Open Outreach (7.x-1.0) - en to ru translation catalogue (6548 entries)

en: Home
ru: Главная

en: User interface
ru: Интерфейс пользователя

en: Slideshow
ru: Слайд-шоу

en: Title
ru: Заголовок

en: Body
ru: Содержимое

en: Previous
ru: Назад

en: Next
ru: Вперед

en: user
ru: пользователь

en: Pages
ru: Страницы

en: Save configuration
ru: Сохранить настройки

en: Reset to defaults
ru: Вернуться к исходным

en: enabled
ru: включено

en: context
ru: контекст

en: delete
ru: удалить

en: Status
ru: Статус

en: Register
ru: Регистрация

en: Prefix
ru: Префикс

en: Suffix
ru: Суффикс

en: approve
ru: одобрить

en: Delete
ru: Удалить

en: Submit
ru: Отправить

en: Operations
ru: Операции

en: Content
ru: Содержимое

en: 1 post | @count posts
ru[0]: @count сообщение
ru[1]: @count сообщения
ru[2]: @count[2] сообщений

en: Value
ru: Значение

en: Totals
ru: Всего

en: Email address
ru: E-mail адрес

en: Item
ru: Элемент

en: Private
ru: Приватный

en: content
ru: содержимое

en: Development
ru: Разработка

en: Groups
ru: Группы

en: Group
ru: Группа

en: Type
ru: Тип

en: Author
ru: Автор

en: Replies
ru: Ответы

en: Last Post
ru: Последнее сообщение

en: Closed
ru: Закрыто

en: Organic groups
ru: Сущностные Группы

en: List
ru: Список

en: Subject
ru: Тема

en: Actions
ru: Действия

en: disabled
ru: отключено

en: Confirm
ru: Подтвердить

en: Cancel
ru: Отмена

en: Remove
ru: Удалить

en: Unsubscribe
ru: Отписаться

en: Description
ru: Описание

en: Language
ru: Язык

en: Read more
ru: Подробнее

en: page
ru: страница

en: more
ru: ещё

en: Enable
ru: Включить

en: Disable
ru: Отключить

en: Access control
ru: Контроль доступа

en: Explanation or submission guidelines
ru: Пояснения или инструкции по заполнению

en: Article
ru: Статья

en: Disabled
ru: Отключено

en: Enabled
ru: Включено

en: Administration
ru: Управление

en: footer
ru: подвал

en: Comments
ru: Комментарии

en: Priority
ru: Приоритет

en: More
ru: Ещё

en: Action
ru: Действие

en: Last updated
ru: Последнее обновление

en: On
ru: Вкл

en: For
ru: Для

en: new
ru: новое

en: error
ru: ошибка

en: Tags
ru: Теги

en: Block title
ru: Заголовок блока

en: Taxonomy
ru: Таксономия

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Content types
ru: Типы материалов

en: Home page
ru: Главная страница

en: Categories
ru: Категории

en: Version
ru: Версия

en: Go
ru: Пуск

en: view
ru: представление

en: updated
ru: обновлено

en: all
ru: все

en: File
ru: Файл

en: Tag
ru: Тег

en: register
ru: зарегистрироваться

en: Login
ru: Имя пользователя

en: Advanced options
ru: Дополнительные настройки

en: Edit
ru: Редактировать

en: Date
ru: Дата

en: Size
ru: Размер

en: Links
ru: Ссылки

en: Search
ru: Поиск

en: Reset
ru: Сбросить

en: None
ru: Нет

en: Use count
ru: Используемое количество

en: Display settings
ru: Настройки отображения

en: This action cannot be undone.
ru: Это действие нельзя отменить.

en: Number
ru: Число

en: Message
ru: Сообщение

en: Password
ru: Пароль

en: Block settings
ru: Настройки блока

en: Number of blocks
ru: Количество блоков

en: Comment form
ru: Форма комментариев

en: User edit form
ru: Форма редактирования пользователя

en: User contact form
ru: Форма контактов пользователя

en: - None -
ru: - Не указано -

en: Country
ru: Страна

en: Weight
ru: Вес

en: The configuration options have been saved.
ru: Настройки сохранены.

en: Variable
ru: Переменная

en: Link
ru: Ссылка

en: Image
ru: Изображение

en: Center
ru: Центр

en: Container
ru: Контейнер

en: Admin title
ru: Административный заголовок

en: Types
ru: Типы

en: Hierarchy
ru: Иерархия

en: Required
ru: Обязательно

en: Parent
ru: Родитель

en: Parents
ru: Родители

en: Depth
ru: Глубина

en: none
ru: нет

en: Category
ru: Категория

en: Settings
ru: Настройки

en: Feed
ru: Лента

en: Name
ru: Название

en: edit
ru: изменить

en: Go to previous page
ru: На предыдущую страницу

en: up
ru: Вверх

en: Go to parent page
ru: Перейти к родительской странице

en: Go to next page
ru: На следующую страницу

en: Import
ru: Импорт

en: Book
ru: Книга

en: Export
ru: Экспорт

en: Taxonomy term
ru: Термин таксономии

en: General settings
ru: Основные настройки

en: Description field
ru: Поле описания

en: settings
ru: настройки

en: Back
ru: Назад

en: Node ID
ru: ID материала

en: Field
ru: Поле

en: header
ru: шапка

en: Label
ru: Метка

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Save
ru: Сохранить

en: Help
ru: Справка

en: True
ru: Истина

en: False
ru: Ложь

en: Font
ru: Шрифт

en: Default
ru: По умолчанию

en: Background
ru: Фон

en: Summary
ru: Сводка

en: Update
ru: Обновить

en: Open
ru: Открыть

en: Top
ru: Вверху

en: Link Target
ru: Цель ссылки

en: Small
ru: Маленький

en: Large
ru: Большой

en: Core
ru: Ядро

en: Archive
ru: Архив

en: Album
ru: Альбом

en: Icon and text
ru: Иконка и текст

en: Add new
ru: Добавить новый

en: Time
ru: Время

en: Views
ru: Представления

en: Access
ru: Доступ

en: Add
ru: Добавить

en: Main
ru: Основная

en: View
ru: Представление

en: Format
ru: Формат

en: Audio
ru: Аудио

en: Path
ru: Путь

en: Sync
ru: Синхронизация

en: Vocabularies
ru: Словари

en: Modules
ru: Модули

en: Form ID
ru: ID формы

en: Element ID
ru: ID элемента

en: Section
ru: Раздел

en: Forum name
ru: Название форума

en: Manage
ru: Управлять

en: Region
ru: Область

en: Visible
ru: Видимый

en: Custom links
ru: Пользовательские ссылки

en: Add custom link
ru: Добавить пользовательскую ссылку

en: link
ru: ссылка

en: Anchor
ru: Якорь

en: Placeholder tokens
ru: Placeholder токенов

en: Display
ru: Отображение

en: Node type
ru: Тип материала

en: Menu
ru: Меню

en: Advanced settings
ru: Расширенные настройки

en: results
ru: результаты

en: search
ru: поиск

en: Teaser
ru: Анонс

en: Notes
ru: Примечания

en: Event
ru: Событие

en: Updated
ru: Обновлено

en: Text
ru: Текст

en: Theme
ru: Тема

en: Layout
ru: Макет

en: style
ru: стиль

en: Timestamp
ru: Время

en: Keywords
ru: Ключевые слова (Keywords)

en: Statistics
ru: Статистика

en: Advanced search
ru: Расширенный поиск

en: You are not authorized to access this page.
ru: У вас нет доступа к этой странице.

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Attachment
ru: Вложение

en: n/a
ru: н/д

en: Upload
ru: Закачать

en: Picture
ru: Изображение

en: Titles
ru: Названия

en: Paths
ru: Пути

en: The following placeholder tokens can be used in both paths and titles. When used in a path or title, they will be replaced with the appropriate values.
ru: Данный заполнитель меток может быть использован и для путей, и для заголовков, которые будут заменены соответствующими значениями.

en: Mail
ru: Почта

en: Before
ru: До

en: After
ru: После

en: Maximum items
ru: Максимально элементов

en: Promoted
ru: На главной

en: User
ru: Пользователь

en: Content type
ru: Тип материала

en: action
ru: действие

en: Continue
ru: Продолжить

en: Configure
ru: Настроить

en: Check
ru: Квитанция

en: Files
ru: Файлы

en: file
ru: файл

en: User ID
ru: ID Пользователя

en: Error
ru: Ошибка

en: Options
ru: Параметры

en: Contact
ru: Контакт

en: Save Settings
ru: Сохранить настройки

en: Created
ru: Создано

en: Node
ru: Материал

en: Sent email to %recipient
ru: Отправка почты для получателя %recipient

en: Unable to send email to %recipient
ru: Невозможно отправить email для %recipient

en: The subject of the message.
ru: Тема сообщения.

en: Number of columns
ru: Число столбцов

en: Separator
ru: Разделитель

en: Exclude
ru: Исключить

en: Horizontal
ru: Горизонтально

en: Vertical
ru: Вертикально

en: Node edit form
ru: Форма редактирования материала

en: Are you sure you want to delete %title?
ru: Вы действительно хотите удалить %title?

en: Node add form
ru: Форма добавления материала

en: Forward
ru: Вперед

en: Activated
ru: Активирован

en: Optional Title
ru: Необязательный заголовок

en: Required Title
ru: Обязательный заголовок

en: No Title
ru: Без заголовка

en: Link Title
ru: Заголовок ссылки

en: URL Display Cutoff
ru: Обрезка отображаемого URL

en: If the user does not include a title for this link, the URL will be used as the title. When should the link title be trimmed and finished with an elipsis (&hellip;)? Leave blank for no limit.
ru: Если пользователь не ввел заголовок для ссылки, в качестве него будет использован URL. Укажите максимальную длину отображаемой ссылки в этом случае (&hellip;). Оставьте пустым, если не хотите вводить ограничения.

en: Default (no target attribute)
ru: По умолчанию (без атрибута 'target')

en: Open link in window root
ru: Открывать ссылку в текущем окне

en: Open link in new window
ru: Открывать ссылку в новом окне

en: Allow the user to choose
ru: Разрешить пользователям выбирать

en: Additional CSS Class
ru: Дополнительный CSS-класс

en: Titles are required for all links.
ru: Заголовки требуются для всех ссылок

en: Open URL in a New Window
ru: Открыть URL в новом окне

en: Defines simple link field types.
ru: Определяет простые типы полей для ссылок.

en: term
ru: термин

en: The name of the menu.
ru: Имя меню.

en: Image Path
ru: Путь изображений

en: Update options
ru: Параметры обновления

en: All
ru: Все

en: days
ru: дней

en: Access log
ru: Журнал доступа

en: Active
ru: Активно

en: Done
ru: Готово

en: Last post
ru: Последнее сообщение

en: Submit @name
ru: Отправить @name

en: Access denied
ru: Доступ запрещен

en: Submitted
ru: Отправлено

en: Year
ru: Год

en: Date format
ru: Формат даты

en: Panels
ru: Панели

en: Panel title
ru: Название панели

en: Add content
ru: Добавить содержимое

en: Page title
ru: Заголовок страницы

en: The CSS ID to apply to this page
ru: CSS ID, назначаемый этой странице

en: panels
ru: панели

en: Block
ru: Блок

en: Override title
ru: Переопределить заголовок

en: CSS class
ru: CSS-класс

en: Display links
ru: Отображать ссылки

en: Page
ru: Страница

en: Pager ID
ru: ID постраничного навигатора

en: View arguments
ru: Аргументы представления

en: Override URL
ru: Аннулируйте URL

en: If this is set, override the View URL; this can sometimes be useful to set to the panel URL
ru: Если установлен, аннулируйте Вид URL; это может иногда быть полезным, чтобы устанавливать на панель URL

en: Three column 25/50/25
ru: Три колонки 25/50/25

en: Left side
ru: Левая сторона

en: Middle column
ru: Центральная колонка

en: Right side
ru: Правая сторона

en: Three column 25/50/25 stacked
ru: Три сложенные колонки 25/50/25

en: Bottom
ru: Снизу

en: Three column 33/34/33
ru: Три колонки 33/34/33

en: Three column 33/34/33 stacked
ru: Три сложенные колонки 33/34/33

en: Two column
ru: Две колонки

en: Two column stacked
ru: Две сложенные колонки

en: 1 hour | @count hours
ru[0]: @count час
ru[1]: @count часа
ru[2]: @count[2] часов

en: 1 day | @count days
ru[0]: @count день
ru[1]: @count дня
ru[2]: @count[2] дней

en: Node links
ru: Ссылки материала

en: Taxonomy terms
ru: Термины таксономии

en: User picture
ru: Аватар пользователя

en: Breadcrumb
ru: Строка навигации

en: Site name
ru: Название сайта

en: Site slogan
ru: Слоган сайта

en: Event type
ru: Тип события

en: Module
ru: Модуль

en: Off
ru: Выкл

en: Extensions
ru: Расширения

en: Always
ru: Всегда

en: Never
ru: Никогда

en: Your changes have been saved.
ru: Ваши изменения были сохранены.

en: Header
ru: Шапка

en: Left sidebar
ru: Левая колонка

en: Right sidebar
ru: Правая колонка

en: Footer
ru: Подвал

en: Inline
ru: В линию

en: Selected
ru: Выбрано

en: Menu link
ru: Ссылка меню

en: Contacts
ru: Контакты

en: Aggregator category
ru: Категория агрегатора

en: Aggregator feed
ru: Агрегация лент

en: Aggregator item
ru: Элемент агрегатора

en: Delta
ru: Дельта

en: Custom
ru: Собственная

en: Roles
ru: Роли

en: Revision ID
ru: ID редакции

en: Comment
ru: Комментарий

en: Comment ID
ru: ID комментария

en: Hostname
ru: Имя хоста

en: Score
ru: Результат

en: Published
ru: Опубликовано

en: Signature
ru: Подпись

en: Filter
ru: Фильтр

en: Location
ru: Место

en: Locale
ru: Язык

en: Promoted to front page
ru: Помещено на главную страницу

en: Sticky at top of lists
ru: Закреплять вверху списков

en: Log message
ru: Сообщение в системный журнал

en: Poll duration
ru: Длительность опроса

en: Poll votes
ru: Голоса опроса

en: Session ID
ru: ID сессии

en: Page URL
ru: URL страницы

en: File ID
ru: ID файла

en: File name
ru: Имя файла

en: File size
ru: Размер файла

en: Vocabulary
ru: Словарь

en: Vocabulary ID
ru: ID словаря

en: Term
ru: Термин

en: Term ID
ru: ID термина

en: Term name
ru: Название термина

en: User role
ru: Роль

en: Last access
ru: Последнее посещение

en: Last login
ru: Последний вход

en: Message type
ru: Тип сообщения

en: Message text
ru: Текст сообщения

en: Field name
ru: Имя поля

en: Fields
ru: Поля

en: Widget type
ru: Тип виджета

en: Contains
ru: Содержит

en: Does not contain
ru: Не содержит

en: Is less than
ru: Меньше, чем

en: Is less than or equal to
ru: Меньше либо равно

en: Is equal to
ru: Равно

en: Is greater than or equal to
ru: Больше или равно

en: Is greater than
ru: Больше, чем

en: Is not equal to
ru: Не равно

en: Average
ru: В среднем

en: Count
ru: Количество

en: Overridden
ru: Переопределен

en: Conditions
ru: Условия

en: Add a condition
ru: Добавить условие

en: Watchdog
ru: Журнал

en: Number of rows
ru: Количество позиций

en: Mode
ru: Режим

en: Normal
ru: Нормальный

en: Centered
ru: По центру

en: Warning
ru: Предупреждение

en: N/A
ru: нет

en: Items
ru: Элементы

en: Last update
ru: Последнее обновление

en: %time ago
ru: %time назад

en: URL:
ru: Адрес:

en: Updated:
ru: Обновлено:

en: Nodes
ru: Материалы

en: Authored by
ru: Автор

en: Advanced
ru: Расширенные

en: New window
ru: Новое окно

en: Game
ru: Игра

en: Sort order
ru: Порядок сортировки

en: Up
ru: Вверх

en: Performance
ru: Производительность

en: Width
ru: Ширина

en: Height
ru: Высота

en: This field is required.
ru: Это поле обязательно для заполнения.

en: 1 day
ru: 1 день

en: Maximum
ru: Максимум

en: Bar
ru: Полоса

en: Scale
ru: Масштабирование

en: Medium
ru: Средний

en: Media
ru: Мультимедиа

en: Sortable
ru: Может быть отсортирован

en: Caching
ru: Кэширование

en: Start Date
ru: Дата начала

en: Month
ru: Месяц

en: End Date
ru: Дата окончания

en: System
ru: Система

en: Unlimited
ru: Не ограничено

en: Current
ru: Текущий

en: Address
ru: Адрес

en: State
ru: Регион или штат

en: Terms
ru: Термины

en: Send
ru: Отправить

en: Desc
ru: По убыванию

en: Inactive
ru: Неактивно

en: Owner
ru: Владелец

en: next
ru: вперёд

en: OR
ru: ИЛИ

en: Company
ru: Компания

en: Add a role to the selected users
ru: Добавить роль выбранным пользователям

en: Members
ru: Участники

en: node
ru: материал

en: Transliteration
ru: Транслитерация

en: General
ru: Информация

en: Directory
ru: Каталог

en: Cleanup
ru: Очистка

en: Calendar
ru: Календарь

en: Border
ru: Рамка

en: Example
ru: Пример

en: Method
ru: Метод

en: Recent posts
ru: Последние публикации

en: Recent posts for %1
ru: Последние публикации для %1

en: South Australia
ru: Северная Авсралия

en: Week
ru: Неделя

en: Day
ru: День

en: Table
ru: Таблица

en: Now
ru: Сейчас

en: All views
ru: Все представления

en: Start date
ru: Дата начала

en: End date
ru: Дата окончания

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
ru: Шаблон адреса по умолчанию (применяется ко всем словарям ниже, для которых шаблоны не определены)

en: Pattern for all %vocab-name paths
ru: Шаблон для всех %vocab-name адресов

en: Pattern for forums and forum containers
ru: Шаблон для форумов и контейнеров форумов

en: Pattern for user account page paths
ru: Шаблон для адресов страниц учётных записей пользователей

en: Pattern for blog page paths
ru: Шаблон для адресов страниц блога

en: Verbose
ru: Подробности

en: Display alias changes (except during bulk updates).
ru: Показать изменения синонимов (кроме пакетного обновления)

en: Replace by separator
ru: Заменять разделителем

en: Maximum alias length
ru: Максимальная длина синонима

en: Maximum component length
ru: Максимальная длина компонента

en: Update action
ru: Действие обновления

en: Strings to Remove
ru: Строки для удаления

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
ru: Обеспечивает для модулей механизм автоматической генерации синонимов для материала, которым они управляют.

en: Forum
ru: Форум

en: Add Note
ru: Добавить примечание

en: !time ago
ru: !time назад

en: Other
ru: Другое

en: Align
ru: Выравнивание

en: General Settings
ru: Основные параметры

en: Background color
ru: Цвет фона

en: Text color
ru: Цвет текста

en: Navigation
ru: Навигация

en: Basic
ru: Основное

en: Link URL
ru: URL ссылки

en: access content
ru: доступ к содержимому

en: List type
ru: В виде списка

en: Role
ru: Роль

en: Select all
ru: Выделить все

en: Padding
ru: Внутренний отступ

en: Personal Message
ru: Личное сообщение

en: First name
ru: Имя

en: Last name
ru: Фамилия

en: User login
ru: Вход на сайт

en: Log in
ru: Войти

en: Blog
ru: Блог

en: Link text
ru: Текст ссылки

en: Add new comment
ru: Оставить комментарий

en: Counter
ru: Счётчик

en: String
ru: Строка

en: Case
ru: Регистр

en: Users
ru: Пользователи

en: Not installed
ru: Не установлено

en: Select None
ru: Снять выбор

en: Referrer
ru: Источник отсылки

en: Exists
ru: Существует

en: Button
ru: Кнопка

en: Square
ru: Квадратный

en: Leaderboard
ru: Список лидеров

en: Both
ru: Оба

en: Last
ru: Последний

en: Maximum length
ru: Максимальная длина

en: Save changes
ru: Сохранить изменения

en: Argument
ru: Аргумент

en: Anonymous
ru: Гость

en: Smiley
ru: Смайл

en: Image URL
ru: URL изображения

en: <All>
ru: <Все>

en: Save and edit
ru: Сохранить и редактировать

en: Edit view
ru: Редактировать представление

en: Override
ru: Переопределить

en: Clone
ru: Клонировать

en: Administer views
ru: Управление представлениями

en: Existing Views
ru: Существующие представления

en: Default Views
ru: Представления по умолчанию

en: Ascending
ru: По возрастанию

en: Descending
ru: По убыванию

en: Normal menu item
ru: Обычный пункт меню

en: Down
ru: Вниз

en: Wildcard
ru: Метасимвол

en: Arguments
ru: Аргументы

en: Operator
ru: Оператор

en: Filters
ru: Фильтры

en: Optional
ru: Необязательно

en: Exposed Filters
ru: Раскрытые фильтры

en: Order
ru: Порядок

en: Add criteria
ru: Добавить критерий

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
ru: Имя представления должно состоять только из латинских букв, цифр и знака подчеркивания.

en: Recent comments
ru: Новые комментарии

en: Node: ID
ru: Материал: ID

en: Random
ru: Случайно

en: Uncategorized
ru: Без категории

en: Plain
ru: Простой

en: Position
ru: Позиция

en: Image and text
ru: Изображение и текст

en: Message Subject
ru: Тема сообщения

en: IP Address
ru: IP-адрес

en: Pattern
ru: Шаблон

en: Basic settings
ru: Базовые настройки

en: Template
ru: Шаблон

en: Last checked
ru: Посл. проверка

en: Node template
ru: Шаблон материала

en: Basic setup
ru: Основные настройки

en: Allow users to choose default
ru: Позволять пользователям выбирать состояние по умолчанию

en: false
ru: ложно

en: true
ru: истинно

en: Buttons and plugins
ru: Кнопки и плагины

en: Editor appearance
ru: Внешний вид редактора

en: Toolbar location
ru: Размещение панели инструментов

en: Path location
ru: Размещение пути

en: Enable resizing button
ru: Включить элемент изменения размера

en: Block formats
ru: Форматы блока

en: Cleanup and output
ru: Очистка и вывод

en: Verify HTML
ru: Проверка HTML

en: Preformatted
ru: Отформатированный текст

en: Convert &lt;font&gt; tags to styles
ru: Конвертирование тегов &lt;font&gt; в стили

en: Remove linebreaks
ru: Удалить разрывы строк

en: Apply source formatting
ru: Применять исходное форматирование

en: Editor CSS
ru: CSS редактора

en: CSS path
ru: Путь CSS

en: CSS classes
ru: CSS классы

en: Profile
ru: Профиль

en: Term description
ru: Описание термина

en: Child terms
ru: Дочерние термины

en: fields
ru: поля

en: Save settings
ru: Сохранить настройки

en: Operation
ru: Действие

en: reply
ru: ответить

en: Duration
ru: Продолжительность

en: Expiration date
ru: Дата истечения срока

en: Original
ru: Оригинал

en: Threshold
ru: Пороговое значение

en: Word count
ru: Число слов

en: Tracker
ru: Изменения

en: Unsupported database.
ru: Неподдерживаемая база данных.

en: Defaults
ru: По умолчанию

en: 1 Day
ru: 1 день

en: 2 Days
ru: 2 дня

en: 3 Days
ru: 3 дня

en: 4 Days
ru: 4 дня

en: 5 Days
ru: 5 дней

en: 6 Days
ru: 6 дней

en: 1 Week
ru: 1 неделя

en: 2 Weeks
ru: 2 недели

en: 1 Month
ru: 1 месяц

en: 3 Months
ru: 3 месяца

en: 6 Months
ru: 6 месяцев

en: 1 Year
ru: 1 год

en: You have to specify a valid date.
ru: Вы должны задать правильную дату.

en: City
ru: Город

en: Postal code
ru: Почтовый индекс

en: Latitude
ru: Широта

en: Longitude
ru: Долгота

en: Collapsible
ru: Сворачиваемое

en: Protocol
ru: Протокол

en: Labels
ru: Метки

en: with comments
ru: с комментариями

en: without comments
ru: без комментариев

en: Sort by
ru: Сортировать по:

en: Created date
ru: Дата создания

en: Updated date
ru: Дата обновления

en: comments
ru: комментарии

en: Full
ru: Полный

en: 1 new | @count new
ru[0]: новых: @count
ru[1]: новых: @count
ru[2]: новых: @count

en: Default language
ru: Язык по умолчанию

en: Rules
ru: Правила

en: American Samoa
ru: Американское Самоа

en: Georgia
ru: Грузия

en: Guam
ru: Гуам

en: Marshall Islands
ru: Маршалловы острова

en: Northern Mariana Islands
ru: Северные Марианские острова

en: Palau
ru: Палау

en: Puerto Rico
ru: Пуэрто-Рико

en: Virgin Islands
ru: Виргинские острова

en: Full name
ru: Полное имя

en: Regular expression
ru: Регулярное выражение

en: Size of textfield
ru: Размер текстового поля

en: Authoring information
ru: Информация об авторе

en: Authored on
ru: Время создания

en: Leave blank for %anonymous.
ru: Если поле оставить пустым, автором будет %anonymous.

en: Hidden
ru: Скрытый

en: Some
ru: Некоторый

en: Approved
ru: Одобрено

en: Forum statistics
ru: Статистика форума

en: Root
ru: Корень

en: normal
ru: обычный

en: seconds
ru: секунд

en: Show
ru: Показать

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ru: Вводите по одному внутреннему пути Drupal на строку. Символ '*' заменяет любое количество символов. Например, введите %blog для обзорной страницы блогов, %blog-wildcard для всех персональных блогов. %front - главная страница.

en: Other queries
ru: Другие запросы

en: Key
ru: Ключ

en: Link to node
ru: Ссылка на материал

en: settings page
ru: страница настроек

en: Timer
ru: Таймер

en: Change
ru: Изменить

en: in
ru: в

en: Edit term
ru: Редактирование термина

en: Tokens
ru: Токены

en: Token
ru: Токен

en: <p>View complete documentation at !link.</p>
ru: <p>Смотрите полную документацию на !link.</p>

en: Calendar Legend
ru: Легенда к календарю

en: Add to calendar
ru: Добавить в календарь

en: Week of @date
ru: Неделя @date

en: Feeds
ru: Ленты

en: Allowed HTML tags
ru: Допускаются только следующие теги HTML

en: Service links
ru: Ссылки сервисов закладок

en: Control which and where service links should be active.
ru: Управление тем, когда и где ссылки сервисов закладок должны появиться.

en: Bookmark/Search this post
ru: Сохранить закладку/Искать эту статью

en: Clear
ru: Очистить

en: Pager position
ru: Расположение постраничного навигатора

en: ‹ previous
ru: ‹ предыдущая

en: next ›
ru: следующая ›

en: The update has been performed.
ru: Обновление было выполнено.

en: Node title
ru: Заголовок материала

en: Node body
ru: Тело сообщения

en: Full text
ru: Полный текст

en: Feed settings
ru: Настройки ленты

en: Source
ru: Источник

en: Date/Time
ru: Дата/Время

en: Display all menu items
ru: Показывать все пункты меню

en: published
ru: опубликовано

en: The changes have been saved.
ru: Изменения сохранены.

en: Undo
ru: Отмена

en: Search results
ru: Результаты поиска

en: Your search yielded no results
ru: По вашему запросу ничего не найдено

en: Please enter some keywords.
ru: Пожалуйста, введите ключевые слова.

en: Front page
ru: Главная страница

en: Expired
ru: Истекшие

en: Request new password
ru: Забыли пароль?

en: unlimited
ru: неограничено

en: Replacement patterns
ru: Подстановочные шаблоны

en: Deleted
ru: Удалено

en: Display name
ru: Название отображения

en: Languages
ru: Языки

en: Features
ru: Особенности

en: Feature
ru: Особенность

en: Replace
ru: Заменить

en: Topics
ru: Темы

en: Available tokens
ru: Доступные токены

en: Activity
ru: Активность

en: Add file
ru: Добавить файл

en: (disabled)
ru: (выключено)

en: Publishing options
ru: Настройки публикации

en: First
ru: Первый

en: Middle
ru: По центру

en: Minimum width
ru: Минимальная ширина

en: Query
ru: Запрос

en: Search fields
ru: Поля для поиска

en: Code length
ru: Длина кода

en: Font size
ru: Размер шрифта

en: Spam control
ru: Защита от спама

en: Characters to use in the code
ru: Символы для использования в коде

en: The list of characters to use should not contain spaces.
ru: Используемый список символов не должен содержать пробелы.

en: Math question
ru: Математический пример

en: Encountered an illegal byte while splitting an utf8 string in characters.
ru: Обнаружен неверный символ при разделении utf8-строки на символы.

en: For language %lang_name (code %lang_code)
ru: Описание теста (язык: %lang_name, код языка:%lang_code)

en: Configure block
ru: Настроить блок

en: Block name
ru: Название блока

en: Period
ru: Период

en: Site's time zone
ru: Выберите часовой пояс

en: Date's time zone
ru: Часовой пояс

en: No time zone conversion
ru: Без учёта часового пояса

en: Hour
ru: Час

en: Minute
ru: Минута

en: Second
ru: Секунда

en: Site default
ru: По умолчанию для сайта

en: Select list
ru: Выбор из списка

en: Text field
ru: Текстовое поле

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
ru: Даты без часов не должны использовать временные зоны.

en: Granularity
ru: Степень детализации

en: Time zone handling
ru: Обработка часового пояса

en: Long
ru: Полностью

en: Short
ru: Кратко

en: Target type
ru: Тип цели

en: Date field
ru: Поле даты

en: Posts
ru: Сообщения

en: The default width of a Google map, as a CSS length or percentage. Examples: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>
ru: Ширина карты по умолчанию, указанная как CSS-длина, или в процентах. Например: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>.

