Open Outreach (7.x-1.0-rc8) - en to nn translation catalogue (427 entries)

en: Home
nn: Heim

en: User interface
nn: Brukargrensesnitt

en: Title
nn: Tittel

en: Body
nn: Brødtekst

en: Images
nn: Bilete

en: Previous
nn: Forrige

en: Next
nn: Neste

en: user
nn: brukar

en: Pages
nn: Sider

en: Save configuration
nn: Lagre oppsett

en: Reset to defaults
nn: Sette tilbake til standard

en: enabled
nn: aktivert

en: delete
nn: slett

en: E-mail
nn: E-post

en: Delete
nn: Slett

en: Submit
nn: Legg inn

en: Operations
nn: Operasjonar

en: Content
nn: Innhald

en: content
nn: innhald

en: Groups
nn: Grupper

en: Group
nn: Gruppe

en: Author
nn: Forfattar

en: Replies
nn: Svar

en: Closed
nn: Stengt

en: List
nn: Liste

en: Subject
nn: Emne

en: Actions
nn: Handlingar

en: disabled
nn: gjer utilgjengeleg

en: Confirm
nn: Stadfest

en: Cancel
nn: Avbryt

en: Remove
nn: Fjern

en: Description
nn: Beskriving

en: Language
nn: Språk

en: Read more
nn: Les meir

en: more
nn: meir

en: Explanation or submission guidelines
nn: Forklaring eller retningslinjer.

en: Article
nn: Artikkel

en: Disabled
nn: Ikkje aktivert

en: Enabled
nn: Aktivert

en: Administration
nn: Administrasjon

en: footer
nn: Botntekst

en: Comments
nn: Kommentarar

en: More
nn: Meir

en: Last updated
nn: Sist oppdatert

en: On
nn: På

en: new
nn: ny

en: error
nn: feil

en: Block title
nn: Blokkoverskrift

en: Taxonomy
nn: Taksonomi

en: Yes
nn: Ja

en: No
nn: Nei

en: Content types
nn: Innhaldstyper

en: Categories
nn: Kategoriar

en: Version
nn: Versjon

en: view
nn: vis

en: updated
nn: oppdatert

en: File
nn: Fil

en: Advanced options
nn: Avanserte innstillingar

en: Edit
nn: Rediger

en: Date
nn: Dato

en: Search
nn: Søk

en: Reset
nn: Sett til standard

en: None
nn: Ingen

en: Display settings
nn: Visningsinnstillingar

en: default
nn: standard

en: This action cannot be undone.
nn: Denne handlinga kan ikkje gjerast om.

en: Message
nn: Melding

en: Password
nn: Passord

en: - None -
nn: - Ingen -

en: Country
nn: Land

en: Weight
nn: Vekt

en: The configuration options have been saved.
nn: Oppsettet er lagra.

en: Link
nn: Lenke

en: Image
nn: Bilete

en: Required
nn: Påkrevd

en: Parent
nn: Opp eit nivå

en: Parents
nn: Overordna

en: none
nn: ingen

en: Category
nn: Kategori

en: Settings
nn: Innstillingar

en: Name
nn: Namn

en: edit
nn: endre

en: ‹
nn: <

en: Go to previous page
nn: Gå til forrige side

en: up
nn: opp

en: Go to parent page
nn: Gå til den overordna sida

en:  ›
nn:  >

en: Go to next page
nn: Gå til neste side

en: Import
nn: Importer

en: Book
nn: Bok

en: Export
nn: Eksporter

en: Back
nn: Attende

en: Field
nn: Felt

en: header
nn: Topptekst

en: Label
nn: Etikett

en: Preview
nn: Førehandsvis

en: Save
nn: Lagre

en: Help
nn: Hjelp

en: Default
nn: Standard

en: Summary
nn: Samandrag

en: Update
nn: Oppdater

en: Time
nn: Tid

en: View
nn: Sjå på

en: Path
nn: Sti

en: Vocabularies
nn: Vokabular

en: Modules
nn: Modular

en: Forum name
nn: Forumnamn

en: Advanced settings
nn: Avanserte innstillingar

en: results
nn: resultat

en: search
nn: søk

en: Notes
nn: Notat

en: Event
nn: Hending

en: Updated
nn: Oppdatert

en: Timestamp
nn: Tidspunkt

en: Keywords
nn: Nøkkelord

en: Advanced search
nn: Avansert søk

en: You are not authorized to access this page.
nn: Du har ikkje høve til å sjå denne sida.

