Open Outreach (7.x-1.0-rc8) - en to jv translation catalogue (913 entries)

en: Home
jv: Joglo

en: User interface
jv: Polatan panganggo

en: Title
jv: Judul

en: Body
jv: Isi

en: Images
jv: Gambar

en: Previous
jv: Sakdurunge

en: Next
jv: Sakterusé

en: user
jv: panganggo

en: Pages
jv: Kaca

en: Save configuration
jv: Simpen konfigurasi

en: Reset to defaults
jv: Balékaké marang asliné

en: delete
jv: busak

en: Prefix
jv: Awalan

en: Suffix
jv: Akhiran

en: approve
jv: ditrima

en: Delete
jv: Busak

en: Submit
jv: Kirim

en: Operations
jv: Operasi

en: Content
jv: Konten

en: 1 post | @count posts
jv[0]: 1 kiriman
jv[1]: @count  kiriman

en: Value
jv: Biji

en: Email address
jv: Alamat Email

en: content
jv: kontén

en: Groups
jv: Grup

en: Group
jv: Kelompok

en: Type
jv: Tipe

en: Author
jv: Penulis

en: Replies
jv: Balesan

en: Last Post
jv: Kiriman pungkasan

en: Closed
jv: Ditutup

en: List
jv: Daftar

en: Subject
jv: Subyek

en: Actions
jv: Aksi

en: disabled
jv: mati

en: Confirm
jv: Konfirmasi

en: Cancel
jv: Batal

en: Remove
jv: Buwang

en: Description
jv: Katrangan

en: Language
jv: Basa

en: Read more
jv: Candhaké

en: more
jv: pepake

en: Enable
jv: Diuripna

en: Disable
jv: Dipaténi

en: Explanation or submission guidelines
jv: Katrangan utawa petunjuk pengiriman

en: Article
jv: Artikel

en: Disabled
jv: Mati

en: Enabled
jv: Urip

en: Administration
jv: Pengelolaan

en: footer
jv: bilah suku

en: Comments
jv: Komèntar

en: More
jv: Lengkapé

en: Action
jv: Aksi

en: Last updated
jv: Update terakhir

en: For
jv: Kanggo

en: new
jv: anyar

en: error
jv: salah

en: Tags
jv: Tautan

en: Block title
jv: Judhul blok

en: Taxonomy
jv: Taksonomi

en: Yes
jv: Ya

en: No
jv: Ora

en: Content types
jv: Tipe kontén

en: Home page
jv: Kaca ngarep

en: Categories
jv: Kategori

en: Version
jv: Versi

en: Go
jv: Nuju

en: view
jv: tampilan

en: updated
jv: wis diupdate

en: File
jv: Berkas

en: Tag
jv: Tautan

en: Advanced options
jv: Opsi lanjutan

en: Edit
jv: Sunting

en: Date
jv: Tanggal

en: Size
jv: Ukuran

en: Search
jv: Goléki

en: Reset
jv: Balékna

en: None
jv: Nihil

en: Display settings
jv: Sétingan Display

en: default
jv: gawan

en: This action cannot be undone.
jv: Aksi iki ora bisa dibalékna.

en: Number
jv: Angka

en: Message
jv: Pesen

en: Password
jv: Sandhi

en: Block settings
jv: Setelan blok

en: - None -
jv: - Nihil -

en: Weight
jv: Urutan

en: The configuration options have been saved.
jv: Opsi konfigurasi uwis disimpen

en: Variable
jv: Variabel

en: Link
jv: Tautan

en: Image
jv: Gambar

en: Container
jv: Kontainer

en: Types
jv: Tipe

en: Hierarchy
jv: Hirarki

en: Required
jv: Mbutuhaké

en: Parent
jv: Induk

en: Parents
jv: Baboné

en: Depth
jv: Jerone

en: none
jv: ora ana

en: Category
jv: Kategori

en: Settings
jv: Sétingan

en: Feed
jv: PAsokan

en: Name
jv: Jeneng

en: edit
jv: sunting

en: Go to previous page
jv: Kaca sakdurungé

en: up
jv: munggah

en: Go to parent page
jv: Kaca indhunge

en: Go to next page
jv: Kaca terusané

en: Import
jv: Ngimpor

en: Book
jv: Buku

en: Export
jv: Ngékspor

en: Taxonomy term
jv: Taksonomi tetembungan

en: General settings
jv: Sétingan umum

en: settings
jv: setelan

en: Node ID
jv: ID Node

en: header
jv: bilah ndhuwur

en: Label
jv: Judul

en: Preview
jv: Pratinjau

en: Save
jv: Simpen

en: Help
jv: Pitulungan

en: True
jv: Bener

en: False
jv: Salah

en: Default
jv: Gawan

en: Summary
jv: Rangkuman

en: Update
jv: Dianyari

en: Open
jv: Dibuka

en: Top
jv: Ndhuwur

en: Small
jv: Cilik

en: Large
jv: Gedhe

en: Core
jv: Inti

en: Icon
jv: Ikon

en: Add new
jv: Tambah anyar

en: Time
jv: Wektu

en: Views
jv: View

en: Access
jv: Akses

en: Add
jv: Tambah

en: View
jv: Tampilan

en: Vocabularies
jv: Kosakata

en: Modules
jv: Modul

en: Forum name
jv: Jeneng forum

en: Visible
jv: Kétok

en: Anchor
jv: Jangkar

en: Display
jv: Layar

en: Node type
jv: Tipe node

en: Advanced settings
jv: Sétingan lanjutan

en: results
jv: kasil

en: search
jv: goléki

en: Teaser
jv: Ringkesan

en: Updated
jv: Wis anyar

en: Text
jv: Teks

en: Theme
jv: Tema

en: theme
jv: téma

en: Keywords
jv: tembung kunci

en: Statistics
jv: Statistik

en: Advanced search
jv: Golékan mahir

en: You are not authorized to access this page.
jv: Sampéyan ora diidinaké ngakses kaca iki.

en: Unknown
jv: Ora dikenal

en: Attachment
jv: Sisipan

en: Upload
jv: Unggah

en: Picture
jv: Gambar

en: type
jv: tipe

en: Mail
jv: Surat

en: Before
jv: Sadurunge

en: After
jv: Sawise

en: Promoted
jv: Promosikna

en: User
jv: Panganggo

en: Content type
jv: Tipe kontén

en: action
jv: aksi

en: Continue
jv: Lanjutna

en: Configure
jv: Konfigurasi

en: file
jv: berkas

en: User ID
jv: ID panganggo

en: Error
jv: Salah

en: Options
jv: opsi

en: Contact
jv: Kontak

en: Created
jv: Digawé

en: Sent email to %recipient
jv: Kirimana email marang %recipient

en: Unable to send email to %recipient
jv: Ora bisa ngirim email marang %recipient

en: The subject of the message.
jv: Judhulé surat.

