Open Outreach (7.x-1.0-rc10) - en to da translation catalogue (5617 entries)

en: Home
da: Hjem

en: User interface
da: Brugergrænseflade

en: Title
da: Titel

en: Body
da: Brødtekst

en: Images
da: Billeder

en: Previous
da: Forrige

en: Next
da: Næste

en: user
da: bruger

en: Pages
da: Sider

en: Save configuration
da: Gem indstillinger

en: Reset to defaults
da: Gendan standardindstillinger

en: enabled
da: aktiveret

en: enable
da: aktiver

en: context
da: sammenhæng

en: delete
da: slet

en: Register
da: Opret konto

en: Prefix
da: Præfiks

en: Suffix
da: Endelse

en: approve
da: godkend

en: Delete
da: Slet

en: Submit
da: Indsend

en: Operations
da: Handlinger

en: Content
da: Indhold

en: 1 post | @count posts
da[0]: 1 indlæg
da[1]: @count indlæg

en: Value
da: Værdi

en: Totals
da: Total

en: Email address
da: E-mail-adresse

en: Item
da: Element

en: Private
da: Privat

en: content
da: indhold

en: Development
da: Udvikling

en: Groups
da: Grupper

en: Group
da: Gruppe

en: Author
da: Forfatter

en: Replies
da: Svar

en: Last Post
da: Seneste svar

en: Closed
da: Lukket

en: Organic groups
da: Organiske grupper

en: List
da: Vis

en: Subject
da: Emne

en: Actions
da: Handlinger

en: disabled
da: deaktiveret

en: Confirm
da: Bekræft

en: Cancel
da: Annullér

en: Remove
da: Fjern

en: Unsubscribe
da: Opsig abonnement

en: Description
da: Beskrivelse

en: Language
da: Sprog

en: Read more
da: Læs mere

en: page
da: side

en: more
da: mere

en: Enable
da: Aktivér

en: Disable
da: Deaktivér

en: Access control
da: Adgangsbegrænsning

en: Explanation or submission guidelines
da: Forklaring eller retningslinjer

en: Article
da: Artikel

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: footer
da: sidefod

en: Comments
da: Kommentarer

en: Priority
da: Prioritet

en: More
da: Mere

en: Action
da: Handling

en: Last updated
da: Senest opdateret

en: On
da: Tilsluttet

en: new
da: ny

en: error
da: fejl

en: Block title
da: Titel

en: Taxonomy
da: Taksonomi

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Content types
da: Indholdstyper

en: Home page
da: Forside

en: Categories
da: Kategorier

en: Go
da: Skift

en: view
da: vis

en: updated
da: opdateret

en: all
da: alle

en: File
da: Fil

en: register
da: registrér

en: Advanced options
da: Avancerede indstillinger

en: Edit
da: Redigér

en: Date
da: Dato

en: Size
da: Størrelse

en: Search
da: Søg

en: Reset
da: Gendan

en: None
da: Ingen

en: Use count
da: Brug antal

en: Display settings
da: Indstillinger for visning

en: default
da: standard

en: This action cannot be undone.
da: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Number
da: Antal

en: Message
da: Meddelelse

en: Password
da: Adgangskode

en: Block settings
da: Blokindstillinger

en: Number of blocks
da: Antal blokke

en: Comment form
da: Kommentarformular

en: User edit form
da: Brugerformular

en: User contact form
da: Bruger kontaktformular

en: - None -
da: - Ingen -

en: Country
da: Land

en: Weight
da: Vægt

en: The configuration options have been saved.
da: Indstillingerne er blevet gemt.

en: Variable
da: Variabel

en: Image
da: Billede

en: Center
da: Centreret

en: Container
da: Beholder

en: Admin title
da: Administrationstitel

en: Types
da: Typer

en: Hierarchy
da: Hierarki

en: Required
da: Obligatorisk

en: Parent
da: Overordnet element

en: Parents
da: Overordnede ord

en: Depth
da: Dybde

en: none
da: ingen

en: Category
da: Kategori

en: Settings
da: Indstillinger

en: Name
da: Navn

en: edit
da: redigér

en: Go to previous page
da: Gå til forrige side

en: up
da: op

en: Go to parent page
da: Gå til overordnet side

en: Go to next page
da: Gå til næste side

en: Import
da: Importér

en: Book
da: Bog

en: Export
da: Eksportér

en: Taxonomy term
da: Ord i ordforråd

en: General settings
da: Generelle indstillinger

en: Description field
da: Beskrivelse

en: settings
da: indstillinger

en: Back
da: Tilbage

en: Node ID
da: Indholdselement ID

en: Field
da: Felt

en: header
da: sidehovede

en: Label
da: Etiket

en: Preview
da: Gennemse

en: Save
da: Gem

en: Help
da: Hjælp

en: True
da: Sandt

en: False
da: Falsk

en: Font
da: Skrift

en: Default
da: Standard

en: Background
da: Baggrund

en: Background Color
da: Baggrundsfarve

en: Summary
da: Resumé

en: Update
da: Opdatér

en: Open
da: Åben

en: Link Target
da: Link-mål

en: Small
da: Lille

en: Large
da: Stor

en: Core
da: Kerne

en: Archive
da: Arkiv

en: Icon
da: Ikon

en: Icon and text
da: Ikon og tekst

en: Add new
da: Tilføj ny

en: Time
da: Tid

en: Access
da: Adgang

en: Add
da: Tilføj

en: Main
da: Primær

en: View
da: Vis

en: Audio
da: Lyd

en: Path
da: Sti

en: Vocabularies
da: Ordforråd

en: Modules
da: Moduler

en: Form ID
da: Formular ID

en: Section
da: Sektion

en: Forum name
da: Forumnavn

en: Manage
da: Håndtér

en: Visible
da: Synlig

en: Custom links
da: Brugerdefinerede links

en: Add custom link
da: Tilføj brugerdefineret link

en: Anchor
da: Anker

en: Placeholder tokens
da: Pladsholder-symboler

en: Display
da: Vis

en: Node type
da: Indholdstype

en: Advanced settings
da: Avancerede indstillinger

en: results
da: resultater

en: search
da: søg

en: Teaser
da: Smagsprøve

en: Notes
da: Noter

en: Event
da: Begivenhed

en: Updated
da: Opdateret

en: Text
da: Tekst

en: Theme
da: Tema

en: theme
da: tema

en: Timestamp
da: Tidsstempel

en: Keywords
da: Nøgleord

en: Statistics
da: Statistik

en: Advanced search
da: Avanceret søgning

en: You are not authorized to access this page.
da: Du har ikke adgang til at tilgå siden.

en: Unknown
da: Ukendt

en: Attachment
da: Bilag

en: Picture
da: Billede

en: Titles
da: Titler

en: Paths
da: Stier

en: The following placeholder tokens can be used in both paths and titles. When used in a path or title, they will be replaced with the appropriate values.
da: Følgende pladsholder symboler kan bruges i både stier og titler. Når de bruges i stier og titler erstattes de med de relevante værdier.

en: Mail
da: E-mail

en: Before
da: Før

en: After
da: Efter

en: Maximum items
da: Maksimum elementer

en: Promoted
da: Forfremmet

en: User
da: Bruger

en: Content type
da: Indholdstype

en: action
da: handling

en: Continue
da: Fortsæt

en: Configure
da: Konfigurér

en: Email
da: E-mail

en: Files
da: Filer

en: file
da: fil

en: Email Address
da: E-mail-adresse

en: User ID
da: Bruger ID

en: Error
da: Fejl

en: Options
da: Valg

en: Contact
da: Kontakt

en: Save Settings
da: Gem indstillinger

en: Created
da: Oprettet

en: Node
da: Indholdselement

en: Sent email to %recipient
da: E-mail sendt til %recipient

en: Unable to send email to %recipient
da: Kunne ikke sende e-mail til %recipient

en: The subject of the message.
da: Meddelelsens emne.

en: Number of columns
da: Antal kolonner

en: Separator
da: Skilletegn

en: Exclude
da: Ekskludér

en: Horizontal
da: Horisontal

en: Vertical
da: Vertikal

en: Node edit form
da: Indholdsformular

en: Are you sure you want to delete %title?
da: Ønsker du at slette %title?

en: Node add form
da: Redigeringsformular

en: Forward
da: Videresend

en: Activated
da: Aktiveret

en: Optional Title
da: Valgfri titel

en: Required Title
da: Påkrævet titel

en: No Title
da: Ingen titel

en: Link Title
da: Link-titel

en: URL Display Cutoff
da: Beskæring af URL

en: If the user does not include a title for this link, the URL will be used as the title. When should the link title be trimmed and finished with an elipsis (&hellip;)? Leave blank for no limit.
da: Hvis brugeren ikke angiver en link-titel bruges URLen som titel. Hvornår skal titlen beskæres og afsluttes med en elipse ((&hellip;)? Undlad at udfylde dette felt hvis titlen ikke skal beskæres.

en: Default (no target attribute)
da: Standard (ingen mål-egenskab)

en: Open link in window root
da: Åben link i rod-vindue

en: Open link in new window
da: Åben link i nyt vindue

en: Allow the user to choose
da: Lad brugeren vælge

en: Additional CSS Class
da: Ekstra CSS klasse

en: Titles are required for all links.
da: Titler er påkrævet for alle links.

en: Open URL in a New Window
da: Åben URL i et nyt vindue

en: Defines simple link field types.
da: Definerer simple link-felttyper.

en: The name of the menu.
da: Menuens navn.

en: Update options
da: Opdatering

en: All
da: Alle

en: days
da: dage

en: Access log
da: Tilgangslog

en: Active
da: Aktiv

en: Done
da: Færdig

en: Last post
da: Seneste indlæg

en: Submit @name
da: Indsend @name

en: Access denied
da: Adgang nægtet

en: Submitted
da: Indsendt

en: Year
da: År

en: Date format
da: Datoformat

en: Panels
da: Paneler

en: Panel title
da: Paneltitel

en: Add content
da: Tilføj indhold

en: Page title
da: Sidetitel

en: The CSS ID to apply to this page
da: Sidens CSS ID

en: panels
da: paneler

en: Block
da: Blok

en: Override title
da: Tilsidesæt titel

en: CSS class
da: CSS klasse

en: Display links
da: Vis links

en: Page
da: Side

en: Pager ID
da: Sideskifter-ID

en: View arguments
da: Argumenter til oversigt

en: Override URL
da: Tilsidesæt URL

en: If this is set, override the View URL; this can sometimes be useful to set to the panel URL
da: Tilsidesæt visnings-URL; det kan nogle gange være nyttigt at bruge panel-URLen i stedet.

en: Three column 25/50/25
da: Tre spalter 25/50/25

en: Left side
da: Venstre side

en: Middle column
da: Midterste spalte

en: Right side
da: Højre side

en: Three column 25/50/25 stacked
da: Tre spalter 25/50/25 stablet

en: Bottom
da: Bund

en: Three column 33/34/33
da: Tre spalter 33/34/33

en: Three column 33/34/33 stacked
da: Tre spalter 33/34/33 stablet

en: Two column
da: To spalter

en: Two column stacked
da: To spalter stablet

en: 1 hour | @count hours
da[0]: 1 time
da[1]: @count timer

en: 1 day | @count days
da[0]: 1 dag
da[1]: @count dage

en: Node links
da: Indholdselement-links

en: Taxonomy terms
da: Taksonomitermer

en: User picture
da: Brugerbillede

en: Breadcrumb
da: Brødkrumme

en: Site name
da: Sitets navn

en: Site slogan
da: Sitets slogan

en: Module
da: Modul

en: Off
da: Afbrudt

en: Extensions
da: Udvidelser

en: Always
da: Altid

en: Never
da: Aldrig

en: Your changes have been saved.
da: Ændringer gemt.

en: Header
da: Overskrift

en: Left sidebar
da: Venstre sidepanel

en: Right sidebar
da: Højre sidepanel

en: Footer
da: Sidefod

en: Inline
da: Integreret

en: Selected
da: Valgt

en: Menu link
da: Menu-link

en: Contacts
da: Kontakter

en: Aggregator category
da: Aggregator-kategori

en: Aggregator feed
da: Feed

en: Aggregator item
da: Feed-element

en: Custom
da: Tilpasset

en: Roles
da: Roller

en: Revision ID
da: Versions-ID

en: Comment
da: Kommentar

en: Comment ID
da: Kommentar-ID

en: Hostname
da: Værtsnavn

en: Score
da: Karakter

en: Published
da: Udgivet

en: Signature
da: Signatur

en: Location
da: Lokation

en: Locale
da: Lokalitet

en: Promoted to front page
da: Forfremmet til forside

en: Sticky at top of lists
da: Klæbrig

en: Log message
da: Logbesked

en: Poll duration
da: Varighed

en: Poll votes
da: Stemmer

en: Session ID
da: Sessions-ID

en: Page URL
da: Side URL

en: File ID
da: Fil-ID

en: File name
da: Filnavn

en: File size
da: Filstørrelse

en: Vocabulary
da: Ordforråd

en: Vocabulary ID
da: Ordforråd ID

en: Term name
da: Ord

en: User role
da: Brugerrolle

en: Last access
da: Seneste tilgang

en: Last login
da: Seneste login

en: Message type
da: Meddelelsestype

en: Message text
da: Besked tekst

en: Field name
da: Feltnavn

en: Fields
da: Felter

en: Widget type
da: Widget-type

en: Contains
da: Indeholder

en: Does not contain
da: Indholder ikke

en: Is less than
da: Er mindre end

en: Is less than or equal to
da: Er mindre end eller lig med

en: Is equal to
da: Er lig med

en: Is greater than or equal to
da: Er større end eller lig med

en: Is greater than
da: Er større end

en: Is not equal to
da: Er ikke lig med

en: Average
da: Gennemsnit

en: Count
da: Antal

en: Overridden
da: Tilsidesat

en: Conditions
da: Vilkår

en: Add a condition
da: Tilføj en betingelse

en: Watchdog
da: Hændelseslog

en: Number of rows
da: Antal rækker

en: Mode
da: Tilstand

en: Warning
da: Advarsel

en: OK
da: O.k.

en: Items
da: Overskrifter

en: Last update
da: Seneste opdatering

en: %time ago
da: %time siden

en: Updated:
da: Opdateret:

en: Nodes
da: Indhold

en: Authored by
da: Skrevet af

en: Advanced
da: Avanceret

en: New window
da: Nyt vindue

en: Sort order
da: Sorteringsrækkefølge

en: Up
da: Op

en: Performance
da: Ydelse

en: Width
da: Bredde

en: Height
da: Højde

en: This field is required.
da: Dette felt er obligatorisk.

en: 1 day
da: 1 dag

en: Maximum
da: Maksimum

en: Scale
da: Skalér

en: Sortable
da: Kan sorteres

en: Start Date
da: Startdato

en: Month
da: Måned

en: Load
da: Indlæs

en: End Date
da: Slutdato

en: Unlimited
da: Ubegrænset

en: Current
da: Aktuelle

en: Address
da: Adresse

en: State
da: Status

en: Terms
da: Ord

en: Desc
da: Faldende

en: Inactive
da: Inaktiv

en: Owner
da: Ejer

en: next
da: næste

en: OR
da: ELLER

en: Company
da: Virksomhed

en: Add a role to the selected users
da: Tilføj en rolle til de valgte brugere

en: Members
da: Medlemmer

en: node
da: indholdselement

en: Transliteration
da: Translitteration

en: General
da: Generelt

en: Directory
da: Mappe

en: Calendar
da: Kalender

en: Colors
da: Farver

en: Border
da: Ramme

en: Example
da: Eksempel

en: Method
da: Metode

en: Recent posts
da: Seneste indlæg

en: Recent posts for %1
da: Seneste indlæg for %1

en: South Australia
da: Sydaustralien

en: Week
da: Uge

en: Day
da: Dag

en: Table
da: Tabel

en: Now
da: Nu

en: All views
da: Alle oversigter

en: Start date
da: Startdato

en: End date
da: Slutdato

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
da: Standard stimønster (bruges for alle ordforråd med tomme mønstre nedenfor)

en: Pattern for all %vocab-name paths
da: Mønster for alle %vocab-name-stier

en: Pattern for forums and forum containers
da: Mønster for forummer og beholdere

en: Pattern for user account page paths
da: Mønster for brugerstier

en: Pattern for blog page paths
da: Mønster for blogsidestier

en: Verbose
da: Udførlig rapport

en: Display alias changes (except during bulk updates).
da: Vis ændringer i aliaser (undtagen under masseopdateringer).

en: Replace by separator
da: Erstat med skilletegn

en: Maximum alias length
da: Maksimal længde af alias

en: Maximum component length
da: Maksimal længde af komponent

en: Update action
da: Opdateringshandling

en: Strings to Remove
da: Strenge der skal fjernes

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
da: Gør det muligt for moduler aktivt at oprette alternative URLer for det indhold som de håndterer.

en: Note
da: Bemærk

en: !time ago
da: !time siden

en: Other
da: Anden

en: Align
da: Justér

en: Background color
da: Baggrundsfarve

en: Text color
da: Tekstfarve

en: Basic
da: Grundlæggende

en: Repeat
da: Gentag

en: File type
da: Filtype

en: access content
da: tilgå indhold

en: List type
da: Listetype

en: Role
da: Rolle

en: Select all
da: Markér alt

en: Personal Message
da: Personlig besked

en: First name
da: Fornavn

en: Last name
da: Efternavn

en: User login
da: Log ind

en: Log in
da: Log ind

en: Link text
da: Linktekst

en: Add new comment
da: Tilføj kommentar

en: Counter
da: Tæller

en: String
da: Tekst

en: Case
da: Store/små bogstaver

en: Users
da: Brugere

en: Not installed
da: Ikke installeret.

en: Select None
da: Vælg ingen

en: Referrer
da: Henviser

en: Exists
da: Eksisterer

en: Square
da: Kvadrat

en: Both
da: Begge

en: Last
da: Sidste

en: Maximum length
da: Maksimal længde

en: Save changes
da: Gem ændringer

en: Anonymous
da: Anonym

en: <All>
da: <Alle>

en: Edit view
da: Rediger oversigt

en: Override
da: Overskriv

en: Clone
da: Klon

en: Administer views
da: Administrér views

en: Existing Views
da: Eksisterende views

en: Default Views
da: Standard views

en: Ascending
da: Stigende

en: Descending
da: Faldende

en: Normal menu item
da: Normalt menupunkt

en: Down
da: Ned

en: Wildcard
da: Joker

en: Arguments
da: Parametre

en: Operator
da: Operand

en: Filters
da: Filtre

en: Optional
da: Valgfrit

en: Exposed Filters
da: Blotlagte filtre

en: Order
da: Rækkefølge

en: Add criteria
da: Tilføj kriterie

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
da: Oversigtens navn kan kun indeholde alfanumeriske tegn og understregninger.

en: Recent comments
da: Seneste kommentarer

en: Node: ID
da: Indholdselement: ID

en: Random
da: Tilfældig

en: Uncategorized
da: Ikke kategoriseret

en: Plain
da: Enkel

en: Position
da: Placering

en: Message Subject
da: Emne

en: IP Address
da: IP-adresse

en: Pattern
da: Mønster

en: Basic settings
da: Basale indstillinger

en: Template
da: Skabelon

en: Last checked
da: Sidst tjekket

en: Node template
da: Indholdselementskabelon

en: Basic setup
da: Grundlæggende indstillinger

en: Allow users to choose default
da: Tillad bruger at vælge standardtilstand

en: false
da: falsk

en: true
da: sand

en: Buttons and plugins
da: Knapper og udvidelsesmoduler

en: Editor appearance
da: Editorens fremtoning

en: Toolbar location
da: Værktøjslinjens placering

en: Path location
da: Placering af sti

en: Enable resizing button
da: Aktiver knap til ændring af størrelse

en: Block formats
da: Blokformater

en: Cleanup and output
da: Oprydning og uddata

en: Verify HTML
da: Kontroller HTML

en: Preformatted
da: Præformateret

en: Convert &lt;font&gt; tags to styles
da: Konverter &lt;font&gt; mærker til typografier

en: Remove linebreaks
da: Fjern linjeskift

en: Apply source formatting
da: Anvend kilde-formattering

en: Editor CSS
da: TinyMCE CSS

en: CSS path
da: CSS sti

en: CSS classes
da: CSS klasser

en: Profile
da: Profil

en: module
da: modul

en: Visibility settings
da: Indstillinger for synlighed

en: Term description
da: Beskrivelse af term

en: Child terms
da: Undertermer

en: fields
da: felter

en: Save settings
da: Gem indstillinger

en: Operation
da: Handling

en: reply
da: svar

en: Expiration Date
da: Udløbsdato

en: Duration
da: Varighed

en: Expiration date
da: Udløbsdato

en: Threshold
da: Tærskelværdi

en: Word count
da: Ordtælling

en: Unsupported database.
da: Database ikke understøttet.

en: Defaults
da: Standarder

en: 1 Day
da: 1 dag

en: 2 Days
da: 2 dage

en: 3 Days
da: 3 dage

en: 4 Days
da: 4 dage

en: 5 Days
da: 5 dage

en: 6 Days
da: 6 dage

en: 1 Week
da: 1 uge

en: 2 Weeks
da: 2 uger

en: 1 Month
da: 1 måned

en: 3 Months
da: 3 måneder

en: 6 Months
da: 6 måneder

en: 1 Year
da: 1 år

en: You have to specify a valid date.
da: Du skal angive en gyldig dato.

en: City
da: By

en: Postal code
da: Postnummer

en: Latitude
da: Breddegrad

en: Longitude
da: Længdegrad

en: Collapsible
da: Sammenklappelig

en: Protocol
da: Protokol

en: Labels
da: Etiketter

en: with comments
da: med kommentarer

en: without comments
da: uden kommentarer

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Created date
da: Oprettelsesdato

en: Updated date
da: Opdateringsdato

en: comments
da: kommentarer

en: Full
da: Fuld

en: 1 new | @count new
da[0]: 1 ny
da[1]: @count nye

en: Default language
da: Standardsprog

en: Delete rule
da: Slet regel

en: Rules
da: Regler

en: American Samoa
da: Amerikansk Samoa

en: Georgia
da: Georgien

en: Marshall Islands
da: Marshalløerne

en: Northern Mariana Islands
da: Nordmarianerne

en: Full name
da: Fulde navn

en: Regular expression
da: Regulært udtryk

en: Size of textfield
da: Størrelse på tekstfelt

en: Authoring information
da: Forfatter

en: Authored on
da: Skrevet den

en: Leave blank for %anonymous.
da: Lad feltet stå tomt for %anonymous.

en: Hidden
da: Skjult

en: Some
da: Nogle

en: Approved
da: Godkendt

en: Forum statistics
da: Forumstatistik

en: Root
da: Rod

en: seconds
da: sekunder

en: Show
da: Vis

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
da: Indtast én sti pr. linje som Drupal-stier. Brug '*'-tegnet som joker. Indtast f.eks. %blog for blogsiden og %blog-wildcard for alle personlige blogs. %front er forsiden.

en: Other queries
da: Andre forespørgsler

en: Key
da: Nøgle

en: Link to node
da: Link til indholdselement

en: settings page
da: siden med indstillinger

en: Change
da: Skift

en: in
da: i

en: Edit term
da: Redigér ord

en: Tokens
da: Symboler

en: Token
da: Symbol

en: <p>View complete documentation at !link.</p>
da: <p> Se den komplette dokumentation på !link.</p>

en: Calendar Legend
da: Kalenderforklaring

en: Add to calendar
da: Tilføj til kalender

en: Week of @date
da: Uge af @date

en: Address Field
da: Adressefelt

en: Allowed HTML tags
da: Tilladte HTML-tags

en: Control which and where service links should be active.
da: Angiv hvilke service-links, der skal være aktive.

en: Clear
da: Ryd

en: Pager position
da: Placering af pager

en: ‹ previous
da: ‹ forrige

en: next ›
da: næste ›

en: No items selected.
da: Ingen elementer valgt.

en: The update has been performed.
da: Opdatering udført.

en: Node title
da: Titel

en: Node body
da: Brødtekst

en: Full text
da: Fuld tekst

en: Feed settings
da: Feed-indstillinger

en: Source
da: Kilde

en: Date/Time
da: Dato/tid

en: Display all menu items
da: Vis alle menupunkter

en: published
da: udgivet

en: Select a date
da: Vælg en dato

en: The changes have been saved.
da: Ændringerne er blevet gemt.

en: Refine
da: Forfin

en: Undo
da: Fortryd

en: Display breadcrumb
da: Vis brødkrummesti

en: Search results
da: Søgeresultater

en: Your search yielded no results
da: Din søgning gav ingen resultater.

en: Please enter some keywords.
da: Indtast venligst nogle søgeord.

en: Front page
da: Forside

en: Expired
da: Udløbet

en: Request new password
da: Bestil ny adgangskode

en: unlimited
da: ubegrænset

en: Replacement patterns
da: Erstatningsmønstre

en: Deleted
da: Slettet

en: Display name
da: Display

en: Languages
da: Sprog

en: Replace
da: Erstat

en: Topics
da: Emner

en: Available tokens
da: Tilgængelige symboler

en: Activity
da: Aktivitet

en: Add file
da: Tilføj fil

en: (disabled)
da: (deaktiveret)

en: Publishing options
da: Udgivelse

en: First
da: Første

en: Middle
da: Midt

en: Minimum width
da: Minimumbredde

en: Query
da: Forespørgsel

en: Search fields
da: Søgefelter

en: Code length
da: Kodelængde

en: Font size
da: Skriftstørrelse

en: Spam control
da: Spam-kontrol

en: Characters to use in the code
da: Tegn som bruges i koden

en: The list of characters to use should not contain spaces.
da: Listen af anvendte tegn skal ikke indeholde mellemrum.

en: Math question
da: Matematikspørgsmål

en: Encountered an illegal byte while splitting an utf8 string in characters.
da: Stødte på en ugyldig byte ved opsplitning af en UTF8-tekststreng i tegn.

en: For language %lang_name (code %lang_code)
da: For sproget %lang_name (kode %lang_code)

en: Configure block
da: Indstil blok

en: Block name
da: Bloknavn

en: Period
da: Periode

en: Site's time zone
da: Sitets tidszone

en: Date's time zone
da: Datomodulets tidszone

en: No time zone conversion
da: Ingen tidszonekonvertering

en: Hour
da: Time

en: Minute
da: Minut

en: Second
da: Sekund

en: Site default
da: Standardindstilling

en: Select list
da: Valgliste

en: Text field
da: Tekstfelt

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
da: Datoer uden time-granularitet kan ikke bruge tidszonehåndtering.

en: Granularity
da: Granularitet

en: Time zone handling
da: Håndtering af tidszone

en: Long
da: Langt datoformat

en: Short
da: Kort datoformat

en: Target type
da: Måltype

en: Date field
da: Datofelt

en: Date API
da: Dato API

en: Posts
da: Indlæg

en: Map
da: Knyt

en: Alignment
da: Justering

en: Workflow
da: Arbejdsgang

en: Your Email
da: Din e-mail-adresse

en: Your Name
da: Dit navn

en: Send To
da: Send til

en: Link label
da: Link-mærkat

en: author
da: forfatter

en: Entity
da: Entitet

en: AND
da: OG

en: None.
da: Ingen.

en: Fixed
da: Fast

en: Revert
da: Gendan

en: Are you sure you want to delete %label?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette %label?

en: Empty
da: Tom

en: Greater than
da: Større end

en: Equal to
da: Lig med

en: Less than
da: Mindre end

en: any
da: alle

en: Select a user
da: Vælg en bruger

en: You must select a user.
da: Du skal vælge en bruger.

en: Log out
da: Log ud

en: views
da: oversigter

en: The settings have not been saved because of the errors.
da: På grund af fejlene er indstillingerne ikke blevet gemt.

en: Open in new window
da: Åbn i nyt vindue

en: Token replacement
da: Symbolerstatning

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: Create new account
da: Opret konto

en: What links here
da: Hvad linker hertil

en: Seconds
da: Sekunder

en: Red
da: Rød

en: White
da: Hvid

en: Included
da: Inkluderet

en: Units
da: Enheder

en: People
da: Personer

en: warning
da: advarsel

en: No statistics available.
da: Ingen statistik til rådighed.

en: Blocked
da: Blokeret

en: or
da: eller

en: Results
da: Resultater

en: open
da: åben

en: Parent term
da: Overordnet ord

en: Parent terms
da: Overordnede ord

en: All blogs
da: Alle blogs

en: Style
da: Typografi

en: change
da: skift

en: Forums
da: Forummer

en: Link style
da: Udseende

en: Superscript
da: Hævet

en: revert
da: gendan

en: Access Denied
da: Adgang nægtet

en: Missing
da: Mangler

en: Mark all topics read
da: Markér alle emner som læst

en: Mark all forums read
da: Markér alle forummer som læst

en: Permissions
da: Tilladelser

en: Your settings have been saved.
da: Indstillingerne er blevet gemt.

en: All tags
da: Alle tags

en: Installed
da: Installeret

en: Last modified
da: Sidst ændret

en: Membership
da: Medlemskab

en: on
da: til

en: options
da: valgmuligheder

en: Reversed
da: Omvendt

en: Product
da: Produkt

en: Flexible
da: Fleksibel

en: Unset
da: Fjern

en: Changed
da: Ændret

en: Date created
da: Dato oprettet

en: Reverse
da: Omvendt

en: Manage features
da: Håndtér features

en: Conflict
da: Konflikt

en: Federated States of Micronesia
da: Mikronesien

en: Province
da: Landsdel

en: County
da: Amt

en: Feet
da: Fod

en: Not published
da: Ikke udgivet

en: Menu settings
da: Menu

en: Color scheme
da: Farvevalg

en: Gray
da: Grå

en: Purple
da: Lilla

en: Unformatted
da: Uformatteret

en: Document
da: Dokument

en: %title has been deleted.
da: %title slettet.

en: @type: deleted %title.
da: @type: %title slettet.

en: previous
da: forrige

en: RSS Feed
da: RSS feed

en: Allowed file extensions
da: Tilladte filendelse

en: New comments
da: Nye kommentarer

en: New
da: Ny

en: User page
da: Brugerside

en: Relationships
da: Forbindelser

en: Plural
da: Flertal

en: Relationship
da: Forbindelse

en: relationships
da: forhold

en: image
da: billede

en: Oldest first
da: Ældste først

en: Basic information
da: Grundlæggende information

en: Name must be alphanumeric or underscores only.
da: Navnet kan kun indeholde alfanumeriske tegn og understregninger.

en: Sort criteria
da: Sorteringskriterier

en: Base path
da: Basissti

en: Parent menu item
da: Overordnet menupunkt

en: Jump Menu
da: Jump-menu

en: Themes
da: Temaer

en: Translations
da: Oversættelser

en: Replacement tokens
da: Erstatningssymboler

en: Unpublished
da: Ikke udgivet

en: administer nodes
da: administrér indhold

en: not published
da: ikke udgivet

en: Your comment follow-up notification for this post was disabled. Thanks.
da: Din underretning om nye kommentarer for dette indlæg er deaktiveret. Tak.

en: Comment follow-up notification settings
da: Indstillinger for kommentarunderretninger

en: Receive comment follow-up notification e-mails
da: Modtag opfølgende e-mail-underretninger

en: Check this box to receive e-mail notification for follow-up comments to comments you posted. You can later disable this on a post-by-post basis... so if you leave this to YES, you can still disable follow-up notifications for comments you don't want follow-up mails anymore - i.e. for very popular posts.
da: Markér dette felt for at modtage underretninger via e-mail om opfølgninger til dine kommentarer. Du kan deaktiverer dette senere på indlægsbasis... så hvis du vælger JA, kan du stadig deaktivere underretninger om kommentarer som du ikke længere ønsker opfølgninger på - f.eks. på meget populære indlæg.

en: source comment
da: oprindelig kommentar

en: This flag presets the flag for the follow-up notification on the form that anon users will see when posting a comment
da: Dette flag forudindstiller flaget for opfølgningsunderretning på formularen som anonyme brugere ser når de skriver en kommentar

en: Comment follow-up e-mail notification for anonymous as well as registered users.
da: Kommentar underretnings-e-mails for anonyme såvel som registrerede brugere.

en: Loading...
da: Indlæser...

en: Same window
da: Samme vindue

en: Excluded
da: Ekskluderet

en: Sticky
da: Klæbrig

en: You are here
da: Du er her

en: Default options
da: Standardindstillinger

en: cancel
da: fortryd

en: Tabs
da: Faner

en: Processing
da: Behandler

en: disable
da: deaktivér

en: Output format
da: Output-format

en: File types
da: Filtyper

en: Storage
da: Lagring

en: Page name
da: Sidenavn

en: Shortcuts
da: Genveje

en: Photo
da: Foto

en: Webform
da: Webformular

en: Advanced Options
da: Avancerede indstillinger

en: Default value
da: Standardværdi

en: Timezone
da: Tidszone

en: low
da: lav

en: medium
da: mellem

en: high
da: høj

en: Group settings
da: Gruppeindstillinger

en: Reason
da: Begrundelse

en: Apply
da: Udfør

en: Select
da: Vælg

en: Display on separate page
da: Vis på separat side

en: Add CAPTCHA administration links to forms
da: Tilføj CAPTCHA-administrationslinks til formularer

en: administer CAPTCHA settings
da: administrer CAPTCHA-indstillinger

en: Challenge description
da: Beskrivelse af udfordring

en: Persistence
da: Vedholdenhed

en: Always add a challenge.
da: Tilføj altid en udfordring.

en: Log wrong responses
da: Log forkerte svar

en: The CAPTCHA settings were saved.
da: Indstillinger for CAPTCHA gemt.

en: The Drupal form_id of the form to add the CAPTCHA to.
da: Drupal form_id for formularen som CAPTCHA skal tilføjees til.

en: Challenge type
da: Udfordringstype

en: The CAPTCHA type to use for this form
da: CAPTCHA-typen som skal bruges til denne formular

en: Illegal form_id
da: Ugyldig form_id

en: Saved CAPTCHA point settings.
da: CAPTCHA-indstillinger gemt.

en: Are you sure you want to delete the CAPTCHA for form_id %form_id?
da: Ønsker du at slette CAPTCHA for form_id %form_id?

en: Are you sure you want to disable the CAPTCHA for form_id %form_id?
da: Ønsker du at deaktivere CAPTCHA for form_id %form_id?

en: Deleted CAPTCHA for form %form_id.
da: CAPTCHA for formular %form_id slettet.

en: Disabled CAPTCHA for form %form_id.
da: CAPTCHA for formular %form_id deaktiveret.

en: This page gives an overview of all available challenge types, generated with their current settings.
da: Denne side giver et overblik over alle tilgængelige udfordringstyper genereret med deres aktuelle indstillinger.

en: Challenge "%challenge" by module "%module"
da: Udfordring "%challenge" fra modulet "%module"

en: 10 more examples of this challenge.
da: 10 eksempler til på denne udfordring.

en: "CAPTCHA" is an acronym for "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart". It is typically a challenge-response test to determine whether the user is human. The CAPTCHA module is a tool to fight automated submission by malicious users (spamming) of for example comments forms, user registration forms, guestbook forms, etc. You can extend the desired forms with an additional challenge, which should be easy for a human to solve correctly, but hard enough to keep automated scripts and spam bots out.
da: CAPTCHA er et akronym for "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart" (fulstændig automatisk offentlig Turing-test til at skille computere fra mennesker). Det er typisk en udfordring-svar test som bestemmer hvorvidt brugeren er et menneske. CAPTCHA-modulet er et værktøj til bekæmpelse af ondsindede brugeres automatiske indsendelse (spamming) af kommentarformularer, brugeroprettelser, gæstebogsindlæg osv. Du kan udvide de ønskede formularer med en yderligere udfordring, som vil være let at løse for mennesker men svær nok til at holde automatiske scripts og spam-robotter ude.

en: Note that the CAPTCHA module interacts with page caching (see <a href="!performancesettings">performance settings</a>). Because the challenge should be unique for each generated form, the caching of the page it appears on is prevented. Make sure that these forms do not appear on too many pages or you will lose much caching efficiency. For example, if you put a CAPTCHA on the user login block, which typically appears on each page for anonymous visitors, caching will practically be disabled. The comment submission forms are another example. In this case you should set the "%commentlocation" to "%separatepage" in the comment settings of the relevant <a href="!contenttypes">content types</a> for better caching efficiency.
da: Bemærk at CAPTCHA-modulet interagerer med sidecaching (ee <a href="!performancesettings">indstillinger for ydelse</a>). Fordi udfordringen skal være unik for hver genereret formular forhindres caching af siden hvor formularen optræder. Forvis dig om at disse formularer ikke optræder på for mange sider eller du vil miste en del cacheffektivitet. Hvis du f.eks. tilføjer CAPTCHA til login-blokken, som typisk optræder på alle sider for anonyme brugere, vil caching i praksis være deaktiveret. Kommentarformularerne er et andet eksempel. I dette tilfælde skal du sætte "%commentlocation" til "%separatepage" under <a href="!commentsettings">kommentarindstillingerne</a> for bedre cache-effektivitet.

en: Location of comment submission form
da: Placering af formular

en: CAPTCHA is a trademark of Carnegie Mellon University.
da: CAPTCHA er et varemærke tilhørende Carnegie Mellon University.

en: A CAPTCHA can be added to virtually each Drupal form. Some default forms are already provided in the form list, but arbitrary forms can be easily added and managed when the option "%adminlinks" is enabled.
da: En CAPTCHA kan tilføjes til praktisk talt enhver Drupal-formular. Enkelte standardformularer er til rådighed i formularlisten, men vilkårlige formularer kan let tilføjes og håndteres når "%adminlinks" er aktiveret.

en: Users with the "%skipcaptcha" <a href="@perm">permission</a> won't be offered a challenge. Be sure to grant this permission to the trusted users (e.g. site administrators). If you want to test a protected form, be sure to do it as a user without the "%skipcaptcha" permission (e.g. as anonymous user).
da: Brugere med <a href="@perm">tilladelsen</a> "%skipcaptcha" bliver ikke tilbudt en udfordring. Giv kun denne tilladelse til betroede brugere (f.eks. administratorer). Hvis du ønsker at teste en beskyttet formular skal du gøre det som en bruger uden tilladelsen "%skipcaptcha" (f.eks. som anonym bruger).

en: skip CAPTCHA
da: spring over CAPTCHA

en: This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
da: Dette spørgsmål tester hvorvidt du er et menneske og forhindrer automatisk indsendelse af spam.

en: Untrusted users will see a CAPTCHA here (!settings).
da: Utroværdige brugere vil se en CAPTCHA her (!settings).

en: general CAPTCHA settings
da: generelle CAPTCHA-indstillinger

en: Enabled challenge
da: Udfordring aktiveret

en: "@type" by module "@module" (!change, !disable)
da: "@type" af modul "@module" (!change, !disable)

en: Place a CAPTCHA here for untrusted users.
da: Placér en CAPTCHA her for utroværdige brugere.

en: The answer you entered for the CAPTCHA was not correct.
da: Svaret, som du indtastede på CAPTCHAen, er ikke korrekt.

en: Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.
da: Løs denne simple matematikopgave og indtast resultatet. Indtast f.eks. 4 hvis opgaven er 1+3.

en: %form_id post blocked by CAPTCHA module: challenge "%challenge" (by module "%module"), user answered "%response", but the solution was "%solution".
da: %form_id-indsendelse blokeret af CAPTCHA-modulet: udfordring "%challenge" (fra modulet "%module"), brugeren svarede "%response", men løsningen var "%solution".

en: Administer how and where CAPTCHAs are used.
da: Administrer hvor og hvordan CAPTCHAs bruges.

en: Examples
da: Eksempler

en: An overview of the available challenge types with examples.
da: En oversigt over de forskellige udfordringstyper med eksempler.

en: You can now <a href="!captcha_admin">configure the CAPTCHA module</a> for your site.
da: Du kan nu <a href="!captcha_admin">indstille CAPTCHA-modulet</a> på dit site.

en: Base CAPTCHA module for adding challenges to arbitrary forms.
da: Basalt CAPTCHA-modul som tilføjer udfordringer til vilkårlige formularer.

en: Code settings
da: Kodeindstillinger

en: The code length influences the size of the image. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
da: Kodelængden har betydning for billedets størrelse. Bemærk at større værdier gør genereringen af billedet mere CPU-tung.

en: Font settings
da: Skrifttypeindstillinger

en: tiny
da: lillebitte

en: small
da: lille

en: large
da: stor

en: The font size influences the size of the image. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
da: Skriftstørrelsen har betydning for billedets størrelse. Bemærk at større værdier gør genereringen af billedet mere CPU-tung.

en: Character spacing
da: Spatiering

en: Define the average spacing between characters. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
da: Angiv den gennemsnitlige afstand mellem tegnene. Bemærk at større værdier gør genereringen af billedet mere CPU-tung.

en: Enter the hexadecimal code for the text color (e.g. #000 or #004283).
da: Indtast den hexadecimale kode for tekstfarven (f.eks. #000 eller #004283).

en: Additional variation of text color
da: Variation i tekstfarve

en: moderate
da: moderat

en: very high
da: meget høj

en: The different characters will have randomized colors in the specified range around the text color.
da: De forskellige tegn får tilfældige farver i det angivne interval omkring tekstfarven.

en: Distortion and noise
da: Forvrængning og støj

en: With these settings you can control the degree of obfuscation by distortion and added noise. Do not exaggerate the obfuscation and assure that the code in the image is reasonably readable. For example, do not combine high levels of distortion and noise.
da: Med disse indstillinger kan du kontrollér hvor godt tekststrengen skal skjules med forvrængning og støj. Du bør ikke overdrive forvrængningen og du skal sikre dig at koden i billede er nogenlunde læselig. Du bør f.eks. ikke kombinere store mængder af forvrængning og støj.

en: Distortion level
da: Forvrængningsniveau

en: severe
da: kraftig

en: Set the degree of wave distortion in the image.
da: Angiv mængden af bølge-forvrænging i billedet.

en: Smooth distortion
da: Jævn forvrængning

en: This option adds randomly colored point noise.
da: Tilføjer tilfældig  farvet punktstøj.

en: Add line noise
da: Tilføj linjestøj

en: This option enables lines randomly drawn on top of the text code.
da: Tegner tilfældige linjer ovenpå teksten.

en: Noise level
da: Støjniveau

en: Background color is not a valid hexadecimal color value.
da: Baggrundsfarven er ikke en gyldig hexadecimal farveværdi.

en: Text color is not a valid hexadecimal color value.
da: Tekstfarven er ikke en gyldig hexadecimal farveværdi.

en: Generation of image CAPTCHA failed. Check your image CAPTCHA configuration and especially the used font.
da: Generereing af billed-CAPTCHA mislykkedes. Undersøg dine Image CAPTCHA indstillinger og især den anvendte skrifttype.

en: Image CAPTCHA
da: Billed-CAPTCHA

en: What code is in the image?
da: Hvilken kode vises i billedet?

en: Provides an image based CAPTCHA.
da: Tilbyder en billedbaseret CAPTCHA.

en: Show blocks
da: Vis blokke

en: You must select a node.
da: Du skal vælge et indholdselement.

en: Enter the terms you wish to search for.
da: Indtast de ord du ønsker at søge efter.

en: No style
da: Ingen style

en: Bold
da: Fed

en: Lifetime
da: Levetid

en: Copy
da: Kopier

en: Plugins
da: Udvidelsesmoduler

en: PHP Code
da: PHP-kode

en: Save Configuration
da: Gem konfiguration

en: Simple
da: Simpel

en: Double
da: Dobbelt

en: Relationship type
da: Forbindelsestype

en: No caching
da: Ingen caching

en: California
da: Californien

en: Translation
da: Oversættelse

en: Translation status
da: Oversættelsesstatus

en: Blocks
da: Blokke

en: Show block for specific roles
da: Vis blok til bestemte roller

en: Page specific visibility settings
da: Sidespecifikke synlighedsindstillinger

en: Show block on specific pages
da: Vis blok på bestemte sider

en: Menus
da: Menuer

en: A valid date is required for %title.
da: En gyldig dato er obligatorisk for %title.

en: A Date API that can be used by other modules.
da: Et dato API som kan bruges af andre moduler.

en: The Strtotime default value is invalid.
da: Strtotime standardværdien er ugyldig.

en: Relative
da: Relativ

en: Above
da: Ovenover

en: Within
da: I

en: Position of date part labels
da: Placering af dato-del-etiketter

en: User's time zone
da: Brugers tidszone

en: @min and @max
da: @min og @max

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
da: Gem en dato i databasen som en ISO dato, anbefales til historiske eller delvise datoer.

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
da: Gem en dato i databasen som et datetime-felt, anbefalet til komplette datoer og datoer der kan have behov for tidszonekonvertering.

en: Enables jquery popup calendars and time entry widgets for selecting dates and times.
da: Aktiverer jQuery popup-kalendre og tidsindstastnings-widgets til valg af datoer og tidspunkter.

en: Until
da: Indtil

en: Every
da: Hver

en: Third
da: Tredje

en: Fourth
da: Fjerde

en: Fifth
da: Femte

en: A Date Repeat API to calculate repeating dates and times from iCal rules.
da: Et Date Repeat API til beregning af gentagne datoer og tidspunkter baseret på iCal-regler.

en: Overrides
da: Erstatninger

en: Add another item
da: Tilføj endnu et element

en: Text area
da: Tekstområde

en: Used in
da: Brugt i

en: The update has encountered an error.
da: Opdateringen stødte på en fejl.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
da[0]: 1 element behandlet:
da[1]: @count elementer behandlet:

en: Export data
da: Eksportér data

en: Node reference
da: Indholdselementreference

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
da: Angiv en kommasepareret liste af argumenter til visningen.

en: Decimal
da: Decimaltal

en: Float
da: Kommatal

en: Precision
da: Præcision

en: Single on/off checkbox
da: Enkelt til/fra afkrydsningsfelt

en: Form
da: Formular

en: Your Email address is invalid.
da: Din e-mail adresse er ugyldig.

en: Exceptions
da: Undtagelser

en: Title tag
da: Title-tag

en: Override path
da: Tilsidesæt sti

en: Publish
da: Udgiv

en: Unpublish
da: Træk tilbage

en: 1 minute
da: 1 minut

en: Any user
da: Enhver bruger

en: Permission
da: Tilladelse

en: Dotted
da: Prikket

en: Dashed
da: Stiplet

en: Solid
da: Ensfarvet

en: Groove
da: Fordybning

en: Ridge
da: Højderyg

en: Inset
da: Forsænket

en: Outset
da: Hævet

en: Grid
da: Gitter

en: Distance
da: Afstand

en: Edit this term
da: Redigér denne term

en: Redo
da: Omgør

en: Italic
da: Kursiv

en: Hide
da: Skjul

en: Date range
da: Datointerval

en: Transparent
da: Gennemsigtig

en: Green
da: Grøn

en: Blue
da: Blå

en: File format
da: Filformat

en: file system
da: filsystem

en: Source code
da: Kildekode

en: Thumbnails
da: Miniaturer

en: Image gallery
da: Billedgalleri

en: Profiles
da: Profiler

en: Subscript
da: Sænket

en: Indent
da: Indrykning

en: Outdent
da: Udrykning

en: Unlink
da: Fjern link

en: Thread
da: Tråd

en: Hot topic threshold
da: Popularitetsgrænse

en: Abstract
da: Resume

en: Section title
da: Sektionsoverskrift

en: URL path settings
da: Alternativ URL

en: Title text
da: Titeltekst

en: Postal Code
da: Postnummer

en: From address
da: Afsenderadresse

en: Distinct
da: Særskilt

en: Uppercase
da: Store bogstaver

en: Extension
da: Udvidelse

en: Space
da: Mellemrum

en: Personal messages
da: Personlige beskeder

en: Keys
da: Nøgler

en: Unavailable
da: Ikke tilgængelig

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
da: Det automatisk genererede alias %original er i konflikt med et eksisterende alias. Alias ændret til %alias.

en: Pattern for all @node_type paths
da: Mønster for alle @node_type-stier

en: Delete aliases
da: Slet aliaser

en: Automatic alias
da: Automatisk alias

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
da: Tegn som bruges til at adskille ord i titler. Erstatter alle mellemrum, punktummer o.l. Brug af mellemrum eller +-tegn kan give uventede resultater.

en: Character case
da: Store/små bogstaver

en: Leave case the same as source token values.
da: Lad symbolerne bestemme store/små bogstaver.

en: Change to lower case
da: Skift til små bogstaver

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
da: Ingen, bevar det eksisterende alias

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
da: Opret et nyt alias i tilgift til det eksisterende.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
da: Opret et nyt alias. Slet det gamle alias.

en: Transliterate prior to creating alias
da: Omskriv før alias oprettes

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
da: Filtrér det nye alias til kun at indeholde bogstaver og tal fra ASCII-96-sættet.

en: No action (do not replace)
da: Ingen handling (erstat ikke)

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
da: Slet alle aliaser. %count aliaser vil blive slettet.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
da: Slet aliaser for alle @label. %count aliaser slettes.

en: Delete aliases now!
da: Slet aliaser nu!

en: All of your path aliases have been deleted.
da: Alle aliaser slettet.

en: All of your %type path aliases have been deleted.
da: Alle %type-aliaser slettet.

en: Language neutral
da: Sprogneutral

en: @module help index
da: @module hjælp

en: Missing help topic.
da: Manglende emne.

en: Example help
da: Eksempel på hjælp

en: Database not supported.
da: Database understøttes ikke.

en: Bullet list
da: Punktopstilling

en: Usage
da: Brug

en: Edit content
da: Redigér indhold

en: Change layout
da: Skift layout

en: Provided by
da: Stillet til rådighed af

en: Available
da: Tilgængelig

en: Contexts
da: Kontekster

en: Aggregate
da: Aggregér

en: <Any>
da: -Ethvert-

en: « first
da: « første

en: last »
da: sidste »

en: Loading
da: Indlæser

en: File display
da: Filvisning

en: Blockquote
da: Blokcitat

en: Rearrange
da: Sortér filtre

en: Show only items where
da: Vis kun elementer med

en: Devel
da: Udvikling

en: empty
da: tom

en: Package
da: Pakke

en: @type: updated %title.
da: @type: %title opdateret.

en: Error saving user account.
da: Fejl ved opdatering af brugerkonto.

en: All types
da: Alle typer

en: Aggregator
da: Indsamler

en: Node author
da: Forfatter

en: Miscellaneous
da: Diverse

en: Other settings
da: Andre indstillinger

en: Interface language
da: Grænsefladesprog

en: Cancel link
da: Annullér-link

en: Attach to
da: Vedhæft til

en: Attach files
da: Vedhæft filer

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
da: URLen %url er ugyldig. Indtast en fuldt kvalificeret URL, som f.eks. http://www.example.com/feed.xml.

en: Panel pages
da: Panelsider

en: Panel nodes
da: Panel indholdselementer

en: Mini panels
da: Minipaneler

en: Views panes
da: Views ruder

en: by @user
da: af @user

en: Argument type
da: Argumenttype

en: Deleted/missing block @module-@delta
da: Slettet/manglende blok @module-@delta

en: New custom content
da: Nyt tilpasset indhold

en: Create a completely custom piece of HTML content.
da: Opret et brugerdefineret stykke HTML-indhold.

en: Context
da: Kontekst

en: General form
da: Generel formular

en: Form goes here.
da: Formularen vises her.

en: "@s" base form
da: "@s" basisformular

en: Node type description
da: Beskrivelse af indholdstype

en: Attached files
da: Vedhæftede filer

en: Attached files go here.
da: Vedhæftede filer vises her.

en: A list of files attached to the node.
da: En liste af filer vedhæftet noden.

en: "@s" attachments
da: "@s" bilag

en: Book navigation
da: Bognavigation

en: Book navigation goes here.
da: Bognavigation vises her.

en: "@s" book navigation
da: "@s" bognavigation

en: Add comment
da: Tilføj kommentar

en: Comment form here.
da: Kommentarformular her.

en: A form to add a new comment.
da: En formular til tilføjelse af en ny kommentar.

en: "@s" comment form
da: "@s" kommentarformular

en: Node comments
da: Kommentarer

en: Node comments go here.
da: Kommentarer vises her.

en: The comments of the referenced node.
da: Kommentarerne fra det refererede indholdselement.

en: Sort
da: Sortér

en: !a comments per page
da: !a kommentarer pr. side

en: "@s" comments
da: "@s" kommentarer

en: Node content
da: Node indhold

en: The content of the referenced node.
da: Indholdet af det refererede indholdselement.

en: Node title.
da: Titel.

en: Node content goes here.
da: Indhold vises her.

en: Link title to node
da: Link titel til indholdselement

en: Check here to make the title link to the node.
da: Afkryds her for at gøre titlen til et link til indholdselementet.

en: No extras
da: Intet ekstra indhold

en: Check here to disable additions that modules might make to the node, such as file attachments and CCK fields; this should just display the basic teaser or body.
da: Markér her for at deaktivere udvidelser som moduler kan tilføje til indholdselementet, som f.eks. vedhæftede filer og CCK-felter; dette bør kun vise resuméet eller brødteksten.

en: Identifier
da: Identifikator

en: "@s" content
da: "@s" indhold

en: Node form publishing options
da: Indholdsformulr udgivelsesindstillinger

en: Publishing options on the Node form.
da: Udgivelsesindstillinger på indholdsformularen.

en: Node form author information
da: Indholdsformular forfatterinformation

en: Author information on the Node form.
da: Forfatterinformation på indholdsformularen.

en: Node form comment settings
da: Kommentarindstillinger for redigeringsformular

en: Comment settings on the Node form.
da: Kommentarindstillinger på indholdsformularen.

en: Node form menu settings
da: Menuindstillinger for redigeringsformular

en: Node form file attachments
da: Indholdsformulat vedhæftede filer

en: File attachments on the Node form.
da: Vedhæftninger på indholdsformularen.

en: Node form book options
da: Indholdsformular bogindstillinger

en: Book options for the node.
da: Indholdselementets bogindstillinger.

en: Publishing options.
da: Udgivelsesindstillinger.

en: Comment options
da: Kommentarindstillinger

en: Comment options.
da: Kommentarindstillinger.

en: Authoring information.
da: Forfatter.

en: Menu options
da: Menuindstillinger

en: Menu options.
da: Menuindstillinger

en: URL path options
da: Indstillinger for URL

en: URL Path options.
da: Indstillinger for URL

en: Attach files.
da: Vedhæft filer.

en: Book options.
da: Bogindstillinger.

en: Node type description goes here.
da: Indholdstypebeskrivelsen vises her.

en: Node type description.
da: Beskrivelse af indholdstype.

en: "@s" type description
da: "@s" typebeskrivelse

en: Profile content goes here.
da: Profilindhold vises her.

en: Which category
da: Hvilken kategori

en: Text to display if category has no data. Note that title will not display unless overridden.
da: Teksten der vises hvis kategorien ikke indeholder data. Bemærk at titlen ikke vises med mindre den tilsidesættes.

en: "@s" profile fields
da: "@s" profilfelter

en: Term description goes here.
da: Term-beskrivelsen vises her.

en: Term description.
da: Term-beskrivelse.

en: "@s" term description
da: "@s" term-beskrivelse

en: List of related terms
da: Liste af relaterede termer

en: Terms related to an existing term; may be child, siblings or top level.
da: Termer relateret til en eksisterende term; kan være underordnet, ligeordnet eller topniveau.

en: Sibling terms
da: Beslægtede ord

en: Top level terms
da: Øverste termer

en: Which terms
da: Hvilke termer

en: Unordered
da: Ikke sorteret

en: Ordered
da: Sorteret

en: The picture of a user.
da: Et brugerbillede

en: "@s" user picture
da: "@s" brugerbillede

en: User profile
da: Brugerprofil

en: The profile of a user.
da: Brugerens profil.

en: "@s" user profile
da: "@s" brugerprofil

en: Vocabulary terms
da: Termer i ordforråd

en: All the terms in a vocabulary.
da: Alle termerne i et ordforråd.

en: "@s" terms
da: "@s" termer

en: Maximum depth
da: Maksimumdybde

en: Define the maximum depth of terms being displayed.
da: Angive maksimumdybden af de viste termer.

en: Display as tree
da: Vis som træ

en: If checked, the terms are displayed in a tree, otherwise in a flat list.
da: Afkryds her for at vise termerne i et træ, ellers vises de i en flad liste.

en: A node object.
da: Et indholdselement-objekt.

en: Currently set to !link
da: Sat til !link

en: Invalid node selected.
da: Ugyldigt indholdselement valgt.

en: A node add form.
da: En formular til oprettelse af et indholdselement.

en: Select the node type for this form.
da: Vælg indholdstypen for denne formular.

en: A node edit form.
da: En formular til redigering af et indholdselement.

en: A single taxonomy term object.
da: Et enkelt taksonomi term-objekt.

en: A single user object.
da: Et enkelt brugerobjekt.

en: Taxonomy vocabulary
da: Ordforråd

en: A single taxonomy vocabulary object.
da: Et enkelt taksonomi ordforråds-objekt.

en: Select the vocabulary for this form.
da: Vælg ordforrådet for denne formular.

en: New @s
da: Ny @s

en: Add argument
da: Tilføj argument

en: relationship
da: relation

en: Add relationship
da: Tilføj relation

en: Add context
da: Tilføj kontekst

en: Required contexts
da: Obligatoriske kontekster

en: required context
da: obligatorisk kontekst

en: Add required context
da: Tilføj obligatorisk kontekst

en: Close Window
da: Luk vindue

en: Close window
da: Luk vindue

en: Remove this item
da: Fjern dette element

en: Add @type "@context"
da: Tilføj @type "@context"

en: Edit @type "@context"
da: Redigér @type "@context"

en: Enter a name to identify this !type on administrative screens.
da: Indtast et navn til at identificere denne !type på administrationssider.

en: Keyword
da: Nøgleord

en: Enter a keyword to use for substitution in titles.
da: Indtast et nøgleord til brug for erstatninger i titler.

en: Ignore it; content that requires this context will not be available.
da: Ignorér det; indhold som kræver denne kontekst vil ikke være tilgængeligt.

en: If the argument is missing or is not valid, select how this should behave.
da: Vælg hvordan dette skal opføre sig hvis argumentet mangler eller er ugyldigt.

en: Context @count
da: Kontekst @count

en: 1 year | @count years
da[0]: 1 år
da[1]: @count år

en: 1 week | @count weeks
da[0]: 1 uge
da[1]: @count uger

en: 1 min | @count min
da[0]: 1 minut
da[1]: @count minutter

en: 1 sec | @count sec
da[0]: 1 sek.
da[1]: @count sekunder

en: Show all
da: Vis alle

en: Choose layout
da: Vælg layout

en: Missing content type
da: Manglende indholdstype

en: Add content to !s
da: Tilføj indhold til !s

en: Configure !subtype_title
da: Indstil !subtype_title

en: Panel settings
da: Panelindstillinger

en: No title
da: Ingen titel

en: Unknown context
da: Ukendt kontekst

en: No context
da: Ingen kontekst

en: You may use %keywords from contexts, as well as %title to contain the original title.
da: Du kan bruge %keywords fra kontekster, samt %title for at bruge den oprindelige titel.

en: Context %count
da: Kontekst %count

en: Columns
da: Kolonner

en: Row @row, Column @col
da: Række @row, Kolonne @col

en: Single column
da: Enkelt kolonne

en: Module name
da: Modulnavn

en: Enter the module name to export code to.
da: Indtast navnet på modulet som koden skal eksporteres til.

en: Untitled mini panel
da: Minipanel uden titel

en: Local
da: Lokal

en: Panel layout
da: Panel-layout

en: Panel content
da: Panelindhold

en: Add a node from your site as content.
da: Tilføj en node til dit site, som indhold.

en: To use a NID from the URL, you may use %0, %1, ..., %N to get URL arguments. Or use @0, @1, @2, ..., @N to use arguments passed into the panel.
da: Du kan bruge %0, %1, ..., %N for at bruge NID fra URL-argumenterne. Ellers kan du bruge @0, @1, @2, ..., @N for at bruge panelets argumenter.