en: Attachment
nn: Vedlegg

en: Upload
nn: Last opp

en: Picture
nn: Bilete

en: User
nn: Brukar

en: action
nn: handling

en: Continue
nn: Hald fram

en: Configure
nn: Konfigurer

en: file
nn: fil

en: Error
nn: Feil

en: Contact
nn: Kontakt

en: Created
nn: Laga

en: Are you sure you want to delete %title?
nn: Er du sikker på at du vil slette %title?

en: Update options
nn: Val for oppdatering

en: All
nn: Alle

en: days
nn: dagar

en: Active
nn: Aktiv

en: Last post
nn: Siste innlegg

en: Submit @name
nn: Send inn @name

en: Access denied
nn: Ingen tilgong

en: Year
nn: År

en: Date format
nn: Datoformat

en: Add content
nn: Legg til innhald

en: Block
nn: Blokk

en: Page
nn: Nettside

en: 1 hour | @count hours
nn[0]: 1 time
nn[1]: @count timar

en: 1 day | @count days
nn[0]: 1 dag
nn[1]: @count dagar

en: Site name
nn: Namn på nettstaden

en: Off
nn: Av

en: Never
nn: Aldri

en: Your changes have been saved.
nn: Endringane vart lagra

en: Header
nn: Topptekst

en: Left sidebar
nn: Venstre sidestolpe

en: Right sidebar
nn: Høgre sitestolpe

en: Footer
nn: Botntekst

en: Selected
nn: Valgt

en: Custom
nn: Tilpassa

en: Roles
nn: Roller

en: Comment
nn: Kommentar

en: Hostname
nn: Tenarnamn

en: Published
nn: Publisert

en: Signature
nn: Signatur

en: Filter
nn: Filtrer

en: Location
nn: Stad

en: Promoted to front page
nn: Flytta fram til framsida

en: Sticky at top of lists
nn: Satt til toppen av lista

en: Log message
nn: Loggmelding

en: Poll duration
nn: Varigheit på avstemminga

en: Field name
nn: Feltnamn

en: Fields
nn: Felt

en: Contains
nn: Inneheld

en: Does not contain
nn: Ikkje inneheld

en: Is less than or equal to
nn: Er mindre enn eller lik

en: Is equal to
nn: Er lik

en: Is greater than or equal to
nn: Er større enn eller lik

en: Is not equal to
nn: Er ulik

en: Mode
nn: Modus

en: Items
nn: Element

en: Last update
nn: Siste oppdatering

en: %time ago
nn: %time sidan

en: Updated:
nn: Oppdatert:

en: Authored by
nn: Skrive av

en: This field is required.
nn: Dette feltet er påkrevd.