en: Number of columns
jv: Cacahe kolom

en: Separator
jv: Watesan

en: Exclude
jv: Kejaba

en: Horizontal
jv: Horisontal

en: Vertical
jv: Vertikal

en: Are you sure you want to delete %title?
jv: Sampéyan yakin arep mbusak %title?

en: Update options
jv: Opsi paling anyar

en: All
jv: Kabèh

en: Access log
jv: Log akses

en: Active
jv: Aktif

en: Done
jv: Rampung

en: Last post
jv: Kiriman terakhir

en: Access denied
jv: Akses ditolak

en: Year
jv: Tahun

en: Date format
jv: Format tanggal

en: Add content
jv: Nambah kontén

en: Page title
jv: Judhul kaca

en: Block
jv: Blok

en: Override title
jv: Tumpuki judhul

en: CSS class
jv: Klas CSS

en: Display links
jv: Tudhuhna pranala

en: Page
jv: Kaca

en: Pager ID
jv: ID Pager

en: Bottom
jv: Ngisor

en: 1 hour | @count hours
jv[0]: Sejam
jv[1]: @count jam

en: 1 day | @count days
jv[0]: Sedina
jv[1]: @count dina

en: Taxonomy terms
jv: Tetembungan taksonomi

en: Breadcrumb
jv: Bilah papan

en: Site name
jv: Jeneng Situs

en: Site slogan
jv: Sesanti situs

en: Module
jv: Modul

en: Never
jv: Ora tahu

en: Left sidebar
jv: Sidebar kiwa

en: Right sidebar
jv: Sidebar tengen

en: Selected
jv: Kepilih

en: Menu link
jv: Tautan menu

en: Aggregator category
jv: Kategori agregator

en: Aggregator feed
jv: Pasokan agregator

en: Aggregator item
jv: Item agregator

en: Custom
jv: Kostum

en: Roles
jv: Paraga

en: Revision ID
jv: ID revisi

en: Comment
jv: Komèntar

en: Comment ID
jv: ID Komèntar

en: Hostname
jv: Jeneng Host

en: Score
jv: Skor

en: Published
jv: Ditampilna

en: Signature
jv: Tapak asma

en: Filter
jv: Saring

en: Location
jv: Lokasi

en: Locale
jv: Lokal

en: Promoted to front page
jv: Promosikna nang kaca ngarep

en: Sticky at top of lists
jv: Dipacak nang daftar pucuk

en: Log message
jv: Pesen log

en: Poll duration
jv: Suwéné poling

en: Poll votes
jv: Milih Poling

en: Session ID
jv: ID sesi

en: File ID
jv: ID berkas

en: File name
jv: Jeneng berkas

en: File size
jv: Ukuran berkas

en: Vocabulary
jv: Vokabulari

en: Vocabulary ID
jv: ID vokabulari

en: Term ID
jv: ID tetembungan

en: Term name
jv: Jeneng term

en: Last access
jv: Aksés terakhir

en: Last login
jv: Login terakhir

en: Field name
jv: Jeneng field

en: Fields
jv: Field

en: Widget type
jv: Jinisé piranti

en: Contains
jv: Ngandhut

en: Does not contain
jv: Ora ngandhut

en: Is less than
jv: Kurang saka

en: Is less than or equal to
jv: Kurang saka utawa pada karo

en: Is equal to
jv: Pada karo

en: Is greater than or equal to
jv: Luwih saka utawa padha karo

en: Is greater than
jv: Luwih saka

en: Is not equal to
jv: Ora padha karo

en: Average
jv: Rerata

en: Count
jv: Jumlah

en: Overridden
jv: Ditumpuk

en: Warning
jv: Weling

en: Items
jv: Item

en: Last update
jv: Update mutakhir

en: %time ago
jv: %time kepengker

en: Nodes
jv: Node

en: Authored by
jv: Ditulis dening

en: Advanced
jv: Mahir

en: Sort order
jv: Prentah urutan

en: Up
jv: Munggah

en: Width
jv: Ambané

en: Height
jv: Dhuwuré

en: This field is required.
jv: Kotak isian iki dibutuhna.

en: Maximum
jv: Maksimal

en: Scale
jv: Skala

en: Medium
jv: Sedheng

en: Sortable
jv: Bisa diurutake

en: Caching
jv: Tembolok

en: Month
jv: Wulan

en: Unlimited
jv: Ora ana batesé

en: Current
jv: Saiki

en: Send
jv: Kirim

en: Desc
jv: Urut Mundur

en: Owner
jv: Sing duwé

en: Add a role to the selected users
jv: Tambahana paraga marang panganggo sing kepilih

en: General
jv: Umum

en: Example
jv: Contoné

en: Method
jv: Metode

en: Recent posts
jv: Kiriman pungkasan

en: Recent posts for %1
jv: Kiriman pungkasan kanggo %1

en: Day
jv: Dina

en: Table
jv: Tabel

en: !time ago
jv: !time kepungkur

en: Other
jv: Liyane

en: Align
jv: Rata

en: Background color
jv: Warna Background

en: Text color
jv: Warna téks

en: Navigation
jv: Navigasi

en: Basic
jv: Dasar

en: List type
jv: Daftar tipe

en: Role
jv: Paraga

en: Select all
jv: Pilih kabeh

en: User login
jv: Login panganggo

en: Link text
jv: Teks pranala

en: Add new comment
jv: Tambah komèntar anyar

en: String
jv: Tembung

en: Case
jv: Kasus

en: Users
jv: Panganggo

en: Not installed
jv: Ora dipasang

en: Referrer
jv: Dirujuk nang

en: Exists
jv: Ana

en: Both
jv: Karone

en: Maximum length
jv: Dawa maksimal

en: Save changes
jv: Simpenana perubahané

en: Argument
jv: Argumen

en: Anonymous
jv: Jeneng ora dikenal

en: <All>
jv: <Kabeh>

en: Down
jv: Mudhun

en: Optional
jv: Ora kudu

en: Order
jv: Urutan

en: Recent comments
jv: Daftar Komèntar anyar

en: IP Address
jv: Alamat IP

en: Preformatted
jv: Pra format

en: Profile
jv: Profil

en: Visibility settings
jv: Sétingan sing diketokné

en: Term description
jv: Katrangan tetembungan

en: Save settings
jv: Nyimpen setingan

en: Operation
jv: Operasi

en: reply
jv: mbalesi

en: Unsupported database.
jv: Database ora dikenal

en: You have to specify a valid date.
jv: Sampéyan kudu temtokaké tanggal sing bener.