en: Leave node title
da: Behold titel

en: Advanced: if checked, do not touch the node title; this can cause the node title to appear twice unless your theme is aware of this.
da: Avanceret: hvis feltet ikke er markeret påvirkes titlen ikke; dette kan resultere i at titlen vises to gange med mindre dit tema er opmærksom på det.

en: Invalid node
da: Ugyldigt indhold

en: Node loaded from @var
da: Indholdselement indlæst fra @var

en: Deleted/missing node @nid
da: Slettet/manglende indholdselement @nid

en: Page settings
da: Sideindstillinger

en: Path is required.
da: Stien er påkrævet.

en: Disable Drupal blocks/regions
da: Déaktiver Drupal-blokke/regioner

en: CSS code
da: CSS-kode

en: Simple cache
da: Simpel cache

en: Argument wildcard
da: Joker argument

en: No argument
da: Intet argument

en: From context
da: Fra kontekst

en: From panel argument
da: Fra panelargument

en: Input on pane config
da: Indtast på pane-konfigurationen

en: Required context
da: Påkrævet kontekst

en: Panel argument
da: Panelargument

en: If "From panel argument" is selected, which panel argument to use.
da: Hvis "fra panel argument" er valgt: hvilket panel argument der skal bruges.

en: Sixth
da: Sjette

en: Fixed argument
da: Fast argument

en: If "Fixed" is selected, what to use as an argument.
da: Hvis "fast" er valgt: hvad der skal bruges som argument.

en: If this argument is presented to the panels user, what label to apply to it.
da: Hvilken label der skal gives til dette argument hvis det vises til en panels-bruger.

en: Use pager
da: Brug pager

en: Items to display
da: Antal elementer

en: Offset
da: Forskydning

en: Link to view
da: Link til view

en: More link
da: Mere-link

en: More link text
da: Tekst på "Mere"-link

en: Link title to view
da: Link titel til view

en: Provide a "more" link that links to the view
da: Vis et "mere" link som linker til viewet

en: This is independent of any more link that may be provided by the view itself; if you see two more links, turn this one off. Views will only provide a more link if using the "block" type, however, so if using embed, use this one.
da: Dette er uafhængigt af et eventuelt mere-link fra viewet; hvis du ser to mere-links skal du deaktivere dette link. Views viser kun et mere-link hvis du bruger "block"-typen, så hvis du bruger "embed" skal du bruge dette link.

en: Display feed icons
da: Vis feed-ikoner

en: Num posts
da: Antal indlæg

en: Send arguments
da: Send argumenter

en: Deleted/missing view @view
da: Slettet/manglende view @view

en: Book parent
da: Overordnet bog

en: Adds a book parent from a node context.
da: Tilføjer en overordnet bogside fra en indholdskontekst.

en: Immediate parent
da: Nærmeste overordnede

en: Top level book
da: Øverste bog

en: Term from node
da: Term fra indholdselement

en: Adds a taxonomy term from a node context; if multiple terms are selected, this will get the "first" term only.
da: Tilføjer en taksonomiterm fra en indholdselementkontekst; hvis flere termer er valgt vil dette kun give den "første" term.

en: Term parent
da: Overordnet term

en: Adds a taxonomy term parent from a term context.
da: Tilføjer en overordnet taksonomiterm fra en term-kontekst.

en: Top level term
da: Øverste term

en: System block
da: Systemblok

en: Black
da: Sort

en: Greek
da: Græsk

en: contains
da: indeholder

en: Message Body
da: Besked

en: Postal address
da: Adresse

en: Machine name
da: Internt navn

en: Edit rule
da: Redigér regel

en: Print
da: Udskriv

en: University
da: Universitet

en: Locked
da: Låst

en: Registration form
da: Registreringsformular

en: Joined
da: Indmeldt

en: Selection type
da: Udvalgstype

en: Any
da: Nogen

en: No name
da: Intet navn

en: Node count
da: Antal indholdselementer

en: Text only
da: Kun tekst

en: Finish
da: Afslut

en: Enable the search module to search help.
da: Aktiver søgemodulet for at søge i hjælpeteksten.

en: Module help index
da: Hjælp til modul

en: Search help
da: Søg i hjælp

en: Advanced help
da: Avanceret hjælp

en: Allow advanced help and documentation.
da: Tilbyd avanceret hjælp og dokumentation.

en: Click the help icon to view some example help about the PHP programming language (from wikipedia.org). Be sure to run cron to update the index if you want to try out the search features.
da: Klik på ikonet for at se et eksempel på hjælp til PHP programmeringssproget (fra wikipedia.org). Husk at køre cron for at opdatere indekset hvis du vil prøve søgefunktionen.

en: Advanced help example
da: Advanced Help eksempel

en: A example help module to demonstrate the advanced help module.
da: Et modul som demonstrerer brugen af Advanced Help modulet.

en: Skip to main content
da: Gå til hovedindhold

en: Edit forum
da: Redigér forum

en: Default order
da: Sortering

en: Default format
da: Standardformat

en: ZIP Code
da: Postnummer

en: deleted
da: slettet

en: Containing any of the words
da: Indeholdende et af ordene

en: Containing the phrase
da: Indeholder sætningen

en: Containing none of the words
da: Indeholder ingen af ordene

en: Number of views
da: Antal visninger

en: Or
da: Eller

en: Underline
da: Understreg

en: Cut
da: Klip

en: Paste
da: Sæt ind

en: Ordered list
da: Ordnet liste

en: Unordered list
da: Uordnet liste

en: Font family
da: Skriftfamilie

en: About
da: Om

en: Case sensitive
da: Forskel på store/små bogstaver

en: Radio Buttons
da: Radioknapper

en: Content bottom
da: Indhold bund

en: Add row
da: Tilføj række

en: Icon only
da: Kun ikon

en: Select the visual style of the link.
da: Vælg linkets visuelle stil.

en: Link class
da: Linkklasse

en: Default theme
da: Standardtema

en: Column
da: Kolonne

en: Default sort
da: Standardsortering

en: sort by @s
da: sorter efter @s

en: and
da: og

en: Optional URL
da: Valgfri URL

en: Allow user-entered tokens
da: Tillad brugerne at indtaste symboler

en: Rel Attribute
da: Rel-attribut

en: When output, this link will have this rel attribute. The most common usage is <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a> which prevents some search engines from spidering entered links.
da: Når linket vises vil det have denne rel-attribut. Den meest alinidelig brug er <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a>, som forhindrer visse søgemaskiner i at indeksere indtastede links.

en: At least one title or URL must be entered.
da: Der skal indtastes mindst en titel eller URL.

en: You cannot enter a title without a link url.
da: Du kan ikke indtaste en titel uden en link URL.

en: Title, as link (default)
da: Titel, som link (standard)

en: URL, as link
da: URL, som link

en: Short, as link with title "Link"
da: Kort, som link med titlen "Link"

en: Label, as link with label as title
da: Etiket, som link med etiket som titel

en: Separate title and URL
da: Separat titel og URL

en: Content language
da: Indholdssprog

en: All comments
da: Alle kommentarer

en: Add new rule
da: Tilføj ny regel

en: Save rule
da: Gem regel

en: !title<br />by !author<br />@date_posted
da: !title<br>af !author<br>@date_posted

en: !title<br />by !author<br />@time ago
da: !title<br>af !author<br>@time ago

en: by !author<br />@date_posted
da: af !author<br>@date_posted

en: by !author<br />@time ago
da: af !author<br>for @time siden

en: Add @type
da: Tilføj @type

en: Not promoted
da: Ikke forfremmet

en: Not sticky
da: Ikke sticky

en: Parent comment
da: Overordnet kommentar

en: The parent comment.
da: Den overordnede kommentar.

en: Author's website
da: Forfatterens website

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
da: Vis kommentarens dybde hvis den er trådet.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
da: Sortér efter den trådede rækkefølge. Holder svar på kommentarer sammen med deres overordnede kommentar.

en: Reply-to link
da: Svar-link

en: Provide a simple link to reply to the comment.
da: Et simpelt link til at besvare kommentaren.

en: Text to display
da: Tekst der skal vises

en: Link this field to its user or an author's homepage
da: Link dette felt til dets bruger eller en forfatters hjemmeside

en: Newest first
da: Nyeste først

en: field
da: felt

en: nodes
da: indholdselementer

en: Formatter
da: Formatering

en: New posts
da: Nye indlæg

en: clone
da: klon

en: Week @week
da: Uge @week

en: Provide modules with a cache that lasts for a single page request.
da: Giver moduler en cache som varer en enkelt request.

en: Regions
da: Regioner

en: Set this context when viewing a node page or using the add/edit form of one of these content types.
da: Aktivér denne kontekst ved visning af indhold eller ved visning af tilføjelses- eller redigeringsformularen for en af disse indholdstyper.

en: Set this context when a node in the selected book is viewed.
da: Aktivér denne kontekst når indhold i den valgte bog vises.

en: Set this context when displaying the page of one of these views.
da: Aktivér denne kontekst ved visning af en side i et af disse views.

en: Provides a simple UI for settings up a site structure using Context.
da: En simpel grænseflade til at definere sitets struktur med Context.

en: Target
da: Mål

en: Time ago
da: Tid siden

en: Create @name
da: Opret @name

en: @type %title has been deleted.
da: @type %title slettet.

en: Not enabled
da: Ikke aktiveret

en: The taxonomy vocabulary ID
da: Ordforrådets ID

en: Sort direction
da: Sorteringsretning

en: Radios
da: Radioknapper

en: Block type
da: Bloktype

en: Effect
da: Effekt

en: Fonts
da: Skrifttyper

en: This node
da: Dette indholdselement

en: Main Content
da: Hoved-indhold

en: Show @count value(s)
da: Vis @count værdi(er)

en: starting from @count
da: startende med @count

en: Landscape
da: Landskab

en: Portrait
da: Portræt

en: Error message
da: Fejlmeddelelse

en: Speed
da: Hastighed

en: Activities
da: Aktiviteter

en: The language the content is in.
da: Indholdets sprog.

en: Response code
da: Responskode

en: Delete profile
da: Slet profil

en: Patterns
da: Mønstre

en: Entity type
da: Entitetstype

en: Send Message
da: Send besked

en: User roles
da: Brugerroller

en: Organizations
da: Organisationer

en: User account
da: Brugerkonto

en: Importing
da: IMport

en: Acronym
da: Akronym

en: More link path
da: Mere link-sti

en: Most Popular Content
da: Mest populære indhold

en: Button text
da: Knaptekst

en: Title only
da: Kun titel

en: Select All
da: Markér alle

en: Not defined
da: Ikke defineret

en: Deslash
da: Fjern skråstreger

en: If enabled, this option will remove the trailing slash from requests. This stops requests such as <code>example.com/node/1/</code> failing to match the corresponding alias and can cause duplicate content. On the other hand, if you require certain requests to have a trailing slash, this feature can cause problems so may need to be disabled.
da: Hvis denne indstilling aktiveres fjernes alle afsluttende skråstreger fra forespørgsler. Det sikrer at forespørgsler som f.eks. <code>example.com/node/1/</code> matcher det korrekte alias og ikke skaber dubleret indhold. Hvis du kræver at visse forespørgsler har afsluttende skråstreger kan denne indstilling give problemer, og skal muligvis slås fra.

en: Non-clean to Clean
da: Ikke-ren til ren

en: If enabled, this option will redirect from non-clean to clean URL (if Clean URL's are enabled). This will stop, for example, node 1  existing on both <code>example.com/node/1</code> AND <code>example.com?q=node/1</code>.
da: Hvis denne indstilling aktiveres viderestilles der fra en ikke-ren til en ren URL (hvis rene URLer er aktiveret). Det hindrer f.eks. at node 1 eksisterer på både <code>example.com/node/1</code> OG <code>example.com?q=node/1</code>.

en: Remove Trailing Zero Argument
da: Fjern afsluttende nul-argument

en: Enabled for taxonomy term pages only
da: Kun aktiveret på taksonomiterm-sider

en: Enabled for all pages
da: Aktiveret på alle sider

en: Menu Access Checking
da: Tjek menuadgang

en: Case Sensitive URL Checking
da: Versalfølsomme URL-tjek

en: This module will do a 301 redirect for all nodes which have an alias but are not using that alias.
da: Modulet foretager en 301-omdirigering for alle indholdselementer som har et alias, men som ikke bruger aliaset.

en: Global Redirect
da: Global Omdirigering

en: Chose which features you would like enabled for Global Redirect
da: Vælg hvilke af Global Redirect's funktioner du ønsker at aktivere

en: Searches for an alias of the current URL and 301 redirects if found. Stops duplicate content arising when path module is enabled.
da: Søger efter et alias for den aktuelle URL og laver en 301-omdirigering hvis det findes. Stopper dubleret indhold når path-modulet er aktiveret.

en: If enabled, the module will compare the current URL to the alias stored in the system. If there are any differences in case then the user will be redirected to the correct URL.
da: Hvis denne indstilling aktiveres sammenligner modulet den aktuelle URL med aliaset i systemet. Hvis der er forskel på store og små bogstaver viderestilles brugeren til den korrekte URL.

en: Inherit
da: Arv

en: Configure content access control.
da: Indstil adgang til indhold.

en: User access control lists
da: Bruger adgangskontrollister

en: These settings allow you to grant access to specific users.
da: Med disse indstillinger kan du give adgang til specifikke brugere.

en: Content access: No access is granted.
da: Content access: Ingen adgang givet.

en: Content access: author of the content can access
da: Content access: Indholdets forfatter kan tilgå

en: Content access: %role can access
da: Content access: %role kan tilgå

en: Mime type
da: Mime-type

en: 1 month | @count months
da[0]: 1 måned
da[1]: @count måneder

en: This option enables bilinear interpolation of the distortion which makes the image look smoother, but it is more CPU intensive.
da: Dette valg aktiverer biliniær interpolation af forvrængningen, som får billedet til at se mere jævnt ud, men er mere CPU-tungt.

en: Add salt and pepper noise
da: Tilføj "salt og peber" støj

en: The image CAPTCHA is a popular challenge where a random textual code is obfuscated in an image. The image is generated on the fly for each request, which is rather CPU intensive for the server. Be careful with the size and computation related settings.
da: Billed-CAPTCHAen er en populær udfordring hvor en tilfældig tekstkode skjules i et billede. Billedet genereres i farten for hver anmodning, hvilket er ganske CPU-intensivt for serveren. Vær varsom med størrelsen og de beregningsrelaterede indstillinger.

en: Add region
da: Tilføj region

en: Generate
da: Opret

en: Display format
da: Visningsformat

en: Custom format
da: Tilpasset format

en: Skin settings
da: Indstillinger for tema

en: The date the node was last updated.
da: Datoen hvor indholdselementet sidst blev opdateret.

en: Category ID
da: Kategori ID

en: Button alignment
da: Knapjustering

en: Example:
da: Eksempel:

en: Registration
da: Tilmelding

en: Relations
da: Relationer

en: Invalid display id @display
da: Ugyldig display-ID @display

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
da: Fejl: håndtering af @table > @field eksisterer ikke!

en: Do not use a relationship
da: Brug ikke en forbindelse

en: Display type
da: Display-type

en: Confirm e-mail address
da: Bekræft e-mail-adresse

en: export
da: eksportér

en: No content available.
da: Der er intet indhold at vise.

en: Custom pages
da: Tilpassede sider

en: The cache has been cleared.
da: Cachen er blevet ryddet.

en: Colon
da: Kolon

en: Run cron
da: Kør cron

en: Run updates
da: Kør opdateringer

en: Enable developer modules
da: Aktivér udviklermoduler

en: Disable developer modules
da: Deaktivér udviklermoduler

en: Current anonymous / authenticated users
da: Aktuelle anonyme / godkendte brugere

en: Disabled these modules: !module-list.
da: Deaktiverede følgende moduler: !module-list.

en: No developer modules are enabled.
da: Ingen udviklermoduler er aktiveret.

en: Warning message
da: Advarselsmeddelelse

en: of
da: af

en: Title field
da: Titelfelt

en: translate
da: oversæt

en: Dark Blue
da: Mørkeblå

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
da: Filen %file kan ikke gemmes. En ukendt fejl opstod.

en: The specified file %name could not be uploaded.
da: Den valgte fil %name kan ikke uploades.

en: Column settings
da: Indstillinger for kolonne

en: No link
da: Intet link

en: Is not one of
da: er ikke én af

en: Infinite
da: Uendelig

en: Meta tags
da: Meta-tags

en: Row
da: Række

en: Row settings
da: Rækkeindstillinger

en: Migration
da: Migrering

en: Item1
da: Element1

en: The stuff for item 1.
da: Tingen til element 1.

en: Item2
da: Element2

en: A relcontext object.
da: Et relcontext objekt.

en: Adds a relcontext from existing simplecontext.
da: Tilføjer en relcontext fra en eksisterende simplecontext.

en: Scheduling
da: Planlægning

en: IP address
da: IP-adresse

en: permissions
da: tilladelser

en: Maximum width
da: Maksimumbredde

en: Autocomplete matching
da: Autocomplete matchning

en: Starts with
da: Starter med

en: Page elements
da: Sideelementer

en: Secondary tabs
da: Sekundære faneblade

en: Variants
da: Varianter

en: Autocomplete
da: Autofuldfør

en: First sidebar
da: Første sidepanel

en: Second sidebar
da: Andet sidepanel

en: Decimal point
da: Decimaltegn

en: Temporary
da: Midlertidig

en: Zoom level
da: Zoomniveau

en: Delete selected files
da: Slet valgte filer

en: No files available.
da: Ingen filer tilgængelige.

en: Custom date format
da: Tilpasset datoformat

en: Book outline
da: Indholdsfortegnelse

en: Revision information
da: Versioner

en: Citation
da: Citat

en: Hide submit button
da: Skjul submit-knap

en: Root term
da: Rodterm

en: Kilometers
da: Kilometer

en: Is one of
da: Er en af

en: Expression
da: Udtryk

en: Sitewide context
da: Global kontekst

en: Should this context always be set? If <strong>true</strong>, this context will be active across your entire site.
da: Skal konteksten altid være aktiv? Hvis ja vil denne kontekst være aktiv på hele sitet.

en: Provides this text as a <strong>$section_title</strong> variable for display in page.tpl.php when this context is active.
da: Tilvejebringer denne tekst som en <strong>$section_title</strong> variabel i page.tpl.php når denne kontekst er aktiv.

en: Section subtitle
da: Sektionsunderoverskrift

en: Provides this text as a <strong>$section_subtitle</strong> variable for display in page.tpl.php when this context is active.
da: Tilvejebringer denne tekst som en <strong>$section_subtitle</strong> variabel i page.tpl.php når denne kontekst er aktiv.

en: Section class
da: Sektionsklasse

en: Inject the selected css when this context is set.
da: Indsætter den valgte CSS når denne kontekst er aktiv.

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
da: Adgang gives til brugere med den angivne tilladelsesstreng.

en: Replies to my comment
da: Svar på min kommentar

en: Notify me when new comments are posted
da: Giv mig besked når der indsendes nye kommentarer

en: If you want to subscribe to comments you must supply a valid e-mail address.
da: Hvis du ønsker at abonnere på kommentarer skal du angive en gyldig e-mail-adresse.

en: No notifications
da: Ingen underretninger

en: Email to unsubscribe
da: E-mail som skal afmeldes

en: Unsubscribe this e-mail
da: Afmeld denne e-mail

en: There were no active comment notifications for that email.
da: Der er ingen aktive kommentarunderretninger for den e-mail.

en: Content types to enable for comment notification
da: Indholdstyper som skal aktiveres til kommentarunderretning

en: Comments on content types enabled here will have the option of comment notification.
da: Det vil være muligt at modtage underretning om kommentarer på de indholdstyper som markeres her.

en: Available subscription modes
da: Tilgængelige abonnementsformer

en: Choose which notification subscription styles are available for users
da: Vælg hvilke underretningsabonnementer er tilgængelige for brugerne

en: Default state for the notification selection box for anonymous users
da: Standardtilstand for underretningsvalg-feltet for anonyme brugere

en: Default mail text for sending out notifications to commenters
da: Standard mail-tekst der sendes som underretning til kommentatorerne

en: Default mail text for sending out the notifications to node authors
da: Standard mail-tekst der sendes som underretning til forfattere

en: Email unsubscribed from 1 comment notification. | Email unsubscribed from @count comment notifications.
da[0]: E-mail afmeldt fra 1 kommentarunderretning.
da[1]: E-mail afmeldt fra @count kommentarunderretninger.

en: Configure settings for e-mails about new comments.
da: Konfigurér indstillinger for e-mails om nye kommentarer.

en: Unsubscribe an email from all notifications.
da: Afmeld en e-mail fra alle underretninger.

en: Stores information about which commenters on the site have subscriped to followup emails.
da: Gemmer information om hvilke kommentatorer på sitet som abonnerer på underretnings-e-mails.

en: Comma
da: Komma

en: Semicolon
da: Semikolon

en: Show All
da: Vis alle

en: Uses
da: Bruger

en: What additional information should be displayed on your search results page?
da: Hvilken ekstra information skal der vises på din søgeresultatside?

en: Display text snippet
da: Vis tekststump

en: Display content type
da: Vis indholdstype

en: Display author name
da: Vis forfatternavn

en: Display posted date
da: Vis oprettelsesdato

en: Display comment count
da: Vis antal kommentarer

en: Display attachment count
da: Vis antal vedhæftninger

en: Frontpage
da: Forside

en: Comments are responses to node content.
da: Kommentarer er svar på indhold.

en: Users who have created accounts on your site.
da: Brugere som har oprettet en konto på dit site.

en: Is empty (NULL)
da: Er tom (NULL)

en: not empty
da: ikke tom

en: Theming information
da: Theming-information

en: Ends with
da: Ender med

en: Undated
da: Udateret

en: Upload date
da: Upload-dato

en: Do not cache
da: Skal ikke caches

en: The title to use when this argument is present; it will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
da: Titlen som bruges når dette argument er til stedet; det tilsidesætter titlen på oversigten og titler fra tidligere argumenter. Du kan bruger procent-erstatning til at indsætte argument-titler. Brug "%1" for det første argument, "%2" for det ander, osv.

en: Action to take if argument is not present
da: Handling hvis der ikke findes et argument

en: If this value is received as an argument, the argument will be ignored; i.e, "all values"
da: Hvis denne værdi modtages som et argument, bliver argumentet ignoreret; f.eks. "alle værdier"

en: Wildcard title
da: Joker-titel

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
da: Titlen som bruges som joker i andre udskiftninger

en: Action to take if argument does not validate
da: Handling som udføres hvis argumentet ikke validerer

en: The protocols displayed here are those globally available. You may add more protocols by modifying the <em>filter_allowed_protocols</em> variable in your installation.
da: Protokollerne som vises her er dem, som er globalt tilgængelige. Du kan tilføje flere protokoller ved at tilpasse variablen <em>filter_allowed_protocols</em> i din installation.

en: Link this field to its user
da: Link feltet til dets bruger

en: This will override any other link you have set.
da: Tilsidesætter alle andre links du har angivet.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
da: OVerskriv værdien for at vise anonyme brugere

en: Text to display for anonymous users
da: Tekst der vises til anonyme brugere

en: Writable
da: Skrivbar

en: Use default RSS settings
da: Brug standard RSS-indstillinger

en: Title plus teaser
da: Titel og smagsprøve

en: Front page feed
da: Forside feed

en: Primary
da: Primær

en: Search type
da: Søgetype

en: Default style
da: Standardudseende

en: Tab weight
da: Fanevægt

en: Additional Settings
da: Yderligere indstillinger

en: User: ID
da: Bruger: ID

en: User picture preset
da: Brugerbillede forudindstilling

en: No role
da: Ingen rolle

en: View link
da: Vis-link

en: File preview
da: Fil preview

en: The size of the file.
da: Filens størrelse.

en: The MIME type of the file.
da: Filens MIME-type.

en: Link this field
da: Link feltet

en: @type %title has been updated.
da: @type %title opdateret.

en: Menu links
da: Menu-links

en: Link title
da: Linktitel

en: Theme registry
da: Tema-registreringsdatabase

en: Thank you email subject
da: Emne på takke-mail

en: Delete link
da: Slet-link

en: Filter the view to the currently logged in user.
da: Filtrer oversigten til den aktuelle bruger.

en: Localization
da: Lokalisering

en: Cache once for everything (global)
da: Gem én gang for alting (global)

en: Per page
da: Pr. side

en: Per role
da: Pr. rolle

en: Per role per page
da: Pr. rolle pr. side

en: Per user
da: Pr. bruger

en: Per user per page
da: Pr- bruger pr. side

en: Display the results as a slideshow.
da: Vis resultater som et diasshow.

en: Create new
da: Opret ny

en: Has Avatar
da: Har avatar

en: Capitalize first letter
da: Stort begyndelsesbogstav

en: Slash
da: Skråstreg

en: Main menu
da: Hovedmenu

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
da: Brugeren %name brugte et engangslogind-link %timestamp.

en: New user: %name (%email).
da: Ny bruger: %name (%email).

en: Logged in user
da: Brugeren som er logget ind

en: Custom text
da: Tilpasset tekst

en: Processed @current out of @total.
da: Har importeret @current af @total.

en: Show title
da: Vis titel

en: Show the title of the view above the attached view.
da: Vis titlen over det tilknyttede view.

en: sorted by
da: sorteret efter

en: First letter of name
da: Første bogstav i navnet

en: First two letters of name
da: Første to bogstaver i navnet

en: Abbreviated name
da: Forkortet navn

en: Show week numbers
da: Vis ugenumre

en: 3 items
da: 3 elementer

en: 5 items
da: 5 elementer

en: 10 items
da: 10 elementer

en: Too many items
da: For mange elementer

en: Show maximum, add 'more' link
da: Vis maksimum, tilføj 'mere' link

en: Hide all, add link to day
da: Skjul alle, tilføj link til dag

en: Behavior when there are more than the above number of items in a single day. When there more items than this limit, a link to the day view will be displayed.
da: Opførsel når der er flere end det ovennævnte antal elementer på en enkelt dag. Når der er flere elementer end denne grænseværdi vises et link til dagsvisningen.

en: Date year range
da: Dato årsinterval

en: Click to see all @count events
da: Klik for at se alle @count arrangementer

en: Views plugin to display views containing dates as Calendars.
da: Views-plugin som viser views, der indeholder datoer, som kalendre.

en: The dates are invalid.
da: Datoerne er ugyldige.

en: Repeats
da: Gentager

en: !repeats_every_interval on the !date_order !day_of_week
da: !repeats_every_interval på den !date_order !day_of_week

en: !repeats_every_interval every !day_of_week
da: !repeats_every_interval hver !day_of_week

en: !repeats_every_interval on the !month_days of !month_names
da: !repeats_every_interval på den !month_days af !month_names

en: !repeats_every_interval on !month_names
da: !repeats_every_interval i !month_names

en: !repeats_every_interval until !until_date
da: !repeats_every_interval indtil !until_date

en: !repeats_every_interval except !except_dates
da: !repeats_every_interval undtagen !except_dates

en: !repeats_every_interval where the week start on !day_of_week
da: !repeats_every_interval hvor ugen starter med !day_of_week

en: every week | every @count weeks
da[0]: hver uge
da[1]: hver @count uge

en: every month | every @count months
da[0]: hver måned
da[1]: hver @count måned

en: every year | every @count years
da[0]: hvert år
da[1]: hvert @count år

en: every day | every @count days
da[0]: hver dag
da[1]: hver @count dag

en: Not Approved
da: Ikke godkendt

en: Remove group
da: Fjern gruppe

en: Drupal user
da: Drupal bruger

en: If you are only using this access control module, you can safely ignore this. If you are using multiple access control modules you can adjust the priority of this module.
da: Du kan roligt ignorere dette hvis du kun bruger dette adgangskontrolmodul. Hvis du bruger flere adgangskontrolmoduler kan du justere modulets prioritet.

en: You must enter your name.
da: Du skal indtaste dit navn.

en: No description
da: Ingen beskrivelse

en: Numbered list
da: Nummereret liste

en: Original file name
da: Oprindeligt filnavn

en: Not installed.
da: Ikke installeret

en: Thank You Message
da: Takkemeddelelse

en: You must enter a message.
da: Du skal indtaste en besked.

en: PDF version
da: PDF udgave

en: More help can be found at <a href="!help">LoginToboggan help</a>.
da: Yderligere hjælp kan findes i <a href="!help">hjælpen til LoginToboggan</a>.

en: <strong>Note:</strong> Logintoboggan module is installed. If you are using one of the custom login block types below, it is recommended that you set this to <em>&lt;none&gt;</em>.
da: <strong>Bemærk:</strong> Logintoboggan-modulet er installeret. Hvis du bruger nogen af de tilpassede login-formularer herunder anbefales det, at du sætter titlen til <em>&lt;ingen&gt;</em>.

en: Collapsible form
da: Sammenklappelig formular

en: 'Standard' is a standard login block, 'Link' is a login link that returns the user to the original page after logging in, 'Collapsible form' is a javascript collaspible login form.
da: 'Standard' er Drupals almindelige login-formular, 'Link' giver et link til login-siden, som sender brugeren tilbage til den oprindelige side efter login, 'Sammenklappelig formular' bruger samme formular som 'Standard', men den er klappet sammen som standard, så man skal trykke på 'Login' for at få den frem.

en: Set a custom message to appear at the top of the login block
da: Opret en brugerdefineret besked der vises i toppen af login-blokken

en: Please re-type your e-mail address to confirm it is accurate.
da: Gentag venligst din e-mail-adresse for at bekræfte at den er korrekt.

en: A validation e-mail has been sent to your e-mail address. In order to gain full access to the site, you will need to follow the instructions in that message.
da: En validerings-e-mail er sendt til din e-mail-adresse. For at kunne få adgang til sitet, skal du følge instruktionerne i e-mailen.

en: Your e-mail address and confirmed e-mail address must match.
da: Din e-mail-adresse og din bekræftede e-mail-adresse skal være ens.

en: LoginToboggan logged in block
da: LoginToboggan logget ind blok

en: Allow users to login using their e-mail address
da: Tillad brugerne at logge ind med deres e-mail-adresse

en: Users will be able to enter EITHER their username OR their e-mail address to log in.
da: Brugere vil kunne logge ind med ENTEN deres brugernavn eller e-mail-adresse.

en: Use two e-mail fields on registration form
da: Brug to e-mail-felter på registreringsformularen

en: User will have to type the same e-mail address into both fields. This helps to confirm that they've typed the correct address.
da: Brugeren skal skrive den samme e-mail-adresse i begge felter. Dette hjælper med at bekræfte, at de har skrevet den korrekte adresse.

en:  More help in writing the e-mail message can be found at <a href="!help">LoginToboggan help</a>.
da:  Mere hjælp til at skrive e-mail-meddelelsen kan findes under <a href="!help">hjælp til LoginToboggan</a>.

en: Set password
da: Angiv adgangskode

en: Never delete
da: Slet aldrig

en: Delete unvalidated users after
da: Slet ikke-godkendte brugere efter

en: Redirections
da: Omdirigeringer

en: Present login form on access denied (403)
da: Vis loginformular ved adgang nægtet (403)

en: Display login successful message
da: Vis besked ved fuldendt login.

en: Minimum password length
da: Minimum længde på kodeord

en: You must enter a password.
da: Du skal indtaste en adgangskode.

en: The password contains an illegal character.
da: Adgangskoden indeholder et ugyldigt tegn.

en: The password is too short: it must be at least %min_length characters.
da: Adgangskoden er for kort: den skal være på mindst %min_length tegn.

en: You have successfully validated your e-mail address.
da: Du har succesfuldt godkendt din e-mail-adresse.

en: Your account is currently blocked -- login cancelled.
da: Din konto er i øjeblikket blokeret - login annulleret.

en: You have successfully validated %user.
da: Du har succesfuldt godkendt %user.

en: Account validation
da: Kontogodkendelse

en: re-send validation e-mail
da: gensend bekræftelses-mail

en: This name has already been taken by another user.
da: Dette navn er allerede blevet taget af en anden bruger.

en: This e-mail has already been taken by another user.
da: Denne e-mail er allerede blevet taget af en anden bruger.

en: If required, you may reset your password from: !url
da: Om nødvendigt kan du nulstille din adgangskode på: !url

en: A validation e-mail has been sent to the user's e-mail address.
da: Der er sendt en godkendelses-mail til brugerens e-mail-adresse.

en: Username or e-mail address
da: Brugernavn eller e-mail-adresse

en: Username or e-mail
da: Brugernavn eller e-mail

en: You may login with either your assigned username or your e-mail address.
da: Du kan logge ind med dit tildelte brugernavn eller din e-mail-adresse.

en: The password field is case sensitive.
da: Der er forskel på store og små bogstaver i adgangskoden.

en: E-mail validation URL used for %name with timestamp @timestamp.
da: E-mail godkendelses-URL brugt af %name med timestamp @timestamp.

en: Set up custom login options like instant login, login redirects, pre-authorized validation roles, etc.
da: Opret brugerdefinerede login-muligheder som f.eks. hurtig login, omdirigering efter login, forudvalgte roller, etc.

en: Validate e-mail address
da: Validér e-mail-adresse

en: Re-send validation e-mail
da: Gensend validerings-e-mail

en: Improves Drupal's login system.
da: Forbedrer Drupals loginsystem.

en: Secondary
da: Sekundær

en: No fields available.
da: Ingen felter til rådighed.

en: No alias
da: Intet alias

en: Numeric
da: Numerisk

en: Teaser break
da: Resumé-brud

en: Custom URL
da: Brugerdefineret URL

en: form
da: formular

en: Edit link
da: Redigér-link

en: Submit button text
da: Tekst på indsend-knap

en: Date field(s)
da: Dato felt(er)

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
da: Metode til håndtering af flere datofelter i samme forespørgsel. Retunér elementer, som matcher ét af datofelterne (dato = felt_1 ELLER felt_2), eller kun dem, som matcher alle valgte datofelter (dato = felt_1 OG felt_2).

en: You must select at least one date field for this filter.
da: Du skal vælge mindst ét datofelt til dette filter.

en: Missing date fields!
da: Manglende datofelter!

en: (@field) <strong>Exposed</strong> @widget @format
da: (@field) <strong>Eksponeret</strong> @widget @format

en: The page has been deleted.
da: Siden er blevet slettet.

en: Lowercase
da: Minuskler

en: Punctuation
da: Tegnsætning

en: Point
da: Punkt

en: Add comment link
da: Tilføj kommentar-link

en: %editor profile for %format
da: %editor profil for %format

en: Enabled by default
da: Aktiveret som standard

en: The default editor state for users having access to this profile. Users are able to override this state if the next option is enabled.
da: Standard editor-tilstand for brugere med adgang til denne profil. Brugere kan tilsidesætte denne tilstand hvis det næste vag aktiveres.

en: If allowed, users will be able to choose their own editor default state in their user account settings.
da: Lad brugerne bestemme deres egen editor-tilstand under deres brugerindstillinger.

en: Show <em>enable/disable rich text</em> toggle link
da: Vis <em>aktivér/deaktivér rig tekst</em>-vælger

en: Whether or not to show the <em>enable/disable rich text</em> toggle link below a textarea. If disabled, the user setting or global default is used (see above).
da: Hvorvidt linket <em>aktivér/deaktivér rig tekst</em> skal vises under tekstområdet. Deaktivér for at anvende brugerindstillingen eller den globale standard (se ovenfor).

en: This option controls whether the editor toolbar is displayed above or below the editing area.
da: Angiv om værktøjslinjen skal vises over eller under redigeringsområdet.

en: This option controls the alignment of icons in the editor toolbar.
da: Angiv justeringen af ikonerne i editorens værktøjslinje.

en: Where to display the path to HTML elements (i.e. <code>body > table > tr > td</code>).
da: Hvor stien til HTML-elementerne skal vises (f.eks. <code>body > table > tr > td</code>).

en: This option gives you the ability to enable/disable the resizing button. If enabled, the Path location toolbar must be set to "Top" or "Bottom" in order to display the resize icon.
da: Dette valg giver dig mulighed for at aktivere/deaktivere knappen til ændring af størrelsen. Hvis dette valg er aktivt skal stiplaceringsværktøjslinjen sættes til "Top" eller "Bund" for at kunne vises ikonet til ændring af størrelsen.

en: If enabled, potentially malicious code like <code>&lt;HEAD&gt;</code> tags will be removed from HTML contents.
da: Fjern potentielt skadelig kode som <code>&lt;HEAD&gt;</code>-tags fra indholdet.

en: If enabled, the editor will insert TAB characters on tab and preserve other whitespace characters just like a PRE element in HTML does.
da: Hvis slået til vil editoren indsætte TAB-tegn ved tabulering og bevare blanktegn på samme måde som et PRE-element i HTML.

en: If enabled, HTML tags declaring the font size, font family, font color and font background color will be replaced by inline CSS styles.
da: Hvis slået til erstattes HTML tags som indeholder skriftstørrelse, skriftfamilie, skriftfarve og baggundsfarve med indlejret CSS.

en: If enabled, the editor will remove most linebreaks from contents. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
da: Hvis slået til fjerner editoren linjeskift fra indholdet. Deaktivering af dette valg kan hjælpe til at undgå konflikter med andre inputfiltre.

en: If enabled, the editor will re-format the HTML source code. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
da: Hvis slået til vil editoren omformatere HTML-kildekoden, Deaktivering af dette valg kan hjælpe til at undgå konflikter med andre inputfiltre.

en: Force cleanup on standard paste
da: Gennemtving oprydning ved indsættelse

en: If enabled, the default paste function (CTRL-V or SHIFT-INS) behaves like the "paste from word" plugin function.
da: Aktiveres dette opfører standard indsættelsesfunktionen (CTRL-V eller SHIFT-INS) sig på samme måde som "indsæt fra Word"-udvidelsen.

en: Comma separated list of HTML block formats. Possible values: <code>@format-list</code>.
da: Kommasepareret liste af HTML blokformater. Mulige værdier: <code>@format-list</code>.

en: Use theme CSS
da: Brug tema-CSS

en: Define CSS
da: Definér CSS

en: Editor default CSS
da: Editor standard-CSS

en: Defines the CSS to be used in the editor area.<br />Use theme CSS - loads stylesheets from current site theme.<br/>Define CSS - enter path for stylesheet files below.<br />Editor default CSS - uses default stylesheets from editor.
da: Definerer CSSen som bruges i redigeringsområdet.
    <ul>
    <li>Brug tema-CSS: Indlæser stylesheets fra det aktuelle site-tema.</li>
    <li>Definér CSS: Indtast stien til stylesheet-filerne herunder.</li>
    <li>Editor standard-CSS: Brug editorens standard-stylesheets.</li>
    </ul>

en: If "Define CSS" was selected above, enter path to a CSS file or a list of CSS files separated by a comma.
da: Hvis "Definér CSS" er valgt ovenfor indtastes en sti til en CSS-fil eller en liste af CSS-filer adskilt af et komma.

en: Available tokens: <code>%b</code> (base path, eg: <code>/</code>), <code>%t</code> (path to theme, eg: <code>themes/garland</code>)
da: Tilgængelige symboler: <code>%b</code> (basissti, f.eks.: <code>/</code>), <code>%t</code> (sti til tema, f.eks.: <code>themes/garland</code>)

en: Optionally define CSS classes for the "Font style" dropdown list.<br />Enter one class on each line in the format: !format. Example: !example<br />If left blank, CSS classes are automatically imported from all loaded stylesheet(s).
da: Angiv valgfri CSS-klasser for "Font-udseende"-rullemenuen.<br />Indtast én klasse pr. linje på formen: !format. Eksempel: !example<br />Hvis feltet er tomt importeres CSS-klasser automatisk fra alle indlæste stylesheets.

en: Wysiwyg profile for %format has been saved.
da: Wysiwyg-profil for %format er blevet gemt.

en: No editor
da: Ingen editor

en: Extract the archive and copy its contents into a new folder in the following location:<br /><code>@editor-path</code>
da: Udpak arkivet og kopiér dets indhold til en ny mappe på den følgende placering:<br /><code>@editor-path</code>

en: So the actual library can be found at:<br /><code>@library-filepath</code>
da: Så biblioteket kan findes i:<br /><code>@library-filepath</code>

en: Installation instructions
da: Installationsvejledning

en: There are no editor libraries installed currently. The following list contains a list of currently supported editors:
da: Der er ikke installeret nogen editor-biblioteker i øjeblikket. Den følgende liste indeholder alle understøttede editorer:

en: Are you sure you want to remove the profile for %name?
da: Ønsker du at fjerne profilen for %name?

en: Wysiwyg profile for %name has been deleted.
da: Wysiwyg-profil for %name er blevet slettet.

en: Wysiwyg
da: WYSIWYG

en: Configure client-side editors.
da: Indstil klientside editorer

en: Disable rich-text
da: Deaktivér Rich Text

en: Enable rich-text
da: Aktivér Rich Text

en: The version of %editor could not be detected.
da: Versionen af %editor kan ikke detekteres.

en: The installed version %version of %editor is not supported.
da: Den installerede version %version af %editor understøttes ikke.

en: Strike-through
da: Gennemstreg

en: Align left
da: Venstrejusteret

en: Align center
da: Centreret

en: Align right
da: Højrejusteret

en: Justify
da: Justeret

en: Forecolor
da: Forgrund

en: Backcolor
da: Baggrund

en: Horizontal rule
da: Vandret streg

en: Paste Text
da: Indsæt tekst

en: Paste from Word
da: Indsæt fra Word

en: Remove format
da: Fjern formatering

en: Character map
da: Tegnoversigt

en: HTML block format
da: HTML blokformat

en: Font style
da: Skriftstil

en: Create DIV container
da: Opret DIV-beholder

en: FitWindow
da: TilpasVindue

en: Check spelling
da: Stavekontrol

en: Autogrow
da: Voks automatisk

en: Table drag/resize
da: Tabel træk/skift størrelse

en: Table: Cell properties
da: Tabel: Celleegenskaber

en: Table: Insert row after
da: Tabel: Indsæt række efter

en: Table: Insert column after
da: Tabel: Indsæt kolonne efter

en: Table: Insert cell after
da: Tabel: Indsæt celle efter

en: Table: Delete rows
da: Tabel: Slet rækker

en: Table: Delete columns
da: Tabel: Slet kolonner

en: Table: Delete cells
da: Tabel: Slet celler

en: Table: Merge cells
da: Tabel: Flet celler

en: Table: Horizontal split cell
da: Tabel: Del celle horisontalt

en: Clean-up
da: Ryd op

en: Visual aid
da: Visuel hjælp

en: Fullscreen
da: Fuldskærm

en: Advanced horizontal rule
da: Avanceret vandret streg

en: Advanced image
da: Avanceret billede

en: Advanced link
da: Avanceret link

en: Auto save
da: Auto-gem

en: Context menu
da: Kontekstmenu

en: Left-to-right
da: Venstre-mod-højre

en: Right-to-left
da: Højre-mod-venstre

en: Emotions
da: Følelser

en: Inline popups
da: Indlejrede popop

en: Insert date
da: Indsæt dato

en: Insert time
da: Indsæt tid

en: Insert layer
da: Indsæt lag

en: Move forward
da: Flyt fremad

en: Move backward
da: Flyt bagud

en: Absolute
da: Absolut

en: Paste text
da: Indsæt tekst

en: Abbreviation
da: Forkortelse

en: Inserted
da: Indsat

en: Safari compatibility
da: Safari-kompatibilitet

en: Spell check
da: Stavekontrol

en: Font Color
da: Skriftfarve

en: Show/hide hidden elements
da: Vis/skjul skjulte elementer

en: Separate the teaser and body of this content
da: Adskil indholdets resumé og brødtekst

en: Parent term(s)
da: Overord

en: Broken handler @table.@field
da: Handler i stykker @table.@field

en: Skipping broken view @view
da: Springer over defekt view @view

en: Ajax callback for view loading.
da: Ajax-callbak til indlæsning af view.

en: Changes cannot be made to a locked view.
da: Et låst view kan ikke ændres.

en: Create customized lists and queries from your database.
da: Lav skræddersyede lister og forespørgsler fra din database.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
da: Administrativ grænseflade til Views. Uden dette modul kan du ikke oprette eller redigere dine views.

en: Broken/missing handler
da: Handler mangler eller er i stykker

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
da: Handleren for dette element mangler eller er i stykker og kan ikke bruges. Hvis handleren stammer fra et modul og modulet er deaktiveret kan den muligvis genskabes ved at genaktivere modulet. Ellers bør du nok slette dette element.

en: Current date
da: Aktuel dato

en: Current node's creation time
da: Aktuelle indholdselements oprettelsestidspunkt

en: Current node's update time
da: Aktuelle indholdselements opdateringstidspunkt

en: Do not display items with no value in summary
da: Vis ikke elementer som ikke har et resumé

en: Invalid input
da: Ugyldigt input

en: Fail basic validation if any argument is given
da: Afbryd basal validering hvis der gives et argument

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
da: Ved at markere dette felt kan du sikre dig at views mere flere argumenter end nødvendigt ikke validerer.

en: Glossary mode
da: Ordlistetilstand

en: Character limit
da: Tegn-grænse

en: No transform
da: Ingen transformering

en: Upper case
da: Store bogstaver

en: Lower case
da: Små bogstaver

en: Capitalize each word
da: Stort begyndelsesbogstav i hvert ord

en: Case in path
da: Som i sti

en: Transform spaces to dashes in URL
da: Omdan mellemrum til bindestreger i URL

en: Exclude from display
da: Ekskludér fra visning

en: Rewrite the output of this field
da: Omskriv output fra dette felt

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
da: Teksten som vises til dette felt. Du kan bruge HTML. Du kan indtaste data fra dette view ved at bruge erstatningsmønstrene herunder.

en: Output this field as a link
da: Udskriv dette felt som et link

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
da: Feltet laves til et link. Destinationen skal angives herunder.

en: Link path
da: Linksti

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
da: Drupal-stien eller den absolutte sti til dette link. Du kan indtaste data fra dette view ved at bruge erstatningsmønstrene herunder.

en: The CSS class to apply to the link.
da: Linkets CSS-klasse.

en: Prefix text
da: Præfiks

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
da: Tekst som vises før dette link. Kan indeholde HTML.

en: Suffix text
da: Suffiks

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
da: Tekst som vises efter dette link. Kan indeholde HTML.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
da: <p>Du skal tilføje yderligere felter til denne visning før dette felt kan bruges. Disse felter kan markeres som <em>Ekskludér fra visning</em> hvis du ønsker det. Bemærk at på grund af renderingsrækkefølgen kan du ikke bruge felter som kommer efter dette felt. Hvis du har behov for et felt som ikke vises her, skal du ændre rækkefølgen af dine felter.</p>

en: Trim this field to a maximum length
da: Beskær feltet til en maksimal længde

en: Trim only on a word boundary
da: Beskær kun ved ordgrænser

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
da: Markér dette hvis feltet kun skal beskæres ved ordgrænser. Det vil altid være det maksimale antal tegn eller mindre. Hvis der ikke er nogen ordgrænser kan det beskære feltet til ingenting.

en: Add an ellipsis
da: Tilføj en ellipse

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
da: Tilføj "…" hvis feltet er beskåret.

en: Strip HTML tags
da: Fjern HTML tags

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
da: Fjerner alle HTML tags.

en: Field can contain HTML
da: Feltet kan indeholde HTML

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
da: Kør HTML-retteren for at sikre at tags er lukket korrekt efter beskæring.

en: File size display
da: Visning af filstørrelse

en: Formatted (in KB or MB)
da: Formateret (i kB eller MB)

en: Raw bytes
da: Rå bytes

en: If checked, true will be displayed as false.
da: Hvis dette markeres vises sandt som falsk.

en: Time ago (with "ago" appended)
da: Tid siden (med "siden" tilføjet)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
da: Tidsrum (med "siden/fra nu af" tilføjet)

en: Round
da: Afrund

en: If checked, the number will be rounded.
da: Hvis dette markeres afrundes tallet.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
da: Angive hvor mange decimaler der skal udskrives efter decimaltegnet.

en: What single character to use as a decimal point.
da: Hvilket tegn der bruges som decimaltegn.

en: What single character to use as the thousands separator.
da: Hvilket tegn der bruges som tusindadskiller.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
da: Tekst der vises før tallet, som f.eks. et valutasymbol.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
da: Tekst der vises efter tallet, som f.eks. et valutasymbol.

en: Display as link
da: Vis som link

en: Operator identifier
da: Operatoridentifikator

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
da: Vises efter ? i URLen for at identificere denne operator.

en: Filter identifier
da: Filteridentifikator

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
da: Vises efter ? i URLen for at identificere dette filter. Kan ikke være tom.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
da: Det blotlagte filter er valgfrit og vil have yderligere valgmuligheder for at tillade at det ikke er angivet.

en: Remember
da: Husk

en: Remember the last setting the user gave this filter.
da: Husk brugerens sidste indstilling af dette filter.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
da: Identifikator er påkrævet hvis filteret er blotlagt.

en: This identifier is not allowed.
da: Denne identifikator er ikke tilladt.

en: - Any -
da: - Enhver -

en: exposed
da: blotlagt

en: Value type
da: Værditype

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
da: En dato i et maskinlæsbart format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS foretrækkes.

en: Invalid date format.
da: Ugyldigt datoformat.

en: Limit list to selected items
da: Begræns listen til de valgte elementer

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
da: De eneste elementer, som vises til brugeren, er dem, som vælges her.

en: not in
da: ikke i

en: Is all of
da: Er alle af

en: Is none of
da: Er ingen af

en: not
da: ikke

en: Is between
da: Er mellem

en: between
da: mellem

en: Is not between
da: Er ikke mellem

en: not between
da: ikke mellem

en: And max
da: Og maks

en: And
da: Og

en: Contains any word
da: Indeholder ethvert ord

en: has word
da: har ord

en: Contains all words
da: Indeholder alle ord

en: has all
da: har alle

en: begins
da: begynder

en: ends
da: ender

en: Require this relationship
da: Kræv dette forhold

en: asc
da: stigende

en: desc
da: faldende

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
da: Granulariteten er den mindste enhed der bruges når det skal besluttes om to datoer er ens. For eksempel hvis granulariteten er "År" vil alle dator i 1999 blive opfattet som den samme dato.

en: If you <a href="@modules">enable the advanced help module</a>, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
da: Hvis du <a href="@modules">aktiverer advanced help modulet</a>, vil Views give mere og bedre hjælp. <a href="@hide">Skjul denne meddelelse.</a>

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
da: Hvis du installerer <em>Advanced help</em>-modulet fra !href, vil Views give mere og bedre hjælp. <a href="@hide">Skjul denne meddelelse.</a>

en: Broken
da: I stykker

en: These queries were run during view rendering:
da: Disse forespørgsler blev kørt mens viewet blev renderet:

en: This display has no path.
da: Denne visning har ingen sti.

en: Query build time
da: Forespørgslens opbygningstid

en: Query execute time
da: Forespørgslens afviklingstid

en: View render time
da: Viewets renderingstid

en: No query was run
da: Der blev ikke kørt nogen forespørgsel

en: Unable to preview due to validation errors.
da: Kan ikke vise eksempel pga. valideringsfejl.

en: View name
da: Navn

en: View description
da: Beskrivelse

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
da: Beskrivelsen vises på administrationssiden så du kan se hvad viewet bruges til.

en: View tag
da: Tag

en: The view has been deleted.
da: View slettet.

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
da: Ønsker du at bryde låsen på viewet %name?

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
da: Bryder du låsen mister !user alle ændringer som ikke er blevet gemt.

en: Break lock
da: Bryd lås

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
da: Låsen er blevet brudt og du kan nu redigere dette view.

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
da: Indtast navnet som skal bruges til dette view, hvis det er forskelligt fra det oprindelige view. Lad feltet stå tomt for at bruge viewets navn.

en: Paste view code here
da: Indsæt view-kode her

en: Unable to interpret view code.
da: Kan ikke fortolke view-kode.

en: A view by that name already exists; please choose a different name
da: Der findes allerede et view med dette navn. Vælg venligst et andet navn.

en: Display plugin @plugin is not available.
da: Display-udvidelsen @plugin er ikke tilgængelig.

en: Style plugin @plugin is not available.
da: Typografi-udvidelsen @plugin er ikke tilgængelig.

en: Row plugin @plugin is not available.
da: Række-udvidelsen @plugin er ikke tilgængelig.

en: @type handler @table.@field is not available.
da: @type-handler @table.@field er ikke tilgængelig.

en: Unable to import view.
da: Kan ikke importere view.

en: Click on an item to edit that item's details.
da: Klik på et element for at redigere dets detaljer.

en: Go to the real page for this display
da: Gå til displayets rigtige side

en: Invalid
da: Ugyldig

en: Missing style plugin
da: Manglende typografi-udvidelse

en: Change settings for this style
da: Skift indstillinger af denne typografi

en: View analysis
da: View-analyse

en: Configure @type
da: Indstil @type

en: Rearrange @type
da: Omorganisér @type

en: Broken field @id
da: Felt @id i stykker

en: There are no @types available to add.
da: Der er ingen @types at tilføje.

en: Configure extra settings for @type %item
da: Konfigurér ekstra indstillinger af @type %item

en: Configure summary style for @type %item
da: Indstil resumé-type for @type %item

en: Clear Views' cache
da: Ryd Views- cache

en: Add Views signature to all SQL queries
da: Tilføj Views-signatur til alle SQL-forespørgsler

en: Disable views data caching
da: Déaktiver caching af views-data

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
da: Views cacher data om tabeller, moduler og tilgængelige views for at forbedre ydelsen. Markér dette felt for at forbigå cachen og altid genopbygge disse data når de skal bruges. Det kan have stor indflydelse på sitets ydelse.

en: Show other queries run during render during live preview
da: Vis andre forespørgsler som blev kørt under rendering af live preview

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
da: Drupal kan potentielt afvikle mange forespørgsler under renderingen af et view. Markér dette felt for at vise alle forespørgsler der blev kørt som en del af renderingen af live previewet.

en: Error: missing @component
da: Fejl: @component mangler

en: View analysis can find nothing to report.
da: View-analysen har intet at rapportere.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
da: Dette view har kun et standard-display og placeres derfor ingen steder på dit site. Måske skal du tilføje en side- eller blok-visning.

en: Reduce duplicates
da: Reducér dubletter

en: Default settings for this view.
da: Standardindstillinger for dette view.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
da: Vis dette view som en side med en URL og links i menuen.

en: Display the view as a block.
da: Vis dette view som en blok.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
da: Vedhæftninger tilføjet til andre displays for at opnå mange forskellige views i det samme view.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
da: Vis viewet som et feed, som f.eks. et RSS feed.

en: Displays rows one after another.
da: Vis rækker én efter én.

en: Displays rows as an HTML list.
da: Vis rækker som en HTML-liste.

en: Displays rows in a grid.
da: Vis rækker i et gitter.

en: Displays rows in a table.
da: Vis rækker i en tabel.

en: Displays the default summary as a list.
da: Viser standardresuméet som en liste.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
da: Vis sammendraget uformatteret med mulighed for én efter én eller integreret.

en: Generates an RSS feed from a view.
da: Opretter et RSS feed fra et view.

en: Displays the fields with an optional template.
da: Viser felterne med en valgfri skabelon.

en: Will be available to all users.
da: Vil væretilgængelig for alle brugere.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
da: Adgang gives til brugere med én af de angivne roller.

en: No caching of Views data.
da: Ingen caching af Views-data.

en: Time-based
da: Tidsbaseret

en: Simple time-based caching of data.
da: Simpel tidsbaseret caching af data.

en: sort criteria
da: sorteringskriterier

en: Sort criterion
da: Sorteringskriterie

en: sort criterion
da: sorteringskriterie

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
da: Feed-elementer importeres fra eksterne RSS- og Atom-nyheds-feeds.

en: The title of the aggregator item.
da: Titlen på feed-elementet.

en: The link to the original source URL of the item.
da: Linket til elementets originale kilde-URL.

en: The author of the original imported item.
da: Forfatteren af det originale importerede element.

en: The actual content of the imported item.
da: Indholdet af det importerede element.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
da: Datoen hvor det originale element blev oprettet. (For nogle feeds vil det være datoen hvor elementet blev importeret.)

en: The unique ID of the aggregator feed.
da: Feedets unikke ID.

en: The title of the aggregator feed.
da: Feedets titel.

en: The link to the source URL of the feed.
da: Link til feedets kilde-URL.

en: The date the feed was last checked for new content.
da: Datoen hvor feedet sidst blev tjekket for nyt indhold.

en: The description of the aggregator feed.
da: Beskrivelsen af feedet

en: The unique ID of the aggregator category.
da: Aggregator-kategoriens unikke ID.

en: The title of the aggregator category.
da: Aggregator-kategoriens titel.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
da: Vis feed-elementet med data fra den oprindelige kilde.

en: The book the node is in.
da: Bogen som indholdselementet er en del af

en: The weight of the book page.
da: Bogsidens vægt

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
da: Bogsidens dybde i hierarkiet. Det øverste niveau har dybden 1.

en: The parent book node.
da: Det overordnede indholdselement.

en: The title of the comment.
da: Kommentarens titel.

en: The comment ID of the field
da: Feltets kommentar-ID

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
da: Navnet på kommentarens forfatter. Kan gengives som et link til forfatterens hjemmeside.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
da: Hjemmesideadressen for kommentarens forfatter. Kan gengives som et link. Er tom hvis forfatteren er en registreret bruger.

en: Post date
da: Oprettelsesdato

en: Provide a simple link to view the comment.
da: Et simpelt link til at se kommentaren.

en: Provide a simple link to edit the comment.
da: Et simpelt link til at redigere kommentaren.

en: Provide a simple link to delete the comment.
da: Et simpelt link til at slette kommentaren.

en: The User ID of the comment's author.
da: Kommentarforfatterens bruger ID.

en: The Comment ID of the parent comment.
da: Kommentar-ID for den overordnede kommentar.

en: Last comment time
da: Tidspunkt for seneste kommentar

en: Date and time of when the last comment was posted.
da: Dato og tid for den seneste kommentar.

en: Last comment author
da: Forfatter af seneste kommentar

en: The name of the author of the last posted comment.
da: Navnet på forfatteren til den senest indsendte kommentar.

en: Comment count
da: Kommentarantal

en: The number of comments a node has.
da: Antallet af kommentarer til et indholdselement.

en: Updated/commented date
da: Opdateret/kommenteret dato

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
da: Den seneste kommentardato eller indholdselemtets opdateringstidspunkt.

en: The number of new comments on the node.
da: Antallet af nye kommentarer til indholdselementet.

en: Comment status
da: Kommentarstatus

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
da: Hvorvidt kommentarer er aktiveret eller deaktiveret på indholdselementet.

en: User posted or commented
da: Bruger oprettede eller kommenterede

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
da: Vis kun indholdselementer hvis en bruger oprettede indholdselementet eller skrev en kommentar til det.

en: Display the comment with standard comment view.
da: Vis kommentaren med standard kommentarvisning.

en: Display the comment as RSS.
da: Vis kommentaren som RSS.

en: Link to contact page
da: Link til kontaktside

en: Provide a simple link to the user contact page.
da: Vis et simpelt link til brugerens kontaktside.

en: Locale source
da: Lokalitetskilde

en: A source string for translation, in English or the default site language.
da: Kildetekststreng til oversættelse, på Engelsk eller sitets standardsprog.

en: The ID of the source string.
da: Kildetekststrengens ID.

en: A description of the location or context of the string.
da: En beskrivelse af tekststrengens placering eller kontekst.

en: The group the translation is in.
da: Oversættelsens gruppe.

en: The full original string.
da: Den komplette originale tekststreng.

en: The version of Drupal core that this string is for.
da: Versionen af Drupal-kernen som denne streng er beregnet til.

en: Provide a simple link to edit the translations.
da: Vis et simpelt link til at redigere oversættelserne.

en: Locale target
da: Lokaliseringsmål

en: The full translation string.
da: Den komplette oversatte tekststreng.

en: The language this translation is in.
da: Oversættelsens sprog.

en: Singular LID
da: Enkelt LID

en: The ID of the parent translation.
da: ID på den overordnede oversættelse.

en: Whether or not the translation is plural.
da: Hvorvidt oversættelsen er i flertal.

en: The title of the node.
da: Indholdselementets titel.

en: The date the node was posted.
da: Indholdselementets oprettelsesdato.

en: Published or admin
da: Udgivet eller administrator

en: Created year + month
da: Oprettelsesår og -måned

en: Created year
da: Oprettelsesår

en: Created month
da: Oprettelsesmåned

en: Created day
da: Oprettelsesdag

en: Created week
da: Oprettelsesuge

en: Updated year + month
da: Opdateret år + måned

en: Updated year
da: Opdateret år

en: Updated month
da: Opdateret måned

en: Updated day
da: Opdateret dag

en: Updated week
da: Opdateret uge

en: The log message entered when the revision was created.
da: Log-beskeden som blev indtastet da versionen blev oprettet.

en: Revert link
da: Gendan link

en: Provide a simple link to revert to the revision.
da: Vis et simpelt link til at genskabe versionen.

en: Filter by access.
da: Filtrér efter adgang.

en: Has new content
da: Har nyt indhold

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
da: Visningen %display har ingen adgangskontrol men indeholder ikke et filter for udgivne indholdselementer.

en: Poll
da: Afstemning

en: Whether the poll is open for voting.
da: Hvorvidt afstemningen er åben.

en: Profile textfield
da: Profil tekstfelt

en: Profile textarea
da: Profil tekstområde

en: Profile checkbox
da: Profil afkrydsningsfelt

en: Profile URL
da: Profil URL

en: Profile selection
da: Profil valg

en: Profile freeform list %field-name.
da: Profil fri liste %field-name.

en: Profile date %field-name.
da: Profil dato %field-name.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
da: Søgeelementets karakter. Bruges ikke hvis søgefiltret ikke er til stede.

en: Links from
da: Linker fra

en: Other nodes that are linked from the node.
da: Andre indholdselementer som der linkes til fra indholdselementet.

en: Links to
da: Linker til

en: Other nodes that link to the node.
da: Andre indholdselementer som linker til indholdselementet.

en: Search Terms
da: Søgeord

en: The terms to search for.
da: Termer der søges efter.

en: Display the results with standard search view.
da: Vis resultatet med standard søgevisningen.

en: Total views
da: Totale visninger

en: The total number of times the node has been viewed.
da: Det samlede antal gange indholdselementer er blevet vist.

en: Views today
da: Visninger i dag

en: The total number of times the node has been viewed today.
da: Det samlede antal gange indholdselementet er blevet vist i dag.

en: Most recent view
da: Seneste visning

en: The most recent time the node has been viewed.
da: Det seneste tidspunkt hvor indholdselementet er blevet vist.

en: Stores site access information.
da: Gemmer sitets adgangsinformation.

en: Browser session ID of user that visited page.
da: Browser session ID for brugeren der besøgte siden.

en: Title of page visited.
da: Titel på besøgte side.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
da: Intern sti til den besøgte side (relativt til Drupal-roden).

en: Referrer URI.
da: Henvisende URI.

en: Hostname of user that visited the page.
da: Værtsnavn for brugeren der besøgte siden.

en: The user who visited the site.
da: Brugeren som har besøgt sitet.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
da: Tid i millisekunder som det tog at generere siden.

en: Timestamp of when the page was visited.
da: Timestamp for visning af siden.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
da: Filer som vedligeholdes af Drupal og diverse moduler.

en: The ID of the file.
da: Filens ID.

en: The name of the file.
da: Filens navn.

en: The path of the file.
da: Filens sti.

en: The mime type of the file.
da: Filens mime-type.

en: The status of the file.
da: Filens status.

en: The date the file was uploaded.
da: Datoen hvor filen blev uploadet.

en: Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
da: Navnet på ordforrådet som ordet er medlem af. Dette vil være ordforrådet uanset hvilket ord "Taksonomi: Ord"-feltet er, og kan på samme måde give dubletter.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
da: Taksonomitermer er knyttet til indholdselementer.

en: Taxonomy term name.
da: Navn på taksonomiord.

en: The term weight field
da: Term vægt-feltet

en: The description associated with a taxonomy term.
da: Beskrivelsen som er knyttet til et taksonomiord.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
da: Filtrér resultaterne af "Taksonomi: Ord" til et bestemt ordforråd.