en: The default height of a Google map, as a CSS length or percentage. Examples: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>
ru: Высота карты по умолчанию, указанная как CSS-длина, или в процентах. Например: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>.

en: The default zoom level of a Google map.
ru: Масштаб карты Google по умолчанию.

en: Map
ru: Карта

en: Stroke color
ru: Цвет штриха

en: Stroke opacity
ru: Прозрачность штриха

en: Controls
ru: Элементы управления

en: Map width
ru: Ширина карты

en: Map height
ru: Высота карты

en: Alignment
ru: Выравнивание

en: Workflow
ru: Порядок действий

en: Your Email
ru: Ваш адрес электронной почты

en: Your Name
ru: Ваше имя

en: Send To
ru: Получатель

en: Link label
ru: Метка ссылки

en: author
ru: автор

en: Entity
ru: Сущность

en: AND
ru: И

en: None.
ru: Нет.

en: Fixed
ru: Фиксированный

en: Revert
ru: Вернуть

en: Are you sure you want to delete %label?
ru: Вы уверены, что хотите удалить %label?

en: %label has been deleted.
ru: %label было удалено.

en: Empty
ru: Пусто

en: Import failed.
ru: Импорт не удался.

en: Greater than
ru: Больше чем

en: Equal to
ru: Равно

en: Less than
ru: Меньше чем

en: Unit
ru: Единица измерения

en: Select a user
ru: Выбрать пользователя

en: Sidebar
ru: Боковая панель

en: Log out
ru: Выйти

en: views
ru: представления

en: The settings have not been saved because of the errors.
ru: Настройки не были сохранены из-за возникших ошибок.

en: Open in new window
ru: Открыть в новом окне

en: Transition
ru: Переход

en: Token replacement
ru: Замена токенами

en: Left
ru: Слева

en: Right
ru: Справа

en: Create new account
ru: Регистрация

en: What links here
ru: Сюда ссылаются

en: Seconds
ru: Секунды

en: Info
ru: Инфо

en: Red
ru: Красный

en: White
ru: Белый

en: Fade
ru: Плавное появление

en: Slide
ru: Слайд

en: Included
ru: Включено

en: People
ru: Пользователи

en: warning
ru: предупреждение

en: No statistics available.
ru: Записей нет.

en: Blocked
ru: Заблокировано

en: Circular
ru: Круговой

en: or
ru: или

en: open
ru: открыто

en: Parent term
ru: Родительский термин

en: Parent terms
ru: Родительские термины

en: All blogs
ru: Все блоги

en: Video
ru: Видео

en: Style
ru: Стиль

en: Default Content
ru: Содержимое по умолчанию

en: change
ru: изменить

en: Forums
ru: Форумы

en: Animation speed
ru: Скорость анимации

en: Link style
ru: Вид ссылки

en: Superscript
ru: Надстрочный

en: revert
ru: откатить

en: Access Denied
ru: Доступ запрещен

en: Missing
ru: Отсутствует

en: Mark all topics read
ru: Отметить все темы как прочитанные

en: Mark all forums read
ru: Пометить все как прочтённые

en: Permissions
ru: Права доступа

en: Your settings have been saved.
ru: Ваши настройки были сохранены.

en: Image Settings
ru: Настройки изображения

en: All tags
ru: Все теги

en: Installed
ru: Установлено

en: Last modified
ru: Последний измененный

en: on
ru: вкл

en: Link color
ru: Цвет ссылок

en: options
ru: параметры

en: Reversed
ru: Оборот

en: Product
ru: Товар

en: Flexible
ru: Гибкий

en: Unset
ru: Возрат в исходное состояние

en: My files
ru: Мои файлы

en: Changed
ru: Изменение

en: Date created
ru: Дата создания

en: Reverse
ru: Инвертировать

en: Conflict
ru: Конфликт

en: Standard
ru: Стандарт

en: Interval
ru: Интервал

en: Federated States of Micronesia
ru: Федеративные Штаты Микронезии

en: Province
ru: Область

en: County
ru: Страна

en: Feet
ru: Футы

en: Message preview
ru: Предпросмотр сообщения

en: Not published
ru: Не опубликовано

en: Menu settings
ru: Настройки меню

en: Color scheme
ru: Цветовая схема

en: Blue Lagoon
ru: Голубая лагуна

en: Gray
ru: Серый

en: Purple
ru: Фиолетовый

en: Show breadcrumbs
ru: Показать строку навигации

en: Unformatted
ru: Без форматирования

en: Diagonal
ru: Диагональ

en: Inclusion
ru: Добавлять в карту сайта

en: Document
ru: Документ

en: %title has been deleted.
ru: Материал %title удален.

en: @type: deleted %title.
ru: @type: удален материал %title.

en: previous
ru: предыдущий

en: RSS Feed
ru: RSS-лента

en: Allowed file extensions
ru: Допустимые расширения файлов

en: New comments
ru: Новые комментарии

en: New
ru: Новое

en: Resume
ru: Продолжить

en: User page
ru: Пользовательская страница

en: Relationships
ru: Связи

en: Plural
ru: Множественное число

en: Relationship
ru: Связь

en: relationships
ru: связи

en: image
ru: изображение

en: Oldest first
ru: Старые сначала

en: Basic information
ru: Основная информация

en: Name must be alphanumeric or underscores only.
ru: Имя должно содержать только латинские буквы, цифры и знак подчёркивания.

en: Sort criteria
ru: Критерий сортировки

en: Base path
ru: Базовый путь

en: More options
ru: Дополнительные параметры

en: Taxonomy index
ru: Индекс таксономии

en: Parent menu item
ru: Родительский пункт меню

en: Jump Menu
ru: Меню перехода

en: Themes
ru: Темы оформления

en: Translations
ru: Переводы

en: Replacement tokens
ru: Маркеры замены

en: Unpublished
ru: Снято с публикации

en: administer nodes
ru: управлять материалами

en: not published
ru: не опубликовано

en: Your comment follow-up notification for this post was disabled. Thanks.
ru: Уведомления о комментариях для этой публикации отключены. Спасибо.

en: Comment follow-up notification settings
ru: Настройки подписки на уведомления по электронной почте

en: Receive comment follow-up notification e-mails
ru: Получать уведомления по e-mail о новых комментариях.

en: Check this box to receive e-mail notification for follow-up comments to comments you posted. You can later disable this on a post-by-post basis... so if you leave this to YES, you can still disable follow-up notifications for comments you don't want follow-up mails anymore - i.e. for very popular posts.
ru: Отметьте, если хотите получать уведомления о новых комментариях к вашим откликам. Вы можете отключать уведомления для каждого материала отдельно (например, для материалов с большим числом комментариев).

en: source comment
ru: источник комментария

en: This flag presets the flag for the follow-up notification on the form that anon users will see when posting a comment
ru: Этот флажок устанавливает флажок для подписки на уведомления по умолчанию в форме комментария, заполняемой анонимными пользователями.

en: Comment follow-up e-mail notification for anonymous as well as registered users.
ru: Уведомление о комментариях для анонимного пользователя так же как и для зарегистрированного.

en: Loading...
ru: Загрузка...

en: Same window
ru: В этом же окне

en: Add relationship type
ru: Добавить тип связи

en: Excluded
ru: Исключено

en: Sticky
ru: Прикреплено

en: You are here
ru: Вы здесь

en: Default options
ru: Настройки по умолчанию

en: cancel
ru: отмена

en: Map Title
ru: Заголовок карты

en: Tabs
ru: Вкладки

en: Processing
ru: Обработка

en: disable
ru: отключить

en: Output format
ru: Формат поля

en: File types
ru: Типы файлов

en: Storage
ru: Хранилище

en: Page name
ru: Название страницы

en: Shortcuts
ru: Ярлыки

en: Photo
ru: Фото

en: Webform
ru: Веб-форма

en: Advanced Options
ru: Дополнительные параметры

en: Default value
ru: Значение по умолчанию

en: Timezone
ru: Часовой пояс

en: Display links to social sharing websites like Digg, del.icio.us, reddit, Technorati etc.
ru: Показать ссылки на сайты социальных закладок таких, как Digg, del.icio.us, Reddit, Technorati т.д.

en: low
ru: низко

en: medium
ru: средний

en: high
ru: сильный

en: Group settings
ru: Настройки группы

en: Slogan
ru: Слоган

en: Reason
ru: Причина

en: Apply
ru: Применить

en: Select
ru: Выбрать

en: Display on separate page
ru: Показывать на отдельной странице

en: Add CAPTCHA administration links to forms
ru: Добавлять административные ссылки CAPTCHA к формам

en: administer CAPTCHA settings
ru: управлять настройками CAPTCHA

en: Challenge description
ru: Описание теста

en: Persistence
ru: Настойчивость

en: Always add a challenge.
ru: Всегда добавлять тест.

en: Log wrong responses
ru: Фиксировать ошибки

en: The CAPTCHA settings were saved.
ru: Настройки CAPTCHA были сохранены.

en: The Drupal form_id of the form to add the CAPTCHA to.
ru: form_id формы, к которой следует добавить CAPTCHA.

en: Challenge type
ru: Тип теста

en: The CAPTCHA type to use for this form
ru: Тип CAPTCHA для использования в данной форме

en: Illegal form_id
ru: Неправильный form_id

en: Saved CAPTCHA point settings.
ru: Настройки CAPTCHA point сохранены.

en: Are you sure you want to delete the CAPTCHA for form_id %form_id?
ru: Вы уверенны в том, что хотите удалить CAPTHCA для form_id %form_id?

en: Are you sure you want to disable the CAPTCHA for form_id %form_id?
ru: Вы уверенны в том, что хотите отключить CAPTCHA для  form_id %form_id?

en: Deleted CAPTCHA for form %form_id.
ru: CAPTCHA для формы %form_id удалена.

en: Disabled CAPTCHA for form %form_id.
ru: CAPTCHA для формы %form_id отключена.

en: This page gives an overview of all available challenge types, generated with their current settings.
ru: Данная страница позволяет ознакомиться с типами все доступных тестов Тьюринга.

en: Challenge "%challenge" by module "%module"
ru: Тест "%challenge" от модуля "%module"

en: 10 more examples of this challenge.
ru: Показать ещё 10 примеров этого теста.

en: "CAPTCHA" is an acronym for "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart". It is typically a challenge-response test to determine whether the user is human. The CAPTCHA module is a tool to fight automated submission by malicious users (spamming) of for example comments forms, user registration forms, guestbook forms, etc. You can extend the desired forms with an additional challenge, which should be easy for a human to solve correctly, but hard enough to keep automated scripts and spam bots out.
ru: CAPTCHA - акроним английской фразы "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart" (полностью автоматизированный публичный тест Тьюринга для различия компьютеров и людей). Это тест, используемый для того, чтобы определить, кем является пользователь системы: человеком или компьютером. Основная идея теста: предложить пользователю такую задачу, которую с лёгкостью может решить человек, но которую несоизмеримо сложнее решить компьютеру. Модуль CAPTCHA представляет собой инструмент для борьбы c автоматическими отправками сообщений (спама) в комментарии, формы регистрации пользователей, гостевую книгу и т.д. Вы можете дополнить нужные формы сайта дополнительной задачей, которая должна быть легкой для человека, но достаточно сложной для автоматизированных скриптов и спам-ботов.

en: Note that the CAPTCHA module interacts with page caching (see <a href="!performancesettings">performance settings</a>). Because the challenge should be unique for each generated form, the caching of the page it appears on is prevented. Make sure that these forms do not appear on too many pages or you will lose much caching efficiency. For example, if you put a CAPTCHA on the user login block, which typically appears on each page for anonymous visitors, caching will practically be disabled. The comment submission forms are another example. In this case you should set the "%commentlocation" to "%separatepage" in the comment settings of the relevant <a href="!contenttypes">content types</a> for better caching efficiency.
ru: Модуль CAPTCHA влияет на кэширование страниц (см. <a href="!performancesettings">настройки производительности</a>). Т.к. проверочные данные должны быть уникальными для каждой генерируемой формы, это мешает кэшированию. Убедитесь, что число таких форм невелико, иначе это приведет к снижнию эффективности кэширования. Например, если вы добавите CAPTCHA блок входа, который обычно показывается на каждой странице для незарегистрированных пользователей, кэширование будет практически отключено. Такая же ситуация сложится с формой отправки комментария. В этом случае лучше сменить опцию "%commentlocation" на "%separatepage" в настройках комментариев для тех или иных <a href="!contenttypes">типов материалов</a>, что повысит эффект от кэширования.

en: Location of comment submission form
ru: Расположение формы отправки комментария

en: CAPTCHA is a trademark of Carnegie Mellon University.
ru: CAPTCHA - торговая марка Carnegie Mellon University.

en: A CAPTCHA can be added to virtually each Drupal form. Some default forms are already provided in the form list, but arbitrary forms can be easily added and managed when the option "%adminlinks" is enabled.
ru: Проверку CAPTCHA можно добавить в любую форму Drupal. Некоторые формы, для которых это ненужно, уже добавлены в список, но этот список легко пополнить, если активирована опция "%adminlinks".

en: Users with the "%skipcaptcha" <a href="@perm">permission</a> won't be offered a challenge. Be sure to grant this permission to the trusted users (e.g. site administrators). If you want to test a protected form, be sure to do it as a user without the "%skipcaptcha" permission (e.g. as anonymous user).
ru: Пользователи с <a href="@perm">разрешением</a> "%skipcaptcha" не будут принуждаться к проверке. Уверьтесь, что даете такое право довереным пользователям (например, администраторам). Чтобы протестировать защищенную форму, войдите под учетной записью без разрешения "%skipcaptcha" (например, незарегистрированного пользователя).

en: skip CAPTCHA
ru: пропускать CAPTCHA

en: This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
ru: Этот вопрос проверяет, являетесь ли вы человеком, и предотвращает обращения спам-роботов.

en: Untrusted users will see a CAPTCHA here (!settings).
ru: Неблагонадежные пользователи увидят здесь CAPTCHA (!settings).

en: general CAPTCHA settings
ru: основные настройки CAPTCHA

en: Enabled challenge
ru: Включенный тест

en: "@type" by module "@module" (!change, !disable)
ru: "@type" от модуля "@module" (!change, !disable)

en: Place a CAPTCHA here for untrusted users.
ru: Добавить сюда CAPTCHA для неблагонадежных пользователей.

en: The answer you entered for the CAPTCHA was not correct.
ru: Вы ввели неправильный ответ на контрольный вопрос.

en: Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.
ru: Решите эту простую математическую задачу и введите результат. Например, для 1+3, введите 4.

en: %form_id post blocked by CAPTCHA module: challenge "%challenge" (by module "%module"), user answered "%response", but the solution was "%solution".
ru: Отправка данных формой "%form_id" была заблокирована (тип теста: %challenge, модуль: %module). Пользователь ввел "%response", хотя правильный ответ был "%solution".

en: Administer how and where CAPTCHAs are used.
ru: Настройка использования CAPTCHA.

en: Examples
ru: Примеры

en: An overview of the available challenge types with examples.
ru: Обзор доступных видов тестов с примерами.

en: You can now <a href="!captcha_admin">configure the CAPTCHA module</a> for your site.
ru: Теперь вы можете <a href="!captcha_admin">настроить модуль CAPTCHA</a> для своего сайта.

en: Base CAPTCHA module for adding challenges to arbitrary forms.
ru: Модуль CAPTCHA для использования в различных формах.

en: Code settings
ru: Настройки кода

en: The code length influences the size of the image. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
ru: Длина кода влияет на размеры изображения. Имейте в виду, что чем больше длина кода, тем сильнее загружается процессор сервера при генерации изображения.

en: Font settings
ru: Настройки шрифта

en: tiny
ru: крохотный

en: small
ru: маленький

en: large
ru: большой

en: The font size influences the size of the image. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
ru: Размер шрифта влияет на размер окончательного изображения. Помните, что большие значения требуют больше процессорного времени на создание картинки.

en: Character spacing
ru: Расстояние между символами

en: Define the average spacing between characters. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
ru: Среднее расстояние между символами. Обратите внимание, что большие значения ведут к большей нагрузке на процессор сервера.

en: Enter the hexadecimal code for the text color (e.g. #000 or #004283).
ru: Введите HEX-код для цвета текста (например #000 или #004283).

en: Additional variation of text color
ru: Дополнительные варианты цветов текста

en: moderate
ru: средний

en: very high
ru: очень высоко

en: The different characters will have randomized colors in the specified range around the text color.
ru: Каждый символ будет иметь уникальный цвет из заданного диапазона.

en: Distortion and noise
ru: Искажение и шум

en: With these settings you can control the degree of obfuscation by distortion and added noise. Do not exaggerate the obfuscation and assure that the code in the image is reasonably readable. For example, do not combine high levels of distortion and noise.
ru: С помощью данных настроек вы можете контролировать  уровень вносимых искажений и шума. Не увеличивайте искажения сверх меры — изображение должно оставаться читабельным. К примеру, не стоит использовать одновременно высокие уровни искажений и шума.

en: Distortion level
ru: Степень искажения

en: severe
ru: сильно

en: Set the degree of wave distortion in the image.
ru: Укажите угол волновых искажений изображения.

en: Smooth distortion
ru: Сглаживание искажения

en: This option adds randomly colored point noise.
ru: Эта опция добавляет случайный шум, состоящий из разноцветных точек.

en: Add line noise
ru: Добавить линейный шум

en: This option enables lines randomly drawn on top of the text code.
ru: Эта опция разрешает линии, случайно нанесенные поверх текстового кода.

en: Noise level
ru: Уровень шума

en: Background color is not a valid hexadecimal color value.
ru: Фоновый цвет не является шестнадцатеричным значением цвета.

en: Text color is not a valid hexadecimal color value.
ru: Цвет текста не является шестнадцатеричным значением цвета.

en: Generation of image CAPTCHA failed. Check your image CAPTCHA configuration and especially the used font.
ru: Невозможно сгенерировать изображение CAPTCHA. Проверьте конфигурацию модуля CAPTCHA, и особенно используемый шрифт.

en: Image CAPTCHA
ru: CAPTCHA на основе изображений

en: What code is in the image?
ru: Какой код на картинке?

en: Provides an image based CAPTCHA.
ru: Обеспечивает CAPTCHA на основе сгенерированных изображений

en: Show blocks
ru: Показать блоки

en: You must select a node.
ru: Вы должны выбрать материал.

en: Enter the terms you wish to search for.
ru: Введите ключевые слова для поиска.

en: No style
ru: Нет стиля

en: Bold
ru: Жирный

en: Lifetime
ru: Время жизни

en: Copy
ru: Копировать

en: Base URL
ru: Базовый URL

en: Information
ru: Информация

en: Plugins
ru: Плагины

en: Timeout
ru: Время ожидания

en: PHP Code
ru: PHP-код

en: Save Configuration
ru: Сохранить настройки

en: Toggle
ru: Переключить

en: Simple
ru: Простой

en: Double
ru: Удвоить

en: Relationship type
ru: Тип отношений

en: No caching
ru: Без кэша

en: CSS Selectors
ru: Селекторы CSS

en: Alabama
ru: Алабама

en: Alaska
ru: Аляска

en: Arizona
ru: Аризона

en: Arkansas
ru: Арканзас

en: California
ru: Калифорния

en: Colorado
ru: Колорадо

en: Connecticut
ru: Коннектикут

en: Florida
ru: Флорида

en: Hawaii
ru: Гавайи

en: Idaho
ru: Айдахо

en: Illinois
ru: Иллинойс

en: Indiana
ru: Индиана

en: Iowa
ru: Айова

en: Kansas
ru: Канзас

en: Kentucky
ru: Кентукки

en: Louisiana
ru: Луизиана

en: Maine
ru: Мэн

en: Maryland
ru: Мэриленд

en: Massachusetts
ru: Массачусетс

en: Michigan
ru: Мичиган

en: Minnesota
ru: Миннесота

en: Mississippi
ru: Миссисипи

en: Missouri
ru: Миссури

en: Montana
ru: Монтана

en: Nebraska
ru: Небраска

en: Nevada
ru: Невада

en: New Hampshire
ru: Нью-Гемпшир

en: New Jersey
ru: Нью-Джерси

en: New Mexico
ru: Нью-Мексико

en: New York
ru: Нью-Йорк

en: North Carolina
ru: Северная Каролина

en: North Dakota
ru: Северная Дакота

en: Ohio
ru: Огайо

en: Oklahoma
ru: Оклахома

en: Oregon
ru: Орегон

en: Pennsylvania
ru: Пенсильвания

en: Rhode Island
ru: Род-Айленд

en: South Carolina
ru: Южная Каролина

en: South Dakota
ru: Южная Дакота

en: Tennessee
ru: Теннесси

en: Texas
ru: Техас

en: Utah
ru: Юта

en: Vermont
ru: Вермонт

en: Virginia
ru: Виргиния

en: Washington
ru: Вашингтон

en: West Virginia
ru: Западная Виргиния

en: Wisconsin
ru: Висконсин

en: Wyoming
ru: Вайоминг

en: Block description
ru: Описание блока

en: Translation
ru: Перевод

en: Translation status
ru: Статус перевода

en: Blocks
ru: Блоки

en: Page specific visibility settings
ru: Настройки видимости для страницы

en: Menus
ru: Меню

en: A valid date is required for %title.
ru: Необходимо указать допустимое значение даты в поле "%title".

en: A Date API that can be used by other modules.
ru: Date API, которое может использоваться сторонними модулями.

en: The Strtotime default value is invalid.
ru: Значение по умолчанию для strtotime задано неверно

en: Relative
ru: Относительное

en: Above
ru: Сверху

en: Within
ru: Внутри

en: Position of date part labels
ru: Положение меток части даты

en: User's time zone
ru: Часовой пояс пользователя

en: @min and @max
ru: @min и @max

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
ru: Хранить дату в базе данных в формате ISO. Рекомендуется для исторических или неполных дат.

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
ru: Хранить дату в базе данных полем типа datetime. Рекомендуется для хранения дат и времен, требующих преобразование по временным зонах.

en: Date Popup
ru: Всплывающий календарь

en: Enables jquery popup calendars and time entry widgets for selecting dates and times.
ru: Включает jquery popup календарь и виджет ввода времени для выбранных полей даты и времени.

en: Until
ru: Не ранее

en: Every
ru: Каждый

en: Third
ru: Третий

en: Fourth
ru: Четвертый

en: Fifth
ru: Пятый

en: Date Repeat API
ru: API повтора даты

en: A Date Repeat API to calculate repeating dates and times from iCal rules.
ru: API повторяющихся дат, для вычисления повторяющихся дат и времени, из правил iCal.

en: Page width
ru: Ширина страницы

en: Teal
ru: Зеленовато-голубой

en: Overrides
ru: Переопределенные

en: Add another item
ru: Добавить ещё

en: Text area
ru: Текстовая область

en: Used in
ru: Используется в

en: The update has encountered an error.
ru: Во время обновления произошла ошибка.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
ru[0]: @count пункт обработан:
ru[1]: @count пункта обработано:
ru[2]: @count[2] пунктов обработано:

en: Export data
ru: Экспортированные данные

en: Node reference
ru: Ссылка на материал

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
ru: Предоставьте разделенный запятой список аргументов для передачи представлению.

en: Decimal
ru: Десятичное число

en: Minimum
ru: Минимум

en: Precision
ru: Точность

en: Single on/off checkbox
ru: Одиночный флаг вкл./выкл.

en: Permalink
ru: Постоянная ссылка (Permalink)

en: Form
ru: Форма

en: Your Email address is invalid.
ru: Ваш адрес электронной почты неправильный.

en: For all users
ru: Для всех пользователей

en: Debug
ru: Отладка

en: Exceptions
ru: Исключения

en: Publish
ru: Опубликовать

en: Unpublish
ru: Снять с публикации

en: 1 minute
ru: 1 минута

en: Any user
ru: Любой пользователь

en: Permission
ru: Право доступа

en: Solid
ru: Сплошной

en: Grid
ru: Сетка

en: Distance
ru: Расстояние

en: Edit this term
ru: Редактировать этот термин

en: Redo
ru: Повторить

en: Italic
ru: Курсив

en: Editor
ru: Редактор

en: Hide
ru: Скрыть

en: Global
ru: Глобальный

en: Copyright
ru: Авторские права (Copyright)

en: Transparent
ru: Прозрачный

en: Blue
ru: Синий

en: File format
ru: Формат файла

en: file system
ru: файловая система

en: Source code
ru: Исходный код

en: Number of points
ru: Количество очков

en: Thumbnails
ru: Миниатюры

en: Image gallery
ru: Галерея изображений

en: Profiles
ru: Профили

en: Subscript
ru: Подстрочный

en: Indent
ru: Увеличить отступ

en: Outdent
ru: Уменьшить отступ

en: Unlink
ru: Отвязать

en: Thread
ru: Тема обсуждения

en: Hot topic threshold
ru: Порог горячего обсуждения

en: Layouts
ru: Макеты

en: Abstract
ru: Аннотация

en: URL path settings
ru: Настройки адресов

en: Title text
ru: Текст в Title

en: Proxy Host
ru: Прокси-сервер

en: Orange
ru: Оранжевый

en: From address
ru: Адрес отправителя

en: Distinct
ru: Уникальность

en: Uppercase
ru: Верхний регистр

en: Extension
ru: Расширение

en: Services
ru: Службы

en: Space
ru: Пробел

en: Auto
ru: Авто

en: Personal messages
ru: Персональное сообщение

en: Keys
ru: Ключи

en: Unavailable
ru: Недоступно

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
ru: Автоматически сформированный %original_alias конфликтует с существующим адресом. Синоним изменён на %alias.

en: Pattern for all @node_type paths
ru: Шаблон для всех адресов материалов типа @node_type

en: Delete aliases
ru: Удалить синонимы

en: Automatic alias
ru: Автоматический синоним

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
ru: Символ, разделяющий слова в заголовках. Им заменяются все пробелы и символы пунктуации. Использование пробела или символа + может привести к непредвиденным результатам.

en: Character case
ru: Регистр символов

en: Leave case the same as source token values.
ru: Оставить регистр таким же, как в исходном значении токена.

en: Change to lower case
ru: Перевести в нижний регистр

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
ru: Ничего не делать. Оставить старый синоним нетронутым.