en: 1 new | @count new
jv[0]: 1 anyar
jv[1]: @count anyar

en: Default language
jv: Basa gawan asliné

en: American Samoa
jv: Samoa Amerika

en: Size of textfield
jv: Ukuran field téks

en: Authoring information
jv: Katrangan panulisan

en: Authored on
jv: Ditulis nang

en: Leave blank for %anonymous.
jv: Kosongna waé kanggo @anonymous.

en: Hidden
jv: Umpetan

en: Forum statistics
jv: Statistik forum

en: Show
jv: Ketokna

en: Key
jv: Kunci

en: Allowed HTML tags
jv: Tag HTML sing diidinaké

en: ‹ previous
jv: ‹ sakdurungé

en: next ›
jv: sakwisé ›

en: No items selected.
jv: Ora ana item kapilih.

en: The update has been performed.
jv: Update uwis dilakoaké.

en: Full text
jv: Teks lengkap

en: published
jv: ditampilna

en: The changes have been saved.
jv: Owah-owahan uwis disimpen.

en: Refine
jv: Alusana

en: Undo
jv: Balékna

en: Search results
jv: Kasilé golékan

en: Your search yielded no results
jv: Panggolékan Sampéyan ora ana kasilé

en: Please enter some keywords.
jv: Isekna keyword

en: Front page
jv: Kaca Ngajeng

en: Request new password
jv: Njaluk tembung sandhi anyar

en: Deleted
jv: Dibusak

en: Languages
jv: Basa-basa

en: Topics
jv: Topik-topik

en: Add file
jv: Nambah file

en: Publishing options
jv: Opsi penerbitan

en: Minimum width
jv: Amba minimal

en: Code length
jv: Dawane kode

en: Font size
jv: Ukuran huruf

en: Spam control
jv: Pengawas Spam

en: Characters to use in the code
jv: Karakter sing dienggo nang kode

en: The list of characters to use should not contain spaces.
jv: Daftar karakter sing dienggo ora ken

en: Math question
jv: Pitakonan Matematik

en: For language %lang_name (code %lang_code)
jv: Kanggo bahasa %lang_name (kode %lang_code)

en: Configure block
jv: Konfigurasi Blok

en: Period
jv: Periode

en: Select list
jv: Daftar pilih

en: Text field
jv: Field téks

en: Long
jv: Dawa

en: Short
jv: Cendhek

en: Posts
jv: Kiriman

en: Workflow
jv: Alur kerja

en: Revert
jv: Balékna

en: Empty
jv: Kosong

en: Greater than
jv: Luwih saka

en: Less than
jv: Kurang saka

en: any
jv: sembarang

en: Log out
jv: Metu log

en: The settings have not been saved because of the errors.
jv: Pengaturan iki durung disimpen sebab ésih ana kesalahané.

en: Left
jv: Kiwa

en: Right
jv: Tengen

en: Create new account
jv: Gawé akun anyar

en: Fade
jv: Bureng

en: Slide
jv: Geser

en: People
jv: Pawongan

en: warning
jv: weling

en: No statistics available.
jv: Ora ana data statistik sing cumawis.

en: Blocked
jv: Ditolak

en: Results
jv: Kasilé

en: open
jv: mbukak

en: Parent term
jv: Induk tetembungan

en: Parent terms
jv: Indhung tetembungan

en: change
jv: ganti

en: Forums
jv: Forum

en: revert
jv: balékna

en: Mark all topics read
jv: Tandhani kabeh topik uwis kewaca

en: Mark all forums read
jv: Tandhani kabeh forum uwis kewaca

en: Permissions
jv: Kawenangan

en: Your settings have been saved.
jv: Sétinganmu uwis disimpen.

en: Installed
jv: Dipasang

en: Date created
jv: Tanggal digawé

en: Standard
jv: Standar

en: Not published
jv: Ora ditampilna

en: Menu settings
jv: Sétingan menu

en: Color scheme
jv: Warna skema

en: Blue Lagoon
jv: Lagoon Biru

en: Unformatted
jv: Tanpa formatan

en: Allowed file extensions
jv: Ekstensi file sing diidinaké

en: New comments
jv: Komèntar anyar

en: image
jv: gambar

en: Themes
jv: Téma

en: not published
jv: ora ditampilna

en: Sticky
jv: Pucuk

en: You are here
jv: Sampéyan nang kene

en: Default options
jv: Opsi gawan

en: Processing
jv: Lagi proses

en: disable
jv: mati

en: Default value
jv: Nilai gawan

en: Timezone
jv: Zona wektu

en: low
jv: sethithik

en: medium
jv: sedeng

en: high
jv: ak

en: Slogan
jv: Sesanti

en: Reason
jv: Alesan

en: Display on separate page
jv: Tampilna nang kaca sing beda/misah

en: Add CAPTCHA administration links to forms
jv: Tambahana link kanggo ngatur CAPTCHA nang form

en: administer CAPTCHA settings
jv: pengelola setingan CAPTCHA

en: Challenge description
jv: Katrangan challenge

en: Always add a challenge.
jv: Kudu ditambahi kesempatan

en: Log wrong responses
jv: Log respon sing salah

en: The CAPTCHA settings were saved.
jv: Setingan CAPTCHA wis disimpen.

en: The Drupal form_id of the form to add the CAPTCHA to.
jv: Jeneng form_id Drupal kanggo ditambahi CAPTCHA nang.

en: Challenge type
jv: Jenis kesempatan

en: The CAPTCHA type to use for this form
jv: Jenis CAPTCHA kanggo form iki

en: Illegal form_id
jv: form_id ora bener

en: Saved CAPTCHA point settings.
jv: Simpen setingan CAPTCHA titik.

en: Are you sure you want to delete the CAPTCHA for form_id %form_id?
jv: Sampeyan yakin arep mbusek CAPTCHA sing nang form_id %form_id?

en: Are you sure you want to disable the CAPTCHA for form_id %form_id?
jv: Sampéyan yakin arep maténi CAPTCHA sing nang form_id %form_id

en: Deleted CAPTCHA for form %form_id.
jv: Mbusek CAPTCHA sing nang form %form_id.

en: Disabled CAPTCHA for form %form_id.
jv: Maténi CAPTCHA sing nang form %form_id

en: 10 more examples of this challenge.
jv: 10 conto manéh kanggo chalengge iki.

