿರಸ್ಕರಿಸಲಾಗಿದೆ

en: Year
kn: ವರ್ಷ

en: Block
kn: ಖಂಡ

en: Page
kn: ಪುಟ

en: Bottom
kn: ಕೆಳ

en: 1 hour | @count hours
kn[0]: ೧ ಗಂಟೆ
kn[1]: @count ಗಂಟೆಗಳು

en: 1 day | @count days
kn[0]: ೧ ದಿನ
kn[1]: @count ದಿನಗಳು

en: Logo
kn: ಚಿಹ್ನೆ

en: Site name
kn: ಸೖಟಿನ ಹೆಸರು

en: Good
kn: ಉತ್ತಮ

en: php
kn: ಪಿ ಹೆಚ್ ಪಿ

en: Drupal
kn: ಡ್ರುಪಾಲ್

en: Not found
kn: ಕಂಡುಬಂದಿಲ್ಲ

en: Module
kn: ಘಟಕ

en: Off
kn: ಜಡ

en: Host
kn: ಅತಿಥೇಯ

en: Always
kn: ಯಾವಾಗಲೂ

en: Never
kn: ಎಂದೂ ಅಲ್ಲ

en: Up to date
kn: ಅಪ್ಡೇಟ್

en: Header
kn: ಹೆಡರ್

en: Recipients
kn: ಪಡೆಯುವವರು

en: Selected
kn: ಆರಿಸಲಾದ

en: You must enter a category.
kn: ವಿಭಾಗವನ್ನು ಆರಿಸಲೇ ಬೇಕು

en: Your name
kn: ನಿಮ್ಮ ಹೆಸರು

en: To
kn: ಗೆ

en: From
kn: ಯಿಂದ

en: Delta
kn: ಡೆಲ್ಟಾ

en: Custom
kn: ಇಚ್ಛೆಯ

en: Roles
kn: ಪಾತ್ರಗಳು

en: Comment
kn: ಅಭಿಪ್ರಾಯ

en: Hostname
kn: ಅತಿಥೇಯದ ಹೆಸರು

en: Score
kn: ಅಂಕ

en: Published
kn: ಪ್ರಕಟಿತ

en: Signature
kn: ಸಹಿ

en: Filter
kn: ಶೋಧಕ(Filter)

en: Location
kn: ತಾಣ

en: Locale
kn: ಲೊಕ್ಯಾಲ್

en: Poll duration
kn: ಸಮೀಕ್ಷೆಯ ಅವಧಿ

en: Term
kn: ಅವಧಿ

en: E-mail address
kn: ಇ-ಮೈಲ್ ವಿಳಾಸ

en: Vote
kn: ಮತ

en: Count
kn: ಲೆಕ್ಕ

en: Heading
kn: ಹೆಡಿಂಗ್

en: Mode
kn: ಸ್ಥಿತಿ

en: Normal
kn: ಸಾಮಾನ್ಯ

en: Warning
kn: ಎಚ್ಚರಿಕೆ

en: blocked
kn: ನಿರ್ಬಂಧಿಸಲಾದ

en: active
kn: ಸಕ್ರಿಯ

en: OK
kn: ಸರಿ

en: %time ago
kn: %time ಗಳ ಮೊದಲು

en: Authored by
kn: ಲೇಖಕರು

en: Advanced
kn: ಸುಧಾರಿತ

en: Up
kn: ಮೇಲೆ

en: Performance
kn: ಕಾರ್ಯ ನಿರ್ವಹಣೆ

en: Width
kn: ಅಗಲ

en: Height
kn: ಎತ್ತರ

en: Line
kn: ಸಾಲು

en: Scale
kn: ಗಾತ್ರ ಬದಲಾವಣೆ

en: Thumbnail
kn: ತಂಬ್‌ನೈಲ್‌

en: Medium
kn: ಮಧ್ಯಮ

en: Media
kn: ಮಾಧ್ಯಮ

en: Month
kn: ತಿಂಗಳು

en: Details
kn: ವಿವರಣೆಗಳು

en: Load
kn: ಲೋಡ್

en: Last reply
kn: ಕೊನೆಯ ಉತ್ತರ

en: End Date
kn: ಮುಕ್ತಾಯ ದಿನಾಂಕ

en: System
kn: ಗಣಕ

en: Domain
kn: ಡೊಮೈನ್

en: Unlimited
kn: ಮಿತಿ ಇಲ್ಲದ

en: Current
kn: ಪ್ರಸಕ್ತ ಖಂಡ

en: Phone
kn: ದೂರವಾಣಿ

en: Fax
kn: ಫ್ಯಾಕ್ಸ್‍

en: Address
kn: ವಿಳಾಸ

en: State
kn: ಸ್ಥಿತಿ

en: Send
kn: ಕಳುಹಿಸು

en: Owner
kn: ಮಾಲಿಕ

en: General
kn: ಜನರಲ್

en: Directory
kn: ಕಡತಕೋಶ

en: Calendar
kn: ದಿನಸೂಚಿ

en: Border
kn: ಅಂಚು

en: Recent posts
kn: ಇತ್ತೀಚಿನ ಬರಹಗಳು

en: Egypt
kn: ಈಜಿಪ್ಟ್‍

en: Namibia
kn: ನಮೀಬಿಯಾ

en: Israel
kn: ಇಸ್ರೇಲ್

en: Iran
kn: ಇರಾನ್

en: New Zealand
kn: ನ್ಯೂಝಿಲ್ಯಾಂಡ್

en: Tonga
kn: ಟೊಂಗಾ

en: Cuba
kn: ಕ್ಯೂಬಾ

en: Brazil
kn: ಬ್ರಝಿಲ್

en: Chile
kn: ಚಿಲಿ

en: Paraguay
kn: ಪರುಗ್ವೆ

en: Jamaica
kn: ಜಮೈಕಾ

en: Japan
kn: ಜಪಾನ್

en: Libya
kn: ಲಿಬಿಯಾ

en: Poland
kn: ಪೊಲ್ಯಾಂಡ್

en: Portugal
kn: ಪೋರ್ಚುಗಲ್

en: Singapore
kn: ಸಿಂಗಪೂರ್

en: Turkey
kn: ಟರ್ಕಿ

en: Week
kn: ವಾರ

en: Day
kn: ದಿನ

en: Table
kn: ಪಟ್ಟಿ

en: Mon
kn: ಸೋಮ

en: Tue
kn: ಮಂಗಳ

en: Wed
kn: ಧ

en: Thu
kn: ಗುರು

en: Fri
kn: ಶುಕ್ರ

en: Sat
kn: ಶನಿ

en: Sun
kn: ಭಾನು

en: January
kn: ಜನವರಿ

en: February
kn: ಫೆಬ್ರವರಿ

en: March
kn: ಮಾರ್ಚ್

en: April
kn: ಎಪ್ರಿಲ್

en: May
kn: ಮೇ

en: June
kn: ಜೂನ್

en: July
kn: ಜುಲೈ

en: August
kn: ಆಗಸ್ಟ್

en: September
kn: ಸೆಪ್ಟೆಂಬರ್

en: October
kn: ಅಕ್ಟೋಬರ್

en: November
kn: ನವೆಂಬರ್

en: December
kn: ಡಿಸೆಂಬರ್

en: Now
kn: ಈಗ

en: Start date
kn: ಆರಂಭದ ದಿನಾಂಕ

en: Base
kn: ಮೂಲ

en: Forum
kn: ಫಾರಮ್

en: Configuration
kn: ಸಂರಚನೆ

en: Other
kn: ಇತರೆ

en: Align
kn: ಹೊಂದಿಸು

en: Background color
kn: ಹಿನ್ನಲೆ ಬಣ್ಣ

en: Text color
kn: ಪಠ್ಯ ಬಣ್ಣ

en: Navigation
kn: ಸಂಚಾರ

en: Basic
kn: ಮೂಲಭೂತ

en: Color
kn: ಬಣ್ಣ

en: Appearance
kn: ಗೋಚರಿಕೆ(_A):

en: Repeat
kn: ಮರುಕಳಿಸು

en: Role
kn: ಪಾತ್ರ

en: Allow
kn: ಅನುಮತಿಸಿ

en: User login
kn: ಬಳಕೆದಾರರ ಲಾಗಿನ್

en: Log in
kn: ಪ್ರವೇಶಿಸು

en: Blog
kn: ಬ್ಲಾಗ್

en: Jump to the first comment of this posting.
kn: ಈ ಬರಹದ ಮೊದಲ ಹೊಸ ಪ್ರತಿಕ್ರಿಯೆ

en: Jump to the first new comment of this posting.
kn: ಈ ಬರಹದ ಮೊದಲ ಹೊಸ ಪ್ರತಿಕ್ರಿಯೆ

en: Add a new comment to this page.
kn: ಈ ಪುಟಕ್ಕೆ ಹೊಸ ಕಮೆಂಟು ಸೇರಿಸಿ

en: Share your thoughts and opinions related to this posting.
kn: ಈ ಪುಟದ ಬಗ್ಗೆ ನಿಮ್ಮ ಅನಿಸಿಕೆಯನ್ನು ಹಂಚಿಕೊಳ್ಳಿ

en: Destination
kn: ಗುರಿ

en: String
kn: ಸ್ಟ್ರಿಂಗ್

en: External
kn: ಬಾಹ್ಯ

en: Users
kn: ಬಳಕೆದಾರರು

en: Choices
kn: ಆಯ್ಕೆಗಳು

en: Both
kn: ಎರಡೂ

en: Last
kn: ಕೊನೆಯ

en: Rows
kn: ಅಡ್ಡಸಾಲುಗಳು

en: access denied
kn: ನಿಲುಕಣೆಯನ್ನು ನಿರಾಕರಿಸಲಾಗಿದೆ

en: Anonymous
kn: ಅನಾಮಧೇಯ

en: Uninstall
kn: ಅನುಸ್ಥಾಪಿಸಿದ್ದನ್ನು ತೆಗೆದುಹಾಕು

en: Install
kn: ಅನುಸ್ಥಾಪಿಸು

en: Ascending
kn: ಏರಿಕೆ ಕ್ರಮದಲ್ಲಿ

en: Descending
kn: ಇಳಿಕೆ ಕ್ರಮದಲ್ಲಿ

en: Down
kn: ಕೆಳಕ್ಕೆ

en: Arguments
kn: ಆರ್ಗ್ಯುಮೆಂಟ್‍ಗಳು

en: Operator
kn: ಕಾರ್ಯನಿರ್ವಾಹಕ

en: Filters
kn: ಕಡತ(_F)