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
ru: Создать новый синоним. Оставить существующий синоним рабочим.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
ru: Создать новый синоним. Удалить старый синоним.

en: Transliterate prior to creating alias
ru: Транслитерировать перед созданием синонима

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
ru: Отметьте это поле, чтобы при транслитерации из адресов исключались знаки, не входящие в ASCII-96.

en: No action (do not replace)
ru: Нет действия (не заменять)

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
ru: Удалить все синонимы. Количество синонимов, которые будут удалены: %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
ru: Удалить синонимы для всех @label. Число синонимов, которые будут удалены: %count.

en: Delete aliases now!
ru: Удалить синонимы сейчас!

en: All of your path aliases have been deleted.
ru: Все ваши синонимы путей были удалены.

en: All of your %type path aliases have been deleted.
ru: Все ваши синонимы путей %type были удалены.

en: Language neutral
ru: Нейтральный по отношению к языку

en: @module help index
ru: Модуль помощи

en: Missing help topic.
ru: Отсутствует раздел справки.

en: Example help
ru: Пример помощи

en: Database not supported.
ru: База данных не поддерживается

en: Bullet list
ru: Маркированный список

en: Usage
ru: Использование

en: Edit content
ru: Редактировать содержимое

en: Change layout
ru: Сменить макет

en: Miles
ru: Миль

en: Provided by
ru: Предоставлено

en: Contexts
ru: Контексты

en: Aggregate
ru: Агрегировать

en: <Any>
ru: <Любой>

en: « first
ru: « первая

en: last »
ru: последняя »

en: Skin
ru: Обложка

en: Skip
ru: Пропустить

en: Loading
ru: Загрузка

en: Newsletter
ru: Рассылка

en: File display
ru: Отображение файла

en: Blockquote
ru: Цитата

en: Rearrange
ru: Изменить порядок

en: Add a new link
ru: Добавить новую ссылку

en: Show only items where
ru: Показать материалы, у которых

en: empty
ru: пусто

en: Generator
ru: Генератор

en: Package
ru: Пакет

en: @type: updated %title.
ru: @type: обновлен материал %title.

en: Error saving user account.
ru: Ошибка сохранения учетной записи.

en: All types
ru: Все типы

en: Organization
ru: Организация

en: Aggregator
ru: Сбор новостей

en: Grant
ru: Предоставить

en: Node author
ru: Автор материала

en: Miscellaneous
ru: Разное

en: Other settings
ru: Другие настройки

en: Interface language
ru: Язык интерфейса

en: Alberta
ru: Альберта

en: British Columbia
ru: Британская Колумбия

en: Manitoba
ru: Манитоба

en: New Brunswick
ru: Нью-Брансуик

en: Nova Scotia
ru: Новая Шотландия

en: Nunavut
ru: Нунавут

en: Ontario
ru: Онтарио

en: Prince Edward Island
ru: Остров принца Эдуарда

en: Quebec
ru: Квебек

en: Raw
ru: Без обработки

en: Cancel link
ru: Ссылка отмены

en: Attach to
ru: Прикрепить к

en: Attach files
ru: Вложенные файлы

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
ru: Адрес RSS-ленты %url введён неверно. Введите абсолютный адрес ленты. Пример: <em>http://example.com/feed.xml</em>.

en: Panel pages
ru: Страницы-панели

en: Panel nodes
ru: Панель материалов

en: Mini panels
ru: Мини-панели

en: Views panes
ru: Панели видов

en: by @user
ru: автор: @user

en: Argument type
ru: Тип аргумента

en: Deleted/missing block @module-@delta
ru: Удален/отсутствует блок @module-@delta

en: New custom content
ru: Новое пользовательское содержимое

en: Create a completely custom piece of HTML content.
ru: Создание полностью настраиваемой части содержимого HTML.

en: Context
ru: Контекст

en: General form
ru: Основная форма

en: Form goes here.
ru: Здесь будет форма

en: "@s" base form
ru: Основная форма "@s"

en: Node type description
ru: Описание типа материала

en: Attached files
ru: Прикрепленные файлы

en: A list of files attached to the node.
ru: Список файлов, прикреплённых к материалу.

en: "@s" attachments
ru: "@s" прикрепленные файлы

en: Book navigation
ru: Навигация по подшивке

en: Add comment
ru: Добавить комментарий

en: Comment form here.
ru: Здесь форма комментариев

en: A form to add a new comment.
ru: Форма для добавления новых комментариев

en: "@s" comment form
ru: Форма комментариев "@s"

en: Node comments
ru: Комментарии к материалу

en: Sort
ru: Сортировка

en: !a comments per page
ru: !a комментариев на страницу

en: Pager
ru: Постраничный навигатор

en: "@s" comments
ru: "@s" комментарии

en: Node content
ru: Содержимое материала

en: The content of the referenced node.
ru: Контент связанного материала.

en: Node title.
ru: Заголовок материала.

en: Link title to node
ru: Ссылка с заголовка на материал

en: Identifier
ru: Идентификатор

en: Node form publishing options
ru: Форма материала - настройки публикации

en: Node form author information
ru: Форма информации об авторе материала

en: Author information on the Node form.
ru: Информация об авторе в форме материала.

en: Node form comment settings
ru: Форма материала - настройки комментариев

en: Node form menu settings
ru: Форма материала - настройки меню

en: Node form file attachments
ru: Форма материала - вложения

en: Comment options
ru: Опции комментариев

en: Comment options.
ru: Опции комментариев

en: Authoring information.
ru: Информация об авторе.

en: Menu options
ru: Опции меню

en: Menu options.
ru: Опции меню.

en: Attach files.
ru: Вложенные файлы.

en: Node type description.
ru: Описание типа материала.

en: Term description.
ru: Описание термина.

en: "@s" term description
ru: Описание термина "@s"

en: List of related terms
ru: Список связанных терминов

en: Unordered
ru: Неупорядоченный

en: Ordered
ru: Упорядоченный

en: The picture of a user.
ru: Изображение пользователя.

en: "@s" user picture
ru: "@s" изображение пользователя

en: User profile
ru: Профиль пользователя

en: The profile of a user.
ru: Профиль пользователя.

en: "@s" user profile
ru: Профиль пользователя "@s"

en: Vocabulary terms
ru: Термин словаря

en: All the terms in a vocabulary.
ru: Все термины в словаре

en: "@s" terms
ru: "@s" термины

en: Maximum depth
ru: Максимальная глубина

en: Display as tree
ru: В виде дерева

en: A node object.
ru: Объект материала.

en: Currently set to !link
ru: Сейчас установлено в !link

en: A node add form.
ru: Форма добавления материала.

en: A node edit form.
ru: Форма редактирования материала.

en: A single taxonomy term object.
ru: Одиночный объект термина таксономии.

en: A single user object.
ru: Одиночный объект пользователя

en: Taxonomy vocabulary
ru: Словарь таксономии

en: Select the vocabulary for this form.
ru: Выберите словарь для этой формы.

en: New @s
ru: Новые материалы типа @s

en: New content of other types
ru: Новые материалы остальных типов

en: New content behavior
ru: Доступность нового содержимого

en: Select the default behavior of new content added to the system. If checked, new content will automatically be immediately available to be added to Panels pages. If not checked, new content will not be available until specifically allowed here.
ru: Выберите, как себя будет вести по умолчанию новое содержимое. Если флажок поставлен, новое содержимое сразу же будет доступно для добавления на страницы Панелей. Если нет - новое содержимое не будет доступно до тех пор, пока не будет индивидуально разрешено ниже на этой странице.

en: Allowed @s content
ru: Доступное содержимое типа @s

en: Select allowed layouts
ru: Выберите доступные макеты

en: Check the boxes for all layouts you want to allow users choose from when picking a layout. You must allow at least one layout.
ru: Поставьте флажки для всех макетов, которые вы хотите сделать доступными для пользователей. Как минимум один макет разрешить необходимо.

en: argument
ru: аргумент

en: Add argument
ru: Добавить аргумент

en: relationship
ru: зависимость

en: Add relationship
ru: Добавить зависимость

en: Add context
ru: Добавить контекст

en: Required contexts
ru: Необходимый контекст

en: required context
ru: требуется контекст

en: Add required context
ru: Добавить требуемый контекст

en: Close Window
ru: Закрыть окно

en: Close window
ru: Закрыть окно

en: Remove this item
ru: Удалить этот элемент

en: Add @type "@context"
ru: Добавить @type "@context"

en: Edit @type "@context"
ru: Редактировать @type "@context"

en: Enter a name to identify this !type on administrative screens.
ru: Введите название для идентификации этого !type на страницах администрирования.

en: Keyword
ru: Ключевое слово

en: Enter a keyword to use for substitution in titles.
ru: Введите ключевое слово для замены его в заголовках.

en: Ignore it; content that requires this context will not be available.
ru: Игнорировать; контент необходимый для данного контекста будет недоступен.

en: If the argument is missing or is not valid, select how this should behave.
ru: Выберите поведение для случая, когда аргумент отсутствует или некорректен.

en: Argument @count
ru: Аргумент @count

en: Context @count
ru: Контекст @count

en: 1 year | @count years
ru[0]: @count год
ru[1]: @count года
ru[2]: @count[2] лет

en: 1 week | @count weeks
ru[0]: @count неделя
ru[1]: @count недели
ru[2]: @count[2] недель

en: 1 min | @count min
ru[0]: @count мин.
ru[1]: @count мин.
ru[2]: @count[2] мин.

en: 1 sec | @count sec
ru[0]: @count сек.
ru[1]: @count сек.
ru[2]: @count[2] сек.

en: Show all
ru: Показать все

en: Panel content has been updated.
ru: Панельное содержимое скорректировано.

en: Choose layout
ru: Выбор макета

en: Add content to !s
ru: Добавить содержимое - !s

en: There are no content types you may add to this display.
ru: Типы материалов, которые можно добавить к данному отображению отсутсвуют.

en: Configure !subtype_title
ru: Конфигурировать !subtype_title

en: Panel settings
ru: Настройки панели

en: No title
ru: Без названия

en: Unknown context
ru: Неизвестный контекст

en: No context
ru: Нет контекста

en: You may use %keywords from contexts, as well as %title to contain the original title.
ru: Вы можете использовать как %keywords из контекста, так и %title, чтобы отобразить оригинальный заголовок.

en: Context %count
ru: Контекст %count

en: Columns
ru: Колонки

en: Single column
ru: Одна колонка

en: Two column bricks
ru: 2 колонки кирпичом

en: Left above
ru: Слева вверху

en: Right above
ru: Справа вверху

en: Left below
ru: Слева внизу

en: Right below
ru: Справа внизу

en: Module name
ru: Название модуля

en: Enter the module name to export code to.
ru: Введите имя модуля для экспорта кода.

en: The title for this mini panel. It can be overridden in the block configuration.
ru: Название для мини-панели. Оно может быть переопределено в блоке конфигурации.

en: The category that this mini-panel will be grouped into on the Add Content form. Only upper and lower-case alphanumeric characters are allowed. If left blank, defaults to 'Mini panels'.
ru: По категориям сгруппированы Мини-панели в Форме добавления панели. Допускаются только буквы и цифры в верхнем и нижнем регистре. Если оставить пустым, по умолчанию - "Мини-панели".

en: Categories may contain only alphanumerics or spaces.
ru: Категории могут содержать только латинские буквенно-цифровой символы либо пробел

en: Local
ru: Локально

en: Panel
ru: Панель

en: Panel layout
ru: Макет панели

en: Panel content
ru: Содержимое панели

en: An ID that can be used by CSS to style the panel.
ru: ID, который использует CSS в стиле панели.

en: Please select a layout.
ru: Пожалуйста, выберите макет.

en: Create nodes that are divided into areas with selectable content.
ru: Создание материалов, которые разделены на области с выбираемым содержимым.

en: Add a node from your site as content.
ru: Добавить материал с вашего сайта как содержимое.

en: Leave node title
ru: Оставить заголовок материала

en: Invalid node
ru: Неверный материал

en: Page settings
ru: Настройки страницы

en: Path is required.
ru: Путь потребовался.

en: Disable Drupal blocks/regions
ru: Отключить блоки/регионы Drupal

en: CSS code
ru: CSS-код

en: Simple cache
ru: Простое кэширование

en: Simple caching is a time-based cache. This is a hard limit, and once cached it will remain that way until the time limit expires.
ru: Простое кэширование - это кэширование с определённой периодичностью. Данный способ жёстко привязан ко времени: как только кэш был сделан, он будет использоваться, пока не пройдёт его время жизни.

en: No argument
ru: Нет аргументов

en: Sixth
ru: Шестой

en: Fixed argument
ru: Аргумент исправлен

en: Use pager
ru: Использовать постраничный навигатор

en: Items to display
ru: Элементов для отображения

en: Offset
ru: Пропустить

en: More link
ru: Ссылка "Ещё"

en: More link text
ru: Текст ссылки "Ещё"

en: Send arguments
ru: Отправить аргументы

en: Book parent
ru: Предок подшивки

en: Top level book
ru: Верхний уровень книги

en: Term parent
ru: Родительский термин

en: Top level term
ru: Термин верхнего уровня

en: System block
ru: Системный блок

en: Display the pane as a system block; this is more restrictive than the default.
ru: Показывает панель, как системный блок, это более ограниченно, чем по умолчанию.

en: The default panel rendering style; displays each pane with a separator.
ru: Стиль показа панели по умолчанию; показывает каждую панель с разделителем.

en: Presents the panes in the form of an HTML list.
ru: Показывает панели в виде HTML списка.

en: Rounded corners
ru: Скруглённые углы

en: Each pane
ru: Каждая панель

en: Black
ru: Чёрный

en: Greek
ru: Греческий

en: contains
ru: содержит

en: Message Body
ru: Текст сообщения

en: Postal address
ru: Почтовый адрес

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: Print
ru: Печать

en: University
ru: Университет

en: Locked
ru: Заблокировано

en: Registration form
ru: Форма регистрации

en: Joined
ru: Регистрация

en: Data
ru: Данные

en: Pause on hover
ru: Пауза при наведении курсора

en: Selection type
ru: Способ выбора

en: Any
ru: Любой

en: No name
ru: Без имени

en: Node count
ru: Количество материалов

en: Text only
ru: Только текст

en: Finish
ru: Готово

en: Enable the search module to search help.
ru: Включить поисковый модуль для поиска помощи.

en: Module help index
ru: Модуль справки

en: Search help
ru: Поиск помощи

en: Advanced help
ru: Расширенная справка

en: Allow advanced help and documentation.
ru: Разрешает улучшенную справку и документацию.

en: Click the help icon to view some example help about the PHP programming language (from wikipedia.org). Be sure to run cron to update the index if you want to try out the search features.
ru: Кликните на иконку помощи, чтобы увидеть некоторые примеры помощи о язык программирования PHP (с wikipedia.org). Убедитесь, что запускали cron для обновления индексов, если Вы хотите опробовать возможности поиска.

en: Advanced help example
ru: Пример расширенной помощи

en: A example help module to demonstrate the advanced help module.
ru: Модуль example help для демонстрации модуля advanced help.

en: Skip to main content
ru: Перейти к основному содержанию

en: Accessibility
ru: Доступность

en: Edit forum
ru: Изменить форум

en: Default order
ru: Порядок по умолчанию

en: Default format
ru: Формат по умолчанию

en: ZIP Code
ru: Почтовый индекс

en: deleted
ru: удалено

en: Containing any of the words
ru: Содержит любое из слов

en: Containing the phrase
ru: Содержит фразу

en: Containing none of the words
ru: Не содержит ни одно из слов

en: Number of views
ru: Количество просмотров

en: Attribution
ru: Атрибуция

en: Login Block
ru: Блок входа на сайт

en: Custom CSS
ru: Пользовательский CSS

en: Or
ru: Или

en: Cut
ru: Вырезать

en: Paste
ru: Вставить

en: Ordered list
ru: Пронумерованный список

en: Unordered list
ru: Маркированный список

en: Font family
ru: Семейство шрифтов

en: About
ru: Информация

en: Case sensitive
ru: Учитывать регистр

en: Radio Buttons
ru: Радиокнопки

en: Content bottom
ru: Нижний контент

en: Add row
ru: Добавить строку

en: Icon only
ru: Только иконка

en: Select the visual style of the link.
ru: Выберите стиль отображения для ссылки

en: Link class
ru: Класс ссылки

en: Default theme
ru: Стандартная тема

en: regex
ru: регулярное выражение

en: API Keys
ru: Ключи API

en: Column
ru: Колонка

en: Default sort
ru: Сортировка по умолчанию

en: sort by @s
ru: сортировать по @s

en: Important
ru: Важно

en: and
ru: и

en: Optional URL
ru: Дополнительный URL

en: Allow user-entered tokens
ru: Разрешить пользовательские токены

en: Rel Attribute
ru: Атрибут 'rel'

en: When output, this link will have this rel attribute. The most common usage is <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a> which prevents some search engines from spidering entered links.
ru: При выводе эта ссылка будет иметь 'rel'-атрибут. Обычно используется в виде <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a>, чтобы предотвратить переход по данной ссылке поисковыми системами.

en: At least one title or URL must be entered.
ru: По крайней мере, один заголовок или адрес должен быть введён.

en: You cannot enter a title without a link url.
ru: Вы не можете ввести заголовок без ссылки на адрес.

en: Title, as link (default)
ru: Заголовок, как ссылка (по умолчанию)

en: URL, as link
ru: URL, как ссылка

en: Short, as link with title "Link"
ru: Ссылка с текстом "Ссылка"

en: Label, as link with label as title
ru: Метка в виде ссылки

en: Separate title and URL
ru: Отдельно заголовок и URL

en: Contact name
ru: Имя контакта

en: Popup
ru: Всплывающее окно

en: Contact name.
ru: Имя контакта.

en: Content language
ru: Язык содержимого

en: All comments
ru: Все комментарии

en: Add new rule
ru: Добавить новое правило

en: !title<br />by !author<br />@date_posted
ru: !title<br />Автор: !author<br />@date_posted

en: !title<br />by !author<br />@time ago
ru: !title<br />Автор: !author<br />@time назад

en: by !author<br />@date_posted
ru: Автор: !author<br />@date_posted

en: by !author<br />@time ago
ru: Автор: !author<br />@time назад

en: Add @type
ru: Добавить @type

en: Path levels
ru: Уровни пути

en: Not promoted
ru: Не выведено на главную

en: Not sticky
ru: Не закреплен

en: Parent comment
ru: Родительский комментарий

en: The parent comment.
ru: Родительский комментарий.

en: Author's website
ru: Веб-сайт автора

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
ru: Отобразить глубину расположения комментария, если он является частью "ветви"

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
ru: Сортировать в порядке ветки обсуждения. Будет располагать дочерние комментарии рядом с их родителями.

en: Reply-to link
ru: Ссылка "Ответить на"

en: Provide a simple link to reply to the comment.
ru: Прямая ссылка для ответа на комментарий.

en: Text to display
ru: Текст для показа

en: Link this field to its user or an author's homepage
ru: Сделать это поле ссылкой на его автора или на домашнюю страницу автора

en: Newest first
ru: Новые сначала

en: field
ru: поле

en: nodes
ru: материалы

en: Menu items
ru: Пункты меню

en: Formatter
ru: Cредство форматирования

en: New posts
ru: Новые сообщения

en: clone
ru: клонировать

en: Week @week
ru: Неделя @week

en: Regions
ru: Области

en: Target
ru: Цель

en: Time ago
ru: В прошлом

en: Create @name
ru: Создание материала @name

en: @type %title has been deleted.
ru: Материал %title типа @type удален.

en: Not enabled
ru: Выключено

en: The taxonomy vocabulary ID
ru: ID словаря Таксономии

en: Sort direction
ru: Направление сортировки

en: Radios
ru: Радиокнопка

en: Block type
ru: Тип блока

en: Effect
ru: Эффект

en: Fonts
ru: Шрифты

en: Main Content
ru: Основное содержимое

en: Ratio
ru: Соотношение

en: Show @count value(s)
ru: Показать @count значение(я)

en: starting from @count
ru: начинается с @count

en: Landscape
ru: Альбомная

en: Portrait
ru: Портретная

en: Embed
ru: Вставить

en: Error message
ru: Сообщение об ошибке

en: Speed
ru: Скорость

en: Activities
ru: Мероприятия

en: The language the content is in.
ru: Язык содержимого.

en: Menu Settings
ru: Настройки меню

en: Delete profile
ru: Удалить профиль

en: Patterns
ru: Шаблоны

en: Entity type
ru: Тип сущности

en: Send Message
ru: Отправить сообщение

en: User roles
ru: Роли пользователя

en: Menu parent
ru: Предок меню

en: Organizations
ru: Организации

en: User account
ru: Учётная запись пользователя

en: Landing page
ru: Целевая страница

en: Importing
ru: Импортирование

en: Acronym
ru: Акроним

en: More link path
ru: Путь ссылки "Ещё"

en: Draggable
ru: Перетаскивание

en: Most Popular Content
ru: Самый популярный контент

en: Button text
ru: Текст на кнопке

en: Title only
ru: Только заголовок

en: Select All
ru: Выбрать все

en: Not defined
ru: Не определено

en: Deslash
ru: Удаление слеша

en: If enabled, this option will remove the trailing slash from requests. This stops requests such as <code>example.com/node/1/</code> failing to match the corresponding alias and can cause duplicate content. On the other hand, if you require certain requests to have a trailing slash, this feature can cause problems so may need to be disabled.
ru: Если включено, эта настройка будет удалять оконечный слэш из запросов. Это остановит запросы вроде <code>example.com/node/1/</code> от совпадения с соответствующим синонимом, что может стать причиной дублирующегося контента. С другой стороны, если вам необходимо, чтобы некоторые запросы шли с оконечным слэшем, эта настройка может создать проблемы, и потому должна быть отключена.

en: Non-clean to Clean
ru: С нечистых на чистые

en: If enabled, this option will redirect from non-clean to clean URL (if Clean URL's are enabled). This will stop, for example, node 1  existing on both <code>example.com/node/1</code> AND <code>example.com?q=node/1</code>.
ru: В положении включено эта опция будет переадресовывать с не ЧПУ адресов на ЧПУ (если такая возможность включена). Это предотвратит расположение материал 1, например, по двум адресам сразу <code>example.com/node/1</code> и <code>example.com?q=node/1</code>.

en: Remove Trailing Zero Argument
ru: Убрать оконечный нулевой аргумент

en: Enabled for taxonomy term pages only
ru: Включено только для страницы термина таксономии

en: Enabled for all pages
ru: Включено для всех страниц

en: Menu Access Checking
ru: Проверка доступа к меню

en: Case Sensitive URL Checking
ru: Проверка учета регистра в URL

en: This module will do a 301 redirect for all nodes which have an alias but are not using that alias.
ru: Этот модуль будет выполнять 301 redirect для всех материалов, имеющих, но не использующих синонимы.

en: Global Redirect
ru: Глобальная переадресация

en: Chose which features you would like enabled for Global Redirect
ru: Выберите, какие функции вы хотели бы включить для глобальной переадресации.

en: Searches for an alias of the current URL and 301 redirects if found. Stops duplicate content arising when path module is enabled.
ru: Ищет синоним текущего адреса и выполняет 301 redirect в случае его обнаружения. Предотвращает дублирование содержания, возникающее при включенном модуле Path.

en: Validator
ru: Проверка

en: Debugging
ru: Отладка

en: Inherit
ru: Наследовать

en: Settings page
ru: Страница настроек

en: pixels
ru: пикселей

en: Configure content access control.
ru: Настроить контроль доступа к содержимому.

en: Content Access
ru: Доступ к содержимому

en: Mime type
ru: MIME-тип

en: 1 month | @count months
ru[0]: @count месяц
ru[1]: @count месяца
ru[2]: @count[2] месяцев

en: This option enables bilinear interpolation of the distortion which makes the image look smoother, but it is more CPU intensive.
ru: Опция включает билинейную интерполяцию искажения, что делает изображение сглаженным, но, в то же время, сильнее нагружает процессор.

en: Add salt and pepper noise
ru: Добавить шумы «salt and pepper»

en: The image CAPTCHA is a popular challenge where a random textual code is obfuscated in an image. The image is generated on the fly for each request, which is rather CPU intensive for the server. Be careful with the size and computation related settings.
ru: Картиночная CAPTCHA - популярный тип проверки, при котором произвольный текст выводится на изображении с искажениями. Изображение генерируется на лету для каждого запроса, что повышает нагрузку на процессор сервера. Будьте осторожны при настройке и задании значений.

en: Add region
ru: Добавить регион

en: Generate
ru: Создать

en: Display format
ru: Формат отображения

en: Custom format
ru: Пользовательский формат

en: Recommended
ru: Рекомендовано

en: The date the node was last updated.
ru: Дата последнего изменения материала.

en: Category ID
ru: ID категории

en: Button alignment
ru: Расположение кнопки

en: Example:
ru: Например:

en: Registration
ru: Регистрация

en: Widgets
ru: Виджеты

en: Relations
ru: Отношения

en: Invalid display id @display
ru: Неверный идентификатор отображения @display

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
ru: Ошибка: обработчик для @table &gt; @field не существует!

en: Do not use a relationship
ru: Не использовать связь

en: Display type
ru: Тип отображения

en: Confirm e-mail address
ru: Подтвердите e-mail адрес

en: export
ru: экспорт

en: Custom pages
ru: Пользовательские страницы

en: The cache has been cleared.
ru: Кэш очищен.

en: Rio de Janeiro
ru: Рио-де-Жанейро

en: Tocantins
ru: Токантинс

en: Colon
ru: двоеточие

en: District Of Columbia
ru: Округ Колумбия

en: Run cron
ru: Запустить cron

en: Run updates
ru: Запустить обновления

en: Enable developer modules
ru: Включить dev модули

en: Disable developer modules
ru: Отключить dev модули

en: Current anonymous / authenticated users
ru: Сейчас гостей / зарегистрированных пользователей

en: Disabled these modules: !module-list.
ru: Выключены следующие модули: !module-list.

en: No developer modules are enabled.
ru: Модули dev не включены

en: Warning message
ru: Предупреждение

en: Metatags
ru: Мета-теги

en: of
ru: из

en: Title field
ru: Заголовок полей

en: translate
ru: перевести

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
ru: Файл %file не удается сохранить. Возникла неизвестная ошибка.

en: The specified file %name could not be uploaded.
ru: Указанный файл %name не может быть загружен.

en: Column settings
ru: Настройки колонки

en: No link
ru: Ссылки нет

en: Is not one of
ru: Ни один из

en: Infinite
ru: Бесконечность

en: Meta tags
ru: Мета-теги

en: Row
ru: Строка

en: Migration
ru: Миграция

en: Scheduling
ru: Планирование

en: IP address
ru: IP-адрес

en: permissions
ru: разрешения

en: Maximum width
ru: Максимальная ширина

en: Autocomplete matching
ru: Автодополнение совпадений

en: Starts with
ru: Начинается с

en: Middle Name
ru: Отчество

en: Page elements
ru: Элементы страницы

en: Secondary tabs
ru: Вторичные вкладки

en: Variants
ru: Варианты

en: Autocomplete
ru: Автодополнение

en: First sidebar
ru: Первая боковая панель

en: Second sidebar
ru: Вторая боковая панель

en: By path
ru: По пути

en: Decimal point
ru: Десятичный разделитель

en: Permanent
ru: Постоянный

en: Temporary
ru: Временный

en: Zoom level
ru: Уровень масштаба

en: Delete selected files
ru: Удалить выбранные файлы

en: No files available.
ru: Нет доступных файлов.

en: Custom date format
ru: Пользовательский формат даты

en: Book outline
ru: Оглавление подшивки

en: Revision information
ru: Информация о редакции

en: Pause
ru: Пауза

en: Image height
ru: Высота изображения

en: Image width
ru: Ширина изображения

en: Citation
ru: Цитата

en: interval
ru: интервал

en: Hide submit button
ru: Скрыть кнопку отправки

en: Root term
ru: Корневой термин

en: Kilometers
ru: километр

en: Origin
ru: принадлежность

en: Is one of
ru: Один из:

en: Decimal degrees
ru: Десятичные градусы

en: Data Source
ru: Исходные данные

en: Expression
ru: Выражение

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
ru: Доступ будет предоставлен пользователям с указанным разрешением.

en: Replies to my comment
ru: Ответы на мой комментарий

en: Notify me when new comments are posted
ru: Уведомлять меня о новых комментариях

en: If you want to subscribe to comments you must supply a valid e-mail address.
ru: Если вы хотите подписаться на комментарии, нужно указать действуюший адрес электронной почты.

en: No notifications
ru: Не уведомлять

en: Email to unsubscribe
ru: Email для отказа от подписки

en: Unsubscribe this e-mail
ru: Отписать этот e-mail

en: There were no active comment notifications for that email.
ru: Нет подписок на комментарии для этого адреса.

en: Content types to enable for comment notification
ru: Типы материалов, для которых будет включено уведомление о новых комментариях

en: Comments on content types enabled here will have the option of comment notification.
ru: Типы материалов, выбранные здесь, будут иметь опцию уведомления о комментариях.

en: Available subscription modes
ru: Доступные режимы подписок

en: Choose which notification subscription styles are available for users
ru: Выберите какой стиль уведомления о подписке доступен для пользователей

en: Default state for the notification selection box for anonymous users
ru: Состояние по умолчанию флажка уведомления для анонимных пользователей

en: Default mail text for sending out notifications to commenters
ru: Текст письма по умолчанию для отправки оповещения комментаторам.

en: Default mail text for sending out the notifications to node authors
ru: Текст письма для отправки уведомления авторам материала по умолчанию.

en: Configure settings for e-mails about new comments.
ru: Настройка писем о новых комментариях.

en: Unsubscribe an email from all notifications.
ru: «Отписать» email от всех уведомлений.

en: Stores information about which commenters on the site have subscriped to followup emails.
ru: Хранит информацию о комментаторах, которые подписаны на уведомления.

en: Comma
ru: Запятая

en: Semicolon
ru: Точка с запятой

en: Show All
ru: Показать все

en: Uses
ru: Использование

en: Path to custom icon
ru: Путь к произвольной иконке

en: CloudMade API Key
ru: API ключ для CloudMade

en: Zoom Control
ru: Панель масштаба

en: Websites
ru: Вебсайты

en: Frontpage
ru: Главная страница

en: Comments are responses to node content.
ru: Комментарии - это ответы на содержание материала.

en: Users who have created accounts on your site.
ru: Пользователи, создавшие учетные записи на этом сайте.

en: The comment you are replying to does not exist.
ru: Комментарий, на который вы пытаетесь ответить, не существует.

en: Is empty (NULL)
ru: Пустое (NULL)

en: not empty
ru: не пусто

en: Theming information
ru: Информация темизации

en: MIME type
ru: MIME тип

en: Ends with
ru: Заканчивается на

en: Undated
ru: Без даты

en: Files not found
ru: Файлы не найдены

en: Cycle
ru: Цикл

en: Upload date
ru: Дата загрузки

en: Do not cache
ru: Не кэшировать

en: The title to use when this argument is present; it will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
ru: Заголовок, используемый, когда присутствует этот аргумент. Перезаписывает заголовок представления и заголовки из предыдущих аргументов. Вы также можете использовать замены типа "%1" для первого аргумента, "%2" - для второго и т.д.

en: Action to take if argument is not present
ru: Если аргумента нет, то

en: If this value is received as an argument, the argument will be ignored; i.e, "all values"
ru: Если аргумент равен этому значению, то аргумент будет игнорирован (как "все значения")

en: Wildcard title
ru: Подстановочный заголовок

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
ru: Заголовок, который будет использован для подстановки где-нибудь.

en: Action to take if argument does not validate
ru: Если аргумент некорректен, то

en: The protocols displayed here are those globally available. You may add more protocols by modifying the <em>filter_allowed_protocols</em> variable in your installation.
ru: Протоколы отображенные здесь доступны в любом месте. Вы можете добавить больше протоколов, изменив переменную <em>filter_allowed_protocols</em> в вашей установке.

en: Link this field to its user
ru: Сделать это поле ссылкой на пользователя

en: This will override any other link you have set.
ru: Если выше было выбрано "Выводить это поле в виде ссылки", при активации данного флажка она будет заменена ссылкой на материал, к которому относится текущее значение поля.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
ru: Заменять значение поля для анонимных пользователей

en: Text to display for anonymous users
ru: Текст, показываемый анонимным посетителям

en: Writable
ru: Открыт для записи

en: Taxonomy vocabularies
ru: Словари таксономии

en: Use default RSS settings
ru: Использовать установки RSS по умолчанию

en: Title plus teaser
ru: Заголовок и анонс

en: Front page feed
ru: Лента главной страницы

en: Search type
ru: Тип поиска

en: Default style
ru: Стиль по умолчанию

en: The node ID of the node.
ru: ID материала.

en: Tab weight
ru: Вес вкладки

en: Additional Settings
ru: Расширенные настройки

en: User: ID
ru: Пользователь: ID

en: User picture preset
ru: Шаблон для отображения аватара пользователя

en: SEO
ru: Поисковая оптимизация

en: Dashboard
ru: Панель управления

en: No role
ru: Нет роли

en: View link
ru: Ссылка "Прочитать"

en: The size of the file.
ru: Размер файла.

en: The MIME type of the file.
ru: MIME-тип

en: Link this field
ru: Сделать это поле ссылкой

en: @type %title has been updated.
ru: Материал %title типа @type был обновлен.