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
da: Vis all taksonomiord knyttet til et indholdselement fra specifikke ordforråd.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
da: Ordets overordnede ord. Dette kan give dubletter hvis du bruger et ordforråd som tillader flere overordnede ord.

en: The parent term of the term.
da: Ordets overordnede ord.

en: Node translation
da: Oversat indholdselement

en: Translation set node ID
da: Oversættelsesgruppe indholdselement ID

en: The ID of the translation set the content belongs to.
da: ID på oversættelsesgruppen som indholdet tilhører.

en: Source translation
da: Oversættelseskilde

en: The source that this content was translated from.
da: Kilden som dette indhold er oversat fra.

en: Versions of content in different languages.
da: Versioner af indhold på forskellige sprog.

en: Child translation
da: Oversættelse af underordnet element

en: Outdated
da: Forældet

en: The user ID
da: Bruger ID

en: The user or author name.
da: Bruger- eller forfatternavn.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
da: E-mail-adresse for en given bruger. Dette felt vises normalt ikke til brugere, så brug det med omtanke.

en: Language of the user
da: Brugerens sprog

en: The user's picture, if allowed.
da: Brugerens billeder, hvis tilladt.

en: The date the user was created.
da: Datoen hvor brugeren blev oprettet.

en: The user's last access date.
da: Brugerens seneste tilgangsdato.

en: The user's last login date.
da: Brugerens seneste login-dato.

en: Whether a user is active or blocked.
da: Hvorvidt en bruger er aktiv eller blokeret.

en: The user's signature.
da: Brugerens underskrift.

en: Provide a simple link to edit the user.
da: Opret et simpelt link til at redigere brugeren.

en: Roles that a user belongs to.
da: Brugerens roller.

en: User ID from URL
da: Bruger ID fra URL

en: User ID from logged in user
da: Bruger ID på brugeren, som er logget ind

en: Randomize the display order.
da: Vis i tilfældig rækkefølge.

en: Provide custom text or link.
da: Tilpasset tekst eller link

en: View result counter
da: View resultattæller

en: Displays the actual position of the view result
da: Vis den aktuelle placering af view-resultatet

en: Link this field to its aggregator category page
da: Link dette felt til dets aggregator kategoriside

en: No user
da: Ingen bruger

en: Link this field to its comment
da: Link dette felt til dets kommentar

en: Show teaser-style link
da: Vis resumé-lignende link

en: Link this field to new comments
da: Link dette felt til nye kommentarer

en: contact
da: kontakt

en: Contact %user
da: Kontakt %user

en: Unknown group
da: Ukendt gruppe

en: Unknown language
da: Ukendt sprog

en: Current user's language
da: Aktuelle brugers sprog

en: Default site language
da: Standard site-sprog

en: No language
da: Intet sprog

en: Current installed version
da: Aktuelle installerede version

en: Check for new comments as well
da: Søg også efter nye kommentarer

en: Node IDs separated by , or +
da: Indholdselement-IDer adskilt med , eller +

en: Build mode
da: Opbygningstilstand

en: No alternate
da: Intet alternativ

en: Alternative sort
da: Alternativ sortering

en: Alternate sort order
da: Alternativ sorteringsrækkefølge

en: On empty input
da: Ved tomt input

en: Show None
da: Vis ingen

en: Display score
da: Vis karakter

en: Link this field to download the file
da: Link dette felt til download af filen

en: Set the breadcrumb for the term parents
da: Angiv brødkrummen for de overordnede taksonomiord

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
da: Brødkrummestien vil inkludere alle overordnede ord, hvert af dem som et link til dette view. Bemærk at det kun virker hvis kun ét ord blev modtaget.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
da: Dybden matcher indholdselementer mærket med ord i hierarkiet. Hvis du for eksempel har ordet "frugt" og et underordnet ord "æble" med en dybde på 1 (eller højere) vil filtrering efter order "frugt" returnere alle indholdselementer mærket med "æble" og "frugt". Hvis dybden er negativ gælder det omvendte; en søgning efter "æble" vil også finde indholdselementer mærket med "frugt" hvis dybden er -1 (eller lavere).

en: No vocabulary
da: Intet ordforråd

en: Link this field to its taxonomy term page
da: Knyt dette felt til det taksonomitermside

en: Link this field to its term page
da: Knyt dette felt til dets termside

en: Limit terms by vocabulary
da: Begræns termer efter ordforråd

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
da: Vælg fra hvilket ordforråd der skal vises termer i de almindelige valg.

en: Dropdown
da: Rullemenu

en: Show hierarchy in dropdown
da: Vis hierarki i rullemenu

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
da: Ugyldigt ordforråd valgt. Skift det venligst under indstillingerne.

en: Select terms from vocabulary @voc
da: Vælg termer fra ordforrådet @voc

en: Select terms
da: Vælg ord

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
da[0]: Kan ikke finde termen: @terms
da[1]: Kan ikke finde termerne: @terms

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
da: Markér specifikke ordforråd hvis du ønsker at validere dem. Hvis ingen markeres vil alle ord blive godkendt.

en: Term IDs separated by , or +
da: Term IDer adskilt af , eller +

en: Current language
da: Aktuelle sprog

en: Translation option
da: Oversættelsesvalg

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
da: Oversættelsesvalgene gør det muligt at vælge hvilken oversættelse eller oversættelser i en oversættelsesgruppe det skal joines på. Vælg "Aktuelle sprog" eller "Standardsprog" for at joine på henholdsvis det aktuelle sprog eller standardsproget. Vælg et specifikt sprog for at joine på en oversættelse på det sprog. Hvis du vælger "Alle", vil hver oversættelse resultere i en ny række, hvilket kan se ud som dubletter.

en: To the user
da: Til brugeren

en: With a mailto:
da: Med en mailto:

en: Is the logged in user
da: Er brugeren som er logget ind

en: Usernames
da: Brugernavne

en: Enter a comma separated list of user names.
da: Indtast en kommasepareret liste af brugernavne.

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
da[0]: Kan ikke finde brugeren: @users
da[1]: Kan ikke finde brugerne: @users

en: Also look for a node and use the node author
da: Led også efter et indholdselement og brug dets forfatter

en: Only allow numeric UIDs
da: Tillad kun numeriske UIDer

en: Only allow string usernames
da: Tillad kun brugernavne

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
da: Tillade både numeriske UIDer og brugernavne

en: Restrict user based on role
da: Begræns bruger baseret på rolle

en: Restrict to the selected roles
da: Begræns til de valgte roller

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
da: Hvis ingen roller er valgt tillades brugere fra alle roller.

en: Unrestricted
da: Uhindret

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
da: Kun brugere med de valgte tilladelsesflag kan tilgå denne visning. Bemærk at brugere med tilladelsen "tilgå alle views" kan se alle views uanset andre tilladelser.

en: No role(s) selected
da: Ingen rolle(r) valgt

en: Multiple roles
da: Mange roller

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
da: Kun de markerede roller kan tilgå denne visning. Bemærk at brugere med tilladelsen "tilgå alle views" kan se alle views uanset rolle.

en: You must select at least one role if type is "by role"
da: Du skal vælge mindst én rolle hvis typen er "efter rolle"

en: PHP validate code
da: PHP-kode til validering

en: Never cache
da: Cache aldrig

en: Query results
da: Resultater

en: The length of time raw query results should be cached.
da: Hvor lang tid resultater skal caches.

en: Rendered output
da: Renderet output

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
da: Hvor lang tid renderet HTML-output skal caches.

en: Broken field
da: Defekt felt

en: Change the title that this display will use.
da: Skift titlen som dette display bruger.

en: Use AJAX
da: Brug AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
da: Skift hvorvidt dette display bruger AJAX.

en: Change this display's pager setting.
da: Skift dette displays indstillinger for paginering.

en: Items per page
da: Antal elementer

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
da: Angiv om dette display tilbyder et "mere"-link.

en: Specify access control type for this display.
da: Angiv adgangskontroltype for denne visning.

en: Change settings for this access type.
da: Skift indstillinger for denne adgangstype.

en: Specify caching type for this display.
da: Angiv cache-type for denne visning.

en: Change settings for this caching type.
da: Skift indstillinger for denne cache-type.

en: Link display
da: Link-visning

en: Exposed form in block
da: Blotlæg formular i blok

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
da: Tillad den blotlagte form at optræde i en blok i stedet for viewet.

en: Get information on how to theme this display
da: Hent information om hvordan du themer dette display

en: The title of this view
da: Titlen på dette view

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
da: Denne titel vises sammen med viewet, overalt hvor titler normalt vises, dvs. som sidetitel, bloktitel, osv.

en: Use AJAX when available to load this view
da: Brug AJAX til at indlæse dette view hvis det er tilgængeligt

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
da: Viewet vil bruge en AJAX-mekanisme til sideinddeling, tabelsortering og blotlagte filtre. Det betyder at hele siden ikke genindlæses. Det er ikke anbefalelsesværdigt at bruge dette hvis viewet er det primære indhold på siden, da det vil forhindre dybe links til specifikke sider, men det er meget nyttigt til sekundært indhold.

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
da: Medmindre du oplever problemer med sideinddeling i relation til dette view bør du lade dette stå til 0. Hvis du bruger flere sideskiftere på en side kan det være nødvendigt at sætte dette tal til en højere værdi for at undgå konflikt med ?page=-arrayet. Store værdier tilføjer en masse kommaer til dine URLer, så prøv at undgå det hvis det er muligt.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
da: Antal elementer der vises pr. side. Indtast 0 for ingen grænse.

en: Add a more link to the bottom of the display.
da: Tilføj et mere-link i bunden af visningen.

en: Create more link
da: "Opret mere"-link

en: The text to display for the more link.
da: Teksten som vises på "Mere"-linket.

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
da: Gør at viewet kun viser distinkte elementer. Hvis der er flere identiske elementer vises hvert element kun én gang. Du kan bruge dette til at forsøge at fjerne dubletter fra et view, selv om det ikke altid virker. Bemærk at dette kan gøre forespørgslerne langsommere, så vær varsom med at bruge det.

en: Access restrictions
da: Adgangsbegrænsninger

en: Access options
da: Adgangsvalg

en: Caching options
da: Indstillinger for cache

en: Display even if view has no result
da: Vis selv om viewet ikke har noget resultat

en: How should this view be styled
da: Hvordan skal dette view se ud

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
da: Hvis det valgte udseende har indstillinger skal du huske at klikke på indstillingsknappen som vises ved siden af det i oversigten.

en: Style options
da: Typografivalg

en: Row style options
da: Rækketypografivalg

en: How should each row in this view be styled
da: Hvordan skal hver række i dette view se ud

en: Which display to use for path
da: Hvilken visning der skal bruges til stien

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
da: Hvilken visning skal bruges til at hente visningens sti til ting som resumé-links, rss feed-links, "mere"-links, osv.

en: Display output
da: Display-output

en: Alternative display output
da: Alternativ display-output

en: Style output
da: Typografi-output

en: Alternative style
da: Alternativ typografi

en: Row style output
da: Rækketypografi-output

en: Alternative row style
da: Alternativ række-typografi

en: Field @field (ID: @id)
da: Felt @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
da: Denne sektion viser all mulige skabeloner for display-udvidelsen og typografi-udvidelsen sorteret tilnærmelsesvist fra mindst specifik til mest specifik. Den aktive skabelon for hvert udvidelsesmodul -- som er den mest specifikke skabelon fundet i systemet -- er fremhævet med fed skrift.

en: Change theme
da: Skift tema

en: Rescan template files
da: Genindlæs skabelonfiler

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
da: <strong>Vigtigt!</strong> Når du tilføjer, fjerner eller omdøber skabelonfiler er det nødvendigt at gøre Drupal opmærksom på ændringerne ved at gennemgå filerne i systemet. Ved at klikke på denne knap rydder du Drupal's registreringsdatabase og starter filgennemgangen. De markerede skabeloner ovenfor vil derefter afspejle systemets nye tilstand.

en: Theming information (display)
da: Theming-information (display)

en: Back to !info.
da: Tilbage til !info.

en: theming information
da: theming-information

en: This display has no theming information
da: Dette display har ingen theming-information

en: This is the default theme template used for this display.
da: Dette er standard temasakbelonen som bruges for dette display.

en: This is an alternative template for this display.
da: Dette er en alternativ skabelon for dette display.

en: Theming information (style)
da: Theming-information (typografi)

en: This display has no style theming information
da: Dette display har ingen typografi-theming information

en: This is the default theme template used for this style.
da: Dette er standard temasakbelonen som bruges for denne typografi.

en: This is an alternative template for this style.
da: Dette er en alternativ skabelon for denne typografi.

en: Theming information (row style)
da: Theming-information (rækketypografi)

en: This display has no row style theming information
da: Visningen har ingen information om theming af rækkeudseendet

en: This is the default theme template used for this row style.
da: Standardsakbelonen som bruges til dette rækkeudseende.

en: This is an alternative template for this row style.
da: Den alternative skabelon til dette rækkeudseende.

en: Put the exposed form in a block
da: Put den blotlagte formular i en blok

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
da: Hvis dette markeres vil blotlagte filtre ikek blive vist med dette view. I stedet tilføjes en blok til bloksystemet, og den blotlagte formular vises der. Bemærk at denne blok skal aktiveres manuelt. Views aktiverer den ikke for dig.

en: File found in folder @template-path
da: Fil fundet i mappen @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
da: (Fil ikke fundet i mappen @template-path)

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
da: Visningen "@display" bruger felter, men der er ikke defineret nogen felter eller de er alle ekskluderet.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
da: Displayet "@display" bruger en sti men stien er ikke defineret.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
da: Displayet "@display" har en ugyldig typografi-plugin.

en: Exposed form: @view-@display_id
da: Blotlagt formular: @view-@display_id

en: Attachment settings
da: Indstillinger for vedhæftninger

en: Inherit exposed filters
da: Arv blotlagte filtre

en: Multiple displays
da: Flere visninger

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
da: Skal dette display arve blotlagte filtre fra det overordnede display som det er knyttet til?

en: Attach before or after the parent display?
da: Tilknyt før eller efter det overordnede display.

en: Select which display or displays this should attach to.
da: Vælg hvilke displays dette skal knyttes til.

en: Block admin description
da: Beskrivelse til blokadministration

en: Block caching type
da: Blok cache-type

en: This sets the default status for Drupal's built-in block caching method; this requires that caching be turned on in block administration, and be careful because you have little control over when this cache is flushed.
da: Angiver standardindstillingen for Drupal's indbyggede blok-cache-metode. Det kræver at caching slås fra i blokadministrationen. Vær opmærksom på at du ikke har kontrol over hvornår denne cache ryddes.

en: Using the site name
da: Bruger site-navnet

en: Use the site name for the title
da: Bruge site-navnet som titel

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
da: Feed-ikonet er tilgængeligt på den valgte visning.

en: No menu
da: Ingen menu

en: Tab: @title
da: Fane: @title

en: Change settings for the parent menu
da: Skift indstillinger for overordnet menu

en: The menu path or URL of this view
da: Menu-sti eller URL for dette view

en: Menu item entry
da: Menupunktspost

en: No menu entry
da: Ingen menu-post

en: Normal menu entry
da: Normal menu-post

en: Menu tab
da: Menu-fane

en: Default menu tab
da: Standard menu-fane

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
da: Hvis normal eller fane er valgt indtastet teksten som skal bruges til menupunktet.

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
da: Indtast teksten, der skal bruges som beskrivelse af menupunktet, hvis der er valgt normal eller faneblad.

en: Insert item into an available menu.
da: Indsæt punktet i en tilgængelig menu.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
da: Valg af menu kræver at Menu-modulet er aktiveret.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
da: Jo lavere vægt jo højere eller jo længere mod venstre vil det optræde.

en: Default tab options
da: Standard fanevalg

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
da: Når et menupunkt vises som en fane skal Drupal kende fanens overordnede menupunkt. Nogle gange eksisterer det allerede, men andre gange er du nødt til at få oprettet et. Stien til det overordnede menupunkt vil altid være den samme sti hvor den sidste del er udeladt. Dbs. hvis stien til viewet er <em>foo/bar/baz</em> vil stien til det overordnede punkt være <em>foo/bar</em>.

en: Already exists
da: Eksisterer allerede

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
da: Hvis du opretter et overordnet menupunkt skal du indtaste menupunktets titel.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
da: Indtast beskrivelsen af menupunktet hvis du opretter et overordnet menupunkt.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
da: Hvis det overordnede menupunkt er en fane skal du indtaste fanens vægt. Jo lavere vægt jo længere mod venstre vil den være.

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
da: "$arg" understøttes ikke længere. Brug % i stedet for.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
da: "%" må ikke bruges som det første segment i en sti.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
da: Views kan ikke oprette normale menupunkter til stier der indeholder %.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
da: Et display hvis sti ender med % kan ikke være en fane.

en: Title is required for this menu type.
da: Titel er påkrævet for denne menutype.

en: Inline fields
da: Indlejrede felter

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
da: Separatoren kan placeres mellem indlejrede felter for at holde dem adskilt. Du kan bruge HTML i dette felt.

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
da: Du kan vælge at angive et felt som bruges til at gruppere posterne. Lad feltet stå tomt hvis du ikke ønsker at gruppere.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
da: Typografien @style kræver en rækketypografi men række-udvidelsesmodulet er ugyldigt.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
da: Horisontal justering placerer elementer øverst til venstre og mod højre. Vertikal justering placerer elementer øverst til venstre og nedefter.

en: RSS description
da: RSS-beskrivelse

en: This will appear in the RSS feed itself.
da: Optræder i selve RSS-feedet.

en: Display record count with link
da: Vis postoptælling ved link

en: Override number of items to display
da: Tilsidsæt antallet af elementer som vises

en: Display items inline
da: Vis elementer indlejret

en: You need at least one field before you can configure your table settings
da: Du skal have mindst ét felt før du kan konfigurere dine tabelindstillinger

en: Override normal sorting if click sorting is used
da: Tilsidesæt normal sortering hvis der bruges kliksortering

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
da: Aktivér Drupal's "klæbrige" tabeloverskrifter (Javascript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
da: (Klæbrige overskrifter er ikke aktive i eksemplet nedenfor, kun i den endelige visning.)

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
da: Placér felter i kolonner. Du kan kombinere flere felter i samme kolonne. Hvis du gør det bruges den angivnge separator til at adskille felterne. Afkryds 'Kan sorteres' for at gøre kolonnen sortérbar og marker 'Standardsortering' for at vælge hvilken kolonne der sorteres som standard. Du kan bestemme kolonnerækkefølgen og feltmærkaterne i feltsektionen.

en: The style selected does not utilize fields.
da: Den valgte typografi bruger ikke felter.

en: None defined
da: Ingen defineret

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
da: Dette view redigeres af brugeren !user og er derfor låst mod redigering af andre. Denne lås er !age gammel. Klik her for at <a href="!break">bryde låsen</a>.

en: New view
da: Nyt view

en: Changed view
da: Ændret view

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
da: View %name, viser elementer af typen <strong>@base</strong>.

en: Live preview
da: Live gennemsyn

en: @current of @max
da: @current af @max

en: Adjust top margin
da: Tilpas topmargen

en: Keep menu at top of page
da: Behold menuen i toppen af siden

en: If the Utility module was installed for this purpose, it can be safely disabled and uninstalled.
da: Hvis Utility modulet er aktiveret af denne grund, kan det uden problemer deaktiveres og afinstalleres.

en: Move local tasks into menu
da: Flyt lokale opgaver til menuen

en: Administration menu settings
da: Indstillinger for administrationsmenu

en: Parent link ID
da: Overordnet link ID

en: Display additional data for each menu item
da: Vis ekstra data til hvert menupunkt

en: Display the selected items next to each menu item link.
da: Vis de valgte elementer udfor hvert menupunktslink.

en: If enabled, all menu items are displayed regardless of your site permissions. <em>Note: Do not enable on a production site.</em>
da: Viser alle menupunkter uanset dine tilladelser. <em>Bemærk: Bør ikke bruges på et produktionssite.</em>

en: Enabled these modules: !module-list.
da: Aktivér disse moduler: !module-list.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Use the settings below to customize the appearance of the menu.
da: Administration Menu-modulet opretter en dropdown-menu så de fleste administrative opgaver og sider kan nås med et eller to klik (af brugere med de rette tilladelser). Brug indstillingerne herunder til at tilpasse menuens udseende.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Administration menu also displays the number of anonymous and authenticated users, and allows modules to add their own custom menu items. Integration with the menu varies from module to module; the contributed module <a href="@drupal">Devel</a>, for instance, makes strong use of the administration menu module to provide quick access to development tools.
da: Administration Menu-modulet opretter en dropdown-menu så de fleste administrative opgaver og sider kan nås med et eller to klik (for brugere med de rette tilladelser). Menuen viser også antallet af anonyme og godkendte brugere, og lader moduler tilføje deres egne tilpassede menupunkter. Graden af integration med menuen er forskellig  fra modul til modul. F.eks. bruger <a href="@drupal">Devel</a>-modulet administrationsmenuen til at give hurtig adgang til udviklingsværktøjer.

en: The administration menu <a href="@settings">settings page</a> allows you to modify some elements of the menu's behavior and appearance. Since the appearance of the menu is dependent on your site theme, substantial customizations require modifications to your site's theme and CSS files. See the advanced module README.txt file for more information on theme and CSS customizations.
da: Under administrationsmenuens <a href="@settings">indstillinger</a> kan du tilpasse menuens opførsel og udseende. Siden menuens udseende afhænger af sitets tema, kræver omfattende ændringer af menuen at du tilpasser sitets tema- og CSS-filer. Se filen README.txt for yderligere information om tilpasning af tema og CSS.

en: The menu items displayed in the administration menu depend upon the actual permissions of the viewer. First, the administration menu is only displayed to users in roles with the <em>Access administration menu</em> (admin_menu module) permission. Second, a user must be a member of a role with the <em>Access administration pages</em> (system module) permission to view administrative links. And, third, only currently permitted links are displayed; for example, if a user is not a member of a role with the permissions <em>Administer permissions</em> (user module) and <em>Administer users</em> (user module), the <em>User management</em> menu item is not displayed.
da: Menupunkterne som vises i administrationsmenuen afhænger af brugerens tilladelser. For det første vises administrationsmenuen kun til brugere med tilladelsen <em>tilgå administrationsmenu</em>. For det andet skal brugeren have tilladelsen <em>tilgå administrationssider</em> for at se administrative links. For det tredje vises kun de links som brugeren reelt har adgang til. Hvis en bruger f.eks. ikke har tilladelserne <em>administrér tilladelser</em> og <em>administrér brugere</em> vises menupunktet <em>Brugere</em> ikke.

en: Administration menu
da: Administrationsmenu

en: Adjust administration menu settings.
da: Tilpas indstillinger for administrationsmenu.

en: Provides a dropdown menu to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions).
da: Opretter en dropdown-menu som giver adgang til de fleste administrative opgaver og sider (til brugere med de rette tilladelser).

en: Formatted html link
da: Formatteret HTML link

en: - All -
da: - Alle -

en: Compact
da: Kompakt

en: Import code
da: Importér kode

en: Allow multiple values
da: TIllad flere værdier

en: Machine-readable name
da: Internt navn

en: Enable and disable features.
da: Slå features til og fra.

en: Menu items for any enabled features.
da: Menupunkter for aktive features.

en: Dependency
da: Afhængighed

en: No features available.
da: Ingen features tilgængelige.

en: Array
da: Liste

en: Forward tracking
da: Følg vidersendelser

en: Configure settings for forward module.
da: Konfigurer indstillinger for forward-modulet.

en: Send an e-Postcard
da: Send et e-postkort

en: Track email clickthrus
da: Følge e-mail-klik

en: Administrative Options
da: Administration

en: If checked, the link will read &quot;email this <em>nodetype</em>&quot;; if not, it will just read &quot;email this page&quot;
da: Marker for at bruge linkteksten &quot;e-mail denne <em>indholdstype</em>&quot;; ellers bruges &quot;e-mail denne side&quot;.

en: Set the text of the link.  Use !type as a place holder for the node's content type or 'page' depending on the setting above.
da: Angiv linkets tekst. Symbolet !type erstattes med indholdselementets type eller 'side' afhængigt af indstillingerne ovenfor.

en: Show Forward on teasers
da: Vis videresend på smagsprøver

en: If checked, the link/form will appear on teasers in lists of nodes
da: Vis link/formular i smagsprøver på indholdslister

en: Select link for a forward this page link or form to use a collapsible forwarding form.
da: Vælg om du vil bruge et link eller en formular til at videresende sider.

en: How many times a user can use the form in a one hour period. This will help prevent the forward module from being used for spamming.
da: Angiv hvor mange gange en bruger kan videresende sider pr. time. Det kan hjælpe til at forhindre at forward-modulet bliver brugt til at spamme med.

en: You can't send more than !number messages per hour. Please try again later.
da: Du kan højst videresende !number sider pr. time. Prøv igen senere.

en: This text appears if a user exceeds the flood control limit.  The value of the flood control limit setting will appear in place of !number in the message presented to users
da: Denne tekst vises hvis brugeren overskrider grænseværdien. Den valgte grænseværdi indsættes i stedet for !number i beskeden, som vises til brugeren.

en: If checked, will filter XSS and all tags not allowed below from the custom body field.  Otherwise, the body will converted to plain text with all HTML converted to character entities
da: Filtrer XSS og alle tags som ikke er tilladt herunder fra brødteksten. Alternativt konverteres brødteksten til ren tekst og al HTML konverteres til karakter-entiteter

en: List of allowed tags (separated by commas) that will be allowed by the XSS filter if enabled above.  The default tags allowed are: p,br,em,strong,cite,code,ul,ol,li,dl,dt,dd
da: Liste over tilladte tags (adskilt af kommaer) som tillades af XSS-filteret hvis det er aktiveret ovenfor. Som standard er følgende tags tilladt: p,br,em,strong,cite,code,ul,ol,li,dl,dt,dd

en: From Address
da: Fra-adresse

en: If left blank, the from address entered in the form will be used as the from address for the email.  Enter a valid email address here to override that.  The sender's email will still appear in the body of the message.
da: Som standard bruges den indtastede fra-adresse som afsenderadresse i e-mailen. Indtast en gyldig e-mail adresse for at tilsidesætte den indtastede adresse. Afsenderens e-mail-adresse vil stadig optræde i meddelelsens brødtekst.

en: Page Text Values
da: Tekst på side

en: Forward Instructions
da: Instruktioner

en: This message will be displayed above the form.  The token !site will be replaced with the site name.
da: Denne meddelelse vises over formularen. Symbolet !site erstattes med sitets navn.

en: This message will be displayed after the user successfully submits the form.  The token !site will be replaced with the site name.
da: Denne meddelelse vises efter brugeren har indsendt formularen. Symbolet !site erstattes med sitets navn.

en: Default Values for Email This Page
da: Standardindstillinger for "e-mail denne side".

en: These options will set the default values for the "email this page" form.
da: Disse valg bliver standard for formularen "e-mail denne side".

en: Header Image for Email
da: Billede til hovede af e-mail

en: Enter the URL of the image to as a logo at the top of forwarded pages.
da: Indtast URLen for det billede, der bruges som logo i toppen af videresendte sider.

en: Forward Page Title
da: Titel

en: Title to display above the Forward page form
da: Vises over vidersend-formularen

en: Forward Message Subject
da: E-mail emnelinje

en: !name has forwarded a page to you from !site
da: !name har videresendt en side til dig fra !site

en: Email subject line.  The sender's name will appear in place of !name in the subject.  The web site name will be inserted in place of !site.
da: Afsenderens navn indsættes med !name. Sitets navn indsættes med !site.

en: Forward Message Body
da: Brødtekst

en: !name thought you would like to see this page from the !site web site.
da: !name mener du vil være interesseret i denne side fra !site.

en: Email message body.  The sender's name will appear in place of !name in the message body.  The web site name will be inserted in place of !site.  The sender will be able to add their own message after this.
da: Afsenderens navn indsættes med !name. Sitets navn indsættes med !site. Afsenderen kan tilføje deres egen tekst efter denne meddelelse.

en: Default Values for e-Postcard
da: Standardværdier for e-postkort

en: These options will set the default values for the "Send an e-Postcard" form.
da: Disse valg angiver standardværdier for formularen "send et e-postkort".

en: Forward e-Postcard Title
da: E-postkort titel

en: e-Postcard Message Subject
da: E-postkort emnelinje

en: !name has sent you an e-postcard from !site
da: !name har sendt dig et e-postkort fra !site

en: Postcard subject line.  The sender's name will appear in place of !name in the subject.  The web site name will be inserted in place of !site.
da: Afsenderens navn indsættes med !name. Sitets navn indsættes med !site.

en: e-Postcard Message Body
da: E-postkort brødtekst

en: !name has sent you an e-postcard from the !site web site.  Please take a moment to visit our web site.
da: !name har sendt dig et e-postkort fra !site. Brug venligst et øjeblik på at besøge vores site.

en: Postcard message body.  The sender's name will appear in place of !name in the message body.  The web site name will be inserted in place of !site.  The sender will be able to add their own message after this.  You can use HTML in this field to add a special postcard image to the email above the sender's message.
da: Postkortets tekst. Afsenderens navn erstatter !name i teksten. Navnet på sitet erstatter !site. Afsenderen kan tilføjer sin egen meddelelse efter denne. Du kan bruge HTML i dette felt for at tilføje et billede til meddelelsen over afsenderens besked.

en: This message will be just above the footer message in the email.
da: Denne meddelelse vises over sidefoden i e-mailen.

en: Footer Message
da: Sidefod

en: This message will be appended as a footer message to the email.
da: Meddelelsen bliver tilføjet som sidefod i meddelelsen.

en: Latest Blog Articles
da: Seneste blogindlæg

en: Latest Users
da: Seneste brugere

en: Latest Comments
da: Seneste kommentarer

en: Dynamic Block
da: Dynamisk blok

en: e-Postcard Return URL
da: E-postkort retur-URL

en: URL of path to redirect users to after submitting the epostcard form.
da: URL som brugerne omdirigeres til når de har indsent e-postkort-formularen.

en: No path was selected to forward
da: Ingen sti valgt til videresendelse

en: Forward this page to a friend
da: Send siden til en ven

en: You are going to email the following
da: Din e-mail sendes til

en: (Your Name)
da: (Dit navn)

en: Your Personal Message
da: Din personlige besked

en: Header injection attempt detected.  Do not enter line feed characters into the from field!
da: Forsøg på header-injektion opdaget. Du skal ikke indtaste linjeskift i fra-feltet!

en: You did not enter any recipients.
da: Du har ikke indtastet nogen modtagere.

en: One of your Recipient addresses is invalid:
da: En af modtageradresserne er udgyldig:

en: Recent blog posts
da: Seneste blogindlæg

en: Who's new
da: Nye brugere

en: Show forwarding link/form
da: Hvis videresend link/formular

en: Displays the form/link to allow visitors to forward the page to a friend. Further configuration is available on the !settings.
da: Vis link/formular, der lader besøgende videresende siden til en ven. Yderligere indstillinger er tilgængelige på !settings.

en: emails sent to
da: e-mails sendt til

en: recipients
da: modtagere

en: Forward Tracking
da: Følg videresendelse

en: Most Emailed
da: Mest sendte

en: Most Emailed of All Time
da: Mest sendte total

en: Most Recently Emailed
da: Seneste sendte

en: access forward
da: tilgå forward

en: access epostcard
da: tilgå e-postkort

en: override email address
da: tilsidesæt e-mail-adresse

en: administer forward
da: administrer forward

en: Message from Sender
da: Besked fra afsender

en: by %author
da: af %author

en: Click here to read more on our site
da: Klik her for at læse mere om vores site

en: Forward this page module
da: Forward denne side modul

en: forward count
da: antal videresendelser

en: The module that associated a product with the node.
da: Modulet som knyttede et produkt til indholdselementet.

en: clickthrough count
da: antal clickthroughs

en: most recent timestamp
da: seneste timestamp

en: Use node type in link
da: Brug indholdstype i link

en: Use forward.tpl.php template instead of old style theme functions
da: Brug skabelonen forward.tpl.php i stedet for de gamle theme-funktioner

en: If you are upgrading from an old site and customized theme_forward_email or theme_forward_postcard, leave this unchecked unless you wish to convert your customizations to the new forward.tpl.php style.  If upgrading, make sure you flush the theme registry before making this change or Drupal may not find the new template.
da: Hvis du opgraderer fra et gammelt site og har tilpasset theme_forward_email eller theme_forward_postcard skal du ikke markere dette felt, med mindre du ønsker at konvertere dine tilpasninger til den nye forward.tpl.php-metode. Hvis du opgraderer skal du tømme teme-registreringsdatabasen før du foretager denne ændring for at Drupal kan finde den nye skabelon.

en: Form type
da: Formulartype

en: Flood control limit
da: Begræns brug

en: Flood control error
da: Fejlmeddelelse

en: Allow HTML in personal messages
da: Tillad HTML i personlige meddelelser

en: Choose which content types to display the Forward link on.
da: Vælg hvilke indholdstyper Forward-linket skal vises på.

en: Include full node
da: Medtag komplet indholdselement

en: If checked, Forward will include the full body of the node rather than just the teaser
da: Forward medtager hele brødteksten i stedet for kun resuméet

en: Enter multiple addresses on separate lines or separate them with commas.
da: Indtast adresser på separate linjer eller adskil dem med kommaer.

en: override flood control
da: tilsidesæt begrænsning

en: Track forwarded posts
da: Følg videresendte indlæg

en: Filter criteria
da: Filtreringskriterier

en: Contact form
da: Kontaktformular

en: No special handling
da: Ingen speciel håndtering

en: How should this display populate the view's arguments?
da: Hvordan skal denne visning give argumenter til viewet?

en: Equal
da: Lig med

en: Upcoming
da: Kommende

en: Rule type
da: Regeltype

en: HTTP response code
da: HTTP responskode

en: Advanced forum style
da: Udseende af avanceret forum

en: Choose which style to use for your forums. This will apply independent of site theme.
da: Vælg udseendet af dine forummer. Dette gælder uafhængigt af sitets tema.

en: Forum and topic lists
da: Forum- og emnelister

en: Get the number of new comments per forum on the forum list
da: Vis antallet af nye kommentarer pr. forum på forumlisten

en: Core forum shows the number of new topics. If checked, Advanced Forum will get the number of new comments as well and show it under "posts" on the forum overview. Slow query not recommended on large forums.
da: Det originale forum viser antallet af nye emner. Markér dette for at få Advanced Forum til også at vise antallet af nye kommentarer under "indlæg" på forumoversigten. Langsom forespørgsel, ikke anbefalet på store forummer.

en: Number of characters to display for the topic title
da: Antal tegn som vises i emnets titel

en: Used on main forum page. Enter 0 to use the full title.
da: Bruges på forum startsiden. Indtast 0 for at bruge den fulde titel.

en: Post reply
da: Besvar

en: Last Page
da: Sidste side

en: Configure Advanced Forum with these settings.
da: Konfigurér Advanced Forum med disse indstillinger.

en: Enables the look and feel of other popular forum software.
da: Får forummet til at ligne anden populær forum software.

en: What's Going On?
da: Hvad sker der?

en: Currently active users: !current_total (!current_users users and !current_guests guests)
da: Aktive brugere i øjeblikket: !current_total (!current_users brugere og !current_guests gæster)

en: Topics: !topics, Posts: !posts, Users: !users
da: Emner: !topics, Indlæg: !posts, Brugere: !users

en: Vietnamese
da: Vietnamesisk

en: No blocks in this region
da: Ingen blokke i regionen

en: View recent blog entries
da: Vis seneste blogindlæg

en: Read !username's latest blog entries.
da: Læs !username' seneste blogindlæg.

en: Header top
da: Sidehovede top

en: The number of posts a topic must have to be considered "hot".
da: Hvor mange kommentarer der skal være til et indlæg, før det bliver betragtet som populært.

en: You are not allowed to post new content in the forum.
da: Du har ikke tilladelse til at oprette nyt indhold i forummet.

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
da: Kontoens standardsprog for e-mail, og det foretrukne sprog på sitet.

en: Submission form settings
da: Redigeringsformular

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
da: Det maskinlæsbare navn kan kun indeholde små bogstaver, understregninger og tal.

en: An error occurred and processing did not complete.
da: Der opstod en fejl og handlingen blev ikke gennemført.

en: The value provided for %field is not a valid URL.
da: Indholdet af %field er ikke en gyldig URL.

en: Supports configurable user profiles.
da: Understøtter tilpassede brugerprofiler.

en: Search form
da: Søgefelt

en: Popular content
da: Populært indhold

en: Date and time
da: Dato og tid

en: Content translation
da: Oversættelse af indhold

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
da: Yderligere instruktioner er sendt til din e-mail-adresse.

en: Transliterate
da: Translitterér

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
da: Vælg metoden som bruges til at indsamle autocomplete-forslag. Bemærk at <em>Indeholder</em> kan give performance-problemer på sites med tusinder af indholdselementer.

en: default challenge type
da: standard udfordringstype

en: @type (from module @module)
da: @type (fra modulet @module)

en: Form protection
da: Formularbeskyttelse

en: Select the challenge type you want for each of the listed forms (identified by their so called <em>form_id</em>'s). You can easily add arbitrary forms with textfield at the bottom of the table or with the help of the '%CAPTCHA_admin_links' option below.
da: Vælg typen af udfordring du ønsker for hver af de viste formularer (identificeret ved deres såkaldte <em>form_id</em>). Du kan let tilføje vilkårlige formularer med tekstfeltet i bunden af tabellen eller ved hjælp af '%CAPTCHA_admin_links' herunder.

en: Default challenge type
da: Standard udfordringstype

en: Select the default challenge type for CAPTCHAs. This can be overriden for each form if desired.
da: Vælg standardudfordringstypen for CAPTCHAer. Den kan tilsidesættes på hver formular hvis det ønskes.

en: Allow CAPTCHAs and CAPTCHA administration links on administrative pages
da: Tillad CAPTCHAer og CAPTCHA administrationslinks på administrative sider.

en: This option makes it possible to add CAPTCHAs to forms on administrative pages. CAPTCHAs are disabled by default on administrative pages (which shouldn't be accessible to untrusted users normally) to avoid the related overhead. In some situations, e.g. in the case of demo sites, it can be usefull to allow CAPTCHAs on administrative pages.
da: Gør det muligt at tilføje CAPTCHAs til formularer på administrative sider. CAPTCHAs er som standard deaktiveret på administrative sider (som normalt ikke er tilgængelige for almindelige brugere) for at undgå de relaterede omkostninger. I visse situationer, f.eks. på demosites, kan det være nyttigt at tillade CAPTCHAs på administrative sider.

en: Add a description to the CAPTCHA
da: Tilføj en beskrivelse til CAPTCHAen

en: Add a configurable description to explain the purpose of the CAPTCHA to the visitor.
da: Tilføj en beskrivelse for at forklare formålet med CAPTCHA til den besøgende.

en: CAPTCHA description
da: CAPTCHA-beskrivelse

en: Configurable description of the CAPTCHA. An empty entry will reset the description.
da: En beskrivelse af CAPTCHAen. Lad feltet stå tomt for at nulstille beskrivelsen.

en: Default CAPTCHA validation
da: Standard CAPTCHA-validering

en: Define how the response should be processed by default. Note that the modules that provide the actual challenges can override or ignore this.
da: Definér hvordan svarer skal behandles som standard. Bemærk at modulerne som udbyder udfordringerne kan tilsidesætte eller ignorere dette.

en: Case sensitive validation: the response has to exactly match the solution.
da: Versalfølsom validering: svaret skal svare fuldstændigt til løsningen.

en: Case insensitive validation: lowercase/uppercase errors are ignored.
da: Skeln ikke mellem store/små bogstaver: fejl i store/små bogstaver ignoreres.

en: Added CAPTCHA point.
da: CAPTCHA-punkt tilføjet.

en: Reset of CAPTCHA description for language %language.
da: Nulstil CAPTCHA-beskrivelsen på sproget %language.

en: Reset of CAPTCHA description.
da: Nulstil CAPTCHA-beskrivelsen.

en: Failed to set a CAPTCHA type for form %form_id: could not interpret value "@captcha_type"
da: Kunne ikke sætte en CAPTCHA-type på formularen %form_id: kunne ikke fortolke værdien "@captcha_type"

en: CAPTCHA: challenge "@type" enabled
da: CAPTCHA: udfordring "@type" aktiveret

en: This is a pre-solved, non-blocking example of this challenge.
da: Dette er et ikke-blokerende og allerede løst eksempel på denne udfordring.

en: CAPTCHA: no challenge enabled
da: CAPTCHA: ingen udfordring aktiveret

en: Test one two three
da: Test et to tre

en: Already 1 blocked form submission | Already @count blocked form submissions
da[0]: Har allerede blokeret 1 formularindsendelse
da[1]: Har allerede blokeret @count formularindsendelser

en: CAPTCHA point administration
da: CAPTCHA-punkt-administration

en: Presolved image CAPTCHA example, generated with the current settings.
da: Forudfyldt billed-CAPTCHA eksempel, genereret med de aktuelle indstillinger.

en: extra large
da: esktra stor

en: tight
da: kompakt

en: wide
da: bred

en: extra wide
da: ekstra bred

en: Alternate Text
da: Alternativ tekst

en: Address 2
da: Adresselinje 2

en: Store a title, href, and attributes in the database to assemble a link.
da: Gem en titel, href og attributter i databasen for at sammensætte et link.

en: URL, as plain text
da: URL, som ren tekst

en: Enforces variable values defined by modules that need settings set to operate properly.
da: Håndhæver variabelværdier defineret af moduler, som behøver dem for at fungere korrekt.

en: The item has been deleted.
da: Elementet er blevet slettet.

en: Item ID
da: Element-ID

en: Posted on
da: Oprettet

en: Text format
da: Tekstformat

en: CSS Class
da: CSS-klasse

en: No new
da: Ingen nye

en: New @node_type
da: Ny @node_type

en: View topic
da: Vis emne

en: Topic Icon
da: Emneikon

en: Icon that shows new posts, hot, sticky, locked, etc.
da: Ikon som viser nye indlæg, populært, klæbrigt, låst, osv.

en: Topic Pager
da: Emnesideskifter

en: Small pager for individual topics.
da: Lille sideskifter til individuelle emner.

en: Forum topic list
da: Forum emneliste

en: Displays the forum topic list as a view.
da: Viser forum emneliste som et view.

en: Total pages shown
da: Vis antal sider

en: Total number of page numbers to show, including initial numbers and one final. 0 hides pager.
da: Samlet antal sidetal som vises, inklusiv indledende tal og et afsluttende. 0 skjuler sideskifteren.

en: Source of forum ID
da: Kilde af forum ID

en: Blue Lagoon Stacked
da: Blue Lagoon stablet

en: Same as Blue Lagoon except the Author Pane is on top.
da: Svarer til Blue Lagoon med forfatterpanelet øverst.

en: Subforums
da: Underforummer

en: No new posts
da: Ingen nye indlæg

en: Hot topic with new posts
da: Populært emne med nye indlæg

en: Hot topic without new posts
da: Populært emne uden nye indlæg

en: Sticky topic
da: Klæbrigt emne

en: Locked topic
da: Låst emne

en: Sticky:
da: Klæbrigt:

en: Base style with no CSS except positioning. Meant as a starter style. Images are desaturated for easier recoloring.
da: Basisudseende uden CSS med undtagelse af positionering. Beregnet som et startudseende. Billeder er umættede for lettere farvelægning.

en: Naked Stacked
da: Naked stablet

en: Same as Naked except the Author Pane is on top.
da: Svarer til Naked med forfatterpanelet er øverst.

en: Greater than or equal to
da: Større end eller lig med

en: Less than or equal to
da: Mindre end eller lig med

en: Address 1
da: Adresselinje 1

en: Director
da: Instruktør

en: Sort descending
da: Sortér faldende

en: Sort ascending
da: Sortér stigende

en: Aid
da: Hjælp

en: The name of the site.
da: Navnet på hjemmesiden.

en: CTools CSS Cache
da: CTools CSS-cache

en: The CTools CSS cache directory, %path could not be created due to a misconfigured files directory. Please ensure that the files directory is correctly configured and that the webserver has permission to create directories.
da: CTools CSS-cache-mappen %path kunne ikke opretters på grund af en fejlkonfigureret mappe. Kontrollér venligst om mappen er konfigureret korrekt og at webserveren har mulighed for at oprette mapper.

en: A special cache used to store objects that are being edited; it serves to save state in an ordinarily stateless environment.
da: En speciel cache som bruges til at gemme objekter som redigeres; gemmer tilstand i et miljø som normalt er tilstandsløst.

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
da: Et værktøjsbibliotek af Merlin of Chaos.

en: Bulk export results
da: Resultater af masseeksport

en: Place this in @file
da: Placér dette i @file

en: There are no objects to be exported at this time.
da: Der er ingen objekter at eksportere på nuværende tidspunkt.

en: Bulk-export multiple CTools-handled data objects to code.
da: Masseeksportér objekter håndteret af CTools til kode.

en: Performs bulk exporting of data objects known about by Chaos tools.
da: Håndterer masseeksport af objekter håndteret af Chaos tools.

en: @type:@subtype will not display due to missing context
da: @type:@subtype bliver ikke vist på grund af en manglende kontekst

en: No info available.
da: Ingen tilgængelig information.

en: Configure new !subtype_title
da: Konfigurér ny !subtype_title

en: All criteria must pass.
da: Alle kriterier skal godkendes.

en: Only one criteria must pass.
da: Kun ét kriterie skal godkendes.

en: Broken/missing access plugin %plugin
da: Defekt/manglende adgangs-plugin: %plugin

en: Configure settings for this item.
da: Konfigurér indstillinger for dette element.

en: Remove this item.
da: Fjern dette element.

en: No criteria selected, this test will pass.
da: Intet kriterie valgt, denne test bliver godkendt.

en: Missing callback hooks.
da: Manglende callback hooks.

en: Edit criteria
da: Redigér kriterie

en: Invalid object name.
da: Ugyldigt objektnavn.

en: Invalid context type
da: Ugyldig konteksttype

en: Display page not found or display nothing at all.
da: Vis side ikke fundet eller vis ingenting.

en: Enter a title to use when this argument is present. You may use %KEYWORD substitution, where the keyword is specified below.
da: Indtast en titel som skal bruges når argumentet ikke er tilstede. Du kan burge %KEYWORD-erstatning hvor nøgleordet er angivet nedenfor.

en: Unable to delete missing item!
da: Kan ikke slette manglende element!

en: Edit @type
da: Redigér @type

en: Summary of contexts
da: Resumé af kontekster

en: Please choose which context and how you would like it converted.
da: Vælg venligst en kontekst og hvordan du ønsker at den skal konverteres.

en: , and
da: , og

en: , or
da: , eller

en: Built in context
da: Indbygget kontekst

en: Keyword: %@keyword
da: Nøgleord: %@keyword

en: From "@title"
da: Fra "@title"

en: Unable to create CTools CSS cache directory. Check the permissions on your files directory.
da: Kan ikke oprette CTools CSS cache-mappe. Kontrollér tilladelserne på din files-mappe.

en: Update and return
da: Opdatér og returnér

en: In code
da: Som kode

en: Enabled, title
da: Aktiveret, titel

en: Get a summary of the information about this page.
da: Vis et resumé af informationen om denne side.

en: Activate this page so that it will be in use in your system.
da: Aktivér denne side så den bliver brugt i dit system.

en: De-activate this page. The data will remain but the page will not be in use on your system.
da: Déaktiver denne side. Date bevares men siden bliver ikke brugt i dit system.

en: Add variant
da: Tilføj variant

en: Add a new variant to this page.
da: Tilføj en variant til denne side.

en: Create variant
da: Opret variant

en: Import variant
da: Importér variant

en: Add a new variant to this page from code exported from another page.
da: Tilføj en ny variant til denne side fra kode eksporteret fra en anden side.

en: Reorder variants
da: Omordn varianter

en: Change the priority of the variants to ensure that the right one gets selected.
da: Skift prioriteringen af varianterne for at sikre at den rette variant bliver valgt.

en: Configure a newly created variant prior to actually adding it to the page.
da: Konfigurér en ny variant før den tilføjes til siden.

en: Break the lock on this page so that you can edit it.
da: Bryd låsen på denne side så du kan redigere den.

en: Variant operations
da: Variant-handlinger

en: Get a summary of the information about this variant.
da: Vis et resumé af informationen om denne variant.

en: Make an exact copy of this variant.
da: Lav en nøjagtig kopi af denne variant.

en: Export this variant into code to import into another page.
da: Eksportér denne variant til kode for at importere den på en anden side.

en: Remove all changes to this variant and revert to the version in code.
da: Fjern alle ændringer af denne variant og gendan versionen i kode.

en: Remove this variant from the page completely.
da: Fjern denne variant fra siden.

en: Activate this variant so that it will be in use in your system.
da: Aktivér denne variant så den bliver brugt i dit system.

en: De-activate this variant. The data will remain but the variant will not be in use on your system.
da: Déaktiver denne variant. Data bevares men varianten vil ikke være i brug på dit system.

en: No variants
da: Ingen varianter

en: This operation trail does not exist.
da: Denne handlingssti eksisterer ikke.

en: The page has been updated. Changes will not be permanent until you save.
da: Siden er blevet opdateret. Ændringer er ikke permanente før du gemmer.

en: Unable to update changes due to lock.
da: Kan ikke opdatere ændringerne på grund af en lås.

en: This setting contains unsaved changes.
da: Denne indstilling indeholder ændringer som ikke er gemt.

en: You have unsaved changes to this page. You must select Save to write them to the database, or Cancel to discard these changes. Please note that if you have changed any form, you must submit that form before saving.
da: Der er ændringer på denne side som ikke er blevet gemt. Du skal vælge Gem for at gemme dem i databasen eller Annuller for at ignorere ændringerne. Bemærk: Hvis du har lavet ændringer i en eller flere formularer, skal du indsende dem, før du gemmer.

en: All pending changes have been discarded, and the page is now unlocked.
da: Alle ændringer er blevet kasseret og siden er ikke længere låst.

en: Administrative title of this variant. If you leave blank it will be automatically assigned.
da: Variantens administrative titel. Hvis du lader feltet stå tomt bliver den tildelt automatisk.

en: Variant type
da: Varianttype

en: Optional features
da: Valgfri funktioner

en: Check any optional features you need to be presented with forms for configuring them. If you do not check them here you will still be able to utilize these features once the new page is created. If you are not sure, leave these unchecked.
da: Markér de features som du ønsker at få mulighed for at konfigurere. Selvom du ikke markerer nogle features her vil du stadig kunne bruge dem når siden er blevet oprettet. Hvis du er i tvivl, skal du ikke markere noget.

en: Variant name
da: Variantnavn

en: Enter the name of the new variant.
da: Indtast navnet på den nye variant.

en: Paste variant code here
da: Indsæt variant-kode her

en: No variant found.
da: Ingen variant fundet.

en: Unable to get a variant from the import. Errors reported: @errors
da: Kan ikke indlæse en variant fra importen. Fejlmeddelelser: @errors

en: Reverting the variant will delete the variant that is in the database, reverting it to the original default variant. This deletion will not be made permanent until you click Save.
da: Gendannelse af varianten sletter den udgave af varianten som ligger i databasen og gendanner standardvarianten. Ændringen er ikke permanent før du klikker Gem.

en: Are you sure you want to delete this variant? This deletion will not be made permanent until you click Save.
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette denne variant? Den er ikke slettet permanent før du klikker Gem.

en: This variant is currently disabled. Enabling it will make it available in your system. This will not take effect until you save this page.
da: Denne variant er i øjeblikket deaktiveret. Aktivér den for at gøre den tilgængelig i dit system. Ændringen træder ikke i kraft før du gemmer denne side.

en: This variant is currently enabled. Disabling it will make it unavailable in your system, and it will not be used. This will not take effect until you save this page.
da: Denne variant er aktiv i øjeblikket. Deaktivering vil gøre den utilgængelig i dit system, og den vil ikke blive brugt. Den vil ikke have nogen effekt før du gemmer denne side.

en: Breaking the lock on this page will <strong>discard</strong> any pending changes made by the locking user. Are you REALLY sure you want to do this?
da: Hvis du bryder låsen på denne side <strong>kasseres</strong> alle ændringer foretaget af den låsende bruger. Er du HELT sikker på at du ønsker at gøre dette?

en: The lock has been cleared and all changes discarded. You may now make changes to this page.
da: Låsen er blevet brudt og alle ændringer er blevet kasseret. Du kan nu ændre siden.

en: Enabling this page will immediately make it available in your system (there is no need to wait for a save.)
da: Aktivering af denne side vil gøre den tilgængelig i dit system med det samme (der er ingen grund til at vente på at gemme).

en: Disabling this page will immediately make it unavailable in your system (there is no need to wait for a save.)
da: Deaktivering af denne side vil gøre den utilgængelig i dit system med det samme (der er ingen grund til at vente på at gemme).

en: This page has no variants and thus no output of its own.
da: Denne side har ingen varianter og derfor ikke sit eget output.

en: Add a new variant
da: Tilføj en ny variant

en: Unable to disable due to lock.
da: Kan ikke deaktivere på grund af en lås.

en: Unable to enable due to lock.
da: Kan ikke aktivere på grund af en lås.

en: Add, edit and remove overridden system pages and user defined pages from the system.
da: Tilføj, redigér og fjern tilsidesatte systemsider og  brugerdefinerede sider fra systemet.

en: Provides a UI and API to manage pages within the site.
da: En brugergrænseflade og et API til at håndtere brugerdefinerede sider på sitet.

en: Node add/edit form
da: Indholdselement redigeringsformular

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for adding or edit nodes at <em>node/%node/edit</em> and <em>node/add/%node_type</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as node type or language or user access to provide different edit forms for nodes. If no variant is selected, the default Drupal node edit will be used.
da: Tilsidesætter Drupals standardhåndtering af oprettelse og redigering af noder på <em>node/%node/edit</em>. Hvis du tilføjer varianter kan du bruge udvalgsregler som f.eks. indholdstype eller brugeradgang til at lave forskellige redigeringsformularer til noder. Hvis ingen variant er valgt bruges Drupals standard redigeringsformular.

en: Node being edited
da: Indholdselement der redigeres

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying nodes at <em>node/%node</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as node type or language or user access to provide different views of nodes. If no variant is selected, the default Drupal node view will be used. This page only affects nodes viewed as pages, it will not affect nodes viewed in lists or at other locations. Also please note that if you are using pathauto, aliases may make a node to be somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at node/%node.
da: Tilsidesætter Drupals standardhåndtering af noder på <em>node/%node</em>. Hvis du tilføjer varianter kan du bruge udvalgsregler som f.eks. indholdstype eller brugeradgang til at lave forskellige visninger af noder. Hvis ingen variant er valgt bruges Drupals standardvisning. Denne side påvirker kun noder, der vises som sider, den påvirker ikke noder der vises i lister eller andre stedet. Bemærk også at hvis du bruger Pathauto kan det se ud som om noder optræder andre steder, men set fra Drupal er de stadig på node/%node.

en: Node being viewed
da: Indholdselement der vises

en: Argument settings
da: Indstillinger for argument

en: A meaningless second page
da: En meningsløs anden side

en: Administrative title
da: Administrativ titel

en: The name of this page. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
da: Sidens navn. Vises i det administrative interface for at gøre det nemt at finde den.