en: Optional
kn: ಐಚ್ಛಿಕ

en: Recent comments
kn: ಇತ್ತೀಚಿನ ಪ್ರತಿಕ್ರಿಯೆಗಳು

en: Random
kn: ಮನಸ್ಸಿಗೆ ಬಂದಂತೆ

en: Uncategorized
kn: ಅವರ್ಗೀಕೃತ

en: Plain
kn: ಸರಳ

en: Position
kn: ಸ್ಥಾನ

en: Integer
kn: ಪೂರ್ಣಾಂಕ

en: IP Address
kn: IP ವಿಳಾಸ

en: Pattern
kn: ವಿನ್ಯಾಸ

en: false
kn: ಅಸತ್ಯ

en: true
kn: ಸತ್ಯ

en: Profile
kn: ಪ್ರೊಫೈಲ್‌

en: text
kn: ಪಠ್ಯ

en: Close
kn: ಮುಚ್ಚು

en: Operation
kn: ಕಾರ್ಯಾಚರಣೆ

en: reply
kn: ಪ್ರತಿಕ್ರಿಯಿಸಿ

en: Duration
kn: ಕಾಲಾವಧಿ

en: Function
kn: ಕಾರ್ಯಭಾರ

en: Session closed for %name.
kn: %name ಹೆಸರಿಗೆ ಸೆಶನ್ ಮುಚ್ಚಲಾಗಿದೆ

en: Defaults
kn: ಡೀಫಾಲ್ಟುಗಳು

en: You have to specify a valid date.
kn: ಸರಿಯಾದ ದಿನಾಂಕವನ್ನು ಆರಿಸಿ

en: Server settings
kn: ಸರ್ವರ್ ಸೆಟ್ಟಿಂಗ್‌ಗಳು

en: Street
kn: ಬೀದಿ

en: Coordinates
kn: ನಿರ್ದೇಶಾಂಕಗಳು

en: Germany
kn: ಜರ್ಮನಿ

en: Protocol
kn: ಪ್ರೊಟೊಕಾಲ್

en: Labels
kn: ಲೇಬಲ್‌ಗಳು

en: comments
kn: ಪ್ರತಿಕ್ರಿಯೆಗಳು

en: Full
kn: ಸಂಪೂರ್ಣ

en: Rules
kn: ನಿಯಮಗಳು

en: Afghanistan
kn: ಅಫಘಾನಿಸ್ತಾನ

en: Albania
kn: ಅಲ್ಬೇನಿಯ

en: Algeria
kn: ಅಲ್ಜೀರಿಯ

en: American Samoa
kn: ಅಮೆರಿಕನ್ ಸಮೊವ

en: Andorra
kn: ಅಂಡೊರಾ

en: Angola
kn: ಅಂಗೋಲಾ

en: Anguilla
kn: ಆಂಗ್ವಿಲಾ

en: Antigua and Barbuda
kn: ಆಂಟಿಗುವಾ ಹಾಗು ಬಾರ್ಬುಡ

en: Argentina
kn: ಅರ್ಜಂಟೀನಾ

en: Armenia
kn: ಅರ್ಮೇನಿಯಾ

en: Aruba
kn: ಅರುಬಾ

en: Australia
kn: ಆಸ್ಟ್ರೇಲಿಯಾ

en: Austria
kn: ಆಸ್ಟ್ರಿಯಾ

en: Azerbaijan
kn: ಅಝರ್ಬೈಜಾನ್

en: Bahamas
kn: ಬಹಮಾಸ್

en: Bahrain
kn: ಬಹರೈನ್

en: Bangladesh
kn: ಬಾಂಗ್ಲಾದೇಶ್

en: Barbados
kn: ಬಾರ್ಬಡೋಸ್

en: Belarus
kn: ಬೆಲಾರಿಸ್

en: Belgium
kn: ಬೆಲ್ಜಿಯಮ್

en: Belize
kn: ಬುಲೀಝ್

en: Benin
kn: ಬೆನಿನ್

en: Bermuda
kn: ಬರ್ಮುಡಾ

en: Bhutan
kn: ಭೂತಾನ್

en: Bolivia
kn: ಬೊಲಿವಿಯಾ

en: Bosnia and Herzegovina
kn: ಬೋಸ್ನಿಯಾ ಹಾಗು ಹರ್ಝೆಗೋವಿನಾ

en: Botswana
kn: ಬೋಟ್ಸ್‍ವಾನಾ

en: Brunei
kn: ಬ್ರೂನೈ

en: Bulgaria
kn: ಬಲ್ಗೇರಿಯಾ

en: Burkina Faso
kn: ಬರ್ಕಿನಾ ಫಾಸೊ

en: Burundi
kn: ಬುರುಂಡಿ

en: Cambodia
kn: ಕಾಂಬೋಡಿಯಾ

en: Cameroon
kn: ಕೆಮರೂನ್

en: Canada
kn: ಕೆನಡಾ

en: Cape Verde
kn: ಕೇಪ್ ವರ್ಡ್

en: Cayman Islands
kn: ಕೇಮ್ಯಾನ್ ಐಲ್ಯಾಂಡ್ಸ್‍

en: Central African Republic
kn: ಸೆಂಟ್ರಲ್ ಆಫ್ರಿಕನ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್

en: Chad
kn: ಚಾಡ್

en: China
kn: ಚೀನಾ

en: Christmas Island
kn: ಕ್ರಿಸ್‍ಮಸ್ ಐಲ್ಯಾಂಡ್

en: Cocos (Keeling) Islands
kn: ಕೊಕೋಸ್ (ಕೀಲಿಂಗ್) ಐಲ್ಯಾಂಡ್

en: Colombia
kn: ಕೊಲೊಂಬೋ

en: Comoros
kn: ಕೊಮೊರೋಸ್

en: Cook Islands
kn: ಕುಕ್ ಐಲ್ಯಾಂಡ್ಸ್‍

en: Costa Rica
kn: ಕೋಸ್ಟಾ ರಿಕಾ

en: Cyprus
kn: ಸೈಪ್ರಸ್

en: Czech Republic
kn: ಚೆಕ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್

en: Denmark
kn: ಡೆನ್ಮಾರ್ಕ

en: Dominica
kn: ಡೊಮಿನಿಕಾ

en: Dominican Republic
kn: ಡೊಮಿನಿಕನ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್