en: Menu link ID
ru: ID ссылки меню

en: Menu links
ru: Ссылки меню

en: Link title
ru: Заголовок ссылки

en: Theme registry
ru: Реестр темы

en: Bio
ru: Био

en: Sort options
ru: Настройка сортировки

en: Add @name
ru: Добавить @name

en: Bounding Box
ru: Ограничитель рамки

en: Delete link
ru: Ссылка на удаление

en: Filter the view to the currently logged in user.
ru: Фильтраци представления по текущему вошедшему пользователю.

en: Localization
ru: Локализация

en: Cache once for everything (global)
ru: Кэшировать единожды всё (глобально)

en: Per page
ru: По страницам

en: Per role
ru: По ролям

en: Per role per page
ru: По ролям по страницам

en: Per user
ru: По пользователям

en: Per user per page
ru: По пользователям и по страницам

en: Display the results as a slideshow.
ru: Показать результат в виде слайдшоу.

en: Create new
ru: Создать

en: Sticky at the top of lists
ru: Прикреплять вверху списков

en: Has Avatar
ru: Имеет аватар

en: Annotation
ru: Аннотация

en: Capitalize first letter
ru: Первая буква заглавная

en: Slash
ru: Слэш

en: Canvas
ru: Канва

en: Main menu
ru: Главное меню

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
ru: Пользователь %name использовал (%timestamp) одноразовую ссылку для входа на сайт.

en: New user: %name (%email).
ru: Новый пользователь: %name (%email).

en: Logged in user
ru: Текущий пользователь

en: Custom text
ru: Пользовательский текст

en: Sum
ru: Сумма

en: Progress bar color
ru: Цвет блока прогресса

en: Processed @current out of @total.
ru: Обработано @current из @total.

en: Show title
ru: Показывать надпись

en: sorted by
ru: отсортированные по

en: First letter of name
ru: Первая буква имени

en: First two letters of name
ru: Первые две буквы имени

en: Abbreviated name
ru: Сокращенное название

en: Show week numbers
ru: Отображать номера недель

en: 3 items
ru: 3 элемента

en: 5 items
ru: 5 элементов

en: 10 items
ru: 10 элементов

en: Too many items
ru: Слишком много элементов

en: Show maximum, add 'more' link
ru: Отображать максимум и ссылку "больше"

en: Hide all, add link to day
ru: Скрывать всё, добавлять ссылку на день

en: Behavior when there are more than the above number of items in a single day. When there more items than this limit, a link to the day view will be displayed.
ru: Ситуация при которой в наличии больше предусмотренного числа объектов в одном днем. Когда в наличии больше объектов, чем предусмотренно будет отображена ссылка на данные дня

en: Date year range
ru: Диапазон годов даты

en: Click to see all @count events
ru: Нажмите для просмотра всех событий (@count)

en: Views plugin to display views containing dates as Calendars.
ru: Плагин представлений для отображения, содержащих даты представления, как календарь.

en: Format: @date
ru: Формат: @date

en: date ical
ru: Дата для iCal

en: The dates are invalid.
ru: Даты заданы неверно

en: Repeats
ru: Повторять

en: !repeats_every_interval on the !date_order !day_of_week
ru: !repeats_every_interval по !date_order !day_of_week

en: !repeats_every_interval every !day_of_week
ru: !repeats_every_interval !day_of_week

en: !repeats_every_interval on the !month_days of !month_names
ru: !repeats_every_interval по the !month_days !month_names

en: !repeats_every_interval on !month_names
ru: !repeats_every_interval по !month_names

en: !repeats_every_interval !count times
ru: !repeats_every_interval !count время

en: !repeats_every_interval until !until_date
ru: !repeats_every_interval до !until_date

en: !repeats_every_interval except !except_dates
ru: !repeats_every_interval исключая !except_dates

en: every week | every @count weeks
ru[0]: Еженедельно
ru[1]: Каждые @count недели
ru[2]: Каждые @count[2] недель

en: every month | every @count months
ru[0]: Ежемесячно
ru[1]: Каждые @count месяца
ru[2]: Каждые @count[2] месяцев

en: every year | every @count years
ru[0]: каждый год
ru[1]: каждые @count года
ru[2]: каждые @count лет

en: every day | every @count days
ru[0]: Ежедневно
ru[1]: Каждые @count дня
ru[2]: Каждые @count[2] дней

en: Not Approved
ru: Не утверждено

en: Remove group
ru: Удалить условие

en: Drupal user
ru: Пользователь Drupal

en: If you are only using this access control module, you can safely ignore this. If you are using multiple access control modules you can adjust the priority of this module.
ru: Вы можете пропустить этот пункт, если используете только этот модуль управления доступом. Если же вы используете несколько модулей управления доступом, можете задать приоритет этого модуля.

en: You must enter your name.
ru: Вам нужно ввести ваше имя.

en: No description
ru: Нет описания

en: Numbered list
ru: Нумерованный список

en: Original file name
ru: Оригинальное имя файла

en: Meters
ru: Метр

en: Not installed.
ru: Не установлен.

en: Thank You Message
ru: Благодарственное сообщение

en: You must enter a message.
ru: Вам нужно ввести сообщение.

en: PDF version
ru: PDF-версия

en: More help can be found at <a href="!help">LoginToboggan help</a>.
ru: Больше помощи может быть найдено в <a href="!help">Справке LoginToboggan</a>.

en: <strong>Note:</strong> Logintoboggan module is installed. If you are using one of the custom login block types below, it is recommended that you set this to <em>&lt;none&gt;</em>.
ru: <strong>Отметьте:</strong> Модуль Logintoboggan установлен. Если вы используете произвольный тип блока входа ниже, рекомендуется чтобы вы установили это к <em>&lt;none&gt;</em>.

en: Collapsible form
ru: Сворачиваемая форма

en: 'Standard' is a standard login block, 'Link' is a login link that returns the user to the original page after logging in, 'Collapsible form' is a javascript collaspible login form.
ru: 'Стандартный' представляет собой стандартный блок авторизации, 'Ссылка' является ссылкой на страницу авторизации, которая возвращает пользователя к первоначальной странице после входа в систему, “Сворачиваемая форма” представляет собой сворачиваемую форму входа с использованием JavaScript.

en: Set a custom message to appear at the top of the login block
ru: Установка пользовательского сообщения, появляющегося в верхней части блока входа

en: Please re-type your e-mail address to confirm it is accurate.
ru: Пожалуйста повторите ваш e-mail адрес для его подтверждения.

en: A validation e-mail has been sent to your e-mail address. In order to gain full access to the site, you will need to follow the instructions in that message.
ru: Письмо подтверждения отправлен на ваш e-mail адрес. Чтобы получить полный доступ к сайту, вы должны будете следовать инструкциям в сообщении.

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />Once it has been approved, you will receive an e-mail containing further instructions.
ru: Благодарим вас за регистрацию. Ваша учетная запись сейчас находится на рассмотрении у администратора сайта.<br />Как только ее подтвердят, Вы получите письмо, содержащее дальнейшие инструкции.

en: Your e-mail address and confirmed e-mail address must match.
ru: Ваш e-mail адрес и подтверждение e-mail адреса должны совпадать

en: LoginToboggan logged in block
ru: LoginToboggan: блок для авторизованных

en: Allow users to login using their e-mail address
ru: Позвольте пользователям входить, используя их e-mail адрес

en: Users will be able to enter EITHER their username OR their e-mail address to log in.
ru: Для входа пользователи смогут вводить свое имя пользователя или e-mail адрес.

en: Use two e-mail fields on registration form
ru: Использовать два поля e-mail в форме регистрации

en: User will have to type the same e-mail address into both fields. This helps to confirm that they've typed the correct address.
ru: Пользователь должен будет указать e-mail в обоих полях. Это поможет подтвердить правильность адреса.

en:  More help in writing the e-mail message can be found at <a href="!help">LoginToboggan help</a>.
ru:  Дополнительная помощь в написании e-mail сообщений может быть найдена в <a href="!help">справке LoginToboggan</a>.

en: Set password
ru: Установить пароль

en: Non-authenticated role
ru: Роль для неавторизированных

en: Never delete
ru: Не удалять

en: Delete unvalidated users after
ru: Удалять неподтвержденных пользователей через

en: Immediate login
ru: Мгновенный вход

en: If set, the user will be logged in immediately after registering. Note this only applies if the 'Set password' option above is enabled.
ru: Если установлено, то пользователь будет входить на сайт сразу после регистрации. Обратите внимание, это относится только к варианту с отмеченным выше пунктом "Установить пароль".

en: Redirections
ru: Перенаправления

en: Present login form on access denied (403)
ru: Показать форму входа при запрете доступа (403)

en: Anonymous users will be presented with a login form along with an access denied message.
ru: Анонимным пользователям будут выведена регистрационная форма вместе с сообщением о запрете доступа.

en: Display login successful message
ru: Показывать сообщения об успешном входе

en: Minimum password length
ru: Минимальная длина пароля

en: You must enter a password.
ru: Вы должны ввести пароль.

en: The password contains an illegal character.
ru: Пароль содержит недопустимый символ.

en: The password is too short: it must be at least %min_length characters.
ru: Пароль слишком короткий: он должен быть как минимум  %min_length символов

en: You have successfully validated your e-mail address.
ru: Вы успешно подтвердили ваш e-mail адрес.

en: Your account is currently blocked -- login cancelled.
ru: Ваша учётная запись заблокирована — вход отменён

en: You have successfully validated %user.
ru: Вы успешно опознаны как %user

en: Account validation
ru: Подтверждение учетной записи

en: re-send validation e-mail
ru: повторно посылать подтверждение на e-mail

en: This name has already been taken by another user.
ru: Это имя уже занято другим пользователем

en: This e-mail has already been taken by another user.
ru: Этот e-mail уже занят другим пользователем.

en: If required, you may reset your password from: !url
ru: Если требуется, вы можете сбросить ваш пароль: !url

en: A validation e-mail has been sent to the user's e-mail address.
ru: Письмо для подтверждения было отправлена на e-mail пользователя

en: A validation e-mail has been sent to your e-mail address. You will need to follow the instructions in that message in order to gain full access to the site.
ru: Письмо подтверждения отправлено на ваш e-mail адрес. Вы должны будете следовать за инструкциями в том сообщении, чтобы получить полный доступ к сайту.

en: Username or e-mail address
ru: Имя пользователя или адрес электронной почты

en: Username or e-mail
ru: Имя пользователя или e-mail

en: You may login with either your assigned username or your e-mail address.
ru: Вы можете войти с зарегистрированным именем пользователя или вашим e-mail адресом.

en: The password field is case sensitive.
ru: Пароль чувствителен к регистру.

en: Purged the following unvalidated users: !purged_users
ru: Очищенный следующие неподтвержденные пользователи: !purged_users

en: E-mail validation URL used for %name with timestamp @timestamp.
ru: URL проверки a-mail использован для %name с штампом времени @timestamp.

en: Set up custom login options like instant login, login redirects, pre-authorized validation roles, etc.
ru: Настройка пользовательских параметров входа: мгновенный вход в систему, перенаправление после входа, роли предварительной проверки и др.

en: Validate e-mail address
ru: Проверка адреса e-mail

en: Re-send validation e-mail
ru: Послать повторное e-mail подтверждение

en: Improves Drupal's login system.
ru: Улучшает систему входа в систему Drupal.

en: Overwrite
ru: Перезаписать

en: Secondary
ru: Вторичный

en: No fields available.
ru: Нет доступных полей.

en: Alias: @alias
ru: Синоним: @alias

en: No alias
ru: Синоним не задан

en: Dublin Core
ru: Дублинское Ядро

en: Chaos tool suite
ru: Набор инструментов Chaos

en: Open Date
ru: Дата открытия

en: Close Date
ru: Дата закрытия

en: Numeric
ru: Числовая

en: Teaser break
ru: Конец анонса

en: Custom URL
ru: Пользовательский URL

en: form
ru: форма

en: Edit link
ru: Ссылка на редактирование

en: Submit button text
ru: Текст кнопки отправки

en: Date field(s)
ru: Поле(я) даты

en: You must select at least one date field for this filter.
ru: Вы должны выбрать как минимум одно поле даты для данного фильтра.

en: Missing date fields!
ru: Поля даты не найдены!

en: (@field) <strong>Exposed</strong> @widget @format
ru: (@field) <strong>Раскрыто</strong> @widget @format

en: Current User
ru: Текущий пользователь

en: layout
ru: макет

en: The page has been deleted.
ru: Страница была удалена.

en: Lowercase
ru: Нижний регистр

en: Punctuation
ru: Пунктуация

en: Point
ru: Точка

en: Add comment link
ru: Ссылка на добавление комментария

en: %editor profile for %format
ru: профиль %editor для %format

en: Enabled by default
ru: Включено по умолчанию

en: The default editor state for users having access to this profile. Users are able to override this state if the next option is enabled.
ru: По умолчанию состояние редактора для пользователей, имеющих доступ к этому профилю. Пользователи могут переопределить это состояние, если следующая опция включена.

en: If allowed, users will be able to choose their own editor default state in their user account settings.
ru: Если это разрешено, то пользователи смогут устанавливать по умолчанию в своих учётных записях собственные редакторы.

en: Show <em>enable/disable rich text</em> toggle link
ru: Отображение переключателя <em>включить/выключить визуальный редактор</em>

en: Whether or not to show the <em>enable/disable rich text</em> toggle link below a textarea. If disabled, the user setting or global default is used (see above).
ru: Надо ли отображать переключатель <em>включить/выключить визуальный редактор</em> под текстовым блоком. Если выключено, используются установки пользователя или глобальные умолчания.

en: This option controls whether the editor toolbar is displayed above or below the editing area.
ru: Эта опция позволяет отображать панель инструментов редактора выше или ниже области редактирования.

en: This option controls the alignment of icons in the editor toolbar.
ru: Эта опция контролирует выравнивание иконок в панели инструментов редактора.

en: Where to display the path to HTML elements (i.e. <code>body > table > tr > td</code>).
ru: Где отображать путь к элементам HTML (напр., <code>body > table > tr > td</code>).

en: This option gives you the ability to enable/disable the resizing button. If enabled, the Path location toolbar must be set to "Top" or "Bottom" in order to display the resize icon.
ru: Этот параметр позволяет разрешить/запретить кнопку изменения размера. Если включено, панель Пути должна быть в режиме "Top" или "Bottom", чтобы иконка изменения размера отображалась.

en: If enabled, potentially malicious code like <code>&lt;HEAD&gt;</code> tags will be removed from HTML contents.
ru: Если включено, потенциально опасный код, вроде тегов <code>&lt; HEAD &gt;</code>, будет удален из HTML содержимого.

en: If enabled, the editor will insert TAB characters on tab and preserve other whitespace characters just like a PRE element in HTML does.
ru: Если включено, редактор вставит символы табуляции по нажатию на клавишу TAB, а также сохранит прочие пробельные символы в точности так, как это делает HTML-тег <code>&lt; PRE &gt;</code>.

en: If enabled, HTML tags declaring the font size, font family, font color and font background color will be replaced by inline CSS styles.
ru: Если выбрано, HTML-теги, определяющие размер, начертание и цвет шрифта будут заменены внедрёнными стилями CSS.

en: If enabled, the editor will remove most linebreaks from contents. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
ru: Если выбрано, редактор удалит основную часть разрывов строк из содержимого. Отключение этой опции позволяет избежать конфликтов с другими фильтрами ввода.

en: If enabled, the editor will re-format the HTML source code. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
ru: Если выбрано, редактор переформатирует исходный HTML-код. Отключение этой опции позволяет избежать конфликтов с другими фильтрами ввода.

en: Force cleanup on standard paste
ru: Принудительная чистка кода при стандартной вставке

en: If enabled, the default paste function (CTRL-V or SHIFT-INS) behaves like the "paste from word" plugin function.
ru: В положении включено функция вставки по умолчанию (CTRL-V или SHIFT-INS) ведёт себя как функция плагина "Вставить из Word".

en: Comma separated list of HTML block formats. Possible values: <code>@format-list</code>.
ru: Список блочных элементов HTML через запятую. Возможные значения: <code>@format-list</code>.

en: Use theme CSS
ru: Использовать CSS темы

en: Define CSS
ru: Определить CSS

en: Editor default CSS
ru: CSS редактора по умолчанию

en: Defines the CSS to be used in the editor area.<br />Use theme CSS - loads stylesheets from current site theme.<br/>Define CSS - enter path for stylesheet files below.<br />Editor default CSS - uses default stylesheets from editor.
ru: Определяет CSS, используемые для текстового блока.<br />Использовать CSS темы - загружает стили из текущей темы оформления.<br />Определить CSS - введите ниже путь к таблицам стилей.<br />CSS редактора по умолчанию - использует стили редактора.

en: If "Define CSS" was selected above, enter path to a CSS file or a list of CSS files separated by a comma.
ru: Если выше было выбрано "Определить CSS", то следует ввести путь к файлу CSS или списку файлов CSS, разделённых запятыми.

en: Available tokens: <code>%b</code> (base path, eg: <code>/</code>), <code>%t</code> (path to theme, eg: <code>themes/garland</code>)
ru: Допустимые токены: <code>%b</code> (базовый путь, напр.: <code>/</code>), <code>%t</code> (путь к теме, напр.: <code>themes/garland</code>)

en: Optionally define CSS classes for the "Font style" dropdown list.<br />Enter one class on each line in the format: !format. Example: !example<br />If left blank, CSS classes are automatically imported from all loaded stylesheet(s).
ru: Дополнительно определить CSS-классы в выпадающем списке "Стиль шрифта".<br>Введите по одному классу на строку в формате: !format. Пример: !example<br>Если поле оставить пустым, то CSS-классы будут автоматически импортированы из всех загруженных стилей.

en: Wysiwyg profile for %format has been saved.
ru: Wysiwyg-профиль для формата %format был сохранён.

en: No editor
ru: Нет редактора

en: <a href="!vendor-url">@editor</a> (<a href="!download-url">Download</a>)
ru: <a href="!vendor-url">@editor</a> (<a href="!download-url">Скачать</a>)

en: Extract the archive and copy its contents into a new folder in the following location:<br /><code>@editor-path</code>
ru: Извлеките архив и скопируйте его содержимое в следующий каталог:<br><code>@editor-path</code>

en: So the actual library can be found at:<br /><code>@library-filepath</code>
ru: Таким образом, актуальные библиотеки должны находиться в:<br><code>@library-filepath</code>

en: Installation instructions
ru: Инструкции по установке

en: There are no editor libraries installed currently. The following list contains a list of currently supported editors:
ru: Библиотеки редакторов не установлены. Следующий список содержит перечень поддерживаемых в настоящее время редакторов:

en: Are you sure you want to remove the profile for %name?
ru: Вы уверены, что хотите удалить профиль для %name?

en: Wysiwyg profile for %name has been deleted.
ru: Wysiwyg-профиль для %name был удалён.

en: Configure client-side editors.
ru: Конфигурация редакторов на клиентской стороне.

en: Disable rich-text
ru: К простому редактору текста

en: Enable rich-text
ru: К визуальному редактору текста

en: The version of %editor could not be detected.
ru: Невозможно определение версии редактора %editor.

en: The installed version %version of %editor is not supported.
ru: Установленная версия %version для %editor не поддерживается.

en: Strike-through
ru: Зачёркнутый

en: Align left
ru: По левому краю

en: Align center
ru: По центру

en: Align right
ru: По правому краю

en: Justify
ru: По ширине

en: Forecolor
ru: Цвет текста

en: Backcolor
ru: Цвет фона

en: Horizontal rule
ru: Горизонтальная черта

en: Paste Text
ru: Вставить текст

en: Paste from Word
ru: Вставить из Word

en: Remove format
ru: Удалить форматирование

en: Character map
ru: Таблица символов

en: HTML block format
ru: Блочные элементы HTML

en: Font style
ru: Формат текста

en: Create DIV container
ru: Создать DIV-контейнер

en: FitWindow
ru: Вписать в окно

en: Check spelling
ru: Проверка орфографии

en: Autogrow
ru: Автоувеличение

en: Table drag/resize
ru: Таблица: перетащить/изменить размер

en: Table: Cell properties
ru: Таблица: свойства ячейки

en: Table: Insert row after
ru: Таблица: вставить строку после

en: Table: Insert column after
ru: Таблица: вставить колонку после

en: Table: Insert cell after
ru: Таблица: вставить ячейку после

en: Table: Delete rows
ru: Таблица: удалить строки

en: Table: Delete columns
ru: Таблица: удалить колонки

en: Table: Delete cells
ru: Таблица: удалить ячейки

en: Table: Merge cells
ru: Таблица: объединить ячейки

en: Table: Horizontal split cell
ru: Таблица: разъединить ячейку по горизонтали

en: Sup
ru: Верхний индекс

en: Sub
ru: Нижний индекс

en: Clean-up
ru: Очистить

en: Visual aid
ru: Визуальная помощь

en: Fullscreen
ru: Во весь экран

en: Advanced horizontal rule
ru: Улучшенный горизонтальный разделитель

en: Advanced image
ru: Улучшенное изображение

en: Advanced link
ru: Улучшенная ссылка

en: Auto save
ru: Автосохранение

en: Context menu
ru: Контекстное меню

en: Left-to-right
ru: Слева направо

en: Right-to-left
ru: Справа налево

en: Emotions
ru: Эмоции

en: Inline popups
ru: Строковые всплывающие окна

en: Insert date
ru: Вставить дату

en: Insert time
ru: Вставить время

en: Insert layer
ru: Вставить слой

en: Move forward
ru: Переместить вперед

en: Move backward
ru: Переместить назад

en: Absolute
ru: Абсолютный

en: Paste text
ru: Вставить текст

en: Abbreviation
ru: Аббревиатура

en: Inserted
ru: Вставлено

en: Safari compatibility
ru: Совместимость с  Safari

en: Spell check
ru: Проверка орфографии

en: Font Color
ru: Цвет шрифта

en: Show/hide hidden elements
ru: Показать/скрыть скрытые элементы

en: Separate the teaser and body of this content
ru: Разделить анонс и основной текст этого содержимого

en: Parent term(s)
ru: Родительский термин

en: Broken handler @table.@field
ru: Неисправный обработчик @table.@field

en: Skipping broken view @view
ru: Пропуск неисправного представления @view

en: Ajax callback for view loading.
ru: Ajax callback для показа загрузки.

en: Changes cannot be made to a locked view.
ru: Нельзя вносить изменения в заблокированное представление.

en: Create customized lists and queries from your database.
ru: Позволяет создавать списки и запросы из базы данных сайта.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
ru: Административный интерфейс для представлений. Без данного модуля не будет возможности создавать или редактировать представления.

en: Broken/missing handler
ru: Обработчик испорчен или отсутствует

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
ru: Обработчик этого пункта испорчен или отсутствует и не может быть использован. Если модуль предусматривал обработчик и был отключен, то повторное включение модуля, возможно, восстановит обработчик. В противном случае вам, скорее всего, нужно будет удалить этот пункт.

en: Current date
ru: Текущая дата

en: Current node's creation time
ru: Время создания текущего материала

en: Current node's update time
ru: Время обновления текущего материала

en: Do not display items with no value in summary
ru: Не показывать элементы без значения в сводке

en: Invalid input
ru: Ошибочный ввод

en: Fail basic validation if any argument is given
ru: Провалить проверку, если будет получен любой аргумент

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
ru: Представление с большим количеством аргументов, чем необходимо, не пройдет проверку..

en: Glossary mode
ru: Словарный режим

en: Character limit
ru: Ограничение символов

en: No transform
ru: Не изменять

en: Upper case
ru: Привести к верхнему регистру

en: Lower case
ru: Привести к нижнему регистру

en: Capitalize each word
ru: Каждое слово - с заглавной буквы

en: Case in path
ru: Регистр в адресной строке

en: Transform spaces to dashes in URL
ru: Превращать пробелы в тире

en: Exclude from display
ru: Исключить из вывода

en: Rewrite the output of this field
ru: Заменить выводимое полем значение

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
ru: Введите текст, отображаемый полем. Вы можете использовать HTML, а также подстановочные шаблоны, указанные ниже.

en: Output this field as a link
ru: Выводить это поле в виде ссылки

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
ru: Если включено, это поле будет преобразовано в ссылку. Путь ссылки должен быть указан ниже.

en: Link path
ru: Путь ссылки

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
ru: Внутренний путь страницы Drupal, либо её абсолютный URL. Для формирования ссылки Вы можете использовать указанные ниже подстановочные шаблоны.

en: The CSS class to apply to the link.
ru: CSS класс, применённый к этой ссылке.

en: Prefix text
ru: Текст префикса

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
ru: Любой текст, добавляемый перед ссылкой. Можно использовать HTML.

en: Suffix text
ru: Текст суффикса

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
ru: Любой текст, добавляемый после ссылки. Можно использовать HTML.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
ru: <p>Вы должны добавить любое дополнительное поле к выводу перед использованием этого поля. Эти поля могут быть отмечены как <em>Исключить из вывода</em>. Обратите внимание, что из-за правил отображения, вы не можете использовать поля, которые идут после этого поля; если вам нужно поле, не показанное в этом списке, перераспределите ваши поля.</p>

en: Trim this field to a maximum length
ru: Установить для этого поля максимальную длину

en: Trim only on a word boundary
ru: Обрезать только на границе слова

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
ru: Если выбрано, значение поля будет обрезано по границе слова. Таким образом, общее количество символов будет равно максимальному значению или будет меньше его. Если максимальное значение меньше длины одного слова, поле может быть обрезано до пустого.

en: Add an ellipsis
ru: Добавить многоточие

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
ru: При выборе этого флажка будет добавлено "..." в конце обрезанного поля.

en: Strip HTML tags
ru: Удалить HTML-теги.

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
ru: Если включено, все HTML-теги будут удалены.

en: Field can contain HTML
ru: Поле может содержать HTML

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
ru: Если отмечено, после обрезки поля будет запущен HTML-корректор, который правильно закроет все открытые теги.

en: File size display
ru: Отобразить размер файла

en: Formatted (in KB or MB)
ru: В заданном формате (в KB или MB)

en: Raw bytes
ru: В байтах

en: If checked, true will be displayed as false.
ru: Если отмечено, то 'истина' будет отображаться как 'ложь'

en: Time ago (with "ago" appended)
ru: Время назад ("назад" будет добавлено)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
ru: Временной диапазон (с добавленным "назад/с этого момента")

en: Round
ru: Округление

en: If checked, the number will be rounded.
ru: Если выбран, число округляется

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
ru: Сколько цифр выводить после десятичной запятой.

en: What single character to use as a decimal point.
ru: Какой символ использовать в качестве десятичной запятой.

en: What single character to use as the thousands separator.
ru: Какой символ использовать в качестве разделителя тысяч.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
ru: Текст для вывода перед числом, например, символ валюты.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
ru: Текст для вывода после числа, например, символ валюты.

en: Simple separator
ru: Простой разделитель

en: Display as link
ru: Выводить в виде ссылки

en: Operator identifier
ru: Идентификатор оператора

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
ru: Он будет отображаться в URL после '?' для обозначения фильтра. Не может быть пустым.

en: Filter identifier
ru: Идентификатор фильтра

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
ru: Появляется в URL после "?" для идентификации этого фильтра. Не может быть пустым.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
ru: Этот открытый фильтр может быть необязательным.

en: Remember
ru: Помнить настройки

en: Remember the last setting the user gave this filter.
ru: Запоминать последние настройки пользователя для этого фильтра.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
ru: Идентификатор необходим, если фильтр раскрыт.

en: This identifier is not allowed.
ru: Идентификатор недопустим.

en: - Any -
ru: - Любой -

en: exposed
ru: раскрыт

en: Value type
ru: Тип значения

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
ru: Дата в любом машиночитаемом формате. Предпочтительный формат: CCYY-MM-DD HH:MM:SS.

en: Invalid date format.
ru: Неверный формат даты.

en: Limit list to selected items
ru: Ограничить список выбранными элементами

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
ru: Если отмечено, пользователю будут доступны только выбранные здесь варианты.

en: not in
ru: не в

en: Is all of
ru: Все

en: Is none of
ru: Кроме

en: not
ru: нет

en: Is between
ru: Между

en: between
ru: между

en: Is not between
ru: Не между

en: not between
ru: не между

en: Min
ru: Мин

en: And max
ru: И макс.

en: And
ru: И

en: Contains any word
ru: Содержит любое слово

en: has word
ru: содержит слово

en: Contains all words
ru: Содержит все слова

en: has all
ru: содержит все

en: begins
ru: начинается

en: ends
ru: оканчивается

en: Require this relationship
ru: Эта связь обязательна

en: asc
ru: возр.

en: desc
ru: убыв.

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
ru: Степень детализации - это наименьшая единица при определении совпадают ли две даты; например, если степень детализации "Год", тогда все даты в 1999 году, независимо от того, когда именно они произошли в 1999 году, будут рассматриваться как одна дата.

en: Broken
ru: Прервано

en: Displays
ru: Отображения

en: These queries were run during view rendering:
ru: Запросы выполняемые при визуализации представления:

en: [@time ms]
ru: [@time мс]

en: This display has no path.
ru: У этого отображения нет пути.

en: Query build time
ru: Время построения запроса

en: @time ms
ru: @time мс

en: Query execute time
ru: Время выполнения запроса

en: View render time
ru: Время отрисовки представления

en: No query was run
ru: Запрос пуст - нечего выполнять

en: Unable to preview due to validation errors.
ru: Невозможно создать предпросмотр из-за ошибок.

en: View name
ru: Имя представления

en: View description
ru: Описание представления

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
ru: Это описание будет отображаться на странице управления Представлениями чтобы напомнить вам, для чего он создан.

en: View tag
ru: Тег представления

en: The view has been deleted.
ru: Представление было удалено.

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
ru: Вы действительно хотите прервать блокировку для представления %name?

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
ru: Прерывая блокировку, любые не сохраненные изменения сделанные !user будут утеряны!

en: Break lock
ru: Прервать блокировку

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
ru: Блокировка прервана и вы можете редактировать тип представления.