en: Start Date
nn: Startdato

en: Month
nn: Månad

en: Unlimited
nn: Uavgrensa

en: Address
nn: Adresse

en: Terms
nn: Termar

en: Calendar
nn: Kalender

en: Recent posts
nn: Nye innlegg

en: Week
nn: Veke

en: Day
nn: Dag

en: Table
nn: Tabell

en: Now
nn: No

en: !time ago
nn: !time sidan

en: Other
nn: Andre

en: Text color
nn: Tekstfarge

en: Navigation
nn: Navigering

en: Repeat
nn: Repeter

en: Role
nn: Rolle

en: User login
nn: Brukarinnlogging

en: Log in
nn: Logg inn

en: Blog
nn: Blogg

en: Add new comment
nn: Skriv ny kommentar

en: String
nn: Streng

en: Users
nn: Brukarar

en: Not installed
nn: Ikkje installert

en: Maximum length
nn: Maks lengde

en: Save changes
nn: Lagre endringar

en: Anonymous
nn: Anonym

en: Ascending
nn: Stigande

en: Descending
nn: Synkande

en: Arguments
nn: Argument

en: Filters
nn: Filter

en: Optional
nn: Valfri

en: Order
nn: Sorteringsval

en: Recent comments
nn: Nye kommentarar

en: Random
nn: Vilkårleg

en: Basic settings
nn: Grunnleggjande innstillingar

en: Preformatted
nn: Førehandsformatera

en: Save settings
nn: Lagre innstillingar

en: reply
nn: svar

en: You have to specify a valid date.
nn: Du må spesifisere ein gyldig dato.

en: City
nn: By

en: Sort by
nn: Sorter etter

en: 1 new | @count new
nn[0]: 1 ny
nn[1]: @count nye

en: Default language
nn: Standard språk

en: Delete rule
nn: Slett regel

en: Authoring information
nn: Forfattarinformasjon

en: Authored on
nn: Skrive

en: Leave blank for %anonymous.
nn: La feltet vera tomt for å velge %anonymous.

en: Hidden
nn: Skjult

en: seconds
nn: sekundar

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
nn: Skriv inn eit sidenamn på kvar linje som Drualsti. Tegnet '*' tyder ein joker (kan vera kva som helst). Eit døme er %blog for bloggsidene og %blog-wildcard for kvar brukar sin blogg. %front er framsida.

en: Allowed HTML tags
nn: HTML-kodar du kan bruke

en: ‹ previous
nn: < forrige

en: next ›
nn: neste >

en: The update has been performed.
nn: Oppdatering gjennomført

en: Date/Time
nn: Dato/Klokkelsett

en: published
nn: publisert

en: Search results
nn: Søkeresultat

en: Your search yielded no results
nn: Søket ditt ga ingen treff.

en: Front page
nn: Framside

en: Request new password
nn: Be om nytt passord

en: Deleted
nn: Sletta

en: Languages
nn: Språk

en: Topics
nn: Emner

en: Publishing options
nn: Publiseringsval

en: Configure block
nn: Blokkinnstillingar

en: Site's time zone
nn: Websida's tidssone

en: Date's time zone
nn: Datoen's tidssone

en: No time zone conversion
nn: Ingen tidssonekonvertering

en: Hour
nn: Time

en: Minute
nn: Minutt

en: Second
nn: Sekund

en: Select list
nn: Listevalg

en: Text field
nn: Tekstfelt

en: Long
nn: Lang

en: Short
nn: Kort

en: Posts
nn: Innlegg

en: Workflow
nn: Arbeidsflyt

en: None.
nn: Ingen.

en: Empty
nn: Tom

en: Greater than
nn: Større enn

en: Less than
nn: Mindre enn

en: Log out
nn: Logg ut

en: Create new account
nn: Lag ny konto

en: Info
nn: Informasjon

en: People
nn: Folk

en: warning
nn: åtvaring

en: Blocked
nn: Blokkert

en: Forums
nn: Forum

en: revert
nn: tilbakestill

en: Permissions
nn: Rettar

en: Your settings have been saved.
nn: Innstillingane dine har vorte lagra

en: Product
nn: Vare

en: Not published
nn: Ikkje publisert

en: Menu settings
nn: Menyval

en: Color scheme
nn: Fargeskjema

en: Unformatted
nn: Ikkje formatert

en: %title has been deleted.
nn: %title har blitt sletta

en: image
nn: bilete

en: Themes
nn: Utsjånadsmal

en: Unpublished
nn: Upublisert

en: not published
nn: ikkje publisert

en: cancel
nn: avbryt

en: Processing
nn: Handsamar

en: disable
nn: deaktiver

en: Group settings
nn: Innstillingar for gruppe

en: Slogan
nn: Motto

en: Apply
nn: Bruk

en: Display on separate page
nn: Vis på eiga side

en: Location of comment submission form
nn: Lokalisering av kommentar innsendingskjemaet

en: Enter the terms you wish to search for.
nn: Skriv inn søkeorda dine

en: Blocks
nn: Blokkar

en: Show block for specific roles
nn: Vis blokken for enkelte roller

en: Page specific visibility settings
nn: Vi blokken på enkelte sider

en: Show block on specific pages
nn: Vis blokken kun på spesifikke sider

en: Menus
nn: Menyar

en: A valid date is required for %title.
nn: Ein gyldig dato er påkrevd for %title.