en: The machine readable name of this page. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
da: Sidens maskinlæsbare navn. Navnet skal være unikt og må kun indeholde alfanumeriske tegn og understregninger. Du kan ikke ændre navnet når siden er blevet oprettet!

en: Administrative description
da: Administrativ beskrivelse

en: A description of what this page is, does or is for, for administrative use.
da: En beskrivelse af hvad denne side gør, eller hvem den er for, til administrativt brug.

en: The URL path to get to this page. You may create named placeholders for variable parts of the path by using %name for required elements and !name for optional elements. For example: "node/%node/foo", "forum/%forum" or "dashboard/!input". These named placeholders can be turned into contexts on the arguments form.
da: Sidens URL. Du kan oprette navngivne placeholders til variable dele af stien ved at bruge %name til påkrævede elementer og !name for valgfri elementer. F.eks. "node/%node/foo", "forum/%forum" eller "dashboard/!input". De navngivne placeholders kan omdannes til kontekster på argumentformularen.

en: Make this your site home page.
da: Gør dette til sitets forside.

en: Visible menu item
da: Synligt menupunkt

en: Name is required.
da: Navnet er påkrævet.

en: That name is used by another page: @page
da: Navnet bruges af en anden side: @page

en: Page name must be alphanumeric or underscores only.
da: Sidenavnet må kun indeholde alfanumeriske tegn og understregninger.

en: That path is used by another page: @page
da: Stien bruges af en anden side: @page

en: You cannot have a dynamic path element after an optional path element.
da: Du kan ikke have et dynamisk sti-element efter et valgfrit sti-element.

en: You cannot have a static path element after an optional path element.
da: Du kan ikke have et statisk sti-element efter et valgfrit sti-element.

en: That path is currently assigned to be an alias for @alias. This system cannot override existing aliases.
da: Stien er allerede en alternativ URL for @alias. Systemet kan ikke tilsidesætte eksisterende stier.

en: You cannot make this page your site home page if it uses % placeholders.
da: Du kan ikke gøre denne side til din forside hvis den bruger %placeholders.

en: Duplicated argument %arg
da: Gentaget argument %arg

en: Invalid arg <em>%</em>. All arguments must be named with keywords.
da: Ugyldigt argument <em>%</em>. Alle argumenter skal navngives med nøgleord.

en: When providing a menu item as a default tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
da: Når et menupunkt skal bruges som standardfaneblad har Drupal brug for at kende det overordnede menupunkt. Af og til findes det overordnede menupunkt allerede, men andre gange kan det være nødvendigt at oprette et. Stien til et overordnet punkt vil altid være den samme sti med den sidste del udeladt, dvs. hvis stien til dette view er <em>foo/bar/baz</em>, vil stien til det overordnede punkt være <em>foo/bar</em>.

en: Parent item title
da: Titel på overordnet element

en: Parent item menu
da: Menu for overordnet element

en: Access rules are used to test if the page is accessible and any menu items associated with it are visible.
da: Adgangsregler bruges til at kontrollere om siden er tilgængelig og om det tilknyttede menupunkter er synlige.

en: No context assigned
da: Ingen kontekst tildelt

en: Position in path
da: Position i sti

en: Context assigned
da: Kontekst tildelt

en: The path %path has no arguments to configure.
da: Stien %path har ingen konfigurérbare argumenter.

en: Invalid keyword.
da: Ugyldigt nøgleord

en: Change context type
da: Skift konteksttype

en: Change argument
da: Skift argument

en: No context selected
da: Ingen kontekst valgt

en: Error: missing argument.
da: Fejl: manglende argument.

en: Context identifier
da: Kontekstidentifikator

en: This is the title of the context used to identify it later in the administrative process. This will never be shown to a user.
da: Dette er kontekstens titel, som bruges til at identificere den senere i den administrative proces. Den vises aldrig til brugerne.

en: Error: missing or invalid argument plugin %argument.
da: Fejl: manglende eller ugyldig argument-plugin %argument.

en: Import page
da: Importér side

en: Enter the name to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original name of the page.
da: Indtast navnet på denne side hvis det er forskelligt fra den oprindelige side. Lad feltet stå tomt for at bruge navnet på den oprindelige side.

en: Enter the path to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original path of the page.
da: Indtast stien til denne side hvis den er forskellig fra den oprindelige side. Lad feltet stå tomt for at bruge stien til den oprindelige side.

en: Allow overwrite of an existing page
da: Gør det muligt at overskrive en eksisterende side

en: If the name you selected already exists in the database, this page will be allowed to overwrite the existing page.
da: Hvis det valgte navn allerede eksisterer i databasen, vil denne side få lov til at overskrive den eksisterende side.

en: Paste page code here
da: Indsæt side-kode her

en: No handler found.
da: Ingen handler fundet.

en: Unable to get a page from the import. Errors reported: @errors
da: Kan ikke indlæse en side fra importen. Fejlmeddelelser: @errors

en: That page name is in use and locked by another user. You must <a href="!break">break the lock</a> on that page before proceeding, or choose a different name.
da: Sidenavnet er i brug og er låst af en anden bruger. Du skal <a href="!break">bryde låsen</a> på siden før du kan fortsætte eller vælge et andet navn.

en: Enter the name to the new page It must be unique and contain only alphanumeric characters and underscores.
da: Indtast navnet på den nye side. Navnet skal være unikt og må kun indehold alfanumeriske tegn og understregninger.

en: The URL path to get to this page. You may create named placeholders for variable parts of the path by using %name for required elements and !name for optional elements. For example: "node/%node/foo", "forum/%forum" or "dashboard/!input". These named placeholders can be turned into contexts on the arguments form. You cannot use the same path as the original page.
da: Sidens URL. Du kan oprette navngivne placeholders til variable dele af stien ved at bruge %name til påkrævede elementer og !name for valgfri elementer. F.eks. "node/%node/foo", "forum/%forum" eller "dashboard/!input". De navngivne placeholders kan omdannes til kontekster på argumentformularen. Du kan ikke bruge den samme sti som den oprindelige side.

en: Clone variants
da: Klon varianter

en: If checked all variants associated with the page will be cloned as well. If not checked the page will be cloned without variants.
da: Afkryds dette felt for at klone alle varianter knyttet til denne side. Eller klones siden uden varianterne.

en: Reverting the page will delete the page that is in the database, reverting it to the original default page. Any changes you have made will be lost and cannot be recovered.
da: Siden bliver slettet fra databasen og den oprindelige udgave gendannes. Du mister alle dine ændringer og det vil ikke være muligt at genskabe dem.

en: Are you sure you want to delete this page? Deleting a page cannot be undone.
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette denne side? Sletning af en side kan ikke fortrydes.

en: The page has been reverted.
da: Siden er blevet gendannet.

en: Administrator created pages that have a URL path, access control and entries in the Drupal menu system.
da: Sider oprettet af administratorer har en URL-sti, adgangskontrol og en placering i Drupals menusystem.

en: Create a new page
da: Opret en ny side

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
da: Redigér navn, sti og andre grunlæggende indstillinger for siden.

en: Set up contexts for the arguments on this page.
da: Angiv contexts for argumenterne på denne side.

en: Control what users can access this page.
da: Angiv hvilke brugere kan tilgå denne side.

en: Provide this page a visible menu or a menu tab.
da: Knyt denne side til et menupunkt eller et faneblad.

en: Make a copy of this page
da: Opret en kopi af denne side

en: Export this page as code that can be imported or embedded into a module.
da: Eksportér denne side som kode, der kan importeres eller indlejres i et modul.

en: Remove all changes to this page and revert to the version in code.
da: Fjern alle ændringer til denne side og gendan versionen i kode.

en: Remove this page from your system completely.
da: Fjern denne side fuldstændigt fra dit system.

en: This is your site home page.
da: Dette er sitets forside.

en: This page is set to become your site home page.
da: Denne side er sat til at blive sitets forside.

en: Accessible only if @conditions.
da: Kun tilgængelig hvis @conditions.

en: This page is publicly accessible.
da: Denne side er offentligt tilgængelig.

en: No menu entry.
da: Intet menupunkt.

en: Normal menu entry.
da: Normalt menupunkt.

en: Menu tab.
da: Menu-fane.

en: Default menu tab.
da: Standard menufane.

en: Title: %title.
da: Titel: %title.

en: Parent title: %title.
da: Overordnet titel: %title.

en: Menu block: %title.
da: Menublok: %title.

en: Taxonomy term template
da: Skabelon for taksonomitermer

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying taxonomy terms at <em>taxonomy/term/%term</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as vocabulary or user access to provide different displays of the taxonomy term and associated nodes. If no variant is selected, the default Drupal taxonomy term display will be used. This page only affects items actually displayed ad taxonomy/term/%term. Some taxonomy terms, such as forums, have their displays moved elsewhere. Also please note that if you are using pathauto, aliases may make a taxonomy terms appear somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at taxonomy/term/%term.
da: Tilsidesætter Drupals standardhåndtering af taksonomitermer på <em>taxonomy/term/%term</em>. Hvis du tilføjer varianter kan du bruge udvalgsregler som f.eks. ordforråd eller brugeradgang til at lave forskellige visninger af taksonomitermen og dens tilknyttede noder. Hvis ingen variant er valgt bruges Drupals standardvisning. Denne side påvirker kun elementer som vises på taxonomy/term/%term. Nogle taksonomiterme, som f.eks. forummer, vises andre steder. Bemærk også at hvis du bruger Pathauto kan det se ud som om taksonomitermer optræder andre steder, men set fra Drupal er de stadig taxonomy/term/%term.

en: Term(s) being viewed
da: Term(er) som vises

en: Term being viewed
da: Term som vises

en: Allow multiple terms on taxonomy/term/%term
da: Tillad flere termer på taxonomy/term/%term

en: Single term
da: Enkelt term

en: Multiple terms
da: Flere termer

en: By default, Drupal allows multiple terms as an argument by separating them with commas or plus signs. If you set this to single, that feature will be disabled.
da: Som standard tillader Drupal flere termer som argument ved at adskille dem med kommaer eller plusser. Hvis du vælger "enkelt" bliver denne funktionalitet deaktiveret.

en: Inject hierarchy of first term into breadcrumb trail
da: Indskyd den første terms hierarki i brødkrummestien

en: If checked, taxonomy term parents will appear in the breadcrumb trail.
da: Markér dette for at vise overordnede taksonomiord i brødkrummestien.

en: Multiple terms may be used, separated by , or +.
da: Der kan bruges flere termer adskilt med , eller +.

en: Only a single term may be used.
da: Kun en enkelt term kan bruges.

en: Breadcrumb trail will contain taxonomy term hierarchy
da: Brødkrummestien vil indeholde taksonomitermens hierarki

en: Breadcrumb trail will not contain taxonomy term hiearchy.
da: Brødkrummestien indeholder ikke taksonomitermens hierarki.

en: User profile template
da: Brugerprofilskabelon

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying user profiles at <em>user/%user</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as roles or user access to provide different views of user profiles. If no variant is selected, the default Drupal user view will be used. Please note that if you are using pathauto, aliases may make a node to be somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at user/%user.
da: Tilsidesætter Drupals standardhåndtering af brugerprofiler på <em>user/%user</em>. Hvis du tilføjer varianter kan du bruge udvalgsregler som f.eks. roller eller brugeradgang til at lave forskellige visninger af brugerprofilen. Hvis ingen variant er valgt bruges Drupals standardvisning. Bemærk også at hvis du bruger Pathauto kan det se ud som om brugeprofilen optræder andre steder, men set fra Drupal er den stadig user/%user.

en: User being viewed
da: Bruger som vises

en: This page is being edited by another user and you cannot make changes to it.
da: Denne side redigeres af en anden bruger og du kan ikke ændre den.

en: This page is newly created and has not yet been saved to the database. It will not be available until you save it.
da: Denne side er ligt blevet oprettet og er endnu ikke blevet gemt i databasen. Den vil ikke være tilgængelig før du gemmer den.

en: This page has been modified, but these modifications are not yet live. While modifying this page, it is locked from modification by other users.
da: Denne side er blevet ændret, men ændringerne er ikke aktive endnu. Mens du redigerer denne side er den låst mod ændring af andre brugere.

en: No task handlers are defined for this task.
da: Der er ikke defineret nogen handlers til denne opgave.

en: This page is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
da: Denne side redigeres af brugeren !user og er derfor låst mod redigering af andre. Denne lås er !age gammel. Klik her for at <a href="!break">bryde låsen</a>.

en: User: compare
da: User: sammenlign

en: Compare two users (logged-in user and user being viewed, for example)
da: Sammenlign to brugere (for eksempel brugeren der er logget ind og brugeren der bliver vist)

en: First User
da: Første bruger

en: Second User
da: Anden bruger

en: Grant access based on comparison of the two user contexts. For example, to grant access to a user to view their own profile, choose "logged in user" and "user being viewed" and say "grant access if equal". When they're the same, access will be granted.
da: Giv adgang baseret på en sammenligning af de to brugerkontekster. Hvis du for eksempel vil give en bruger adgang til at se sin egen profil, skal du vælge "indlogget bruger" og "vist bruger" og derefter "giv adgang hvis ens". Når de er ens bliver der givet adgang.

en: Grant access if user contexts are
da: Giv adgang hvis brugerkonteksterne er

en: Not equal
da: Ikke lig med

en: Node: accessible
da: Indholdselement: Tilgængelig

en: Control access with built in Drupal node access test.
da: Kontrollerer adgang med det indbyggede Drupal node access-tjek.

en: Create nodes of the same type
da: Opret indholdselementer af den samme type

en: Using built in Drupal node access rules, determine if the user can perform the selected operation on the node.
da: Brug Drupals indbyggede node access-regler til at bestemme om brugeren kan udføre den valgte handling på indholdselementet.

en: @user can view @node.
da: @user kan se @node.

en: @user can edit @node.
da: @user kan redigere @node.

en: @user can delete @node.
da: @user kan slette @node.

en: @user can create nodes of the same type as @node.
da: @user kan oprette indholdselementer af samme type som @node.

en: Node: language
da: Indholdselement: Sprog

en: Control access by node language.
da: Adgang på basis af indholdselementets sprog.

en: Current site language
da: Aktuelle site-sprog

en: Pass only if the node is in one of the selected languages.
da: Giv kun adgang hvis indholdselementet er på et af de valgte sprog.

en: @identifier is in any language
da: @identifier er på ethvert sprog

en: @identifier language is "@languages" | @identifier language is one of "@languages"
da[0]: @identifier sprog er "@languages"
da[1]: @identifier sprog er ét af "@languages"

en: Node: type
da: Indholdselement: Type

en: Control access by node_type.
da: Adgang på basis af indholdstype.

en: Only the checked node types will be valid.
da: Kun de markerede indholdstyper vil være gyldige.

en: @identifier is any node type
da: @identifier er enhver indholdstype

en: @identifier is type "@types" | @identifier type is one of "@types"
da[0]: @identifier er type "@types"
da[1]: @identifier type er én af "@types"

en: User: permission
da: Bruger: tilladelse

en: Control access by permission string.
da: Adgang på basis af tilladelsesstreng.

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this.
da: Kun brugere med den valgte tilladelse kan se dette.

en: Error, unset permission
da: Fejl, tilladelse ikke sat

en: @identifier has "@perm"
da: @identifier har "@perm"

en: Control access through arbitrary PHP code.
da: Giv adgang ved hjælp af vilkårlig PHP-kode.

en: Administrative desc
da: Administrativ beskrivelse

en: A description for this test for administrative purposes.
da: En administrativ beskrivelse af denne test.

en: Access will be granted if the following PHP code returns <code>TRUE</code>. Do not include &lt;?php ?&gt;. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site. All contexts will be available in the <em>$contexts</em> variable.
da: Der gives adgang hvis følgende PHP-kode returnerer <code>TRUE</code>. Udelad &lt;?php ?&gt;. Bemærk at afvikling af fejlbehæftet PHP-kode kan få dit site til at gå i stykker. Alle kontekster er tilgængelige i variablen <em>$contexts</em>.

en: You do not have sufficient permissions to edit PHP code.
da: Du har ikke tilstrækkelige tilladelser til at redigere PHP-kode.

en: User: role
da: Bruger: rolle

en: Control access by role.
da: Adgang på basis af rolle.

en: Only the checked roles will be granted access.
da: Kun de markerede roller får adgang.

en: @identifier can have any role
da: @identifier kan have enhver rolle

en: @identifier has role "@roles" | @identifier has one of "@roles"
da[0]: @identifier har rollen "@roles"
da[1]: @identifier har én af "@roles"

en: User: language
da: Bruger: sprog

en: Control access by the language the user or site currently uses.
da: Kontrollér adgang efter brugerens eller sitets aktuelle sprog.

en: Pass only if the current site language is one of the selected languages.
da: Vis kun hvis sitets aktuelle sprog er et af de valgte sprog.

en: Site language is any language
da: Site-sproget kan være ethvert sprog

en: Site language is "@languages" | Site language is one of "@languages"
da[0]: Site-sprog er "@languages"
da[1]: Site-sprog er ét af "@languages"

en: Taxonomy: vocabulary
da: Taksonomi: ordforråd

en: @identifier is any vocabulary
da: @identifier er ethvert ordforråd

en: @identifier vocabulary is "@vids" | @identifier vocabulary is one of "@vids"
da[0]: @identifier ordforråd er "@vids"
da[1]: @identifier ordforråd er ét af "@vids"

en: Creates a node context from a node ID argument.
da: Opretter en node-kontekst fra et node ID argument.

en: Enter the node ID of a node for this argument
da: Indtast node IDet på en node for dette argument

en: Creates a node add form context from a node type argument.
da: Opretter en redigeringsformulars-kontekst fra et nodetype-argument.

en: Creates a node edit form context from a node ID argument.
da: Opretter en redigeringsformulars-kontekst fra et node ID-argument.

en: A string is a minimal context that simply holds a string that can be used for some other purpose.
da: En streng er en minimal kontekst som blot indeholder en streng der kan bruges til forskellige formål.

en: Enter a value for this argument
da: Indtast en værdi for dette argument

en: Creates a single taxonomy term from a taxonomy ID or taxonomy term name.
da: Opretter en enkelt taksonomiterm fra et taksonomi ID eller et navn på en taksonomiterm.

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
da: Skub hierarkiet ind i brødkrummestien

en: Enter a taxonomy term ID.
da: Indtast et taksonomi term-ID.

en: Enter a taxonomy term name.
da: Indtast et taksonomi term-navn.

en: Creates a group of taxonomy terms from a list of tids separated by a comma or a plus sign. In general the first term of the list will be used for panes.
da: Opretter en gruppe af taksonomitermer fra en liste af TIDer adskilt af komma eller plustgen. Som udgangspunkt bruges den første term på listen til panes.

en: Enter a term ID or a list of term IDs separated by a + or a ,
da: Indtast et term ID eller en liste af term IDer adskilt af + eller ,

en: Creates a user context from a user ID argument.
da: Opretter en bruger-kontekst fra et bruger ID argument.

en: Enter the user ID of a user for this argument
da: Indtast bruger IDet på en bruger til dette argument

en: Creates a vocabulary context from a vocabulary ID argument.
da: Opretter en ordforråds-kontekst fra et ordforråds ID argument.

en: Enter the vocabulary ID for this argument
da: Indtast ordforråds-IDet på dette argument

en: Use context keywords
da: Brug kontekst nøgleord.

en: If checked, context keywords will be substituted in this content.
da: Markér for at erstatte kontekstnøgleord i dette indhold.

en: Substitutions
da: Erstatninger

en: Everything in the form that is not displayed by other content.
da: Alt i formularen som ikke vises af andet indhold.

en: The author of the referenced node.
da: Forfatteren af det refererede indholdselement.

en: Link to author profile
da: Link til forfatterprofil

en: Check here to link to the node author profile.
da: Link til forfatterens brugerprofil.

en: "@s" author
da: "@s" forfatter

en: The body of the referenced node.
da: Brodteksten fra det refererede indholdselement.

en: "@s" body
da: "@s" brødtekst

en: The navigation menu the book the node belongs to.
da: Navigationsmenuen som indholdselementet tilhører.

en: Node created date
da: Indholdselementets oprettelsesdato

en: The date the referenced node was created.
da: Datoen hvor det refererede indholdselement blev oprettet.

en: "@s" created date
da: "@s" oprettelsesdato

en: Node links of the referenced node.
da: Indholdselement-links fra det refererede indholdselement.

en: Node links go here.
da: Indholdselement-links vises her.

en: The title of the referenced node.
da: Titlen på det refererede indholdselement.

en: "@s" title
da: "@s" titel

en: Node last updated date
da: Datoen hvor indholdselementet sidst blev opdateret.

en: The date the referenced node was last updated.
da: Datoen hvor det refererede indholdselementet senest blev opdateret.

en: Last updated date
da: Seneste opdateringsdato

en: "@s" last updated date
da: "@s" seneste opdateringsdato

en: "@s" node form attach files
da: "@s" redigeringsformular vedhæft filer

en: "@s" node form publishing options
da: "@s" redigeringsformular udgivelsesindstillinger

en: "@s" node form book options
da: "@s" redigeringsformular bogindstillinger

en: Node form submit buttons
da: Redigeringsformular submit-knapper

en: Submit buttons for the node form.
da: Redigeringsformularens submit-knapper.

en: Node form buttons.
da: Redigeringsformular knapper.

en: "@s" node form submit buttons
da: "@s" redigeringsformular submit-knapper

en: "@s" node form comment settings
da: "@s" redigeringsformular kommentarindstillinger

en: Node form revision log message
da: Redigeringsformular logmeddelelse

en: Revision log message for the node.
da: Indholdselementets logmeddelelse.

en: "@s" node form revision log
da: "@s" redigeringsformular versionslog

en: Menu settings on the Node form.
da: Menuindstillingerne på indholdsformularen.

en: "@s" node form menu settings
da: "@s" redigeringsformular menuindstillinger

en: Node form url path settings
da: Redigeringsformular indstillinger for alternativ URL

en: "@s" node form path options
da: "@s" redigeringsformular stiindstillinger

en: "@s" node form author information
da: "@s" redigeringsformular forfatterinformation

en: Profile category
da: Profilkategori

en: Contents of a single profile category.
da: Indholdet af en enkelt profilkategori.

en: Enter the node ID of a node for this context.
da: Indtast IDet på et indholdselement til denne kontekst.

en: '%title' [node id %nid]
da: '%title' [indholdselement id %nid]

en: Reset identifier to node title
da: Nulstil identifikator til indholdselementets titel

en: If checked, the identifier will be reset to the node title of the selected node.
da: Identifikatoren bliver nulstillet til det valgte indholdselements titel.

en: Enter the node type this context.
da: Indtast indholdstypen for denne kontekst.

en: Enter the node ID of a node for this argument:
da: Indtast node IDet på en node for dette argument:

en: A context that is just a string.
da: En kontekst som blot er en streng.

en: Raw string
da: Rå streng

en: Enter the string for this context.
da: Indtast strengen for denne kontekst.

en: Currently set to @term. Enter another term if you wish to change the term.
da: Sat til @term i øjeblikket. Indtast en anden term hvis du ønsker at skifte termen.

en: Select a term from @vocabulary.
da: Vælg en term fra @vocabulary.

en: Reset identifier to term title
da: Nulstil identifikator til termens titel

en: If checked, the identifier will be reset to the term name of the selected term.
da: Markér for at nulstille identifikatoren til navnet på den valgte term.

en: You must select a term.
da: Du skal vælge en term.

en: Invalid term selected.
da: Ugyldig term valgt.

en: Multiple taxonomy terms, as a group.
da: Flere taksonomitermer, som en gruppe.

en: Term ID of first term
da: Term-IDet på den første term

en: Term ID of all term, separated by + or ,
da: Term-ID for alle termer, adskilt af + eller ,

en: Term name of first term
da: Termnavnet på den første term

en: Term name of all terms, separated by + or ,
da: Termnavn for alle termer, adskilt af + eller ,

en: Vocabulary ID of first term
da: Ordforråds-IDet på den første term

en: Creates the author of a node as a user context.
da: Opretter indholdselementets forfatter som en brugerkontekst.

en: Make all views available as panes
da: Gør alle views tilgængelige som panes

en: If checked, all views will be made available as content panes to be added to content types. If not checked, only Views that have a 'Content pane' display will be available as content panes. Uncheck this if you want to be able to more carefully control what view content is available to users using the panels layout UI.
da: Gør alle views tilgængelige som content panes, så de kan tilføjes til indholdstyper. Hvis feltet ikke er markeret er det kun views som har et 'content pane'-display, der vil være tilgængelige som content panes. Fjern markeringen hvis du ønsker mere præcis kontrol over hvilke views der er tilgængelige for brugerne i panels.

en: Configure Views to be used as CTools content.
da: Konfigurér Views til brug som CTools indhold.

en: Allows Views content to be used in Panels, Dashboard and other modules which use the CTools Content API.
da: Gør det muligt at bruge views med Panels, Dashboard og andre moduler som bruger CTools' Content API.

en: Select display
da: Vælg display

en: Configure view
da: Konfigurér view

en: Choose which display of this view you wish to use.
da: Vælget hvilket af viewets displays du ønsker at bruge.

en: Broken/missing/deleted view.
da: Fejlbehæftet/manglende/slettet view.

en: Configure view @view (@display)
da: Konfigurér view @view (@display)

en: Using display @display.
da: Bruger display @display.

en: Argument @arg using context @context converted into @converter
da: Argument @arg med kontekst @context konverteret til @converter

en: @count items displayed.
da: @count elementer vises.

en: With pager.
da: Med sideskifter.

en: Without pager.
da: Uden sideskifter.

en: Skipping first @count results
da: Springer over de første @count resultater

en: With more link.
da: Med more-link.

en: With feed icon.
da: Med feed-ikon.

en: Sending arguments.
da: Sender argumenter.

en: Using arguments: @args
da: Bruger argumenter: @args

en: Using url: @url
da: Bruger URL: @url

en: Link title to page
da: Link titel til side

en: Provide a "more" link.
da: Vis et "more" link.

en: Num items
da: Antal elementer

en: Select the number of items to display, or 0 to display all results.
da: Vælg hvor mange elementer der skal vises, eller 0 for at vise alle resultater.

en: Enter the number of items to skip; enter 0 to skip no items.
da: Indtast antallet af elementer der skal springes over; indtast 0 for ikke at springe over nogen elementer.

en: If this is set, override the View URL path; this can sometimes be useful to set to the panel URL.
da: Tilsidesæt viewets URL; det kan af og til være nyttigt at sætte dette til panelets URL.

en: Is available as content for a panel or dashboard display.
da: Er tilgængelig som indhold i et panel eller dashboard.

en: Pane settings
da: Indstillinger for pane

en: Use view name
da: Brug viewets navn

en: Use view description
da: Brug viewets beskrivelse

en: Admin desc
da: Administrativ beskrivelse

en: Use Panel path
da: Brug panelsti

en: Allow settings
da: Tillad indstillinger

en: Checked settings will be available in the panel pane config dialog for modification by the panels user. Unchecked settings will not be available and will only use the settings in this display.
da: De markerede indstillinger er tilgængelige ved konfiguration af den pågældende pane. Indstillinger, som ikke er markeret, vil ikke være tilgængelige og vil i stedet bruge indstillingerne for dette display.

en: Pager offset
da: Pager forskydning

en: Path override
da: Tilsidesæt sti

en: Title override
da: Tilsidesæt titel

en: This is the title that will appear for this view pane in the add content dialog. If left blank, the view name will be used.
da: Dette er titlen som vises når dennee view pane indsættes i panelet. Lad feltet stå tomt for at bruge viewets navn.

en: This is text that will be displayed when the user mouses over the pane in the add content dialog. If blank the view description will be used.
da: Dette er teksten som vises når en bruger holder musen over denne pane ved tilføjelse af indhold. Lad feltet stå tomt for at bruge viewets beskrivelse.

en: This is category the pane will appear in on the add content dialog.
da: Kategorien som denne pane vil optræde i ved tilføjelse af indhold.

en: This is the default weight of the category. Note that if the weight of a category is defined in multiple places, only the first one Panels sees will get that definition, so if the weight does not appear to be working, check other places that the weight might be set.
da: Dette er kategoriens standardvægt. Bemærk at hvis kategoriens vægt er angivet flere steder, er det kun den første vægt, der bruges af Panels. Så hvis vægten ikke fungerer, kan du kontrollere om andre moduler sætter vægten af kategorien.

en: Link pane title to view
da: Link pane-titel til view

en: Inherit path from panel display
da: Arv sti fra panel-display

en: If yes, all links generated by Views, such as more links, summary links, and exposed input links will go to the panels display path, not the view, if the display has a path.
da: Alle links genereret af Views, som f.eks. mere-links, resumé-links og links i eksponerede filtre, vil gå til panelets display path i stedet for viewet hvis displayet har en sti.

en: Choose the data source for view arguments
da: Vælg datakilden for view-argumenterne

en: @arg source
da: @arg kilde

en: Panel pages can be used as landing pages. They have a URL path, accept arguments and can have menu entries.
da: Panel-sider kan bruges som landing pages. De har en URL-sti, håndterer argumenter og kan placeres i menuer.

en: Panel page
da: Panelside

en: Go to list
da: Gå til liste

en: There are no mini panels.
da: Der er ingen minipaneler.

en: Style settings
da: Indstillinger for style

en: Disable this pane
da: Deaktivér denne rude

en: Enable this pane
da: Aktivér denne rude

en: Invalid pane id.
da: Ugyldig rude-ID.

en: Invalid test id.
da: Ugyldig test-ID.

en: Mini panel: "@title"
da: Minipanel: "@title"

en: A panel layout broken up into rows and columns.
da: Et panel-layout opdelt i rækker og kolonner.

en: Show layout designer
da: Vis layout-designer

en: Remove column
da: Fjern kolonne

en: Add row to top
da: Tilføj række øverst

en: Add row to bottom
da: Tilføj række nederst

en: Remove row
da: Fjern række

en: Add column
da: Tilføj kolonne

en: Add region to left
da: Tilføj region til venstre

en: Add column to left
da: Tilføj kolonne til venstre

en: Add region to right
da: Tilføj region til højre

en: Add column to right
da: Tilføj kolonne til højre

en: Region settings
da: Indstillinger for region

en: Remove region
da: Fjern region

en: Invalid item id.
da: Ugyldigt element-ID.

en: Configure column
da: Tilpas kolonne

en: Configure row
da: Tilpas række

en: Configure region
da: Tilpas region

en: Region title
da: Titel på region

en: Hide layout designer
da: Skjul layout-designer

en: Selection rules
da: Udvalgsregler

en: Control the criteria used to decide whether or not this variant is used.
da: Angiv kriterierne som skal bruges til at bestemme hvorvidt denne variant bruges.

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
da: Tilføj yderligere kontekstobjekter til denne variant som kan bruges af indholdet.

en: This panel will be selected if @conditions.
da: Dette panel bliver valgt hvis @conditions.

en: This panel will always be selected.
da: Dette panel bliver altid valgt.

en: Selection rule
da: Udvalgsregel

en: You must select a layout.
da: Du skal vælge et layout.

en: You must select a different layout if you wish to change layouts.
da: Du skal vælge et andet layout hvis du ønsker at skifte layout.

en: Update and preview
da: Opdatér og gennemse

en: Administrative title of this variant.
da: Administrativ titel på denne variant.

en: Enter well-formed CSS code here; this code will be embedded into the page, and should only be used for minor adjustments; it is usually better to try to put CSS for the page into the theme if possible. This CSS will be filtered for safety so some CSS may not work.
da: Indtast velformet CSS-kode her; koden indlejres i siden og bør kun bruges til små justeringer; det vil ofte være bedre at forsøge at indsætte sidens CSS i temaet hvis det er muligt. Dette CSS filtreres for sikkerhedens skyld, så ikke al CSS vil virke.

en: User pages
da: Brugersider

en: Set this context when any of the selected menu items belong to the current active menu trail.
da: Aktivér denne kontekst hvis en af de valgte menupunkter tilhører den aktive menusti.

en: Theme variables
da: Temavariable

en: The description of this context definition.
da: Beskrivelsen af denne context-definition.

en: Reactions
da: Reaktioner

en: Send Reminder
da: Send påmindelse

en: Date updated
da: Opdateringsdato

en: Watch
da: Overvåg

en: View the calendar.
da: Se kalenderen

en: Select the calendar time period for this display.
da: Vælg kalenderperiode for denne visning.

en: Add new date link
da: Tilføj ny dato link

en: Display a link to add a new date of the specified content type. Displayed only to users with appropriate permissions.
da: Vis et link til at tilføje en ny dato af den angivne indholdstype. Vises kun til brugere med de rette tilladelser.

en: Vocabulary Legend Types
da: Ordforråd signaturforklaringstyper

en: Calendar day of week names
da: Navne på ugedage

en: The way day of week names should be displayed in a calendar.
da: Hvordan ugedagenes navne vises i kalenderen

en: Whether or not to show week numbers in the left column of calendar weeks and months.
da: Hvorvidt ugenumre skal vises i venstre spalte af kalenderuger og -måneder.

en: Time grouping
da: Tidsgruppering

en: Group items together into time periods based on their start time.
da: Gruppér elementer i tidsperioder baseret på deres starttidspunkt.

en: Half hour
da: Halv time

en: Custom time grouping
da: Tilpasset tidsgruppering

en: When choosing the 'custom' Time grouping option above, create custom time period groupings as a comma-separated list of 24-hour times in the format HH:MM:SS, like '00:00:00,08:00:00,18:00:00'. Be sure to start with '00:00:00'. All items after the last time will go in the final group.
da: Når den 'tilpassede' tidsgruppering vælges ovenfor, oprettes tilpassede tidsgrupperingsperioder som en kommasepareret liste af 24-timers tidspunkter i formatet HH:MM:SS, f.eks. '00:00:00,08:00:00,18:00:00'. Vær sikker på at starte med '00:00:00'. Alle elementer efter det sidste tidspunkt placeres i den sidste gruppe.

en: Field grouping
da: Feltgruppering

en: All times
da: Alle tidspunkter

en: Before @time
da: Før @time

en: Empty day
da: Tom dag

en: %title is invalid.
da: %title er ugyldig.

en: HTTP Request Error importing %filename: @error
da: HTTP forespørgselsfejl under import af %filename: @error

en: Failed to open file: %filename
da: Kan ikke åbne fil: %filename

en: Invalid calendar file: %filename
da: Ugyldig kalenderfil: %filename

en: Invalid calendar file.
da: Ugyldig kalenderfil.

en: Custom input format
da: Tilpasset inputformat

en: Hide repeat rule
da: Skjul gentagelsesregel

en: There are errors in @field_name value #@delta:
da: Der er fejl i @field værdi #@delta:

en: There are errors in @field_name:
da: Der er fejl i @field_name:

en: Complete documentation for the Date and Date API modules is available at <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.
da: Komplet dokumentation af Date- og Date API-modulerne er tilgængelig på <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.

en: Use default jQuery timepicker
da: Brug standard jQuery-tidsvælger

en: Manual time entry, no jQuery timepicker
da: Manuel tidsindtastning, ingen jQuery tidsvælger

en: Timepicker
da: Tidsvælger

en: Current exceptions
da: Aktuelle undtagelser

en: Date wizard
da: Datoguide

en: Content type name
da: Indholdstypenavn

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _). If this is not an existing content type, the content type will be created.
da: Maskinlæsbart navn. Tilladte værdier: (a-z, 0-9, _). Hvis dette ikke er en eksisterende indholdstype oprettes den.

en: Content type label
da: Indholdstypeetiket

en: The human-readable name for this content type. Only needed when creating a new content type.
da: Det læsevenlige navn på denne indholdstype. Kun nødvendigt når du opretter en ny indholdstype.

en: A date content type that is linked to a Views calendar.
da: En datoindholdsype som er kædet sammen med en Views-kalender.

en: Content type description
da: Indholdstypebeskrivelse

en: A description for the content type. Only needed when creating a new content type.
da: En beskrivelse af indholdstypen. Kun nødvendigt når du opretter en ny indholdstype.

en: Date field name
da: Dato feltnavn

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _) Must not be an existing field name.
da: Maskinlæsbart navn. Tilladte værdier: (a-z, 0-9, _) Må ikke være et eksisterende feltnavn.

en: Date field label
da: Datp feltetiket

en: The human-readable label for this field.
da: Den læsevenlige etiket på dette felt.

en: Date widget type
da: Dato elementtype

en: Show repeating date options
da: Vis indstillinger for gentagne datoer

en: Date field type
da: Dato felttype

en: The recommend type is Datetime, except for historical dates or dates with only year or month granularity. Older or incomplete dates should use the Date type (an ISO date).
da: Den anbefalede type er Datetime, undtagen for historiske datoer eller datoer års- eller månedsgranularitet. Ældre eller ufuldstændige datoer bør burge Date-typen (en ISO-dato).

en: Date timezone handling
da: Dato tidszonehåndtering

en: Timezone handling should be set to 'none' for granularity without time elements.
da: Tidszonehåndteringen skal sættes til 'ingen' for granulariteter uden tidselementer.

en: Create a calendar for this date field
da: Opret en kalender til dette datofelt

en: This content type name already exists, adding new field to existing content type.
da: Dette indholdstypenavn findes allerede, tilføjer nyt felt til eksisterende indholdstype.

en: This field name already exists.
da: Dette feltnavn eksisterer allerede.

en: Timezone handling must be none for granularity without time.
da: Tidszonehåndtering skal være 'ingen' for granularitet uden tid.

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
da: Værktøjer til at importere og autooprette datoer og kalendre.

en: Date browser
da: Datobrowser

en: Date back/next navigation to attach to other displays. Requires the Date argument.
da: Dato tilbage/frem-navigation til vedhæftning på andre visninger. Kræver dato-argumentet.

en: Date browser style
da: Datobrowser udseende

en: Creates back/next navigation.
da: Oprette forrige/næste navigation.

en: Date (!base_table)
da: Dato (!base_table)

en: Filter any Views !base_table date field.
da: Filtrér ethvert Views !base_table datofelt.

en: Select the type of date value to be used in defaults, summaries, and navigation. For example, a granularity of 'month' will set the default date to the current month, summarize by month in summary views, and link to the next and previous month when using date navigation.
da: Vælg datoværditypen der bruges i standarder, resuméer og navigation.For eksempel vil granulariteten 'måned' sætte standarddatoen til den aktuelle måned, opsummere efter måned i resumévisning og linke til forrige og næste måned i datonavigationen.

en: You must select at least one date field for this argument.
da: Du skal vælge mindst et datofelt til dette argument.

en: Navigate to previous year
da: Navigér til forrige år

en: Navigate to next year
da: Navigér til næste år

en: Navigate to previous month
da: Navigér til forrige måned

en: Navigate to next month
da: Navigér til næste måned

en: Navigate to previous week
da: Navigér til forrige uge

en: Navigate to next week
da: Navigér til næste uge

en: Navigate to previous day
da: Navigér til forrige dag

en: Navigate to next day
da: Navigér til næste dag

en: View full page month
da: Vis måned på fuld side

en: Taxonomy Term
da: Taksonomiterm

en: Grant !op access
da: Giv !op adgang

en: Warning: Your content is not published, so this settings are not taken into account as long as the content remains unpublished.
da: Advarsel: Indholdet er ikke udgivet, så disse indstillinger er ikke trådt i kraft.

en: The permissions have been reseted to the content type defaults.
da: Tilladelserne er blevet nulstillet til indholdstypens standardindstillinger.

en: Per content node access control settings
da: Indstillinger for indholdsspecifik adgangskontrol

en: Optionally you can enable per content node access control settings. If enabled, a new tab for the content access settings appears when viewing content. You have to configure permission to access these settings at the !permissions page.
da: Alternativt kan du aktivere indholdsspecifikke indstillinger for adgangskontrol. Der tilføjes en ny fane til adgangskontrol ved visning af indhold. Du skal tilpasse tilladelserne til at tilgå disse indstillinger på !permissions-siden.

en: Enable per content node access control settings
da: Aktivér adgangskontrol på indholdselement-basis

en: Give content node grants priority
da: Prioritér indholdsspecifikke tilladelser

en: Permissions have been successfully rebuilt for the content type @types.
da: Tilladelserne for indholdstypen @types er blevet genopbygget.

en: Role based access control settings
da: Rollebaserede indstillinger for adgangskontrol

en: Note that users need at least the %access_content permission to be able to deal in any way with content.
da: Bemærk at brugerne som minimum skal have tilladelsen %access_content for at kunne håndtere indhold.

en: Furthermore note that content which is not @published is treated in a different way by drupal: It can be viewed only by its author or users with the %administer_nodes permission.
da: Bemærk at indhold som ikke er @published behandles anderledes af Drupal: Det kan kun ses af dets forfatter eller af brugere med tilladelsen %administer_nodes.

en: This role is lacking the permission '@perm', so it has no access.
da: Rollen mangler tilladelsen '@perm', så den har ikke adgang.

en: This role has '@perm' permission, so access is granted.
da: Rollen har tilladelsen '@perm', så den har adgang.

en: Permission is granted due to the content type's access control settings.
da: Tilladelsen er givet på grund af indholdstypens indstillinger for adgangskontrol.

en: Permissions have been successfully rebuilt for the content type @types. | Permissions have been successfully rebuilt for the content types @types.
da[0]: Tilladelserne for indholdstypen @types er blevet genopbygget.
da[1]: Tilladelserne for indholdstyperne @types er blevet genopbygget.

en: @project issue queue
da: @project issue-kø

en: Flush all caches
da: Tøm alle cacher

en: Developer modules to keep enabled
da: Udviklermoduler som altid skal være aktive

en: Image field
da: Billedfelt

en: manage fields
da: håndtér felter

en: %name must be a positive integer.
da: %name skal være et positivt heltal.

en: (first item is 0)
da: (første element er 0)

en: (start from last values)
da: (start fra seneste værdier)

en: Number of pages
da: Antal sider

en: Breadcrumbs
da: Brødkrummer

en: Node bottom
da: Indholdselement bund

en: Relative date
da: Relativ dato

en: Canonical URL
da: Kanonisk URL

en: Notified: @user_mail
da: Underrettet: @user_mail

en: Page top
da: Sidehovede

en: Page bottom
da: Sidefod

en: Manage Drupal variable settings that have been strongarmed.
da: Håndtér variabelindstillinger som håndteres af strongarm.

en: Show links
da: Vis links

en: Library
da: Bibliotek

en: Hello <strong>@username</strong>
da: Hej <strong>@username</strong>

en: Show shortcuts
da: Vis genveke

en: Administration menu Toolbar style
da: Værktøjslinjens udseende

en: A better Toolbar.
da: En forbedret værktøjslinje.

en: No minimum
da: Intet minimum

en: Rebuild the site map.
da: Gendan sitemap.

en: XML sitemap cache directory
da: XML sitemap cache-mappe

en: Submit the sitemap to the following engines
da: Send sitemap til følgende søgemaskiner

en: Do not submit more often than every
da: Indsend ikke oftere end hver

en: Only submit if the sitemap has been updated since the last submission.
da: Send kun hvis sitemap er blevet opdateret siden sidste indsendelse.

en: Search Engines
da: Søgemaskiner

en: Demonstration code, advanced help, and a demo panel to show how to build ctools plugins.
da: Eksempelkode, avanceret hjælp og et demo-panel som viser hvordan man bygger CTools-plugins.

en: The CTools Plugin Example is simply a developer's demo of how to create plugins for CTools. It provides no useful functionality for an ordinary user.
da: CTools Plugin Example er en demonstration af hvordan man opretter CTools plugins. Det indeholder ingen brugbar funktionalitet til ordinære brugere.

en: There is a demo panel demonstrating much of the functionality provided at
        <a href="@demo_url">CTools demo panel</a>, and you can find documentation on the examples at
        !ctools_plugin_example_help.
        CTools itself provides documentation at !ctools_help. Mostly, though, the code itself is intended to be the teacher.
        You can find it in %path.
da: Der findes et demo-panel på <a href="@demo_url">CTools demo-panel</a> som demonstrerer en stor del af funktionaliteten, og du kan finde dokumentation af eksemplerne i !ctools_plugin_example_help. CTools tilbyder dokumentation på !ctools_help. For det meste er koden selv ment som dokumentation. Du kan finde den i %path.

en: CTools plugin example
da: CTools plugin eksempel

en: Chaos Tools (CTools) Plugin Example
da: Chaos Tools (CTools) plugin-eksempel

en: Shows how an external module can provide ctools plugins (for Panels, etc.).
da: Viser hvordan et eksternt modul kan tilbyde CTools-plugins (til Panels, etc.).

en: Arg length
da: Argumentlængde

en: Control access by length of simplecontext argument.
da: Kontrollér adgang efter længde af simplecontext-argument.

en: Grant access if simplecontext argument length is
da: Giv adgang hvis længden af simplecontext-argumentet er

en: Length of simplecontext argument
da: Længde af simplecontext argument

en: Access/visibility will be granted based on arg length.
da: Adgang/synlighed gives på basis af argumentlængde.

en: Simpletext argument must be !comp @length characters
da: Simpletext-argument skal være !comp @length tegn.

en: CTools example: role
da: CTools eksempel: rolle

en: @identifier must have role "@roles" | @identifier can be one of "@roles"
da[0]: @identifier skal have rollen "@roles"
da[1]: @identifier kan være én af "@roles"

en: Creates a "simplecontext" from the arg.
da: Opretter en "simplecontext" fra argumentet.

en: Enter the simplecontext arg
da: Indtast simplecontext argumentet

en: CTools example no context content type
da: CTools eksempel, indholdstype uden kontekst

en: No context content type - requires and uses no context.
da: Indholdstype uden kontekst - kræver og bruger ingen kontekst.

en: CTools Examples
da: CTools eksempler

en: The setting for item 1.
da: Indstillingerne for element 1.

en: The setting for item 2
da: Indstillingerne for element 2.

en: CTools example relcontext content type
da: CTools eksempel, indholdstype med relcontext

en: Relcontext content type - works with relcontext context.
da: Relcontext indholdstype - virker med relcontext kontekst.

en: Setting for relcontext.
da: Indstillinger for relcontext.

en: Simplecontext content type
da: Simplecontext indholdstype

en: Simplecontext content type - works with a simplecontext context.
da: Simplecontext Indholdstype - virker med en simplecontext kontekst.

en: Config Item 1 for simplecontext content type
da: Konfigurationselement 1 for simplecontext indholdstypen

en: Relcontext context from simplecontext
da: Relcontext kontekst fra simplecontext

en: Relcontext setting
da: Indstillinger for relcontext

en: Just an example setting.
da: Bare et eksempel på en indstilling.

en: A single "simplecontext" context, or data element.
da: En enkelt "simplecontext" kontekst, eller data element.

en: Enter some data to represent this "simplecontext".
da: Indtast noget data til at repræsentere denne "simplecontext".

en: Simplecontext context from config
da: Simplecontext kontekst fra konfiguration

en: Setting for simplecontext
da: Indstillinger for simplecontext

en: An example setting that could be used to configure a context
da: Et eksempel på en indstilling som kunne bruges til at konfigurere en kontekst

en: Relcontext from simplecontext
da: Relcontext fra simplecontext

en: See the getting started guide for more information.
da: Se startvejledningen for mere information.

en: Before this variant can be added, it must be configured. When you are finished, click "Create variant" at the end of this wizard to add this to your page.
da: Før varianten kan tilføjes, skal den konfigureres. Klik "Opret variant" i slutningen af denne wizard for at tilføje den til din side.

en: Page manager module is unable to enable node/%node/edit because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke tilsidesætte node/%node/edit fordi et andet modul allerede svarer med %callback. Page manager kan ikke håndtere denne side.

en: Page manager module is unable to override @path because some other module already has overridden with %callback. Node edit will be enabled but that edit path will not be overridden.
da: Page manager-modulet kan ikke tilsidesætte @path fordi et andet modul allerede svarer med %callback. Det er muligt at redigere noder, men redigeringsstien vil ikke være tilsidesat.

en: Page manager module is unable to enable node/%node because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke tilsidesætte node/%node fordi et andet modul allerede svarer med %callback.

en: Paths with non optional placeholders cannot be used as normal menu items unless the selected argument handler provides a default argument to use for the menu item.
da: Stier med påkrævede placeholders kan ikke bruges som normale menupunkter med mindre den valgte argument-handler giver et standardargument til brug for menupunktet.

en: Page manager module is unable to enable user/%user because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke tilsidesætte user/%user fordi et andet modul allerede svarer med %callback.

en: Existing node
da: Eksisterende indholdselement

en: Enter the title or NID of a node
da: Indtast indholdselementets titel eller NID

en: Include node links for "add comment", "read more" etc.
da: Inkludér link til "tilføj kommentar", "læs mere" osv.

en: Template identifier
da: Skabelonidentifikator

en: Add the breadcrumb trail as content.
da: Tilføj brødkrummestien som indhold.

en: Add the help text of the current page as content.
da: Tilføj den aktuelle sides hjælpetekst som indhold.

en: Status messages
da: Statusmeddelelser

en: Add the status messages of the current page as content.
da: Tilføj den aktuelle sides statusmeddelelser som indhold.

en: Add the slogan trail as content.
da: Tilføj sloganet som indhold.

en: Add the tabs (local tasks) as content.
da: Tilføj fanerne (lokale handlinger) som indhold.Tilføjer de primære links (lokale handlinger) som indhold.

en: Add the page title as content.
da: Tilføj sidens titel som indhold.

en: Manage pages
da: Håndtér sider

en: Show End Date
da: Vis slutdato

en: Show on form
da: Vis på formular

en: Sidebar first
da: Første sidebar

en: This option makes it easy to manage CAPTCHA settings on forms. When enabled, users with the "%admincaptcha" permission will see a fieldset with CAPTCHA administration links on all forms, except on administrative pages.
da: Gør det nemt at administrere CAPTCHA-indstillinger på formularer. Brugere med tilladelsen "%admincaptcha" kan se en feltgruppe med CAPTCHA administrationslinks på alle formularer undtagen på administrationssider.

en: The built-in font only supports Latin2 characters. Only use "a" to "z" and numbers.
da: Den indbyggede skrifttype understøtter kun Latin2-tegn. Brug kun "a" til "z" og tal.

en: Gallery page
da: Galleriside

en: Default values
da: Standardværdier

en: Example: Image gallery
da: Eksempel: Billedgalleri

en: Create feature
da: Opret feature

en: Create a new feature.
da: Opret ny feature.

en: Unique
da: Unik

en: Robots
da: Robotter

en: CAPTCHA validation error: unknown CAPTCHA session ID. Contact the site administrator if this problem persists.
da: CAPTCHA valideringsfejl: ukendt CAPTCHA session-ID. Kontakt sitets administrator hvis problemet ikke forsvinder.

en: CAPTCHA validation error: unknown CAPTCHA session ID (%csid).
da: CAPTCHA valideringsfejl: ukendt CAPTCHA session-ID (%csid).

en: The Image CAPTCHA module can not generate images because your PHP setup does not support it (no <a href="!gdlib">GD library</a> with JPEG support).
da: Image CAPTCHA-modulet kan ikke generere billeder fordi din PHP-opsætning ikke tillader det (intet <a href="!gdlib">GD-bibliotek</a> med JPEG-understøttelse).

en: Color and image settings
da: Farver og billeder

en: Configuration of the background, text colors and file format of the image CAPTCHA.
da: Indstillinger for baggrund, tekstfarver og filformat på billed-CAPTCHAen.

en: Enter the hexadecimal code for the background color (e.g. #FFF or #FFCE90). When using the PNG file format with transparent background, it is recommended to set this close to the underlying background color.
da: Indtast den hexadecimale kode for baggrundsfarven (f.eks. #FFF eller #FFCE90). Ved brug af PNG-formatet med en transparent baggrund bør denne sættes til en værdi tæt på den bagvedliggende baggrundsfarve.

en: Select the file format for the image. JPEG usually results in smaller files, PNG allows tranparency.
da: Vælg billedets filformat. JPEG resulterer normalt i mindre filer, mens PNG tillader transparens.

en: PNG with transparent background
da: PNG med transparent baggrund

en: @level - no distortion
da: @level - ingen forvrængning

en: @level - low
da: @level - lav

en: @level - medium
da: @level - mellem

en: @level - high
da: @level - høj

en: Content statistics
da: Indholdsstatistik

en: 
        This is a block of data created by the Relcontent content type.
        Data in the block may be assembled from static text (like this) or from the
        content type settings form ($conf) for the content type, or from the context
        that is passed in. <br />
        In our case, the configuration form ($conf) has just one field, 'config_item_1;
        and it's configured with:
da: 
        Dette er en blok af data oprettet af indholdstypen Relcontent. Data i blokken kan sammensættes af statisk tekst (som denne) eller fra indstillingerne ($conf) for indholdstypen, eller fra den aktuelle kontekst.<br />I dette tilfælde indeholder indstillingerne kun ét felt, 'config_item_1', og det er sat til:

en: 
        This is a block of data created by the Simplecontext content type.
        Data in the block may be assembled from static text (like this) or from the
        content type settings form ($conf) for the content type, or from the context
        that is passed in. <br />
        In our case, the configuration form ($conf) has just one field, 'config_item_1;
        and it's configured with:
da: 
        Dette er en blok af data oprettet af indholdstypen Simplecontext. Data i blokken kan sammensættes af statisk tekst (som denne) eller fra indstillingerne ($conf) for indholdstypen, eller fra den aktuelle kontekst.<br />I dette tilfælde indeholder indstillingerne kun ét felt, 'config_item_1', og det er sat til:

en: This page is currently locked for editing by you. Nobody else may edit this page until these changes are saved or canceled.
da: Denne side er i øjeblikket låst af dig. Ingen andre kan redigere denne side før disse ændringer gemmes eller forkastes.

en: This page is currently locked for editing by another user. You may not edit this page without breaking the lock.
da: Denne side er i øjeblikket låst af en anden bruger. Du kan ikke redigere denne side uden at bryde låsen.