en: "CAPTCHA" is an acronym for "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart". It is typically a challenge-response test to determine whether the user is human. The CAPTCHA module is a tool to fight automated submission by malicious users (spamming) of for example comments forms, user registration forms, guestbook forms, etc. You can extend the desired forms with an additional challenge, which should be easy for a human to solve correctly, but hard enough to keep automated scripts and spam bots out.
jv: CAPTCHA kuwi singkatan seka "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart". Kagunaane kanggo nguji respon pengetikan komputer kanggo ndeteksi nek kuwi menungsa asli. Modul CAPTCHA kuwi perlengkapan kanggo nglawan kiriman otomatis seka user sing mbebayani (spamming) contone kiriman form komentar, form pendaftaran anggota, buku tamu lan liya-liyane. Sampeyan isa nambahi form nganggo tambahan challenge sing gampang diwaca menungsa nanging angel kanggone script utawa spam otomatis.

en: Location of comment submission form
jv: Lokasi kanggo form pengisian komentar

en: CAPTCHA is a trademark of Carnegie Mellon University.
jv: CAPTCHA iki gawéyané Carnegie Mellon University.

en: skip CAPTCHA
jv: liwati CAPTCHA

en: This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
jv: Pitakonan iki kanggo nguji nék sampeyan kuwi pengunjung menungsa lan njagani seka kiriman spam mesin otomatis.

en: Untrusted users will see a CAPTCHA here (!settings).
jv: User sing ora dipercaya arep weruh CAPTCHA nang kene (!settings).

en: general CAPTCHA settings
jv: Sétingan umum CAPTCHA

en: Enabled challenge
jv: Uripna challenge

en: Place a CAPTCHA here for untrusted users.
jv: Séléhna CAPTCHA nang kéné kanggo user sing ora dipercaya.

en: The answer you entered for the CAPTCHA was not correct.
jv: Jawaban CAPTCHA sing sampeyan tulis Ora Bener.

en: Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.
jv: Jawaben rumus matematik sederhana iki lan tulis hasil

en: Administer how and where CAPTCHAs are used.
jv: Pengaturan kanggo CAPTCHA sing digunaake.

en: Examples
jv: Contoné

en: You can now <a href="!captcha_admin">configure the CAPTCHA module</a> for your site.
jv: Sampéyan saiki <a href="!captcha_admin"> sing ngelola modul CAPTCHA  </a> kanggo situs sampeyan.

en: Base CAPTCHA module for adding challenges to arbitrary forms.
jv: Modul CAPTCHA dasar kanggo nambahi challenge seka form sing owah-owah terus.

en: Code settings
jv: Setingan Kode

en: Font settings
jv: S

en: tiny
jv: tipis

en: small
jv: cilik

en: large
jv: gedh

en: Character spacing
jv: Amban

en: Enter the hexadecimal code for the text color (e.g. #000 or #004283).
jv: Isikn

en: Additional variation of text color
jv: Tambah

en: moderate
jv: sedeng

en: very high
jv: dhuwur banget

en: Distortion and noise
jv: distorsi lan gangguan

en: Distortion level
jv: tingkatane distorsi

en: Set the degree of wave distortion in the image.
jv: Aturana gedhene ombak distorsi sing nang gambar.

en: Smooth distortion
jv: distorsi alus

en: This option adds randomly colored point noise.
jv: Opsi iki nambahi titik warna acak nang noise

en: Add line noise
jv: Tambahi garis noise

en: Noise level
jv: Tingkatan noise

en: Background color is not a valid hexadecimal color value.
jv: Kode Warna background dudu angka hexadecimal sing bener.

en: Text color is not a valid hexadecimal color value.
jv: Kode Warna teks dudu angka hexadecimal sing bener.

en: Image CAPTCHA
jv: CAPTCHA gambar

en: What code is in the image?
jv: Apa kode sing nang gambar?

en: Provides an image based CAPTCHA.
jv: Nyediakn

en: Enter the terms you wish to search for.
jv: Ketikna tetembungan sing arep digoléki.

en: Blocks
jv: Blok

en: Show block for specific roles
jv: Tudhuhna blok kanggo paraga iki

en: Show block on specific pages
jv: Tudhuhna blok nang kaca sing ditentokna iki

en: Menus
jv: Menu

en: Above
jv: Ndhuwur

en: @min and @max
jv: @min lan @max

en: Add another item
jv: Tambah item liyané

en: Used in
jv: Digunakaké nang

en: The update has encountered an error.
jv: Proses nganyari ngalami kesalahan.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
jv[0]: 1 item sukses diproses:
jv[1]: @count item sukses diproses:

en: Decimal
jv: Desimal

en: Float
jv: Pecahan

en: Precision
jv: Ketepatan

en: Single on/off checkbox
jv: Kotak cénthang on/off tunggal

en: Permalink
jv: Tautan jejeg

en: Permission
jv: Kawenangan

en: Hide
jv: Umpetaké

en: file system
jv: sistim berkas

en: Profiles
jv: Profil

en: Hot topic threshold
jv: Wates topik gayeng

en: URL path settings
jv: Sétingan URL path

en: Space
jv: Spasi

en: Language neutral
jv: Basa netral

en: <Any>
jv: <Sembarang>

en: « first
jv: « pertama

en: last »
jv: terakhir »

en: Resize
jv: Ngubah ukuran

en: Loading
jv: Ngemot

en: Show only items where
jv: Tampilna item iki yén

en: @type: updated %title.
jv: @type: diubah %title.

en: Error saving user account.
jv: Gagal nyimpen akun panganggo.

en: Aggregator
jv: Pengepul

en: Context
jv: Konték

en: Book navigation
jv: Navigasi buku

en: Sort
jv: Urutna

en: Taxonomy vocabulary
jv: Taksonomi vokabulari

en: 1 year | @count years
jv[0]: 1 tahun
jv[1]: @count tahun

en: 1 week | @count weeks
jv[0]: 1 minggu
jv[1]: @count minggu

en: 1 min | @count min
jv[0]: 1 mnt
jv[1]: @count mnt

en: 1 sec | @count sec
jv[0]: 1 dtk
jv[1]: @count dtk

en: Greek
jv: Yunani

en: Machine name
jv: Jeneng mesin

en: Print
jv: Cétak

en: Locked
jv: Dikunci

en: Joined
jv: Nggabung

en: Any
jv: Sembarang

en: Node count
jv: Jumlah node

en: Skip to main content
jv: Liwati nang kontén utama

en: Edit forum
jv: Sunting forum

en: Default order
jv: Préntah gawan

en: Containing any of the words
jv: Isiné sembarang tembung

en: Containing the phrase
jv: Isiné wanda

en: Containing none of the words
jv: Ora ana isiné tetembungan

en: Number of views
jv: Jumlah sing nonton

en: Or
jv: Utawa

en: About
jv: Ngenani

en: Default theme
jv: téma gawan

en: sort by @s
jv: urutaké karo @s

en: !title<br />by !author<br />@date_posted
jv: !title<br />dening !author<br />@date_posted

en: !title<br />by !author<br />@time ago
jv: !title<br />dening !author<br />@time kepengker

en: by !author<br />@date_posted
jv: dening !author<br />@date_posted

en: by !author<br />@time ago
jv: dening  !author<br />@time kepengker

en: Text to display
jv: Teks sing ditampilna

en: New posts
jv: Kiriman anyar

en: Create @name
jv: Gawé @name

en: @type %title has been deleted.
jv: @type %title uwis dibusak.