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
ru: Введите название, которое вы хотите использовать для представления, если оно отличается от исходного. Оставьте пустым, чтобы использовать название исходного представления.

en: Paste view code here
ru: Вставьте сюда код представления

en: Unable to interpret view code.
ru: Невозможно проинтерпретировать код представления.

en: A view by that name already exists; please choose a different name
ru: Представление с таким именем уже существует; выберите другое имя

en: Display plugin @plugin is not available.
ru: Отобразить плагин @plugin невозможно.

en: Style plugin @plugin is not available.
ru: Плагин стиля @plugin не доступен.

en: Row plugin @plugin is not available.
ru: Плагин строки @plugin не доступен.

en: @type handler @table.@field is not available.
ru: Обработчик @type для @table.@field не доступен.

en: Unable to import view.
ru: Невозможно импортировать представление.

en: Click on an item to edit that item's details.
ru: Щелкните на элементе, чтобы изменить его параметры.

en: Go to the real page for this display
ru: Перейдите на реальную страницу для этого отображения

en: Invalid
ru: Недействительный

en: Missing style plugin
ru: Отсутствует плагин стиля

en: Change settings for this style
ru: Изменить настройки этого стиля

en: View analysis
ru: Анализ представления

en: Configure @type
ru: Настроить @type

en: Rearrange @type
ru: Изменить порядок @type

en: Broken field @id
ru: Битое поле @id

en: There are no @types available to add.
ru: @types, доступные для добавления, отсутствуют.

en: Configure extra settings for @type %item
ru: Настройка дополнительных параметров для @type %item

en: Configure summary style for @type %item
ru: Конфигурировать стиль анонса для @type %item

en: Clear Views' cache
ru: Очистить кэш Views

en: Add Views signature to all SQL queries
ru: Добавить сигнатуру Views во все запросы SQL

en: Disable views data caching
ru: Отключить кэширование данных представлений

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
ru: Для увеличения производительности Views кэширует информацию о таблицах, модулях и доступных представлениях. При отметке этого флажка Views будет пропускать этот кэш и заново запрашивать требуемую информацию. Этот пункт может иметь серьезные последствия для производительности.

en: Show other queries run during render during live preview
ru: Показывать другие запросы, пока генерируется текущий предпросмотр.

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
ru: Drupal имеет возможность выполнять много запросов, пока представление генерируется. Отметьте этот пункт, чтобы отображать каждый запуск запроса, пока представление генерируется в рамках предпросмотра

en: Error: missing @component
ru: Ошибка: отсутствует @component

en: View analysis can find nothing to report.
ru: Анализ представления может ничего не найти для отчета.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
ru: Это представление имеет только стандартное отображение и, следовательно, не будет размещено где либо на вашем сайте. Возможно, вы хотите добавить отображение страницы или блока.

en: Reduce duplicates
ru: Устранить дубликаты

en: Default settings for this view.
ru: Настройки по умолчанию для этого представления.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
ru: Показ представление в виде страницы, с URL и ссылками меню.

en: Display the view as a block.
ru: Отобразить представление в виде блока.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
ru: Вложения добавляются к другим отображениям, чтобы получить несколько представлений в одном и том же виде.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
ru: Отобразить представление как ленту, такую как, например, RSS-лента.

en: Displays rows one after another.
ru: Отображает строки одну за другой.

en: Displays rows as an HTML list.
ru: Отображает строки как HTML-список

en: Displays rows in a grid.
ru: Отображает строки в виде сетки.

en: Displays rows in a table.
ru: Отображает строки в виде таблицы.

en: Displays the default summary as a list.
ru: Отображает аннотацию по умолчанию в виде списка.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
ru: Отображает сводку не отформатированной, с опцией для одного за другим, либо в линию.

en: Generates an RSS feed from a view.
ru: Генерирует из представления RSS-ленту

en: Displays the fields with an optional template.
ru: Отображает поля с дополнительным шаблоном.

en: Will be available to all users.
ru: Будет доступно для всех пользователей.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
ru: Доступ будет предоставлен пользователям с любыми из указанных ролей.

en: No caching of Views data.
ru: Не кэшировать данные Views.

en: Time-based
ru: По времени

en: Simple time-based caching of data.
ru: Простое кеширование данных, основанное на времени.

en: sort criteria
ru: критерий сортировки

en: Sort criterion
ru: Критерий сортировки

en: sort criterion
ru: критерий сортировки

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
ru: Элементы агрегатора импортированы с внешних RSS- и Atom- новостных лент

en: The title of the aggregator item.
ru: Заголовок элемента агрегатора.

en: The link to the original source URL of the item.
ru: Ссылка на источник элемента.

en: The author of the original imported item.
ru: Автор оригинального импортированного элемента.

en: The actual content of the imported item.
ru: Актуальное содержимое импортированного элемента.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
ru: Дата, когда оригинальный элемент RSS-ленты был опубликован. (Для некоторых лент это будет дата, когда он был импортирован)

en: Feed ID
ru: ID ленты

en: The unique ID of the aggregator feed.
ru: Уникальный ID агрегатора RSS-ленты.

en: The title of the aggregator feed.
ru: Заголовок агрегатора RSS-ленты.

en: The link to the source URL of the feed.
ru: Ссылка на URL источника RSS-ленты

en: The date the feed was last checked for new content.
ru: Дата последней проверки ленты на обновления.

en: The description of the aggregator feed.
ru: Описание ленты агрегатора

en: The unique ID of the aggregator category.
ru: Уникальный ID категории агрегатора.

en: The title of the aggregator category.
ru: Заголовок категории агрегатора.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
ru: Показать элемент с помощью данных из оригинального источника.

en: The book the node is in.
ru: Книга, в которой находится материал.

en: The weight of the book page.
ru: Вес страницы подшивки.

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
ru: Глубина книжных страниц в иерархии; верхний уровень подшивки имеет глубину 1.

en: The parent book node.
ru: Родительский материал подшивки.

en: The title of the comment.
ru: Заголовок комментария.

en: The comment ID of the field
ru: ID комментария

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
ru: Имя автора комментария. Может быть показано в виде ссылки на домашнюю страницу автора.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
ru: Адрес сайта автора комментария. Может быть показан в виде ссылки. Будет пустым, если автор - зарегистрированный пользователь.

en: Post date
ru: Дата публикации

en: Provide a simple link to view the comment.
ru: Прямая ссылка на комментарий

en: Provide a simple link to edit the comment.
ru: Предоставляет простую ссылку для редактирования комментария.

en: Provide a simple link to delete the comment.
ru: Предоставляет простую ссылку для удаления комментария.

en: The User ID of the comment's author.
ru: ID пользователя оставившего комментарий.

en: Parent CID
ru: Родительский CID

en: The Comment ID of the parent comment.
ru: ID родительского комментария.

en: Last comment time
ru: Время последнего комментария

en: Date and time of when the last comment was posted.
ru: Дата и время последнего комментария.

en: Last comment author
ru: Автор последнего комментария

en: The name of the author of the last posted comment.
ru: Имя автора последнего комментария.

en: Comment count
ru: Количество комментариев

en: The number of comments a node has.
ru: Количество комментариев к материалу.

en: Updated/commented date
ru: Дата обновления/комментирования

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
ru: Позднейшая из двух дат - даты последнего комментирования и даты обновления материала.

en: The number of new comments on the node.
ru: Количество новых комментариев к материалу.

en: Comment status
ru: Разрешение комментировать

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
ru: Разрешено ли комментировать материал.

en: User posted or commented
ru: Пользователь написавший или прокомментировавший

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
ru: Отображает только такие материалы, которые пользователь написал или откомментировал.

en: Display the comment with standard comment view.
ru: Показать комментарий в стандартном виде.

en: Display the comment as RSS.
ru: Показать комментарии как RSS-ленту.

en: Link to contact page
ru: Ссылка на страницу контактов

en: Provide a simple link to the user contact page.
ru: Ссылка на страницу с персональной формой контактов пользователя.

en: Locale source
ru: Исходная локаль

en: A source string for translation, in English or the default site language.
ru: Исходные строки для перевода на английском или языке сайта по умолчанию.

en: The ID of the source string.
ru: ID исходной строки.

en: A description of the location or context of the string.
ru: Описание положения или контекста строки

en: The group the translation is in.
ru: Группа перевода в

en: The full original string.
ru: Полная оригинальная строка.

en: The version of Drupal core that this string is for.
ru: Версия ядра Drupal для которой эта строка.

en: Provide a simple link to edit the translations.
ru: Прямая ссылка на редактирование перевода.

en: Locale target
ru: Локальная цель

en: The full translation string.
ru: Полный перевод строки.

en: The language this translation is in.
ru: Язык этого перевода в

en: Singular LID
ru: Сингулярный LID

en: The ID of the parent translation.
ru: ID родительского перевода.

en: Whether or not the translation is plural.
ru: Так или иначе, перевод во множественном числе

en: The title of the node.
ru: Заголовок материала.

en: The date the node was posted.
ru: Дата создания материала.

en: Whether or not the node is published.
ru: Опубликован ли материал.

en: Published or admin
ru: Опубликован или админ

en: Created year + month
ru: Год и месяц создания

en: Created year
ru: Год создания

en: Created month
ru: Месяц создания

en: Created day
ru: День создания

en: Created week
ru: Неделя создания

en: Updated year + month
ru: Обновленный год + месяц

en: Updated year
ru: Обновленный год

en: Updated month
ru: Обновленный месяц

en: Updated day
ru: Обновленный день

en: Updated week
ru: Обновленная неделя

en: The log message entered when the revision was created.
ru: Пояснение к редакции материала.

en: Revert link
ru: Ссылка на возврат редакции

en: Provide a simple link to revert to the revision.
ru: Предоставить ссылку на возврат версии.

en: Filter by access.
ru: Фильтр по доступу.

en: Has new content
ru: Содержимое обновлено

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
ru: У отображения %display нет контроля доступа, а также не содержит фильтра для опубликованных материалов.

en: Poll
ru: Опрос

en: Whether the poll is open for voting.
ru: Открыт ли опрос для голосования.

en: Profile textfield
ru: Текстовое поле профиля

en: Profile textarea
ru: textarea профиля

en: Profile checkbox
ru: Флажок профиля

en: Profile URL
ru: Ссылка на профиль

en: Profile selection
ru: Выбор профиля

en: Profile freeform list %field-name.
ru: Список профилей в свободной форме %field-name.

en: Profile date %field-name.
ru: Дата профиля %field-name.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
ru: Количество очков поиска для элемента. Не будет использоваться, если поисковый фильтр не присутствует.

en: Links from
ru: Ссылки от

en: Other nodes that are linked from the node.
ru: Другие материалы, на которые ссылается этот.

en: Links to
ru: Ссылки на

en: Other nodes that link to the node.
ru: Другие материалы, ссылающиеся на этот.

en: Search Terms
ru: Поисковая фраза

en: The terms to search for.
ru: Поисковая фраза

en: Display the results with standard search view.
ru: Показывать результаты в стандартном представлении.

en: Total views
ru: Всего просмотров

en: The total number of times the node has been viewed.
ru: Общее число просмотров материала.

en: Views today
ru: Просмотров сегодня

en: The total number of times the node has been viewed today.
ru: Общее число просмотров материала за сегодня.

en: Most recent view
ru: Последний просмотр

en: The most recent time the node has been viewed.
ru: Время последнего просмотра материала.

en: Stores site access information.
ru: Записывает информацию о доступе к сайту.

en: Browser session ID of user that visited page.
ru: ID сеанса браузера пользователя, посетившего страницу.

en: Title of page visited.
ru: Заголовок посещенной страницы.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
ru: Внутренний путь посещённой страницы (относительно корня Drupal).

en: Hostname of user that visited the page.
ru: Имя хоста посетившего страницу пользователя.

en: The user who visited the site.
ru: Пользователи, посетившие сайт.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
ru: Время загрузки страницы в миллисекундах.

en: Timestamp of when the page was visited.
ru: Время посещения страницы.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
ru: Файлы поддерживаются Drupal и различными модулями.

en: The ID of the file.
ru: ID файла.

en: The name of the file.
ru: Имя файла.

en: The path of the file.
ru: Путь к файлу.

en: The mime type of the file.
ru: MIME-тип файла.

en: The status of the file.
ru: Состояние файла.

en: The date the file was uploaded.
ru: Дата загрузки файла.

en: Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
ru: Название словаря, в который входит термин. Это будет словарь какого бы то ни было термина поля "Таксономия: Термин", и аналогичным образом может порождать дубликаты.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
ru: Термины таксономии, связанные с материалом.

en: Taxonomy term name.
ru: Имя термина таксономии.

en: The term weight field
ru: Вес термина

en: The description associated with a taxonomy term.
ru: Описание термина Таксономии.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
ru: Фильтрует результаты "Таксономия: Термин" по определенному словарю.

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
ru: Отобразить все термины таксономии, связанные с материалов из указанных словарей.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
ru: Родительский термин термина. Это может привести к дублирующим записям, если вы используете словарь, который позволяет нескольких родителей.

en: The parent term of the term.
ru: Родительский термин термина.

en: Node translation
ru: Перевод материала

en: Translation set node ID
ru: Идентификатор набора перевода этого материала.

en: The ID of the translation set the content belongs to.
ru: Идентификатор набора перевода, которому принадлежит это содержимое.

en: Source translation
ru: Источник перевода

en: The source that this content was translated from.
ru: Источник, с которого был переведен данный материал.

en: Versions of content in different languages.
ru: Версии содержимого на других языках.

en: Child translation
ru: Перевод потомка

en: Outdated
ru: Устаревший

en: The user ID
ru: ID пользователя

en: The user or author name.
ru: Имя пользователя или автора.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
ru: Адрес электронной почты пользователя. Обычно это поле не показывается пользователям, поэтому будьте осторожны при его использовании.

en: Language of the user
ru: Язык пользователя

en: The user's picture, if allowed.
ru: Картинка пользователя, если доступно.

en: The date the user was created.
ru: Дата заведения учетной записи пользователя.

en: The user's last access date.
ru: Дата последнего доступа пользователя.

en: The user's last login date.
ru: Дата последнего захода пользователя на сайт.

en: Whether a user is active or blocked.
ru: Активен пользователь или заблокирован.

en: The user's signature.
ru: Подпись пользователя.

en: Provide a simple link to edit the user.
ru: Прямая ссылка для редактирования профиля пользователя.

en: Roles that a user belongs to.
ru: Роли пользователя.

en: User ID from URL
ru: ID пользователя из URL

en: User ID from logged in user
ru: ID авторизовавшегося пользователя

en: Randomize the display order.
ru: Отображать в случайном порядке.

en: Provide custom text or link.
ru: Снабжать текстом или ссылкой.

en: View result counter
ru: Счетчик результатов

en: Displays the actual position of the view result
ru: Показывать актуальную позицию в представлении.

en: Link this field to its aggregator category page
ru: Сделать это поле ссылкой на страницу его категорий агрегатора

en: No user
ru: Нет пользователей

en: Link this field to its comment
ru: Сделать это поле ссылкой на комментарии его материала

en: Show teaser-style link
ru: Отображать ссылку как в анонсе

en: Link this field to new comments
ru: Добавить ссылку на первый новый комментарий

en: contact
ru: контакт

en: Contact %user
ru: Контакт %user

en: Unknown group
ru: Неизвестная группа

en: Unknown language
ru: Неизвестный язык

en: Current user's language
ru: Язык текущего пользователя

en: Default site language
ru: Язык сайта по умолчанию

en: No language
ru: Нет языка

en: Current installed version
ru: Текущая установленная версия

en: Check for new comments as well
ru: Проверять также наличие новых комментариев

en: Node IDs separated by , or +
ru: ID материалов, разделенные ',' или '+'

en: Build mode
ru: Режим строительства

en: No alternate
ru: Не чередовать

en: Alternative sort
ru: Альтернативная сортировка

en: Alternate sort order
ru: Альтернативный порядок сортировки

en: On empty input
ru: При пустом вводе

en: Show None
ru: Не показывать ничего

en: Display score
ru: Показывать число

en: Link this field to download the file
ru: Ссылка на загрузку этого файла

en: Set the breadcrumb for the term parents
ru: Установить хлебные крошки для родительского термина

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
ru: При выборе хлебных крошек будет включать в себя все родительские термины, каждое со ссылками на это представление. Заметим, что это работает только, если хотя бы один термин был получен.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
ru: Глубина будет соответствовать терминам материалов в иерархии. Например, если у вас есть термин "фрукт", и дочерний термин "яблоко", глубиной 1 (или выше), то фильтрация по термину "фрукт" получит материалы, которые помечены как "яблоко", а также " фрукты ". Если значение отрицательное, то наоборот; поиск по слову "яблоко" будет также подбирать материалы помеченые как "фрукт", если глубина -1 (или ниже).

en: No vocabulary
ru: Нет словаря

en: Link this field to its taxonomy term page
ru: Сделать это поле ссылкой на страницу его термина таксономии

en: Link this field to its term page
ru: Сделать это поле ссылкой на страницу его термина

en: Limit terms by vocabulary
ru: Ограничить термины словарем

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
ru: Выберите словарь, из которого будете выбирать термины.

en: Dropdown
ru: Выпадающий

en: Show hierarchy in dropdown
ru: Показывать иерархию в выпадающем списке

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
ru: Выбран неверный словарь. Измените его в настройках.

en: Select terms from vocabulary @voc
ru: Выберите термины из словаря @voc

en: Select terms
ru: Выберите термины

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
ru[0]: Невозможно найти термин: @terms
ru[1]: Невозможно найти термины: @terms
ru[2]: Невозможно найти термины: @terms

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
ru: Если вы хотите проверить конкретные словари - отметьте их; если ничего не отмечено - будут пройдены все термины.

en: Term IDs separated by , or +
ru: ID терминов, разделеные ',' или '+'

en: Current language
ru: Текущий язык

en: Translation option
ru: Опции перевода

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
ru: Опции перевода дают вам право выбирать какой перевод или переводы в наборе включены. Выберите "Текущий язык" или "Язык по умолчанию", чтобы добавить перевод в текущий или стандартный язык соответсвенно. Выберите определенный язык, чтобы добавить перевод в этот язык. Если вы выберите "Все", каждый перевод будет создан в новой строке, что может вызвать появление дубликатов.

en: To the user
ru: К пользователю

en: With a mailto:
ru: С mailto:

en: Is the logged in user
ru: Является текущим вошедшим пользователем

en: Usernames
ru: Имена пользователей

en: Enter a comma separated list of user names.
ru: Введите список имен пользователей, разделенный запятыми

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
ru[0]: Невозможно найти пользователя: @users
ru[1]: Невозможно найти пользователей: @users
ru[2]: Невозможно найти пользователей: @users

en: Also look for a node and use the node author
ru: Если есть материал, то использовать его автора

en: Only allow numeric UIDs
ru: Разрешить только цифровой UID

en: Only allow string usernames
ru: Позволить только строки имён пользователей

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
ru: Также разрешить цифровые UID и строки usernames

en: Restrict user based on role
ru: Ограничить пользователя, в зависимости от роли

en: Restrict to the selected roles
ru: Ограничить для выбранных ролей

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
ru: Если не выбрано ни одной роли, разрешены будут все роли.

en: Unrestricted
ru: Без ограничений

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
ru: Доступ к этому виду получат только пользователи с указанным правом. Примечание: пользователи с правом "доступ ко всем представлениям" могут видеть любые представления, независимо от данной настройки.

en: No role(s) selected
ru: Нет выбранной роли(ей).

en: Multiple roles
ru: Несколько ролей

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
ru: Только выбранные роли получат доступ к этому отображению. Примечание: пользователи с правом "Доступ ко всем представлениям" могут видеть любые представления, независимо от роли.

en: You must select at least one role if type is "by role"
ru: Вы должны выбрать хотя бы одну роль

en: PHP validate code
ru: PHP-код для проверки

en: Never cache
ru: Не кэшировать

en: Query results
ru: Результат запроса

en: The length of time raw query results should be cached.
ru: Время хранения результатов запроса в кэше.

en: Rendered output
ru: Обработанный вывод

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
ru: Время хранения в кэше выдаваемого HTML-кода.

en: Broken field
ru: Поврежденное поле

en: Change the title that this display will use.
ru: Изменить заголовок этого отображения.

en: Use AJAX
ru: Использовать AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
ru: Установить - использовать ли AJAX для этого отображения.

en: Mini
ru: Мини

en: Change this display's pager setting.
ru: Изменить настройки постраничного навигатора для данного отображения.

en: Items per page
ru: Элементов на страницу

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
ru: Укажите, будет ли данное отображение содержать ссылку "ещё".

en: Specify access control type for this display.
ru: Укажите тип контроля доступа для данного отображения.

en: Change settings for this access type.
ru: Изменить установки для этого типа доступа.

en: Specify caching type for this display.
ru: Укажите тип кэширования для данного отображения.

en: Change settings for this caching type.
ru: Изменить настройки для этого типа кэширования.

en: Link display
ru: Привязать отображение

en: Exposed form in block
ru: Раскрытая форма в блоке

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
ru: Позволяет отображать раскрытую форму в блоке вместо представления.

en: Get information on how to theme this display
ru: Получить информацию о том, как темизировать данное отображение

en: The title of this view
ru: Заголовок представления

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
ru: Этот заголовок будет отображаться с представлением, на месте обычного заголока, таком, как Заголовок страницы, блока и т.п.

en: Use AJAX when available to load this view
ru: Использовать AJAX для загрузки, если доступно

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
ru: Если установлено, это представление будет использовать AJAX для разбиения представления на страницы, сортировки таблиц и для раскрытых фильтров. Таким образом, страница не будет перезагружаться. Не рекомендуется для основных страниц. т.к. будет затруднен доступ к странице через ссылки, но весьма полезно для контекстного содержимого.

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
ru: Оставьте 0 в этом поле, если только при использовании этого представления не возникают проблемы с навигатором. Если на одной странице несколько навигаторов, возможно, потребуется установить здесь другой номер, чтобы не было конфликтов внутри ?page= array. Большие значения добавляют много запятых в ваш URL-адрес, так что по возможности старайтесь избегать их.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
ru: Количество элементов, показываемых на странице. Укажите 0 для снятия ограничений.

en: Add a more link to the bottom of the display.
ru: Добавить ссылку "Ещё" внизу отображения.

en: Create more link
ru: Добавить ссылку "Ещё"

en: The text to display for the more link.
ru: Текст ссылки "еще"

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
ru: Эта настройка позволит отображать только уникальные элементы. Если в результат попадут  идентичные элементы, то они будут отображаться только один раз. Может не всегда работать. Может замедлить выборку, так что используйте осторожно.

en: Access restrictions
ru: Ограничения доступа

en: Access options
ru: Опции доступа

en: Caching options
ru: Опции кэширования

en: Display even if view has no result
ru: Показывать даже если результат пустой

en: How should this view be styled
ru: Стиль представления

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
ru: Если у выбранного вами стиля есть настройки, то в основных настройках рядом со стилем будет доступна кнопка для его настройки.

en: Style options
ru: Настройки стиля

en: Row style options
ru: Настройки стиля "Строка"

en: How should each row in this view be styled
ru: Как будет отображаться строка в представлении

en: Which display to use for path
ru: какое отображение использовать для адреса

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
ru: Из какого отображения использовать путь для таких вещей, как сссылки на итоги, rss-ленты, ссылки "Далее" и т.п.

en: Display output
ru: Вывод отображения

en: Alternative display output
ru: Альтернативный вывод отображения

en: Style output
ru: Стиль вывода

en: Alternative style
ru: Альтернативный стиль

en: Row style output
ru: Вывод в стиле строк

en: Alternative row style
ru: Альтернативный стиль строки

en: Field @field (ID: @id)
ru: Поле @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
ru: В этом разделе перечислены все возможные шаблоны для плагина отображения и плагинов стиля, отсортированные по возрастанию специфичности. Активный шаблон для каждого плагина (самый специфичный из найденных в системе) выделен жирным шрифтом.

en: Change theme
ru: Изменить тему

en: Rescan template files
ru: Пересканировать файлы шаблонов

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
ru: <strong>Внимание!</strong> При добавлении, удалении или переименовании файлов шаблона, необходимо уведомить Drupal об изменениях, сделав повторное сканирование файлов в вашей системе. Нажав на эту кнопку, вы сбросите настройки темы Drupal и запустите процесса повторного сканирования. Выделенные выше шаблоны будут отражать новое состояние системы.

en: Theming information (display)
ru: Информация темизации (отображение)

en: Back to !info.
ru: Назад к !info.

en: theming information
ru: информация о темизации

en: This display has no theming information
ru: Это отображение не имеет информации о темизировании.

en: This is the default theme template used for this display.
ru: Этот шаблон темы используется для отображения по умолчанию.

en: This is an alternative template for this display.
ru: Это альтернативный шаблон для этого отображения.

en: Theming information (style)
ru: Информация темизации (стиль)

en: This display has no style theming information
ru: Это отображение не имеет информации о темизации

en: This is the default theme template used for this style.
ru: В качестве этого стиля используется шаблон темы по умолчанию.

en: This is an alternative template for this style.
ru: Это альтернативный шаблон для этого стиля.

en: Theming information (row style)
ru: Информация о темизации (стиль строки)

en: This display has no row style theming information
ru: Этот вид не содержит информации о темизации строк

en: This is the default theme template used for this row style.
ru: Это шаблон темы по умолчанию, используемый для этого стиля строки.

en: This is an alternative template for this row style.
ru: Это альтернативный шаблон для этого стиля строки.

en: Put the exposed form in a block
ru: Положить раскрытую форму в блок

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
ru: Если установлено, любые раскрытые виджеты не будут показаны в этом представлении. Вместо этого раскрытая форма будет появляться в блоке, который будет доступен в системе администрирования блоков Drupal. Обратите внимание, что этот блок должен будет активироваться вручную.

en: File found in folder @template-path
ru: Файл найден в папке @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
ru: (Файл не найден в папке @template-path)

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
ru: Отображение "@display" использует поля, но ни одно поле не определено для него, или все они исключены.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
ru: Отображение "@display" использует путь, но путь не определен.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
ru: Отображение "@display" содержит неправильный плагин стиля.

en: Exposed form: @view-@display_id
ru: Раскрытая форма: @view-@display_id

en: Attachment settings
ru: Настройки вложения

en: Inherit exposed filters
ru: Наследовать раскрытые фильтры

en: Multiple displays
ru: Множественные отображения

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
ru: Должно ли это отображение наследовать раскрытые фильтры от родительского, к которому прикреплено?

en: Attach before or after the parent display?
ru: Прикрепить до или после родительского отображения?

en: Select which display or displays this should attach to.
ru: Выберите, к какому отображению или отображениям нужно прикрепить вложение.

en: Block admin description
ru: Описание блока для Администратора.

en: Block caching type
ru: Тип кэширования блока

en: This sets the default status for Drupal's built-in block caching method; this requires that caching be turned on in block administration, and be careful because you have little control over when this cache is flushed.
ru: Это устанавливает статус по умолчанию для метода кэширования встроенных блоков Drupal. Также это требует, чтобы в блоке администрирования было включено кэширование. И будьте осторожны, потому что вы не контролируете ситуацию, когда кэш очищен.

en: Using the site name
ru: Использование названия сайта

en: Use the site name for the title
ru: Использовать название сайта для заголовка

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
ru: Иконка лент будет доступна только для выбранных отображений.

en: No menu
ru: Без меню

en: Normal: @title
ru: Нормальный: @title

en: Tab: @title
ru: Вкладка: @title

en: Change settings for the parent menu
ru: Изменить установки родительского меню

en: The menu path or URL of this view
ru: Меню или URL этого представления

en: Menu item entry
ru: Запись пункта меню

en: No menu entry
ru: Без пункта меню

en: Normal menu entry
ru: Обычный пункт меню

en: Menu tab
ru: Вкладка

en: Default menu tab
ru: Вкладка по умолчанию

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
ru: Если выбран обычный пункт, или вкладка, то укажите текст, используемый для этого пункта.

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
ru: Если установлено в "обычное" или "вкладка", введите текст для использования в качестве описания пункта меню.

en: Insert item into an available menu.
ru: Добавить пункт в указанное меню.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
ru: Для выбора меню требуется включение модуля меню.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
ru: Чем меньше значение, тем выше/раньше он отобразится в списке.

en: Default tab options
ru: Опции по умолчанию для вкладок

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
ru: Когда элемент меню представляется как вкладка, Drupal'у необходимо знать, какой будет родительский элемент меню у этого. Возможно родитель уже существует, иначе вам необходимо его создать. Путь родительского элемента всегда будет складываться из левой части адреса элемента. Например, если путь к представлению <em>foo/bar/baz</em>, путь к родителю будет <em>foo/bar</em>

en: Already exists
ru: Уже существует

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
ru: Создавая пункт родительского меню, вводите заголовок пункта.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
ru: Если создаете родительский пункт меню, введите описание пункта.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
ru: Если родительским пунктом является другая вкладка, введите вес для этой. Чем меньше значение, тем выше/раньше она будет в списке.

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
ru: "$arg" больше не поддерживается. Взамен используйте %.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
ru: "%" не может быть использован в качестве первого сегмента пути.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
ru: Views не может создать обычные пункты меню для путей, содержащих '%'.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
ru: Отображение, путь которого оканчивается на %, не может быть вкладкой.

en: Title is required for this menu type.
ru: Требуется заголовок для этого в типа меню.

en: Inline fields
ru: Поля в линию

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
ru: Разделитель может располагаться между полями, выводящимися в строку, чтобы зрительно разделить их. В этом поле можно использовать HTML-код.