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the all blogs at <em>/blog</em>. If no variant is selected, the default Drupal most recent blog posts will be shown.
da: Tilsidesætter Drupals standardhåndtering af alle blogs på <em>/blog</em>. Hvis ingen variant er valgt bruges Drupals standardblok med de seneste blogindlæg.

en: Page manager module is unable to enable blog because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke aktivere blog fordi et andet modul allerede svarer med %callback.

en: User blog
da: Brugerblog

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying user blogs at <em>blog/%user</em>. If no variant is selected, the default Drupal user blog will be used.
da: Tilsidesætter Drupals standardhåndtering af bruger-blogs på <em>blog/%user</em>. Hvis ingen variant er valgt bruges Drupals standardblok med blogindlæg.

en: Page manager module is unable to enable blog/%user because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke aktivere blog/%user fordi et andet modul allerede svarer med %callback.

en: Site contact page
da: Sitets kontaktside

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the site contact page at <em>/contact</em>. If no variant is selected, the default Drupal contact form will be used.
da: Tilsidesætter Drupals standardhåndtering af kontaktsiden på <em>/contact</em>. Hvis ingen variant er valgt bruges Drupals standard kontaktformular.

en: Page manager module is unable to enable contact because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke aktivere contact fordi et andet modul allerede svarer med %callback.

en: User contact
da: Brugerkontakt

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying the user contact form at <em>user/%user/contact</em>. If no variant is selected, the default Drupal user contact form will be used.
da: Tilsidesætter Drupals standardhåndtering af brugerkontaktsiden på <em>user/%user/contact</em>. Hvis ingen variant er valgt bruges Drupals standard brugerkontaktformular.

en: Page manager module is unable to enable user/%user/contact because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke aktivere user/%user/contact fordi et andet modul allerede svarer med %callback.

en: You cannot have an unnamed placeholder (% or ! by itself). Please name your placeholder by adding a short piece of descriptive text to the % or !, such as %user or %node.
da: Du kan ikke have en unavngiven placeholder (% eller ! alene). Navngiv venligst din placeholder ved at tilføje en kort beskrivende tekst efter % eller !, som f.eks. %user eller %node.

en: All polls
da: Alle afstemninger

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the polls at <em>/poll</em>. If no variant is selected, the default Drupal most recent polls will be shown.
da: Tilsidesætter Drupals standardhåndtering af polls på <em>/poll</em>. Hvis ingen variant er valgt vises Drupals standardblok med de seneste polls.

en: Page manager module is unable to enable poll because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke aktivere poll fordi et andet modul allerede svarer med %callback.

en: Search @type
da: Søg @type

en: Taxonomy: term
da: Taksonomi: term

en: Control access by a specific term.
da: Giver adgang på basis af en specifik term.

en: Select a term or terms from @vocabulary.
da: Vælg én eller flere termer fra @vocabulary.

en: @term can be the term "@terms" | @term can be one of these terms: @terms
da[0]: @term kan være termen "@terms"
da[1]: @term kan være én af disse termer: @terms

en: Node add form: node type
da: Formular til oprettelse af indhold: indholdstype

en: Node edit form: node ID
da: Formular til redigering af indhold: node ID

en: Get all arguments after this one
da: Hent alle argumenter efter dette

en: If checked, this string will include all arguments. For example, if the path is "path/%" and the user visits "path/foo/bar", if this is not checked the string will be "foo". If it is checked the string will be "foo/bar".
da: Markér dette for at lade strengen indeholde alle argumenter. Hvis stien er "path/%" og brugeren går til "path/foo/bar" vil strengen være "foo" hvis dette <em>ikke</em> er markeret og "foo/bar" hvis det <em>er</em> markeret.

en: Taxonomy term: ID
da: Taksonomiterm: ID

en: Taxonomy term (multiple): ID
da: Taksonomiterm (flere): ID

en: User: name
da: Bruger: navn

en: Creates a user context from a user name.
da: Opretter en brugerkontekst fra et brugernavn.

en: Enter the username of a user for this argument
da: Indtast brugernavnet på en bruger til dette argument.

en: Vocabulary: ID
da: Ordforråd: ID

en: The site contact form that allows users to send a message to site administrators.
da: Kontaktformularen som gør det muligt for brugerne at sende en besked til sitets administratorer.

en: The site contact form that allows users to contact other users.
da: Kontaktformularen som gør det muligt for brugerne at kontakte andre brugere.

en: Contact @name
da: Kontakt @name

en: Custom: @title
da: Brugerdefineret: @title

en: This title will be used administratively to identify this pane. If blank, the regular title will be used.
da: Denne titel bruges til administrativ identifikation af denne pane. Hvis den er tom bruges standardtitlen.

en: Advanced search form
da: Avanceret søgeformular

en: A search form with advanced options.
da: En søgeformular med avancerede indstillinger.

en: The advanced form may have additional options based upon the search type. For example the advanced content (node) search form will allow searching by node type and taxonomy term.
da: Den avancerede formular kan have yderligere muligheder baseret på søgetypen. For eksempel gør den avancerede indholdssøgeformular det muligt at søge efter indholdstype og taksonomiterm.

en: Same page
da: Samme side

en: Override default prompt
da: Tilsidesæt standardprompt

en: @type search form
da: @type søgeformular

en: The results of a search using keywords.
da: Søgeresultater baseret på nøgleord.

en: Record a watchdog log entry when searches are made
da: Indsæt en række i watchdoggen hver gang der foretages en søgning

en: Override "no result" text
da: Tilsidesæt "intet resultat"-teksten

en: No result text
da: Intet resulat

en: Display text if no search keywords were submitted
da: Vis denne tekst hvis der ikke blev foretaget en søgning

en: @type search result
da: @type søgeresultat

en: HTML-safe string
da: HTML-sikker streng

en: Custom pager settings
da: Brugerdefinerede pager-indstillinger

en: Use different pager settings from view settings
da: Brug en anden pager-indstilling end viewet

en: <strong>Warning: </strong> This view has AJAX enabled. Overriding the pager settings will work initially, but when the view is updated via AJAX, the original settings will be used. You should not override pager settings on Views with the AJAX setting enabled.
da: <strong>Advarsel:</strong> Dette view bruger AJAX. Tilsidesættelse af pager-indstillingerne vil virke i begyndelsen, men når viewet opdateres via AJAX bruges de oprindelige indstillinger. Du bør ikke tilsidesætte pager-indstillinger på views, som bruger AJAX.

en: The number of items to skip and not display.
da: Antallet af elementer der skal springes over og ikke vises.

en: Select this to send all arguments from the panel directly to the view. If checked, the panel arguments will come after any context arguments above and precede any additional arguments passed in through the Arguments field below. Note that arguments do not include the base URL; only values after the URL or set as placeholders are considered arguments.
da: Vælg dette for at sende alle panelets argumenter direkte til viewet. Panelargumenterne kommer efter kontekstargumenterne ovenfor og før ekstra argumenter indtastet i feltet nedenfor. Bemærk at argumenterne ikke indeholder basis-URLen; kun værdier efter URLen eller som er markeret som placeholders opfattes som argumenter.

en: Additional arguments to send to the view as if they were part of the URL in the form of arg1/arg2/arg3. You may use %0, %1, ..., %N to grab arguments from the URL. Or use @0, @1, @2, ..., @N to use arguments passed into the panel. Note: use these values only as a last resort. In future versions of Panels these may go away.
da: Yderligere argumenter der skal sendes til viewet som om de var en del af URLen på formen arg1/arg2/arg3. Du kan bruge %0, %1, ..., %N til at hente argumenter fra URLen. Eller brug @0, @1, @2, ..., @N for at bruge argumenter sendt til panelet. Bemærk: brug disse værdier som en sidste udvej. De bliver muligvis fjernet fra kommende udgaver af Panels.

en: If "From context" is selected, which type of context to use.
da: Hvis "Fra kontekst" er valgt, hvilken konteksttype der skal bruges.

en: Context is optional
da: Kontekst er valgfri

en: This context need not be present for the pane to function. If you plan to use this, ensure that the argument handler can handle empty values gracefully.
da: Denne kontekst behøver ikke at være til stede for at denne pane kan fungere. Hvis du planlægger at bruge dette, skal du sikre dig at argument-handleren kan håndtere tomme værdier.

en: &#x2713;Panel title
da: &#x2713;Paneltitel

en: No rules
da: Ingen regler

en: Title type
da: Titeltype

en: Manually set
da: Manuel

en: From pane
da: Fra rude

en: You have just used your one-time login link. It is no longer possible to use this link to login. Please change your password.
da: Du har nu benyttet dit engangs-login- link. Det er ikke muligt at benytte dette login igen. Skift venligst din adgangskode.

en: This permission is inherited from the authenticated user role.
da: Denne tilladelse er arvet fra den godkendte brugerrolle.

en: Movie
da: Film

en: The message text
da: Meddelelsens indhold

en: Custom path
da: Tilpasset sti

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
da: Linkets mål, som f.eks. _blank, _parent eller navnet på en iframe. Dette felt bruges sjældent.

en: @argument title
da: @argument titel

en: The maximum number of characters this field can be.
da: Det maksimale antal tegn som dette felt kan indeholde.

en: Count the number 0 as empty
da: Fortolk tallet 0 som tomt

en: Hide if empty
da: Skjul hvis tom

en: Starting value
da: Startværdi

en: Specify the number the counter should start at.
da: Angive tællerens startværdi.

en: Does not start with
da: Starter ikke med

en: Does not end with
da: Slutter ikke med

en: The view %name has been saved.
da: Viewet %name er blevet gemt.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
da: Dette filter kan bevirke at elementer, som har flere end én af de valgte muligheder, optræder som dubletter. Hvis filtret resulterer i dubletter kan du afkrydse dette felt for at reducere antallet af dubletter. Bemærk at jo flere termer der søges efter, jo lavere blivere ydelsen af forespørgslen, så vær varsom med brugen af denne funktion. Bør ikke bruges på felter med én enkelt værdi, da felterne kan forsvinde fra visningen hvis de ikke er kompatible.

en: Jump menu
da: Jump-menu

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
da: Viser alle resultaterne i en rulleliste og lader brugeren gå til en anden side baseret på resultaterne.

en: Hostname of user that posted the comment.
da: Værtsnavn på brugeren som skrev kommentaren.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
da: E-mail på brugeren som indsendte kommentaren. Er tom hvis brugeren har en profil på sitet.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifiying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
da: Relatér indholdselementer til taksonomitermer og angiv hvilke ordforråd, der skal anvendes. Denne kobling vil resultere i dubletter hvis der er flere termer.

en: The text of the profile item.
da: Teksten på profilelementet.

en: The taxonomy term ID for the term.
da: Termens term-ID.

en: The taxonomy term name for the term.
da: Termens term-navn.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
da: Navnet på ordforrådet som termen tilhører.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
da: Vælg hvilke ordforråd du ønsker at relatere. Husk at hver term resulterer i en ny række, så denne kobling virker bedst med et ordforråd, som kun har én term pr. indholdselement.

en: The name of the role.
da: Rollens navn.

en: The role ID of the role.
da: Rollens ID.

en: Hide empty fields
da: Skjul tomme felter

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
da: Vis ikke felter, mærkater eller markup for tomme felter.

en: You need at least one field before you can configure your jump menu settings
da: Du skal have mindst ét felt før du kan indstille jump-menuen.

en: To properly configure a jump menu, you must select one field that will represent the path to utilize. You should then set that field to exclude. All other displayed fields will be part of the menu. Please note that all HTML will be stripped from this output as select boxes cannot show HTML.
da: For at kunne indstille jump-menuen skal du vælge et felt som repræsenterer den ønskede sti. Derefter skal feltet sættes til ekskludér. Alle andre viste felter bliver en del af menuen. Bemærk at al HTML fjernes fra outputtet da rullemenuer ikke kan vise HTML.

en: Path field
da: Sti-felt

en: If hidden, this button will only be hidden for users with javascript and the page will automatically jump when the select is changed.
da: Knappen skjules kun for brugere med javascript og siden skifter automatisk når rullemenuen ændres.

en: Show Forward on nodes
da: Vis videresend på indholdselementer

en: If checked, the link/form will appear on nodes
da: Afkryds dette felt for at vise linket/formularen på indholdselementer

en: Choose whether the personal message field will be disabled, optional, or required.
da: Vælg om feltet til personlige beskeder skal være deaktiveret, valgfrit eller obligatorisk.

en: Libraries
da: Biblioteker

en: Fusion theme settings
da: Indstillinger for Fusion-tema

en: Use these settings to enhance the appearance and functionality of your Fusion theme.
da: Brug disse indstillinger for at forbedre udseendet og funktionaliteten af dit Fusion-tema.

en: Typography
da: Typografi

en: Select a new font family
da: Vælg en ny skriftfamilie

en: Theme default
da: Tema standard

en: Sans serif - smaller (Helvetica Neue, Arial, Helvetica, sans-serif)
da: Sans serif - mindre (Helvetica Neue, Arial, Helvetica, sans-serif)

en: Sans serif - larger (Verdana, Geneva, Arial, Helvetica, sans-serif)
da: Sans serif - større (Verdana, Geneva, Arial, Helvetica, sans-serif)

en: Serif - smaller (Garamond, Perpetua, Nimbus Roman No9 L, Times New Roman, serif)
da: Serif - mindre (Garamond, Perpetua, Nimbus Roman No9 L, Times New Roman, serif)

en: Serif - larger (Baskerville, Georgia, Palatino, Palatino Linotype, Book Antiqua, URW Palladio L, serif)
da: Serif - større (Baskerville, Georgia, Palatino, Palatino Linotype, Book Antiqua, URW Palladio L, serif)

en: Change the base font size
da: Skift den grundlæggende skriftstørrelse

en: Adjusts all text in proportion to your base font size.
da: Justerer al tekst i forhold til den grundlæggende skriftstørrelse.

en: Split sidebars
da: Del sidebars

en: Both sidebars first
da: Begge sidebars først

en: Both sidebars last
da: Begge sidebars sidst

en: Enable grid overlay mask for administrators.
da: Aktivér grid-overlay for administratorer.

en: Monthly archive
da: Månedsarkiv

en: Submitted by !username on !datetime.
da: Indsendt af !username den !datetime.

en: Submitted by !username on !datetime
da: Indsendt af !username den !datetime

en: Node types to style
da: Indholdstyper som skal styles

en: Choose which node types will have the forum style applied.
da: Vælg hvilke indholdstyper skal bruge forum-udseendet.

en: Style nodes when being displayed as teasers.
da: Style resumé-visning af indholdselementer.

en: If checked, selected node types will be styled even when they are in a teaser list.
da: De valgte indholdstyper bliver stylet når de vises som resuméer.

en: Style nodes only if they have a forum term attached.
da: Anvend kun style på indholdselementer hvis de er knyttet til en forum-term.

en: If checked, selected node types will be only styled if they are associated with a forum term.
da: De valgte indholdstyper bliver kun stylet hvis de er knyttet til en forum-term.

en: Style all comments like forum replies.
da: Style alle kommentarer som forum-svar.

en: Forum: container
da: Forum: beholder

en: Control access by whether or not the forum is a container.
da: Kontrollér adgang efter om forummet er en beholder eller ej.

en: Pass if forum is a container
da: Ignorér hvis forum er en beholder

en: Pass if forum is not a container
da: Ignorér hvis forum ikke er en beholder

en: @id1 @comp a forum container
da: @id1 @comp en forum-beholder

en: Control access by which forum is in use.
da: Kontrollér adgang efter hvorvidt forummet er i brug.

en: @identifier is any forum
da: @identifier er ethvert forum

en: @identifier is "@tids" | @identifier is one of "@tids"
da[0]: @identifier er "@tids"
da[1]: @identifier én af "@tids"

en: Creates a forum context from a forum ID argument.
da: Opretter en forumkontekst fra et forum ID argument.

en: Enter the forum ID of a form for this argument
da: Indtast forum-IDet på en formular for dette argument

en: If checked, forum parents will appear in the breadcrumb trail.
da: Viser overordnede forummer i brødkrummestien.

en: Forum legend
da: Forum-mærkat

en: The forum legend widget.
da: Kontrol med forumnavn

en: "@s" legend
da: "@s" mærkat

en: Forum list
da: Forumliste

en: A list of forums for the forum.
da: En liste af forummer i forummet.

en: Administer forums
da: Administrér forummer

en: Add, delete or modify forums
da: Tilføj, slet eller tilpas forummer

en: Modify this forum
da: Tilpas dette forum

en: "@s" forum list
da: "@s" forumliste

en: Most active forum poster
da: Mest aktive forumbruger

en: A block with information about the most active forum poster.
da: En blok med information om den mest aktive forumbruger.

en: Most active poster in @forum
da: Mest aktive bruger i @forum

en: Most active poster
da: Mest aktive bruger

en: More posts
da: Flere indlæg

en: In the last day
da: Den seneste dag

en: In the last week
da: Den seneste uge

en: In the last month
da: Den seneste måned

en: In the last quarter
da: Det seneste kvartal

en: In the last year
da: Det seneste år

en: Ever
da: Altid

en: Select what period you want to search for the most active poster.
da: Vælg i hvilken periode du ønsker at finde den mest aktive bruger.

en: Allow all roles
da: Tillad alle roller

en: Exclude role
da: Udelad rolle

en: Choose a role that will be excluded from being an active poster.
da: Vælg en rolle som ekskluderes fra at være en aktiv bruger.

en: Exclude UID 1
da: Udelad UID 1

en: If checked the super user will not be a possible most active poster.
da: Hvis dette markeres kan superbrugeren ikke blive den mest aktive bruger.

en: "@s" most active poster
da: "@s" mest aktive bruger

en: Forum search
da: Forum søgning

en: The forum search widget.
da: Kontrollen til søgning i forummet.

en: "@s" search
da: "@s" søgning

en: The forum statistics widget.
da: Kontrollen til forumstatistik.

en: "@s" statistics
da: "@s" statistik

en: Forum topic_legend
da: Forum emne-mærkat

en: The forum topic_legend widget.
da: Forummets emne-mærkat.

en: "@s" topic legend
da: "@s" emne-mærkat

en: The list of all topics for a forum.
da: Listen af alle emner i et forum.

en: Show sort form
da: Vis sorteringsformular

en: If checked the sort form will appear at the top of the table. Uncheck this if you wish it to appear in a separate pane.
da: Markér dette for at vise sorteringsformularen øverst i tabellen. Fjern markeringen hvis du ønsker at den skal vises i en separat rude.

en: "@s" topic list
da: "@s" emneliste

en: Forum topic list sort widget
da: Kontrol til sortering af emneliste

en: A small select widget to change the sort order of the forum topic list
da: En lille kontrol som kan bruges til at ændre sorteringsrækkefølgen af forummets emneliste

en: "@s" topic list sort widget
da: "@s" kontrol til emnelistesortering

en: A single forum object.
da: Et enkelt forum-objekt.

en: Forum page
da: Forumside

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying forum listings at <em>forum</em> and <em>forum/%forum</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as roles or user access to provide different views of the forums. If no variant is selected, the normal advanced forum view will be selected.
da: Tilsidesætter Drupals standardvisning af forummer på <em>forum</em> og <em>forum/%forum</em>. Hvis du tilføjer varianter kan du bruge udvalgskriterier som roller eller tilladelser til at lave forskellige visninger af forummerne. Hvis der ikke vælges en variant bruges det normale advanced forum-view.

en: Cloudless Day
da: Skyfri dag

en: A style with light blues reminiscent of the sky.
da: Et udseende med lyseblå farver som minder om himlen.

en: Cloudless Day Stacked
da: Skyfri dag stablet

en: This identifier is used by another handler.
da: Denne identifikator bruges af en anden handler.

en: Length is shorter than
da: Længden er kortere end

en: shorter than
da: kortere end

en: Length is longer than
da: Længden er længere end

en: longer than
da: længere end

en: SQL Query
da: SQL-forespørgsel

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
da: Forespørgslen genereres og køres vha. Drupals database-API.

en: revision user
da: revision bruger

en: Exposed form
da: Blotlagt formular

en: Default state for the notification selection box for registered users
da: Standardstatus for notifikation for registrerede brugere.

en: Subscribe users to their node follow-up notification emails by default
da: Tilmeld automatisk brugere til notifikations-mails på deres eget indhold.

en: If this is checked, new users will receive e-mail notifications for follow-ups on their nodes by default until they individually disable the feature.
da: Nye brugere vil som standard modtage notifikationer om kommentarer til deres indlæg indtil de selv deaktiverer denne funktionalitet.

en: Disable comment notification
da: Deaktivér kommentar-notifikation

en: Recreate
da: Genopret

en: These modules are dependencies of features that have been disabled. They may be disabled without affecting other components of your website.
da: Disse moduler er påkrævet af features der er blevet deaktiveret. De kan muligvis deaktiveres uden at påvirke andre dele af websitet.

en: Manage features.
da: Håndtér features.

en: Recreate an existing feature.
da: Genopret en eksisterende feature.

en: Needs review
da: Skal gennemses

en: Are you sure you want to transliterate existing file names?
da: Er du sikker på, at du ønsker at translitterere eksisterende filnavne?

en: Not all file names could be converted. The following files could not be accessed and have been ignored:
da: Ikke alle filnavne kunne konverteres. Følgende filer kunne ikke tilgås og er blevet ignoreret:

en: @filenames have been successfully transliterated.
da: @filenames er blevet translittereret.

en: 1 file name | @count file names
da[0]: 1 filnavn
da[1]: @count filnavne

en: Lowercase transliterated file names.
da: Konvertér translittererede filnavne til små bogstaver.

en: Convert existing file names to US-ASCII.
da: Konvertér eksisterende filnavne til US-ASCII.

en: Transliteration has been installed. <a href="@transliteration-url">Fix existing file names</a>.
da: Transliteration er blevet installeret. <a href="@transliteration-url">Reparér eksisterende filnavne</a>.

en: Converts non-latin text to US-ASCII and sanitizes file names.
da: Konverterer ikke-latin tekst til US-ASCII og renser filnavne.

en:  column
da:  kolonne

en: The order of pages in the book hierarchy.
da: Rækkefølgen af sider i boghierarkiet.

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
da: Viser standard "tilføj kommentar"-linket som bruges på almindelige indholdselementer. Linket vises kun hvis brugeren har adgang til at skrive kommentarer.

en: Inherit pager
da: Nedarv sideskifter

en: Render pager
da: Rendér sideskfiter

en: Render
da: Rendéring

en: School
da: Skole

en: Private files
da: Private filer

en: Not restricted
da: Ikke begrænset

en: Thickness
da: Tykkelse

en: The unique ID of the comment.
da: Kommentarens unikke ID.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
da: IP-adressen på computeren som kommentaren blev indsendt fra.

en: The name left by the comment author.
da: Kommentarforfatterens navn.

en: The email address left by the comment author.
da: Kommentarforfatterens e-mail-adresse.

en: The home page URL left by the comment author.
da: Kommentarforfatterens hjemmeside-URL.

en: The URL of the comment.
da: Kommentarens URL.

en: Edit URL
da: Redigér URL

en: The URL of the comment's edit page.
da: URLen til kommentarens redigeringsside.

en: The date the comment was posted.
da: Kommentarens oprettelsesdato.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
da: Den overordnede kommentar hvis trådning er aktiveret.

en: The node the comment was posted to.
da: Indholdselementet som kommentaren er knyttet til.

en: The number of comments posted on a node.
da: Antal kommentarer til et indholdselement.

en: New comment count
da: Antal nye kommentarer

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
da: Antallet af kommentarer til et indlæg siden læseren sidst så det.

en: The type of the node.
da: Indholdselementets type.

en: The language the node is written in.
da: Sproget som indholdselementet er skrevet på.

en: The URL of the node.
da: Indholdselements URL.

en: The URL of the node's edit page.
da: URLen til indholdselementets redigeringsside.

en: Date changed
da: Dato ændret

en: The date the node was most recently updated.
da: Datoen hvor indholdselementet senest blev opdateret.

en: The author of the node.
da: Indholdselementets forfatter.

en: The number of votes that have been cast on a poll node.
da: Antallet af stemmer der er blevet afgivet i en afstemning.

en: Poll winner
da: Vinder

en: The winning poll answer.
da: Det vindende afstemningssvar.

en: Poll winner votes
da: Vinderstemmer

en: The number of votes received by the winning poll answer.
da: Antallet af stemmer på det vindende afstemningssvar.

en: Poll winner percent
da: Vinderprocent

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
da: Procentdelen af stemmer modtaget af det vindende afstemningssvar.

en: The length of time the poll node is set to run.
da: Hvor lang tid afstemningen skal være åben.

en: The number of visitors who have read the node.
da: Antallet af besøgende som har læst indholdselementet.

en: The number of visitors who have read the node today.
da: Antallet af besøgende som har læst indholdselementet i dag.

en: Last view
da: Seneste visning

en: The date on which a visitor last read the node.
da: Datoen hvor en beøgende sidst læste indholdselementet.

en: The slogan of the site.
da: Sitets slogan.

en: The administrative email address for the site.
da: Sitets administrative e-mail-adresse.

en: The URL of the site's front page.
da: URLen til sitets forside.

en: Login page
da: Login-side

en: The URL of the site's login page.
da: URLen til sitets login-side.

en: The unique ID of the uploaded file.
da: Unikt ID for den uploadede fil.

en: The name of the file on disk.
da: Filens navn på disken.

en: The size of the file, in kilobytes.
da: Filens størrelse i kilobytes.

en: The web-accessible URL for the file.
da: Filens webtilgængelige URL.

en: The date the file was most recently changed.
da: Datoen hvor filen senest blev ændret.

en: The user who originally uploaded the file.
da: Brugeren som oprindeligt uploadede filen.

en: The unique ID of the taxonomy term.
da: Taksonomitermens unikke ID.

en: The name of the taxonomy term.
da: Taksonomitermens navn.

en: The optional description of the taxonomy term.
da: Taksonomitermens valgfri beskrivelse.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
da: Antallet af indholdselementer tagget med termen.

en: The URL of the taxonomy term.
da: Taksonomitermens URL.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
da: Ordforrådet som taksonomitermen tilhører.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
da: Ordforrådets unikke ID.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
da: Ordforrådets navn.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
da: Den valgfri beskrivelse af ordforrådet.

en: Term count
da: Antal termer

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
da: Antallet af termer i ordforrådet.

en: The unique ID of the user account.
da: Brugerkontoens unikke ID.

en: The login name of the user account.
da: Brugerkontoens login-navn.

en: The email address of the user account.
da: Brugerkontoens e-mail-adresse.

en: The URL of the account profile page.
da: URLen til kontoens profilside.

en: The url of the account edit page.
da: URLen til kontoens redigeringsside.

en: The date the user last logged in to the site.
da: Datoen hvor brugeren seneste loggede ind på sitet.

en: The date the user account was created.
da: Datoen hvor brugerkontoen blev oprettet.

en: Delete current image
da: Slet aktuelt billede

en: Enter an RGB hexidecimal value like <strong>#ffffff</strong>. Leave blank to use default colors.
da: Indtast en RGB hexadecimal værdi som f.eks. <strong>#ffffff</strong>. Lad feltet stå tomt for at bruge standardfarverne.

en: Please enter a valid color or leave blank.
da: Indtast venligst en farve eller lad feltet stå tomt.

en: Provides design customization options that can be utilized by themes.
da: Designtilpasninger som kan bruges af themes.

en: Upload an image. It will be resized to better fit the design of this site.
da: Upload et billede. Det bliver skalere så det passer i sitets design.

en: Upload a new image.
da: Upload et nyt billede.

en: HTML attributes
da: HTML-attributter

en: Hardcoded
da: Fastlagt i kode

en: Control block visibility using context.
da: Håndtér bloksynlighed via kontekst.

en: Control menu active class using context.
da: Håndtér klassen på den aktive menu via kontekst.

en: Debug output reaction for SimpleTest.
da: Debug reaktioner via SimpleTest.

en: Allow theme layer to provide multiple region layouts and integrate with context.
da: Theme-laget kan tilbyde flere region-layouts og integrere med context.

en: Choose one of the layouts provided by the default theme.
da: Vælg et af standardtemaets tilgængelige layouts.

en: Could not save context %title.
da: Kunne ikke gemme context %title.

en: Example: <code>theme</code>
da: Eksempel: <code>theme</code>

en: A tag to group this context with others.
da: Et tag som grupperer denne context med andre.

en: Trigger the activation of this context
da: Aktivér denne context

en: Actions to take when this context is active
da: Handlinger som skal udføres når denne kontekst er aktiv

en: Add a reaction
da: Tilføj en reaktion

en: Context editor
da: Kontekst editor

en: Set on node form
da: Aktivér på indholdsformularen

en: Set this context on node forms
da: Aktivér denne kontekst på indholdsformularer

en: Always active
da: Altid aktiv

en: This block appears empty when displayed on this page.
da: Denne blok er tom ved visning på denne side.

en: Saved %title.
da: %title gemt.

en: Lighter
da: Lysere

en: Bolder
da: Federe

en: No TrueType support
da: Ingen TrueType-understøttelse

en: The Image CAPTCHA module can not use TrueType fonts because your PHP setup does not support it. You can only use a PHP built-in bitmap font of fixed size.
da: Image CAPTCHA-modulet kan ikke bruge TrueType skrifttyper fordi din PHP-opsætning ikke understøtter det. Du kan kun bruge den indbyggede PHP-bitmap-skrifttype i en bestemt størrelse.

en: Font preview of @font (@file)
da: Eksempel på skrifttypen @font (@file)

en: Preview of built-in font
da: Eksempel på indbygget skrifttype

en: PHP built-in font: !font_preview
da: Indbygget PHP-skrifttype: !font_preview

en: You need to select at least one font.
da: Du skal vælge mindst én skrifttype.

en: The following fonts are not readable: %fonts.
da: Følgende skrifttyper kan ikke læses: %fonts.

en: Enter the characters shown in the image.
da: Indtast tegnene som vises på billedet.

en: Font example
da: Skrifttypeeksempel

en: Is new
da: Er ny

en: Comments allowed
da: Kommentarer tilladt

en: Whether comments are allowed on this node: 0 = no, 1 = closed (read only), 2 = open (read/write).
da: Hvorvidt kommentarer er tilladt på dette indholdselement. 0 = nej, 1 = lukket (kun læsning), 2 = åben (læs/skriv).

en: Book root
da: Bogrod

en: Set this context when viewing a node whose root book is of the selected type.
da: Aktivér denne context ved visning af indhold hvis bogrod er af den valgte type.

en: (active tab)
da: (aktiv fane)

en: Status message
da: Statusmeddelelse

en: All pages except those listed
da: Alle sider undtagen de nævnte

en: Only the listed pages
da: Kun de viste sider

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
da: Angiv sider ved at bruge deres stier. Indtast én sti pr. linje. '*'-tegnet er joker. Eksempler på stier er %blog for blogsiden og %blog-wildcard for alle personlige blogs. %front er forsiden.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
da: Sider hvor denne PHP-kode returnerer <code>TRUE</code> (kun for eksperter)

en: Pages or PHP code
da: Sider eller PHP-kode

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
da: Hvis PHP-tilstanden er valgt, kan du indtaste PHP-kode mellem %php. Bemærk at afvikling af ugyldig PHP-kode kan få dit Drupal-site til at holde op med at virke.

en: Not customizable
da: Kan ikke tilpasses

en: Restricted to certain pages
da: Begrænset til bestemte sider

en: Default and custom settings
da: Standard og brugerdefinerede indstillinger

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
da: Valgfri undermappe hvor uploadede filer gemmes. Medtag ikke indledende og afsluttende skråstreger.

en: Text formats
da: Tekstformater

en: <a href="@login">Log in</a> to post new content in the forum.
da: <a href="@login">Log ind</a> for at oprette nyt indhold i forummet.

en: Image generation in progress. Try again shortly.
da: Billedoprettelse i gang. Prøv igen om et øjeblik.

en: Error generating image.
da: Fejl ved generering af billede.

en: Unable to generate the derived image located at %path.
da: Kan ikke generere det afledte billede på %path.

en: Image styles
da: Billedformater

en: manage display
da: håndtér visning

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
da[0]: Er du sikker på, at du ønsker at slette dette element?
da[1]: Er du sikker på, at du ønsker at slette disse elementer?

en: <em>Edit @type</em> @title
da: <em>Redigér @type</em> @title

en: Revision log message
da: Logbesked

en: Full content
da: Fuldt indhold

en: Show block for specific content types
da: Vis blokken på specifikke indholdstyper

en: Show this block only on pages that display content of the given type(s). If you select no types, there will be no type-specific limitation.
da: Vis kun denne blok på sider som viser indhold af den angivne type. Hvis du ikke vælger nogen typer vil der ikke være nogen type-specifik begrænsning.

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
da[0]: Du skal indtaste mindst ét positivt søgeord med ét eller flere tegn.
da[1]: Du skal indtaste mindst ét positivt søgeord med @count eller flere tegn.

en: Searched %type for %keys.
da: Søgte efter %keys i %type.

en: Public files
da: Offentlige filer

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
da: Mappen %directory eksisterer ikke og kunne ikke oprettes.

en: The message that should be sent. You may include placeholders like [node:title], [user:name], and [comment:body] to represent data that will be different each time message is sent. Not all placeholders will be available in all contexts.
da: Meddelelsen som skal sendes. Du kan bruge variable som [node:title], [user:name] og [comment:body] til at repræsentere data som er forskelligt hver gang meddelelsen sendes. Ikke alle variable er tilgængelige i alle kontekster.

en: Installing updates
da: Installerer opdateringer

en: Preparing to update your site
da: Forbereder opdatering af dit site

en: Downloading updates failed:
da: Download af opdateringer mislykkedes:

en: Updates downloaded successfully.
da: Opdateringer downloadet.

en: Fatal error trying to download.
da: Fatal fejl ved forsøg på download.

en: Downloading %project
da: Downloader %project

en: Failed to download %project from %url
da: Kan ikke downloade %project fra %url

en: The directory %directory does not exist or is not writable.
da: Mappen %directory eksisterer ikke eller er ikke skrivbar.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
da: Brug tags til at gruppere artikler om samme emne.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
da: Indtast en kommasepareret list af ord som beskriver dit indhold.

en: Fixed width
da: Fast bredde

en: Validate URL
da: Validér URL

en: Image style
da: Billedformat

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
da: Betegnelsen for dette område bliver kun vist administrativt

en: Exposed
da: Eksponeret

en: Displays Reorder
da: Sortér displays

en: Remove this display
da: Fjern dette display

en: Operator to use on all groups
da: Operand til brug for alle grupper

en: Either "group 0 AND group 1 AND group 2" or "group 0 OR group 1 OR group 2", etc
da: Enten "gruppe 0 OG gruppe 1 OG gruppe 2" eller "gruppe 0 ELLER gruppe 1 ELLER gruppe 2" etc.

en: Remove group @group
da: Fjern gruppen @group

en: Default group
da: Standardgruppe

en: Group @group
da: Gruppe @group

en: Ungroupable filters
da: Filtre som ikke kan grupperes

en: Configure group settings for @type %item
da: Tilpas gruppeindstillinger for @type %item

en: Basic exposed form
da: Basal blotlagt formular

en: Input required
da: Input påkrævet

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
da: En blotlagt formular som kun renderer et view hvis formularen indeholder input fra brugeren.

en: Display all items
da: Vis alle elementer

en: Display all items that this view might find
da: Vis alle elementer som dette view kan tænkes at finde

en: Display a specified number of items
da: Vis et bestemt antal elementer

en: Display a limited number items that this view might find.
da: Vis et begrænset antal elementer som dette view kan tænkes at finde.

en: Paged output, full pager
da: Sideinddelt output, stor pager

en: Paged output, full Drupal style
da: Sideinddelt output, Drupal-pager

en: Paged output, mini pager
da: Sideinddelt output, mini-pager

en: Use the mini pager output.
da: Brug mini pager output.

en: Internal server error. Please see server or PHP logs for error information.
da: Intern serverfejl. Kig venligst i server- eller PHP-logfilerne for fejloplysninger.

en: An error occurred at @path.
    
    Error Description: @error
da: Der opstod en fejl på @path.
    
    Fejlmeddelelse: @error

en: The taxonomy vocabulary name
da: Ordforrådets navn

en: Name (raw)
da: Navn (rå data)

en: The user or author name. This filter does not check if the user exists and allows partial matching. Does not utilize autocomplete.
da: Brugerens eller forfatterens navn. Filtret kontrollerer ikke om brugeren eksisterer, og det tillader delvise matches. Bruger ikke autocomplete.

en: Provide markup text for the area.
da: Brug markup-tekst til dette tekstområde.

en: Machine Name
da: Maskinnavn

en: Change the machine name of this display.
da: Skift maskinnavnet på dette display.

en: Change settings for this pager type.
da: Skift indstillinger for denne pager-type.

en: Allow grouping and aggregation (calculation) of fields.
da: Tillad gruppering og aggregering (beregning) af felter.

en: Exposed form style
da: Udseende af blotlagt formular

en: Select the kind of exposed filter to use.
da: Vælg hvilken type af blotlagt filter, der skal anvendes.

en: Exposed form settings for this exposed form style.
da: Indstillinger for blotlagte formularer med denne style.

en: The machine name of this display
da: Displayets maskinlæsbare navn

en: This is machine name of the display.
da: Dette er displayets maskinlæsbare navn.

en: If enabled, some fields may become unavailable. All fields that are selected for grouping will be collapsed to one record per distinct value. Other fields which are selected for aggregation will have the function run on them. For example, you can group nodes on title and count the number of nids in order to get a list of duplicate titles.
da: Visse felter kan blive utilgængelige. Alle grupperede felter bliver slået sammen til én række for hver unik værdi. Funktionen vil blive anvendt på alle andre sammenlagte felter. Du kan for eksempel gruppere indholdselementer efter titel og tælle antallet af nids for at få en liste af dublerede titler.

en: <strong>Important!</strong> You have changed the display's machine name. Anything that attached to this display specifically, such as theming, may stop working until it is updated. To see theme suggestions for it, you need to save the view.
da: <strong>Vigtigt!</strong> Du har ændret displayets maskinlæsbare navn. Alt som er knyttet specifikt til dette display, som f.eks. theming, vil muligvis holde op med at virke indtil det er opdateret. For at se opdaterede theme-forslag skal du gemme viewet.

en: Exposed Form
da: Eksponeret formular

en: Exposed form options
da: Indstillinger for blotlagt formular

en: Select which pager, if any, to use for this view
da: Vælg hvilken pager der skal bruges til dette view (eller ingen).

en: Pager options
da: Indstillinger for pager

en: Display id should be unique.
da: Display ID skal være unikt.

en: Text to display in the submit button of the exposed form.
da: Teksten der skal vises på den blotlagte formulars submit-knap.

en: Include reset button
da: Inkludér reset-knap

en: If checked the exposed form will provide a button to reset all the applied exposed filters
da: Tilføjer en knap som gør det muligt at nulstille alle blotlagte filtre

en: Reset button label
da: Label på reset-knap

en: Text to display in the reset button of the exposed form.
da: Teksten der vises på reset-knappen i den blotlagte formular.

en: Exposed sorts label
da: Label til blotlagt sortering

en: Text to display as the label of the exposed sort select box.
da: Tekst der vises som label på den blotlagte søgeretningsboks.

en: Text to use when exposed sort is ordered ascending.
da: Tekst der bruges når den blotlagte sortering er stigende.

en: Text to use when exposed sort is ordered descending.
da: Tekst der bruges når den blotlagte sortering er faldende.

en: Text on demand
da: Tekst efter behov

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed.
da: Antallet at elementer der skal springes over. Hvis dette felt f.eks. er 3, bliver de første tre elementer sprunget over og dermed ikke vist.

en: The total number of pages. Leave empty to show all pages.
da: Det samlede antal sider. Lad feltet stå tomt for at vise alle sider.

en: Exposed options
da: Blotlagte valgmuligheder

en: Exposing this options allows users to define their values in a exposed form when view is displayed
da: Ved at blotlægge disse valgmuligheder kan brugerne angive deres egne værdier i en formular når viewet vises

en: Expose items per page
da: Blotlæg antal elementer pr. side

en: When checked, users can determine how many items per page show in a view
da: Lader brugerne bestemme hvor mange elementer der skal vises pr. side

en: Items per page label
da: Label for elementer pr. side

en: Label to use in the exposed items per page form element.
da: Label på det blotlagte formularelement.

en: Exposed items per page options
da: Indstillinger for elementer pr. side

en: Expose Offset
da: Blotlæg forskydning

en: Offset label
da: Label på forskydning

en: Label to use in the exposed offset form element.
da: Label på det blotlagte formularelement.

en: Offset must be an number greather or equal than 0.
da: Forskydningen skal være et tal større end eller lig med nul.

en: Mini pager, @count item, skip @skip | Mini pager, @count items, skip @skip
da[0]: Mini pager, @count element, ignorér @skip
da[1]: Mini pager, @count elementer, ignorér @skip

en: Mini pager, @count item | Mini pager, @count items
da[0]: Mini pager, @count element
da[1]: Mini pager, @count elementer

en: All items, skip @skip
da: Alle elementer, spring over @skip

en: All items
da: Alle elementer

en: @count item, skip @skip | @count items, skip @skip
da[0]: @count element, spring over @skip
da[1]: @count elementer, spring over @skip

en: @count item | @count items
da[0]: @count element
da[1]: @count elementer

en: Group results together
da: Gruppér resultater

en: Authentication module
da: Autentificeringsmodul

en: Unable to complete operation. Fatal error in @file on line @line: @message
da: Kan ikke fuldføre handlingen. Fatal fejl i @file på linje @line: @message

en: no real context
da: ingen rigtig kontekst

en: - Choose -
da: - Vælg -

en: Update and save
da: Opdatér og gem

en: The page has been updated and saved.
da: Siden er blevet opdateret og gemt.

en: There are currently no variants available and a page may not be added. Perhaps you need to install the Panels module to get a variant?
da: Der er i øjeblikket ingen tilgængelige varianter, og der kan ikke tilføjes en side. Måske er du nødt til at installere Panels-modulet for at få en variant?

en: To set this panel as your home page you must create a unique path name with no % placeholders in the path. The site home page is currently set to %homepage on the !siteinfo configuration form.
da: For at bruge dette panel som din forside skal du oprette en unik sti uden %placeholders. Sitets forside er i øjeblikket sat til %homepage i !siteinfo formularen.

en: This page is currently set to be your site home page. This can be modified on the !siteinfo configuration form.
da: Denne side bruges i øjeblikket som sitets forside. Det kan ændres på !siteinfo formularen.

en: That path is already in use. This system cannot override existing paths.
da: Denne sti er allerede i brug. Systemet kan ikke tilsidesætte eksisterende stier.

en: Context exists
da: Kontekst eksisterer

en: Control access by whether or not a context exists and contains data.
da: Giv adgang efter hvorvidt en kontekst eksisterer og indeholder data.

en: Check to see if the context exists (contains data) or does not exist (contains no data). For example, if a context is optional and the path does not contain an argument for that context, it will not exist.
da: Kontrollér om konteksten eksisterer (indeholder data) eller ikke eksisterer (indeholder ingen data). Hvis en kontekst for eksempel er valgfri og stien ikke indeholder et argument for den pågældende kontekst, vil den ikke eksistere.

en: Doesn't exist
da: Eksisterer ikke

en: @identifier exists
da: @identifier eksisterer

en: @identifier does not exist
da: @identifier eksisterer ikke

en: String: comparison
da: Streng: sammenligning

en: Control access by string match.
da: Giv adgang baseret på et streng-match

en: Not equal to regular expression
da: Ikke lig med regulært udtryk

en: If using a regular expression, you should enclose the pattern in slashes like so: <em>/foo/</em>. If you need to compare against slashes you can use another character to enclose the pattern, such as @. See <a href="http://www.php.net/manual/en/reference.pcre.pattern.syntax.php">PHP regex documentation</a> for more.
da: Hvis du bruge et regulært udtryk skal det omsluttes af skråstreger: <em>/foo/</em>. Hvis har brug for at sammenligne med skråstreger kan du bruge et andet tegn til at omslutte udtrykket, som f.eks. @. Se <a href="http://www.php.net/manual/en/reference.pcre.pattern.syntax.php">PHP regex-dokumentationen</a> for mere information.

en: @identifier is "@value"
da: @identifier er "@value"

en: @identifier is not "@value"
da: @identifier er ikke "@value"

en: @identifier matches "@value"
da: @identifier matcher "@value"

en: @identifier does not match "@value"
da: @identifier matcher ikke "@value"

en: String: length
da: Streng: længde

en: Control access by length of string context.
da: Kontrollér adgang efter længden af streng-konteksten.

en: Not equal to
da: Ikke lig med

en: Length of string
da: Længde af streng

en: Access/visibility will be granted based on string context length.
da: Adgang/synlighed tildeles på baggrund af strengkontekstlængden.

en: @identifier must be @comp @length characters
da: @identifier skal være @comp @length tegn

en: A context that contains token replacements from token.module.
da: En kontekst som indeholder token-erstatninger fra token-modulet.

en: Enter the context type
da: Indtast konteksttypen

en: Enter a user name
da: Indtast et brugernavn

en: Reset identifier to username
da: Nulstil identifikator til brugernavn

en: If checked, the identifier will be reset to the user name of the selected user.
da: Identifikatoren bliver nulstillet til den valgte brugers brugernavn.

en: Invalid user selected.
da: Ugyldig bruger valgt.

en: You may use substitutions in this path.
da: Du kan bruge erstatninger i denne sti.

en: In database
da: I databasen

en: Government
da: Myndighed

en: Food
da: Mad

en: Set this context when the current user has one of the selected role(s).
da: Aktivér denne kontekst når den aktuelle bruger har én af de valgte roller.

en: Set this context when viewing the site in the selected language.
da: Aktivér denne kontekst ved visning af indhold på det valgte sprog.

en: Set this context when viewing a node with the selected taxonomy terms.
da: Aktivér denne kontekst ved visning af indhold med de valgte taksonomitermer.

en: Require all conditions
da: Kræv alle betingelser

en: If checked, all conditions must be met for this context to be active. Otherwise, the first condition that is met will activate this context.
da: Alle betingelser skal være mødt før denne context bliver aktiv. Ellers vil den første betingelse der mødes aktivere denne context.

en: Please reload the page to view this block.
da: Genindlæs siden for at se denne blok.

en: Invalid URL.
da: Ugyldig URL

en: XML sitemap maximum file size
da: XML sitemap maksimal filstørrelse

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
da: Maksimal længde af alternative URLer. Den anbefalede længde er 100. Se <a href="@pathauto-help">Pathauto-hjælpen</a> for mere information.

en: What should Pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
da: Hvad skal Pathauto gøre, når eksisterende indhold, der allerede har et alias, opdateres?

en: When a pattern includes certain characters (such as those with accents) should Pathauto attempt to transliterate them into the ASCII-96 alphabet? Transliteration is handled by the Transliteration module.
da: Skal Pathauto forsøge at konvertere til ASCII-96 når et mønster indeholder bestemte tegn (f.eks. æ, ø, å og andre tegn med accenter)? Konverteringen styres af Transliteration-modulet.

en: Reduce strings to letters and numbers
da: Reducér strenge til tal og bogstaver

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not use this to remove punctuation.
da: Ord der skal fjernes fra URL-aliaset, adskilt af kommaer. Brug ikke dette til at fjerne tegnsætning.

en: Choose aliases to delete
da: Vælg aliaser der skal slettes

en: All aliases
da: Alle aliaser

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
da: <strong>Bemærk:</strong> der er ingen bekræftelse. Du skal være helt sikker før du klikker på knappen "Slet alternative URLer nu!"<br />Det er en god ide at tage backup af databasen og/eller url_alias-tabellen før du bruger denne funktion.

en: Ignoring alias %alias due to existing path conflict.
da: Ignorerer alias %alias pga. konflikt med eksisterende sti.

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
da: Ignorerer alias %alias da det er det samme som den interne sti.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
da: Nyt alias %alias for %source oprettet til erstatning for %old_alias.

en: Created new alias %alias for %source.
da: Nyt alias %alias oprettet for %source.

en: Maximum alias and component length
da: Maksimal længde af alternativ URL og komponenter

en: Administer pathauto
da: Administrér pathauto

en: Allows a user to configure patterns for automated aliases and bulk delete URL-aliases.
da: Gør det muligt at tilpasse makroer for automatiske alternative URLer og slette mange alternative URLer på én gang.

en: Notify of Path Changes
da: Giv besked når stier ændres

en: Determines whether or not users are notified.
da: Bestemmer om brugere får besked eller ej.

en: User blogs
da: Bruger-blogs

en: The file does not exist.
da: Filen findes ikke.

en: Remote URL
da: Web-kilde URL

en: Wysiwyg profiles
da: Wysiwyg-profiler

en: Div container
da: Div-beholder

en: Maximize
da: Maksimér

en: Check spelling as you type
da: Kontrollér stavning mens du skriver

en: Advanced list
da: Avanceret liste

en: To assign a different editor to a text format, click "delete" to remove the existing first.
da: Klik "slet" for at fjerne den eksisterende editor før du tilknytter en ny.

en: Update preview
da: Opdatér preview

en: Stream open: %url
da: Stream åbn: %url

en: Stream opened: %parameters
da: Stream åbnet: %parameters

en: Allowed streams
da: Tilladte streams

en: Multimedia asset
da: Multimedie-asset

en: This field stores a reference to a multimedia asset.
da: Det felt gemmer en reference til et multimedie-asset.

en: Allowed URI schemes
da: Tilladte URI skemaer

en: URI schemes include public:// and private:// which are the Drupal files directories, and may also refer to remote sites.
da: URI schemes inkluderer public:// og private:// som er Drupals filmapper, og kan også henvise til eksterne sites.

en: Embedding %filename
da: Indlejrer %filename

en: Unable to render media from %tag. Error: %error
da: Kan ikke rendere media fra %tag. Fejl: %error

en: Upload a new file
da: Upload en ny fil

en: The file @name was uploaded
da: Filen @name blev uploadet

en: An error occurred and no file was uploaded.
da: Der opstod en fejl og der blev ikke uploadet en fil.

en: Thumbnail for !filename.
da: Thumbnail til !filename.

en: Media module allows you to maintain a <a href="@mediarepo">media asset repository</a> where in you can add, remove, reuse your media assets. You can add the media file using upload form or from a url and also do bulk operations on the media assets.
da: Med Media-modulet kan du vedligeholde et <a href="@mediarepo">medie-bibliotek</a> hvor du kan tilføje, fjerne og genbruge dine medie assets. Du kan tilføje mediefiler ved at uploade dem eller fra en URL, og foretage handlinger på mange assets ad gangen.

en: Attaching media assets to content types
da: Tilknyt medie-assets til indholdstyper

en: Media assets can be attached to content types as fields. To add a media field to a <a href="@content-type">content type</a>, go to the content type's <em>manage fields</em> page, and add a new field of type <em>Multimedia Asset</em>.
da: Medie-assets kan knyttes til indholdstyper som felter. For at tilføje et medie-felt til en <a href="@content-type">indholdstype</a> skal du gå til siden <em>håndtér felter</em> under indholdstypen og tilføje et nyt felt af typen <em>multimedie asset</em>.

en: Using media assets in WYSIWYG
da: Brug medie-assets i WYSIWYG

en: Media module provides rich integration with WYSIWYG editors, using Media Browser plugin you can select media asset from library to add to the rich text editor moreover you can add media asset from the media browser itself using either upload method or add from url method. To configure media with WYSIWYG you need two steps of configuration:
da: Media-modulet integrerer med WYSIWYG-editorer. Ved hjælp af Media Browser udvidelsen kan du vælge medie assets fra biblioteket og indsætte dem i teksten. Du kan tilføje medie assets direkte fra medie-browseren enten vha. upload eller fra en URL. Konfiguration af WYSIWYG-modulet kræver to trin:

en: Enable WYSIWYG plugin on your desired <a href="@wysiwyg-profile">WYSIWYG profile</a>. Please note that you will need to have <a href="@wysiwyg">WYSIWYG</a> module enabled.
da: Aktivér WYSIWYG plugin på den ønskede <a href="@wysiwyg-profile">WYSIWYG-profil</a>. Bemærk at du er nødt til at aktivere <a href="@wysiwyg">WYSIWYG</a>-modulet.

en: Edit media
da: Redigér media

en: Manage files used on your site.
da: Håndtér filer som bruges på dit site.

en: Media browser
da: Mediebrowser

en: Media Browser for picking media and uploading new media
da: Medie-browser til valg og upload af mediefiler

en: Media Browser test
da: Mediebrowser test

en: Make it easier to test media browser
da: Gør det nemmere at teste mediebrowseren

en: Style selector
da: Style-vælger

en: Choose a format for a piece of media
da: Vælg et format for et media-element

en: Provides the core Media API
da: Core media API

en: Anonymous commenters have the permission to subscribe to comments but cannot leave their contact information on the following content types: !types.  You should either disable subscriptions on those types here, revoke the permission for anonymous users, or enable anonymous users to leave their contact information in the comment settings.
da: Anonyme brugere har tilladelse til at abonnere på kommentarer, men kan ikke angive deres kontaktinformation på følgende indholdstyper: !types. Du bør enten deaktivere notifikationer på disse indholdstyper, fjerne tilladelsen fra de anonyme brugere eller ændre kommentarindstillingerne så anonyme brugere kan indtaste deres kontaktinformation.

en: Display form in block
da: Vis formular i blok

en: Choose whether to display the full form in the block or just an email this page link.
da: Vælg om blokken skal vise den komplette formular eller blot et "e-mail denne side"-link.

en: Email width
da: E-mail-bredde

en: Set a width for the table in the email template.  Ideally, this should be somewhere between 400 and 600 pixels to avoid breaking the layout in various email clients.
da: Angiv bredden af tabellen i e-mail-skabelonen. Bredden bør ideelt være mellem 400 og 600 pixels for at undgå at layoutet skrider i forskellige e-mail-klienter.

en: Node top
da: Indholdselement top

en: Is not empty (NOT NULL)
da: Er ikke tom (NOT NULL)

en: That view is created for the version @import_version of views, but you only have @api_version
da: Viewet er oprettet til @import_version-versionen af views, men du har kun @api_version

en: Broken/missing handler: @table > @field
da: Handler mangler eller er i stykker: @table > @field

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
da: Displayet %display har angivet node/% som sti. Dette vil ikke give det ønskede resultat. Hvis du ønsker at have flere udgaver af node-viewet skal du bruge Panels.

en: Translate link
da: Link til oversættelse

en: Provide a simple link to translate the node.
da: Vis et simpelt link til oversættelse af indholdselementet.

en: The Authmap ID.
da: Authmap IDet.

en: Authentication name
da: Autentificeringsnavn

en: The unique authentication name.
da: Det unikke autentificeringsnavn.

en: The name of the module managing the authentication entry.
da: Navnet på modulet som håndterer autentificeringen.

en: Use absolute link (begins with "http://")
da: Brug absolut link (begynder med "http://")

en: Output machine name
da: Vis maskinlæsbart navn

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
da: Brug Drupals taksonomi-sti til at oprette brødkrumme-links

en: If selected, the links in the breadcrumb trail will be created using the standard drupal method instead of the custom views method. This is useful if you are using modules like taxonomy redirect to modify your taxonomy term links.
da: Links i brødkrummestien oprettes med den almindelige Drupal-metode i stedet for Views-metoden. Dette er nyttigt hvis du bruger moduler som Taxonomy Redirect til at ændre term-links.

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
da: Angiv CSS-klasserne som vil blive tilføjet til dette display.

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
da: CSS-klasserne bliver tilføjet til viewet. Dette gør det muligt at bruge specifik CSS til hvert view. Du kan angive flere klasser adskilt af mellemrum.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
da: CSS-klasser må kun indeholde alfanumeriske tegn og bindestreger.

en: Choose text
da: Vælg tekst

en: The text that will appear as the selected option in the jump menu.
da: Teksten der vises som det aktive valg i jump-menuen.

en: Term edit link
da: Link til redigering af term

en: Provide a simple link to edit the term.
da: Vis et simpelt link til redigering af termen.

en: Set between which values the user can choose when determining the items per page. Separated by comma.
da: Angiv hvilke værdier brugeren kan vælge imellem ved valg af antal elementer pr. side. Adskilt af komma.

en: When checked, users can determine how many items should be skipped at the beginning.
da: Brugerne kan angive hvor mange elementer der skal springes over i begyndelsen.

en: Please insert a list of integer numeric values separated by commas: e.g: 10, 20, 50, 100
da: Indsæt venligst en liste af numeriske værdier adskilt af kommaer, f.eks.: 10, 20, 50, 100

en: Link field
da: Link-felt

en: Attachment before
da: Vedhæftning før

en: Attachment after
da: Vedhæftning efter

en: No tokens available.
da: Ingen tilgængelige tokens.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
da: Klik på et token for at indsætte det i det felt som du senest har klikket på.

en: Translation source node
da: Kildeelement

en: List of the currently available tokens on this site
da: Liste af tilgængelige tokens på dette site

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
da: Tilføjer en brugergrænseflade til Token APIet og nogle manglende core tokens.

en: Insert this token into your form
da: Indsæt dette token i din formular

en: First click a text field to insert your tokens into.
da: Klik på et tekstfelt som tokens skal sættes ind i.

en: Add new XML sitemap
da: Tilføj nyt XML sitemap

en: No XML sitemaps available.
da: Ingen XML sitemaps er tilgængelige.

en: Update cached files
da: Opdatér chachede filer

en: Rebuild links
da: Genopbyg links

en: Submit to search engines
da: Send til søgemaskiner

en: Import these files?
da: Importér disse filer?

en: The provided directory does not exist.
da: Den angivne mappe eksisterer ikke.

en: No files were found in %directory matching %pattern
da: Fandt ingen filer i %directory som matchede %pattern

en: Import files into your media library.
da: Importér filer til dit mediebibliotek.

en: Connections
da: Forbindelser

en: Sorry, you can only use your validation link once for security reasons.
da: Desværre, af sikkerhedsmæssige grunde kan du kun benytte validerings-linket én gang.

en:  Please log in with your username and password instead now.
da:  Log ind med brugernavn og adgangskode i stedet for.

en: Current page
da: Nuværende side

en: Highlighted
da: Fremhævet

en: Sidebar second
da: Anden sidebar

en: Footer background
da: Footer baggrund

en: CAPTCHA problem: unexpected result from hook_captcha() of module %module when trying to retrieve challenge type %type for form %form_id.
da: CAPTCHA problem: Uventet resultat fra hook_captcha() i modulet %module under forsøg på at hente udfordringstypen %type til formularen %form_id.

en: Image CAPTCHA requires GD library
da: Image CAPTCHA kræver GD-biblioteket

en: The Image CAPTCHA module can not be installed because your PHP setup does not provide the <a href="!gddoc">GD library</a>, which is required to generate images.
da: Image CAPTCHA-modulet kan ikke installeres forde din PHP-opsætning ikke indeholder <a href="!gddoc">GD-biblioteket</a>, som er nødvendigt for at kunne generere billeder.

en: CTools PHP requirements
da: CTools PHP krav

en: CTools requires certain features only available in PHP 5.2.0 or higher.
da: CTools kræver visse funktioner som kun er tilgængelige i PHP 5.2.0 eller nyere.

en: Unable to create CTools styles cache directory @path. Check the permissions on your files directory.
da: Kan ikke oprette CTools style-cache-mappe @path. Kontrollér tilladelserne på din files-mappe.

en: Select base style
da: Select basis-style

en: Missing settings cache.
da: Manglede indstillings-cache.

en: Letter spacing
da: Bogstavafstand

en: Word spacing
da: Ordafstand

en: Decoration
da: Dekoration

en: Overline
da: Overstregning

en: Line-through
da: Overstregning

en: Oblique
da: Kursiv

en: Capitalize
da: Kapitalisér

en: You do not have sufficient permissions to perform this action.
da: Du har ikke tilstrækkelige tilladelser til at udføre denne handling.

en: You account permissions do not permit you to import.
da: Dine tilladelser giver dig ikke adgang til at importere.

en: String: URL path
da: Streng: URL-sti

en: Control access by the current path.
da: Giv adgang baseret på den aktuelle sti.

en: Note: if no context is chosen, the current page path will be used.
da: Bemærk: Hvis der ikke er valgt en kontekst bruges den aktuelle sti i stedet.

en: Allow access on the following pages
da: Giv adgang til følgende sider

en: Allow access on all pages except the following pages
da: Giv adgang til alle sider undtagen de følgende

en: Current path
da: Aktuel sti

en: @identifier is "@paths" | @identifier type is one of "@paths"
da[0]: @identifier er "@paths"
da[1]: @identifier-type er én af "@paths"

en: @identifier is not "@paths" | @identifier type is not one of "@paths"
da[0]: @identifier er ikke "@paths"
da[1]: @identifier-type er ikke én af "@paths"

en: Taxonomy: parent term
da: Taksonomi: overordnet term

en: Control access by existence of a parent term.
da: Giv adgang på basis af eksistensen af en overordnet term.

en: Select the vocabulary for this form. If there exists a parent term in that vocabulary, this access check will succeed.
da: Vælg ordforrådet til denne formular. Hvis der findes en overordnet term i dette ordforråd vil denne adgangskontrol lykkes.

en: "@term" has parent in vocabulary "@vocab"
da: "@term" har en overordnet term i ordforrådet "@vocab"

en: Control access by vocabulary.
da: Giv adgang på basis af ordforråd.

en: Only the checked vocabularies will be valid.
da: Kun de markerede ordforråd vil være gyldige.

en: Current theme
da: Aktuelt tema

en: Control access by checking which theme is in use.
da: Giv adgang baseret på det aktive tema.

en: This will only be accessed if the current theme is the selected theme.
da: Dette tilgås kun hvis det aktuelle tema er det valgte tema.

en: Error, unset theme
da: Fejl, tema ikke sat

en: Current theme is "@theme"
da: Aktuelt tema er "@theme"

en: Unpublished node @nid
da: Upubliceret indholdselement @nid

en: Book children
da: Bogsider

en: The children menu the book the node belongs to.
da: Undermenuen i bogen som dette indholdselement tilhører.

en: Book children menu goes here.
da: Bogsidemenuen vises her.

en: "@s" book children
da: "@s" bogsider

en: Node terms
da: Indholdselement termer

en: Taxonomy terms of the referenced node.
da: Taksonomitermer fra det refererede indholdselement.

en: - All vocabularies -
da: - Alle ordforråd -

en: Optionally restrict the terms to a specific vocabulary, or allow terms from all vocabularies.
da: Begræns termerne til et specifikt ordforråd (valgfrit), eller tillad termer fra alle ordforråd.

en: Term formatting
da: Formattering af term

en: Taxonomy links (uses theme('links'))
da: Taksonomi-links (bruger theme('links'))

en: Inline, delimited
da: Indlejret, adskilt

en: Link to terms
da: Link til termer

en: Check here to make the terms link to the term paths.
da: Markér her for at linke termerne til termstierne.

en: Term delimiter
da: Term-adskiller

en: "@s" terms from @vocabulary
da: "@s" termer fra @vocabulary

en: Feed icons
da: Feed-ikoner

en: Add the site feed_icons statement as content.
da: Tilføj sitets feed_icons som indhold.

en: Add the logo trail as content.
da: Tilføj logoet som indhold.

en: Primary navigation links
da: Primære navigationslinks

en: Add the primary_links (local tasks) as content.
da: Tilføjer de primære links (lokale handlinger) som indhold.

en: Secondary navigation links
da: Sekundære navigationslinks

en: Add the secondary_links (local tasks) as content.
da: Tilføjer de sekundære links (lokale handlinger) som indhold.

en: Tabs type
da: Fanetype

en: Primary and secondary
da: Primære og sekundære

en: CSS id to use
da: CSS ID

en: Term Description
da: Termbeskrivelse

en: Multiple terms from node
da: Flere termer fra indholdselement

en: Adds a taxonomy terms from a node context; if multiple terms are selected, they wil be concatenated.
da: Tilføjer taksonomitermer fra en indholdselementkontekst; hvis flere termer er valgt, bliver de konkateneret.

en: Concatenator
da: Konkatenator

en: When the value from this context is passed on to a view as argument, the terms can be concatenated in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
da: Når værdierne fra denne kontekst sendes som argument til et view kan termer konkateneres på formen 1+2+3 (for ELLER) eller 1,2,3 (for OG).

en: The text of this link will be "@more". This setting can only be modified on the View configuration.
da: Teksten på dette link vil være "@more". Denne indstilling kan kun ændres ved konfiguration af viewet.

en: Fields override
da: Tilsidesæt felter

en: Missing plugin
da: Manglende pluginManglende typografi-udvidelse

en: Custom style
da: Brugerdefineret style

en: Local action
da: Lokal handling

en: If checked, the URL field will be verified as a valid URL during validation.
da: Markér dette felt for at kontrollere om URL-feltet indeholder en gyldig URL.

en: If checked, the URL field is optional and submitting a title alone will be acceptable. If the URL is omitted, the title will be displayed as plain text.
da: Markér dette felt for at gøre URL-feltet valgfrit og dermed gøre det muligt kun at indtaste en titel. Hvis URLen udelades vises titlen som ren tekst.

en: When output, this link will have this class attribute. Multiple classes should be separated by spaces.
da: Når dette link renderes vil det have denne class-attribut. Flere klasser skal adskilles af mellemrum.

en: Title, as plain text
da: Titel som ren tekst

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
da: Handleren @handler forsøgte at tilføje additional_field @identifier men @table kunne ikke tilføjes.

en: Fill up single line
da: Udfyld en enkelt linje

en: Omit challenges in a multi-step/preview workflow once the user successfully responds to a challenge.
da: Udelad udfordringer i en multistep/preview-arbejdsgang når brugeren én gang har svaret korrekt.

en: Omit challenges on a form type once the user successfully responds to a challenge on a form of that type.
da: Udelad udfordringer på en formulartype når brugeren én gang har svaret korrekt på en form af den pågældende type.

en: Omit challenges on all forms once the user successfully responds to any challenge on the site.
da: Udelad udfordringer på alle formularer når brugeren én gang har svaret korrekt på en udfordring.

en: Define if challenges should be omitted during the rest of a session once the user successfully responds to a challenge.
da: Angiv om udfordringer skal udelades i resten af sessionen når brugeren har svaret korrekt på en udfordring.

en: CAPTCHA session reuse attack detected.
da: CAPTCHA-angreb baseret på genbrug af session opdaget.

en: Last seen
da: Sidst set

en: View Forums
da: Vis forummer

en: Add a tab for forum view page.
da: Tilføj et faneblad til forumsiden.

en: If checked, this will add a local task tab for "View forums". Use this in conjunction with making the included views have local tasks. If you don't know what this means, leave it unchecked. You must clear the cache before this will take effect.
da: Markér dette for at tilføje et "Vis forummer" faneblad. Bruges sammen med muligheden for at gøre de inkluderede views til local tasks. Hvis du ikke ved hvad det betyder, bør du ikke markere feltet. Du skal rydde cachen før ændringen træder i kraft.

en: Forum mark read
da: Markér forum som læst

en: Link to mark all forums / individual forum read.
da: Link til at markere alle forummer / et enkelt forum som læst.

en: "@s" mark read
da: "@s" markeret som læst

en: Jump to top of page
da: Gå til toppen af siden

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
da: Adskil endelser med mellemrum eller komma og udelad punktummet.