en: Not enabled
jv: Ora bisa

en: Effect
jv: Efék

en: Error message
jv: Pesen kesalahan

en: User account
jv: Akun panganggo

en: Acronym
jv: Singkatan

en: 1 month | @count months
jv[0]: sewulan
jv[1]: @count wulan

en: Add salt and pepper noise
jv: Tambah

en: Custom format
jv: Format kostum

en: Relations
jv: Relasi

en: No content available.
jv: Ora ana kontén sing cumawis.

en: Run cron
jv: Nglakokaké cron

en: Warning message
jv: Welingan

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
jv: file %file ora bisa disimpen, merga ana kesalahan sing ora di ngerteni.

en: The specified file %name could not be uploaded.
jv: File %name ora bisa diunggah.

en: IP address
jv: Alamat IP

en: Maximum width
jv: Amba maksimum

en: Secondary tabs
jv: Tab sékundér

en: First sidebar
jv: Sidebar pertama

en: Decimal point
jv: Titik desimal

en: Book outline
jv: Cengkorongan buku

en: Revision information
jv: Katrangan revisi

en: Comma
jv: Koma

en: User picture preset
jv: Gunakna preset foto

en: Dashboard
jv: Dasbor

en: The size of the file.
jv: Ukuran berkas.

en: The MIME type of the file.
jv: Tipe MIME berkas.

en: @type %title has been updated.
jv: @type %title uwis dianyari.

en: Main menu
jv: Menu utama

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
jv: Panganggo %name nggunakna pranala mlebu log sepisanan nang %timestamp.

en: New user: %name (%email).
jv: Panganggo anyar: %name (%email).

en: Username or e-mail address
jv: Jeneng panganggo utawa alamat e-mail

en: No fields available.
jv: Ora ana field sing cumawis.

en: No alias
jv: Tanpa alias

en: Abbreviation
jv: Singkatan

en: Inserted
jv: Disisipaké

en: Broken/missing handler
jv: Handler rusak/ilang

en: - Any -
jv: - Sembarang -

en: Feed ID
jv: ID Feed

en: The title of the comment.
jv: Judhul komèntar.

en: Comment count
jv: Jumlah komèntar

en: The title of the node.
jv: Judhul node.

en: The date the node was posted.
jv: Tanggal node nalika dikirim.

en: Poll
jv: Poling

en: Views today
jv: Tampilan dina iki

en: contact
jv: kontak

en: Display even if view has no result
jv: Tudhuhna saknajan ora ana hasilé

en: @current of @max
jv: @current saka @max

en: - All -
jv: - Kabeh -

en: Machine-readable name
jv: Jeneng gampangé-mesin

en: Recent blog posts
jv: Kiriman blog pungkasan

en: Who's new
jv: Panganggo anyar

en: Contact form
jv: Formulir kontak

en: Advanced forum style
jv: Gagrag advanced forum

en: Forum and topic lists
jv: Forum lan daftar topik

en: Post reply
jv: Ngirim balesan

en: Last Page
jv: Kaca Pungkasan

en: Configure Advanced Forum with these settings.
jv: Ngonfigurasi Advanced Forum nganggo setelan iki.

en: Enables the look and feel of other popular forum software.
jv: Uripana kanggo ngrasakaké perangkat alus forum sing populer liyane.

en: What's Going On?
jv: Ana apa ya?

en: Topics: !topics, Posts: !posts, Users: !users
jv: Topik: !topics, Kiriman: !posts, Panganggo: !users

en: Vietnamese
jv: Vietnam

en: No blocks in this region
jv: Ora ana blok nang region iki

en: View recent blog entries
jv: Ndeleng blog entri paling anyar

en: Read !username's latest blog entries.
jv: Maca blog entri paling anyar saka !username.

en: !username's blog
jv: Bloggé !username

en: Header top
jv: Header ndhuwur

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
jv: Basa gawan akun kanggo e-mail, lan basa pigunan kanggo tampilan situs.

en: Submission form settings
jv: Setèlan form pengisian.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
jv: Jeneng kewaca-mesin kudu nggunakna huruf cilik, angka lan garis ngisor.

en: An error occurred and processing did not complete.
jv: Ditemokaké kaluputan lan prosese ora lengkap.

en: Supports configurable user profiles.
jv: Ndukung profil panganggo sing bisa diowahi dhéwé.

en: Search form
jv: Form panggolèkan

en: Popular content
jv: Konten populer

en: Date and time
jv: Tanggal lan wektu

en: Content translation
jv: Terjemahan kontén

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
jv: Petunjuk sing lengkap uwis dikirim nang alamat e-mail Sampéyan.

en: Allow CAPTCHAs and CAPTCHA administration links on administrative pages
jv: Idinna CAPTCHA lan tautan administrasi CAPTCHA nang kaca administrasi

en: Add a description to the CAPTCHA
jv: Tambahna katrangan nang CAPTCHA

en: CAPTCHA description
jv: Katrangan CAPTCHA

en: Default CAPTCHA validation
jv: Validasi CAPTCHA baku

en: Added CAPTCHA point.
jv: Tambahna CAPTCHA titik.

en: Reset of CAPTCHA description for language %language.
jv: Reset katrangan CAPTCHA kanggo basa %language

en: Reset of CAPTCHA description.
jv: Reset katrangan CAPTCHA.

en: CAPTCHA: challenge "@type" enabled
jv: CAPTCHA: challenge "@type" wis urip

en: Already 1 blocked form submission | Already @count blocked form submissions
jv[0]: Wis nolak 1 kiriman form
jv[1]: Wis nolak  @count kiriman form

en: CAPTCHA point administration
jv: Pengaturan CAPTCHA titik

en: extra large
jv: gedhe banget

en: tight
jv: d

en: Item ID
jv: ID Item

en: Text format
jv: Format téks

en: No new
jv: Ora ana sing anyar

en: New @node_type
jv: @node_type Anyar

en: <a href="@login">Login</a> to post new content in forum.
jv: <a href="@login">Mlebu log</a> kanggo ngirim konten anyar nang forum.