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
ru: Вы можете задать поле (не обязательно), по которому будут группироваться записи. Оставьте это значение пустым, чтобы не группировать.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
ru: Стилю @style нужно указать стиль строки, но он не выбран.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
ru: Горизонтальное выравнивание будет размещать элементы, начиная с верха слева вправо.  Вертикальное выравнивание  будет размещать элементы книзу.

en: RSS description
ru: Описание RSS

en: This will appear in the RSS feed itself.
ru: Это появится в RSS-ленте.

en: Display record count with link
ru: Показать число записей с ссылкой

en: Override number of items to display
ru: Заменять количество отображаемых элементов

en: Display items inline
ru: Показывать встроенные элементы

en: You need at least one field before you can configure your table settings
ru: Необходимо хотя бы одно поле для возможности настройки таблицы

en: Override normal sorting if click sorting is used
ru: При использовании сортировки по щелчку она замещает стандартную

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
ru: Включить "прикрепленные" заголовки таблиц в стиле Drupal (Javascript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
ru: (Эффекты "прикрепленного" заголовка не будут видны на предпросмотре ниже. А доступны будут только в конечном выводе.)

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
ru: Разместите поля в колонки; можно совместить несколько полей в одну колонку. При этом, указанный разделитель будет использоваться для разделения полей. Укажите, по каким колонкам можно сортировать результат, а также сортировку по умолчанию. Вы можете управлять порядком колонок и метками к полям.

en: The style selected does not utilize fields.
ru: Выбранный стиль не использует поля.

en: None defined
ru: Не определено

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
ru: Это представление в настоящее время, возможно, редактируется пользователем !user и поэтому заблокировано (!age назад) для редактирования другими. <a href="!break">Щелкните здесь, чтобы снять блокировку</a>.

en: New view
ru: Новое представление

en: Changed view
ru: Изменённое представление

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
ru: Представление %name, отображающее элементы типа <strong>@base</strong>.

en: Live preview
ru: "Живой" предпросмотр

en: @current of @max
ru: @current из @max

en: Adjust top margin
ru: Применить верхний отступ

en: Keep menu at top of page
ru: Закрепить меню вверху страницы

en: If the Utility module was installed for this purpose, it can be safely disabled and uninstalled.
ru: Если модуль Utility был установлен с этой целью, он может быть безопасно отключен и удален.

en: Move local tasks into menu
ru: Перенести локальные задачи в меню

en: Administration menu settings
ru: Настройки меню администратора

en: Parent link ID
ru: ID дочерней ссылки

en: Display additional data for each menu item
ru: Показать дополнительные данные для каждого элемента меню

en: Display the selected items next to each menu item link.
ru: Показать выбранные элементы рядом с каждой ссылкой пункта меню.

en: If enabled, all menu items are displayed regardless of your site permissions. <em>Note: Do not enable on a production site.</em>
ru: Если включено, все пункты меню отобразятся независимо от разрешений сайта. <em>Примечание: не включать на рабочем сайте.</em>

en: Enabled these modules: !module-list.
ru: Включены следующие модули: !module-list.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Use the settings below to customize the appearance of the menu.
ru: Модуль меню администратора создает всплывающее меню, помогающее всего за один-два щелчка открыть страницы большинства административных задач и другие общие ссылки (пользователям с надлежащими разрешениями). Используйте настройки ниже, чтобы настроить меню.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Administration menu also displays the number of anonymous and authenticated users, and allows modules to add their own custom menu items. Integration with the menu varies from module to module; the contributed module <a href="@drupal">Devel</a>, for instance, makes strong use of the administration menu module to provide quick access to development tools.
ru: Модуль меню администратора обеспечивает всплывающее меню, помогающее всего за один-два щелчка открыть большинство административных задач и другие общие ссылки (пользователям с надлежащими разрешениями). Меню администратора также показывает число анонимных и зарегистрированных пользователей и позволяет модулям добавлять их собственные пункты меню. Интеграция с меню изменяется от модуля к модулю; например, модуль <a href="@drupal">Devel</a>, добавляет новые возможности, обеспечивая быстрый доступ к инструментальным средствам разработки.

en: The administration menu <a href="@settings">settings page</a> allows you to modify some elements of the menu's behavior and appearance. Since the appearance of the menu is dependent on your site theme, substantial customizations require modifications to your site's theme and CSS files. See the advanced module README.txt file for more information on theme and CSS customizations.
ru: <a href="@settings">Страница настройки</a> меню администриратора позволяет изменять поведение и вид некоторых элементов меню. Так как появление меню зависит от темы оформления вашего сайта, существенные настройки требуют изменения темы вашего сайта и файлов CSS. Читайте файл README.txt расширенного модуля для получения дополнительной информации о теме и настройках CSS.

en: The menu items displayed in the administration menu depend upon the actual permissions of the viewer. First, the administration menu is only displayed to users in roles with the <em>Access administration menu</em> (admin_menu module) permission. Second, a user must be a member of a role with the <em>Access administration pages</em> (system module) permission to view administrative links. And, third, only currently permitted links are displayed; for example, if a user is not a member of a role with the permissions <em>Administer permissions</em> (user module) and <em>Administer users</em> (user module), the <em>User management</em> menu item is not displayed.
ru: Пункты меню, показанные в меню управления зависят от фактических разрешений пользователя. Во-первых, меню управления показывается только пользователям с разрешением ролей <em>Доступ к меню управления</em> (admin_menu модуль) . Во вторых, пользователь должен быть членом роли с разрешением <em>Доступ к страницам управления</em> (модуль system), чтобы просматривать административные ссылки. И, третье, только в настоящее время разрешено, чтобы ссылки были показаны; например, если пользователь не член роли с разрешениями <em>Управление разрешениями</em> (модуль user) и <em> Управление пользователями</em> (модуль user), <em>Управление пользователями</em> пункт меню не показан.

en: Administration menu
ru: Меню администрирования

en: Adjust administration menu settings.
ru: Настройка параметров меню администрации.

en: Provides a dropdown menu to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions).
ru: Добавляет выпадающее меню для большинства административных и других общих задач (для пользователей с соответствующими правами).

en: Formatted html link
ru: Форматированная HTML-ссылка

en: - All -
ru: - Все -

en: Polygon
ru: Многоугольник

en: Import code
ru: Импорт кода

en: Allow multiple values
ru: Разрешить множественные значения

en: Unmet dependencies: !dependencies
ru: Неудовлетворенные зависимости: !dependencies

en: Checking...
ru: Проверка...

en: The feature !module cannot be enabled because it conflicts with !conflict.
ru: Особенность !module не может быть включена, потому что конфликтует с !conflict.

en: Reverted all <strong>!component</strong> components for <strong>!module</strong>.
ru: Вернуть все <strong>!component</strong> компоненты для <strong>!module</strong>.

en: No changes have been made to this feature.
ru: Никакие изменения не были произведены для этой особенности

en: Machine-readable name
ru: Машинное имя

en: Download feature
ru: Загрузить особенность

en: Enable and disable features.
ru: Включение и отключение функций.

en: Display components of a feature.
ru: Отобразить компоненты особенности.

en: Compare default and current feature.
ru: Сравнить особенность по умолчанию и текущую.

en: Menu items for any enabled features.
ru: Пункты меню для любых активированных особенностей.

en: Provides feature management for Drupal.
ru: Предоставить управление особенностью Drupal.

en: Dependency
ru: Зависимость

en: No features available.
ru: Нет доступных особенностей.

en: Array
ru: Массив

en: Forward tracking
ru: Слежение за пересылкой

en: Configure settings for forward module.
ru: Настроить модуль пересылки.

en: Send an e-Postcard
ru: Отправить электронную открытку

en: Show Forward on teasers
ru: Показывать "Переслать" в аннотациях

en: How many times a user can use the form in a one hour period. This will help prevent the forward module from being used for spamming.
ru: Сколько раз пользователь может использовать форму в течение одного часа. Это предотвратит использование модуля Forward для рассылки спама.

en: You can't send more than !number messages per hour. Please try again later.
ru: Вы не можете посылать более !number сообщений/час. Попробуйте позже.

en: From Address
ru: Адрес отправителя

en: Forward Instructions
ru: Инструкции по пересылке

en: Header Image for Email
ru: Изображение в заголовке письма

en: Enter the URL of the image to as a logo at the top of forwarded pages.
ru: Введите URL изображения, которое будет использовано как логотип в верней части отправляемых страниц.

en: Forward Page Title
ru: Заголовок страницы пересылки

en: Title to display above the Forward page form
ru: Заголовок, который будет показан над формой на странице пересылки

en: Forward Message Subject
ru: Тема сообщения

en: Forward Message Body
ru: Текст сообщения

en: Forward e-Postcard Title
ru: Заголовок электронной открытки

en: e-Postcard Message Subject
ru: Тема сообщения электронной открытки

en: e-Postcard Message Body
ru: Текст сообщения электронной открытки

en: This message will be just above the footer message in the email.
ru: Это сообщение будет над нижним колонтитулом в письме.

en: Footer Message
ru: Текст нижнего колонтитула

en: This message will be appended as a footer message to the email.
ru: Это сообщение будет добавлено в конец письма.

en: Latest Blog Articles
ru: Последние статьи в блогах

en: Latest Users
ru: Последние пользователи

en: Latest Comments
ru: Последние комментарии

en: Dynamic Block
ru: Динамический блок

en: Forward this page to a friend
ru: Переслать эту страницу другу

en: You are going to email the following
ru: Вы собираетесь переслать следующее

en: Your Personal Message
ru: Ваше личное сообщение

en: Header injection attempt detected.  Do not enter line feed characters into the from field!
ru: Обнаружена попытка инъекции заголовка. Не вводите символ перевода строки в поля формы!

en: You did not enter any recipients.
ru: Вы не указали ни одного получателя.

en: One of your Recipient addresses is invalid:
ru: Один из ваших получателей имеет неправильный адрес электронной почты:

en: Recent blog posts
ru: Новые записи в блогах

en: Who's new
ru: Новые пользователи

en: Show forwarding link/form
ru: Показать ссылку/форму пересылки

en: Displays the form/link to allow visitors to forward the page to a friend. Further configuration is available on the !settings.
ru: Показывает форму/ссылку, позволяющую посетителям пересылать страницу друзьям. Дальнейшая настройка возможна на странице !settings.

en: emails sent to
ru: писем были отправлены к

en: recipients
ru: получатели

en: Forward Tracking
ru: Слежение за пересылкой

en: Most Emailed
ru: Больше всех пересылают

en: Most Emailed of All Time
ru: За всё время больше всех пересылают

en: Most Recently Emailed
ru: Недавно пересылали

en: access forward
ru: доступ к пересылке

en: administer forward
ru: управлять пересылкой

en: Message from Sender
ru: Сообщение отправителя

en: by %author
ru: %author

en: Click here to read more on our site
ru: Прочитайте больше на нашем сайте

en: Forward this page module
ru: Модуль для пересылки этой страницы

en: Enter multiple addresses on separate lines or separate them with commas.
ru: Введите каждый адрес с новой строки или разделяйте их запятыми.

en: Filter criteria
ru: Критерии фильтрации

en: Link ID
ru: ID ссылки.

en: Contact form
ru: Форма контактов

en: Equal
ru: Равный

en: Upcoming
ru: Предстоящее

en: Bubbles
ru: Пузыри

en: Levels
ru: Уровни

en: Like
ru: Нравится

en: Follow
ru: Подписаться

en: Standard deviation
ru: Стандартное отклонение

en: Behaviors
ru: Поведение

en: Advanced forum style
ru: Стиль Advanced forum

en: Choose which style to use for your forums. This will apply independent of site theme.
ru: Выберите стиль, который будут использовать ваши форумы. Он применится независимо от темы оформления сайта.

en: Forum and topic lists
ru: Списки форумов и тем

en: Get the number of new comments per forum on the forum list
ru: Отображать количество новых комментариев форума в списке форумов

en: Core forum shows the number of new topics. If checked, Advanced Forum will get the number of new comments as well and show it under "posts" on the forum overview. Slow query not recommended on large forums.
ru: Встроенный форум отображает количество новых тем. Если выбрано, Advanced Forum будет также отображать количество новых комментариев форума в столбце "Сообщения" списка форумов. Медленный запрос; не рекомендуется использовать для больших форумов.

en: Number of characters to display for the topic title
ru: Кол-во символов для отображения заголовка темы

en: Used on main forum page. Enter 0 to use the full title.
ru: Используется на главной странице форума. Введите 0, чтобы использовать полный заголовок.

en: Post reply
ru: Ответить

en: Last Page
ru: Последняя страница

en: Configure Advanced Forum with these settings.
ru: Конфигурировать Advanced Forum с помощью этих настроек.

en: Enables the look and feel of other popular forum software.
ru: Делает форум похожим внешне и по возможностям на другие популярные программы форумов.

en: What's Going On?
ru: Кто здесь?

en: Currently active users: !current_total (!current_users users and !current_guests guests)
ru: Сейчас на форуме: !current_total посетителей (пользователей: !current_users, гостей: !current_guests)

en: Topics: !topics, Posts: !posts, Users: !users
ru: Тем: !topics, Сообщений: !posts, Пользователей: !users

en: Latin
ru: Латинский

en: Vietnamese
ru: Вьетнамский

en: View recent blog entries
ru: Просмотреть последние записи в блоге

en: Read !username's latest blog entries.
ru: Читать последние записи в блоге !username.

en: !username's blog
ru: Блог пользователя !username

en: Header top
ru: Заголовок вверху

en: Header bottom
ru: Заголовок внизу

en: Ampersand
ru: Амперсанд

en: The number of posts a topic must have to be considered "hot".
ru: Число сообщение в теме, после достижения которого она будет считаться "горячей".

en: You are not allowed to post new content in the forum.
ru: Вы не можете добавлять новое содержимое в форум.

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
ru: Язык по умолчанию этой учетной записи для e-mail и внешнего вида сайта.

en: Submission form settings
ru: Настройки формы

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
ru: Машинное имя может содержать только строчные буквы, цифры и знаки подчёркивания.

en: An error occurred and processing did not complete.
ru: Произошла ошибка и процесс не был завершен.

en: The value provided for %field is not a valid URL.
ru: Значение в поле %field не является правильным адресом.

en: Supports configurable user profiles.
ru: Поддерживает настраиваемые анкетные данные (профили) пользователей.

en: Search form
ru: Форма поиска

en: Popular content
ru: Популярное содержимое

en: Date and time
ru: Дата и время

en: Content translation
ru: Перевод содержимого

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
ru: Дальнейшие инструкции отправлены на указанный адрес электронной почты.

en: page not found
ru: страница не найдена

en: Transliterate
ru: Транслитерировать

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
ru: Выберите метод для сбора предположений автодополнения. Учтите, что метод <em>"Содержит"</em> может  вызвать снижение производительности на сайтах с тысячами материалов.

en: default challenge type
ru: тип проверки по умолчанию

en: @type (from module @module)
ru: @type (из модуля @module)

en: Form protection
ru: Защита формы

en: Select the challenge type you want for each of the listed forms (identified by their so called <em>form_id</em>'s). You can easily add arbitrary forms with textfield at the bottom of the table or with the help of the '%CAPTCHA_admin_links' option below.
ru: Выберите тип проверки для форм из этого списка (формы представлены идентификаторами <em>form_id</em>). Можно добавить в этот список другие формы с помощью текстового поля внизу таблицы или с помощью опции '%CAPTCHA_admin_links'.

en: Default challenge type
ru: Тип проверки по умолчанию

en: Select the default challenge type for CAPTCHAs. This can be overriden for each form if desired.
ru: Выберите тип проверки по умолчанию для CAPTCHA. Для отдельных форм можно будет назначить другие типы.

en: Allow CAPTCHAs and CAPTCHA administration links on administrative pages
ru: Показать ссылки на настройки CAPTCHA на страницах администрирования

en: This option makes it possible to add CAPTCHAs to forms on administrative pages. CAPTCHAs are disabled by default on administrative pages (which shouldn't be accessible to untrusted users normally) to avoid the related overhead. In some situations, e.g. in the case of demo sites, it can be usefull to allow CAPTCHAs on administrative pages.
ru: Опция позволяет добавлять проверку CAPTCHA к формам на страницах администрирования (по умолчанию это отключено, т.к. обычно недоверенные пользователи не имеют доступа к управлению) во избежание накладок. В некоторых случаях, как например, при создании демо-сайтов, такая возможность может оказаться полезной.

en: Add a description to the CAPTCHA
ru: Добавить описание для CAPTCHA

en: Add a configurable description to explain the purpose of the CAPTCHA to the visitor.
ru: Добавить настраиваемое описание для объяснения цели CAPTCHA посетителю.

en: CAPTCHA description
ru: Описание для CAPTCHA

en: Configurable description of the CAPTCHA. An empty entry will reset the description.
ru: Настраиваемое описание CAPTCHA. При отсутствии значения будет использоваться описание по умолчанию.

en: Default CAPTCHA validation
ru: Проверка CAPTCHA по умолчанию.

en: Define how the response should be processed by default. Note that the modules that provide the actual challenges can override or ignore this.
ru: Определите, как ответ должен быть обработан по умолчанию. Отметим, что модули, которые имеют проблемы могут отменить или игнорировать это.

en: Case sensitive validation: the response has to exactly match the solution.
ru: Проверка чувствительна к регистру: ответ должен в точности соответствовать задаче.

en: Case insensitive validation: lowercase/uppercase errors are ignored.
ru: Проверка нечувствительна к регистру: ошибки Верхнего/Нижнего регистра игнорируются.

en: Added CAPTCHA point.
ru: Добавлена CAPTCHA.

en: Reset of CAPTCHA description for language %language.
ru: Сбросить CAPTCHA описание для %language языка.

en: Reset of CAPTCHA description.
ru: Сбросить описание CAPTCHA.

en: Failed to set a CAPTCHA type for form %form_id: could not interpret value "@captcha_type"
ru: Не удалось установить CAPTCHA для формы %form_id: невозможно распознать значение "@captcha_type"

en: CAPTCHA: challenge "@type" enabled
ru: CAPTCHA: тест «@type» включен

en: This is a pre-solved, non-blocking example of this challenge.
ru: Это решенный заранее, неблокируемый пример проверки.

en: CAPTCHA: no challenge enabled
ru: CAPTCHA: тест не включен

en: Test one two three
ru: Тест Раз-Два-Три

en: Already 1 blocked form submission | Already @count blocked form submissions
ru[0]: Уже 1 форма отправки заблокирована
ru[1]: Уже @count формы отправки заблокировано
ru[2]: Уже @count[2] форм отправки заблокировано

en: CAPTCHA point administration
ru: Место для настройки CAPTCHA

en: Presolved image CAPTCHA example, generated with the current settings.
ru: Пример картиночной CAPTCHA, созданной с текущими настройками.

en: extra large
ru: сверх-большой

en: tight
ru: узкий

en: wide
ru: широкий

en: extra wide
ru: сверх-широкий

en: Alternate Text
ru: Альтернативный текст

en: Menu type
ru: Тип меню

en: Middle name
ru: Отчество

en: Address 2
ru: Адрес 2

en: Store a title, href, and attributes in the database to assemble a link.
ru: Сохранить заголовок, адрес и атрибуты в базу данных для создания ссылки

en: URL, as plain text
ru: URL в виде простого текста

en: Projections
ru: Проекции

en: Base layers
ru: Базовые слои

en: Layers
ru: Слои

en: Graticule
ru: Сетка

en: Connection type
ru: Тип соединения

en: Connection
ru: Соединение

en: Projection
ru: Проекция

en: Styles
ru: Стили

en: Hello world!
ru: Привет мир!

en: The item has been deleted.
ru: Пункт был удален.

en: Item ID
ru: ID элемента

en: Posted on
ru: Опубликовано

en: Last modification date
ru: Дата последнего изменения

en: Interface
ru: Интерфейс

en: Base name
ru: Основное имя

en: Text format
ru: Формат текста

en: CSS Class
ru: CSS Класс

en: No new
ru: Нет новых

en: New @node_type
ru: Новая @node_type

en: View topic
ru: Просмотр темы

en: Topic Icon
ru: Значок темы

en: Icon that shows new posts, hot, sticky, locked, etc.
ru: Иконка, которая отображает новые сообщения, горячие/прикрепленные/закрытые темы и т.п.

en: Topic Pager
ru: Постраничная навигация

en: Small pager for individual topics.
ru: Компактная навигация для индивидуальных тем.

en: Forum topic list
ru: Список тем форума

en: Displays the forum topic list as a view.
ru: Отображает список тем форума как представление

en: Total pages shown
ru: Всего страниц показано

en: Total number of page numbers to show, including initial numbers and one final. 0 hides pager.
ru: Полное количество номеров страниц для отображения, включая первоначальные номера и один конечный. "0" скрывает навигацию.

en: Source of forum ID
ru: Источник идентификатора форума

en: Same as Blue Lagoon except the Author Pane is on top.
ru: Такая же, как Blue Lagoon, но Author Pane сверху.

en: Subforums
ru: Подфорумы

en: No new posts
ru: Нет новых сообщений

en: Hot topic with new posts
ru: Горячие темы с новыми сообщениями

en: Hot topic without new posts
ru: Горячая тема без новых сообщений

en: Sticky topic
ru: Прикрепленная тема

en: Locked topic
ru: Закрытая тема

en: Sticky:
ru: Закреплено:

en: Base style with no CSS except positioning. Meant as a starter style. Images are desaturated for easier recoloring.
ru: Базовый стиль без CSS (за исключением позиционирования). Предназначет в качестве базового стиля. Изображения обесцвечены для упрощения последующей раскраски.

en: Same as Naked except the Author Pane is on top.
ru: Такая же, как Naked, но Author Pane сверху.

en: Greater than or equal to
ru: Больше или равно

en: Less than or equal to
ru: Меньше или равно

en: Address 1
ru: Улица, дом, этаж

en: Director
ru: Директор

en: Sort descending
ru: Сортировать по убыванию

en: Sort ascending
ru: Сортировать по возрастанию

en: The name of the site.
ru: Название сайта.

en: CTools CSS Cache
ru: Кэш CTools CSS

en: The CTools CSS cache directory, %path could not be created due to a misconfigured files directory. Please ensure that the files directory is correctly configured and that the webserver has permission to create directories.
ru: Каталог кэша CTools CSS , %path не может быть создан из-за неправильной конфигурации каталога files. Пожалуйста, убедитесь, что каталог files правильно настроен, и что веб-сервер имеет разрешение на создание каталогов.

en: Unable to create
ru: Невозможно создать

en: A special cache used to store objects that are being edited; it serves to save state in an ordinarily stateless environment.
ru: Специальный кэш используется для хранения объектов, которые редактируются.Это служит для сохранения состояния среды, которая обычно не сохраняет состояние.

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
ru: Библиотека полезных инструментов от Merlin of Chaos.

en: Bulk export results
ru: Результат массовой операции

en: Place this in @file
ru: Поместить это в @file

en: There are no objects to be exported at this time.
ru: Объектов для экспорта на данный момент нет.

en: Bulk Exporter
ru: Массовый экспортёр

en: Bulk-export multiple CTools-handled data objects to code.
ru: Массовый-экспорт множественных CTools-обрабатываемых объектов данных в код

en: Bulk Export
ru: Массовый экспорт

en: Performs bulk exporting of data objects known about by Chaos tools.
ru: Выполняет массовый экспорт объектов данных известных Chaos tools.

en: @type:@subtype will not display due to missing context
ru: @type:@subtype не будет отображен из-за отсутствующего контекста

en: No info available.
ru: Нет доступной информации.

en: Configure new !subtype_title
ru: Конфигурировать новый !subtype_title

en: All criteria must pass.
ru: Все критерии должны соблюдаться.

en: Only one criteria must pass.
ru: Достаточно соблюдения одного критерия.

en: Broken/missing access plugin %plugin
ru: Сломанный/несуществующий плагин доступа %plugin

en: Configure settings for this item.
ru: Настроить параметры этого элемента

en: Remove this item.
ru: Удалить этот элемент

en: No criteria selected, this test will pass.
ru: Критериев нет, этот тест пройден.

en: Missing callback hooks.
ru: Отсутствуют хуки для callback'ов.

en: Edit criteria
ru: Редактировать критерий

en: Invalid object name.
ru: Ошибочное имя объекта

en: Invalid context type
ru: Неверный тип контекста

en: Display page not found or display nothing at all.
ru: Отображать "страница не найдена" или вообще ничего не отображать.

en: Unable to delete missing item!
ru: Невозможно удалить отсутствующий элемент!

en: Edit @type
ru: Редактировать @type

en: Summary of contexts
ru: Сводка контекстов

en: Please choose which context and how you would like it converted.
ru: Пожалуйста, выберите в каком контексте и как именно вы бы хотели конвертировать это.

en: , and
ru: , и

en: , or
ru: , или

en: Built in context
ru: Встроенный контекст

en: Keyword: %@keyword
ru: Ключевое слово: %@keyword

en: From "@title"
ru: Из "@title"

en: Unable to create CTools CSS cache directory. Check the permissions on your files directory.
ru: Невозможно создать кеш директорию для CTools CSS. Проверьте права вашей директории для файлов.

en: Update and return
ru: Обновить и вернуться

en: In code
ru: В коде

en: Enabled, title
ru: Включено, заголовок

en: Get a summary of the information about this page.
ru: Краткая информация о данной странице.

en: Activate this page so that it will be in use in your system.
ru: Включить эту страницу, чтобы сделать её доступной в системе.

en: De-activate this page. The data will remain but the page will not be in use on your system.
ru: Отключить эту страницу. Её данные останутся, но в системе она не будет задействована.

en: Add variant
ru: Добавить вариант

en: Add a new variant to this page.
ru: Добавить к этой странице новый вариант.

en: Create variant
ru: Создать вариант

en: Import variant
ru: Вариант импорта

en: Add a new variant to this page from code exported from another page.
ru: Добавить к этой странице новый вариант, вставив код, экспортированный из другой страницы.

en: Reorder variants
ru: Изменить порядок вариантов

en: Change the priority of the variants to ensure that the right one gets selected.
ru: Изменить порядок обработки вариантов, чтобы система выбирала из них текущий так, как вам надо.

en: Configure a newly created variant prior to actually adding it to the page.
ru: Настройте вновь созданный вариант перед тем, как фактически разместить его на странице.

en: Break the lock on this page so that you can edit it.
ru: Снять блокировку этой страницы, после чего вы сможете редактировать ее.

en: Variant operations
ru: Операции с вариантом

en: Get a summary of the information about this variant.
ru: Краткая информация о данном варианте.

en: Make an exact copy of this variant.
ru: Создать точную копию этого варианта.

en: Export this variant into code to import into another page.
ru: Экспорт этого варианта в виде кода для последующего его импорта в другую страницу.

en: Remove all changes to this variant and revert to the version in code.
ru: Удалить все изменения для этого варианта и вернуть к версии из кода.

en: Remove this variant from the page completely.
ru: Окончательно удалить этот вариант из данной страницы.

en: Activate this variant so that it will be in use in your system.
ru: Активировать этот вариант для использования в вашей системе.

en: De-activate this variant. The data will remain but the variant will not be in use on your system.
ru: Отключить этот вариант. Его данные останутся, но в системе он не будет задействован.

en: No variants
ru: Нет вариантов

en: The page has been updated. Changes will not be permanent until you save.
ru: Страница обновлена. Изменения не вступят в силу, пока вы не сохраните их.

en: Unable to update changes due to lock.
ru: Невозможно обновить изменения из-за блокировки.

en: This setting contains unsaved changes.
ru: Настройки содержат не сохраненные изменения.

en: You have unsaved changes to this page. You must select Save to write them to the database, or Cancel to discard these changes. Please note that if you have changed any form, you must submit that form before saving.
ru: Некоторые изменения этой страницы ещё не сохранены. Нажмите кнопку "Сохранить", чтобы записать их в базу данных, либо "Отменить", чтобы отказаться от них. Имейте в виду: если вы изменили значения в какой-либо форме, перед сохранением страницы их необходимо подтвердить.

en: All pending changes have been discarded, and the page is now unlocked.
ru: Все изменения, ожидавшие подтверждения, отменены. Страница разблокирована.

en: Administrative title of this variant. If you leave blank it will be automatically assigned.
ru: Административное название этого варианта. Если оставить поле постым, заголовок бедет сгенерирован автоматически.

en: Variant type
ru: Тип варианта

en: Optional features
ru: Дополнительные функции

en: Check any optional features you need to be presented with forms for configuring them. If you do not check them here you will still be able to utilize these features once the new page is created. If you are not sure, leave these unchecked.
ru: Выберите дополнительные возможности, которые хотите настроить в процессе создания страницы. Даже если вы их сейчас не выберете, их всё равно можно будет использовать после того, как страница будет создана. Если вы сомневаетесь по этому поводу, оставьте флажки снятыми.

en: Variant name
ru: Название варианта

en: Enter the name of the new variant.
ru: Введите название нового варианта.

en: Paste variant code here
ru: Введите код варианта в это поле

en: No variant found.
ru: Вариантов не найдено

en: Are you sure you want to delete this variant? This deletion will not be made permanent until you click Save.
ru: Вы уверены, что хотите удалить этот вариант? Удаление не вступит в силу, пока вы не нажмёте кнопку "Сохранить".

en: This variant is currently disabled. Enabling it will make it available in your system. This will not take effect until you save this page.
ru: В данный момент этот вариант отключён. После включения он станет доступным в системе. Это не вступит в силу, пока вы не сохраните страницу.

en: This variant is currently enabled. Disabling it will make it unavailable in your system, and it will not be used. This will not take effect until you save this page.
ru: В данный момент этот вариант включён. При отключении он станет недоступным, поэтому в системе использован не будет. Это не вступит в силу, пока вы не сохраните страницу.

en: Enabling this page will immediately make it available in your system (there is no need to wait for a save.)
ru: Как только вы включите эту страницу, она сразу же станет доступна в системе (ждать сохранения необязательно).

en: Disabling this page will immediately make it unavailable in your system (there is no need to wait for a save.)
ru: Как только вы отключите эту страницу, она сразу же станет недоступной в системе (ждать сохранения необязательно).

en: This page has no variants and thus no output of its own.
ru: Эта страница не имеет вариантов и, следовательно, ничего не выводит.

en: Add a new variant
ru: Добавить новый вариант

en: Unable to disable due to lock.
ru: Невозможно отключить по причине блокировки.