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
da: Tilgængelige variable er: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: If enabled, the module will check the user has access to the page before redirecting. This helps to stop redirection on protected pages and avoids giving away <em>secret</em> URL's. <strong>By default this feature is disabled to avoid any unexpected behavior</strong>
da: Hvis denne indstilling aktiveres kontrollerer modulet om brugeren har adgang til siden før der viderestilles. Det sikrer mod viderestilling på beskyttede sider og sikrer at <em>hemmelige</em> URLer ikke afsløres. <strong>Indstillingen er slået fra som standard for at undgå uventet opførsel.</strong>

en: Language Path Checking
da: Kontrol af sprogsti

en: If enabled, the module will check that the page being viewed matches the language in the URL or the system default. For example, viewing a French node while the site is in English will cause a redirect to the English node.
da: Modulet kontrollerer om den viste side matcher sproget i URLen eller standardsproget. Hvis der vises en fransk side mens standardsproget er sat til engelsk bliver brugeren omdirigeret til den engelske side.

en: Add Canonical Link
da: Tilføj kanonisk link

en: If enabled, will add a <a href="!canonical">canonical link</a> to each page.
da: Tilføjer et <a href="!canonical">kanonisk link</a> til hver side.

en: Set Content Location Header
da: Sæt content location header

en: If enabled, will add a <a href="!canonical">Content-Location</a> header.
da: Tilføjer en <a href="!canonical">Content-Location</a> header.

en: Taxonomy Term Path Handler
da: Håndtering af term-stier

en: If enabled, any request to a taxonomy/term/[tid] page will check that the correct path is being used for the term's vocabulary.
da: Alle taxonomy/term/[tid]-sider kontrollerer om stien svarer til termens ordforråd.

en: Globalredirect settings have been saved.
da: Globalredirect indstillinger er blevet gemt.

en: Globalredirect settings have been reset to default.
da: Globalredirect indstillinger er blevet nulstillet.

en: If enabled, any instance of "/0" will be trimmed from the right of the URL. This stops duplicate pages such as "taxonomy/term/1" and "taxonomy/term/1/0" where 0 is the default depth. There is an option of limiting this feature to taxonomy term pages ONLY or allowing it to effect any page. <strong>By default this feature is disabled to avoid any unexpected behavior. Also of note, the trailing /0 "depth modifier" was removed from Drupal 7.</strong>
da: Hvis denne indstilling aktiveres vil enhver forekomst af "/0" blive fjernet fra enden af URLen. Det fjerner dublerede sider som "taxonomy/term/1" og "taxonomy/term/1/0" hvor 0 er standarddybden. Det er valgfrit om denne indstilling KUN skal påvirke taksonomiterm-sider eller om den skal påvirke alle sider. <strong>Indstillingen er slået fra som standard for at undgå uventet opførsel. Bemærk at dybdeangivelsen /0 ikke findes i Drupal 7.</strong>

en: Retroactive transliteration is not supported for the database system of this Drupal installation. If you think this should be fixed please <a href="@issues-url">file an issue</a> in the project issue queue.
da: Retroaktiv translitteration understøttes ikke af databasen som driver denne Drupal-installation. Opret venligst et nyt <a href="@issues-url">issue</a> hvis du er interesseret i denne funktionalitet.

en: Transliteration is not required.
da: Translitterering er ikke krævet.

en: There are currently no files names containing non-ASCII characters.
da: Der er pt. ingen filnavne der indeholde ikke-ASCII tegn.

en: Transliterated file name
da: Translittereret filnavn

en: The database currently lists @x_filenames containing non-ASCII characters.
da: Databasen viser i øjeblikket @x_filenames som indeholder ikke-ASCII-tegn.

en: This count might be inaccurate, though, since some files may not need to be renamed. For example, off-site files will never be changed.
da: Denne optælling kan dog være upræcis siden visse filer ikke behøver at blive omdøbt. For eksempel bliver filer udenfor sitet aldrig ændret.

en: Note: table shows only the first 10 entries.
da: OBS: tabellen viser kun du første 10 poster.

en: <strong>WARNING:</strong> if you have manually entered image or file paths in text fields (for example, text areas or WYSIWYG editors), renaming the files will break these references. Since there is currently no automated way to also fix referenced files in textual contents, it is a very good idea to backup the database and %files directory beforehand. Modules accessing files using their internal system ids are not affected.
da: <strong>ADVARSEL:</strong> hvis du har indtastet billed- eller filstier manuelt i tekstfelter (f.eks. tekstområder eller WYSIWYG-editorer) vil omdøbning af filerne ødelægge referencerne. Siden der ikke findes en automatisk metode til at opdatere referencerne er det en god ide at tage en backup af databasen og mappen %files først. Moduler som tilgår filerne gennem deres interne system id bliver ikke påvirket.

en: Transliterate file names during upload.
da: Translitterér filnavne ved upload.

en: Enable to convert file names to US-ASCII character set for cross-platform compatibility.
da: Konvertér filnavne til US-ASCII-tegnsættet for øget kompatibilitet.

en: This is a recommended setting to prevent issues with case-insensitive file systems. It has no effect if transliteration has been disabled.
da: Dette er en anbefalet indstilling for at forhindre problemer med filsystemer som ikke skelner mellem store og små bogstaver. Indstillingen har ingen effekt hvis translitteration er deaktiveret.

en: Primary email
da: Foretrukken e-mail

en: None (original image)
da: Ingen (originalt billede)

en: All components of this type are exported by other features or modules.
da: Alle komponenter af denne type er eksporteret af andre features eller moduler.

en: Custom ruleset
da: Brugerdefineret regelsæt

en: Custom rulesets are combinations of access plugins you can use for access control, selection criteria and pane visibility.
da: Brugerdefinerede regelsæt er kombinationer af adgangs-plugins, som du kan bruger til adgangskontrol, valg af varianter og synlighed af elementer.

en: There are no custom rulesets.
da: Der er ingen brugerdefinerede regelsæt.

en: Manage custom rulesets
da: Håndtér brugerdefinerede regelsæt

en: Custom rulesets
da: Brugerdefinerede regelsæt

en: Create custom, exportable, reusable access rulesets for applications like Panels.
da: Opret brugerdefinerede, eksportérbare, genanvendelige adgangsregler til applikationer som Panels.

en: ruleset
da: regelsæt

en: Ruleset
da: Regelsæt

en: rulesets
da: regelsæt

en: Rulesets
da: Regelsæt

en: Custom content
da: Brugerdefineret indhold

en: Custom content panes are basic HTML you enter that can be reused in all of your panels.
da: Custom content panes er blokke af basal HTML, som kan genbruges i alle dine paneler.

en: There are no custom content panes.
da: Der er ingen brugerdefinerede content panes.

en: Manage custom content
da: Håndtér brugerdefineret indhold

en: Custom content panes
da: Brugerdefinerede content panes

en: Create custom, exportable, reusable content panes for applications like Panels.
da: Opret brugerdefinerede, eksportérbare, genanvendelige content panes til applikationer som Panels.

en: What category this content should appear in. If left blank the category will be "Miscellaneous".
da: Hvilken kategori dette indhold skal optræde i. Hvis feltet er tomt bruges kategorien "Diverse".

en: @type will not display due to missing context
da: @type bliver ikke vist på grund af manglende kontekst

en: Reverse (NOT)
da: Omvendt (NOT)

en: The plugin definition of @plugin is missing the %key key.
da: Plugin-definitionen af @plugin mangler nøglen %key.

en: The plugin definition of @plugin cannot locate schema %schema.
da: Plugin-definitionen af @plugin kan ikke finde schemaet %schema.

en: The plugin definition of @plugin uses %schema, but it has no export section.
da: Plugin-definitionen af @plugin bruger %schema, men det har ingen eksportsektion.

en: Add a new @plugin
da: Tilføj en ny @plugin

en: Edit @plugin %title
da: Redigér @plugin %title

en: Clone @plugin %title
da: Klon @plugin %title

en: Export @plugin %title
da: Eksportér @plugin %title

en: Are you sure you want to revert %title?
da: Er du sikker på, at du ønsker at gendanne %title?

en: This action will permanently remove any customizations made to this item.
da: Denne handling fjerner tilpasninger af elementet permanent fra din database.

en: The item has been reverted.
da: Elementet er blevet gendannet.

en: This action will permanently remove this item from your database..
da: Denne handling fjerner elementet permanent fra din database.

en: %title has been created.
da: %title er blevet oprettet.

en: %title could not be created.
da: %title kunne ikke oprettes.

en: %title has been updated.
da: %title er blevet opdateret.

en: %title could not be updated.
da: %title kunne ikke opdateres.

en: You can import an exported definition by pasting the exported object code into the field below.
da: Du kan importere en eksporteret definition ved at indsætte den eksporterede objektkode i feltet herunder,

en: @plugin %title was enabled.
da: @plugin %title blev aktiveret.

en: @plugin %title was disabled.
da: @plugin %title blev deaktiveret.

en: Configuration error. No handler found.
da: Konfigurationsfejl. Ingen handler fundet.

en: No item found.
da: Intet element fundet.

en: The export definition of @table is missing the "primary key" property.
da: Den eksporterede definition af @table mangler egenskaben "primary key".

en: Configure style
da: Konfigurér style

en: Limit to these vocabularies
da: Begræns til disse ordforråd

en: If no vocabularies are checked, terms from all vocabularies will be accepted.
da: Hvis ingen ordforråd er markeret accepteres termer fra alle ordforråd.

en: Missing/deleted content
da: Manglende/slettet indhold

en: Make this content reusable
da: Gør det muligt at genbruge dette indhold

en: The machine readable name of this content. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
da: Indholdets maskinlæsbare navn. Det skal være unikt og må kun indeholde alfanumeriske tegn og understregninger. Du kan ikke ændre denne værdi på et senere tidspunkt.

en: A description of what this content is, does or is for, for administrative use.
da: En beskrivelse af hvad dette indhold gør, eller hvem det er for, til administrativt brug.

en: The name can only consist of lowercase letters, underscores, and numbers.
da: Navnet kan kun bestå af små bogstaver, understregninger og tal.

en: Content with this name already exists. Please choose another name or delete the existing item before creating a new one.
da: Der findes allerede indhold med dette navn. Vælg venligst et andet navn eller slet det eksisterende element før du opretter et nyt.

en: Link the node title to the node
da: Link titel til indholdselement

en: Check this box if you would like your pane title to link to the node.
da: Afkryds dette felt hvis du ønsker at pane-titlen skal linke til indholdselementet.

en: Select a build mode for this node.
da: Vælg en build mode for dette indholdselement.

en: Shows links to register or login.
da: Vis links til at oprette en konto eller logge ind.

en: If anonymous comments are not allowed, this will display the register and login links.
da: Hvis anonyme kommentarer ikke er tilladt, vil dette vise links til at logge ind eller oprette en konto.

en: - No tag -
da: - Intet tag -

en: CSS class to use
da: CSS klasse

en: Enabled, name
da: Aktiveret, navn

en: You have unsaved changes. These changes will not be made permanent until you click <em>Save</em>.
da: Du har ændringer som ikke er gemt. Ændringerne er ikke permanente før du klikker <em>Gem</em>.

en: This will appear in the administrative interface to easily identify it.
da: Vises i den administrative grænseflade for at gøre det nemt at identificere den.

en: The unique ID for this @export.
da: Det unikke ID for denne @export.

en: @plugin code
da: @plugin kode

en: Allow import to overwrite an existing record.
da: Tillad importen at overskrive en eksisterende række.

en: Unable to get an import from the code. Errors reported: @errors
da: Kan ikke indlæse en import fra koden. Fejlmeddelelser: @errors

en: The export id can only consist of lowercase letters, underscores, and numbers.
da: Eksport-IDet kan kun bestå af små bogstaver, understregninger og tal.

en: A @plugin with this name already exists. Please choose another name or delete the existing item before creating a new one.
da: Der findes allerede en @Plugin med dette navn. Vælg venligst et andet navn eller slet det eksisterende element før du opretter et nyt.

en: Node edit form from node
da: Redigeringsformular fra indholdselement

en: Adds node edit form from a node context.
da: Tilføjer en redigeringsformular fra en node-kontekst.

en: Custom styles can be applied to Panel regions and Panel panes.
da: Brugerdefinerede styles kan anvendes på Panel-regioner og Panel-panes.

en: There are no custom styles.
da: Der er ingen brugerdefinerede styles.

en: Manage styles
da: Håndtér styles

en: Create custom styles for applications such as Panels.
da: Opret brugerdefinerede styles til applikationer som Panels.

en: There are currently no style types available to add. You should enable a module that utilizes them, such as Panels.
da: Der er ingen tilgængelige style-typer at tilføje. Du skal aktivere et modul, der bruger dem, som for eksempel Panels.

en: Administrative settings
da: Administrative indstillinger

en: Select style type
da: Vælg style-type

en: View attachment
da: Vis vedhæftning

en: View context
da: Vis kontekst

en: Display the attachments on a view context.
da: Vis vedhæftninger på en view-kontekst.

en: "Before" attachment
da: "Før" vedhæftning

en: "After" attachment
da: "Efter" vedhæftning

en: You must select at least one attachment to display.
da: Du skal vælge at vise mindst én attachment.

en: View empty text
da: Vis tom tekst

en: Display the view empty text if there are no results.
da: Vis viewets tom-tekst hvis der ikke er nogen resultater.

en: "@context" empty text
da: "@context" tom tekst

en: View exposed widgets
da: Vis blotlagte widgets

en: Display the view exposed widgets if there are no results.
da: Vis viewets eksponerede widgets hvis der ikke er nogen resultater.

en: "@context" exposed widgets
da: "@context" blotlagte widgets

en: View feed icon
da: Vis feed-ikon

en: Display the view feed icon if there are no results.
da: Vis viewets feed-ikon hvis der ikke er nogen resultater.

en: "@context" feed icon
da: "@context" feed-ikon

en: Display the view footer if there are no results.
da: Vis viewets footer hvis der ikke er nogen resultater.

en: Display the view header if there are no results.
da: Vis viewets header hvis der ikke er nogen resultater.

en: Display the view pager if there are no results.
da: Vis viewets paginering hvis der ikke er nogen resultater.

en: View row
da: View række

en: Select context
da: Vælg kontekst

en: Configure rows
da: Konfigurér rækker

en: Invalid context selected.
da: Ugyldig kontekst valgt.

en: Context contains an invalid view.
da: Konteksten indeholder et ugyldigt view.

en: Row @number
da: Række @number

en: Display specific fields
da: Vis specifikke felter

en: Row information
da: Rækkeinformation

en: Broken view
da: Defekt view

en: Displaying: !fields
da: Viser: !fields

en: Displaying no fields due to misconfiguration.
da: Grundet forkert konfiguration vises ingen felter.

en: Displaying the configured row.
da: Viser den konfigurerede række.

en: "@context" row @rows | "@context" rows @rows
da[0]: "@context" række @rows
da[1]: "@context" rækker @rows

en: Loads a view result into a context that can then be displayed across a panel or turned into other contexts.
da: Indlæser et view-resultat i en kontekst, som siden kan vises i et panel eller omdannes til andre kontekster.

en: There are currently no views with Context displays enabled. You should go to the view administration and add a Context display to use a view as a context.
da: Der er i øjeblikket ingen views med Context-displays. Du skal gå til views-administrationen og tilføje et Context-display for at bruge et view som en kontekst.

en: You must select a view.
da: Du skal vælge et view.

en: Node from view
da: Indholdselement fra view

en: Extract a node context from a view context of the base type node.
da: Udtræk en indholdselementkontekst fra en view-kontekst baseret på typen indholdselement.

en: Row number
da: Rækkenummer

en: Row number must be a positive integer value.
da: Rækkenummeret skal være et positivt heltal.

en: Term from view
da: Term fra view

en: Extract a term context from a view context of the base type term.
da: Udtræk en termkontekst fra en view-kontekst baseret på typen term.

en: User from view
da: Bruger fra view

en: Extract a user context from a view context of the base type user.
da: Udtræk en brugerkontekst fra en view-kontekst baseret på typen bruger.

en: Makes the view results available as a context for use in Panels and other applications.
da: Gør view-resultaterne tilgængelige som en context til brug i Panels og andre applikationer.

en: Contains rows in contexts.
da: Indeholder rækker i kontekster.

en: Context settings
da: Indstillinger for kontekst

en: This is the title that will appear for this view context in the configure context dialog. If left blank, the view name will be used.
da: Dette er titlen som optræder for denne view kontekst når konteksten konfigureres. Lad feltet stå tomt for at bruge viewets navn.

en: Use exposed widgets form as pane configuration
da: Brug blotlagte widgets som pane-konfiguration

en: Customize this page
da: Redigér denne side

en: Row class
da: Rækkeklasse

en: The current date and time.
da: Aktuel dato og tid.

en: Set this context when viewing a user page.
da: Aktivér denne kontekst ved visning af en brugerside.

en: User account form
da: Brugerkontoformular

en: Active for
da: Aktiv ved

en: Only the current user
da: Kun den aktuelle bruger

en: Only other users
da: Kun andre brugere

en: Set the breadcrumb trail to the selected menu item.
da: Sæt brødkrummestien til det valgte menupunkt.

en: Only on node form
da: Kun på indholdsformularen

en: Strongarm lets site builders manage default variable settings. All the default values provided by Strongarm are listed on this page. Any overridden value can be reverted to its default by selecting its checkbox and clicking 'Reset to defaults'.
da: Strongarm gør det muligt for udviklere at håndtere standardindstillinger for variable. Alle standardindstillinger håndteret af Strongarm vises på denne side. Alle tilpassede værdier kan nulstilles ved at markere afkrydsningsfeltet og klikke på 'Gendan standardværdier'.

en: Context allows you to manage contextual conditions and reactions for different portions of your site. You can think of each context as representing a "section" of your site. For each context, you can choose the conditions that trigger this context to be active and choose different aspects of Drupal that should react to this active context.
da: Kontekst gør det muligt at håndtere kontekstuelle betingelser og reaktioner på forskellige dele af din side. En kontekst kan ses som en sektion på din side. For hver kontekst kan du vælge hvilke betingelser, som skal aktivere konteksten, og hvilke reaktioner, som konteksten skal aktivere.

en: < Untagged >
da: < Ikke tagget >

en: Show all regions
da: Vis alle regioner

en: Show all regions including those that are empty. Enable if you are administering your site using the inline editor.
da: Vis alle regioner inklusiv dem der er tomme. Aktivér hvis du administrerer dit site med inline editoren.

en: Active context: !name
da: Aktiv context: !name

en: If enabled, users will receive a 'Log in successful' message upon login.
da: Brugere vil modtage en 'Login godkendt'-besked efter login.

en: Access Denied / User log in
da: Adgang nægtet / Bruger login

en: Log in/Register
da: Login/Opret

en: Log in successful for %name.
da: Login fuldført for %name.

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
da: Forklaringen på den seneste ændring af indholdselementet.

en: The title of the current page.
da: Titlen på den aktuelle side.

en: The URL of the current page.
da: URLen på den nuværende side.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
da: Sidenummeret på den aktuelle side i sideinddelte lister.

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
da: %element-title bruger følgende ugyldige tokens: @invalid-tokens.

en: The source node for this current node's translation set.
da: Kildeelementet for det aktuelle indholdselements oversættelsesgruppe.

en: Account cancellation URL
da: URL til opsigelse af konto

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
da: URLen på bekræftelsessiden for sletning af brugerkontoen.

en: One-time login URL
da: Engangs-login-URL

en: The URL of the one-time login page for the user account.
da: URLen på brugerkontoens engangs-login-side.

en: Tokens related to menu links.
da: Tokens relateret til menu-links.

en: The unique ID of the menu link.
da: Menu-linkets unikke ID.

en: The title of the menu link.
da: Menu-linkets titel.

en: The URL of the menu link.
da: Menu-linkets URL.

en: The menu link's parent.
da: Menu-linkets overordnede element.

en: Tokens related to the current page request.
da: Tokens relateret til den aktuelle side.

en: Page number
da: Sidenummer

en: The book page associated with the node.
da: Bogsiden knyttet til indholdselementet.

en: The menu link for this node.
da: Indholdselementets menu-link.

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
da: Den maksimale længde af hver komponent i den alternative URL (f.eks. [title]). 100 er den anbefaled længde. @max er den maksimale længde. Se <a href="@pathauto-help">Pathauto-hjælpen</a> for mere information.

en: The field %name is not a valid number.
da: Feltet %name er ikke et gyldigt tal.

en: The field %name cannot be greater than @max.
da: Feltet %name kan ikke være større end @max.

en: The field %name cannot be less than @min.
da: Feltet %name kan ikke være mindre end @min.

en: The <em>Strings to remove</em> field must not contain HTML. Make sure to disable any WYSIWYG editors for this field.
da: Feltet <em>tekst der skal fjernes</em> må ikke indeholde HTML. Du skal sikre dig at WYSIWYG-editorer ikke er slået til for dette felt.

en: Select the types of un-aliased paths for which to generate URL aliases
da: Vælg typen af stier uden alternative URLer som der skal oprettes alternative URLer til

en: Bulk updating URL aliases
da: Masseopdatering af alternative URLer

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
da: Der opstod en fejl under behandlingen af @operation med argumenterne: @args

en: Generated 1 URL alias. | Generated @count URL aliases.
da[0]: 1 alternativ URL oprettet.
da[1]: @count alternative URLer oprettet.

en: language neutral
da: sprogneutral

en: Pattern for all @language @node_type paths
da: Makro for alle @node_type-stier på @language

en: Updated alias for node @nid.
da: Opdaterede alternativ URL for indholdselementet @nid.

en: Taxonomy term paths
da: Taksonomitermstier

en: Updated alias for term @tid.
da: Opdaterede alternativ URL for termen @tid.

en: Forum paths
da: Forumstier

en: Updated alias for forum @tid.
da: Opdaterede alternativ URL for forummet @tid.

en: User paths
da: Brugerstier

en: Updated alias for user @uid.
da: Opdaterede alternativ URL for brugeren @uid.

en: Blog paths
da: Blogstier

en: Updated alias for blog user @uid.
da: Opdaterede alternativ URL for blog-bruger @uid.

en: Update URL alias
da: Opdatér alternativ URL

en: Updated URL alias for 1 node. | Updated URL aliases for @count nodes.
da[0]: Alternativ URL for 1 indholdselement opdateret.
da[1]: Alternative URLer for @count indholdselementer opdateret.

en: Updated URL alias for 1 term. | Updated URL aliases for @count terms.
da[0]: Alternativ URL for 1 indholdselement opdateret.
da[1]: Alternativ URL for @count indholdselementer opdateret.

en: Updated URL alias for 1 user account. | Updated URL aliases for @count user accounts.
da[0]: Alternativ URL for 1 brugerkonto opdateret.
da[1]: Alternativ URL for @count brugerkonti opdateret.

en: Bulk update
da: Masseopdatering

en: You have configured the @name to be the separator and to be removed when encountered in strings. This can cause problems with your patterns and especially with the term:path token. You should probably set the action for @name to be "replace by separator".
da: Du har valgt at @name skal bruges som skilletegn og at det skal fjernes når det optræder i tekststrenge. Dette kan give problemer med dine makroer og især med term:path tokenet. Du bør sætte handlingen for @name til "erstat med skilletegn".

en: Use ISO-8601 week numbers
da: Anvend ISO-8601 ugenumre

en: IMPORTANT! If checked, First day of week MUST be set to Monday
da: Vigtigt! Når dette er afkrydset SKAL første ugedag være mandag

en: When using ISO-8601 week numbers, the first day of the week must be set to Monday.
da: Når ISO-8601 ugenumre anvendes, skal første ugedag være mandag

en: There are no date fields in this database.
da: Der er ingen datofelter i denne database.

en: The date field which whose type should be changed.
da: Datofeltet hvis type skal ændres.

en: The type of date to change the field to.
da: Datotypen som feltet skal ændres til.

en: New type:
da: Ny type:

en: The current type is the same as the chosen type. There is nothing to change.
da: Den nuværende type er den samme som den allerede valgte. Der foretages ingen ændringer.

en: The field @field_name has been changed from @old_type to @new_type.
da: Feltet @field_name er ændret fra @old_type til @new_type.

en: Change a date field from one type to another. Very experimental, use at your own risk!
da: Skift datofeltet fra én type til en anden. Denne funktion er meget eksperimentel!

en: Forward pages
da: Videresend sider

en: Send epostcards
da: Send e-postkort

en: Override email address
da: Tilsidesæt e-mail-adresse

en: Administer forward
da: Administrér forward

en: Bypass flood control check
da: Tilsidesæt spam-kontrol

en: Send a thank you email
da: Send en takke-mail

en: If checked, Forward will send a thank you email to the user.
da: Markér dette for at sende en takke-mail til brugeren.

en: Thank you email text
da: Indhold af takke-mail

en: This message will be emailed to the user if the Send a thank you email checkbox above is checked.  The token !site will be replaced with the site name and !name will be replaced with the user's name supplied on the forward form.
da: Denne besked sendes til brugeren hvis "Send en takke-mail" er markeret ovenfor. !site erstattes med sitets navn og !name erstattes med det navn som brugeren har indtastet i forward-formularen.

en: TODO Add a descriptive string here to show in the UI.
da: TODO Tilføj en beskrivende tekst til visning i grænsefladen.

en: Year range
da: Årrække

en: Profile types
da: Profiltyper

en: The date the profile was created.
da: Datoen hvor profilen blev oprettet.

en: %title could not be deleted.
da: %title kunne ikke slettes.

en: - Use default -
da: - Brug standard -

en: Kicker
da: Forrider

en: Unknown content type
da: Ukendt indholdstype

en: Class registry
da: Klasse registringsdatabase

en: Reload form
da: Genindlæs formular

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
da: Format: %time. Datoformatet er YYYY-MM-DD og %timezone er tidszoneforskydelsen fra UTC. Lad feltet stå tomt for at bruge oprettelsestidspunktet.

en: Organization name
da: Organisation

en: Set on term form
da: Angiv på term-formular

en: Only on term form
da: Kun på term-formular

en: Set this context on term forms
da: Angiv denne kontekst på term-formularer

en: and where %property is %value
da: og hvor %property er %value

en: where %property is %value
da: hvor %property er %value

en: and where
da: og hvor

en: The menu link's root.
da: Menu-linkets rod.

en: Bookmark/Search this post with
da: Bogmærk/Søg denne post med

en: A field type used for storing postal addresses according the xNAL standard.
da: Felttypen bruges til at gemme postadresser iflg. xNAL standarden.

en: Dynamic address form
da: Dynamisk adresseformular

en: Available countries
da: Tilgængelige lande

en: If no countries are selected, all countries will be available.
da: Hvis der ikke vælges et land, vil alle lande være tilgængelige.

en: Manage a flexible address field, implementing the xNAL standard.
da: Administrér et fleksibelt adressefelt, der implementerer xNAL standarden.

en: updated @entity
da: opdaterede @entity

en: Unsubscribe URL
da: URL til afmelding

en: The URL to disable notifications for the comment.
da: URL til at deaktivere notifikationer for denne kommentar.

en: Sorry, there was a problem unsubscribing from notifications.
da: Beklager, der opstod et problem under afmelding af notifikationer.

en: Access Bulk Exporter
da: Tilgå bulk exporter

en: Export various system objects into code.
da: Eksportér forskellige systemobjekter til kode.

en: Administer access rulesets
da: administrér adgangsregelsæt

en: Add, delete and edit custom access rulesets.
da: Tilføj, slet og redigér brugerdefinerede adgangsregelsæt.

en: Modal Login (default style)
da: Modal Login (standard)

en: Login via modal
da: Login via modal dialog

en: Modal Login (custom style)
da: Modal Login (brugerdefineret)

en: Wizard (no modal)
da: Wizard (ingen modal dialog)

en: Wizard (default modal)
da: Wizard (standard modal dialog)

en: Pick an animal
da: Vælg et dyr

en: Wizard (custom modal)
da: Wizard (brugerdefineret modal dialog)

en: Replace text with "hello world"
da: Erstat tekst med "hellow world"

en: Sample Content
da: Eksempelindhold

en: Delete this row
da: Slet denne række

en: Drop Down Menu
da: Dropdown-menu

en: Click to Drop Down
da: Klik for at folde ned

en: Click to Collapse
da: Klik for at klappe sammen

en: Collapsible Div
da: Sammenklappelig div

en: remain here
da: bliv her

en: Go to your account
da: Gå til din konto

en: your account
da: din konto

en: Login Success
da: Login succes

en: Choose animal
da: Vælg dyr

en: Configure animal
da: Konfigurér dyr

en: Sheep
da: Får

en: Configure sheep
da: Konfigurér får

en: Lizard
da: Øgle

en: Configure lizard
da: Konfigurér øgle

en: Raptor
da: Rovfugl

en: Configure raptor
da: wIndstil site

en: Choose your animal
da: Vælg dit dyr

en: Name your sheep
da: Navngiv dit får

en: What kind of sheep
da: Hvilketn type får

en: You have a @type sheep named "@name".
da: Du har et @type-får kaldet "@name".

en: Name your lizard
da: Navngiv din øgle

en: Venomous
da: Giftig

en: You have a @type lizard named "@name".
da: Du har en @type-øgle kaldet "@name".

en: non-venomous
da: ikke-giftig

en: venomous
da: giftig

en: Name your raptor
da: Navngiv dit rovdyr

en: What kind of raptor
da: Hvilken type rovdyr

en: Eagle
da: Ørn

en: Hawk
da: Høg

en: Owl
da: Ugle

en: Buzzard
da: Grib

en: Domesticated
da: Tam

en: You have a @type @raptor named "@name".
da: Du har en @type-rovfugl kaldet "@name".

en: wild
da: vild

en: domesticated
da: tam

en: Return to the examples page.
da: Tilbage til siden med eksempler.

en: You successfully jumped! !return_link
da: Du har hoppet! !return_link

en: Chaos Tools AJAX Demo
da: Chaos Tools AJAX demo

en: Simple Form
da: Simpel formular

en: Animal
da: Dyr

en: Post-Login Action
da: Handling efter login

en: Successful Jumping
da: Jump lykkedes

en: Chaos Tools (CTools) AJAX Example
da: Chaos Tools (CTools) AJAX eksempel

en: Shows how to use the power of Chaos AJAX.
da: Viser hvordan du bruger Chaos AJAX.

en: Administer custom content
da: Administrér brugerdefineret indhold

en: Add, edit and delete CTools custom stored custom content
da: Tilføj, redigér og slet brugerdefineret CTools-indhold

en: If there is more than one variant on a page, when the page is visited each variant is given an opportunity to be displayed. Starting from the first variant and working to the last, each one tests to see if its selection rules will pass. The first variant that meets its criteria (as specified below) will be used.
da: Hvis der er mere end én variant på en side, vil hver variant få en chance for at blive vist når siden besøges. Fra den første til den sidste variant kontrolleres udvalgsreglerne for at se om de giver adgang. Den første variant hvis udvalgsregler matcher vil blive brugt.

en: There are no wizards available at this time.
da: Der er ingen tilgængelige wizards på nuværende tidspunkt.

en: Configure new !plugin_title
da: Konfigurér ny !plugin_title

en: Configure !plugin_title
da: Konfigurér !plugin_title

en: Invalid plugin module/type combination requested: module @module and type @type
da: Ugyldig kombination af modul/type: modul @module og type @type

en: Plugin @plugin of plugin type @owner:@type points to nonexistent file @file for class handler @class.
da: Plugin @plugin af typen @owner:@type peger på en ikke-eksisterende fil @file for class handler @class.

en: Use Page Manager
da: Brug Page Manager

en: Allows users to use most of Page Manager's features, though restricts some of the most powerful, potentially site-damaging features. Note that even the reduced featureset still allows for enormous control over your website.
da: Giver brugerne adgang til de fleste af Page Manager's funktioner, men begrænser nogle af de funktioner, som potentielt kan ødelægge sitet. Bemærk at selv den reducerede funktionalitet stadig giver enorm kontrol over dit site.

en: Administer Page Manager
da: Adminstrér Page Manager

en: Allows complete control over Page Manager, i.e., complete control over your site. Grant with extreme caution.
da: Giver brugerne fuld adgang til Page Manager, dvs. fuld kontrol over dit site. Skal gives med ekstrem forsigtighed.

en: Page manager context
da: Page manager kontekst

en: Change general settings for this variant.
da: Skift generelle indstillinger for denne variant.

en: 404 Page not found
da: 404 Side ikke fundet

en: 403 Access denied
da: 403 Adgang nægtet

en: 301 Redirect
da: 301 Omdirigering

en: Redirect destination
da: Destination for omdirigering

en: Enter the path to redirect to. You may use keyword substitutions from contexts. You can use external urls (http://www.example.com/foo) or internal urls (node/1).
da: Indtast stien der skal omdirigeres til. Du kan nøgleordserstatning fra kontekster. Du kan enten bruge eksterne URLer (http://www.example.com/foo) eller interne URLer (node/1).

en: The first element in a path may not be dynamic.
da: Det første element i en sti kan ikke være dynamisk.

en: If checked, context keywords will be substituted in this content. Note that CCK fields may be used as keywords using patterns like <em>%node:field_name-formatted</em>.
da: Erstatter kontekst-nøgleord i dette indhold. Bemærk at CCK-felter kan bruges som nøgleord med makroer som

en: If checked, context keywords will be substituted in this content. More keywords will be available if you install the Token module, see http://drupal.org/project/token.
da: Erstatter kontekst-nøgleord i dette indhold. Du kan få adgang til flere makroer ved at installere Token-modulet, se

en: User signature
da: Brugersignatur

en: The signature of a user.
da: Brugerens signatur.

en: "@s" user signature
da: "@s" brugersignatur

en: Use the Stylizer UI
da: Brug Stylizer UI

en: Allows a user to use the CTools Stylizer UI.
da: Lader en bruger anvende CTools Stylizer UI

en: Inherit path
da: Arv sti

en: Use Panels Dashboard
da: Benyt Panels Dashboard

en: Allows a user to access the !link.
da: Tillad en bruger at tilgå !link.

en: View administrative links on Panel panes
da: Se administrative links på Panel-felter

en: Configure advanced settings on Panel panes
da: Konfigurér de avancerede indstillinger for Panel panes

en: Administer Panels layouts
da: Administrér Panels layouts

en: Configure caching settings on Panels
da: Tilpas cache-indsillinger for Panels

en: Weight for @title
da: Vægt af @title

en: Multiple forms
da: Flere formularer

en: Allows displaying and submitting multiple forms in one form
da: Gør det muligt at vise og sende flere formularer i en formular

en: The path of the primary file for this item, relative to the Drupal root; e.g. modules/node/node.module.
da: Stien til den primære fil for dette element, relativt til Drupal-roden; f.eks. modules/node/node.module.

en: The name of the item; e.g. node.
da: Elementets navn; f.eks. node.

en: The type of the item, either module, theme, or theme_engine.
da: Elementtypen, enten module, theme eller theme_engine.

en: Boolean indicating whether or not this item is enabled.
da: Boolsk værdi som angiver hvorvidt elementet er aktivt.

en: Schema version
da: Schema-version

en: The module's database schema version number. -1 if the module is not installed (its tables do not exist); 0 or the largest N of the module's hook_update_N() function that has either been run or existed when the module was first installed.
da: Versionsnummeret på modulets database schema. -1 hvis modulet ikke er installeret (dets tabeller eksisterer ikke); 0 eller det største N af modulets hook_update_N() funktioner som enten er blevet kørt eller som har eksisteret siden modulet først blev installeret.

en: Media file selector
da: Mediefilvælger

en: Large filetype icon
da: Stort filtypeikon

en: Current format is
da: Aktuelt format er

en: Click to edit details
da: Klik for at redigere detaljer

en: Import media files from the local filesystem
da: Importér mediefiler fra det lokale filsystem

en: Simple file importer
da: Simple fil-import

en: @type media type settings
da: @type medietype indstillinger

en: Only the following types of files are allowed to be uploaded: %types-allowed
da: Kun følgende filtyper kan uploades: %types-allowed

en: %url could not be added.
da: %url kunne ikke tilføjes.

en: Unable to handle the provided embed string or URL.
da: Kan ikke håndtere den angivne embed-kode eller URL.

en: Provides an API for accessing media on various internet services
da: Et API til at tilgå medie-filer fra forskellige internettjenester.

en: Delete and save
da: Slet og gem

en: Enable and save
da: Aktivér og gem

en: Disable and save
da: Deaktivér og gem

en: Creates a node context from a revision ID argument.
da: Opretter en node-kontekst fra et revision ID argument.

en: Enter the revision ID of a node for this argument
da: Indtast revisions-IDet på en node for dette argument

en: Term name, lowercased and spaces converted to dashes
da: Termnavn, små bogstaver og mellemrum omdannet til bindestreger

en: Term name of first term, lowercased and spaces converted to dashes
da: Navnet på den første term, små bogstaver og mellemrum omdannet til bindestreger

en: Term name of all terms, separated by + or , and lowercased and spaces converted to dashes
da: Navnene på alle termer, adskilt af + eller , små bogstaver og mellemrum omdannet til bindestreger

en: CAPTCHA placement caching
da: Caching af CAPTCHA-placering

en: For efficiency, the positions of the CAPTCHA elements in each of the configured forms are cached. Most of the time, the structure of a form does not change and it would be a waste to recalculate the positions every time. Occasionally however, the form structure can change (e.g. during site building) and flushing the CAPTCHA placement cache can be required to fix the CAPTCHA placement.
da: For øget effektivitet caches placeringen af CAPTCHA-elementer i hver af de valgte formularer. Det meste af tiden ændrer formularens struktur sig ikke, og det vil være spild af tid at genberegne placeringerne hver gang. Det sker dog at formularernes struktur ændres (f.eks. mens sitet bygges) og det kan derfor være nødvendigt at rydde cachen for at rette CAPTCHA-placeringen.

en: Flush the CAPTCHA placement cache
da: Ryd CAPTCHA-placerings-cachen

en: Flushed the CAPTCHA placement cache.
da: CAPTCHA-placerings-cache ryddet.

en: Human-readable name
da: Læsbart navn

en: Businesses
da: Virksomheder

en: Places
da: Steder

en: Products and Entertainment
da: Produkter og underholdning

en: Add @entity_type
da: Tilføj @entity_type

en: Edit @label
da: Redigér @label

en: The author of the comment.
da: Kommentarens forfatter.

en: Report information about wrong responses to the <a href="!dblog">log</a>.
da: Rapportér information om forkerte svar til <a href="!dblog">loggen</a>.

en: Administer CAPTCHA settings
da: Administrér indstillinger for CAPTCHA

en: Skip CAPTCHA
da: Spring forbi CAPTCHA

en: Users with this permission will not be offered a CAPTCHA.
da: Brugere der har denne rettighed bliver ikke præsenteret for CAPTCHA.

en: Select the fonts to use for the text in the image CAPTCHA. Apart from the provided defaults, you can also use your own TrueType fonts (filename extension .ttf) by putting them in %fonts_library_general or %fonts_library_specific.
da: Vælg skrifttyperne som skal bruges til teksten i CAPTCHAen. Udover standardskrifttyperne kan du også bruge dine egne TrueType-skrifter (med filendelsen .ttf) ved at placere dem i %fonts_library_general eller %fonts_library_specific.

en: Deleted %label.
da: %label slettet.

en: Import @entity_type
da: Importér @entity_type

en: Actor
da: Skuespiller

en: Static Title
da: Statisk titel

en: Static title
da: Statisk titel

en: This title will always be used if &ldquo;Static Title&rdquo; is selected above.
da: Denne titel bruges altid hvis du vælger &ldquo;Statisk titel&rdquo; ovenfor.

en: A default title must be provided if the title is a static value.
da: Der skal angives en standardværdi hvis titlen er en statisk værdi.

en: Fixed value
da: Fast værdi

en: Capacity
da: Kapacitet

en: Auto resize
da: Automatisk ændring af størrelse

en: Note that the CAPTCHA module disables <a href="!performance_admin">page caching</a> of pages that include a CAPTCHA challenge.
da: Bemærk at CAPTCHA-modulet deaktiverer <a href="!performance_admin">caching</a> af sider som indeholder en CAPTCHA-udfordring.

en: Multi-day style
da: Multi-dag-stil

en: Display multi-day item as a single column
da: Vis multi-dag element som en enkelt kolonne

en: Display multi-day item as a multiple column row
da: Vis multi-dag element som en række med flere kolonner

en: If selected, items which span multiple days will displayed as a multi-column row.  If not selected, items will be displayed as an individual column.
da: Hvis valgt, så vil elementer som strækker over flere dage blive vist som en række med flere kolonner. Hvis den ikke er valgt, så vil elementer blive vist som en individuel kolonne.

en: Overlapping time style
da: Stil for overlappende tid

en: Do not display overlapping items
da: Vis ikke overlappende elementer

en: Current additions
da: Aktuelle tilføjelser

en: Also includes !additional_dates.
da: Medtager også !additional_dates.

en: Repeats !interval !bymonth !byday !count !until !except. !additional
da: Gentages !interval !bymonth !byday !count !until !except. !additional

en: Date year range must be in the format -9:+9, 2005:2010, -9:2010, or 2005:+9
da: Årstalsintervallet skal være på formen -9:+9, 2005:2010, -9:2010 eller 2005:+9

en: The file.
da: Filen.

en: Asc
da: Stigende

en: Entity: ID
da: Entitet: ID

en: Creates an entity context from an entity ID argument.
da: Opretter en entitetskontekst fra et entitets-ID argument.

en: Creates @entity context from an ID argument.
da: Opretter @entity kontekst fra et ID argument.

en: Custom blocks
da: Brugerdefinerede blokke

en: Entity field
da: Entitetsfelt

en: Field on the referenced entity.
da: Felt på den refererede entitet.

en: Formatter Styles
da: Formatter styles

en: Select a formatter
da: Vælg en formatter

en: Entity object.
da: Entitetsobjekt.

en: Enter the ID of an entity for this context.
da: Indtast IDet på en identitet for denne kontekst.

en: Creates @entity context from an entity ID.
da: Opretter @entity kontekst fra en entity ID.

en: Enter the title or ID of a @entity entity
da: Indtast titlen eller et ID for en @entity entitet

en: Reset identifier to entity label
da: Nulstil identifikator til entitetslabel

en: If checked, the identifier will be reset to the entity label of the selected entity.
da: Identifikatoren bliver nulstillet til den valgte entitets label.

en: You must select an entity.
da: Du skal vælge en entitet.

en: Invalid entity selected.
da: Ugyldig entitet valgt.

en: Creates an entity context from a foreign key on a field.
da: Opretter en entitetskontekst fra en fremmed nøgle på et felt.

en: Access the views administration pages.
da: Tilgå views administrationssider.

en: Bypass access control when accessing views.
da: Forbigå adgangskontrol når views tilgås.

en: Add new view
da: Tilføj view

en: - Basic validation -
da: - Grundlæggende validering -

en: HTML element
da: HTML-element

en: Label HTML element
da: Label HTML-element

en: Place a colon after the label
da: Vis et kolon efter etiketten

en: Wrapper HTML element
da: Wrapper HTML-element

en: Wrapper class
da: Wrapper-klasse

en: Add default classes
da: Tilføj standardklasser

en: Use default Views classes to identify the field, field label and field content.
da: Brug standard Views-klasser til at identificere feltet, feltnavnet og feltindholdet.

en: Use absolute path
da: Brug absolut sti

en: Rel Text
da: Rel tekst

en: Include Rel attribute for use in lightbox2 or other javascript utility.
da: Inkludér attributten Rel til brug for lightbox2 eller andre  JavaScript-funktioner.

en: Preserve certain tags
da: Bevar bestemte tags

en: List the tags that need to be preserved during the stripping process. example &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; which will preserve all p and br elements
da: Angiv de tags som skal bevares under stripping-processen. For eksempel &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; som bevarer alle P- og BR-elementer

en: Format plural
da: Flertalsformat

en: If checked, special handling will be used for plurality.
da: Brug speciel håndtering af flertal.

en: Singular form
da: Entalsform

en: Text to use for the singular form.
da: Tekst der bruges til entalsformen.

en: Plural form
da: Flertalsform

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
da: Tekst der skal bruges som flertalsform, @count erstattes med værdien.

en: An offset from the current time such as "!example1" or "!example2"
da: Relativt til det aktuelle tidspunkt, f.eks. "!example1" eller "!example2"

en: A unique machine-readable name for this View. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
da: Et internt navn til dette view. Må kun indeholde små bogstaver, tal og understregninger.

en: Weight for @display
da: Vægt af @display

en: Translation method
da: Oversættelsesmetode

en: Select a translation method to use for Views data like header, footer, and empty text.
da: Vælg en oversættelsesmetode til Views-data som header, footer og tom tekst.

en: This title will be displayed on the views edit page instead of the default one. This might be useful if you have the same item twice.
da: Denne titel vises på views-redigeringssiden i stedet for standardtitlen. Det kan være nyttigt hvis du bruger det samme element flere gange.

en: Do not pass admin strings for translation.
da: Oversæt ikke admin-tekster.

en: Use Drupal core t() function. Not recommended, as it doesn't support updates to existing strings.
da: Brug t()-funktionen fra Drupal core. Ikke anbefalet, da det ikke understøtter opdateringer af eksisterende strenge.

en: If you need to translate Views labels into other languages, consider installing the <a href="!path">Internationalization</a> package's Views translation module.
da: Hvis du har behov for at oversætte Views label til andre sprog bør du overveje at installere <a href="!path">Internationalization</a>-pakkens Views translation-modul.

en: Feed Item ID
da: Feed-element-ID

en: The unique ID of the aggregator item.
da: Det unikke ID på aggregator-elementet.

en: The guid of the original imported item.
da: Guid for det oprindelige import-element.

en: Date and time of when the comment was created.
da: Dato og tid hvor kommentaren blev oprettet.

en: Date and time of when the comment was last updated.
da: Dato og tid hvor kommentaren blev opdateret.

en: Whether the comment is approved (or still in the moderation queue).
da: Hvorvidt kommentaren er godkent (eller stadig står i kø til godkendelse).

en: Approved comment
da: Godkendt kommentar

en: Last comment CID
da: Sidste kommentar CID

en: Display the last comment of a node
da: Viser den seneste kommentar til et indholdselement

en: Last Comment
da: Seneste kommentar

en: The last comment of a node.
da: Den sidste kommenter til et indholdselement.

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
da: Visse roller har ikke adgang til at se indhold, men displayet %display har ingen adgangskontrol.

en: The extension of the file.
da: Filens endelse.

en: File Usage
da: Filbrug

en: A file that is associated with this node, usually because it is in a field on the node.
da: En fil som er knyttet til dette indholdselement, typisk fordi den er i et felt på indholdselementet.

en: A user that is associated with this file, usually because this file is in a field on the user.
da: En bruger som er knyttet til denne fil, typisk fordi denne fil er i et felt på brugeren.

en: A file that is associated with this user, usually because it is in a field on the user.
da: En fil som er knyttet til denne bruger, typisk fordi den er i et felt på brugeren.

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
da: En kommentar som er knyttet til denne fil, typisk fordi denne fil er i et felt på kommentaren.

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
da: En fil som er knyttet til denne kommentar, typisk fordi den er i et felt på kommentaren.

en: A taxonomy term that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy term.
da: En term som er knyttet til denne fil, typisk fordi denne fil er i et felt på termen.

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
da: En fil som er knyttet til denne term, typisk fordi den er i et felt på termen.

en: Taxonomy Vocabulary
da: Taksonomi ordforråd

en: A taxonomy vocabulary that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy vocabulary.
da: Et ordforråd som er knyttet til denne fil, typisk fordi denne fil er i et felt på ordforrådet.

en: A file that is associated with this taxonomy vocabulary, usually because it is in a field on the taxonomy vocabulary.
da: En fil som er knyttet til dette ordforråd, typisk fordi den er i et felt på ordforrådet.

en: The module managing this file relationship.
da: Modulet som håndterer denne fil-forbindelse.

en: The type of entity that is related to the file.
da: Entitetstypen som er relateret til filen.

en: The number of times the file is used by this entity.
da: Antallet af gange filen bruges af denne entitet.

en: Machine-Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
da: Maskinnavne på ordforrådet som en term er medlem af. Dette er ordforrådet som hører til termen fra "Taksonomi: Term" feltet; og kan resultere i dubletter.

en: term from !field_name
da: term fra !field_name

en: Math expression
da: Matematisk udtryk

en: Evaluates a mathematical expression and displays it.
da: Evaluerer et matematisk udtryk og viser resultatet.

en: Use destination
da: Brug destination

en: Add destination to the link
da: Tilføj en destination til linket

en: Show the comment link in the form used on standard node teasers, rather than the full node form.
da: Vis kommentarlinket i formularen som bruges på teasere i stedet for den fulde redigeringsformular.

en: Used by Style: Table to determine the actual column to click sort the field on. The default is usually fine.
da: Bruges af style: Tabel som bestemmer hvilken kolonne der sorteres på. Standardværdien er for det meste fin.

en: Group column
da: Grupperingskolonne

en: Select the column of this field to apply the grouping function selected above.
da: Vælg kolonnen fra dette felt som skal bruges i grupperingsfunktionen som er valgt ovenfor.

en: Group columns (additional)
da: Grupperingskolonner (yderligere)

en: Select any additional columns of this field to include in the query and to group on.
da: Vælg yderligere kolonner fra dette felt som skal medtages i forespørgslen og anvendes til gruppering.

en: Display download path instead of file storage URI
da: Vis download-sti i stedet for lagrings-URI

en: This will provide the full download URL rather than the internal filestream address.
da: Giver den fulde download-URL i stedet for den interne filestream-adresse.

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
da: Maskinnavnet på ordforrådet som termen tilhører.

en: Display error message
da: Vis fejlmeddelelse

en: Term name converted to Term ID
da: Termnavn konverteret til term ID

en: No comment
da: Ingen kommentar

en: Comment or document this display.
da: Kommentér eller dokumentér dette display.

en: Query settings
da: Indstillinger for forespørgsel

en: Allow to set some advanced settings for the query plugin
da: Gør det muligt at tilpasse avancerede indstillinger for denne forespørgsels-plugin

en: The name and the description of this display
da: Navnet og beskrivelsen af dette display

en: This name will appear only in the administrative interface for the View.
da: Dette navn optræder kun i viewets administrative grænseflade.

en: This description will appear only in the administrative interface for the View.
da: Denne beskrivelse optræder kun i viewets administrative grænseflade.

en: This display's comments
da: Displayets kommentarer

en: This value will be seen and used only within the Views UI and can be used to document this display. You can use this to provide notes for other or future maintainers of your site about how or why this display is configured.
da: Denne værdi bliver kun vist og brugt i Views UI og kan bruges til at dokumentere dette display. Du kan bruge dette til at efterlade noter til andre redaktører på dit site om hvordan eller hvorfor dette display blev konfigureret.

en: Query options
da: Forespørgselsvalg

en: Display name must be letters, numbers, or underscores only.
da: Display-navnet må kun indeholde bogstaver, tal og understregninger.

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached?
da: Skal dette display arve pager-værdier fra det overordnede display som det er knyttet til?

en: Should this display render the pager values? This is only meaningful if inheriting a pager.
da: Skal dette display rendere pager-værdier? Giver kun mening hvis en pager er nedarvet.

en: This will appear as the name of this block in administer >> structure >> blocks.
da: Optræder som blokkens navn under administration > opbygning > blokke.

en: Text to display instead of results until the user selects and applies an exposed filter.
da: Teksten der vises i stedet for resultater indtil brugeren vælger og anvender et blotlagt filter.

en: Include all items option
da: Medtag muligheden 'alle elementer'

en: If checked, an extra item will be included to items per page to display all items
da: Tilføjer et ekstra element til 'elementer per side' til visning af alle elementer

en: All items label
da: Label for alle elementer

en: Which label will be used to display all items
da: Hvilken label der bruges til at vise alle elementer

en: Disable SQL rewriting
da: Déaktiver omskrivning af SQL

en: WARNING: Disabling SQL rewriting means that node access security is disabled. This may allow users to see data they should not be able to see if your view is misconfigured. Please use this option only if you understand and accept this security risk.
da: ADVARSEL: Deaktivering af SQL-omskrivning betyder at node access-sikkerhed deaktiveres. Det kan give brugerne adgang til at se data som de ikke burde kunne se hvis dit view ikke er konfigureret korrekt. Brug kun denne mulighed hvis du forstår og accepterer denne sikkerhedsrisiko.

en: Use Slave Server
da: Brug slave-server

en: This will make the query attempt to connect to a slave server if available.  If no slave server is defined or available, it will fall back to the default server.
da: Forespørgslen vil forsøge at forbinde til en slave-server. Hvis der ikke er defineret en slave-server, eller hvis slave-serveren ikke er tilgængelig, bruger den standardserveren.

en: Field Language
da: Feltsprog

en: All fields which support translations will be displayed in the selected language.
da: Alle felter, som understøtter oversættelser, bliver vist på det valgte sprog.

en: The class to provide on each row.
da: Klassen på hver række.

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
da: Du kan bruge felt-token i "Erstatningsmønstre" som de bruges i "Omskriv output fra dette felt".

en: Table summary
da: Tabelresumé

en: This value will be displayed as table-summary attribute in the html. Set this for better accessiblity of your site.
da: Denne værdi vises som tabel-resumé i HTMLen. Angiv dette for at gøre dit site mere tilgængeligt.

en: If checked, the current path will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
da: Viser den aktuelle sti som standardvalget i jump-menuen, hvis det er aktuelt.

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
da: Klasse (class) der skal bruges til at omgive listen.

en: List class
da: Listeklasse

en: The class to provide on the list element itself.
da: Klasse (class) der skal bruges på selve listeelementet.

en: Define the base path for links in this summary
            view, i.e. http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Do not include beginning and ending forward slash. If this value
            is empty, views will use the first path found as the base path,
            in page displays, or / if no path could be found.
da: Angiv basisstien for links i dette resumé-view, dvs. http://example.com/<strong>din_view_sti/arkiv</strong>. Medtag hverken den indledende eller afsluttende skråstreg. Hvis værdien er tom bruger views den først fundne sti som basissti for side-displays eller / hvis der ikke kan findes en sti.

en: Text formats enabled for rich-text editing
da: Tekstformater som kan bruges til rich-text-redigering

en: Toggle collapsible region
da: Skift mellem sammenklappelig region

en: Shifts the site output down by approximately 20 pixels from the top of the viewport. If disabled, absolute- or fixed-positioned page elements may be covered by the administration menu.
da: Flytter sitets output ca. 20 pixels ned fra toppen af viewporten. Sideelementer som er placeret absolute eller fixed kan risikere at blive skjult af administrationsmenuen hvis denne indstilling slås deaktiveres.

en: Displays the administration menu always at the top of the browser viewport (even when scrolling the page).
da: Viser altid administrationsmenuen i toppen af browserens viewport (selv når siden scrolles).

en: In some browsers, this setting may result in a malformed page, an invisible cursor, non-selectable elements in forms, or other issues.
da: I visse browsere kan denne indstilling resultere i en misdannet side, en usynlig cursor, formularelementer som ikke kan vælges eller andre problemer.

en: Collapse module groups on the <a href="!modules-url">%modules</a> page
da: Sammenklap modulgrupper på <a href="!modules-url">%modules</a>-siden

en: Collapse module groups on the <a href="@permissions-url">%permissions</a> page
da: Sammenklap modulgrupper på <a href="@permissions-url">%permissions</a>-siden

en: Moves the tabs on all pages into the administration menu. Only possible for themes using the CSS classes <code>tabs primary</code> and <code>tabs secondary</code>.
da: Flytter fanerne fra alle sider til administrationsmenuen. Kun muligt i temaer som bruger CSS-klasserne <code>tabs primary</code> og <code>tabs secondary</code>.

en: The selected modules will not be disabled when the link %disable-developer-modules below the icon in the menu is invoked.
da: De valgte moduler bliver ikke deaktiveret når der klikkes på linket %disable-developer-modules under ikonet i menuen.

en: Access administration menu
da: Tilgå administrationsmenu

en: Display the administration menu at the top of each page.
da: Vis administrationsmenuen i toppen af hver side.

en: Flush caches
da: Ryd cacher

en: Access links to flush caches in the administration menu.
da: Tilgås links til at rydde cachen i administrationsmenuen.

en: Display Drupal links
da: Vis Drupal-links

en: Provide Drupal.org links in the administration menu.
da: Vis links til Drupal.org i administrationsmenuen.

en: Administration tools.
da: Administrationsværktøjer.

en: Rebuild system links
da: Genopbyg system-links

en: System links derived from menu router paths have been rebuilt.
da: System-links afledt af menu-router-stier er blevet genopbygget.

en: Administration Development tools
da: Udviklingsværktøjer til administration

en: Administration and debugging functionality for developers and site builders.
da: Administrations- og debugging-funktionalitet for udviklere og site-byggere.

en: Tokens related to the current date and time.
da: Tokens relateret til den aktuelle dato og tid.

en: The URL of the @entity.
da: URLen på @entity.

en: The content type of the node.
da: Indholdselementets type.

en: Tokens related to content types.
da: Tokens relateret til indholdstyper.

en: The name of the content type.
da: Indholdstypens navn.

en: The unique machine-readable name of the content type.
da: Indholdstypens unikke maskinlæsbare navn.

en: The optional description of the content type.
da: Indholdstypens valgfri beskrivelse.

en: The number of nodes belonging to the content type.
da: Antallet af indholdselementer af en bestemt type.

en: The URL of the content type's edit page.
da: URLen på indholdstypens redigeringsside.

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
da: URLen på taksonomitermens redigeringsside.