en: Ecuador
kn: ಈಕ್ವೆಡಾರ್

en: El Salvador
kn: ಎಲ್ ಸಾಲ್ವೆಡಾರ್

en: Equatorial Guinea
kn: ಈಕ್ವೆಟೋರಿಯಲ್ ಗಿನಿ

en: Eritrea
kn: ಎರಿಟ್ರಿಯಾ

en: Estonia
kn: ಎಸ್ತೋನಿಯಾ

en: Ethiopia
kn: ಇಥಿಯೋಪಿಯಾ

en: Faroe Islands
kn: ಫರೋಯ್ ಐಲ್ಯಾಂಡ್

en: Finland
kn: ಫಿನ್-ಲ್ಯಾಂಡ್

en: France
kn: ಫ್ರಾನ್ಸ್

en: French Guiana
kn: ಫ್ರೆಂಚ್ ಗಿಯಾನ

en: French Polynesia
kn: ಫ್ರೆಂಚ್ ಪಾಲಿನೆಶಿಯಾ

en: Gabon
kn: ಗೆಬಾನ್

en: Gambia
kn: ಗ್ಯಾಂಬಿಯಾ

en: Ghana
kn: ಘಾನಾ

en: Greece
kn: ಗ್ರೀಸ್

en: Greenland
kn: ಗ್ರೀನ್‍ಲ್ಯಾಂಡ್

en: Grenada
kn: ಗ್ರೆನೆಡಾ

en: Guadeloupe
kn: ಗ್ವಾಡ್‍ಲೂಪ್

en: Guam
kn: ಗುವಾಮ್

en: Guinea
kn: ಗಿನಿ

en: Guinea-Bissau
kn: ಗಿನಿ-ಬಿಸ್ಸಾವು

en: Guyana
kn: ಗಯಾನ

en: Haiti
kn: ಹೈತಿ

en: Honduras
kn: ಹೊಂಡುರಾಸ್

en: Hungary
kn: ಹಂಗೆರಿ

en: Iceland
kn: ಐಸ್-ಲ್ಯಾಂಡ್

en: India
kn: ಭಾರತ

en: Indonesia
kn: ಇಂಡೋನೇಶಿಯಾ

en: Iraq
kn: ಇರಾಕ್

en: Ireland
kn: ಐರ್-ಲ್ಯಾಂಡ್

en: Italy
kn: ಇಟಲಿ

en: Kazakhstan
kn: ಕಝಕಿಸ್ತಾನ್

en: Kenya
kn: ಕೀನ್ಯಾ

en: Kiribati
kn: ಕಿರಿಬಾತಿ

en: Kyrgyzstan
kn: ಕಿರ್ಗಿಸ್ತಾನ್

en: Laos
kn: ಲಾವೋಸ್

en: Latvia
kn: ಲ್ಯಾಟ್ವಿಯಾ

en: Lesotho
kn: ಲೆಸೋತೊ

en: Liechtenstein
kn: ಲೈಕ್ಟೆನ್-ಸ್ಟಿನ್

en: Lithuania
kn: ಲಿತುಯಾನ

en: Luxembourg
kn: ಲಕ್ಸಂಬರ್ಗ್

en: Madagascar
kn: ಮಡಗಾಸ್ಕರ್

en: Malawi
kn: ಮಲಾವಿ

en: Malaysia
kn: ಮಲೇಶಿಯಾ

en: Maldives
kn: ಮಾಲ್ಡೀವ್ಸ್‍

en: Mali
kn: ಮಾಲಿ

en: Malta
kn: ಮಾಲ್ಟಾ

en: Marshall Islands
kn: ಮಾರ್ಶಲ್ ಐಲ್ಯಾಂಡ್ಸ್‍

en: Martinique
kn: ಮಾರ್ಟಿನಿಕ್

en: Mauritania
kn: ಮಾರುಟೇನಿಯಾ

en: Mauritius
kn: ಮಾರಿಶಸ್

en: Mayotte
kn: ಮಯೊಟ್

en: Mexico
kn: ಮೆಕ್ಸಿಕೊ

en: Moldova
kn: ಮೊಲ್ಡೊವ

en: Monaco
kn: ಮೊನ್ಯಾಕೊ

en: Mongolia
kn: ಮಂಗೋಲಿಯಾ

en: Montserrat
kn: ಮೊಂಟ್ಸೆರಾಟ್

en: Morocco
kn: ಮೊರೊಕ್ಕೊ

en: Mozambique
kn: ಮೊಝಾಂಬಿಕ್

en: Myanmar
kn: ಮ್ಯಾನ್ಮಾರ್

en: Nauru
kn: ನೌವ್ರು

en: Nepal
kn: ನೇಪಾಲ್

en: Netherlands
kn: ನೆದರ್-ಲ್ಯಾಂಡ್ಸ್

en: Netherlands Antilles
kn: ನೆದರ್ಲ್ಯಾಂಡ್ಸ್‍ ಆಂಟಿಲ್ಸ್‍

en: New Caledonia
kn: ನ್ಯೂ ಕೆಲಡೋನಿಯಾ

en: Nicaragua
kn: ನಿಕಾರಾಗುವಾ

en: Niger
kn: ನೈಗರ್

en: Nigeria
kn: ನೈಜೀರಿಯಾ

en: Niue
kn: ನಿವುಯೆ

en: Norfolk Island
kn: ನೋರ್ಫೋಲ್ಕ್‍ ಐಲ್ಯಾಂಡ್

en: North Korea
kn: ನಾರ್ತ್ ಕೊರಿಯಾ

en: Northern Mariana Islands
kn: ನಾರ್ತರ್ನ್ ಮಾರಿಯಾನ ಐಲ್ಯಾಂಡ್ಸ್‍

en: Norway
kn: ನಾರ್ವೆ

en: Oman
kn: ಒಮಾನ್

en: Pakistan
kn: ಪಾಕಿಸ್ತಾನ್

en: Palau
kn: ಪಲಾವು

en: Panama
kn: ಪನಾಮ

en: Papua New Guinea
kn: ಪಪುವಾ ನ್ಯೂ ಗಿನಿ

en: Philippines
kn: ಫಿಲಿಫೈನ್ಸ್

en: Puerto Rico
kn: ಪೋರ್ಟೊ ರಿಕೊ

en: Qatar
kn: ಕತಾರ್

en: Romania
kn: ರೊಮೇನಿಯಾ

en: Russia
kn: ರಷ್ಯಾ

en: Rwanda
kn: ರುವಾಂಡಾ

en: Samoa
kn: ಸಮೋವಾ

en: Saudi Arabia
kn: ಸೌದಿ ಅರೇಬಿಯಾ

en: Senegal
kn: ಸೆನೆಗಲ್

en: Seychelles
kn: ಸಿಶೆಲ್ಸ್‍

en: Sierra Leone
kn: ಸಿಯರಾ ಲಿಯೋನ್

en: Slovakia
kn: ಸ್ಲೊವೋಕಿಯಾ

en: Slovenia
kn: ಸ್ಲೊವೇನಿಯಾ

en: Solomon Islands
kn: ಸೊಲೊಮನ್ ಐಲ್ಯಾಂಡ್ಸ್‍

en: Somalia
kn: ಸೊಮಾಲಿಯಾ

en: South Africa
kn: ಸೌತ್ ಆಫ್ರಿಕಾ

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
kn: ಸೌತ್ ಜಾರ್ಜಿಯಾ ಆಂಡ್ ಸೌತ್‌ ಸ್ಯಾಂಡ್‌ವಿಚ್‌ ಐಲ್ಯಾಂಡ್ಸ್‍

en: Spain
kn: ಸ್ಪೇನ್

en: Sri Lanka
kn: ಶ್ರೀಲಂಕಾ

en: Sudan
kn: ಸುಡಾನ್

en: Suriname
kn: ಸರೀನೇಮ್

en: Svalbard and Jan Mayen
kn: ಸ್ವಾಲ್ಬಾರ್ಡ್ ಹಾಗು ಜಾನ್ ಮೇಯನ್

en: Swaziland
kn: ಸ್ವಾಝಿಲ್ಯಾಂಡ್

en: Sweden
kn: ಸ್ವೀಡನ್

en: Switzerland
kn: ಸ್ವಿಟ್ಜರ್ಲ್ಯಾಂಡ್

en: Syria
kn: ಸಿರಿಯಾ

en: Taiwan
kn: ತೈವಾನ್

en: Tajikistan
kn: ತಜಿಕಿಸ್ತಾನ್

en: Tanzania
kn: ಟಾಂಝಾನಿಯಾ

en: Thailand
kn: ಥೈಲ್ಯಾಂಡ್

en: Togo
kn: ಟೊಗೊ

en: Tokelau
kn: ಟೊಕೆಲಾವ್

en: Trinidad and Tobago
kn: ಟ್ರಿನಿಡಾಡ್ ಆಂಡ್ ಟೊಬಾಗೊ

en: Tunisia
kn: ಟುನಿಶಿಯಾ

en: Turkmenistan
kn: ಟರ್ಕ್‍ಮೆನಿಸ್ತಾನ್

en: Turks and Caicos Islands
kn: ಟರ್ಕ್ಸ್‍ ಹಾಗು ಕೈಕೋಸ್ ಐಲ್ಯಾಂಡ್ಸ್‍

en: Tuvalu
kn: ಟುವಾಲು

en: Uganda
kn: ಉಗಾಂಡಾ

en: Ukraine
kn: ಉಕ್ರೇನ್

en: United Arab Emirates
kn: ಯುನೈಟೆಡ್ ಅರಬ್ ಎಮಿರೈಟ್ಸ್‍

en: United Kingdom
kn: ಯುನೈಟೆಡ್ ಕಿಂಗ್ಡಮ್

en: United States
kn: ಯುನೈಟೆಡ್ ಸ್ಟೇಟ್ಸ್

en: United States Minor Outlying Islands
kn: ಯುನೈಟೆಡ್ ಸ್ಟೇಟ್ಸ್  ಮೈನರ್ ಔಟ್‍ಲೈಯಿಂಗ್ ಐಲ್ಯಾಂಡ್ಸ್‍

en: Uruguay
kn: ಉರುಗ್ವೆ

en: Uzbekistan
kn: ಉಝ್ಬೆಕಿಸ್ತಾನ್

en: Vanuatu
kn: ವನೌಟು

en: Venezuela
kn: ವೆನಿಝುವಲಾ

en: Wallis and Futuna
kn: ವಾಲಿಸ್ ಹಾಗು ಫುಟುನಾ

en: Yemen
kn: ಯೆಮನ್

en: Zambia
kn: ಝಾಂಬಿಯಾ

en: Zimbabwe
kn: ಜಿಂಬಾಬ್ವೆ

en: Full name
kn: ಪೂರ್ಣ ಹೆಸರು

en: Table prefix
kn: ಟೇಬಲ್ ಉಪಸರ್ಗ (ಪ್ರಿಫಿಕ್ಷ್)

en: Database username
kn: ಡೇಟಾಬೇಸ್ ಬಳಕೆದಾರನ ಹೆಸರು

en: Database password
kn: ಡೇಟಾಬೇಸ್ ಪಾಸ್ವರ್ಡ್

en: Database name
kn: ಡೇಟಾಬೇಸ್ ಹೆಸರು

en: Port
kn: ಸಂಪರ್ಕ ಸ್ಥಾನ

en: Regular expression
kn: ಹುಡುಕು

en: Authored on
kn: ಬರೆದ ದಿನ

en: Hidden
kn: ಅಡಗಿಸಲಾದ

en: Some
kn: ಕೆಲವು

en: Root
kn: ಮೂಲ

en: seconds
kn: ಸೆಕಂಡುಗಳಿಗೆ ವಿಭಜಿಸು

en: minutes
kn: ನಿಮಿಷಗಳು

en: Show
kn: ತೋರಿಸು(_w):

en: Syslog
kn: ಸಿಸ್ಲೋಗ್ Syslog

en: Key
kn: ಕೀಲಿ

en: Change
kn: ಬದಲಾಯಿಸು

en: Arabic
kn: ಅರಬಿಕ್

en: English
kn: ಇಂಗ್ಲಿಷ್

en: French
kn: ಫ್ರೆಂಚ್

en: Italian
kn: ಇಟಾಲಿಯನ್

en: Spanish
kn: ಸ್ಪಾನಿಶ್

en: Japanese
kn: ಜಪಾನಿ

en: Korean
kn: ಕೋರಿಯನ್

en: in
kn: ಒಳಗೆ

en: Messages
kn: ಸಂದೇಶಗಳು

en: Switch
kn: ಸ್ವಿಚ್

en: Sources
kn: ಆಕರಗಳು

en: Clear
kn: ತೆರವುಗೊಳಿಸು

en: menu
kn: ಮೆನು

en: ‹ previous
kn: ‹ ಹಿಂದಿನ

en: next ›
kn: ಮುಂದಿನ ›

en: The update has been performed.
kn: ಅಪ್ಡೇಟ್ ಮಾಡಲಾಗಿದೆ

en: Browser
kn: ವೀಕ್ಷಕ

en: View user profile.
kn: ಸದಸ್ಯರ ಪರಿಚಯವನ್ನು ನೋಡಿ

en: This cannot be undone.
kn: ಈ ಟಿಪ್ಪಣಿಯು ಅನ್‍ಲಾಕ್ ಆಗಿದೆ.

en: Upload picture
kn: ಚಿತ್ರವನ್ನು ಅಪ್ಲೋಡ್ ಮಾಡಿ

en: Source
kn: ಆಕರ

en: Message:
kn: ಸಂದೇಶ:

en: Date/Time
kn: ದಿನಾಂಕ/ಸಮಯ

en: Undo
kn: ರದ್ದುಗೊಳಿಸು

en: Member for
kn: ಸದಸ್ಯರು

en: Search results
kn: ಶೋಧನೆಯ ಫಲಿತಾಂಶಗಳು

en: Your search yielded no results
kn: ನಿಮ್ಮ ಹುಡುಕಾಟಕ್ಕೆ ಯಾವುದೇ ಫಲಿತಾಂಶ ಬರಲಿಲ್ಲ

en: Front page
kn: ಮುಖ ಪುಟ

en: Request new password
kn: ಹೊಸ ಗುರುತುಚಿಹ್ನೆ ಕೋರಿಕೆ

en: unlimited
kn: ಅನಿಯಮಿತ

en: Deleted
kn: ಅಳಿಸಲಾದ

en: Languages
kn: ಭಾಷೆಗಳು

en: Replace
kn: ಬದಲಾಯಿಸು

en: Topics
kn: ವಿಷಯಗಳು

en: Topic
kn: ವಿಷಯ

en: Today
kn: ಇಂದು

en: Activity
kn: <b>ಚಟುವಟಿಕೆ</b>

en: First
kn: ಮೊದಲ

en: Minimum width
kn: ಕನಿಷ್ಟ ಅಗಲ

en: Query
kn: ಸಂದೇಹ

en: Font size
kn: ಆಕ್ಷರ ಶೈಲಿಯ ಗಾತ್ರ

en: Hour
kn: ಗಂಟೆ

en: Minute
kn: ನಿಮಿಷಗಳು

en: Second
kn: ಸೆಕೆಂಡು

en: Short
kn: ಶಾರ್ಟ್-ಕಟ್

en: Posts
kn: ಪೋಸ್ಟ್ ಗಳು

en: Entity
kn: ಎಂಟಿಟಿ

en: Revert
kn: ಮರಳಿಸು

en: Empty
kn: ಖಾಲಿ

en: Log out
kn: ನಿರ್ಗಮಿಸು

en: characters
kn: ಅಕ್ಷರಗಳು

en: profile
kn: ಪರಿಚಯ

en: Su
kn: ಭಾನು

en: Mo
kn: ಸೋಮ

en: Tu
kn: ಮಂಗಳ

en: We
kn: ಬುಧ

en: Th
kn: ಗುರು

en: Fr
kn: ಶುಕ್ರ

en: Sa
kn: ಶನಿ

en: Left
kn: ಎಡ

en: Right
kn: ಬಲ

en: Create new account
kn: ಹೊಸ ಖಾತೆ ತೆರೆಯಿರಿ

en: Seconds
kn: ಸೆಕಂಡುಗಳು

en: Info
kn: ಮಾಹಿತಿ

en: Red
kn: ಕೆಂಪು

en: White
kn: ಶ್ವೇತ

en: Units
kn: ಘಟಕಗಳು

en: People
kn: ಜನರು

en: warning
kn: ಎಚ್ಚರಿಕೆ

en: Site information
kn: ಸೖಟಿನ ಬಗ್ಗೆ ಮಾಹಿತಿ

en: Blocked
kn: ನಿರ್ಬಂಧಿಸಲಾದ

en: critical
kn: ಗಂಭೀರ ಪರಿಸ್ಥಿಸ್ತಿ

en: View the list of polls on this site.
kn: ಈ ಸೈಟಿನ ಎಲ್ಲ ಸಮೀಕ್ಷೆಗಳನ್ನು ನೋಡಿ

en: You must fill in at least two choices.
kn: ಕನಿಷ್ಟ ಎರಡು ಆಯ್ಕೆಗಳನ್ನು ಆರಿಸಲೇಬೇಕು

en: open
kn: ತೆರೆ

en: View the current poll results.
kn: ಸಮೀಕ್ಷೆಯ ಸಧ್ಯದ ಫಲಿತಾಂಶ

en: Blogs
kn: ಬ್ಲಾಗ್ ಗಳು

en: Books
kn: ಪುಸ್ತಕಗಳು

en: Style
kn: ಶೈಲಿ

en: Superscript
kn: ಸೂಪರ್-ಸ್ಕ್ರಿಪ್ಟ್‍

en: Revision
kn: ಪುನರಾವಲೋಕನ:

en: The specified passwords do not match.
kn: ಪಾಸ್ ವರ್ಡ್ ಗಳು ಸರಿಯಾಗಿಲ್ಲ

en: Session
kn: ಉಪಆವೃತ್ತಿ

en: Track
kn: ಹಾಡು

en: Missing
kn: ಕಾಣೆಯಾಗಿದೆ

en: No forums defined
kn: ಫಾರಮ್ ಗಳು ಯಾವೂ ಇಲ್ಲ,

en: This topic has been moved
kn: ಈ ವಿಷಯ ಬೇರೆಡೆಗೆ ವರ್ಗಾಯಿಸಲಾಗಿದೆ.

en: Permissions
kn: ಅನುಮತಿಗಳು

en: Installed
kn: ಅನುಸ್ಥಾಪಿಸಲಾದ

en: Last modified
kn: ಮಾರ್ಪಡಿಸಲಾದ

en: Your vote was recorded.
kn: ನಿಮ್ಮ ಮತ ದಾಖಲಾಗಿದೆ

en: Plugin
kn: ಪ್ಲಗ್ಗಿನ್

en: Link color
kn: ಕೊಂಡಿಯ ಬಣ್ಣ

en: options
kn: ಆಯ್ಕೆಗಳು

en: Changed
kn: ಬದಲಾಯಿಸಲಾದ

en: Conflict
kn: ಭಿನ್ನಾಭಿಪ್ರಾಯ

en: Standard
kn: ಶಿಷ್ಟ

en: Fiji
kn: ಫಿಜಿ

en: Saint Kitts and Nevis
kn: ಸೈಂಟ್ ಕಿಟ್ಸ್‍ ಆಂಡ್ ನೆವಿಸ್

en: South Korea
kn: ಸೌತ್ ಕೊರಿಯಾ

en: Saint Lucia
kn: ಸೈಂಟ್ ಲೂಸಿಯಾ

en: Saint Helena
kn: ಸೈಂಟ್ ಹೆಲೆನಾ

en: Sao Tome and Principe
kn: ಸಾವೋ ಟೋಮ್ ಹಾಗು ಪ್ರಿನ್ಸಿಪಿ

en: French Southern Territories
kn: ಫ್ರೆಂಚ್ ಸೌತರ್ನ್ ಟೆರಿಟರಿಗಳು

en: Saint Vincent and the Grenadines
kn: ಸೈಂಟ್ ವಿನ್ಸೆಂಟ್ ಆಂಡ್ ದಿ ಗ್ರೆನೆಡೈನ್ಸ್‍

en: British Virgin Islands
kn: ಬ್ರಿಟಿಷ್ ವರ್ಜಿನ್ ದ್ವೀಪಗಳು

en: Vietnam
kn: ವಿಯೆಟ್ನಾಮ್

en: Guernsey
kn: ಗರ್ನ್ಸಿ

en: Jersey
kn: ಜರ್ಸಿ

en: New
kn: ಹೊಸ

en: details
kn: ವಿವರಗಳು

en: Login attempt failed for %user.
kn: %user ರವರ ಲಾಗಿನ್ ಪ್ರಯತ್ನ ವಿಫಲವಾಗಿದೆ

en: image
kn: ಚಿತ್ರ

en: Basic information
kn: ಮೂಲಭೂತ ಮಾಹಿತಿ

en: Themes
kn: ಥೀಮುಗಳು

en: JPEG quality
kn: JPEG ಗುಣಮಟ್ಟ

en: comment
kn: ಪ್ರತಿಕ್ರಿಯೆ

en: Loading...
kn: ಲೋಡ್ ಆಗುತ್ತಿದೆ...

en: Protected
kn: ಸಂರಕ್ಷಿತ

en: Automatic
kn: ಸ್ವಯಂಚಾಲಿತ

en: sticky
kn: ಅಂಟಿಸಲಾದ

en: Default options
kn: ಡಿಫಾಲ್ಟ್ ಆಯ್ಕೆಗಳು

en: Ok
kn: ಸರಿ

en: cancel
kn: ರದ್ದು ಮಾಡು

en: Tabs
kn: ಹಾಳೆಗಳು

en: Processing
kn: ಸಂಸ್ಕರಣೆಗೊಳ್ಳುತ್ತಿದೆ

en: Finished
kn: ಮುಗಿಸಲಾಗಿದೆ

en: disable
kn: ಅಶಕ್ತ

en: Storage
kn: ಶೇಖರಣೆ

en: date
kn: ದಿನಾಂಕ

en: Shortcuts
kn: ಸಮೀಪಮಾರ್ಗಗಳು (ಶಾರ್ಟ್ ಕಟ್)ಗಳು

en: Shortcut
kn: ಶಾರ್ಟ್-ಕಟ್

en: Photo
kn: ಫೋಟೊ

en: Timezone
kn: ಕಾಲವಲಯ

en: The specified date is invalid.
kn: ಆರಿಸಿದ ದಿನಾಂಕ ಸೂಕ್ತವಾಗಿಲ್ಲ

en: Apply
kn: ಅನ್ವಯಿಸು

en: Select
kn: ಆರಿಸಿ

en: Go to first page
kn: ಮೊದಲ ಪುಟಕ್ಕೆ ತೆರಳು

en: Go to last page
kn: ಕೊನೆಯ ಪುಟಕ್ಕೆ ತೆರಳು

en: Bold
kn: ಬೋಲ್ಡ್‍

en: Underlined
kn: ಅಡಿಗೆರೆ ಎಳೆಯಲಾದ

en: Copy
kn: ಕಾಪಿ ಮಾಡು

en: Information
kn: ಮಾಹಿತಿ

en: Variables
kn: ಚರಮೌಲ್ಯ

en: Tasks
kn: ಕಾರ್ಯಗಳು

en: Simple
kn: ಸರಳ

en: Double
kn: ಎರಡುಪಟ್ಟು

en: British Indian Ocean Territory
kn: ಬ್ರಿಟಿಷ್ ಇಂಡಿಯನ್ ಓಶಿಯನ್ ಟೆರಿಟರಿ

en: Croatia
kn: ಕ್ರೊಯೇಶಿಯಾ

en: Macedonia
kn: ಮೆಸೆಡೋನಿಯಾ

en: Pitcairn
kn: ಪಿಟ್‍ಕೈರ್ನ್

en: Western Sahara
kn: ವೆಸ್ಟರ್ನ್ ಸಹಾರ

en: English name
kn: ಇಂಗ್ಲೀಷ್ ಹೆಸರು

en: Native name
kn: ಸ್ವಭಾವಸಿದ್ದ ಹೆಸರು

en: Translation
kn: ಅನುವಾದ

en: Blocks
kn: ಇಟ್ಟಿಗೆಗಳು

en: Menus
kn: ಮೆನುಗಳು

en: Above
kn: ಮೇಲಿನ

en: Default time zone
kn: ಪೂರ್ವನಿಯೋಜಿತ ಸಮಯ ವಲಯ

en: Decimal
kn: ದಶಾಂಶ

en: Float
kn: ತೇಲಿಸು

en: Index
kn: ಪರಿವಿಡಿ

en: Form
kn: ಫಾರ್ಮ್

en: Debug
kn: ದೋಷದ ಹುಡುಕಾಟ

en: Permission
kn: ಅನುಮತಿ

en: Inset
kn: ಒಳಜೋಡಿಸಿದ

en: My blog
kn: ನನ್ನ ಬ್ಲಾಗ್

en: Redo
kn: ಪುನಃ ಮಾಡು

en: Italic
kn: ಇಟಾಲಿಕ್

en: Editor
kn: ಸಂಪಾದಕ

en: Hide
kn: ಅಡಗಿಸು(_H)

en: Your signature will be publicly displayed at the end of your comments.
kn: ನಿಮ್ಮ ಸಹಿಯು ನಿಮ್ಮ ಎಲ್ಲ ಪ್ರತಿಕ್ರಿಯೆಗಳ ತುದಿಗೆ ಸೇರಿಸಲ್ಪಡುತ್ತದೆ.