en: View topic
jv: Nonton topik

en: Topic Icon
jv: Ikon topik

en: Icon that shows new posts, hot, sticky, locked, etc.
jv: Ikon kanggo nudhuhake kiriman anyar, gayeng, pucuk, dikunci, lsp.

en: Topic Pager
jv: Pager topik

en: Small pager for individual topics.
jv: Pager cilik kanggo topik pribadhi.

en: Forum topic list
jv: Daftar forum topik

en: Total pages shown
jv: Cacahe kaca sing ditudhuhake

en: Source of forum ID
jv: Sumbere ID forum

en: Blue Lagoon Stacked
jv: Lagoon Biru Numpuk

en: Subforums
jv: Sub forum

en: No new posts
jv: Ora ana kiriman anyar

en: Hot topic with new posts
jv: Topik gayeng karo kiriman anyar

en: Hot topic without new posts
jv: Topik gayeng tanpa kiriman anyar

en: Sticky topic
jv: Topic netep.

en: Locked topic
jv: Topik dikunci

en: Sticky:
jv: Pucuk:

en: Naked Stacked
jv: Naked Numpuk

en: The name of the site.
jv: Jeneng situs.

en: Add, edit and remove overridden system pages and user defined pages from the system.
jv: Nambah, Nyunting lan mbuwangi kaca-kaca sistim sing numpuk lan uga kaca-kaca gawéyan panganggo saka sistim.

en: Region settings
jv: Ngatur region

en: Forum ID
jv: ID Forum

en: Content type name
jv: Jeneng tipe konten

en: Image field
jv: Field gambar

en: manage fields
jv: Natani field

en: %name must be a positive integer.
jv: %name must be a positive integer.udu wilangan bulat positif.

en: Page top
jv: Kaca ndhuwur

en: Page bottom
jv: Kaca ngisor

en: Hello <strong>@username</strong>
jv: Sugeng rawuh <strong>@username</strong>

en: Show shortcuts
jv: Tudhuhna sidhatané

en: Sidebar first
jv: Sidebar pertama

en: Color and image settings
jv: Setingan warna lan gambar

en: PNG with transparent background
jv: PNG nganggo background transparan

en: @level - no distortion
jv: @level - ora ana distorsi

en: @level - low
jv: @level - endh

en: @level - medium
jv: @level - sedeng

en: @level - high
jv: @level - dhuwur

en: This permission is inherited from the authenticated user role.
jv: Kawenangan iki turunan saka panganggo paraga kedaftar.

en: @argument title
jv: judhul @argument

en: @argument input
jv: input @argument

en: Libraries
jv: Pustaka

en: Submitted by !username on !datetime
jv: Dikirim !username ing !datetime

en: Style all comments like forum replies.
jv: Dandani kabeh komentar kaya balesane forum.

en: Forum: container
jv: Forum: kontainer

en: Pass if forum is a container
jv: Liwati yen forum iki kontainer

en: Pass if forum is not a container
jv: Liwati yen forum iki dudu kontainer

en: @id1 @comp a forum container
jv: @id1 @comp iki forum kontainer

en: @identifier is any forum
jv: @identifier yaiku sembarang kontainer

en: @identifier is "@tids" | @identifier is one of "@tids"
jv[0]: @identifier salah sijining "@tids"
jv[1]: @identifier yaiku "@tids"

en: Forum legend
jv: Legenda Forum

en: "@s" legend
jv: legenda "@s"

en: Forum list
jv: Daftar Forum

en: A list of forums for the forum.
jv: Daftar forum kanggo.

en: Administer forums
jv: Ngelola forum

en: Add, delete or modify forums
jv: Nambah, Mbusak utawa ngowahi forum

en: Modify this forum
jv: Ngowahi forum iki

en: "@s" forum list
jv: daftar forum "@s"

en: Most active forum poster
jv: Pengirim forum paling aktif

en: A block with information about the most active forum poster.
jv: Blok isine informasi ngenani pengirim forum paling aktif.

en: Most active poster in @forum
jv: Pengirim paling aktif nang @forum

en: Most active poster
jv: Pengirim paling aktif

en: More posts
jv: Kiriman pepake

en: In the last day
jv: Nang sedina pungkasan

en: In the last week
jv: Nang seminggu pungkasan

en: In the last month
jv: Nang sasi pungkasan

en: In the last quarter
jv: Nang seprapat pungkasan

en: In the last year
jv: Nang setahun pungkasan

en: Ever
jv: Tau

en: Select what period you want to search for the most active poster.
jv: Pilihana wektu periode kanggo nggoleki pengirim paling aktif.

en: Allow all roles
jv: Ngidinaké kabeh paraga

en: Exclude role
jv: Kejaba paraga

en: Choose a role that will be excluded from being an active poster.
jv: Pilihana paraga sing bakal dimetokaké saka pengirim aktif.

en: Exclude UID 1
jv: Kejaba UID 1

en: If checked the super user will not be a possible most active poster.
jv: Yèn dicèntang panganggo super bakal ora bisa dadi pengirim paling aktif.

en: "@s" most active poster
jv: pengirim paling aktif "@s"

en: Forum search
jv: Nggoleki forum

en: The forum search widget.
jv: Piranti panggolekan forum.

en: "@s" search
jv: Nggoleki "@s"

en: The forum statistics widget.
jv: Piranti forum statistik.

en: "@s" statistics
jv: Statistik "@s"

en: The forum topic_legend widget.
jv: Piranti forum topic_legend.

en: "@s" topic legend
jv: legenda topik "@s"

en: The list of all topics for a forum.
jv: Daftar semua topik forum.

en: Show sort form
jv: Tudhuhana urutan forum

en: If checked the sort form will appear at the top of the table. Uncheck this if you wish it to appear in a separate pane.
jv: Yèn dicèntang urutan forum bakal ketok nang ndhuwur tabel. Aja dicèntang yen sampéyan kepengin nampilake nang panel sing kepisah.

en: "@s" topic list
jv: daftar topik "@s"

en: Forum topic list sort widget
jv: Piranti pangurutan daftar topik forum

en: "@s" topic list sort widget
jv: Piranti pangurutan daftar topik "@s"

en: A single forum object.
jv: Forum object tunggal.

en: Forum page
jv: Kaca forum

en: Cloudless Day Stacked
jv: Cloudless Day Numpuk

en: Private files
jv: Berkas pribadi

en: Not restricted
jv: Ora aman

en: The unique ID of the comment.
jv: ID unik komèntar.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
jv: Alamat IP komputer duwéké pengirim komèntar.

en: The name left by the comment author.
jv: Jeneng sing ditulisaké dening penulis komèntar.

en: The email address left by the comment author.
jv: Alamat e-mail sing ditulisaké dening penulis komèntar.