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
da: Ordforrådets unikke maskinlæsbare navn.

en: The URL of the vocabulary's edit page.
da: URLen på ordforrådets redigeringsside.

en: The picture of the user.
da: Billedet af brugeren.

en: The specific argument of the current page (e.g. 'arg:1' on the page 'node/1' returns '1').
da: Den aktuelle sides specifikke argument (f.eks. vil 'arg:1' på siden 'node/1' returnere '1').

en: Tokens related to URLs.
da: Tokens relateret til URLer.

en: Relative URL
da: Relativ URL

en: The relative URL.
da: Den relative URL.

en: Absolute URL
da: Absolut URL

en: The absolute URL.
da: Den absolutte URL.

en: Tokens related to menus.
da: Tokens relateret til menuer.

en: The unique machine-readable name of the menu.
da: Menuens unikke maskinlæsbare navn.

en: The optional description of the menu.
da: Menuens valgfri beskrivelse.

en: Menu link count
da: Antal links i menuen

en: The number of menu links belonging to the menu.
da: Antallet af links i menuen.

en: The URL of the menu's edit page.
da: URLen på menuens redigeringsside.

en: The menu of the menu link.
da: Menu-linkets menu.

en: The URL of the menu link's edit page.
da: URLen på menu-linkets redigeringsside.

en: @category @type field.
da: @category @type felt.

en: The %element-title cannot contain fewer than one token. | The %element-title must contain at least @count tokens.
da[0]: %element-title kan ikke indeholde mindre end ét token.
da[1]: %element-title skal indeholde mindst @count tokens.

en: The %element-title must contain as most one token. | The %element-title must contain at most @count tokens.
da[0]: %element-title kan højst indeholde ét token.
da[1]: %element-title kan højst indeholde @count tokens.

en: Content paths
da: Indholdsstier

en: Default path pattern (applies to all content types with blank patterns below)
da: Standard makro (gælder for alle indholdstyper med tomme mønstre nedenfor)

en: Default path pattern for @node_type (applies to all @node_type content types with blank patterns below)
da: Standard makro for @node_type (gælder for alle @node_type indholdstyper med tomme mønstre nedenfor)

en: Add media from remote services
da: Tilføje media fra eksterne tjenester

en: Add media from remote sources such as other websites, YouTube, etc
da: Tilføj media fra eksterne kilder som f.eks. andre sites, YouTube, osv.

en: Approve link
da: Godkend link

en: View help topics
da: Vis emner

en: View help popups
da: Vis popups

en: View help index
da: Vis index

en: Content access
da: Indholdsadgang

[ctx: datetime]
en: All day
da: Hele dagen

[ctx: datetime]
en: Year
da: År

[ctx: datetime]
en: Month
da: Måned

[ctx: datetime]
en: Week
da: Uge

[ctx: datetime]
en: Day
da: Dag

en: Maximum number of items to show in calendar cells, used to keep the calendar from expanding to a huge size when there are lots of items in one day.
da: Maximalt antal indlæg der skal vises i kalenderceller, bruges til at undgå at kalenderen udvides til en enorm størrelse når der er mange indlæg på en dag.

en: Display:
da: Visning:

en: Multiple values:
da: Flere værdier:

en: Identify a specific number of values to display, or leave blank to show all values.
da: Angiv hvor mange værdier der skal vises, eller lad feltet stå tomt for at vise alle værdier.

en: starting from @isodate
da: startende med @isodate

en: ending with @isodate
da: sluttende med @isodate

en: Identify specific start and/or end dates in the format YYYY-MM-DDTHH:MM:SS, or leave blank for all available dates.
da: Angiv specifikke start- og/eller slut-datoer på formen YYYY-MM-DDTHH:MM:SS, eller lad feltet stå tomt for at vise alle tilgængelige datoer.

en: Repeat rule:
da: Gentagelsesregel:

en: How many time units should be shown in the 'time ago' string.
da: Hvor mange tidsenheder der skal vises i teksten 'tid siden'.

en: Show @count value(s) starting with @date1, ending with @date2
da: Vis @count værdi(er) startende med @date1 og sluttende med @date2

en: earliest
da: tidligste

en: latest
da: seneste

en: Show repeat rule
da: Vis gentagelsesregel

en: Display time ago, showing @interval units.
da: Vis tid siden med @interval enheder.

en: View Repeating Dates
da: Vis gentagne datoer

en: The duration of the time period given by the dates.
da: Varigheden af tidsperioden givet af datoerne.

[ctx: datetime]
en: Hour
da: Time

[ctx: datetime]
en: Minute
da: Minut

[ctx: datetime]
en: Second
da: Sekund

en: The year is invalid.
da: Året er ugyldigt.

en: The month is invalid.
da: Måneden er ugyldig.

en: The day is invalid.
da: Dagen er ugyldig.

en: The hour is invalid.
da: Timen er ugyldig.

en: The minute is invalid.
da: Minuttet  er ugyldigt.

en: The second is invalid.
da: Sekundet er ugyldigt.

[ctx: date_order]
en: First
da: Første

[ctx: date_order]
en: Second
da: Anden

[ctx: date_order]
en: Third
da: Tredje

[ctx: date_order]
en: Fourth
da: Fjerde

[ctx: date_order]
en: Fifth
da: Femte

[ctx: date_order_reverse]
en: Last
da: Sidste

[ctx: date_order_reverse]
en: Next to last
da: Næstsidste

[ctx: date_order_reverse]
en: Third from last
da: Tredjesidste

[ctx: date_order_reverse]
en: Fourth from last
da: Fjerdesidste

[ctx: date_order_reverse]
en: Fifth from last
da: Femtesidste

[ctx: date_nav]
en: Prev
da: Forrige

[ctx: date_nav]
en: Next
da: Næste

en: Configure the Date Popup settings.
da: Tilpas indstillingerne for Date Popup.

en: Add exception
da: Tilføj undtagelse

en: Add addition
da: Tilføj udvidelse

[ctx: date_order]
en: Every
da: Hver

[ctx: day_name]
en: Sunday
da: Søndag

[ctx: day_name]
en: Monday
da: Mandag

[ctx: day_name]
en: Tuesday
da: Tirsdag

[ctx: day_name]
en: Wednesday
da: Onsdag

[ctx: day_name]
en: Thursday
da: Torsdag

[ctx: day_name]
en: Friday
da: Fredag

[ctx: day_name]
en: Saturday
da: Lørdag

en: This operation does not yet work for the Drupal 7 version.
da: Denne handling virker endnu ikke i Drupal 7-udgaven.

en: Range of allowed years, oldest to newest. '-1:+1 means oldest date is one year back, newest is one year forward from current year.
da: Række af tilladte år, ældste til nyeste, '-1:+1' betyder at den ældste dato ligger ét år tilbage og at den nyeste dato er ét år senere end det aktuelle år.

en: Your content type @name has been created.
da: Indholdstypen @name er blevet oprettet.

en: Your date field @name has been created.
da: Datofeltet @name er blevet oprettet.

en: Administer date tools
da: Administrér date tools

en: Dates and calendars can be complicated to set up. The !date_wizard makes it easy to create a simple date content type and related calendar.
da: Datoer og kalendre kan være svære at sætte op. Med !date_wizard er det nemt at oprettet en simpel datoindholdstype med en tilhørende kalender.

en: Easy creation of date content types and calendars.
da: Nem oprettelse af datoindholdstyper og kalendre.

en: Views integration for date fields and date functionality.
da: Views-integration til datofelter og datofunktionalitet.

en: Filter any Views !base_table date field by a date argument, using any common ISO date/period format (i.e. YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, etc).
da: Filtrér ethvert Views !base_table datofelt efter et datoargument ved hjælp af hyppigt anvendte ISO dato/periode-formater (f.eks. YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, etc.).

en: Set the allowable minimum and maximum year range for this argument, either a -X:+X offset from the current year, like '-3:+3' or an absolute minimum and maximum year, like '2005:2010' . When the argument is set to a date outside the range, the page will be returned as 'Page not found (404)' .
da: Angiv det tilladte minimum- og maksimum-år for dette argument, enten som en -X:+X forskydning fra det aktuelle år, som '-3:+3', eller et absolut minimum- og maksimum-år, som '2005:2010'. Når argumentet sættes til et dato udenfor det tilladte interval returneres 'Siden ikke fundet (404)'.

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
da: Metode til håndtering af flere datofelter i den samme forespørgsel. Returnér elementer hvor ét af datofelterne matcher (date = field_1 ELLER field_2), eller returnér dem hvor alle datofelterne matcher (date = field_1 OG field_2).

en: Allows version dependent and shared usage of external libraries.
da: Tillader versionsafhængig og delt brug af eksterne biblioteker.

en: File count
da: Filantal

en: 5 minute
da: 5 minutter

en: 15 minute
da: 15 minutter

en: One column
da: Én spalte

en: Configure your site's XML sitemaps to help search engines find and index pages on your site.
da: Konfigurér sitets XLM sitemaps for at hjælpe søgemaskiner med at finde og indeksere sider på dit site.

en: Preface bottom
da: Preface bund

en: Postscript bottom
da: Postscript bund

en: Content revisions
da: Indholdsversioner

en: %time hence
da: %time siden

en: Machine name:
da: Maskinnavn:

en: Block format
da: Blokformat

en: Select date field(s) to filter.
da: Vælg datofelt(er) til filtrering.

en: Underscore
da: Understregning

en: -- Select --
da: --Vælg--

en: All Day
da: Hele dagen

en: Site Information
da: Site-information

en: Use this page in an admin overlay.
da: Brug denne side i et administrator-overlay.

en: Admin overlays are used in many places in Drupal 7 and administrative custom pages should probably utilize this feature.
da: Overlays bruges mange steder i Drupal 7 og brugerdefinerede adminsitrationssider bør anvende denne funktionalitet.

en: an unknown callback
da: et ukendt callback

en: Page manager module is unable to enable taxonomy/term/%taxonomy_term because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke aktivere taxonomy/term/%taxonomy_term fordi et andet modul allerede har tilsidesat det med %callback.

en: Entity: bundle
da: Entitet: bundle

en: Control access by entity bundle.
da: Kontrollér adgang pr. entity bundle.

en: Control access by @entity entity bundle.
da: Kontrollér adgang pr. @entity entity bundle.

en: Only the checked entity bundles will be valid.
da: Kun de markerede entity bundles vil være gyldige.

en: @identifier is any bundle
da: @identifier er ethvert bundle

en: Field form: @widget_label
da: Feltformular: @widget_label

en: Entity info.
da: Enitity-information.

en: "@s" @field form
da: "@s" @field formular

en: Whatever is placed here will appear in @identifier, to help theme node links displayed on the panel
da: Alt hvad der indtastes her optræder i @identifier for at hjælpe med theming af indholdselementlinks i panelet

en: Revision information.
da: Versionsinformation.

en: View From Argument
da: View fra argument

en: Creates a view context from argument input settings.
da: Opretter en view-kontekst fra argumentets input-indstillinger.

en: Grid Settings
da: Indstillinger for grid

en: Bypass views access control
da: Omgå Views' adgangskontrol

en: No results behavior
da: Opførsel ved ingen resultater

en: Edit @section
da: Redigér @section

en: Edit this view to add a display.
da: Redigér dette view for at tilføje et display.

en: Add view from template
da: Tilføj view fra template

en: View to insert
da: View som skal indsættes

en: The view to insert into this area.
da: Viewet som skal indsættes i dette område.

en: Inherit contextual filters
da: Arv kontekstuelle filtre

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
da: Brug de samme kontekstuelle filtre som det overordnede view.

en: Recursion detected in view @view display @display.
da: Rekursion opdaget i view @view display @display.

en: When the filter value is <em>NOT</em> in the URL
da: Når filterværdien <em>IKKE</em> er i URLen

en: Exception value
da: Undtagelsesværdi

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
da: Hvis denne værdi modtages ignoreres filtret; f.eks. "alle værdier"

en: Override the view and other argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
da: Tilsidesæt view- og andre argumenttitler. Brug "%1" til det første argument, "%2" for det andet, osv.

en: When the filter value <em>IS</em> in the URL or a default is provided
da: Når filterværdien <em>er</em> i URLen eller der er angivet en standardværdi

en: Provide title
da: Angiv titel

en: Override breadcrumb
da: Omgå brødkrummesti

en: Provide breadcrumb
da: Tilby brødkrummesti

en: Enter a breadcrumb name you would like to use. See "Title" for percent substitutions.
da: Indtast det brødkrummenavn som du ønsker at bruger. Se "Titel" for en liste af makroer.

en: Specify validation criteria
da: Angiv valideringskriterie

en: Action to take if filter value does not validate
da: Handling hvis filterværdien ikke validerer

en: Display all results for the specified field
da: Vis alle resultater for det angivne felt

en: Provide default value
da: Angiv standardværdi

en: Show "Page not found"
da: Vis "Siden ikke fundet"

en: Display a summary
da: Vis et resumé

en: Display contents of "No results found"
da: Vis indholdet af "Ingen resultater fundet"

en: Skip default argument for view URL
da: Tilsidesæt standardargumentet for view-URLen

en: Select whether to include this default argument when constructing the URL for this view. Skipping default arguments is useful e.g. in the case of feeds.
da: Angiv om dette standardargument skal inkluderes ved opbygning af URLen til dette view. Af og til kan det være nyttigt at springe standardargumenterne, f.eks. i forbindelse med feeds.

en: Number of records
da: Antal rækker

[ctx: Sort order]
en: Default sort
da: Standardsortering

[ctx: Sort order]
en: Date
da: Dato

[ctx: Sort order]
en: Numerical
da: Numerisk

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
da: Brugerne kan indtaste flere værdier på formen 1+2+3 (for ELLER) eller 1,2,3 (for OG).

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
da: Flere instanser af dette filter kan arbejde sammen, som hvis der blev givet flere værdier til det samme filter. Denne indstilling er ikke kompatibel med indstillingen "Reducér dubletter".

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
da: De indtastede tal for dette filter bliver ekskluderet i stedet for at begrænse viewet.

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the filter value, which allows the summary view to act as a glossary.
da: Ordlistetilstand sætter en grænse for antallet af tegn i filterværdien, hvilket får resuméet til at virke som en en ordliste (også kaldet et glossary).

en: How many characters of the filter value to filter against. If set to 1, all fields starting with the first letter in the filter value would be matched.
da: Hvor mange tegn filterværdien der skal filtreres efter. Hvis du vælger 1 vil filtret matche alle felter som starter med det første bogstav i filterværdien.

en: When printing the title and summary, how to transform the case of the filter value.
da: Hvordan store og små bogstaver skal håndteres ved udskrivning af titel og resumé.

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
da: Hvordan der skiftes mellem store og små bogstaver i filterværdien ved udskrivning af URLer. Bør ikke bruges med Postgres da den skelner mellem store og små bogstaver.

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
da: Alfabetisk

en: Create a label
da: Opret en label

en: Enable to create a label for this field.
da: Opret en label til dette felt.

en: Enable to load this field as hidden. Often used to group fields, or to use as token in another field.
da: Indlæs feltet som et skjult felt. Bruges til at gruppere felter eller til at bruge et felt som makro i et andet felt.

en: Choose the HTML element to wrap around this field, e.g. H1, H2, etc.
da: Vælg HTML-elementet som dette felt skal pakkes ind i, f.eks. H1, H2, etc.

en: Create a CSS class
da: Opretter en CSS-klasse

en: Choose the HTML element to wrap around this label, e.g. H1, H2, etc.
da: Vælg HTML-elementet som denne label skal pakkes ind i, f.eks. H1, H2, etc.

en: Rewrite results
da: Omskriv resultater

en: Enable to override the output of this field with custom text or replacement tokens.
da: Erstat outputtet fra dette felt med brugerdefineret tekst eller makroer.

en: Replace spaces with dashes
da: Erstat mellemrum med bindestreger

en: External server URL
da: URL på ekstern server

en: Links to an external server using a full URL: e.g. 'http://www.example.com' or 'www.example.com'.
da: Linker til en ekstern server med en fuld URL: f.eks. 'http://www.example.com' eller 'www.example.com'.

en: Enable to trim the field to a maximum length of characters
da: Beskær feltet til et bestemt antal tegn

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
da: Omdan linjeskift til HTML &lt;br&gt; tags

en: If checked, all newlines chars (e.g. \n) are converted into HTML &lt;br&gt; tags.
da: Alle linjeskifttegn (f.eks. \n) omdannes til HTML &lt;br&gt; tags.

en: No results text
da: Intet resultat tekst

en: Enable to display the "no results text" if the field contains the number 0.
da: Vi "intet resultat" teksten hvis feltet indeholder tallet 0.

en: Time hence
da: Tid siden

en: Time hence (with "hence" appended)
da: Tid siden (med "siden" til sidst)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
da: Tid siden (fremtidige datoer har "-" foran)

en: Time span (past dates have "-" prepended)
da: Tid

en: How should the serialized data be displayed. You can choose a custom array/object key or a print_r on the full output.
da: Hvordan serialiseret data skal vises. Du kan vælge en brugerdefineret array/objekt-nøgle eller en print_r af det fulde output.

en: Full data (unserialized)
da: Alle data (ikke serialiseret)

en: Full data (serialized)
da: Alle data (serialiseret)

en: A certain key
da: En bestemt nøgle

en: Which key should be displayed
da: Hvilken nøgle der skal vises

en: You have to enter a key if you want to display a key of the data.
da: Du er nødt til at indtaste en nøgle hvis du ønsker at vise en nøgle for data.

en: How many different units to display in the string.
da: Hvor mange forskellige enheder der skal vises i tekststrengen.

en: This filter is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
da: Dette filter er ikke eksponeret. Eksponér det for at lade brugerne ændre det.

en: Expose filter
da: Blotlæg filter

en: This filter is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
da: Dette filter er eksponeret. Hvis du skjuler det, kan brugerne ikke ændre det.

en: Hide filter
da: Skjul filter

en: Expose operator
da: Blotlæg operand

en: Allow the user to choose the operator.
da: Lad brugerne vælge operatoren.

en: Allow multiple selections
da: Tillad flere valg.

en: Enable to allow users to select multiple items.
da: Gør det muligt for brugerne at vælge flere elementer.

en: Remember the last selection
da: Husk det seneste valg

en: Enable to remember the last selection made by the user.
da: Husk brugerens sidste valg.

en: You must select a value unless this is an non-required exposed filter.
da: Du skal vælge en værdi medmindre dette eksponerede filter ikke er påkrævet.

en: Enable to hide items that do not contain this relationship
da: Skjul elementer som ikke indeholder dette forhold

en: This sort is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
da: Denne sortering er ikke eksponeret. Eksponér den for at lade brugerne ændre den.

en: Expose sort
da: Blotlæg sortering

en: This sort is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
da: Denne sortering er eksponeret. Hvis du skjuler det, kan brugerne ikke ændre det.

en: Hide sort
da: Skjul sortering

en: Provide description
da: Tilbyd beskrivelse

en: Save & exit
da: Gem & luk

en: Continue & edit
da: Fortsæt & redigér

en: Update "@title" choice
da: Opdatér "@title" valg

en: Update "@title" choice (@number)
da: Opdatér "@title" valg (@number)

en: Your view was saved. You may edit it from the list below.
da: Dit view er blevet gemt. Du kan redigere det fra listen herunder.

en: Database overriding code
da: Database tilsidesætter kode

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard the view.
da: * Alle ændringer er gemt midlertidigt. Klik Gem for gøre dine ændringer permanente. Klik Annullér for at kassere viewet.

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard your changes.
da: * Alle ændringer er gemt midlertidigt. Klik Gem for gøre dine ændringer permanente. Klik Annullér for at kassere dine ændringer.

en: Modify the display(s) of your view below or add new displays.
da: Tilpas viewets display(s) herunder eller tilføj nye displays.

en: edit view name/description
da: redigér viewets navn/beskrivelse

en: analyze view
da: analysér view

en: clone view
da: klon view

en: export view
da: eksportér view

en: revert view
da: gendan view

en: delete view
da: slet view

en: Add !display
da: Tilføj !display

en: @display_title details
da: Detaljer om @display_title

en: Auto preview
da: Automatisk preview

en: Preview with contextual filters:
da: Preview med kontekstuelle filtre:

en: Separate contextual filter values with a "/". For example, %example.
da: Adskil kontekstuelle filterværdier med en "/". For eksempel %example.

en: Apply and continue
da: Anvend og fortsæt

en: @current of @total
da: @current af @total

en: All displays (except overridden)
da: Alle displays (undtagen tilsidesatte)

en: All displays
da: Alle displays

en: This @display_type (override)
da: Denne @display_type (tilsidesæt)

en: View name and description
da: View navn og beskrivelse

en: A descriptive human-readable name for this view. Spaces are allowed
da: Et beskrivende, menneskevenligt navn til dette view. Mellemrum er tilladt

en: Create new filter group
da: Opret ny filtergruppe

en: No filters have been added.
da: Ingen filtre er blevet tilføjet.

en: Drag to add filters.
da: Træk for at tilføje filtre.

en: Add and configure @types
da: Tilføj og konfigurér @types

en: Configure @type: @item
da: Konfigurér @type: @item

en: Show filters on the list of views
da: Vis filtre på listen af views

en: Show advanced help warning
da: Vis advarsel om Advanced Help

en: Always show the master display
da: Vis altid master-displayet

en: Advanced users of views may choose to see the master (i.e. default) display.
da: Avancerede brugere af views kan vælge at se master-displayet.

en: Always show advanced display settings
da: Vis altid avancerede indstillinger for display

en: Default to showing advanced display settings, such as relationships and contextual filters.
da: Vis avancerede indstillinger for display som standard, f.eks. relationer og kontekstuelle filtre.

en: Label for "Any" value on non-required single-select exposed filters
da: Label for "Enhver"-værdien i eksponerede enkeltvalgsfiltre som ikke er påkrævede

en: Live preview settings
da: Indstillinger for live preview

en: Automatically update preview on changes
da: Opdatér previewet automatisk ved ændringer

en: Show information and statistics about the view during live preview
da: Vis information og statistik om viewet ved preview

en: Above the preview
da: Over previewet

en: Below the preview
da: Under previewet

en: Show the SQL query
da: Vis SQL-forespørgslen

en: Show performance statistics
da: Vis performance-statistik

en: Disable JavaScript with Views
da: Déaktiver JavaScript med Views

en: If you are having problems with the JavaScript, you can disable it here. The Views UI should degrade and still be usable without javascript; it's just not as good.
da: Hvis du har problemer med javascript kan du slå det fra her. Views' grænseflade er stadig brugbar uden javascript, men den er ikke helt så god.

en: There are no templates available.
da: Ingen tilgængelige templates.

en: Unformatted list
da: Uformatteret liste

en: HTML list
da: HTML-liste

en: Contextual filters
da: Kontekstuelle filtre

en: contextual filters
da: kontekstuelle filtre

en: Contextual filter
da: Kontekstuelt filter

en: contextual filter
da: kontekstuelt filter

en: filter criteria
da: filterkriterier

en: Filter criterion
da: Filterkriterie

en: filter criterion
da: filterkriterie

en: no results behavior
da: opførsel når der ikke er resultater

en: The content to which the comment is a reply to.
da: Indholdet som kommentaren er et svar til.

en: The node ID.
da: Node IDet.

en: The content title.
da: Indholdets titel.

en: The date the content was posted.
da: Datoen hvor indholdet blev oprettet.

en: The date the content was last updated.
da: Datoen hvor indholdet senest blev opdateret.

en: The content type (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
da: Indholdstypen (f.eks. "blogindlæg", "forumindlæg", "artikel" osv).

en: Whether or not the content is published.
da: Hvorvidt indholdet er udgivet eller ej.

en: Filters out unpublished content if the current user cannot view it.
da: Skjuler ikke-udgivet indhold hvis den aktuelle bruger ikke har adgang til at se det.

en: Whether or not the content is promoted to the front page.
da: Hvorvidt indholdet er forfremmet til forsiden.

en: Whether or not the content is sticky.
da: Hvorvidt indholdet er markeret som sticky.

en: Whether or not the content is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
da: Hvorvidt indholdet er markeret som sticky. For at vise sticky indhold først skal du sætte dette til faldende.

en: Provide a simple link to the content.
da: Indsæt et simpelt link til indholdet.

en: Provide a simple link to edit the content.
da: Indsæt et simpelt link til at redigere indholdet.

en: Provide a simple link to delete the content.
da: Indsæt et simpelt link til at slette indholdet.

en: The aliased path to this content.
da: Den alternative sti til dette indhold.

en: Relate content to the user who created it.
da: Relatér indhold til brugeren som oprettede det.

en: User has a revision
da: Bruger har en version

en: All nodes where a certain user has a revision
da: Alle indholdselementer hvor en bestemt bruger har en version

en: Content revision
da: Indholdsversion

en: Content revision is a history of changes to content.
da: Indholdsversioner er en historik af ændringer i indholdet.

en: Relate a content revision to the user who created the revision.
da: Relatér en indholdsversion til brugeren som oprettede versionen.

en: The revision ID of the content revision.
da: Indholdsversionens versions-ID.

en: Get the actual content from a content revision.
da: Hent indholdet fra en indholdsversion.

en: Provide a simple link to delete the content revision.
da: Opret et simpelt link til at slette indholdsversionen.

en: Filter for content by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
da: Filtrér indhold efter view-adgang. <strong>Ikke nødvendigt hvis du bruger node som din basistabel.</strong>

en: Show a marker if the content is new or updated.
da: Vis en markør hvis indholdet er nyt eller opdateret.

en: Show only content that is new or updated.
da: Vis kun indhold som er nyt eller opdateret.

en: Display the content with standard node view.
da: Brug den almindelige indholdsvisning til at vise indholdet.

en: Content ID from URL
da: Indholds-ID fra URL

en: Content that is associated with this file, usually because this file is in a field on the content.
da: Indhold som er knyttet til denne fil, typisk fordi filen er et felt på indholdet.

en: Modules/Themes/Theme engines in your codebase.
da: Modules/Themes/Theme engines i din kode.

en: Module/Theme/Theme engine filename
da: Module/Theme/Theme engine filnavn

en: Module/Theme/Theme engine name
da: Module/Theme/Theme engine navn

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
da: Gør det muligt at tilpasse "dybden" af Taksonomi: Term ID (med dybde) med en ekstra kontekstuel filterværdi.

en: Content that is either untranslated or is the original version of a translation set.
da: Indhold som enten ikke er oversat eller som er originalen i en oversættelsesgruppe.

en: Content that is a translation of a source translation.
da: Indhold som er en oversættelse af en oversættelseskilde.

en: The translation status of the content - whether or not the translation needs to be updated.
da: Indholdets oversættelsesstatus – hvorvidt oversættelsen trænger til at blive opdateret.

en: Content authored
da: Forfatter

en: Relate content to the user who created it. This relationship will create one record for each content item created by the user.
da: Relatér indhold til brugeren som oprettede det. Denne relation

en: Provide a simple link to cancel the user.
da: Opret et simpelt link til at annullere brugeren.

en: Provide serialized data of the user
da: Brugerens serialiserede data

en: Allow a contextual filter value to be ignored. The query will not be altered by this contextual filter value. Can be used when contextual filter values come from the URL, and a part of the URL needs to be ignored.
da: Tillad at en kontekstuel filterværdi ignoreres. Forespørgslen bliver ikke ændret af denne kontekstuelle filterværdi. Kan bruges når kontekstuelle filterværdier kommer fra URLen, og det er nødvendigt at ignorere en del af URLen.

en: View area
da: View-område

en: Insert a view inside an area.
da: Indsæt et view i et område.

en: Enable to override this field's links.
da: Tilsidesæt feltets links.

en: Use field template
da: Brug feltskabelon

en: If checked, field api classes will be added using field.tpl.php (or equivalent). This is not recommended unless your CSS depends upon these classes. If not checked, template will not be used.
da: Field API klasser tilføjes med field.tpl.php (eller tilsvarende). Anbefales ikke med mindre din CSS afhænger af disse klasser. Hvis feltet ikke er markeret bliver skabelonen ikke brugt.

en: Checking this option will cause the group Display Type and Separator values to be ignored.
da: Markér dette for at ignorere grupperne Display-type og separatorværdier.

en: Multiple field settings
da: Indstillinger for flere værdier

en: Display all values in the same row
da: Vis alle værdier i den samme række

en: Display @count value(s)
da: Vis @count værdi(er)

en: Raw @column
da: Rå @column

en: Native language
da: Lokalt navn

en: If enabled, the native name of the language will be displayed
da: Vis sprogets lokale navn

en: Link this field to the original piece of content
da: Link feltet til det originale indhold

en: Enable this option to output an absolute link. Required if you want to use the path as a link destination (as in "output this field as a link" above).
da: Aktivér denne indstilling for at udskrive et absolut link. Påkrævet hvis du ønsker at bruge stien som en link-destination (som i "udskriv dette felt som et link" ovenfor).

en: Link this field to its content revision
da: Link dette felt til dets indholdsversion

en: Display field as the content type machine name.
da: Vis feltet som indholdstypens maskinnavn.

en: Choose one or more content types to validate with.
da: Vælg én eller flere indholdstyper, som der skal valideres imod.

en: Validate user has access to the content
da: Kontrollér om brugeren har adgang til indholdet

en: Access operation to check
da: Adgangshandling der skal kontrolleres

en: Filter value format
da: Filterværdiformat

en: Display comments
da: Vis kommentarer

en: Pick an alternative default table sort field to use when the search score field is unavailable.
da: Vælg et alternativt standardsorteringsfelt til brug når søge-score-feltet ikke er tilgængeligt.

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
da: Brugerne kan indtaste flere værdier på formen 1+2+3. På grund af antallet af JOINs, som det ville kræve, bliver OG behandlet som ELLER af dette filter.

en: Load default filter from term page
da: Indlæs standardfilter fra term-side

en: Filter value type
da: Filterværditype

en: Select the form of this filter value; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as the filter.
da: Vælg formen af denne filterværdi; hvis du bruger term-navnet er det normalt mere effektivt at konvertere det til et term ID og bruge Taksonomi: Term ID i stedet for Taksonomi: Term-navn som filter.

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
da: Omdan bindestreger i URL til mellemrum i term-navn filterværdier

en: Include untranslated content
da: Medtag ikke-oversat indhold

en: Enable to display different text for anonymous users.
da: Aktivér for at vise en anden tekst til anonyme brugere.

en: Type of user filter value to allow
da: Type af tilladte brugerfilterværdier

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default filter type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
da: Bemærk: Du har ikke tilladelse til at ændre dette. Hvis du ændrer standardfiltertypen vil denne indstilling gå tabt, og det vil IKKE være muligt at genskabe den.

en: PHP contextual filter code
da: PHP kontekstuel filterkode

en: Change the way content is formatted.
da: Skift hvordan indhold formatteres.

en: Change settings for this format
da: Skift indstillinger for dette format

en: Change the way each row in the view is styled.
da: Skift udseendet på hver række i viewet.

en: Hide attachments in summary
da: Skjul vedhæftninger i resumé

en: Change whether or not to display attachments when displaying a contextual filter summary.
da: Angiv hvorvidt vedhæftninger skal vises ved visning af et kontekstuelt filterresumé.

en: Hide attachments when displaying a contextual filter summary
da: Skjul vedhæftninger ved visning af et kontekstuelt filterresumé.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction.
da: Du kan også tilpasse !settings for den valgte adgangsbegrænsning.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism.
da: Du kan også tilpasse !settings for den valgte cache-mekanisme.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style.
da: Du kan også tilpasse !settings for den valgte udseende.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style.
da: Du kan også tilpasse !settings for det valgte rækkeudseende.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected pager.
da: Du kan også tilpasse !settings for den valgte paginering.

en: Attachment position
da: Placering af vedhæftning

en: Should this display inherit its contextual filter values from the parent display to which it is attached?
da: Skal dette display arve dets kontekstuelle filterværider fra det overordnede display, som det er knyttet til?

en: Block caching
da: Blok-caching

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each contextual filter you have defined in the view.
da: Viewet vises ved at gå til denne sti på dit site. Det anbefales at stien er på formen "path/%/%/feed" eller "path/%/%/rss.xml", med et % i stien for hvert kontekstuelt filter som du har defineret i viewet.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for contextual filters: For example, "node/%/feed".
da: Viewet vises ved at gå til denne sti på dit site. Du kan bruge "%" i din URL til at repræsentere værdier som bruges af kontekstuelle filtre: for eksempel "node/%/feed".

en: Display @display is set to use a menu but the menu link text is not set.
da: Displayet @display bruger en menu, men menuens link-tekst er ikke angivet.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu link text is not set.
da: Displayet @display bruger en over-menu, men over-menuens link-tekst er ikke angivet.

en: @count item, skip @skip | Paged, @count items, skip @skip
da[0]: @count element, spring over @skip
da[1]: Sideinddelt, @count elementer, spring over @skip

en: @count item | Paged, @count items
da[0]: @count element
da[1]: Sideinddelt, @count elementer

en: Disabling SQL rewriting will disable node_access checks as well as other modules that implement hook_query_alter().
da: Deaktivering af SQL-omskrivning vil deaktivere node_access-kontroller og andre moduler som implementerer hook_query_alter().

en: If you disable this option, a grid with only one row will have the same number of table cells (<TD>) as items. Disabling it can cause problems with your CSS.
da: Hvis du deaktiverer denne indstilling, vil et grid med kun én række have det samme antal tabelceller (<TD>) som elementer. Deaktivering kan give problemer med din CSS.

en: If checked, the current contextual filter value will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
da: Værdien af det aktuelle kontekstuelle filter vises som standardvalg i jump-menuen, hvis det er muligt.

en: Per default the table is hidden for an empty view. With this option it is posible to show an empty table with the text in it.
da: Som standard er tabellen skjult hvis viewet er tomt. Med denne indstilling er det muligt at vise en tom tabel med teksten indeni.

en: All storage
da: Alle lagringsmetoder

en: All status
da: Alle statusværdier

en: No tags
da: Ingen tags

en: No views match the search criteria.
da: Ingen views matcher søgekriterierne.

en: Create view from template @template
da: Opret view fra skabelonen @template

en: Clone of | Clone @count of
da[0]: Klon af
da[1]: Klon @count af

en: This action will permanently remove any customizations made to this view.
da: Denne handling fjerner alle tilpasninger af viewet permanent.

en: The view has been reverted.
da: Viewet er blevet gendannet.

en: This action will permanently remove the view from your database.
da: Denne handling fjerner viewet permanent fra databasen.

en: Create a page
da: Opret en side

en: Create a menu link
da: Opret et menu-link

en: Include an RSS feed
da: Inkludér et RSS feed

en: Feed path
da: Feed-sti

en: Feed row style
da: Feed række-style

en: Create a block
da: Opret en blok

en: of fields
da: af felter

en: of type
da: af typen

en: tagged with
da: tagget med

en: Attempted to create_view with values that have not been validated
da: Forsøgte at udføre  create_view med værdier som ikke er blevet kontrolleret

en: Should links be displayed below each comment
da: Skal der vises links under hver kommentar

en: with links (allow users to reply to the comment, etc.)
da: med links (lad brugerne svare på kommentarer, osv.)

en: without links
da: uden links

en: full posts
da: fulde indlæg

en: titles
da: titler

en: titles (linked)
da: titler (links)

en: Should links be displayed below each node
da: Skal der vises links under hvert indholdselement

en: with links (allow users to add comments, etc.)
da: med links (lad brugerne tilføje kommentarer, osv.)

en: Should comments be displayed below each node
da: Skal der vises kommentarer under hvert indholdselement

en: Number of hits
da: Antal hits

en: Hide view
da: Skjul view

en: @group (historical data)
da: @group (historiske data)

en: Quick reply
da: Hurtigt svar

en: First unread
da: Første ulæste

en: View active posts in this forum
da: Vis aktive indlæg i dette forum

en: View unanswered posts in this forum
da: Vis ubesvarede indlæg i dette forum

en: View new posts in this forum
da: Vis nye indlæg i dette forum

en: View active forum posts
da: Vis aktive forumindlæg

en: View unanswered forum posts
da: Vis ubesvarede forumindlæg

en: View new forum posts
da: Vis nye forumindlæg

en: - Forum Tools -
da: - Forumværktøjer -

en: (Reply to #!post_position)
da: (Svar to; #!position)

en: Add a tab for included views that have their own pages.
da: Tilføj en fane for inkluderede views som har deres egne sider.

en: If checked, this will add a local task tab for "Active topics," "New posts," "My posts," and "Unanswered topics." If you don't know what this means, leave it unchecked. You must clear the cache before this will take effect.
da: Tilføjer faneblade til "Aktive indlæg", "Nye indlæg", "Mine indlæg" og "Ubesvarede indlæg". Lad feltet stå tomt hvis du ikke ved hvad det betyder. Du skal rydde cachen før ændringen træder i kraft.

en: Disable breadcrumbs
da: Déaktiver brødkrummer

en: Check this to disable breadcrumbs in the forum if you are using another module to customize them. Does not affect node pages and does not work when Page Manager is overriding forum pages.
da: Déaktiver brødkrummer i forummet hvis du bruger et andet modul til at tilpasse dem.

en: Collapsible forum containers
da: Sammenklappelige forumbeholdere

en: Select whether or not to enable collapsible forum containers and what type of animation to use.
da: Vælg om der skal bruges sammenklappelige forumbeholdere, og hvilken animation de i givet fald skal bruge.

en: Topic locked
da: Emne låst

en: Forum node create list
da: Forum-node oprettelsesliste

en: List of links to create new forum content nodes.
da: Liste af links til at oprette nye forumindlæg.

en: "@s" forum node create list
da: "@s" forum-node oprettelsesliste

en: Forum tools
da: Forumværktøjer

en: Jump list with various forum destinations.
da: Jump-list med forskellige forumdestinationer

en: "@s" forum tools
da: "@s" forumværktøjer

en: Based on the Blue Lagoon colors of Garland.
da: Baseret på Garlands Blue Lagoon-farver.

en: Subcontainers
da: Underbeholdere

en: Unpublished post
da: Ikke-udgivet indlæg

en: Search forum
da: Søg forum

en: Welcome to our latest members: !users
da: Velkommen til vores seneste medlemmer: !users

en: Shades of grey and white.
da: Gråtoner

en: Shades of grey and white with bells. Author Pane on top.
da: Gråtoner med forfatterpanel øverst.

en: Entity id
da: Entity ID

en: Use path alias
da: Brug sti-alias

en: Administer Advanced Forum
da: Administrér advanced forum

en: View Advanced Forum statistics
da: Se advanced forum statistik

en: View last edited notice
da: Se senest redigeret besked

en: Image preset to use for forum avatars. Leave blank to not use this feature.
da: Billedformat til forum-avatarer. Lad feltet stå tomt hvis du ikke ønsker at bruge denne funktion.

en: Email a friend form
da: E-mail en ven formular

en: Date field values
da: Datofeltværdier

en: Tokens related to date field values.
da: Tokens relateret til datofeltværdier.

en: The date value.
da: Datoværdien

en: Relative default value
da: Relativ standardværdi

en: The year is invalid. Please check that entry includes four digits.
da: Året er ugyldigt. Kontrollér venligst om feltet indeholder fire cifre.

en: <strong>Exposed</strong> @widget @format
da: <strong>Blotlagt</strong> @widget @format

en: Content alignment
da: Indholdsjustering

en: %element_title is required.
da: %element_title er påkrævet.

en: This filter will convert [[{type:media... ]] tags into markup.
da: Dette filter konverterer [[{type:media...}]]-tags til markup.

en: Media browser settings
da: Indstillinger for mediebrowser

en: Configure the behavior and display of the media browser.
da: TIlpas medie-browserens udseende og opførsel.

en: Media browser theme
da: Mediebrowser theme

en: This theme will be used for all media related dialogs.  It can be different from your site's theme because many site themes do not work well in the small windows which media uses.
da: Dette theme bruges til alle medie-relaterede dialoger. Det kan være forskelligt fra sitets theme fordi mange themes ikke fungerer særligt godt i de små vinduer som Media-modulet bruger.

en: File extensions which are accepted in the media browser.  Use spaces to separate (e.g. "jpg gif pdf doc"). <br/><em>Note that this can be overriden on a per-field basis when creating multimedia asset fields and files of certain extensions cannot be embedded at this time.</em>
da: Filendelser som accepteres af medie-browseren. Adskil dem med mellemrum (f.eks. "jpg gif pdf doc").<br /><em>Bemærk at dette kan tilsidesættes på feltniveau ved oprettelse af multimedia asset felter, og at visse filtyper ikke kan indlejres på nuværende tidspunkt.</em>

en: If you switch views, you will lose your selection.
da: Hvis du skifter views mister du dine valg.

en: Multilingual - Internationalization
da: Sprog - Internationalisering

en: View mode: %mode
da: Visning: %mode

en: Skip to main content area
da: Hop til primære indholdsområde

en: Block position
da: Blokposition

en: Change the position of this block (default is to float to the left)
da: Skift blokkens placering (som standard venstrejusteres den)

en: Default is left aligned content
da: Som standard er indholdet venstrejusteret

en: General styles
da: Generelle styles

en: Text: large, bold callout style
da: Tekst: Stor, fed, call-to-action style

en: Links: bold all links
da: Links: alle links i fed

en: Equal heights
da: Ens højder

en: Make blocks in a region the same height
da: Giv blokkene i en region den samme højde

en: List columns
da: Listespalter

en: Put items in lists (menus, list views, etc.) in multiple columns
da: Placér listelementer (menuer, liste-views, osv.) i flere spalter

en: Menu Layout
da: Menu-layout

en: Different layouts and alignment options for your menus
da: Forskellige layouts og justering af dine menuer

en: Multi-column menu with bold headers (set menu items to Expanded)
da: Flerspaltet menu med fede overskrifter (sæt menupunkterne til udvidet)

en: List/menu styles
da: Liste/menu styles

en: Bottom border (no bullets)
da: Bundramme (ingen bullets)

en: Extra vertical spacing (no bullets)
da: Ekstra vertikal afstand (ingen bullets)

en: Image floating styles
da: Udseende af justerede billeder

en: These options will float ImageField images in content to the left or right and add margins
da: Disse indstillinger venstre- eller højrejusterer billeder i indholdet og tilføjer margener til dem

en: Float ImageField left
da: Venstrejustér ImageField

en: Float ImageField right
da: Højrejustér ImageField

en: User login block styles
da: Udseende af login-blok

en: Horizontal: puts user login block on a single line with label overlays (good for Header Top region)
da: Horisontal: viser login-blokken på en enkelt linje, med overlejrede labels (nyttigt til brug i header-regionen)

en: Width (16 column grid)
da: Bredde (16-spaltet grid)

en: Change the width of this block. Fluid grid % widths are relative to the parent region's width. Default widths: sidebar blocks default to the sidebar width; in other regions width is divided equally among all blocks.
da: Skfit bredden af denne blok. Procentvise bredder er relative til den overordnede regions bredde. Standardbredder: blokke i sidebar bruger sidebar'ens bredde; i andre regioner deles bredden ligeligt mellem alle blokke.

en: Width (12 column grid)
da: Bredde (12-spaltet grid)

en: Sort field
da: Sorteringsfelt

en: The user roles associated with the user account.
da: Brugerrollerne forbundet til brugerkontoen.

en: Brief URL
da: Kort URL

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
da: URLen uden protokollen og den afsluttende skråstreg.

en: Tokens related to arrays of strings.
da: Tokens relateret til arrays af strenge.

en: The first element of the array.
da: Det første element i arrayet.

en: The last element of the array.
da: Det sidste element i arrayet.

en: The number of elements in the array.
da: Antallet af elementer i arrayet.

en: The array reversed.
da: Arratyet i omvendt rækkefølge.

en: The array of keys of the array.
da: Arrayets nøgler.

en: Imploded
da: Imploderet

en: The values of the array joined together with a custom string in-between each value.
da: Arrayets værdier sat sammen med en brugerdefineret streng mellem hver værdi.

en: Unsorted
da: Ikke sorteret

en: There are no @titles to display.
da: Der er ingen @titles at vise.

en: Page manager module is unable to enable @path because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke aktivere @path fordi et andet modul allerede har tilsidesat den med %callback.

en: This feature does not currently work and is disabled.
da: Denne feature virker ikke i øjeblikket og er deaktiveret.

en: Missing/ deleted type "@types" | Missing/ deleted type is one of "@types"
da[0]: Manglende/slettet type "@typer"
da[1]: Manglende/slettet type er én af "@typer"

en: Taxonomy: term has parent(s)
da: Taksonomi: term har overordnede termer

en: Control access if a term belongs to a specific parent term.
da: Kontrollér adgang hvis en term har en specifik overordnet term.

en: Include these term(s) as candidates?
da: Medtag disse termer som kandidater?

en: When this rule is evaluated, should the term(s) you select be included as candidates for access?
da: Skal de valgte termer bruges som kandidater når adgangen kontrolleres?

en: @term can have the parent "@terms" | @term can have one of these parents: @terms
da[0]: @term kan have den overordnede term "@terms"
da[1]: @term kan have en af disse overordnede termer "@terms"

en: Field: @widget_label (@field_name)
da: Felt: @widget_label (@field_name)

en: Formatter options for: @widget_label (@field_name)
da: Formatteringsvalg for: @widget_label (@field_name)

en: Pane title
da: Pane-title

en: This identifier will be added as a template suggestion to display this node: node--panel--IDENTIFIER.tpl.php. Please see the Drupal theming guide for information about template suggestions.
da: Denne identifikator tilføjes som et template-forslag ved visning af denne node: node--panel--IDENTIFIER.tpl.php. Se venligst Drupals theming-guide for information om template-forslag.

en: Node form title field
da: Redigeringsformular titelfelt

en: The node title form.
da: Formularen til nodes titel.

en: Node title form.
da: Formularen til nodes titel.

en: "@s" node form title field
da: "@s" redigeringsformular titelfelt

en: Missing/broken type
da: Manglende/defekt type

en: Related terms (does not work in D7)
da: Relaterede termer (virker ikke i D7)

en: Term synonyms (does not work in D7)
da: Synonymer (virker ikke i D7)

en: The path to use for the terms. You may use %tid to place the term id as part of the path; if let off, it will be appended to the end.
da: Stien som skal bruges til termerne. Du kan bruge %tid til at placere term IDet som en del af stien; hvis det udelades placeres det i slutningen.

en: Parent term | Parent terms
da[0]: Overordnet term
da[1]: Overordnede termer

en: Sanitize
da: Rens

en: When enabled that output of the token will be stripped from dangerous HTML.
da: Fjerner farlig HTML fra token-output.

en: Creates a @to_entity context from @from_entity using the @field_name field on @from_entity.
da: Opretter en @to_entity kontekst fra @from_entity ved hjælp af @field_name feltet på @from_entity.

en: @to_entity from @from_entity (on @base_table.@relationship)
da: @to_entity fra @from_entity (på @base_table.@relationship)

en: Builds a relationship from a @from_entity to a @to_entity using the @base_table.@relationship field.
da: Bygger en forbindelse fra en @from_entity til en @to_entity ved hjælp af feltet @base_table.@relationship.

en: @from_entity from @to_entity (on @base_table.@relationship)
da: @from_entity fra @to_entity (på @base_table.@relationship)

en: Builds a relationship from a @to_entity to a @from_entity using the @base_table.@relationship field.
da: Bygger en forbindelse fra en @to_entity til en @from_entity ved hjælp af feltet @base_table.@relationship.

en: Broken/missing/deleted view display.
da: Defekt/manglende/slettet view display.

en: You may use keywords for substitutions.
da: Du kan bruge nøgleord til erstatning.

en: Entire view
da: Hele viewet

en: Display the entire view.
da: Vis hele viewet.

en: "@context" entire view
da: "@context" hele viewet

en: Aggregation type
da: Aggregeringstype

en: Use custom display
da: Anvend brugerdefineret display

en: If checked, Forward will use a custom view mode named "Forward" to build the node, if available (clear cache twice after enabling this option)
da: Forward anvender et brugerdefineret display kaldet "Forward" til at bygge indholdselementet, hvis det er tilgængeligt (ryd cachen to gange efter du har aktiveret denne indstilling).

en: The <a href="!url">Redirect module settings</a> affect whether a redirect is created when an alias is deleted.
da: Indstillingerne for <a href="!url">Redirect-modulet</a> påvirker hvordan en omdirigering oprettes når en alternativ URL slettes.

en: Considering installing the <a href="!url">Redirect module</a> to get redirects when your aliases change.
da: Du bør overveje at installere <a href="!url">Redirect-modulet</a> for at oprette omdirigeringer når dine alternative URLer ændrer sig.

en: No new URL aliases to generate.
da: Ingen nye alternative URLer at oprette.

en: The <strong>maximum alias length</strong> and <strong>maximum component length</strong> values default to 100 and have a limit of @max from Pathauto. This length is limited by the length of the "alias" column of the url_alias database table. The default database schema for this column is @max. If you set a length that is equal to that of the one set in the "alias" column it will cause problems in situations where the system needs to append additional words to the aliased URL. You should enter a value that is the length of the "alias" column minus the length of any strings that might get added to the end of the URL. The length of strings that might get added to the end of your URLs depends on which modules you have enabled and on your Pathauto settings. The recommended and default value is 100.
da: Den <strong>maksimale alias-længde</strong> og den <strong>maksimale komponentlængde</strong> har begge standardværdien 100 og en øvre grænse på @max fra Pathauto. Længden er begrænset af længden på "alias"-kolonnen i url_alias-tabellen i databasen. Standard schemaet for denne kolonne er @max. Hvis du sætter en længde som svarer til længden af "alias"-kolonnen vil det give problemer i situationer hvor systemet har bruge at tilføje yderligere ord til den alternative URL. Du bør indtaste en værdi som er længden af "alias"-kolonnen minus længden af de strenge som kan tænkes at blive tilføjet til URLen. Længden af strengene som kan blive tilføjet til dine URLer afhænger af hvilke moduler du har aktiveret og af dine indstillinger for Pathauto. Den anbefalede standardværdi er 100.

en: Path module form elements
da: Path-modulets formularelementer

en: Double quotation marks
da: Dobbelt citationstegn

en: Single quotation marks (apostrophe)
da: Enkelt citationstegn (apostrof)

en: Back tick
da: Accent grave

en: Hyphen
da: Bindestreg

en: Vertical bar (pipe)
da: Lodret streg (pipe)

en: Left curly bracket
da: Venstre tuborgklamme

en: Left square bracket
da: Venstre firkantet klamme

en: Right curly bracket
da: Højre tuborgklamme

en: Right square bracket
da: Højre firkantet klamme

en: Plus sign
da: Plustegn

en: Equal sign
da: LIghedstegn

en: Percent sign
da: Procenttegn

en: Caret
da: Indsætningstegn

en: Dollar sign
da: Dollartegn

en: Number sign (pound sign, hash)
da: Nummertegn (pundtegn, hash)

en: At sign
da: Snabel

en: Exclamation mark
da: Udråbstegn

en: Left parenthesis
da: Venstre parentes

en: Right parenthesis
da: Højre parentes

en: Question mark
da: Spørgsmålstegn

en: Less-than sign
da: Mindre-end tegn

en: Greater-than sign
da: Større-end tegn

en: Use replacement tokens from the first row
da: Brug erstatnings-tokens fra den første række

en: Allow multiple filter values to work together
da: Tillad flere filterværdier at samarbejde

en: Customize field HTML
da: Tilpas felt-HTML

en: You may use token substitutions from the rewriting section in this class.
da: Du kan bruge tokens fra rewriting-sektionen i denne klasse.

en: Customize label HTML
da: Tilpas label-HTML

en: Customize field and label wrapper HTML
da: Tilpas wrapper HTML for felt og label

en: Choose the HTML element to wrap around this field and label, e.g. H1, H2, etc. This may not be used if the field and label are not rendered together, such as with a table.
da: Vælg det HTML-element der skal fungere som wrapper for feltet og dets label, f.eks. H1, H2, osv. Kan ikke bruges hvis feltet og dets label ikke renderes sammen, som f.eks. i en tabel.

en: Remove whitespace
da: Fjern blanktegn

en: If checked, all whitespaces at the beginning and the end of the output will be removed.
da: Fjern alle blanktegn i starten og slutningen af outputtet.

en: Hide rewriting if empty
da: Skjul omskrivning hvis tom

en: Do not display rewritten content if this field is empty.
da: Vis ikke omskrevet indhold hvis feltet er tomt.

en: Thousands marker
da: Tusindadskiller

en: Expose this filter to visitors, to allow them to change it
da: Vis dette filter til brugerne så de kan ændre det

en: Representative sort order
da: Repræsentativ sorteringsrækkefølge

en: Advanced. Enter a namespace for the subquery used by this relationship.
da: Avanceret. Indtast et namespace for subqueryen som bruges i denne relation.

en: Representative view
da: Repræsentativt view

en: Advanced. Use another view to generate the relationship subquery. This allows you to use filtering and more than one sort. If you pick a view here, the sort options above are ignored. Your view must have the ID of its base as its only field, and should have some kind of sorting.
da: Avanceret. Brug et andet view til at generere relationens subquery. Det gør det muligt at bruge filtrering og mere end én sortering. Hvis du vælger et view her ignoreres sorteringen ovenfor. Dit view skal have IDet på sin basistabel som sit eneste felt, og skal bruge en form for sortering.

en: Generate subquery each time view is run.
da: Generér subquery hver gang viewet køres.

en: Will re-generate the subquery for this relationship every time the view is run, instead of only when these options are saved. Use for testing if you are making changes elsewhere. WARNING: seriously impairs performance.
da: Regenererer subqueryen for denne relation hver gang viewet køres, i stedet for kun hver gang disse indstillinger gemmes. Brug mens du tester hvis du laver ændringer andre stedet. ADVARSEL: forringer ydelsen betydeligt.

en: Expose this sort to visitors, to allow them to change it
da: Vis denne sortering til brugerne så de kan ændre den

en: This display is disabled.
da: Dette display er deaktiveret.

en: This view has been automatically updated to fix missing relationships. While this View should continue to work, you should verify that the automatic updates are correct and save this view.
da: Dette view er automatisk blevet opdateret for at rette manglende relationer. Selvom dette view fortsat virker, bør du sikre dig at de automatiske opdateringer er korrekte og derefter gemme viewet.

en: reorder displays
da: sortér displays

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin is not available.
da: Fejl: Displayet @display refererer til pluginnen '@plugin', men den pågældende plugin er ikke tilgængelig.

en: enable @display_title
da: aktivér @display_title

en: view @display
da: vis @display

en: clone @display_title
da: klon @display_title

en: delete @display_title
da: slet @display_title

en: disable @display_title
da: déaktiver @display_title

en: undo delete of @display_title
da: fortryd sletning af @display_title

en: That view is not compatible with this version of Views.
          If you have a view from views1 you have to go to a drupal6 installation and import it there.
da: Viewet er ikke kompatibelt med denne version af Views. Hvis du har et view fra Views 1 skal du importere det på en Drupal 6 installation.

en: The selected style or row format does not utilize fields.
da: Den valgte style eller det valgte rækkeformat bruger ikke felter.

en: Aggregation settings
da: Indstillinger for aggregering

en: Select extensions of the views interface.
da: Vælg udvidelser  til views-interfacet.

en: You have configured display %display with a path which is an path alias as well. This might lead to unwanted effects so better use an internal path.
da: Du har konfigureret displayet %display med en sit der samtidig er en alternativ URL. Det kan føre til uønskede resultater, så det er bedre at bruge en intern sti.

en: Configure aggregation settings for @type %item
da: Tilpas aggregeringsindstillinger for @type %item

en: Select the aggregation function to use on this field.
da: Vælg hvilken aggregeringsfunktion der skal bruges på dette felt.

en: Ensure my table called but query has no ensure_table method.
da: "Ensure my table" blev kaldt, men forespørgslen har ikke en ensure_table-metode.

en: Empty display extender
da: Tom display extender

en: Raw value from URL
da: Rå værdi fra URL

en: Apply (all displays)
da: Anvend (alle displays)

en: Apply (this display)
da: Anvend (dette display)

en: The date of the most recent new content on the feed.
da: Datoen for det seneste indhold i feedet.

en: The node ID to which the comment is a reply to.
da: Node IDet som kommentaren er et svar på.

en: Comments of the node
da: Nodens kommentarer

en: Relate all comments on the node. This will create 1 duplicate record for every comment. Usually if you need this it is better to create a comment view.
da: Tilknyt alle kommentarer på indholdselementet. Det resulterer i 1 dubleret række for hver kommentar. Hvis du har brug for denne funktionalitet er det normalt bedre at oprette et kommentar-view.

en: Reply to
da: Svar på

en:  new
da:  ny

en: Appears in: @bundles.
da: Optræder i: @bundles.

en: This is an alias of @group: @field.
da: Dette er et alias for @group: @field.

en: @group (historical data): @field
da: @group (historiske data): @field

en: Also known as: !also.
da: Også kaldet: !also

en: Delta - Appears in: @bundles.
da: Delta - optræder i: @bundles.

en: No backlinks found.
da: Ingen backlinks fundet.

en: Pages that link to %1
da: Sider som linkter til %1

en: Popular (page)
da: Populær (side)

en: Today (page)
da: I dag (side)

en: Popular (block)
da: Populær (blok)

en: Today (block)
da: I dag (blok)

en: Today's popular content
da: Populært indhold i dag

en: User who uploaded
da: Bruge som uploadede

en: The user that uploaded the file.
da: Brugeren som uploadede filen.

en: The taxonomy vocabulary description
da: Ordforrådets beskrivelse

en: Taxonomy term chosen from autocomplete or select widget.
da: Taksonomiterm valgt fra autocomplete- eller select-widget.

en: Representative node
da: Repræsentativ node

en: Obtains a single representative node for each term, according to a chosen sort criterion.
da: Henter et enkelt repræsentativt indholdselement for hver term baseret på et givet sorteringskriterie.

en: The taxonomy term name.
da: Taksonomitermens navn.

en: Content with term
da: Indhold med term

en: Relate all content tagged with a term.
da: Sammenknyt alt indhold tagget med en term.

en: Has taxonomy term ID
da: Har taksonomiterm ID

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
da: Vis indhold hvis det har de valgte taksonomitermer.

en: Has taxonomy term
da: Har taksonomiterm

en: Taxonomy terms on node
da: Taksonomitermer på node

en: All taxonomy terms
da: Alle taksonomitermer

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
da: Vis indhold hvis det har de valgte taksonomitermer eller termer under de valgte termer. På grund af den øgede kompleksitet er der færre valgmuligheder end i versionen uden dybde.

en: Has taxonomy term ID (with depth)
da: Har taksonomiterm ID (med dybde)

en: Has taxonomy terms (with depth)
da: Har taksonomitermer (med dybde)

en: Has taxonomy term ID depth modifier
da: Har taksonomiterm ID dybdemodifikator

en: @entity using @field
da: @entity som bruger @field

en: Relate each @entity with a @field set to the term.
da: Sammenknyt hver @entity med et @field sat til termen.

en: Taxonomy term ID from URL
da: Taksonomiterm ID fra URL

en: Obtains a single representative node for each user, according to a chosen sort criterion.
da: Henter et enkelt repræsentativt indholdselement for hver bruger baseret på et givet sorteringskriterie.

en: If checked, multiple values for this field will be shown in the same row. If not checked, each value in this field will create a new row. If using group by, please make sure to group by "Entity ID" for this setting to have any effect.
da: Markér dette for at vise flere værdier for dette felt på den samme række. Ellers vil hver værdi i dette felt resultere i en ny række. Hvis du bruger gruppering skal du sikre dig at du grupperer på "Entity ID" for at denne indstilling kan have nogen virkning.

en: Display an icon representing the file type, instead of the MIME text (such as "image/jpeg")
da: Vis et ikon som repræsenterer filtypen i stedet for MIME-teksten (som f.eks. "image/jpeg")

en: Load default filter from node page, that's good for related taxonomy blocks
da: Indlæs standardfilter fra indholdselementsiden, godt til relaterede taksonomiblokke

en: Path component
da: Sti komponent

en: The numbering starts from 1, e.g. on the page admin/structure/types, the 3rd path component is "types".
da: Nummereringen starter fra 1, f.eks. er "types" den tredje komponent i admin/structure/types.

en: Use aggregation
da: Brug aggregering

en: Display title may not be empty.
da: Displayets titel må ikke være tom.

en: When the filter value is <em>NOT</em> available
da: Når filterværdien <em>IKKE</em> er tilgængelig

en: When the filter value <em>IS</em> available or a default is provided
da: Når filterværdien <em>ER</em> tilgængelig eller der er sat en standardværdi

en: This display does not have a source for contextual filters, so no contextual filter value will be available unless you select 'Provide default'.
da: Dette display har ikke en kilde til kontekstuelle filtre, så der vil ikke være en kontekstuel filterværdi til rådighed med mindre du vælger 'Angiv standardværdi'.