en: Date - newest first
kn: ದಿನಾಂಕ - ಹೊಸದು ಮೊದಲು

en: Date - oldest first
kn: ದಿನಾಂಕ - ಹಳೆಯದು ಮೊದಲು

en: Global
kn: ಜಾಗತಿಕ

en: Language code
kn: ಭಾಷಾ ಸಂಕೇತ

en: Save role
kn: ಪಾತ್ರವನ್ನು ಉಳಿಸಿ

en: debug
kn: ದೋಷನಿವಾರಣೆ

en: file system
kn: ಕಡತ ವ್ಯವಸ್ಥೆ

en: Thumbnails
kn: ತಂಬ್‍ನೈಲ್‍ಗಳು

en: Profiles
kn: ಪ್ರೊಫೈಲ್‌ಗಳು

en: Subscript
kn: ಸಬ್‍ಸ್ಕ್ರಿಪ್ಟ್‍

en: Indent
kn: ಇಂಡೆಂಟ್

en: Hot topic threshold
kn: ಹಾಟ್ ಟಾಪಿಕ್ ಮಿತಿ

en: Topics per page
kn: ಪುಟವೊಂದಕ್ಕೆ ವಿಷಯಗಳು

en: Posts - most active first
kn: ಪೋಸ್ಟ್ ಗಳು - ಚಟುವಟಿಕೆಯುಳ್ಳದ್ದು ಮೊದಲಿಗೆ

en: Posts - least active first
kn: ಪೋಸ್ಟ್ ಗಳು - ಚಟುವಟಿಕೆಯುಳ್ಳದ್ದು ಮೊದಲಿಗೆ

en: Layouts
kn: ಲೇಔಟ್‍ಗಳು

en: Extension
kn: ವಿಸ್ತರಣೆ

en: New forum topics
kn: ಹೊಸ ಫಾರಮ್ ವಿಷಯಗಳು

en: Keys
kn: ಕೀಲಿಗಳು

en: Unavailable
kn: ಲಭ್ಯವಿಲ್ಲ

en: Page not found
kn: ಪುಟವು ಕಂಡುಬಂದಿಲ್ಲ

en: Expand
kn: ಹಿಗ್ಗಿಸು

en: The name %name is already taken.
kn: %name ಹೆಸರು ಆಗಲೇ ತೆಗೆದುಕೊಳ್ಳಲಾಗಿದೆ.

en: Usage
kn: ಬಳಕೆ

en: info
kn: ಸೂಚನೆ

en: « first
kn: « ಮೊದಲ

en: last »
kn: ಕೊನೆಯ »

en: Loading
kn: ಲೋಡ್ ಮಾಡಲಾಗುತ್ತಿದೆ

en: The directory %directory does not exist.
kn: %directory ಡಿರೆಕ್ಟೊರಿ ಅಸ್ತಿತ್ವದಲ್ಲಿಲ್ಲ

en: Execute
kn: ಕಾರ್ಯಗತಗೊಳಿಸು

en: ok
kn: ಸರಿ

en: Package
kn: ಪ್ಯಾಕೇಜ್

en: All types
kn: ಎಲ್ಲಾ ಬಗೆಗಳು

en: Miscellaneous
kn: ಇತರೆ

en: Clean URLs
kn: ಸ್ವಚ್ಚ ಯು ಅರ ಎಲ್ ಗಳು

en: Number of topics
kn: ಒಟ್ಟು ವಿಷಯಗಳು

en: Active forum topics
kn: ಚಟುವಟಿಕೆಯುಳ್ಳ ಫಾರಮ್ ವಿಷಯಗಳು

en: Read the latest forum topics.
kn: ಇತ್ತೀಚೆಗಿನ ಫಾರಮ್ ವಿಷಯಗಳನ್ನು ಓದಿ.

en: User activity
kn: ಬಳಕೆದಾರರ ಚಟುವಟಿಕೆ

en: The user must enter a value.
kn: ಸದಸ್ಯರು ಇದನ್ನು ತುಂಬಲೇ ಬೇಕು

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
kn: ಒಂದು ಪುಟವನ್ನು ನೋಡಿದ ಬಳಿಕ ಒಬ್ಬರನ್ನು ಇಷ್ಟು ಹೊತ್ತಿನ ತನಕವೂ ಅವರು ಆನ್ಲೈನ್ ಇದ್ದಾರೆಂದು ತಿಳಿಯಲಾಗುವುದು.

en: Maximum number of currently online users to display.
kn: ಆನ್ಲೈನ್ ಇರುವ ಬಳಕೆದಾರರ ಸಂಖ್ಯೆ - ಎಷ್ಟು ಜನರನ್ನು ತೋರಿಸಬೇಕು.

en: Context
kn: ಸಂದರ್ಭ

en: Book navigation
kn: ಪುಸ್ತಕ ಮಾರ್ಗದರ್ಶನ

en: Pager
kn: ಪೇಜರ್

en: Identifier
kn: ಗುರುತುಗಾರ

en: Maximum depth
kn: ಗರಿಷ್ಟ ಆಳ

en: Close Window
kn: ವಿಂಡೊವನ್ನು ಮುಚ್ಚು

en: Close window
kn: ವಿಂಡೊವನ್ನು ಮುಚ್ಚು

en: Keyword
kn: ಮುಖ್ಯಪದ

en: 1 year | @count years
kn[0]: ೧ ವರ್ಷ
kn[1]: @count ವರ್ಷಗಳು

en: 1 week | @count weeks
kn[0]: ೧ ವಾರ
kn[1]: @count ವಾರಗಳು

en: 1 min | @count min
kn[0]: ೧ ನಿಮಿಷ
kn[1]: @count ನಿಮಿಷಗಳು

en: 1 sec | @count sec
kn[0]: ೧ ಸೆಕೆಂಡ್
kn[1]: @count ಸೆಕೆಂಡ್ ಗಳು

en: No title
kn: ಯಾವುದೆ ಶೀರ್ಷಿಕೆ ಇಲ್ಲ

en: Columns
kn: ಕಾಲಂಗಳು

en: Local
kn: ಸ್ಥಳೀಯ

en: Panel
kn: ಫಲಕ

en: Palestinian Territory
kn: ಪ್ಯಾಲಿಸ್ಟೀನಿಯನ್ ಟೆರಿಟರಿ

en: Bulgarian
kn: ಬಲ್ಗೇರಿಯನ್

en: Croatian
kn: ಕ್ರೊಯೇಶಿಯಾ

en: Czech
kn: ಜೆಕ್

en: Danish
kn: ಡಾನಿಶ್

en: Dutch
kn: ಡಚ್

en: Finnish
kn: ಫಿನ್ನಿಶ್

en: German
kn: ಜರ್ಮನ್

en: Greek
kn: ಗ್ರೀಕ್

en: Hebrew
kn: ಹೆಬ್ರೀವ್

en: Hungarian
kn: ಹಂಗೇರಿಯನ್

en: Indonesian
kn: ಇಂಡೋನೇಶಿಯನ್

en: Polish
kn: ಪೋಲಿಶ್

en: Romanian
kn: ರೊಮೇನಿಯನ್

en: Russian
kn: ರಶಿಯನ್

en: Slovak
kn: ಸ್ಲೊವಾಕ್

en: Swedish
kn: ಸ್ವೀಡಿಶ್

en: Turkish
kn: ಟರ್ಕಿಷ್

en: contains
kn: ಹೊಂದಿರುವ

en: Print
kn: ಮುದ್ರಿಸು(_P)...

en: The file could not be created.
kn: ಕಡತವನ್ನ ಸೃಷ್ಟಿಸಲು ಆಗಲಿಲ್ಲ.

en: Locked
kn: ಲಾಕ್‌ ಮಾಡಲಾದ

en: The e-mail address %mail is not valid.
kn: ನೀವು ಕೊಟ್ಟಿರುವ ಇ-ಮೇಯ್ಲ್ ವಿಳಾಸ ಸರಿಯಿಲ್ಲ.

en: Account
kn: ಖಾತೆ

en: Data
kn: ದತ್ತಾಂಶ

en: Any
kn: ಯಾವುದಾದರೂ

en: No name
kn: ಹೆಸರಿಲ್ಲದ

en: Finish
kn: ಮುಗಿಸು

en: Default order
kn: ಡೀಫಾಲ್ಟ್ ಕ್ರಮ

en: Leave shadow copy
kn: ನೆರಳಿನ ಕಾಪಿಯೊಂದನ್ನು ಬಿಟ್ಟು ಹೋಗಿ.

en: Container name
kn: ಕಂಟೇಯ್ನರ್

en: Recently posted
kn: ಇತ್ತೀಚೆಗೆ ಪ್ರಕಟವಾದದ್ದು

en: Underline
kn: ಕೆಳಗೆರೆ ಎಳೆ

en: Cut
kn: ಕತ್ತರಿಸು

en: Paste
kn: ಅಂಟಿಸು

en: Ordered list
kn: ಅನುಕ್ರಮಿತ ಪಟ್ಟಿ

en: Unordered list
kn: ಕ್ರಮವಾಗಿಲ್ಲದ ಪಟ್ಟಿ

en: Font family
kn: ಆಕ್ಷರ ಶೈಲಿಯ ಪರಿವಾರ

en: About
kn: ಕುರಿತು

en: Case sensitive
kn: ಕೇಸ್ ಸಂವೇದಿ

en: Database host
kn: ಡೇಟಾಬೇಸ್ ಹೋಸ್ಟ್

en: Default picture
kn: ಡಿಫಾಲ್ಟ್ ಚಿತ್ರ

en: Install profile
kn: ಪ್ರೊಫೈಲ್ ಇನ್ಸ್ಟಾಲ್ ಮಾಡಿ

en: Web server
kn: ಜಾಲ ಪರಿಚಾರ

en: Lithuanian
kn: ಲಿತುವಾನಿಯನ್

en: Text to display
kn: ತೋರಿಸಬೇಕಿರುವ ಪಠ್ಯ

en: mm/dd/yy
kn: ತಾರೀಕು(ತಿಂಗಳು/ದಿನಾಂಕ/ವರ್ಷ)

en: Target
kn: ಗುರಿ

en: Web
kn: ಅಂತರ್ಜಾಲ

en: Element
kn: ಘಟಕ

en: Save permissions
kn: ಅನುಮತಿಗಳನ್ನು ಉಳಿಸಿ

en: The e-mail address %email is already taken.
kn: %email ಎಂಬ ವಿಳಾಸವು ಈಗಾಗಲೇ ಬಳಸಲ್ಪಡುತ್ತಿದೆ.

en: Error message
kn: ದೋಷ ಸಂದೇಶ

en: Installed version
kn: ಅನುಸ್ಥಾಪಿತಗೊಂಡ ಆವೃತ್ತಿ

en: notice
kn: ಸೂಚನೆ

en: Importing
kn: ಆಮದು ಮಾಡಿಕೊಳ್ಳಲಾಗುತ್ತಿದೆ

en: Acronym
kn: ಸಂಕ್ಷಿಪ್ತರೂಪ

en: The field has been updated.
kn: ಅಪ್ಡೇಟ್ ಮಾಡಲಾಗಿದೆ.