en: Relative
nn: Relativ

en: Above
nn: Over

en: Within
nn: Innan

en: Every
nn: Kvar

en: Add another item
nn: Legg til ei ny rad

en: Float
nn: Flyttal

en: file system
nn: filsystem

en: URL path settings
nn: Innstillingar for nettadresse

en: Language neutral
nn: Språknøytral

en: <Any>
nn: <Alle>

en: « first
nn: « første

en: last »
nn: siste »

en: Add a new link
nn: Legg til ny lenke

en: Package
nn: Pakke

en: Error saving user account.
nn: Feil oppstod ved lagring av brukarkonto

en: Aggregator
nn: Nyheitsinnsamlar

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
nn: URL'en %url er ikkje gyldig. Skriv inn heile URL-en, til dømes http://www.example.com/feed.xml.

en: Book navigation
nn: Boknavigering

en: Add comment
nn: Legg til kommentar

en: !a comments per page
nn: !a kommentarar per side

en: 1 year | @count years
nn[0]: 1 år
nn[1]: @count år

en: 1 week | @count weeks
nn[0]: 1 veke
nn[1]: @count veker

en: 1 sec | @count sec
nn[0]: 1 sek
nn[1]: @count sek

en: Greek
nn: Gresk

en: contains
nn: inneheld

en: Machine name
nn: Datamaskinnamn

en: Edit rule
nn: Rediger regel

en: Print
nn: Skriv ut

en: Registration form
nn: Innmeldingsskjema

en: Advanced help
nn: Avansert hjelp

en: Edit forum
nn: Rediger forum

en: Default order
nn: Standard rekkjefølgje

en: deleted
nn: sletta

en: Containing any of the words
nn: Som inneheld kva som helst av dei følgjande orda

en: Containing the phrase
nn: Som inneheld frasen

en: Containing none of the words
nn: Som inneheld ingen av orda

en: Or
nn: Eller

en: sort by @s
nn: sorter etter @s

en: All comments
nn: Alle kommentarar

en: Create @name
nn: Lag @name

en: Not enabled
nn: Ikkje aktivert

en: Show @count value(s)
nn: Vis @count verdi(ar)

en: starting from @count
nn: start frå @count

en: User account
nn: Brukarkonto

en: Acronym
nn: Akronym

en: 1 month | @count months
nn[0]: 1 månad
nn[1]: @count månader

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
nn: Fila %file kunne ikkje lagrast. Ein ukjend feil oppstod.

en: The specified file %name could not be uploaded.
nn: Fila %name kunne ikkje lastast opp.

en: Starts with
nn: Startar med

en: First sidebar
nn: Fyrste sidestolpe

en: Book outline
nn: Bokstruktur

en: Revision information
nn: Versjonsinformasjon

en: Replies to my comment
nn: Svar på min kommentar

en: Notify me when new comments are posted
nn: Send meg melding når nye kommentarar vert lagt til

en: Ends with
nn: Sluttar med

en: Dashboard
nn: Styringspanel

en: @type %title has been updated.
nn: @type %title er oppdatert.

en: Delete link
nn: Slett lenke

en: Localization
nn: Lokalisering

en: Main menu
nn: Hovudmeny

en: New user: %name (%email).
nn: Ny brukar: %name (%email).

en: date ical
nn: dato ical

en: The dates are invalid.
nn: Dato er ugyldig.

en: Repeats
nn: Gjentek seg

en: No description
nn: Ingen beskriving

en: Username or e-mail address
nn: Brukarnamn eller e-postadresse

en: form
nn: skjema

en: Disable rich-text
nn: Skru av tekstformatering.