en: The number of items to display. Enter 0 for no limit.
da: Antallet af elementer der skal vises. Indtast 0 for ingen grænse.

en: The contextual filter values is provided by the URL.
da: Den kontekstuelle filterværdi tages fra URLen.

en: Automatically submit the form once an element is changed.
da: Indsend automatisk formularen når et element ændres.

en: Hide submit button if javascript is enabled.
da: Skjul submit-knappen hvis javascript er aktiveret.

en: Query Comment
da: Forespørgselskommentar

en: If set, this comment will be embedded in the query and passed to the SQL server. This can be helpful for logging or debugging.
da: Denne kommentar indlejres i forespørgslen og sendes til SQL-serveren. Kan være nyttigt til logging eller debugging.

en: When needed, add the field language condition to the query
da: Tilføj feltsproget som betingelse når det er nødvendigt

en: Count DISTINCT
da: Tæl DISTINCT

en: Provide default field wrapper elements
da: Standard felt-wrapper-elementer

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another. Note that some fields will ignore this if they are block elements, particularly body fields and other formatted HTML.
da: Indlejrede felter vises ved siden af hinanden i stedet for efter hinanden. Bemærk at visse felter ignorerer denne indstilling hvis de er blokelementer, f.eks. brødtekstfelter og anden formatteret HTML.

en: Hide the "Go" button
da: Skjul "Go"-knappen

en: Select the current contextual filter value
da: Vælg den aktuelle kontekstuelle filterværdi

en: Show the empty text in the table
da: Vis den tomme tekst i tabellen

en: Wysiwyg profile
da: Wysiwyg profil

en: Allows to edit content with client-side editors.
da: Gør det muligt at redigere indhold med editors på klienten.

en: Last attempted generation on !date (!interval ago).
da: Sidst forsøgt genereret !date (!interval siden).

en: Date with repeat
da: Dato med gentagelse

en: Datestamp range
da: Datestamp interval

en: Datetime range
da: Datetime interval

en: Migrate example - dates
da: Migrate eksempel - datoer

en: Example migration into date fields
da: Eksempler på migrering til datofelter

en: Source id
da: Kilde ID

en: A simple date
da: En simpel dato

en: Start value for a date range
da: Startværdi for et datointerval

en: Simple datestamp
da: Simpelt datestamp

en: Start value for a datestamp range
da: Startværdi for et datestamp-interval

en: Simple datetime
da: Simpel datetime

en: Start value for a datetime range
da: Startværdi for et datetime-interval

en: Sample of a repeating date field
da: Eksempel på gentaget datofelt

en: Examples of migrating with the Date module
da: Eksempler på migrering med Date-modulet

en: If checked, every comment will be styled as if it were a forum reply.
da: Alle kommentarer bliver stylet som forum-svar.

en: Edited by
da: Redigeret af

en: This topic has been moved to "!forum"
da: Dette emne er blevet flyttet tuil "!forum"

en: manage file display
da: håndtér filvisning

en: No file types available.
da: Ingen tilgængelige filtyper.

en: Enabled displays
da: Aktive displays

en: Display precedence order
da: Display-rangfølge

en: When a file is uploaded to this website, it is assigned one of the following types, based on what kind of file it is.
da: Når en fil uploades til dette site knyttes den til én af de følgende typer afhængigt af hvilken filtype det er.

en: Manage file types
da: Håndtér filtyper

en: Manage file display
da: Håndtér filvisning

en: Extends Drupal file entities to be fieldable and viewable.
da: Udvider Drupal fil-entities til at være fieldable og viewable.

en: File view mode
da: Fil-visning

en: File view mode: @view_mode
da: Fil-visning: @view_mode

en: Subscribed comment
da: Tilmeldt kommentar

en: Tokens related to a comment that is subscribed to new comments.
da: Tokens relateret til en kommentar som abonnerer på nye kommentarer.

en: Organization Ad
da: Organization-reklame

en: The field that is going to be used as the RSS item title for each row.
da: Feltet der bruges som RSS-titel for hver række.

en: The field that is going to be used as the RSS item link for each row. This must be a drupal relative path.
da: Feltet der bruges som RSS-link for hver række. Skal være en relativ Drupal-sti.

en: The field that is going to be used as the RSS item description for each row.
da: Feltet der bruges som RSS-beskrivelse for hver række.

en: Creator field
da: Oprettet af

en: The field that is going to be used as the RSS item creator for each row.
da: Feltet der bruges som RSS-creator for hver række.

en: Publication date field
da: Publiceringsdatofelt

en: Row style plugin requires specifying which views fields to use for RSS item.
da: Row style-plugin kræver at du angiver hvilke iews-felter der skal bruges i RSS-elementet.

en: A date in '@type' format. (%date)
da: En dato formatteret som '@type'. (%date)

en: The root term of the taxonomy term.
da: Roden for en taksonomiterm.

en: File byte size
da: Filstørrelse i bytes

en: The size of the file, in bytes.
da: Filens størrelse i bytes.

en: Query string value
da: Query-streng værdi

en: The value of a specific query string field of the current page.
da: Værdien af et bestemt query string-felt på den aktuelle side.

en: A random number from 0 to @max.
da: Et tilfældigt tal mellem 0 og @max.

en: A random hash. The possible hashing algorithms are: @hash-algos.
da: En tilfældig hash. Tilgængelige hash-algoritmer: @hash-algos.

en: Attempting to perform token replacement for token type %type without required data
da: Forsøger at foretage token-erstatning for token-typen %type uden de nødvendige data

en: @identifier is bundle "@types" | @identifier bundle is one of "@types"
da[0]: @identifier er bundle "@types"
da[1]: @identifier bundle er én af "@types"

en: Configure content pane
da: Tilpas content pane

en: Configure this pane in administer >> structure >> custom content panes
da: Tilpas denne pane under administration >> struktur  >> brugerdefinerede content panes

en: The relationship can only create one context, but multiple items can be related. Please select which one. Since this can have unlimited items, type in the number you want. The first one will be 0.
da: Dette forhold kan kun oprette én kontekst, men der kan være flere relaterede elementer. Vælg venligst hvilke. Siden der kan være et uendeligt antal elementer skal du indtaste nummeret på det ønskede element. Det første element har nummer 0.

en: The relationship can only create one context, but multiple items can be related. Please select which one.
da: Dette forhold kan kun oprette én kontekst, men der kan være flere relaterede elementer. Vælg venligst hvilke.

en: Menu and navigation styles.
da: Menu- og navigationsstyles.

en: Fusion Grid Settings
da: Indstillinger for Fusion grid

en: Align an element to the grid.
da: Justér et element til griddet

en: Forum image settings
da: Indstillinger for forumbillede

en: The image field to use to display forum images.
da: Billedfeltet som skal bruges til at vise forumbilleder.

en: Forum image style
da: Forum billed-style

en: The image style to apply to the images.
da: Style som skal anvendes på billederne.

en: Error retrieving XML from %url: %error
da: Fejl ved hentning af XML fra %url: %error

en: Cannot continue, nothing selected
da: Kan ikke fortsætte, intet valgt

en: URL or Embed code
da: URL eller embed-kode

en: Input a url or embed code from one of the listed providers.
da: Indtast en URL eller embed-kode fra én af de viste udbydere.

en: This field reference another entity.
da: Dette felt refererer til en anden entity.

en: An autocomplete text field.
da: Et tekstfelt med autofuldførelse.

en: Display the label of the referenced entities.
da: Vis label for de refererede entities.

en: Rendered entity
da: Renderet entity

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
da: Vis de refererede entities renderet af entity_view().

en: Link label to the referenced entity
da: Link label til den refererede entity

en: Link to the referenced entity
da: Link til den refererede entity

en: Rendered as @mode
da: Renderet som @mode

en: Recursive rendering detected when rendering entity @entity_type(@entity_id). Aborting rendering.
da: Rekursiv rendering detekteret ved rendering af entity @entity_type(@entity_id). Afbryder rendering.

en: Referenced Entity
da: Refereret entity

en: Provides a field that can reference other entities.
da: Et felt som kan referere til andre entities.

en: You cannot forward an external URL.
da: Du kan ikke videresende en ekstern URL.

en: Also known as %labels.
da: Også kendt som %labels.

en: Administer meta tags.
da: Administrér meta tags.

en: Open Graph title
da: Open Graph titel

en: The title of your object as it should appear within the graph, e.g., <em>The Rock</em>.
da: Titlen på dit indhold som det skal fremstå på Facebook, f.eks. <em>Godfather</em>.

en: The type of your object, e.g., <em>movie</em>.
da: Typen af dit indhold, f.eks. <em>film</em>.

en: Open Graph image
da: Open Graph billede

en: An image URL which should represent your object within the graph. The image must be at least 50px by 50px and have a maximum aspect ratio of 3:1. We support PNG, JPEG and GIF formats.
da: En URL til det billede, der skal stå sammen med dit indhold på f.eks. Facebook. Billedet skal være mindst 50px gange 50px og have et maksimalt forhold mellem højde og bredde på 3:1. Du kan bruge billeder i PNG-, JPEG- eller GIF-format.

en: The canonical URL of your object that will be used as its permanent ID in the graph, e.g., <em>http://www.imdb.com/title/tt0117500/</em>.
da: Den permanente URL til indholdet, f.eks. <em>http://www.imdb.com/title/tt0117500/</em>.

en: Open Graph site name
da: Open Graph site-navn

en: A human-readable name for your site, e.g., <em>IMDb</em>.
da: Navnet på dit site, som det skal fremstå på Facebook, f.eks. <em>IMDb</em>.

en: Open Graph description
da: Open Graph beskrivelse

en: A one to two sentence description of your page.
da: En sætning eller to, der beskriver din side.

en: Sports league
da: Sportsliga

en: Sports team
da: Sportshold

en: Athlete
da: Sportsmand

en: Musician
da: Musiker

en: Politician
da: Politiker

en: Public figure
da: Offentlig person

en: Drink
da: Drikke

en: Song
da: Sang

en: TV show
da: TV-udsendelse

en: Pop-up calendar
da: Pop-up kalender

en: A 'Start date' date is required for field %field #%delta.
da: Startdatoen er påkrævet for feltet %field #%delta.

en: An 'End date' is required for field %field #%delta.
da: Slutdatoen er påkrævet for feltet %field #%delta.

en: The End date value.
da: Slutdato-værdien.

en: Choose how users view dates and times:
da: Vælg hvordan brugere ser datoer og tidspunker:

en: To add or edit options, visit <a href="@date-time-page">Date and time settings</a>.
da: Gå til <a href="@date-time-page">indstillinger for dato og tid</a> for at tilføje eller redigere indstillinger.

en: Both Start and End dates
da: Både start- og slutdatoer

en: Start date only
da: Kun startdato

en: End date only
da: Kun slutdato

en: Display dates using the @format format
da: Vis datoer med formatet @format

en: Display both Start and End dates
da: Vis både start- og slutdatoer

en: Display Start date only
da: Vis kun startdato

en: Display End date only
da: Vis kun slutdato

en: Default date
da: Standarddato

en: No default value
da: Ingen standardværdi

en: Default end date
da: Standard slutdato

en: Relative default value for end date
da: Relativ standardværdi for slutdato.

en: The Strtotime default value for the End Date is invalid.
da: Strtotime standardværdien for slutdatoen er ugyldig.

en: Date entry options
da: Datoindtastning

en: Time increments
da: Tidsintervaller

en: 10 minute
da: 10 minutter

en: 30 minute
da: 30 minutter

en: Please enter a custom date format, or choose one of the preset formats.
da: Indtast venligst et brugerdefineret datoformat eller brug et af de indbyggede formater.

en: Select the date attributes to collect and store.
da: Vælg hvilke datoatributter der skal indsamles og gemmes.

en: Date attributes to collect
da: Datoatributter der skal indsamles

en: Collect an end date
da: Indsaml en slutdato

en: Select the timezone handling method for this date field.
da: Vælg hvordan tidszoner skal håndteres af dette datofelt.

en: @field_name Start date value #@delta
da: @field_name Startdato-værdi #@delta

en: @field_name End date value #@delta
da: @field_name Slutdato-værdi #@delta

en: @field_name Start date
da: @field_name Startdato

en: @field_name End date
da: @field_name Slutdato

en: The Start date is invalid.
da: Startdatoen er ugyldig.

en: The End date is invalid.
da: Slutdatoen er ugyldig.

en: More settings and values
da: Flere indstillinger og værdier

en: Date entry
da: Datoindtastning

en: Starting and ending year
da: Start- og slutår

en: !start-date to !end-date
da: !start-date til !end-date

en: Date part
da: Dato-del

en: Makes date/time fields available.
da: Stiller dato- og tidsfelter til rådighed.

en: Starting year
da: Start år

en: Enter a relative value (-9, +9) or an absolute year such as 2015.
da: Slut år

en: Ending year
da: Slutår

en: The value input for field %field is invalid:
da: Den indtastede værdi for feltet %field er ugyldig:

en: The value input for field %field is invalid.
da: Den indtastede værdi for feltet %field er ugyldig.

en: The @part is missing.
da: @part mangler.

en: The value @date does not match the expected format.
da: Værdien @date svarer ikke til det forventede format.

en: Missing system date settings
da: Mangler indstillinger for systemdato

en: System date settings
da: Indstillinger for systemdato

en: @count year from now | @count years from now
da[0]: @count år fra nu
da[1]: @count år fra nu

[ctx: datetime]
en: Date
da: Dato

[ctx: datetime]
en: Time
da: Tid

en: Provides support for importing into date fields with the Migrate module.
da: Understøtter import af daatofelter med Migrate-modulet.

en: This content type is used for demonstrating and testing migration into Date fields.
da: Denne indholdstype bruges til at demonstrere og teste migrering til Date-felter.

en: E.g., @date
da: F.eks. @date

en: Use dropdown timepicker
da: Brug dropdown tidsvælger

en: @label -  start date (!name)
da: @label -  startdato (!name)

en: @label -  start date
da: @label - startdato

en: @label - end date (!name:!column)
da: @label - slutdato (!name:!column)

en: @label - end date:!column
da: @label - slutdato:!column

en: Page by date
da: Sideinddel efter dato

en: Page using the value of a date field.
da: Sideinddel efter værdien af et datofelt.

en: Select one or more date fields to filter with this argument.
da: Vælg et eller flere datofelter som skal filtreres med dette argument.

en: Dates to compare
da: Datoer til sammenligning

en: Start/End date range
da: Start/slut datointerval

en: Only this field
da: Kun dette felt

en: Date selection form element
da: Formularelement til datovalg

en: Filter granularity
da: Filter nøjagtighed

en: Relative start date
da: Relativ startdato

en: Relative end date
da: Relativ slutdato

en: Relative start date not specified.
da: Relativ startdato ikke angivet.

en: Relative end date not specified.
da: Relativ slutdato ikke angivet.

en: Relative date not specified.
da: Relativ dato ikke angivet.

en: Date identifier
da: Datoidentifikator

en: Link format
da: Linkformat

en: Receive content follow-up notification e-mails
da: Modtag e-mail ved nye kommentarer

en: Check this box to receive an e-mail notification for follow-ups on your content. You can not disable notifications for individual threads.
da: Markér dette felt for at modtage en e-mail når der bliver svaret på dit indlæg. Du kan ikke deaktivere notifikationer for individuelle tråde.

en: @entity entity referenced from !field_name
da: @entity entity refereret fra !field_name

en: @entity referencing @target_entity from !field_name
da: @entity refererer til @target_entity fra !field_name

en: No tokens available
da: Ingen tilgængelige tokens

en: Token registry caches cleared.
da: Token registry cacher ryddet.

en: The path component of the URL.
da: URLens sti-komponent.

en: Unaliased URL
da: URL uden alias

en: The unaliased URL.
da: URLen uden alias.

en: The specific value of the array.
da: Arrayets specifikke værdi.

en: The list of available tokens that can be used in e-mails is provided below.
da: Listen af tokens, som kan bruges i e-mails, er tilgængelig nedenfor.

en: The following tokens or token types are not defined as arrays:
da: Følgende tokens eller token-typer er ikke defineret som arrays:

en: The following token types do not have any tokens defined:
da: Følgende token eller token-typer definerer ikke nogen tokens:

en: The following token types are not defined but have tokens:
da: Følgende token-typer er ikke defineret men har tokens:

en: The following token or token types are defined by multiple modules:
da: Følgende token eller token-typer er defineret af flere moduler:

en: Problems detected
da: Problemer fundet

en: Address Field Example
da: Adressefelt-eksempel

en: Configure meta tag defaults.
da: Konfigurér standardværdier for meta-tags.

en: Meta tag UI
da: Meta-tag UI

en: The text to display in the title bar of a visitor's web browser when they view this page. This meta tag may also be used as the title of the page when a visitor bookmarks or favorites this page.
da: Denne tekst bliver vist i titel-bjælken på brugerens webbrowser, når han besøger denne side. Dette meta-tag optræder også som titel, hvis brugeren gemmer siden som bogmærke.

en: Provides search engines with specific directions for what to do when this page is indexed.
da: Giver søgemaskiner anvisninger til, hvad de skal gøre, når de indekserer denne side.

en: Prevent search engines from indexing this page.
da: Søgemaskiner må ikke indeksere denne side.

en: Prevent search engines from following links on this page.
da: Søgemaskiner må ikke følge links fra denne side.

en: Prevent a cached copy of this page from being available in the search results.
da: Søgemaskiner må ikke vise en cachet kopi af denne side på deres resultatsider.

en: Prevents a description from appearing below the page in the search results, as well as prevents caching of the page.
da: Søgemaskiner må hverken vise en beskrivelsestekst eller en cachet udgave af denne side på deres resultatsider.

en: Describes the name and version number of the software or publishing tool used to create the page.
da: Beskriver navn og versionsnummer på det værktøj, der har genereret siden.

en: Details a copyright, trademark, patent, or other information that pertains to intellectual property about this page. Note that this will not automatically protect your site's content or your intellectual property.
da: Beskriv hvilke regler for rettigheder, dette indhold er underlagt.

en: Tells search engines where the preferred location or URL is for this page to help eliminate self-created duplicate content for search engines.
da: Her kan du angive den foretrukne URL for denne side, så søgemaskinerne ikke bliver forvirret af flere URLer, der peger på samme side.

en: Using defaults
da: Bruger standardindstillinger

en: Inherits meta tags from: @parents
da: Arver meta tags fra: @parents

en: The referenced entity (@type: @id) is invalid.
da: Den refererede entity (@type: @id) er ugyldig.

en: Change handler
da: Skift handler

en: Autocomplete (Tags style)
da: Autocomplete (tags-style)

en: Simple (with optional filter by bundle)
da: Simple (med valgfrit bundle-filter)

en: The bundles of the entity type that can be referenced. Optional, leave empty for all bundles.
da: Bundles af entity-typen, som der kan refereres til. Lad feltet stå tomt for at bruge alle bundles.

en: A bridge to the @entity entity that is referenced via !field_name
da: En bro til den @entity entity som der refereres til via !field_name

en: Referencing entity
da: Refererende entity

en: A bridge to the @entity entity that is referencing @target_entity via !field_name
da: En bro til den @entity entity som refererer til @target_entity via !field_name

en: Saved to DB
da: Gemt til DB

en: Restore values to DB
da: Gendan værdier til DB

en: Allow the user to enter a link 'title' attribute
da: Giv brugeren mulighed for at indtaste en titel-attribut til linket.

en: Default link 'title' Attribute
da: Standard link titel-attribut.

en: When output, links will use this "title" attribute if the user does not provide one and when different from the link text. Read <a href="http://www.w3.org/TR/WCAG10-HTML-TECHS/#links">WCAG 1.0 Guidelines</a> for links comformances. Tokens values will be evaluated.
da: Links bruger denne "title"-attribut hvis brugeren ikke angiver én og når den er anderledes end linkteksten. Læs <a href="http://www.w3.org/TR/WCAG10-HTML-TECHS/#links">WCAG 1.0 Guidelines</a> for link-retningslinjer. Token-værdier evalueres.

en: Link "title" attribute
da: Linkets "title"-attribut

en: Instance settings have been set with the data from the field settings.
da: Instans-indstillinger er blevet sat baseret på data fra feltindstillingerne.

en: The Media module is a File Browser to the Internet, media provides a framework for managing files and multimedia assets, regardless of whether they are hosted on your own site or a 3rd party site. It replaces the Drupal core upload field with a unified User Interface where editors and administrators can upload, manage, and reuse files and multimedia assets. Media module also provides rich integration with WYSIWYG module to let content creators access media assets in rich text editor. Javascript is required to use the Media module.  For more information check <a href="@media_faq">Media Module page</a>
da: Media-modulet er en internet-venlig filbrowser som tilbyder et framework til håndtering af filer og multimedie-assets, uanset om de er hostet på dit eget site eller hos en tredjepart. Det erstatter upload-feltet fra core med et samlet interface hvor redaktører og administratorer kan uploade, håndtere og genbruge filer og multimedie-assets. Media-modulet integrerer med WYSIWYG-modulet og gør det let for brugerne at indsætte medie-assets i editoren. Javascript er påkrævet for at kunne bruge Media-modulet. Se <a href="@media_faq">Media Module-siden</a> for mere information.

en: Allowed file extensions for uploaded files
da: Tillladte filendelser for uploadede filer

en: Allowed remote media types
da: Tilladte eksterne medietyper

en: Media types which are allowed for this field when using remote streams.
da: Tilladte medie-typer for dette felt ved brug af remote streams.

en: file from !field_name
da: fil fra !field_name

en: Hide empty column
da: Skjul tom kolonne

en: The %dependency library, which the %library library depends on, is not installed.
da: Biblioteket %dependency, som biblioteket %library afhænger af, er ikke installeret.

en: The version %dependency_version of the %dependency library is not compatible with the %library library.
da: Version %dependency_version af biblioteket %dependency er ikke kompatibelt med biblioteket %library.

en: The %library library could not be found.
da: Kan ikke finde biblioteket %library.

en: The version of the %library library could not be detected.
da: Kan ikke finde versionsnummeret på biblioteket %library.

en: The installed version %version of the %library library is not supported.
da: Den installerede version %version af biblioteket %library understøttes ikke.

en: The %variant variant of the %library library could not be found.
da: Kan ikke finde varianten %variant af biblioteket %library.

en: Provide text to display if this field returns no results. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" in the "Rewrite Results" section below.
da: Tekst som vises hvis feltet ikke returnerer et resultat. Du kan anvende HTML. Du kan indtaste data fra dette view som nævnt under "Erstatningsmønstre" i sektionen "Omskriv resultater" herunder.

en: The operator is invalid on filter: @filter.
da: Operatoren er ugyldig på filter: @filter.

en: No valid values found on filter: @filter.
da: Ingen gyldige værdier fundet for filter: @filter.

en: The value @value is not an array for @operator on filter: @filter
da: Værdien @value er ikke et array til @operator på filter: @filter

en: Enter PHP code that returns TRUE or FALSE. No return is the same as FALSE, so be SURE to return something if you do not want to declare the argument invalid. Do not use &lt;?php ?&gt;. The argument to validate will be "$argument" and the view will be "$view". You may change the argument by setting "$handler->argument". You may change the title used for substitutions for this argument by setting "$handler->validated_title".
da: Indtast PHP-kode som returnerer TRUE eller FALSE. Ingen returværdi er det samme som FALSE, så du SKAL returnere en værdi hvis du ikke ønsker at erklære argumentet ugyldigt. Brug ikke &lt;?php ?&gt;. Argumentet, som skal valideres, er "$argument", og viewet er "$view". Du kan ændre argumentet ved at sætte "$handler->argument". Du kan ændre argumentets titel ved at sætte "$handler->validated_title".

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
da: Felter, som ikke er konfigureret til at tilpasse deres HTML-elementer, får ingen wrappers til deres felter, label og felt+label wrappers. Du kan bruge dette til hurtigt at reducere mængden af markup som viewet leverer som standard, men det vil gøre det sværere at bruge CSS.

en: Media browser tab
da: Mediebrowser fane

en: Display as a tab in the media browser.
da: Vis som en fane i mediebrowseren.

en: The "Media" field type has been moved to the new "Media Field" module. This site uses media fields, so the Media Field module has been enabled.
da: Felttypen "Media" er blevet flyttet til det nye "Media Field"-modul. Dette site bruger media fields, så Media Field-modulet er blevet aktiveret.

en: The "Media" field type has been moved to the new "Media Field" module. File fields can be used to store media.
da: Felttypen "Media" er blevet flyttet til det nye "Media Field"-modul. Fil-felter kan bruges til at gemme mediefiler.

en: Enabled browser plugins
da: Aktive browser-plugins

en: If no plugins are selected, they will all be available.
da: Hvis der ikke vælges nogen plugins vil de ikke være tilgængelige.

en: Media Field
da: Media-felt

en: Rendered file
da: Renderet fil

en: Display the file in a specific view mode
da: Vis en fil i en bestemt view mode

en: Are you sure you want to delete this file? | Are you sure you want to delete these files?
da[0]: Er du sikker på, at du ønsker at slette denne fil?
da[1]: Er du sikker på, at du ønsker at slette disse filer?

en: Tokens associated with file types.
da: Tokens knyttet til filtyper.

en: The name of the file type.
da: Filtypens navn.

en: The unique machine-readable name of the file type.
da: Filtypens unikke maskinlæsbare navn.

en: The number of files belonging to the file type.
da: Antallet af filer som hører til denne filtype.

en: The URL of the file type's edit page.
da: URLen på filtypens redigeringsside.

en: The file type of the file.
da: Filens filtype.

en: The type of the file (for example, "audio", "image", "video", etc).
da: Filens type (for eksempel "lyd", "billede", "video", osv.).

en: Display the file with standard file view.
da: Brug standard filvisning til at vise filen.

en: Administer files
da: Administrér filer

en: Add, edit or delete files and administer settings.
da: Tilføj, redigér eller slet filer og administrér indstillinger.

en: Uploaded by !username on !datetime
da: Uploadet af !username den !datetime

en: Manage settings for the type of files used on your site.
da: Håndtér indstillinger for den type af filer, som du bruger på dit site.

en: File entity
da: Fil-entity

en: Unknown file type
da: Ukendt filtype

en: Display field as the file type machine name.
da: Vis feltet som filtypens maskinnavn.

en: <a href="http://drupal.org/project/fusion">Fusion Core</a> is the grid-enabled base theme for powerful sub-themes.  With the <a href="http://drupal.org/project/fusion_accelerator">Fusion Accelerator</a> module, it enables easy point-and-click theming. By <a href="http://www.topnotchthemes.com">TopNotchThemes</a>
da: <a href="http://drupal.org/project/fusion">Fusion Core</a> er det grid-forberedte base theme for kraftfulde sub-themes. Med <a href="http://drupal.org/project/fusion_accelerator">Fusion Accelerator</a>-modulet giver det mulighed for nem peg-og-klik theming. Af <a href="http://www.topnotchthemes.com">TopNotchThemes</a>

en: A fully featured Fusion starter theme.  Requires <a href="http://drupal.org/project/fusion">Fusion Core</a> and the <a href="http://drupal.org/project/fusion_accelerator">Fusion Accelerator</a> suite to enable easy point-and-click theming.
da: Et komplet Fusion starter theme. Kræver <a href="http://drupal.org/project/fusion">Fusion Core</a> og <a href="http://drupal.org/project/fusion_accelerator">Fusion Accelerator</a>-suiten for at aktivere nem peg-og-klik theming.

en: A Fusion starter theme with fewer regions and less markup.  Requires <a href="http://drupal.org/project/fusion">Fusion Core</a> and the <a href="http://drupal.org/project/fusion_accelerator">Fusion Accelerator</a> suite to enable easy point-and-click theming.
da: Et Fusion starter theme med færre regioner og mindre markup.  Kræver <a href="http://drupal.org/project/fusion">Fusion Core</a> og <a href="http://drupal.org/project/fusion_accelerator">Fusion Accelerator</a>-suiten for at aktivere nem peg-og-klik theming.

en: Max length of title field
da: Maksimal længde af titelfeltet

en: Set a maximum length on the title field (applies only if Link Title is optional or required).  The maximum limit is 255 characters.
da: Angiv en maksimal længde af titelfeltet (gælder kun hvis link-titlen er valgfri eller påkrævet). Den maksimale længde er 255 tegn.

en: URL Display Cutoff value must be numeric.
da: Værdien af URL-beskæringsværdien skal være numerisk.

en: The max length of the link title must be numeric.
da: Den maksimale længde af link-titlen skal være numerisk.

en: The max length of the link title cannot be greater than 255 characters.
da: Den maksimale længde af link-titlen kan ikke være længere end 255 tegn.

en: The title of the link.
da: Linkets titel

en: The URL of the link.
da: Linkets URL

en: Forward: Statistics
da: Forward: Statistik

en: Forward: Form
da: Forward: Formular

en: Choose the type of statistics to display
da: Vælg hvilken type af statistik der skal vises

en: Whether the user is active or blocked.
da: Hvorvidt brugeren er aktiv eller blokeret.

en: Generate automatic URL alias
da: Opret automatisk URL alias

en: Uncheck this to create a custom alias below.
da: Fjern afkrydsningen for at oprette et brugerdefineret alias nedenfor.

en: Configure URL alias patterns.
da: Tilpas makroer for URL aliaser.

en: Link the user picture to the user's profile
da: Link brugerens billede til brugerens profil

en: Specify which display or custom url this display will link to.
da: Angiv hvilket display eller hvilken brugerdefineret URL dette display linker til.

en: <p>The following tokens are available for this link.</p>
da: <p>Følgende tokens er tilgængelige for dette link.</p>

en: A Drupal path or external URL the more link will point to. Note that this will override the link display setting above.
da: En Drupal-sti eller en ekstern URL som mere-linket peger på. Bemærk at dette tilsidesætter indstillingen ovenfor.

en: The date the user last accessed the site.
da: Datoen hvor brugeren sidst tilgik stedet.

en: Link to entity
da: Link til entitet

en: Overview of fields used in all views.
da: Oversigt over alle felter der anvendes i views.

en: Transform the case
da: Omdan store/små bogstaver

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value.
da: Hvordan store og små bogstaver i filterværdien skal håndteres ved udskrivning af URL-stier.

en: Edit the administrative label displayed when referencing this relationship from filters, etc.
da: Redigér den administrative label der vises når der refereres til denne sammenhæng i filtre osv.

en: Representative sort criteria
da: Repræsentativt sorteringskriterie

en: The sort criteria is applied to the data brought in by the relationship to determine how a representative item is obtained for each row. For example, to show the most recent node for each user, pick 'Content: Updated date'.
da: Sorteringskriteriet anvendes på data fra relationen for at bestemme hvordan der kan skaffes et repræsentativt element for hver række. For eksempel kan du vælge 'Indhold: Opdateringsdato' for at vise det seneste indholdselement for hver bruger.

en: The ordering to use for the sort criteria selected above.
da: Sorteringen som bruges til det ovenfor valgte sorteringskriterie.

en: And/Or, Rearrange
da: Skift operand eller rækkefølge

en: Revert to default
da: Gendan til standard

en: Optionally, enter a comma delimited list of tags for this view to use in filtering and sorting views on the administrative page.
da: Indtast en kommasepareret liste af tags til dette view som bruges til at filtrere og sortere views på administrationssiden.

en: Custom admin theme for the Views UI
da: Brugerdefineret administrations-theme til Views UI

en: In some cases you might want to select a different admin theme for the Views UI.
da: I nogle tilfælde kan det være nyttigt at vælge et andet administrations-theme til Views UI.

en: No fields have been used in views yet.
da: Der er ikke blevet brugt felter i views endnu.

en: Provide a simple link to approve the comment.
da: Et simpelt link til at godkende kommentaren.

en: Author uid
da: Forfatter uid

en: Relate each @entity with a @field set to the file.
da: Knyt hver @entity hvor @field er sat til filen.

en: image from !field_name
da: billede fra !field_name

en: Relate each @entity with a @field set to the image.
da: Knyt hver @entity hvor @field er sat til billedet.

en: The tid of a taxonomy term.
da: Taksonomitermens tid

en: The user permissions.
da: Brugertilladelserne.

en: First and last only
da: Kun første og sidste

en: Multiple-value handling
da: Håndtering af flere værdier

en: Filter to items that share all terms
da: Filtrér efter elementer som deler alle termer

en: Filter to items that share any term
da: Filtrér efter elementer som deler enhver term

en: Use formatted username
da: Brug formatteret brugernavn

en: If checked, the username will be formatted by the system. If unchecked, it will be displayed raw.
da: Markér for at lade systemet formattere brugernavnet. Eller vises den rå værdi.

en: Link to user's profile
da: Link til brugerens profil

en: Using <em>Default</em> will use the site-wide image style for user pictures set in the <a href="!account-settings">Account settings</a>.
da: Vælg <em>Standard</em> for at bruge den globale billedstil for brugerbilleder som angivet under <a href="!account-settings">Indstillinger for konto</a>.

en: You don't have translatable entity types.
da: Du har ingen entity-typer, som kan oversættes.

en: Use a pager
da: Brug en pager

en: Don't sort
da: Ingen sortering

en: A property of the base table of the entity
da: En egenskab ved basistabellen for den pågældende entity

en: A field attached to this entity
da: Et felt knyttet til denne entity

en: Sort property
da: Sorteringsegenskab

en: @label (column @column)
da: @label (kolonne @column)

en: Tokens related to views.
da: Tokens relateret til views.

en: The human-readable name of the view.
da: Viewets læsbare navn.

en: The description of the view.
da: Viewets beskrivelse.

en: The machine-readable name of the view.
da: Viewets maskinlæsbare navn.

en: The title of current display of the view.
da: Titlen på viewets aktuelle display.

en: The URL of the view.
da: Viewets URL.

en: -Select-
da: -Vælg-

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
da: Tekst der skal bruges som "title"-tekst, som de fleste browsere viser som et tooltip når musen holdes over linket.

en: Enable to hide this field if it is empty. Note that the field label or rewritten output may still be displayed. To hide labels, check the style or row style settings for empty fields. To hide rewritten content, check the "Hide rewriting if empty" checkbox.
da: Skjul feltet hvis det er tomt. Bemærk at feltets label eller omskrevne output stadig kan blive vist. For at skjule labels skal du ændre indstillingerne for tomme felter i den relevante style eller row style. For at skjule omskrevet indhold skal du afkrydse feltet "Skjul omskrivning hvis tom".

en: Apostrophe
da: Apostrof

en: Enable views performance statistics/debug messages via the Devel module
da: Aktivér views performance-statistisk/debug-beskeder via Devel-modulet

en: Check this to enable some Views query and performance statistics/debug messages <em>if Devel is installed</em>.
da: Markér dette for at aktivere en række Views forespørgsels- og ydelsesstatistikker <em>hvis Devel er installeret</em>.

en: Devel message(dpm)
da: Devel meddelelse (dpm)

en: Devel logging (tmp://drupal_debug.txt)
da: Devel logning (tmp://drupal_debug.txt)

en: Page region to output performance statistics/debug messages
da: Region hvor performance-statistik/debug-beskeder udskrives

en: Date in the form of CCYYMMDD.
da: Dato på formen CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
da: Dato på formen YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
da: Dato på formen YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
da: Dato på formen MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
da: Dato på formen DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
da: Dato på formen WW (01 - 53).

en: If you need more fields than the uid add the comment: author relationship
da: Hvis du har behov for flere felter end UID kan du tilføje sammenhængen kommentar: forfatter

en: Last comment uid
da: Uid på sidste kommentar

en: The User ID of the author of the last comment of a node.
da: Bruger-IDet på forfatteren af den seneste kommentar til et indholdselement.

en: The user authoring the content. If you need more fields than the uid add the content: author relationship
da: Brugeren som har oprettet indholdet. Hvis du har behov for flere felter end UID kan du tilføje sammenhængen indhold: forfatter

en: Unique access event ID.
da: Unik tilgangshændelse  ID.

en: Link field to the node if there is no comment.
da: Link feltet til indholdselementet hvis der ikke er nogen kommentar.

en: Convert spaces in term names to hyphens
da: Konvertér mellemrum i term-navne til bindestreger

en: This allows links to work with Views taxonomy term arguments.
da: Gør det muligt for links at bruge Views taksonomiterm-argumenter.

en: Enter PHP code that returns a value to use for this filter. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this filter. Some variables are available: the view object will be "$view". The argument handler will be "$argument", for example you may change the title used for substitutions for this argument by setting "argument->validated_title"".
da: Indtast PHP-kode som returnerer en værdi til brug for dette filter. Brug ikke &lt;?php ?&gt;. Du skal returnere en enkelt værdi kun til dette filter. Visse variable er tilgængelige: view-objektet er i "$view". Argument handleren er i "$argument", så du kan f.eks. ændre titlen som bruges til dette argument ved at sætte "$argument->validated_title".

en: Use rendered output to group rows
da: Brug renderet output til at gruppere rækker

en: If enabled the rendered output of the grouping field is used to group the rows.
da: Anvender det renderede output af grupperingsfeltet til at gruppere rækkerne.

en: Frontpage Redirect Handler
da: Forside redirect handler

en: If enabled, any request to the frontpage path will redirect to the site root.<br />
                             Whatever you set as the path of the front page on the !link settings page will redirect to the site root (e.g. "node" or "node/1" and also its alias (e.g. in case you have set "node/1" as your home page but that page also has an alias "home")).
da: Alle forespørgsler til forside-stien omdirigeres til sitets rod.<br />
    Den sti, som du angiver i indstillingerne på !link, viderestiller automatisk til sitets rod (f.eks. "node" eller "node/1" og det tilhørende alias (hvis du f.eks. bruger "node/1" som din forside og har givet den aliaset "forside")).

en: !icon The CAPTCHA module will disable the caching of pages that contain a CAPTCHA element.
da: !icon CAPTCHA-modulet deaktiverer caching af sider som indeholder CAPTCHA-elementer.

en: Replace an existing view if one exists with the same name
da: Erstat et eksisterende view hvis der allerede findes et view med det samme navn

en: Administer registration
da: Administrér tilmeldinger

en: Created By
da: Oprettet af

en: Registration settings have been saved.
da: Indstillinger for tilmelding gemt.

en: Registrations
da: Tilmeldinger

en: Save Registration
da: Gem tilmelding

en: The email address is invalid.
da: E-mail-adressen er ugyldig.

en: %mail is already registered for this event.
da: %mail er allerede tilmeldt denne event.

en: Capacity must be a positive integer.
da: Kapacitet skal være et positivt heltal.

en: Registration %id deleted.
da: Tilmelding %id slettet.

en: No files selected.
da: Ingen filer valgt.

en: Edit selected files
da: Redigér valgte filer

en: Edit multiple files
da: Redigér flere filer

en: Provides a field type that stores media-specific data. <em>Deprecated by the core File field type.</em>
da: En felttype som gemmer medie-specifikke data. <em>Udfaset og erstattet af File-felttypen i core.</em>

en: You may use HTML code in this field. The following tokens are supported:
da: Du kan bruge HTML-kode i dette felt. De følgende tokens er understøttet:

en: Provide a simple link to the user.
da: Vis et simpelt link til brugeren.

en: Result summary
da: Resumé af resultat

en: Shows result summary, for example the items per page.
da: Vis et resumé af resultatet, f.eks. antallet af elementer pr. side.

en: Use site default RSS settings
da: Brug sitets standardindstillinger for RSS

en: Display list value as human readable
da: Vis læsbare listeværdier

en: Displays the link in contextual links
da: Vis linket i kontekstuelle links

en: Grouping field Nr.@number
da: Grupperingsfelt nr. @number

en: An array of all the term's parents, starting with the root.
da: Et array af alle termens overordnede termer, startende fra roden.

en: An array of all the menu link's parents, starting with the root.
da: Et array af alle menu-linkets overordnede links, startende fra roden.

en: Administer registration types
da: Administrér tilmeldingstyper

en: There are no registrants for %name
da: Der er ingen tilmeldte til %name

en: Skip the first @count item(s)
da: Spring over de første @count elementer

en: Then display at most @count item(s)
da: Vis derefter højst @count elementer

en: Enter 0 to display all items.
da: Indtast 0 for at vise alle elementer.

en: Display in reverse order
da: Vis i omvendt rækkefølge

en: User Edit Template
da: Brugerredigeringsskabelon

en: User edit template
da: Brugerredigeringsskabelon

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying user edit form at <em>user/%user/edit</em>.
da: Tilsidesætter Drupals standard for visning af brugerredigeringsformularen på <em>user/%user/edit</em>

en: Page manager module is unable to enable user/%user/edit because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager modulet kan ikke aktivere user/%user/edit fordi et andet module allerede har overtaget det med %callback.

en: User being edited
da: Bruger som redigeres

en: Error, misconfigured entity_bundle access plugin
da: Fejl, fejlkonfigureret entity_bundle access plugin

en: (Custom) Entity: Field Value
da: (Brugerdefineret) entity: Feltværdi

en: Control access by entity field value.
da: Kontrollér adgang efter værdi af entity-felt.

en: @entity @type: @field Field
da: @entity @type: @field felt

en: Is this the front page.
da: Er dette forsiden.

en: The front page
da: Forsiden

en: User edit form: User ID
da: Brugerredigeringsformular: Bruger ID

en: Creates a user edit form context from a user ID argument.
da: Opretter en brugerredigeringsformular-context ud fra et bruger ID argument.

en: Enter the user ID for this argument.
da: Indtast bruger-IDet til dette argument.

en: Entity extra field
da: Entity ekstra felt

en: Select a view mode for this extra field.
da: Vælg en view mode for dette ekstra felt.

en: Select a build mode for this user.
da: Vælg en build mode for denne bruger.

en: A user edit form.
da: En brugerredigeringsformular.

en: Enter the user ID of a user for this argument:
da: Indtast bruger ID på en bruger til dette argument:

en: Enter the name or UID of a node
da: Indtast navn eller UID på en node

en: '%name' [user id %uid]
da: '%name' [bruger id %uid]

en: Reset identifier to user name
da: Nulstil identifikator til brugernavn

en: @to_entity from @from_entity (on @from_entity: @field_label [@field_name])
da: @to_entity fra @from_entity (på @from_entity: @field_label [@field_name])

en: Display all or a specific amount of rows from a loaded view context.
da: Vis alle rækker eller et bestemt antal rækker fra en view context.

en: Limit rows
da: Begræns rækker

en: Select rows
da: Vælg rækker

en: The view must have a maximum number of items set to use this setting.
da: Viewet skal have et maksimat antal elementer for at kunne bruge denne indstilling.

en: Provides some example code for implementing Entity Reference behaviors.
da: Eksempler på implementering af Entity Reference behaviors.

en: The selected behavior handler is broken.
da: Den valgte behavior handler er i stykker.

en: The selected selection handler is broken.
da: Den valgte selection handler er i stykker.

en: Display the id of the referenced entities.
da: Vis ID på de refererede entities.

en: Add a read-more link if output is trimmed.
da: Tilføj et læs mere-link hvis outputtet er beskåret.

en: If checked, a read-more link will be added at the end of the trimmed output
da: Tilføjer et læs mere-link i slutningen af det beskårne output

en: The text which will be displayed on the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
da: Teksten der vises på læs mere-linket. Du kan indtaste data fra dette view baseret på "Erstatningsmønstrene" ovenfor.

en: The path which is used for the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
da: Stien som bruges til læs mere-linket. Du kan indtaste data fra dette view baseret på "Erstatningsmønstrene" ovenfor.

en: Display field as machine name.
da: Vis felt som maskinnavn.

en: Show the embed display in the ui.
da: Vis embed-displayet i brugergrænsefladen.

en: Allow advanced user to use the embed view display. The plugin itself works if it's not visible in the ui
da: Giv erfarne brugere mulighed for at bruge embed view displayet. Denne plugin virker selv om den ikke er synlig i brugergrænsefladen.

en: All Views-generated queries will include the name of the views and display 'view-name:display-name' as a string  at the end of the SELECT clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
da: Alle forespørgsler genereret af Views vil indeholde navnet på det aktuelle view og display 'view-name:display-name' som en tekststreng i slutningen af SELECT-sætningen. Det gør det nemmere at identificere Views-baserede forespørgsler i databaseloggen, men bør kun bruges under fejlfinding.

en: Provide a display which can be embedded using the views api.
da: Et display som kan indlejres ved hjælp af Views APIet.

en: Display the user with standard user view.
da: Vis brugeren med standardvisningen.

en: Only has the 'authenticated user' role
da: Har kun rollen 'godkendt bruger'

en: Has roles in addition to 'authenticated user'
da: Har roller udover 'godkendt bruger'

en: Display the user with standard user view. It might be necessary to add a user-profile.tpl.php in your themes template folder, because the default <a href="@user-profile-api-link">user-profile</a>e template don't show the username per default.
da: Vis brugeren med standardvisningen. Det kan være nødvendigt at tilføje en user-profile.tpl.php-fil i themets template-mappe fordi den almindelige <a href="@user-profile-api-link">user-profile</a>-template ikke viser brugernavnet som standard.

en: Please insert the items per page (@items_per_page) from above.
da: Indsæt venligst antal elementer pr. side (@items_per_page), se ovenfor.

en: Remove tags from rendered output
da: Fjern tags fra det renderede output

en: Fields to be included as contextual links.
da: Felter der skal inkluderes som kontekstuelle links.

en: Include destination
da: Medtag destination

en: Include a "destination" parameter in the link to return the user to the original view upon completing the contextual action.
da: Medtage en "destination"-parameter i linket som sender brugeren retur til det originale view når den kontekstuelle handling er udført.

en: Contextual Links
da: Kontekstuelle links

en: Display fields in a contextual links menu.
da: Vis felter i en kontekstuel link-menu.

en: Render Views filters as select list
da: Rendér Views-filter som en select-liste

en: Provides a select list for Views filters on this field. This should not be used when there are over 100 entities, as it might cause an out of memory error.
da: Viser en select-liste for filtre på dette felt. Bør ikke anvendes hvis der er mere end 100 entitites, da det kan resultere i "out of memory"-fejl.

en: Select media
da: Vælg medie

en: Exportables selected
da: Valgte exportables

en: Node: (un)published
da: Node: (ikke) udgivet

en: Control access by the nodes published status.
da: Kontrollér adgang baseret på nodens udgivelsesstatus.

en: Returns true if the nodes status is "published".
da: Returnerer sand hvis nodens status er "udgivet"

en: Add the action links (local tasks) as content.
da: Tilføj action-links (local tasks) som indhold.

en: Do not begin name with numbers.
da: Undgå at indlede navn med tal.

en: Do NOT download the "CKEditor for Drupal" edition.
da: Download IKKE udgaven "CKEditor for Drupal".

en: Advanced CSS styles
da: Avancerede CSS-styles

en: The original @entity data if the @entity is being updated or saved.
da: De originale @entity data hvis @entity opdateres eller gemmes.

en: The base name of the file.
da: Filens base name

en: This field supports tokens.
da: Feltet understøtter tokens.

en: The following tokens or token types are missing required name and/or description information:
da: Følgende tokens eller token-typer mangler navn og/eller beskrivelse:

en: This registration is for:
da: Denne tilmelding er for:

en: Field "@name".
da: Felt "@name".

en: Cache menu in client-side browser
da: Gem menuen i browserens cache

en: !title cache cleared.
da: !title cache ryddet.

en: CSS and JavaScript
da: CSS og JavaScript

en: Page and else
da: Side og andet

en: Update data
da: Opdateringsdata

en: Also allow !name role to !permission?
da: Giv tilladelsen !permission til rollen !name?

en: List normalizer
da: Liste-normalizer

en: Enabled components
da: Aktive komponenter

en: Joined path
da: Samlet sti

en: The array values each cleaned by Pathauto and then joined with the slash into a string that resembles an URL.
da: Array-værdierne renses af Pathauto og samles derefter med skråstreger til en tekststreng som minder om en URL.

en: Update node alias
da: Opdatér node-alias

en: Update taxonomy term alias
da: Opdatér taksonomiterms-alias

en: Update user alias
da: Opdatér bruger-alias

en: View used to select the entities
da: View som bruges til at udvælge entiteter

en: Choose the view and display that select the entities that can be referenced.<br />Only views with a display of type "Entity Reference" are eligible.
da: Vælg viewet og displayet som udvælger de entities, der kan henvises til. Kun views med et display af typen "Entity-rereference" kan bruges.

en: No eligible views were found. <a href="@create">Create a view</a> with an <em>Entity Reference</em> display, or add such a display to an <a href="@existing">existing view</a>.
da: Ingen kvalificerede views fundet. <a href="@create">Opret et view</a> med et <em>Entity Reference</em>-display, eller tilføj et sådant display til et <a href="@existing">eksisterende view</a>.

en: Views: Filter by an entity reference view
da: Views: Filtrér efter et entity-reference view

en: Entity Reference Source
da: Entitetsreferencekilde

en: Entity Reference list
da: Entitetsreferenceliste

en: Display "@display" needs a selected search fields to work properly. See the settings for the Entity Reference list format.
da: Displayet "@display" skal have et søgefelt for at virke korrekt. Se indstillingerne for entity-reference listeformatet.

en: Display "@display" uses field %field as search field, but the field is no longer present. See the settings for the Entity Reference list format.
da: Displayet "@display" bruger feltet %field som søgefelt, men feltet er ikke længere tilgængeligt. Se indstillingerne for entity-reference listeformatet.

en: <strong>Note:</strong> In 'Entity Reference' displays, all fields will be displayed inline unless an explicit selection of inline fields is made here.
da: <strong>Bemærk:</strong> I 'Entity Reference' displays bliver alle felter vist inline medmindre der foretages et eksplicit valg af felter her.

en: Select the field(s) that will be searched when using the autocomplete widget.
da: Vælg de felter som autocomplete widget skal søge i.

en: Convert all characters to US-ASCII
da: Konvertér alle tegn til US-ASCII

en: The specified CSS classes are syntactically incorrect.
da: De angivne CSS-klasser er syntaktisk forkerte.

en: Used in views
da: Bruges i views

en: Overview of plugins used in all views.
da: Oversigt over plugins som bruges i alle views.

en: Display "Access Denied"
da: Vis "adgang nægtet"

en: <p>The following tokens are available for this field. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.
    If you would like to have the characters '[' and ']' please use the html entity codes '%5B' or  '%5D' or they will get replaced with empty space.</p>
da: <p>De følgende tokens er tilgængelige for dette felt. Bemærk at pga. renderingsrækkefølgen kan du ikke benytte felter som kommer efter dette felt. Hvis du skal bruge et felt som ikke står her, må du ændre på rækkefølgen af dine felter.
    Hvis du vil bruge tegnene '[' og ']' skal du bruge HTML entiteterne '%5B' og '%5D', ellers bliver de erstattet med blanktegn.</p>

en: If "Custom", see the <a href="@url" target="_blank">PHP manual</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
da: Hvis du vælger "Brugerdefineret", bør du læse <a href="@url" target="_blank">target="_blank">PHP dokumentationen</a> om datoformater. Ellers skal du indtaste antallet af forskellige tidsenheder der skal vises (standardværdien er 2).

en: Timezone to be used for date output.
da: Tidszonen som bruges til dato-output.

en: - Default site/user timezone -
da: - Standard site/bruger-tidszone -

en: Enter mathematical expressions such as 2 + 2 or sqrt(5). You may assign variables and create mathematical functions and evaluate them. Use the ; to separate these. For example: f(x) = x + 2; f(2).
da: Indtast matematiske udtryk, som f.eks. 2 + 2 eller sqrt(5). Du kan tildele variable samt oprette og evaluere matematiske funktioner. Brug ; til at adskille dem. F.eks.: f(x) = x + 2; f(2).

en: Grouped filters allow a choice between predefined operator|value pairs.
da: Grupperede filtre gør det muligt at vælge mellem foruddefinerede nøgle|værdi-par.

en: Filter type to expose
da: Filter type at eksponere

en: Single filter
da: Enkelt filter

en: Grouped filters
da: Grupperede filtre

en: Remember exposed selection only for the selected user role(s). If you select no roles, the exposed data will never be stored.
da: Husk kun blotlagte valg for de valgte roller. Hvis du ikke vælger mindst én rolle vil de blotlagte data aldrig blive gemt.

en: The value is required if title for this item is defined.
da: Værdien er påkrævet hvis der er defineret en titel for dette element.

en: The title is required if value for this item is defined.
da: Titlen er påkrævet hvis der er defineret en værdi for dette element.

en: Select which kind of widget will be used to render the group of filters
da: Vælg hvilken type af widget der skal bruges til at vise filtergruppen.

en: grouped
da: grupperet

en: Choose fields to combine for filtering
da: Vælg felter som skal kombineres til brug ved filtrering

en: This filter doesn't work for very special field handlers.
da: Dette filter virker ikke med meget specielle field handlers.

en: You have to add some fields to be able to use this filter.
da: Du skal tilføje nogle felter for at kunne bruge dette filter.

en: @entity types
da: @entity-typer

en: Sort within each hierarchy level
da: Sortér indenfor hvert niveau af hierarkiet

en: Enable this to sort the items within each level of the hierarchy by weight and title.  Warning: this may produce a slow query.
da: Aktivér dette for at sortere elementerne i hvert niveau af hierarkien efter vægt og titel. Advarsel: Dette kan resultere i en langsom forespørgsel.

en: There is no lock on view %name to break.
da: Der er ingen lås at bryde på viewet %name.

en: This display has one or more validation errors; please review it.
da: Dette display har én eller flere valideringsfejl, kig det venligst igennem.

en: Bypass view validation
da: Tilsidesæt validering af view

en: Bypass the validation of plugins and handlers when importing this view.
da: Tilsidesæt valideringen af plugins og handlers under import af dette view.

en: &lt;Any&gt;
da: &lt;Enhver&gt;

en: There are no enabled views.
da: Der er ingen aktive views.

en: Display fields as RSS items.
da: Vis felter som RSS-elementer.

en: Book root from current node
da: Bogens rod fra det aktuelle indholdselement

en: The language the comment is in.
da: Sproget som kommentaren er skrevet på.

en: - No value -
da: - Ingen værdi -

en: Provide a simple link to the revision.
da: Vis et simpelt link til versionen.

en: The ID of the entity that is related to the file.
da: IDet på entiteten som er knyttet til filen.

en: The taxonomy vocabulary weight
da: Ordforrådets vægt

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" by the parent pid.
da: Filtrér resultaterne af "Taksonomi: Term" efter det overordnede pid.

en: The raw numeric user ID.
da: Det numeriske bruger-ID.

en: Unfiltered text
da: Ufiltreret tekst

en: Add unrestricted, custom text or markup. This is similar to the custom text field.
da: Tilføj brugerdefineret tekst eller markup. Svarer til det brugerdefinerede tekstfelt.

en: Combine fields filter
da: Kombinér felter filter

en: Combine two fields together and search by them.
da: Kombinér to felter og søg efter dem.

en: Column used for click sorting
da: Kolonne til brug for kliksortering

en: Use path alias instead of internal path.
da: Brug URL alias i stedet for intern sti.

en: Length of time in seconds raw query results should be cached.
da: Hvor lang tid resultatet af en forespørgsel skal caches, i sekunder.

en: Length of time in seconds rendered HTML output should be cached.
da: Hvor lang tid renderet HTML-output skal caches, i sekunder.

en: Custom time values must be numeric.
da: Brugerdefinerede tidsangivelser skal være numeriske.

en: Hide contextual links
da: Skjul kontekstuelle links

en: Change whether or not to display contextual links for this view.
da: Angiv hvorvidt kontekstuelle links skal vises for dette view.

en: Hide contextual links on this view.
da: Skjul kontekstuelle links på dette view.

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' section under advanced. You can override the url at the link display setting.
da: Tilføjer et "mere"-link til bunden af dette view, som linker til side-viewet. Hvis du har mere end ét side-view, peger linket på det display, som du angiver i sektionen "Link-visning" under de avancerede indstillinger. Du kan tilsidesætte URLen under indstillingerne for link-visningen.

en: Display 'more' link only if there is more content
da: Vis kun 'mere' link hvis der er mere indhold

en: Leave this unchecked to display the 'more' link even if there are no more items to display.
da: Lad dette stå tomt for at vise 'mere' linket selvom der ikke er mere indhold at vise.

en: Exposed filters in block displays require "Use AJAX" to be set to work correctly.
da: Blotlagte filtre i blok-displays kræver "Brug AJAX" for at virke korrekt.

en: Number of pager links visible
da: Antallet af synlige pager-links

en: Specify the number of links to pages to display in the pager.
da: Angiv antallet af links der skal vises i pageren.

en: A lists of labels for the controls in the pager
da: En liste af labels til links i pageren

en: Text for "first"-link
da: Tekst til "første"-linket

en: Text for "previous"-link
da: Tekst til "forrige"-linket

en: Text for "next"-link
da: Tekst til "næste"-link

en: Text for "last"-link
da: Tekst til "sidste"-link

en: This will prevent views from adding the base column to the distinct field. If this is not selected and the base column is a primary key, then a non-pure distinct will not function properly because the primary key is always unique.
da: Forhindrer views i at tilføje basiskolonnen til et distinct felt. Hvis dette ikke er markeret, og basiskolonnen er en primær nøgle, vil en non-pure distinct ikke fungere korrekt, fordi den primære nøgle altid er unik.

en: If set, these tags will be appended to the query and can be used to identify the query in a module. This can be helpful for altering queries.
da: Disse tags tilføjes til forespørgslen, og kan bruges til at identificere den i et modul. Dette kan være nyttigt ved modifikation af forespørgsler.

en: Standard derivation
da: Standardafvigelse

en: The query tags may only contain lower-case alphabetical characters and underscores.
da: Query tags må kun indeholde små bogstaver og understregninger.

en: The field that is going to be used as the RSS item pubDate for each row. It needs to be in RFC 2822 format.
da: Feltet der skal bruges som RSS pubDate for hver række. Skal være i RFC 2822 format.

en: GUID settings
da: Indstillinger for GUID

en: GUID field
da: GUID-felt

en: The globally unique identifier of the RSS item.
da: Den globale, unikke identifikator af RSS-elementet.

en: GUID is permalink
da: GUID er permalink

en: The RSS item GUID is a permalink.
da: RSS-elementets GUID er et permalink.

en: Add views row classes
da: Tilføj klasser på rækker

en: Add the default row classes like views-row-1 to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
da: Tilføj standard rækkeklasser som f.eks. views-row-1 til outputtet. Du kan bruge dette til hurtigt at reducere mængden af markup i outputtet men det betyder at det bliver mere besværligt at anvende CSS.

en: Add striping (odd/even), first/last row classes
da: Tilføj striping (lige/ulige) samt klasser på første/sidste rækker

en: Add css classes to the first and last line, as well as odd/even classes for striping.
da: Tilføj CSS-klasser til den første og sidste linje såvel som lige/ulige klasser til zebrastriber.

en: Force using fields
da: Gennemtving brug af felter

en: If neither the row nor the style plugin supports fields, this field allows to enable them, so you can for example use groupby.
da: Hvis hverken række- eller style-pluginnen understøtter felter, kan du bruge dette felt til at aktivere dem, så du for eksempel kan bruge groupby.

en: Browse available tokens.
da: Gennemse tilgængelige tokens.

en: Loading token browser...
da: Indlæser token-browser...

en: Missing library: @library
da: Manglende library: @library

en: Do not display links
da: Vis ikke links

en: The views entity selection mode requires a view.
da: Views entity selection mode kræver et view.

en: Icon menu
da: Ikonmenu

en: Search bar
da: Søgebjælke

en: User counts
da: Brugerantal

en: Account links
da: Konto-links

en: System tweaks
da: System-tilpasninger

en: - Select a forum -
da: - Vælg et forum -

en: Containers collapsed by default
da: Beholdere der er sammenklappede som udgangspunkt

en: Select containers which should be collapsed by default.
da: Vælg beholdere der skal være sammenklappede som udgangspunkt.