en: Debugging
kn: ದೋಷನಿವಾರಣೆ

en: Inherit
kn: ಪಾರಂಪರ್ಯವಾದ

en: pixels
kn: ಪಿಕ್ಸೆಲ್‍ಗಳು

en: Parameter
kn: ನಿಯತಾಂಕ

en: rule
kn: ನಿಯಮ

en: edit role
kn: ಪಾತ್ರವನ್ನು ಬದಲಾಯಿಸಿ

en: Custom format
kn: ಕಸ್ಟಮ್ ನಮೂನೆ

en: Direction
kn: ಧಿಕ್ಕು

en: Widgets
kn: ವಿಜೆಟ್

en: Password field is required.
kn: ಪಾಸ್ ವರ್ಡ್ ಕೊಡಲೇಬೇಕು

en: Isle of Man
kn: ಐಲ್ ಆಫ್ ಮ್ಯಾನ್

en: Montenegro
kn: ಮೊಂಟೆನೆಗ್ರೊ

en: Saint Pierre and Miquelon
kn: ಸೈಂಟ್ ಪಿಯರೆ ಆಂಡ್ ಮಿಕ್ಯುಲಾನ್

en: Serbia
kn: ಸರ್ಬಿಯಾ

en: Warning message
kn: ಎಚ್ಚರಿಕೆ ಸಂದೇಶ

en: of
kn: ನ

en: Database port
kn: ಡೇಟಾಬೇಸ್ ಪೋರ್ಟ್

en: Pass
kn: ಪಾಸ್

en: Save and continue
kn: ಉಳಿಸಿ ಮುಂದುವರಿಸು

en: These options are only necessary for some sites. If you're not sure what you should enter here, leave the default settings or check with your hosting provider.
kn: ಈ ಆಯ್ಕೆಗಳು ಕೆಲವು ತಾಣಗಳಿಗೆ ಮಾತ್ರ ಆವಶ್ಯಕ. ಇಲ್ಲಿ ಏನು ಹಾಕಬೇಕೆಂದು ನಿಮಗ ತಿಳಿಯದಿದ್ದರೆ ಖಾಲಿ ಬಿಟ್ಟೇ ಮುಂದುವರಿಸಿ. ಇನ್ಸ್ಟಾಲ್ಲೇಷನ್ ಬಿಕ್ಕಟ್ಟು ಎದುರಾದಲ್ಲಿ, ಈ ಜಾಗಕ್ಕೆ ಏನು ಸೆಟ್ಟಿಂಗ್ಸ್ ಅಗತ್ಯ ಎಂದು ನಿಮ್ಮ ಹೋಸ್ಟಿಂಗ್ ದಾರರನ್ನು ಕೇಳಿ ಸಲಹೆ ಪಡೆಯಿರಿ

en: If your database is located on a different server, change this.
kn: ನಿಮ್ಮ ಡೇಟಾಬೇಸ್ ಬೇರೆ ಸರ್ವರ್ರಿನಲ್ಲಿ ಹೋಸ್ಟ್ ಆಗಿದ್ದರೆ, ಇದನ್ನು ಬದಲಿಸಿ

en: If your database server is listening to a non-standard port, enter its number.
kn: ನಿಮ್ಮ ಡೇಟಾಬೇಸ್ ಸರ್ವರ್ ಅಸಮಾನ್ಯ ಪೋರ್ಟ್ ನಲ್ಲಿ ಕೇಳುತ್ತಿರುವುದಾದರೆ, ಆ ಪೋರ್ಟ್ ಸಂಖ್ಯೆಯನ್ನು ಇಲ್ಲಿ ಹಾಕಿ

en: Database port must be a number.
kn: ಡೇಟಾಬೇಸ್ ಪೋರ್ಟ್ ಸಂಖ್ಯೆಯಾಗಿರಬೇಕು.

en: Timor-Leste
kn: ತಿಮೋರ್-ಲೆಸ್ಟ್‍

en: Autocomplete
kn: ಸ್ವಯಂಪೂರ್ಣಗೊಳಿಕೆ

en: Light
kn: ತಿಳಿಯಾದ

en: Boolean
kn: ಬೂಲಿಯನ್

en: ends with
kn: ಇದರೊಂದಿಗೆ ಮುಗಿಯುತ್ತದೆ

en: Citation
kn: ಉಲ್ಲೇಖ(Citation)

en: Locations
kn: ತಾಣಗಳು

en: Origin
kn: ಮೂಲ

en: Expression
kn: ಎಕ್ಸ್‍ಪ್ರೆಶನ್

en: You are not authorized to post comments.
kn: ನೀವು ಪ್ರತಿಕ್ರಿಯೆಯನ್ನು ಪ್ರಕಟಿಸಲು ಅನುಮತಿ ಹೊಂದಿಲ್ಲ

en: This discussion is closed: you can't post new comments.
kn: ಹೊಸ ಪ್ರತಿಕ್ರಿಯೆಗಳನ್ನು ಹಾಕಲು ಆಗದು.

en: Toolbar
kn: ಉಪಕರಣ ಪಟ್ಟಿ

en: !name's blog
kn: !name ರವರ ಬ್ಲಾಗ್

en: Primary
kn: ಪ್ರಾಥಮಿಕ

en: Email:
kn: ಇಮೇಲ್:

en: All languages
kn: ಭಾಷೆಗಳು

en: The size of the file.
kn: ಕಡತದ ಗಾತ್ರ.

en: Videos
kn: ವೀಡಿಯೋಗಳು

en: Add language
kn: ಭಾಷೆ ಸೇರಿಸಿ

en: Currently using !item !version
kn: !item !version ಈಗ ಬಳಕೆಯಾಗುತ್ತಿದೆ

en: Slash
kn: ಅಡ್ಡಗೆರೆ(ಸ್ಲ್ಯಾಶ್)

en: Hindi
kn: ಹಿಂದಿ

en: is greater than
kn: ಕ್ಕಿಂತ ಹೆಚ್ಚಿನ

en: No description
kn: ಯಾವುದೆ ವಿವರಣೆ ಇಲ್ಲ

en: Overwrite
kn: ತಿದ್ದಿಬರೆ

en: An error has occurred.
kn: ಒಂದು ದೋಷವು ಎದುರಾಗಿದೆ.

en: 0 sec
kn: ೦ ಸೆಕೆಂಡ್

en: form
kn: ಫಾರ್ಮ್

en: alert
kn: ಎಚ್ಚರಿಕೆ

en: emergency
kn: ತುರ್ತು ಪರಿಸ್ಥಿತಿ

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
kn: ನಿಮ್ಮ ಪಾಸ್ ವರ್ಡನ್ನು ಬದಲಿಸಲು ಹೊಸ ಪಾಸ್ ವರ್ಡನ್ನು  ಎರಡೂ ಚೌಕಗಳಲ್ಲಿ ತುಂಬಿ.

en: Horizontal rule
kn: ಅಡ್ಡಸಾಲಿನ ನಿಯಮ

en: Font style
kn: ಆಕ್ಷರ ಶೈಲಿಯ ವರ್ಗ

en: Check spelling
kn: ಕಾಗುಣಿತ ಪರೀಕ್ಷಿಸು

en: Fullscreen
kn: ಪೂರ್ಣಪರದೆ

en: Abbreviation
kn: ಸಂಕ್ಷಿಪ್ತ ರೂಪ

en: Broken
kn: ತುಂಡಾದ

en: Invalid
kn: ಅಮಾನ್ಯ

en: Poll
kn: ಸಮೀಕ್ಷೆ

en: The mime type of the file.
kn: ಕಡತದ mime ಬಗೆ.

en: Attempting to re-run cron while it is already running.
kn: ಕ್ರೋನ್ ಈಗಾಗಲೇ ಓಡುತ್ಹಿದ್ದರೂ ಪುನಃ ಓಡಿಸಲು ಪ್ರಯತ್ನ ಮದಲಗುತ್ಹಿದೆ

en: Checking...
kn: ಪರಿಶೀಲಿಸಲಾಗುತ್ತಿದೆ...

en: Array
kn: ವ್ಯೂಹ(Array)

en: Who's new
kn: ಹೊಸಬರು

en: Language name
kn: ಭಾಷೆಯ ಹೆಸರು

en: Edit category
kn: ವರ್ಗವನ್ನು ಪಟ್ಟಿ ಮಾಡು

en: Catalan
kn: ಕೆಟಲಾನ್

en: The requested page could not be found.
kn: ವಿನತಿಸಿದ ಪುಟ ಸಿಗಲ್ಲಿಲ್ಲ

en: Requirements problem
kn: ಆವಶ್ಯಕತೆಗಳ ಕೊರತೆ

en: Database configuration
kn: ಡೇಟಾಬೇಸ್ ಸಂರೂಪಣೆ

en: The type of database your @drupal data will be stored in.
kn: ನಿಮ್ಮ @drupal ಸಂಗ್ರಹ ಕೂರುವ ಡೇಟಾಬೇಸ್ ವಿಧ

en: The name of the database your @drupal data will be stored in. It must exist on your server before @drupal can be installed.
kn: ನಿಮ್ಮ @drupal ಸಂಗ್ರಹ ಕೂರುವ ಡೇಟಾಬೇಸ್ ವಿಧ. ಇದು ನಿಮ್ಮ ಸರ್ವರ್ರಿನಲ್ಲಿ ಆಗಲೇ ಅಸ್ತಿತ್ವದಲ್ಲಿರಬೇಕು

en: If more than one application will be sharing this database, enter a table prefix such as %prefix for your @drupal site here.
kn: ಒಂದಕ್ಕಿಂತ ಹೆಚ್ಚು ಅಪ್ಲಿಕೇಶನ್ ಗಳು ಈ ಡೇಟಾಬೇಸನ್ನು ಹಂಚಿಕೊಂಡಿದ್ದರೆ, ನಿಮ್ಮ @drupal ತಾಣಕ್ಕೆ  %prefix ನಂಥ ಒಂದು ಟೇಬಲ್ ಉಪಸರ್ಗವನ್ನು ಕೊಡಿ

en: Select an installation profile
kn: ಇನ್ಸ್ಟಾಲೇಷನ್ ವಿಧವೊಂದನ್ನು ಆಯ್ಕೆ ಮಾಡಿ

en: Choose language
kn: ಭಾಷೆಯನ್ನು ಆಯ್ಕೆ ಮಾಡಿ

en: Learn how to install Drupal in other languages
kn: ದ್ರುಪಾಲನ್ನು ಬೇರೆ ಭಾಷೆಯಲ್ಲಿ ಇನ್ಸ್ಟಾಲ್ ಹೇಗೆ ಮಾಡುವುದೆಂದು ಕಲಿಯಿರಿ