en: Unable to enable due to lock.
ru: Невозможно включить по причине блокировки.

en: Add, edit and remove overridden system pages and user defined pages from the system.
ru: Добавление, изменение и удаление страниц, переопределяющих системные страницы, и пользовательских страниц из системы.

en: Page manager
ru: Редактор страниц

en: Provides a UI and API to manage pages within the site.
ru: Обеспечивает интерфейс и API для управления страницами сайта.

en: Node add/edit form
ru: Форма создания/редактирования материала

en: Node being viewed
ru: Просматриваемый материал

en: Argument settings
ru: Настройки аргументов

en: Administrative title
ru: Административный заголовок

en: The name of this page. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
ru: Содержательное название страницы. Оно будет отображаться в интерфейсе управления.

en: The machine readable name of this page. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
ru: Понятное компьютеру название этой страницы. Оно должно быть уникальным. В названии могут использоваться только символы английского алфавита, цифры и знаки подчёркивания. После создания страницы изменить компьютерное название будет нельзя!

en: Administrative description
ru: Административное описание

en: A description of what this page is, does or is for, for administrative use.
ru: Описание того, что собой представляет данная страница, для чего предназначена, какие задачи осуществляет. Заполнить рекомендуется из соображений удобства управления страницами.

en: The URL path to get to this page. You may create named placeholders for variable parts of the path by using %name for required elements and !name for optional elements. For example: "node/%node/foo", "forum/%forum" or "dashboard/!input". These named placeholders can be turned into contexts on the arguments form.
ru: Адрес, по которому будет располагаться данная страница. Вы можете использовать шаблоны-заменители для изменяющихся частей адреса. Для этого введите %name вместо обязательных частей, либо !name - вместо возможных. Например: "node/%node/foo", "forum/%forum" или "dashboard/!input". В форме редактирования аргументов эти шаблоны-заменители могут быть преобразованы в контексты.

en: Make this your site home page.
ru: Сделать главной страницей сайта

en: Visible menu item
ru: Видимый пункт меню

en: Name is required.
ru: Имя обязательно для заполнения.

en: That name is used by another page: @page
ru: Это имя используется другой страницей: @page

en: Page name must be alphanumeric or underscores only.
ru: Имя страницы должно содержать только латинские буквы, цифры и знак подчёркивания.

en: That path is used by another page: @page
ru: Этот путь используется другой страницей: @page

en: That path is currently assigned to be an alias for @alias. This system cannot override existing aliases.
ru: В настоящий момент этот путь является синонимом для  @alias. Система не может переопределить существующие пути.

en: You cannot make this page your site home page if it uses % placeholders.
ru: Эта страница не может быть главной страницей сайта, так как она использует заменители (placeholder): %.

en: Duplicated argument %arg
ru: Дублированный аргумент %arg

en: Invalid arg <em>%</em>. All arguments must be named with keywords.
ru: Неверный аргумент <em>%</em>. Все аргументы должны быть названы ключевыми словами.

en: When providing a menu item as a default tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
ru: Если страница выступает в меню в качестве вкладки по умолчанию, системе Drupal необходимо знать, какой пункт меню для этого будет родительским. Иногда родительский пункт уже существует, но в остальных случаях вам необходимо самостоятельно создать его. В качестве пути родительского пункта всегда будет путь страницы без последнее его части. То есть, если адрес данной страницы - <em>foo/bar/baz</em>, то адрес родительского пункта - <em>foo/bar</em>.

en: Parent item title
ru: Название родительского пункта

en: Parent item menu
ru: Меню родительского пункта

en: Access rules are used to test if the page is accessible and any menu items associated with it are visible.
ru: Правила доступа используются для проверки, доступна ли страница и видны ли пункты меню, связанные с ней.

en: No context assigned
ru: Контекст не привязан

en: Position in path
ru: Позиция в пути

en: Context assigned
ru: Контекст привязан

en: The path %path has no arguments to configure.
ru: Путь %path не имеет аргументов для конфигурации.

en: Invalid keyword.
ru: Неверное ключевое слово

en: Change context type
ru: Изменить тип контекста

en: Change argument
ru: Изменить аргумент

en: No context selected
ru: Контекст не выбран

en: Error: missing argument.
ru: Ошибка: аргумент не найден.

en: Context identifier
ru: Идентификатор контекста

en: This is the title of the context used to identify it later in the administrative process. This will never be shown to a user.
ru: Это заголовок контекста использующийся для идентификации в административных процессах позже. Он никогда не будет показан пользователю.

en: Error: missing or invalid argument plugin %argument.
ru: Ошибка: не найден или неверный плагин аргумента %argument.

en: Import page
ru: Импортировать страницу

en: Enter the name to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original name of the page.
ru: Если хотите изменить название исходной страницы, введите его в это поле. Чтобы использовать оригинальное название, оставьте поле пустым.

en: Enter the path to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original path of the page.
ru: Если хотите изменить внутренний путь Drupal, по которому будет располагаться страница, введите его в это поле. Чтобы использовать оригинальный путь, оставьте поле пустым.

en: Allow overwrite of an existing page
ru: Заменить существующую страницу

en: If the name you selected already exists in the database, this page will be allowed to overwrite the existing page.
ru: Если страница с таким названием уже существует, импортируемая страница её заменит.

en: Paste page code here
ru: Введите код страницы в это поле

en: No handler found.
ru: Обработчик не найден.

en: That page name is in use and locked by another user. You must <a href="!break">break the lock</a> on that page before proceeding, or choose a different name.
ru: Это имя страницы используется и заблокировано другим пользователем. Вы должны <a href="!break">сломать блокировку</a> чтобы продолжить или выбрать другое имя.

en: Enter the name to the new page It must be unique and contain only alphanumeric characters and underscores.
ru: Введите название новой страницы. Оно должно быть уникальным, а также может содержать только символы английского алфавита и знак подчёркивания.

en: The URL path to get to this page. You may create named placeholders for variable parts of the path by using %name for required elements and !name for optional elements. For example: "node/%node/foo", "forum/%forum" or "dashboard/!input". These named placeholders can be turned into contexts on the arguments form. You cannot use the same path as the original page.
ru: Адрес URL, по которому расположена эта страница. Вместо изменяющихся частей адреса Вы можете ввести токены вида %name для обязательных частей и !name - для возможных. Например: "node/%node/foo", "forum/%forum" или "dashboard/!input". Эти токены могут преобразовываться в контекст на страницах с формами аргументов. Вы не можете использовать оригинальный путь страницы.

en: Clone variants
ru: Клонировать варианты

en: If checked all variants associated with the page will be cloned as well. If not checked the page will be cloned without variants.
ru: Если выбрано, все принадлежащие этой странице варианты также будут склонированы. Если нет - страница будет склонирована без вариантов.

en: Are you sure you want to delete this page? Deleting a page cannot be undone.
ru: Вы уверены, что хотите удалить эту страницу? Восстановить её не удастся.

en: The page has been reverted.
ru: Страница была ревертирована.

en: Administrator created pages that have a URL path, access control and entries in the Drupal menu system.
ru: Администратор создает страницы, которые имеют URL, контроль доступа и записи в системном меню Drupal.

en: Create a new page
ru: Создать новую страницу

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
ru: Изменить имя, путь и другие основные параметры для страницы.

en: Set up contexts for the arguments on this page.
ru: Установить контексты для аргументов этой страницы.

en: Control what users can access this page.
ru: Какие пользователи могут получить доступ к этой странице.

en: Provide this page a visible menu or a menu tab.
ru: Предоставить этой странице видимое меню или закладку меню.

en: Make a copy of this page
ru: Сделать копию этой страницы

en: Export this page as code that can be imported or embedded into a module.
ru: Экспорт этой страницы в виде кода, который можно импортировать, или встроить в модуль.

en: Remove all changes to this page and revert to the version in code.
ru: Удалить все изменения для этой страницы и вернуться к версии из кода.

en: Remove this page from your system completely.
ru: Окончательно удалить эту страницу из системы.

en: This is your site home page.
ru: Это главная страница сайта.

en: This page is set to become your site home page.
ru: Эта страница выбрана в качестве главной (домашней) для сайта.

en: Accessible only if @conditions.
ru: Доступно, только если @conditions.

en: This page is publicly accessible.
ru: Страница открыта для редактирования.

en: No menu entry.
ru: Нет записи меню.

en: Normal menu entry.
ru: Нормальный элемент меню.

en: Menu tab.
ru: Закладка меню

en: Default menu tab.
ru: Закладка меню по умолчанию.

en: Title: %title.
ru: Заголовок %title.

en: Parent title: %title.
ru: Заголовок родителя: %title.

en: Menu block: %title.
ru: Меню блок: %title.

en: Taxonomy term template
ru: Шаблон термина таксономии

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying taxonomy terms at <em>taxonomy/term/%term</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as vocabulary or user access to provide different displays of the taxonomy term and associated nodes. If no variant is selected, the default Drupal taxonomy term display will be used. This page only affects items actually displayed ad taxonomy/term/%term. Some taxonomy terms, such as forums, have their displays moved elsewhere. Also please note that if you are using pathauto, aliases may make a taxonomy terms appear somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at taxonomy/term/%term.
ru: Если эта страница включена, она изменяет стандартное отображение терминов таксономии в Drupal, перекрывая собой адреса вида <em>taxonomy/term/%term</em>. Вы можете сделать несколько различных шаблонов отображения, которые будут выбираться в зависимости от выполнения определённых критерев. Например, для разных словарей или в зависимости от наличия некоторых прав доступа у пользователя могут быть показаны страницы с разной структурой. Для этого достаточно создать несколько <strong>Вариантов</strong>, определив для каждого из них свои <strong>Правила выбора</strong>. Если ни один из вариантов не будет подходить по условиям к определённому термину, для него отобразится стандартная страница таксономии.<br />
    Необходимо понимать, что данная Страница-панель перекрывает лишь те страницы терминов, которые действительно расположены в системе по адресу taxonomy/term/%term. У некоторых терминов таксономии, например разделов форума, свои собственные адреса. Также, пользуясь синонимами модуля pathauto, вы можете выводить данную Страницу-панель по другим адресам. Поскольку на самом деле в системе Drupal её адресом по-прежнему будет taxonomy/term/%term, она корректно обработает термин, открытый по адресу-синониму, и выведет соответствующий Вариант (либо стандартную страницу таксономии).

en: Term(s) being viewed
ru: Текущий(-ие) термин(ы)

en: Term being viewed
ru: Показан термин

en: Allow multiple terms on taxonomy/term/%term
ru: Разрешить множественные термины в качестве аргументов для taxonomy/term/%term

en: Single term
ru: Только один термин

en: Multiple terms
ru: Несколько терминов

en: By default, Drupal allows multiple terms as an argument by separating them with commas or plus signs. If you set this to single, that feature will be disabled.
ru: По умолчанию Drupal позволяет использовать несколько терминов в качестве аргументов, разделённых запятыми или знаками "+". При выборе варианта "Только один термин" эта возможность станет недоступна.

en: Inject hierarchy of first term into breadcrumb trail
ru: Отображать иерархию первого термина в "хлебных крошках"

en: If checked, taxonomy term parents will appear in the breadcrumb trail.
ru: Если выбрано, в иерархическую навигационную цепочку ("хлебные крошки") будут добавлены родительские термины.

en: Multiple terms may be used, separated by , or +.
ru: Могут быть переданы несколько терминов, разделённые запятой или знаком +.

en: Only a single term may be used.
ru: Может быть использован только одиночный термин.

en: Breadcrumb trail will contain taxonomy term hierarchy
ru: В навигационную цепочку будет включена восходящая иерархия термина таксономии

en: User profile template
ru: Шаблон профиля пользователя

en: User being viewed
ru: Просматриваемый пользователь

en: This page is being edited by another user and you cannot make changes to it.
ru: В данный момент другой пользователь редактирует эту страницу, поэтому вы не можете вносить в неё изменения.

en: This page is newly created and has not yet been saved to the database. It will not be available until you save it.
ru: Эта страница - новая, ещё не записанная в базу данных. Она не будет доступна, пока вы её не сохраните.

en: This page has been modified, but these modifications are not yet live. While modifying this page, it is locked from modification by other users.
ru: Эта страница была изменена, но изменения ещё не вступили в силу. Во время редактирования страница блокируется от изменений другими пользователями.

en: No task handlers are defined for this task.
ru: Для этой задачи нет установленных хендлеров задач.

en: Variant
ru: Вариант

en: This page is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
ru: В данный момент пользователь !user редактирует эту страницу, поэтому она заблокирована от изменений кем бы то ни было ещё. Блокировка длится уже !age. Щёлкните здесь, чтобы <a href="!break">разблокировать её</a>.

en: User: compare
ru: Пользователь: сравнить

en: Compare two users (logged-in user and user being viewed, for example)
ru: Сравнить двух пользователей (залогиненого и показанного пользователя, для примера)

en: First User
ru: Первый пользователь

en: Second User
ru: Второй пользователь

en: Grant access if user contexts are
ru: Предоставить доступ если контексты пользователя

en: Not equal
ru: Не равный

en: Node: accessible
ru: Материал: доступность

en: Control access with built in Drupal node access test.
ru: Контролировать доступ встроенной системой доступа к материалам Drupal.

en: Create nodes of the same type
ru: Создать материалы одного типа

en: @user can view @node.
ru: @user может просматривать @node.

en: @user can edit @node.
ru: @user может редактировать @node.

en: @user can delete @node.
ru: @user может удалить @node.

en: @user can create nodes of the same type as @node.
ru: @user может создавать материалы одного и того же типа что и @node.

en: Node: language
ru: Материал: язык

en: Control access by node language.
ru: Контролировать доступ по языку материала.

en: Current site language
ru: Текущий язык сайта

en: Node: type
ru: Материал: тип

en: Control access by node_type.
ru: Управление доступом по node_type.

en: @identifier is type "@types" | @identifier type is one of "@types"
ru[0]: Тип объекта "@identifier" - "@types"
ru[1]: Тип объекта "@identifier" - один из: @types
ru[2]: Тип объекта "@identifier" - один из: @types

en: User: permission
ru: Пользователь: разрешение

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this.
ru: Доступ получат только пользователи, с указанным правом.

en: @identifier has "@perm"
ru: @identifier имеет право "@perm"

en: Administrative desc
ru: Административное описание

en: A description for this test for administrative purposes.
ru: Описание этого условия, которое будут видеть администраторы.

en: Access will be granted if the following PHP code returns <code>TRUE</code>. Do not include &lt;?php ?&gt;. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site. All contexts will be available in the <em>$contexts</em> variable.
ru: Условие будет выполняться, если введённый здесь PHP-код вернёт значение <code>TRUE</code>. Не должен содержать разделители &lt;?php ?&gt;. Имейте в виду, что выполнение некорректного PHP-кода может нарушить работу вашего сайта. Все контексты доступны через переменную <em>$contexts</em>.

en: User: role
ru: Пользователь: роль

en: Control access by role.
ru: Контроль доступа по роли.

en: Only the checked roles will be granted access.
ru: Доступ получат только указанные роли.

en: @identifier has role "@roles" | @identifier has one of "@roles"
ru[0]: @identifier имеет роль "@roles"
ru[1]: @identifier имеет одну из ролей: @roles
ru[2]: @identifier имеет одну из ролей: @roles

en: User: language
ru: Пользователь: язык

en: Pass only if the current site language is one of the selected languages.
ru: Критерий выполняется, только если текущим языком сайта у пользователя выбран один из указанных выше.

en: Site language is any language
ru: У пользователя выбран любой язык сайта

en: Site language is "@languages" | Site language is one of "@languages"
ru[0]: Язык интерфейса у пользователя - "@languages"
ru[1]: Язык интерфейса у пользователя - один из следующих: @languages
ru[2]: Язык интерфейса у пользователя - один из следующих: @languages

en: Taxonomy: vocabulary
ru: Таксономия: словарь

en: Creates a node context from a node ID argument.
ru: Создает контекст материала по ID материала.

en: Enter the node ID of a node for this argument
ru: Укажите ID материала для этого аргумента

en: Enter a value for this argument
ru: Введите значение этого аргумента.

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
ru: Внедряет иерархию в навигационную линейку

en: Enter a term ID or a list of term IDs separated by a + or a ,
ru: Введите ID одного термина, либо ID нескольких терминов, разделённых запятыми или знаком "+".

en: Creates a user context from a user ID argument.
ru: Создает пользовательский контекст, исходя из ID пользователя.

en: Substitutions
ru: Подстановки

en: "@s" author
ru: "@s" автор

en: Node created date
ru: Дата создания материала

en: Node last updated date
ru: Дата последнего обновления материала

en: The date the referenced node was last updated.
ru: Дата ссылки нода была обновлена.

en: Last updated date
ru: Последнее обновление даты

en: "@s" last updated date
ru: "@s" дата последнего обновления

en: Node form submit buttons
ru: Кнопки подтверждения формы материала

en: "@s" node form submit buttons
ru: Форма материала "@s" - кнопки подтверждения

en: Node form revision log message
ru: Форма материала - информация о редакции

en: Node form url path settings
ru: Форма материала - настройки адреса

en: Profile category
ru: Категория профиля

en: Enter the node ID of a node for this context.
ru: Укажите ID материала для этого контекста.

en: '%title' [node id %nid]
ru: '%title' [id материала %nid]

en: A context that is just a string.
ru: только строковый контекст.

en: Raw string
ru: Необработанная строка

en: You must select a term.
ru: Вы должны выбрать термин.

en: Term ID of first term
ru: ID первого термина

en: Term ID of all term, separated by + or ,
ru: ID всех терминов, разделённые запятыми либо знаком "+"

en: Term name of first term
ru: Название первого термина

en: Term name of all terms, separated by + or ,
ru: Названия всех терминов, разделённые запятыми либо знаком "+"

en: Vocabulary ID of first term
ru: ID словаря первого термина

en: Make all views available as panes
ru: Сделать все представления доступными в качестве фрагментов панели

en: If checked, all views will be made available as content panes to be added to content types. If not checked, only Views that have a 'Content pane' display will be available as content panes. Uncheck this if you want to be able to more carefully control what view content is available to users using the panels layout UI.
ru: Если выбрано, все представления будут доступны в списке фрагментов панели. В противном случае доступны будут лишь те представления, к которым был добавлен режим "Фрагмент панели". Выключите этот флажок, если хотите более чётко указывать, какие представления пользователи смогут использовать в своих панелях.

en: Views content panes
ru: Представления - фрагменты панели

en: Allows Views content to be used in Panels, Dashboard and other modules which use the CTools Content API.
ru: Позволяет использовать Views в качестве содержимого для модулей Panels, Dashboard и прочих, использующих CTools Content API.

en: Select display
ru: Выбор экрана

en: Configure view
ru: Конфигурировать представление

en: View: @name
ru: Представление: @name

en: View information
ru: Информация о представлении

en: Using display @display.
ru: Используется вид: @display.

en: Argument @arg using context @context converted into @converter
ru: Аргумент "@arg", использующий контекст "@context", преобразованный в "@converter"

en: @count items displayed.
ru: Отображается @count объектов.

en: With pager.
ru: Есть навигатор.

en: Skipping first @count results
ru: Пропуск первых @count результатов

en: View panes
ru: Представления-Фрагменты

en: Content pane
ru: Фрагмент панели

en: Is available as content for a panel or dashboard display.
ru: Доступно в качестве содержимого для отображения панели или панели управления.

en: Argument input
ru: Ввод аргумента

en: Allow settings
ru: Применить настройки

en: CTools API Version
ru: Версия CTools API

en: Panel pages can be used as landing pages. They have a URL path, accept arguments and can have menu entries.
ru: Страницы-панели выглядят как обычные страницы сайта. У них есть свой URL-адрес, они обрабатывают аргументы и могут иметь собственные пункты меню.

en: Panel page
ru: Страницу-панель

en: Panel nodes are node content and appear in your searches, but are more limited than panel pages.
ru: Материалы-панели ведут себя как обычные материалы, только обладают дополнительным функционалом панелей. Они похожи на Страницы-панели, однако предназначены для более узкого применения.

en: Panel node
ru: Материал-панель

en: You must activate the panel node module for this functionality.
ru: Для получения доступа к этой функции необходимо включить модуль Panel node.

en: Mini panels are small content areas exposed as blocks, for when you need to have complex block layouts or layouts within layouts.
ru: Мини-панели - это небольшие области содержимого, которые размещаются как блоки. Они нужны для тех случаев, когда вам необходимо разместить блоки в более сложном порядке.

en: Mini panel
ru: Мини-панель

en: You must activate the Mini panels module for this functionality.
ru: Для получения доступа к этой функции необходимо включить модуль Mini panels.

en: Go to list
ru: Перейти к списку

en: Style settings
ru: Настройки стиля

en: Disable this pane
ru: Отключить панель

en: Enable this pane
ru: Включить этот фрагмент

en: CSS properties
ru: Свойства CSS

en: Cache method for this display
ru: Способ кэширования для текущего режима

en: Cache method for !subtype_title
ru: Способ кэширования для !subtype_title

en: Cache settings for !subtype_title
ru: Параметры кэша для !subtype_title

en: Pane style for "!pane"
ru: Стиль фрагмента "!pane"

en: Style settings for style @style (Region "!region")
ru: Настройки стиля для стиля @style (Регион "!region")

en: Access settings on !subtype_title
ru: Настройки доступа к !subtype_title

en: Create mini panels that can be used as blocks by Drupal and panes by other panel modules.
ru: Создаёт mini панели, которые могу быть использованы как блоки в Drupal окна в других модулях панелей.

en: A panel layout broken up into rows and columns.
ru: Макет панели разбит на строки и столбцы.

en: Show layout designer
ru: Перейти в редактор макета

en: Remove row
ru: Удалить строку

en: Region settings
ru: Настройки региона

en: Remove region
ru: Удалить регион

en: Configure row
ru: Настройки ряда

en: Configure region
ru: Настройки региона

en: Region title
ru: Название региона

en: No markup at all
ru: Вообще без разметки

en: Each region
ru: Каждый регион

en: Change general settings about this variant.
ru: Изменение общих параметров для этого варианта.

en: Selection rules
ru: Правила выбора

en: Control the criteria used to decide whether or not this variant is used.
ru: Управление критериями, определяющими, использовать ли этот вариант.

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
ru: Добавление в этому варианту дополнительных контекстов, которые можно будет использовать в содержимом страницы.

en: Add content items and change their location with a drag and drop interface.
ru: Добавить элементы содержания и изменить их местоположение путем перетаскивания.

en: Move content from old layout
ru: Переместить контент из старого макета

en: Get a preview of what this variant will look like.
ru: Просмотреть, как будет выглядеть этот вариант.

en: This panel will be selected if @conditions.
ru: Эта панель будет выбрана, если @conditions.

en: This panel will always be selected.
ru: Эта панель всегда выбрана.

en: Selection rule
ru: Правило выбора

en: Panel: @title
ru: Панель: @title

en: You must select a different layout if you wish to change layouts.
ru: Вам нужно выбрать другой макет, если хотите изменить расположение элементов.

en: Update and preview
ru: Обновить и просмотреть

en: Administrative title of this variant.
ru: Заголовок этого варианта, отображаемый на страницах управления.

en: Check this to have the page disable all regions displayed in the theme. Note that some themes support this setting better than others. If in doubt, try with stock themes to see.
ru: Выберите, если хотите отключить все регионы, выводимые темой оформления. Имейте в виду: некоторые темы поддерживают эту функцию лучше других. Если сомневаетесь, опробуйте её на сторонних темах.

en: Enter well-formed CSS code here; this code will be embedded into the page, and should only be used for minor adjustments; it is usually better to try to put CSS for the page into the theme if possible. This CSS will be filtered for safety so some CSS may not work.
ru: Введите "чисто" написанный код CSS. Он будет внедрён в страницу, поэтому его следует использовать только для небольших изменений. Обычно более удачным решением будет поместить css-файл этой страницы в тему оформления. Введённый здесь код будет отфильтрован из соображений безопасности, так что кое-какие свойства CSS могут не работать.

en: User pages
ru: Страница пользователя

en: Reactions
ru: Реакции

en: XML sitemap
ru: XML-карты сайта

en: Submit the sitemap to search engines.
ru: Отправить карту сайта в поисковые системы

en: XML sitemap node
ru: XML sitemap материал

en: XML sitemap taxonomy
ru: XML sitemap таксономия

en: Add taxonomy term links to the sitemap.
ru: Добавление в карту сайта ссылок на термины таксономии

en: Default priority
ru: Приоритет по умолчанию

en: XML sitemap user
ru: пользователь XML sitemap

en: Indexed
ru: Проиндексировано

en: Forum ID
ru: ID форума

en: Date updated
ru: Дата изменения

en: Watch
ru: Следить

en: Basic default style.
ru: Основной стиль по умолчанию.

en: Default style for selected geometries
ru: Стандартный стиль для выделенной геометрии

en: OpenLayers base API module
ru: Основной API модуля OpenLayers

en: Zoom to Layer
ru: Масштабирование в слой

en: OSM Overlay
ru: OSM наложение

en: Zoom Level
ru: Уровень масштаба

en: Default style for features in a vector.
ru: Стиль по умолчанию для векторных элементов.

en: Select Style
ru: Стиль выбранного

en: Temporary Style
ru: Временный стиль

en: Display Projection
ru: Проекция экрана

en: Map saved.
ru: Карта сохранена.

en: Layer Switcher
ru: Переключатель слоев

en: Mouse Position
ru: Позиция мыши

en: Scale Line
ru: Масштабная линейка

en: Zoom to Max Extent
ru: Масштабирование до максимального пространства

en: Provides button to zoom to the maximum extent of the map.
ru: Предоставляет кнопку масштабирования до максимального пространства карты.

en: OpenLayers Views
ru: Представления OpenLayers

en: Latitude Field
ru: Поле широты

en: Longitude Field
ru: Поле долготы

en: This is map that will be used to render the view.
ru: Карта, которая будет использоваться для визуализации представления.

en: View the calendar.
ru: Посмотреть календарь.

en: Select the calendar time period for this display.
ru: Выберите период времени календаря для этого дисплея.

en: Time grouping
ru: Группировка по времени

en: Group items together into time periods based on their start time.
ru: Группы объектов объединенные по периодам времени, основанные на времени их начала

en: Half hour
ru: Полчаса

en: Custom time grouping
ru: Другая группировка по времени

en: When choosing the 'custom' Time grouping option above, create custom time period groupings as a comma-separated list of 24-hour times in the format HH:MM:SS, like '00:00:00,08:00:00,18:00:00'. Be sure to start with '00:00:00'. All items after the last time will go in the final group.
ru: Когда выбираете вариант "кастом" для опции группировки по времени, расположенной сверху, создается кастомный период времени группируемый как список часов в форме 24, разделенные запятыми в формате, ЧЧ:ММ:СС, например "00:00:00, 08:00:00, 18:00:00". Будьте уверены, что список начинает с "00:00:00". Все объекты после последней временной отсечки будут относится к последней группе

en: Field grouping
ru: Группировка по полям

en: Before @time
ru: Перед @time

en: Empty day
ru: Пустой день

en: %title is invalid.
ru: %title ошибочный.

en: HTTP Request Error importing %filename: @error
ru: Ошибка HTTP запроса при импорте %filename: @error

en: Failed to open file: %filename
ru: Ошибка при открытии файла: %filename

en: Invalid calendar file: %filename
ru: Неверный файл календаря: %filename

en: Invalid calendar file.
ru: Неверный файл календаря

en: Custom input format
ru: Свой формат ввода

en: Hide repeat rule
ru: Скрыть правило повторения

en: There are errors in @field_name value #@delta:
ru: Есть ошибки в @field_name значение #@delta:

en: There are errors in @field_name:
ru: В поле @field_name есть ошибки:

en: Complete documentation for the Date and Date API modules is available at <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.
ru: Полная документация модулей Date и Date API доступна по адресу <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.

en: Use default jQuery timepicker
ru: Использовать стандартный выбор даты jQuery

en: Manual time entry, no jQuery timepicker
ru: Ввод времени вручную, без использования jQuery

en: Timepicker
ru: Выбор времени

en: Current exceptions
ru: Текущие исключения

en: Date wizard
ru: Помощник Даты

en: Content type name
ru: Название типа материала

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _). If this is not an existing content type, the content type will be created.
ru: Машинное имя.  Допустимые символы: (a-z, 0-9, _). Если это не существующий тип материала, тип материала будет создан.

en: Content type label
ru: Метка типа контента

en: The human-readable name for this content type. Only needed when creating a new content type.
ru: Удобочитаемое имя для данного типа материала. Необходимо только при создании нового типа материалов.

en: A date content type that is linked to a Views calendar.
ru: Тип материала дата, который связан с календарем Представлений.

en: Content type description
ru: Описания типа контента

en: A description for the content type. Only needed when creating a new content type.
ru: Описание для типа контента. Нужно, только когда создается новый тип контента.

en: Date field name
ru: Имя поля Даты

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _) Must not be an existing field name.
ru: Машинное имя.  Допустимые символы: (a-z, 0-9, _), также имя поля должно быть уникальным.

en: Date field label
ru: Подпись поля даты

en: The human-readable label for this field.
ru: Удобочитаемая метка этого поля.

en: Date widget type
ru: Тип виджета даты

en: Show repeating date options
ru: Показать настройки повторяющийся даты

en: Date field type
ru: Тип поля даты

en: Date timezone handling
ru: Управление часовым поясом

en: Timezone handling should be set to 'none' for granularity without time elements.
ru: Управление часовым поясом должно быть установлено в 'нет', для точности без элементов времени.

en: Create a calendar for this date field
ru: Создать календарь для данного поля даты

en: This field name already exists.
ru: Это имя поля уже существует.

en: Timezone handling must be none for granularity without time.
ru: Управление часовым поясом должно отсутствовать, для точности без времени.

en: Date Tools
ru: Средства выбора даты

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
ru: Инструменты для импорта и автоматического создания дат и календарей.