en: The home page URL left by the comment author.
jv: Alamat laman situs sing ditulisaké dening penulis komèntar.

en: The URL of the comment.
jv: Alamat URL komèntar.

en: Edit URL
jv: Sunting URL

en: The URL of the comment's edit page.
jv: Alamat URL kaca nyunting komèntar.

en: The date the comment was posted.
jv: Tanggal pengiriman komèntar.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
jv: Indhunge komèntar, yén guneman komèntare aktif.

en: The node the comment was posted to.
jv: Node sing dikirimi komèntar .

en: The number of comments posted on a node.
jv: Gunggunge komèntar sing dikirim nang node.

en: New comment count
jv: Jumlah komèntar anyar

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
jv: Gunggunge komèntar sing dikirim nang node saka pamirsa pungkasan nonton.

en: The type of the node.
jv: Tipene node.

en: The language the node is written in.
jv: Basané node nalika ditulis.

en: The URL of the node.
jv: Alamat URL node.

en: The URL of the node's edit page.
jv: Alamat URL kaca sunting node.

en: Date changed
jv: Tanggal owahi

en: The date the node was most recently updated.
jv: Tanggal node sing paling sering dianyari.

en: The author of the node.
jv: Penulis node.

en: Poll winner
jv: Pemenang poling

en: The winning poll answer.
jv: Jawaban pemenang poling.

en: Poll winner votes
jv: Pilihan pemenang poling

en: The number of votes received by the winning poll answer.
jv: Jumlah pilihan sing diterima dening jawaban pemenang poling.

en: Poll winner percent
jv: Persentase pemenang poling

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
jv: Persentase pilihan sing diterima dening jawaban pemenang poling.

en: The number of visitors who have read the node.
jv: Jumlah dhayoh sing uwis maca node.

en: The number of visitors who have read the node today.
jv: Jumlah pengunjung sing maca node dina iki.

en: Last view
jv: Nonton pungkasan

en: The date on which a visitor last read the node.
jv: Tanggal nalika tamu terakhir maca node.

en: The slogan of the site.
jv: Sesanti situs.

en: The administrative email address for the site.
jv: Alamat email administrasi situs.

en: The URL of the site's front page.
jv: URL kaca ngarep situs.

en: Login page
jv: Kaca login

en: The URL of the site's login page.
jv: URL kaca login situs

en: The unique ID of the uploaded file.
jv: ID unik berkas unggahan.

en: The name of the file on disk.
jv: Jeneng berkas nang hardisk.

en: The web-accessible URL for the file.
jv: URL sing bisa diakses laman marang berkas.

en: The date the file was most recently changed.
jv: Tanggal berkas sing paling sering diowahi.

en: The user who originally uploaded the file.
jv: Panganggo pertama pangunggah file.

en: The unique ID of the taxonomy term.
jv: Unik ID kanggo tetembungan taksonomi.

en: The name of the taxonomy term.
jv: Jeneng  tetembungan taksonomi.

en: The optional description of the taxonomy term.
jv: Katrangan opsional kanggo tetembungan taksonomi.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
jv: Jumlah node sing ana tautané karo tetembungan taksonomi.

en: The URL of the taxonomy term.
jv: URL tetembungan taksonomi.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
jv: Vokabulari duwéké tetembungan taksonomi.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
jv: ID unik vokabulari taksonomi.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
jv: Jeneng vokabulari taksonomi.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
jv: Katrangan tambahan vokabulari taksonomi.

en: Term count
jv: Jumlah tetembungan

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
jv: Jumlah tetembungan duwéké vokabulari taksonomi.

en: The unique ID of the user account.
jv: ID unik akun panganggo.

en: The login name of the user account.
jv: Jeneng log mlebu akun panganggo.

en: The email address of the user account.
jv: Alamat e-mail akun panganggo.

en: The URL of the account profile page.
jv: URL kaca akun profil.

en: The date the user last logged in to the site.
jv: Tanggal pungkasan panganggo mlebu log situs.

en: The date the user account was created.
jv: Tanggal digawéné akun panganggo.

en: No TrueType support
jv: Ora ana TrueType sing dikenali

en: Font preview of @font (@file)
jv: Tampilan huruf @font (@file)

en: Preview of built-in font
jv: Tampilan huruf gawan

en: PHP built-in font: !font_preview
jv: Huruf PHP gawan: !font_preview

en: You need to select at least one font.
jv: Samp

en: The following fonts are not readable: %fonts.
jv: Huruf-huruf iki ora kena diwaca: %fonts.

en: Enter the characters shown in the image.
jv: Ketikna karakter sing k

en: Font example
jv: Conto huruf

en: (active tab)
jv: (tab aktif)

en: Status message
jv: Status pesen

en: All pages except those listed
jv: Kabèh kaca kejaba nang daftar iki

en: Only the listed pages
jv: Namung kaca nang daftar iki

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
jv: Kaca sing mbalekaké kode PHP iki dadi <code>TRUE</code> (namung sing mumpuni)

en: Pages or PHP code
jv: Kaca utawa kode PHP

en: Not customizable
jv: Ora bisa diatur dhéwé

en: Restricted to certain pages
jv: Kewates kaca tinamtu

en: Default and custom settings
jv: Gawan asli lan setélan dhéwé

en: Text formats
jv: Format teks

en: Image generation in progress. Try again shortly.
jv: Lagi nglakokake pamrosesan gambar. Coba sedhela maneh.

en: Error generating image.
jv: Kaluputan mroses gambar.

en: Unable to generate the derived image located at %path.
jv: Ora bisa mroses gambar turunan nang %path.

en: Image styles
jv: Gagrag gambar

en: manage display
jv: nata tampilan

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
jv[0]: Sampéyan arep mbusak item iki?
jv[1]: Sampéyan arep mbusak item-item iki?

en: Revision log message
jv: Pesen log revisi

en: Full content
jv: Konten wutuh

en: Show block for specific content types
jv: Tudhuhana blok nang tipe konten iki

en: Show this block only on pages that display content of the given type(s). If you select no types, there will be no type-specific limitation.
jv: Tudhuhana blok iki namung nang kaca sing nampilaké tipe konten iki. Yén ora ana sing dipilih, berarti ora ana watesan tipene.