en: No profiles available
kn: ಯಾವುದೇ ಪ್ರೊಫೈಲ್ ಇಲ್ಲ

en: Drupal already installed
kn: ದ್ರುಪಾಲ್ ಈಗಾಗಲೇ ಇನ್ಸ್ಟಾಲ್ ಆಗಿದೆ

en: <ul><li>To start over, you must empty your existing database.</li><li>To install to a different database, edit the appropriate <em>settings.php</em> file in the <em>sites</em> folder.</li><li>To upgrade an existing installation, proceed to the <a href="@base-url/update.php">update script</a>.</li><li>View your <a href="@base-url">existing site</a>.</li></ul>
kn: <ul><li>ಮೊದಲಿನಿಂದ ಪ್ರಾರಂಭಿಸಲು ಈರಿರುವ ಡಾಟಾಬೇಸ್ ಅನ್ನು ಖಾಲಿ ಮಾಡಿ.li><li>ಬೇರೆ ಡಾಟಾಬೇಸ್ ನಲ್ಲಿ ಸ್ಥಾಪಿಸಲು, <em>sites</em> ದಿರೆಕ್ಟೊರಿಯಲ್ಲಿರುವ <em>settings.php</em> ಅನ್ನು  ಬದಲಿಸಿ.li><li>ಈಗಿರುವ ದಾಟಾಬೇಸ್ ಅನ್ನು ಆಪ್ಗ್ರೇಡ್ ಮಾಡಲು, <a href="@base-url/update.php">ಅಪ್‌ಡೇಟ್ ತಂತ್ರಾಂಶ</a>ವನ್ನು ಉಪಯೋಗಿಸಿ.</li><li>ಈಗಿರುವ <a href="@base-url">ನಿಮ್ಮ ತಾಣ</a>ವನ್ನು ನೂಡಿ.</li></ul>

en: Installing @drupal
kn: @drupalನ ಇನ್ಸ್ಟಾಲ್ ನಡೆಯುತ್ತಿದೆ

en: The installation has encountered an error.
kn: ಅನುಸ್ಥಾಪನೆ ಸಮಸ್ಯೆಯಾಗಿದೆ

en: Configure site
kn: ತಾಣವನ್ನು ಸಂರಚಿಸು

en: @drupal installation complete
kn: ದ್ರುಪಾಲ್ ಸ್ಥಾಪನೆ(ಇನ್ಸ್ತಲೆಶನ್) ಸಂಪೂರ್ಣವಾಯಿತು .

en: Installed %module module.
kn: %module ಮಾಡ್ಯುಲ್ ಇನ್ಸ್ಟಾಲ್ ಮಾಡಲಾಗಿದೆ

en: Choose profile
kn: ಪ್ರೊಫೈಲ್ ಆಯ್ಕೆ ಮಾಡಿ

en: Verify requirements
kn: ಅಗತ್ಯಗಳನ್ನು ಪರಿಶೀಲಿಸಿ

en: Set up database
kn: ಡೆಟಾಬೇಸ್ ಸಿದ್ಧ ಪಡಿಸು

en: Set up translations
kn: ಅನುವಾದಗಳನ್ನೂ ಸಿದ್ಧಪಡಿಸಿ

en: Install site
kn: ತಾಣವನ್ನು ಸ್ಥಾಪಿಸಿ (ಇನ್ ಸ್ಟಾಲ್ )

en: Finish translations
kn: ಅನುವಾದಗಳನ್ನು ಪೂರ್ತಿ ಮಾಡಿ

en: Site e-mail address
kn: ಸೖಟಿನ ಇ-ಮೇಲ್ ಅಡ್ರೆಸ್

en: 1 byte | @count bytes
kn[0]: ೧ ಬೈಟ್
kn[1]: @count ಬೈಟ್ ಗಳು

en: JPEG quality must be a number between 0 and 100.
kn: JPEG ಗುಣಮಟ್ಟ ಸಂಖ್ಯೆ ೦ ಮತ್ತು ೧೦೦ರ ಮಧ್ಯವಿರಬೀಕು.

en: Right to left
kn: ಬಲದಿಂದ ಎಡಕ್ಕೆ

en: Left to right
kn: ಎಡದಿಂದ ಬಲಕ್ಕೆ

en: Predefined language
kn: ಮೊದಲೇ  ನಿರ್ಧರಿಸಿದ ಭಾಷೆ

en: Language name in English
kn: ಇಂಗ್ಲೀಷಿನಲ್ಲಿ ಭಾಷೆಯ ಹೆಸರು

en: Name of the language in English. Will be available for translation in all languages.
kn: ಆಂಗ್ಲದಲ್ಲಿ ಭಾಷೆಯ ಹೆಸರು - ಬೇರೆ ಭಾಷೆಗಳಿಗೆ ಅನುವಾದ ಮಾಡಲು ಲಭ್ಯವಾಗುವುದು.

en: The English language cannot be deleted.
kn: ಆಂಗ್ಲ ಭಾಷೆಯನ್ನು ತೆಗೆಯಲಾಗುವುದಿಲ್ಲ.

en: Afrikaans
kn: ಆಪ್ರಿಕಾನ್ಸ್

en: Assamese
kn: ಅಸ್ಸಾಮೀಸ್

en: Bengali
kn: ಬೆಂಗಾಲಿ

en: Tibetan
kn: ಟಿಬೆಟಿಯನ್

en: Welsh
kn: ವೆಲ್ಷ್

en: Estonian
kn: ಎಸ್ಟೋನಿಯನ್

en: Basque
kn: ಬಾಸ್ಕ್ಯೂ

en: Persian
kn: ಪರ್ಸಿಯನ್

en: Gujarati
kn: ಗುಜರಾತಿ

en: Armenian
kn: ಅರ್ಮೇನಿಯನ್

en: Icelandic
kn: ಐಸ್‍ಲ್ಯಾಂಡಿಕ್

en: Georgian
kn: ಜಾರ್ಜಿಯನ್

en: Kannada
kn: ಕನ್ನಡ

en: Latin
kn: ಲ್ಯಾಟಿನ್

en: Latvian
kn: ಲಾಟ್ವಿಯನ್

en: Macedonian
kn: ಮೆಸಡೋನಿಯನ್

en: Malayalam
kn: ಮಲೆಯಾಳಂ

en: Mongolian
kn: ಮಂಗೋಲಿಯನ್

en: Marathi
kn: ಮರಾಠಿ

en: Malay
kn: ಮಲೇಯ್

en: Nepali
kn: ನೇಪಾಲಿ

en: Oriya
kn: ಒರಿಯ

en: Punjabi
kn: ಪಂಜಾಬಿ

en: Sinhala
kn: ಸಿಂಹಳ

en: Slovenian
kn: ಸ್ಲೋವೇನಿಯನ್

en: Serbian
kn: ಸರ್ಬಿಯಾ

en: Tamil
kn: ತಮಿಳು

en: Telugu
kn: ತೆಲುಗು

en: Tajik
kn: ತಾಝಿಕ್

en: Thai
kn: ಥಾಯ್

en: Tagalog
kn: ಟಗಲೊಗ್

en: Ukrainian
kn: ಉಕ್ರೇನಿಯನ್

en: Vietnamese
kn: ವಿಯಟ್ನಾಮೀಸ್

en: Zulu
kn: ಝುಲು

en: Blog entry
kn: ಬ್ಲಾಗ್ ಬರಹ

en: Read !username's latest blog entries.
kn: !username ರವರ ಇತ್ತೀಚಿನ ಬ್ಲಾಗ್ ಬರಹಗಳು

en: !username's blog
kn: !username ರವರ ಬ್ಲಾಗ್

en: Save book pages
kn: ಪುಸ್ತಕ ಪುಟಗಲನ್ನು ಉಳಿಸಿ

en: Table header
kn: ಟೇಬಲ್ ಹೆಡರ್

en: Compose tips
kn: ಬರವಣಿಗೆಗೆ ಸೂಚನೆಗಳು

en: Forum topic
kn: ಚರ್ಚೆ

en: Notes:
kn: ಟಿಪ್ಪಣಿಗಳು:

en: Most recent poll
kn: ಇತ್ತೀಚಿನ ಸಮೀಕ್ಷೆ

en: Poll status
kn: ಸಮೀಕ್ಷೆಯ ಸ್ಥಿತಿ

en: When a poll is closed, visitors can no longer vote for it.
kn: ಮುಚ್ಚಲಾದ ಸಮೀಕ್ಷೆಗಳ ಮೇಲೆ ಸದಸ್ಯರು ಮತ ಚಲಾಯಿಸುವಂತಿಲ್ಲ

en: After this period, the poll will be closed automatically.
kn: ಈ ಅವಧಿಯ ನಂತರ ಸಮೀಕ್ಷೆಯನ್ನು ತಾನಾಗಿಯೇ ಮುಚ್ಚಲಾಗುವುದು

en: Polls
kn: ಸಮೀಕ್ಷೆಗಳು

en: The specified name is already in use.
kn: ಈ ಹೆಸರು ಈಗಾಗಲೇ ಬಳಕೆಯಲ್ಲಿ ಇದೆ.

en: User list
kn: ಸದಸ್ಯರ ಪಟ್ಟಿ

en: Date and time
kn: ಸಮಯ ಮತ್ತು ದಿನಾಂಕ

en: Picture guidelines
kn: ಚಿತ್ರಗಳ ಬಗ್ಗೆ ಮರ್ಗದರ್ಶನ

en: E-mail new password
kn: ಹೊಸ ಗುರುತುಚಿಹ್ನೆಯನ್ನು ಈಮೇಯ್ಲ್ ಮಾಡಿ

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
kn: ನಿಮ್ಮ ಈ ಮೈಲ್ ವಿಳಾಸಕ್ಕೆ ಸೂಚನೆಗಳನ್ನು ಕಳಿಸಲಾಗಿದೆ

en: You must enter a username.
kn: ಬಳಕೆಯ ಹೆಸರೊಂದನ್ನು ಸೇರಿಸಬೇಕು.

en: The username cannot begin with a space.
kn: ಬಳಕೆಯ ಹೆಸರು ಸ್ಪೇಸ್ ನಿಂದ ಶುರುವಾಗಕೂಡದು.

en: The username cannot end with a space.
kn: ಬಳಕೆಯ ಹೆಸರು ಸ್ಪೇಸ್ ನಿಂದ ಶುರುವಾಗಕೂಡದು.

en: The username cannot contain multiple spaces in a row.
kn: ಬಳಕೆಯ ಹೆಸರಿನಲ್ಲಿ ಹಲವು ಖಾಲಿ ಸ್ಪೇಸ್ ಗಳಿರಬಾರದು.

en: The username contains an illegal character.
kn: ಬಳಕೆಯ ಹೆಸರಿನಲ್ಲಿ ನಿರ್ಬಂಧಿತ ಅಕ್ಷರವಿದೆ.