en: Enable rich-text
nn: Skru på tekstformatering.

en: Abbreviation
nn: Forkorting

en: Contains any word
nn: Inneheld eit av orda

en: Contains all words
nn: Inneheld alle orda

en: asc
nn: Stigande

en: desc
nn: Synkande

en: Poll
nn: Avstemming

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
nn: Visninga "@display" treng ei adresse, men ingen adresse er definert.

en: Administration menu
nn: Administrasjonsmeny

en: - All -
nn: - Alle -

en: Machine-readable name
nn: Datamaskinlesbart namn

en: Recent blog posts
nn: Nye bloggpostar

en: Who's new
nn: Nye brukarar

en: Contact form
nn: Kontaktskjema

en: Vietnamese
nn: Vietnamesisk

en: No blocks in this region
nn: Ingen blokkar i denne regionen

en: View recent blog entries
nn: Sjå nyleg skrivne blogginnlegg.

en: Read !username's latest blog entries.
nn: Les !username sine siste blogginnlegg.

en: !username's blog
nn: !username sin blogg

en: Header top
nn: Topptekst topp

en: Ampersand
nn: og-tegnet

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
nn: Denne brukarkontoen sitt standardspråk for e-postar og føretrekt språk for nettstaden.

en: Submission form settings
nn: Skjemainnstillinger

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
nn: Datamaskinlesbart namn kan bare innehalde små bokstavar, tal og understrek.

en: Date and time
nn: Dato og tid

en: Text format
nn: Tekstformatering

en: No new posts
nn: Ingen nye innlegg

en: %title is invalid.
nn: %title er ugyldig.

en: There are errors in @field_name value #@delta:
nn: Det er ein feil i @field_name sin verdi #@delta

en: Page top
nn: Sidetopp

en: Page bottom
nn: Sideslutt

en: Library
nn: Bibliotek

en: Hello <strong>@username</strong>
nn: Hei <strong>@username</strong>

en: Show End Date
nn: Vis sluttdato

en: Sidebar first
nn: Sidestolpe fyrst

en: Submitted by !username on !datetime.
nn: Skrive av !username,  !datetime.

en: Submitted by !username on !datetime
nn: Skrive av !username,  !datetime.

en: <em>Edit @type</em> @title
nn: <em>Rediger @type</em> @title

en: Revision log message
nn: Loggmelding for revisjonen

en: Full content
nn: Heile innhaldet

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
nn: Bruk stikkord for å gruppera artiklar om same emne i kategoriar.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
nn: Skriv inn ee liste med ord skild med komma for å beskrive innhaldet ditt.

en: Fixed width
nn: Fast breidde

en: - Choose -
nn: - Val -

en: Wysiwyg profiles
nn: Wysiwyg profilar

en: Upload a new file
nn: Last opp ei ny fil

en: Import files into your media library.
nn: Importer filer til biblioteket

en: Highlighted
nn: Utheva

en: Sidebar second
nn: Sidestolpe neste

en: Footer background
nn: Bakgrunn for botntekst

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
nn: Format: %time. Datoformatet er YYYY-MM-DD og %timezone er skilnaden i tidssonen frå UTC. La dette stå blankt for å nytte tidspunktet for innsending av skjema.

[ctx: datetime]
en: All day
nn: Heile dagen

en: All Day
nn: Heile dagen

en: @current of @total
nn: @current av @total

en: Empty 'End date' values will use the 'Start date' values.
nn: Om du ikkje skriv ein 'sluttdato' vert 'startdato' nytta.

en: @field_name Start date value #@delta
nn: @field_name Startdato @delta. verdi

en: !start-date to !end-date
nn: !start-date til !end-date

en: E.g., @date
nn: T.d @date

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval weeks
nn: Kvar @interval veke

[ctx: Date repeat]
en: Repeats every
nn: Kvar

[ctx: Date repeat]
en: After @count occurrences
nn: Etter @count gonger

[ctx: Date repeat]
en: On
nn: Til og med

[ctx: Date repeat]
en: Stop repeating
nn: Siste repetisjon