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
jv[0]: Sampéyan kudu nglebokaké sak orané siji tembung kunci sing nganggo 1 karakter utawa luwih.
jv[1]: Sampéyan kudu nglebokaké sak orané siji tembung kunci sing nganggo @count karakter utawa luwih.

en: Searched %type for %keys.
jv: Nggolèk %type kanggo %keys.

en: Public files
jv: Berkas umum

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
jv: Direktori %directory ora ana lan ora bisa digawe.

en: Installing updates
jv: Masang update-tan

en: Preparing to update your site
jv: Nyiapaké kanggo nganyari situs

en: Downloading updates failed:
jv: Ngundhuh update-tan gagal:

en: Updates downloaded successfully.
jv: Sukses ngundhuh update-tan.

en: Fatal error trying to download.
jv: Kaluputan nemen nalika nyoba ngundhuh.

en: Downloading %project
jv: Lagi ngundhuh %project

en: Failed to download %project from %url
jv: Gagal ngundhuh %project saka %url

en: The directory %directory does not exist or is not writable.
jv: Direktori %directory ora ana utawa ora bisa ditulisi.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
jv: Gunakna penanda kanggo nglompokaké artikel sing nduwéni topik mirip nang kategori.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
jv: Isékna tandha koma kanggo misahi daftar tembung marang katrangan konten Sampéyan.

en: Fixed width
jv: Ambané tetep

en: Entity ID
jv: ID Entiti

en: Image style
jv: Gagrag gambar

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
jv: Judul kanggo area iki sing arep ditudhuhna kanggo pengaturan

en: Translation source node
jv: Node sumber terjemahan

en: Sidebar second
jv: Sidebar keloro

en: Footer background
jv: Latare footer

en: Image CAPTCHA requires GD library
jv: Image CAPTCHA mbutuhaké pustaka GD

en: View Forums
jv: Nonton forum

en: Forum mark read
jv: Forum tandhani uwis diwaca

en: Link to mark all forums / individual forum read.
jv: Pranala kanggo nandhani kabeh forum / maca forum kepisah.

en: "@s" mark read
jv: tandhani wis diwaca "@s"

en: Jump to top of page
jv: Mlumpat marang kaca ndhuwur

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
jv: Pisahake ekstensi nganggo spasi utawa koma lan ora ngandhut tandha titik nang ngarepan.

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
jv: Variabel sing cumawis yaiku: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: None (original image)
jv: Nihil (gambar asli)

en: One-time login URL
jv: Login URL Sepisanan

en: and where %property is %value
jv: lan nalika %property padha karo %value

en: where %property is %value
jv: nalika %property padha karo %value

en: and where
jv: lan nalika

en: Weight for @title
jv: Bobot kanggo @title

en: Asc
jv: Urut Maju

en: HTML element
jv: Elemen HTML

[ctx: day_name]
en: Sunday
jv: Minggu

[ctx: day_name]
en: Monday
jv: Senèn

[ctx: day_name]
en: Tuesday
jv: Selasa

[ctx: day_name]
en: Wednesday
jv: Rebo

[ctx: day_name]
en: Thursday
jv: Kemis

[ctx: day_name]
en: Friday
jv: Jemuah

[ctx: day_name]
en: Saturday
jv: Setu

en: Allows version dependent and shared usage of external libraries.
jv: Versi sing diidinake gumantung lan mbagi kagunan pustaka njaba.

en: @group (historical data)
jv: @group (sejarah data)

en: Quick reply
jv: Balesan cepet

en: (!new new)
jv: (!new anyar)

en: First unread
jv: Pertama ora diwaca

en: You are not allowed to post new content in this forum.
jv: Sampéyan ora diidinaké kanggo ngirim konten anyar nang forum iki.

en: View active posts in this forum
jv: Nonton kiriman aktif nang forum iki

en: View unanswered posts in this forum
jv: Nonton kiriman durung dibalesi nang forum iki

en: View new posts in this forum
jv: Nonton kiriman anyar nang forum iki

en: View active forum posts
jv: Nonton kiriman forum aktif

en: View unanswered forum posts
jv: Nonton kiriman forum durung dibalesi

en: View new forum posts
jv: Nonton kiriman forum anyar

en: - Forum Tools -
jv: - Perangkat Forum -

en: (Reply to #!post_position)
jv: (Balesan marang #!post_position)

en: Disable breadcrumbs
jv: Matene breadcrumb

en: Collapsible forum containers
jv: Kontainer forum bisa dimegarake

en: Topic locked
jv: Topik dikunci

en: Forum tools
jv: Perangkat forum

en: "@s" forum tools
jv: perangkat forum "@s"

en: Based on the Blue Lagoon colors of Garland.
jv: Digawe saka Blue Lagoon kelire Garland.

en: Subcontainers
jv: Sub kontainer

en: Unpublished post
jv: Kiriman durung dipacak

en: Search forum
jv: Nggoleki forum

en: Welcome to our latest members: !users
jv: Sugeng Rawuh kanggo anggota pungkasan: !users

en: !new new
jv: !new anyar

en: Silver Bells Stacked
jv: Silver Bells Numpuk

en: Administer Advanced Forum
jv: Ngelola Advanced Forum

en: View Advanced Forum statistics
jv: Nonton statistik Advanced Forum

en: View last edited notice
jv: Nonton suntingan cathetan pungkasan

en: Image preset to use for forum avatars. Leave blank to not use this feature.
jv: Setelan gambar kanggo avatar forum. Kosongana yen ora nganggo fitur iki.

en: If checked, every comment will be styled as if it were a forum reply.
jv: Yèn dicontreng, saben komentar bakal dirias dadi balesan forum.

en: Edited by
jv: Disunting dening

en: This topic has been moved to "!forum"
jv: Topik iki uwis dipindhah marang "!forum"

en: Forum image settings
jv: Setelan gambar forum

en: The image field to use to display forum images.
jv: Field gambar kanggo nampilake gambar forum.

en: Forum image style
jv: Gagrag gambar forum.

en: The image style to apply to the images.
jv: Gagrag gambar sing ditrapake marang gambar.

en: The %dependency library, which the %library library depends on, is not installed.
jv: Pustaka %dependency, sing pustaka %library gumantung, ora dipasang.

en: The version %dependency_version of the %dependency library is not compatible with the %library library.
jv: Versi %dependency_version saka pustaka %dependency ora kompatible karo pustaka %library.

en: The %library library could not be found.
jv: Pustaka %library ora bisa ditemokake.

en: The version of the %library library could not be detected.
jv: Versi pustaka %library ora bisa dideteksi.

en: The installed version %version of the %library library is not supported.
jv: Versi %version pustaka %library sing dipasang ora didukung.

en: The %variant variant of the %library library could not be found.
jv: Varian %variant pustaka %library ora bisa ditemokake.

en: -Select-
jv: -Pilih-

en: Date in the form of CCYYMMDD.
jv: Tanggal nang format CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
jv: Tanggal nang format YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
jv: Tanggal nang format YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
jv: Tanggal nang format MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
jv: Tanggal nang format DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
jv: Tanggal nang format WW (01 - 53).