en: You must enter an e-mail address.
kn: ಇ-ಮೇಯ್ಲ್ ವಿಳಾಸವನ್ನು ನೀಡಬೇಕು.

en: Who's online
kn: ಆನ್ಲೈನ್ ಇರುವವರು

en: User list length
kn: ಬಳಕೆದಾರರ ಪಟ್ಟಿ ಉದ್ದಳತೆ

en: Enter the password that accompanies your username.
kn: ನಿಮ್ಮ ಬಳಕೆಯ ಹೆಸರೊಡಗೂಡಿರುವ ಗುರುತುಚಿಹ್ನೆಯನ್ನು ಎಂಟರ್ ಮಾಡಿ.

en: Delete picture
kn: ಚಿತ್ರವನ್ನು ಅಳಿಸಿ

en: Check this box to delete your current picture.
kn: ಚಿತ್ರ ಅಳೆಸಲು ಇಲ್ಲಿರುವ ಬಾಕ್ಸನ್ನು ಚೆಕ್ ಮಾಡಿ

en: Garland
kn: ಗಾರ್ಲ್ಯಾಂಡ್

en: Item ID
kn: ಅಂಶ ಐಡಿ

en: integer
kn: ಪೂರ್ಣಾಂಕ

en: Interface
kn: <b>ಸಂಪರ್ಕಸಾಧನ</b>

en: (empty)
kn: (ಖಾಲಿ)

en: , and
kn: , ಹಾಗು

en: Number of pages
kn: ಪುಟಗಳ ಸಂಖ್ಯೆ

en: Rotate
kn: ತಿರುಗಿಸು

en: Page bottom
kn: ಪುಟದ ಕೆಳಗೆ

en: features
kn: ಲಕ್ಷಣಗಳು

en: Upgrade
kn: ಅಪ್‍ಗ್ರೇಡ್ ಮಾಡು

en: Seven
kn: ಏಳು

en: You are not allowed to access this page.
kn: ಈ ಪುಟ ನೋಡಲು ನಿಮಗೆ ಅನುಮತಿ ಇಲ್ಲ.

en: system
kn: ಗಣಕ

en: Saint Barthélemy
kn: ಸೈಂಟ್ ಬಾರ್ತೆಲಮಿ

en: Change set
kn: ಬದಲಾವಣೆ ಸೆಟ್

en: Temporary files
kn: ತಾತ್ಕಾಲಿಕ ಕಡತಗಳು

en: Installing updates
kn: ಅಪ್‌ಡೇಟ್‌ಗಳನ್ನು ಅನುಸ್ಥಾಪಿಸಲಾಗುತ್ತಿದೆ

en: Preparing to install
kn: ಅನುಸ್ಥಾಪಿಸಲು ಸಿದ್ಧಗೊಳಿಸಲಾಗುತ್ತಿದೆ

en: Fair
kn: ಸುಮಾರಾಗಿದೆ

en: Minimal
kn: ಕನಿಷ್ಠ

en: Start with only a few modules enabled.
kn: ಕೆಲವೇ ಮಾಡ್ಯೂಲುಗಳೊಂದಿಗೆ ಶುರು ಮಾಡಿ

en: Basic page
kn: ಮೂಲ ಪುಟ

en: Content width
kn: ವಿಷಯದ ಅಗಲ

en: Fixed width
kn: ಅಗಲವು ಸ್ಥಿರವಾಗಿದೆ

en: Specify whether the content will wrap to a fixed width or will fluidly expand to the width of the browser window.
kn: ವಿಷಯ ಸ್ಥಿರವಾದ ಅಗಲಕ್ಕೆ ನಿಲುಕುವುದೋ ಅಥವಾ ಬ್ರೌಸರಿನ ಅಗಲದಷ್ಟು ನಿಲುಕುವುದೋ?

en: Max height
kn: ಸಲಹೆ

en: Hello !recipient-name,
kn: ನಮಸ್ಕಾರ, !recipient-name,

en: Configuring text formats
kn: ಲಿಪಿ ಶೈಲಿಯನ್ನು ಸಂರಚಿಸು

en: Show more content
kn: ಇನ್ನೂ ಹೆಚ್ಚಿನ ವಿಷಯವನ್ನು ತೋರಿಸು

en: Collapse
kn: ಕುಸಿಯು/ಕುಗ್ಗಿಸು

en: Error messages to display
kn: ದೋಷದ ಬಗ್ಗೆ ಸಂದೇಶ ಪ್ರದರ್ಶಿಸು

en: Cannot open %file_path
kn: %file_path ತೆರೆಯಲಾಗುತ್ತಿಲ್ಲ.

en: Term name textfield
kn: ಗಡು ಹೆಸರು ಲಿಪಿಕ್ಶೇತ್ರ

en: Current password
kn: ಈಗಿನ ಗುಪ್ತಪದ(ಪಾಸ್ವರ್ಡ್)

en: A welcome message with further instructions has been e-mailed to the new user <a href="@url">%name</a>.
kn: ಸ್ವಾಗತ ಸಂದೇಶ ಮತ್ತು ಅಗತ್ಯ ಮುನ್ಸೂಚನೆಗಳನ್ನು ಹೊತ್ತ ಮಿಂಚಂಚೆಯನ್ನು <a href="@url">%name</a> ವಿಳಾಸಕ್ಕೆ ಕಳುಹಿಸಲಾಗಿದೆ.

en: A welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
kn: ಸ್ವಾಗತ ಸಂದೇಶ ಮತ್ತು ಅಗತ್ಯ ಮುನ್ಸೂಚನೆಗಳನ್ನು ಹೊತ್ತ ಮಿಂಚಂಚೆಯನ್ನು ತಮ್ಮ ವಿಳಾಸಕ್ಕೆ ಕಳುಹಿಸಲಾಗಿದೆ.

en: Configure user accounts.
kn: ಬಳಕೆದಾರರ ಖಾತೆಗಳನ್ನು ಸಂರಚಿಸು

en: Configure default behavior of users, including registration requirements, e-mails, fields, and user pictures.
kn: ಬಳಕೆದಾರರ ಪೂರ್ವಯೋಜಿತ ವರ್ತನೆಗಳನ್ನು ಸಂರಚಿಸು,ನೋಂದಾವಣಾ ಅಗತ್ಯಗಳು.ಮಿಂಚಂಚೆ,ಕ್ಷೇತ್ರಗಳು,ಬಳಕೆದಾರ ಚಿತ್ರಗಳನ್ನೂ ಸೇರಿ

en: Edit current shortcut set
kn: ಸದ್ಯ ನಿಗದಿಪಡಿಸಿದ  ಅಡ್ಡಹಾದಿಯನ್ನು ತಿದ್ದಿ.

en: Select any shortcut set
kn: ಅಡ್ಡಹಾದಿಯನ್ನು ಆಯ್ದುಕೊಳ್ಳಿ.

en: Add and modify shortcut sets.
kn: ಅಡ್ಡಹಾದಿಯನ್ನು ಸೇರಿಸಿ ಅಥವಾ ಬದಲಿಸಿ.

en: Edit set name
kn: ನಿಗದಿ ಪಡಿಸಿದ ಹೆಸರು ತಿದ್ದಿ

en: Delete shortcut set
kn: ನಿಗದಿ ಪಡಿಸಿದ ಅಡ್ಡಹಾದಿಯನ್ನು ರದ್ದುಪಡಿಸಿ.

en: Are you sure you want to delete the role %name ?
kn: %name ನ್ನು ಅಳಿಸಬೇಕೆನ್ನುವುದು ಖಚಿತವೆ?

en: Cache pages for anonymous users
kn: ಅನಾಮಧೇಯ ಬಳಕೆದಾರರಿಗೋಸ್ಕರ ತಾತ್ಕಾಲಿಕ ಸ್ಮರಣಕೋಶದಲ್ಲಿದೆ.

en: Main background
kn: ಮುಖ್ಯ ಹಿನ್ನೆಲೆ

en: Sidebar background
kn: ಬದಿಪಟ್ಟಿ ಹಿನ್ನೆಲೆ

en: Sidebar borders
kn: ಬದಿಪಟ್ಟಿ ಅಂಚು

en: No URL aliases available. <a href="@link">Add URL alias</a>.
kn: ಬದಲಿ ಯು ಆರ್ ಎಲ್  ವಿಳಾಸಗಳು ಲಭ್ಯವಿಲ್ಲ.  <a href="@link">ಬದಲಿ ಯು ಆರ್ ಎಲ್  ವಿಳಾಸ ಸೇರಿಸಿ</a>.

en: Content reindexing
kn: ವಿಷಯ ಪರಿವಿಡಿಯನ್ನು ಮರು ರಚಿಸಲಾಗುತ್ತಿದೆ.

en: Cached pages will not be re-created until at least this much time has elapsed.
kn: ಕನಿಷ್ಠ ಪಕ್ಷ ಇಷ್ಟು ಹೊತ್ತು ತಾತ್ಕಾಲಿಕ ಸ್ಮರಣಕೋಶವನ್ನು ಮತ್ತೆ ರಚಿಸಲಾಗುವುದಿಲ್ಲ

en: Expiration of cached pages
kn: ತಾತ್ಕಾಲಿಕ ಸ್ಮರಣಕೋಶವು ಅಂತ್ಯಗೊಂಡಿದೆ.

en: The maximum time an external cache can use an old version of a page.
kn: ಬಾಹ್ಯ ತಾತ್ಕಾಲಿಕ ಸ್ಮರಣಕೋಶವು ಪುಟದ ಹಳೆ ಆವೃತ್ತಿಯನ್ನು ಬಳಸಬಹುದಾದ ಗರಿಷ್ಠ ಸಮಯ

en: Administer software updates
kn: ತಂತ್ರಾಂಶವನ್ನು ಅಧುನಿಕಗೊಳಿಸಿ

en: Enter a valid email address or use a token e-mail address such as %author.
kn: ಉರ್ಜಿತದಲ್ಲಿರುವ ಮಿನ್ಚಂಚೆ  ವಿಳಾಸವನ್ನು  ಅಥವಾ %author ಅಂತಹ  ಸಾಂಕೇತಿಕ ವಿಳಾಸವನ್ನು ನೀಡಿ

en: @required_name (Missing)
kn: @required_name (ನೀಡಿಲ್ಲ)

en: @required_name (Version @compatibility required)
kn: @required_name (ಆವೃತ್ತಿ  @compatibility ಬೇಕು )

en: @name requires at least PHP @version.
kn: * Translate
    
    @name ಬೇಕು,ಕನಿಷ್ಠ ಪಕ್ಷ  PHP @version.

en: Unresolved dependency
kn: ಬಗೆಹರಿಸಬೇಕಾದ ಅವಲಂಬನೆ

en: @name requires this module.
kn: @nameವು ಈ ಘಟಕಕ್ಕೆ ಬೇಕಾಗಿದೆ.