en: Date browser
ru: Выбор даты

en: Date back/next navigation to attach to other displays. Requires the Date argument.
ru: Навигация раньше/позже для добавления к другим экранам. Требуется аргумент Дата.

en: Date browser style
ru: Стиль выбора даты

en: Creates back/next navigation.
ru: Создает навигацию пред/след.

en: Date (!base_table)
ru: Дата (!base_table)

en: You must select at least one date field for this argument.
ru: Вы должны выбрать как минимум одно поле даты для данного аргумента.

en: Navigate to previous year
ru: Перейти к предыдущему году

en: Navigate to next year
ru: Перейти к следующему году

en: Navigate to previous month
ru: К предыдущему месяцу

en: Navigate to next month
ru: К следующему месяцу

en: Navigate to previous week
ru: Перейти к предыдущей неделе

en: Navigate to next week
ru: Перейти к следующей неделе

en: Navigate to previous day
ru: К предыдущему дню

en: Navigate to next day
ru: К следующему дню

en: View full page month
ru: Просмотр полного месяца

en: Taxonomy Term
ru: Термин таксономии

en: Per content node access control settings
ru: Настройки управления доступом к содержимому каждого материала

en: Optionally you can enable per content node access control settings. If enabled, a new tab for the content access settings appears when viewing content. You have to configure permission to access these settings at the !permissions page.
ru: При желании вы можете включить настройки управления доступом к содержимому каждого материала. В этом случае на странице материала появится новая вкладка для управления доступом к его содержимому. Вам необходимо настроить права доступа к этой вкладке в разделе управления пользователями.

en: Enable per content node access control settings
ru: Включить настройки управления доступом к содержимому каждого материала

en: Give content node grants priority
ru: Назначить приоритет настроек управления правами доступа

en: Role based access control settings
ru: Настройки управления доступом на основе ролей

en: Note that users need at least the %access_content permission to be able to deal in any way with content.
ru: Обратите внимание, что пользователи должны по крайней мере иметь разрешение на %access_content, чтобы каким-либо образом взаимодействовать с содержимым.

en: Furthermore note that content which is not @published is treated in a different way by drupal: It can be viewed only by its author or users with the %administer_nodes permission.
ru: Кроме того, обратите внимание, что Drupal иначе трактует содержимое со статусом «не @published»: его может просматривать только автор или пользователи с разрешением на %administer_nodes.

en: @project issue queue
ru: Очередь ошибок @project

en: Flush all caches
ru: Очистить все кэши

en: Developer modules to keep enabled
ru: Оставить включенными dev-модули

en: Image field
ru: Поле изображения

en: manage fields
ru: управление полями

en: %name must be a positive integer.
ru: %name должен быть положительным целым числом.

en: <No value>
ru: <Нет значения>

en: (first item is 0)
ru: (первой пункт есть 0)

en: (start from last values)
ru: (начало с последнего значения)

en: Follow User
ru: Следовать

en: Default block title
ru: Заголовок блока по умолчанию

en: Follow @name on
ru: @name в

en: Follow me on
ru: Следуйте за мной

en: Follow us on
ru: Следуйте за нами:

en: Follow [username] on
ru: [username] в

en: Follow !name on
ru: !name в

en: Number of pages
ru: Количество страниц

en: Breadcrumbs
ru: Строка навигации

en: Main content
ru: Основной контент

en: Secondary content
ru: Вторичное содержимое

en: Tertiary content
ru: Третичное содержимое

en: Relative date
ru: Относительная дата

en: Canonical URL
ru: Канонический URL

en: Page top
ru: Верх страницы

en: Page bottom
ru: Низ страницы

en: Show links
ru: Отображать ссылки

en: Library
ru: Библиотека

en: Hello <strong>@username</strong>
ru: Здравствуйте, <strong>@username</strong>.

en: Show shortcuts
ru: Показать сочетания клавиш

en: Administration menu Toolbar style
ru: Административное меню панели инструментов стиля

en: A better Toolbar.
ru: Улучшенная Панель инструментов.

en: Minimum sitemap lifetime
ru: Минимальное время жизни карты сайта

en: No minimum
ru: Не установлено

en: Number of links in each sitemap page
ru: Количество ссылок на каждой странице карты сайта

en: Maximum number of sitemap links to process at once
ru: Максимальное число ссылок в карте сайта, обрабатываемое за раз

en: If you have problems running cron or rebuilding the sitemap, you may want to lower this value.
ru: Если у вас возникли проблемы при запуске cron или обновлении карты сайта, вы можете уменьшить это значение.

en: Sitemap cache directory
ru: Каталог кэша для карты сайта

en: Change frequency
ru: Изменить частоту обновления

en: Invalid base URL.
ru: Неверный базовый URL.

en: Your sitemap is up to date and does not need to be rebuilt.
ru: Ваша карта сайта находится в актуальном состоянии и не требует обновления.

en: Rebuild sitemap
ru: Обновить карту сайта

en: The priority of this URL relative to other URLs on your site.
ru: Приоритет этого URL относительно других страниц сайта.

en: Default (@value)
ru: По умолчанию (@value)

en: Rebuilding Sitemap
ru: Перестроить карту сайта

en: Sitemap file
ru: Файл карты сайта

en: Click on the table headers to change sorting.
ru: Кликните по заголовку, для изменения способа сортировки

en: Sitemap URL
ru: Адрес карты сайта

en: Number of URLs in this sitemap
ru: Количество адресов в этой карте сайта

en: Rebuild the site map.
ru: Перестроить карту сайта

en: XML sitemap cache directory
ru: Каталог для кэширования XML карты сайта

en: Cached files have not been generated yet.
ru: Кэшированные файлы ещё не созданы.

en: The XML cached files are out of date and need to be regenerated. You can <a href="@link-cron">run cron manually</a> to regenerate the sitemap files.
ru: Кэшированные XML-файлы устарели, их требуется обновить. Можно <a href="@link-cron">запустить cron</a> вручную для обновления файлов карты сайта.

en: Path to link
ru: Путь ссылки

en: Adds user configurable links to the sitemap.
ru: Добавление в карту сайта пользовательских ссылок.

en: Submit the sitemap to the following engines
ru: Отправлять карту сайта на следующие поисковики

en: Do not submit more often than every
ru: Не отправлять чаще чем раз в

en: Only submit if the sitemap has been updated since the last submission.
ru: Отправлять только если карта сайта была изменена с момента последней отправки.

en: Custom submission URLs
ru: Пользовательские ссылки для отправки

en: In order to verify site ownership with the search engines listed below, it is highly recommended to download and install the <a href="@site-verify">Site verification module</a>.
ru: Для того, чтобы подтвердить перечисленным поисковым системам, что вы являетесь владельцем сайта, настоятельно рекомендуется скачать и установить <a href="@site-verify">модуль Site verification</a>.

en: Search Engines
ru: Поисковые системы

en: Adds menu item links to the sitemap.
ru: Добавление в карту сайта ссылок на элементы меню.

en: Adds content links to the sitemap.
ru: Добавление в карту сайта ссылок на материалы.

en: CTools plugin example
ru: CTools плагин пример

en: Shows how an external module can provide ctools plugins (for Panels, etc.).
ru: Демонстрирует, как внешний модуль может предоставлять плагин ctools (для Panels и т.п.).

en: CTools Examples
ru: CToolsпримеры

en: The setting for item 1.
ru: Настройки для item 1.

en: The setting for item 2
ru: Настройки для item 1.

en: See the getting started guide for more information.
ru: Для более подробной информации ознакомьтесь с Руководством для начинающих.

en: Existing node
ru: Существующий материал

en: Include node links for "add comment", "read more" etc.
ru: Показывать "добавить комментарий", "читать еще" и др. ссылки материалов.

en: Template identifier
ru: Идентификатор шаблона

en: Add the breadcrumb trail as content.
ru: Добавить строку навигации как содержание.

en: Status messages
ru: Сообщения статуса

en: Add the page title as content.
ru: Добавить название страницы как содержимое.

en: You may use substitutions in this title.
ru: В этом поле можно использовать подстановочные шаблоны.

en: Content options are divided by category. Please select a category from the left to proceed.
ru: Варианты содержимого распределены по категориям. Для продолжения, пожалуйста, выберите категорию в списке слева.

en: Change the layout of this panel.
ru: Изменить макет этой панели.

en: Manage mini panels
ru: Управление мини-панелями

en: Manage pages
ru: Управление страницами

en: Automatic (recommended)
ru: Автоматически (рекомендуется)

en: (highest)
ru: (высокий)

en: (normal)
ru: (нормальный)

en: (lowest)
ru: (низкий)

en: Show End Date
ru: Показать дату окончания

en: OpenLayers Map
ru: Карта OpenLayers

en: geographical projection
ru: картографическая проекция

en: Creates an XML sitemap conforming to the <a href="http://sitemaps.org/">sitemaps.org protocol</a>.
ru: Создание XML карты сайта в соответствии с <a href="http://sitemaps.org/">проколом sitemaps.org</a>.

en: Design
ru: Дизайн

en: Include a stylesheet in the sitemaps for humans.
ru: Использовать стили для лучшей читаемости карты сайта.

en: A rebuild is not necessary. If you are just wanting to regenerate the XML sitemap files, you can <a href="@link-cron">run cron manually</a>.
ru: Пересоздание не требуется. Если вы просто хотите регенерировать файлы XML sitemap, вы можете <a href="@link-cron">запустить cron вручную</a>.

en: Save and restore any custom inclusion and priority links.
ru: Сохранить и восстановить любые текущие включения и приоритет ссылок.

en: This action rebuilds your site's XML sitemap and regenerates the cached files, and may be a lengthy process. If you just installed XML sitemap, this can be helpful to import all your site's content into the sitemap. Otherwise, this should only be used in emergencies.
ru: Эта процедура обновляет XML карту вашего сайта и кэшированные файлы, что может потребовать времени. Если вы только что установили модуль XML sitemap, процедура позволяет импортировать все материалы сайта на карту сайта. В противном случае процедура должна использоваться только по особым случаям.

en: Enables multilingual XML sitemaps.
ru: Включает многоязычные XML карты сайта.

en: Inclusion: @value
ru: Включение: @value

en: Priority: @value
ru: Приоритет: @value

en: Show on form
ru: Показывать в форме

en: Sidebar first
ru: Первая боковая панель

en: Timer delay
ru: Время задержки

en: Time in milliseconds that each transition lasts. Numeric only!
ru: Время перехода в миллисекундах. Только числовое значение!

en: Pause when hovering on the slideshow image.
ru: Пауза при наведении курсора на слайд.

en: !setting must be numeric!
ru: !setting должен быть цифровым!

en: This option makes it easy to manage CAPTCHA settings on forms. When enabled, users with the "%admincaptcha" permission will see a fieldset with CAPTCHA administration links on all forms, except on administrative pages.
ru: Эта опция позволяет легко управлять настройками CAPTCHA для форм. При включении, пользователи с правами "%admincaptcha" будут видеть поле настройки CAPTCHA на всех формах, кроме администраторских.

en: The built-in font only supports Latin2 characters. Only use "a" to "z" and numbers.
ru: Встроенный шрифт поддерживает только латинские символы. Используйте буквы от "a" до "z" и цифры.

en: Gallery page
ru: Страница галереи

en: Buffer
ru: Буфер

en: Max width
ru: Максимальная ширина

en: Default values
ru: Значения по умолчанию

en: Example: Image gallery
ru: Пример: Image Gallery

en: Example: image_gallery
ru: Пример: image_gallery

en: May only contain lowercase letters, numbers and underscores. <strong>Try to avoid conflicts with the names of existing Drupal projects.</strong>
ru: Может содержать только строчные буквы, числа и знак подчеркивания. <strong>Попытка избежать конфликтов с названиями существующих проектов Drupal.</strong>

en: Provide a short description of what users should expect when they enable your feature.
ru: Краткое описание того, чего ожидать пользователям, когда они активируют Вашу особенность.

en: URL of update XML
ru: URL обновления XML

en: Example: http://mywebsite.com/fserver
ru: Пример: http://mywebsite.com/fserver

en: features
ru: особенности

en: Create feature
ru: Создание функции

en: Create a new feature.
ru: Создать новую функцию.

en: Auto-detected
ru: Автоматически обнаруженные

en: Unique
ru: Уникальный

en: CAPTCHA validation error: unknown CAPTCHA session ID. Contact the site administrator if this problem persists.
ru: Ошибка проверки CAPTCHA: неизвестный ID сеанса CAPTCHA. Свяжитесь с администратором сайта, если проблема повторяется.

en: CAPTCHA validation error: unknown CAPTCHA session ID (%csid).
ru: Ошибка проверки CAPTCHA: неизвестный ID сеанса CAPTCHA (%csid).

en: The Image CAPTCHA module can not generate images because your PHP setup does not support it (no <a href="!gdlib">GD library</a> with JPEG support).
ru: Модуль Image CAPTCHA не может создать изображение, потому что ваши настройки PHP не поддерживают это (нет <a href="!gdlib">GD-библиотеки</a> с поддержкой JPEG)

en: Color and image settings
ru: Настройки цвета и изображения

en: Configuration of the background, text colors and file format of the image CAPTCHA.
ru: Настройка фона, цвета текста и формата файла картинки CAPTCHA.

en: Enter the hexadecimal code for the background color (e.g. #FFF or #FFCE90). When using the PNG file format with transparent background, it is recommended to set this close to the underlying background color.
ru: Введите HEX-код для цвета фона (например #fff или #ffce90). Когда используется PNG-формат с прозрачным фоном, рекомендуется указать здесь цвет основного фона.

en: Select the file format for the image. JPEG usually results in smaller files, PNG allows tranparency.
ru: Выберите формат файла картинки. JPEG обычно имеет маленький размер, PNG предоставляет прозрачность.

en: PNG with transparent background
ru: PNG с прозрачным фоном

en: @level - no distortion
ru: @level - без искажения

en: @level - low
ru: @level - низкая

en: @level - medium
ru: @level - средняя

en: @level - high
ru: @level - высокая

en: Default select style
ru: Стандартный стиль выбранного

en: Provides a user interface to manage OpenLayers maps.
ru: Предоставляет пользовательский интерфейс для управления картами OpenLayers.

en: OpenLayers UI
ru: Пользовательский интерфейс OpenLayers

en: Layer saved.
ru: Слой сохранен.

en: Style saved.
ru: Стиль сохранен.

en: CSS Path
ru: Путь CSS

en: Center & Bounds
ru: Центр и границы

en: Initial Map View
ru: Начальный вид карты

en: Centerpoint
ru: Центральная точка

en: Restrict Extent
ru: Ограничить пространство

en: Restricted Extent
ru: Ограничиваемое пространство

en: Prevents users from panning outside of a specific bounding box
ru: Ограничивает пользователям панорамирование (выбор места) за пределами конкретного участка

en: Layers & Styles
ru: Слои и стили

en: Layer settings.  The Layer options will change based on the projection chosen.
ru: Установки слоев. Параметры слоя будут изменяться в зависимости от выбранной проекции.

en: Map Projection
ru: Картографическая проекция

en: The !link_proj of this map: all layers will either be requested or reprojected to this format.
ru: Используемая !link_proj для данной карты: все слои будут запрашиваться или перепроецироваться в указанном формате.

en: Select style
ru: Выберите стиль

en: Style for features in a vector that are selected.
ru: Стиль для векторных объектов когда они выбраны.

en: Overlay layers
ru: Слои наложений

en: Displays a View as an OpenLayers map.
ru: Отображает представление как карту OpenLayers.

en: Title Field
ru: Поле заголовка

en: Initial slide delay offset
ru: Начальная задержка ротации слайдов

en: Amount of time in milliseconds for the first slide to transition. This number will be added to Timer delay to create the initial delay.  For example if Timer delay is 4000 and Initial delay is 2000 then the first slide will change at 6000ms (6 seconds).  If Initial delay is -2000 then the first slide will change at 2000ms (2 seconds).
ru: Время в миллисекундах для задержки первого слайда. Это число будет добавлено к времени задержки для создания начальной задержки. Например, если время задержки 4000 и начальная задержка составляет 2000, то первый слайд будет отображаться 6000 миллисекунд (6 секунд). Если начальная задержка -2000, то первый слайд будет отображаться 2000 миллисекунд (2 секунды).

en: Pager Type
ru: Тип навигатора

en: Header text
ru: Текст заголовка

en: Content statistics
ru: Статистика содержимого

en: Hide the node title
ru: Скрывать заголовок материала

en: Menu depth
ru: Глубина меню

en: This page is currently locked for editing by you. Nobody else may edit this page until these changes are saved or canceled.
ru: В данный момент вы заблокировали страницу от изменений, т.к. редактируете её. Никто другой не сможет внести в неё изменения, пока вы не сохраните либо не отмените свои.

en: This page is currently locked for editing by another user. You may not edit this page without breaking the lock.
ru: В данный момент страница заблокирована, т.к. её редактирует другой пользователь. Вы не сможете внести в неё изменения, не сняв защиту.

en: User blog
ru: Блог пользователя

en: Site contact page
ru: Страница Контакты сайта

en: User contact
ru: Контакт пользователя

en: All polls
ru: Все опросы

en: Taxonomy: term
ru: Таксономия: термин

en: Select a term or terms from @vocabulary.
ru: Выберите термин или термины из @vocabulary.

en: User: name
ru: Пользователь: имя

en: Vocabulary: ID
ru: Словарь: ID

en: The site contact form that allows users to send a message to site administrators.
ru: Форма контактов позволяющая пользователям отправлять сообщения администраторам.

en: The site contact form that allows users to contact other users.
ru: Форма контактов которая позволяет пользователям связываться с другими пользователями.

en: Contact @name
ru: Для контактов с пользователем @name

en: This title will be used administratively to identify this pane. If blank, the regular title will be used.
ru: Этот заголовок будет использоваться административно для идентификации панели. Если пусто, будет использоваться обычный заголовок.

en: Advanced search form
ru: Расширенная форма поиска

en: A search form with advanced options.
ru: Форма поиска с расширенными опциями.

en: The results of a search using keywords.
ru: Результаты поиска по ключевым словам.

en: HTML-safe string
ru: HTML-безопасная строка

en: &#x2713;Panel title
ru: &#x2713;Заголовок панели

en: No rules
ru: Нет правил

en: Visibility rules
ru: Правила отображения

en: Title type
ru: Тип заголовка

en: Manually set
ru: Установить вручную

en: From pane
ru: С панели

en: The title of this panel. If left blank, a default title may be used. Set to No Title if you want the title to actually be blank.
ru: Заголовок панели. Если поле оставлено пустым, будет использован заголовок по умолчанию. Введите No Title, если хотите, чтобы заголовок был пустым.

en: Region class
ru: Класс региона

en: Override destination parameter
ru: Переопределить параметр назначения

en: Normally, when a Drupal redirect is performed, priority is given to the 'destination' parameter from the originating URL. With this setting enabled, LoginToboggan will attempt to override this behavior with any values set above.
ru: Обычно, когда Drupal выполняет переадресацию, приоритет отдается параметру 'назначение' от оригинального URL. Если этот параметр включен, LoginToboggan попытается изменить его поведение с любыми значениями, установленными выше.

en: You have just used your one-time login link. It is no longer possible to use this link to login. Please change your password.
ru: Вы использовали ссылку одноразового входа. Эту ссылку больше невозможно использовать для входа на сайт. Пожалуйста измените ваш пароль.

en: This permission is inherited from the authenticated user role.
ru: Это право наследуется от роли «Зарегистрированный пользователь».

en: Movie
ru: Фильм

en: Message settings
ru: Настройки сообщений

en: The message text
ru: Текст сообщения

en: styles
ru: стили

en: Custom path
ru: Пользовательский путь

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
ru: Целевое окно (target) ссылки. Например, _blank, _parent или название фрейма. Редко используется.

en: @argument title
ru: @argument заголовок

en: @argument input
ru: @argument ввод

en: The maximum number of characters this field can be.
ru: Максимальное количество символов, которое может быть в этом поле.

en: Count the number 0 as empty
ru: Обрабатывать число 0 как пустое значение

en: Hide if empty
ru: Скрыть при пустом значении

en: Starting value
ru: Начальное значение

en: Specify the number the counter should start at.
ru: Укажите число, с которого должен стартовать счетчик.

en: Does not start with
ru: Не начинается с

en: Does not end with
ru: Не заканчивается на

en: The view %name has been saved.
ru: Представление %name было сохранено.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
ru: Из-за этого фильтра элементы, удовлетворяющие нескольким условиям, могут отобразиться дважды и более. Если такое происходит, эта опция может устранить дубликаты. Однако, чем больше вариантов доступно в фильтре, тем медленнее будет запрос. Поэтому используйте с осторожностью. Не следует включать для полей, имеющих только одно значение, поскольку это может привести к исчезновению значений поля из представления.

en: Jump menu
ru: Меню перехода

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
ru: Размещает все результаты в окне выбора и позволяет пользователю перейти на другую страницу, основываясь на результатах.

en: Hostname of user that posted the comment.
ru: Имя хоста, с которого пользователь оставил комментарий.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
ru: Email пользователя, написавшего комментарий. Будет пустым, если автором является зарегистрированный пользователь.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifiying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
ru: Связывает материалы с терминами таксономии, определяя какой словарь или словари следует использовать. Эта связь вызовет дублирующие записи, если есть несколько терминов.

en: The text of the profile item.
ru: Текст пункта профиля.

en: The taxonomy term ID for the term.
ru: ID для текущего термина.

en: The taxonomy term name for the term.
ru: Название термина таксономии для термина.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
ru: Название словаря, которому принадлежит термин.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
ru: Выберите какие словари вы хотите связать. Запомните, что при каждом найденном термине будет создаваться новая запись, так что это отношение лучше используется на одном словаре который имеет один термин на запись.

en: The name of the role.
ru: Имя роли

en: The role ID of the role.
ru: ID роли

en: Hide empty fields
ru: Скрыть пустые поля

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
ru: Не выводить содержимое и метки пустых полей.

en: You need at least one field before you can configure your jump menu settings
ru: Вам нужно по крайней мере одно поле прежде чем вы сможете настроить параметры меню

en: To properly configure a jump menu, you must select one field that will represent the path to utilize. You should then set that field to exclude. All other displayed fields will be part of the menu. Please note that all HTML will be stripped from this output as select boxes cannot show HTML.
ru: Чтобы правильно настроить переход в меню, Вы должны выбрать одно поле, которое будет представлять собой путь использования. Затем Вы должны установить это поле для исключения. Все остальные отображаемые поля будут частью меню. Помните, что весь HTML-код будет вырезан из этого вывода.

en: Path field
ru: Путь поля

en: If hidden, this button will only be hidden for users with javascript and the page will automatically jump when the select is changed.
ru: Если скрыто, эта кнопка будет скрыта только для пользователей с JavaScript и страница автоматически изменится, когда выбор изменится.

en: Libraries
ru: Библиотеки.

en: Latitude/Longitude
ru: Широта/Долгота

en: Search...
ru: Поиск...

en: Monthly archive
ru: Ежемесячный архив

en: Submitted by !username on !datetime
ru: Опубликовано !datetime пользователем !username

en: Node types to style
ru: Стиль для

en: Choose which node types will have the forum style applied.
ru: Выберите, к каким типам материала будет применен стиль форума.

en: Style nodes when being displayed as teasers.
ru: Стилизовать материалы, отображенные как анонсы.

en: If checked, selected node types will be styled even when they are in a teaser list.
ru: Если отмечено, выбранные типы материалов будут стилизованы, даже если они находятся в списке анонсов.

en: Style nodes only if they have a forum term attached.
ru: Стилизовать материалы, только если они имеют приложенный термин форума.

en: If checked, selected node types will be only styled if they are associated with a forum term.
ru: Если отмечено, выбранные типы материала будут стилизованы, только если ассоциированы с термином форума.

en: Style all comments like forum replies.
ru: Стилизовать все комментарии как сообщения форума

en: Forum: container
ru: Форум: контейнер

en: Control access by whether or not the forum is a container.
ru: Контролировать ли доступ, если форум является контейнером.

en: Pass if forum is a container
ru: Пропускать, если форум является контейнером

en: Pass if forum is not a container
ru: Пропустить, если форум - не контейнер

en: @id1 @comp a forum container
ru: @id1 @comp контейнер форума

en: Forum: forum
ru: Форум: форум

en: Control access by which forum is in use.
ru: Управление доступом, каким форумом используется.

en: @identifier is any forum
ru: @identifier это любой форум

en: @identifier is "@tids" | @identifier is one of "@tids"
ru[0]: @identifier - "@tids"
ru[1]: @identifier - один из "@tids"
ru[2]: @identifier - один из "@tids"

en: Creates a forum context from a forum ID argument.
ru: Создает контекст форума из аргумента ID форума.

en: Enter the forum ID of a form for this argument
ru: Введите ID форума для этого аргумента

en: If checked, forum parents will appear in the breadcrumb trail.
ru: Если отмечено, родители форума будут включены в навигационную линейку.

en: Forum legend
ru: Легенда

en: The forum legend widget.
ru: Виджет легенды форума

en: "@s" legend
ru: "@s" легенда

en: Forum list
ru: Список форумов

en: A list of forums for the forum.
ru: Список подразделов для форума

en: Administer forums
ru: Управление форумами

en: Add, delete or modify forums
ru: Добавить, удалить или редактировать форумы

en: Modify this forum
ru: Редактировать этот форум

en: "@s" forum list
ru: "@s" список форумов

en: Most active forum poster
ru: Самый активный писатель форума

en: A block with information about the most active forum poster.
ru: Блок с информация о самом активном писателе форума.

en: Most active poster in @forum
ru: Самый активный писатель в @forum

en: Most active poster
ru: Самый активный писатель

en: More posts
ru: Еще темы

en: In the last day
ru: За последний день

en: In the last week
ru: За последнюю неделю

en: In the last month
ru: За последний месяц

en: In the last quarter
ru: За последний квартал

en: In the last year
ru: За последний год

en: Ever
ru: За всё время

en: Select what period you want to search for the most active poster.
ru: Укажите, самого активного пользователя за какой период Вы хотите найти.

en: Allow all roles
ru: Разрешить все роли

en: Exclude role
ru: Исключить роль

en: Choose a role that will be excluded from being an active poster.
ru: Выберите роль, которая будет исключена из активных писателей.

en: Exclude UID 1
ru: Исключить суперпользователя

en: If checked the super user will not be a possible most active poster.
ru: Если отмечено, суперпользователь не сможет быть самым активным писателем.

en: "@s" most active poster
ru: "@s" самый активный писатель

en: Forum search
ru: Поиск по форуму

en: The forum search widget.
ru: Виджет поиска по форуму

en: "@s" search
ru: "@s" поиск

en: The forum statistics widget.
ru: Виджет статистики форума

en: "@s" statistics
ru: "@s" статистика

en: Forum topic_legend
ru: Легенда для тем форума

en: The forum topic_legend widget.
ru: Виджет легенды для тем форума

en: "@s" topic legend
ru: "@s" легенда темы

en: The list of all topics for a forum.
ru: Список всех тем для форума

en: Show sort form
ru: Показать настройки сортировки

en: If checked the sort form will appear at the top of the table. Uncheck this if you wish it to appear in a separate pane.
ru: Если отмечено, форма сортировки будет отображаться сверху таблицы. Иначе - в отдельной панели.

en: "@s" topic list
ru: "@s" список тем

en: Forum topic list sort widget
ru: Виджет сортировки списка тем форума

en: A small select widget to change the sort order of the forum topic list
ru: Небольшой виджет для смены порядка сортировки списка тем форума

en: "@s" topic list sort widget
ru: "@s" виджет сортировки списка тем

en: A single forum object.
ru: Единичный объект форума.

en: Forum page
ru: Страница форума

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying forum listings at <em>forum</em> and <em>forum/%forum</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as roles or user access to provide different views of the forums. If no variant is selected, the normal advanced forum view will be selected.
ru: Когда включено, это перезаписывает поведение Drupal по умолчанию относительно отображения листинга форумов <em>forum</em> и <em>forum/%forum</em>. Если вы добавляете варианты, вы можете использовать критерии отбора, такие как роль или доступ к смене представлений информации на форумах. Если не выбран ни один вариант, будет использован обычный вид Advanced Forum.

en: Cloudless Day
ru: Ясный день

en: A style with light blues reminiscent of the sky.
ru: Стиль в голубых тонах, напоминающих небо.

en: This identifier is used by another handler.
ru: Этот идентификатор используется другим обработчиком.

en: Length is shorter than
ru: Длина короче, чем

en: shorter than
ru: короче, чем

en: Length is longer than
ru: Длина которого более

en: longer than
ru: больше чем

en: SQL Query
ru: SQL-запрос

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
ru: Запрос будет сгенерирован и запущен с использованием API базы данных Drupal.

en: revision user
ru: редакция пользователя

en: Exposed form
ru: Раскрытая форма

en: AT Admin
ru: АТ Админ

en: AT Subtheme
ru: Подтема AT

en: Tango
ru: Танго

en: Wrap content
ru: Обёртка содержимого

en: Default state for the notification selection box for registered users
ru: Состояние по умолчанию флажка уведомления для зарегистрированных пользователей

en: Subscribe users to their node follow-up notification emails by default
ru: По умолчанию подписывать пользователей на последующие письма-уведомления для их материалов

en: If this is checked, new users will receive e-mail notifications for follow-ups on their nodes by default until they individually disable the feature.
ru: Если отмечено, то по умолчанию новые пользователи будут получать последующие уведомления по электронной почте для своих материалов до тех пор, пока они сами не отключат эту функцию.

en: Disable comment notification
ru: Отключить уведомление о комментариях

en: Please enter a valid version with core and major version number. Example: !example
ru: Пожалуйста, введите правильную версию с ядром и главным номером. Пример: !example

en: Recreate
ru: Пересоздать

en: Revert components
ru: Вернуть компоненты

en: Mark as reviewed
ru: Пометить как просмотренные

en: Orphaned dependencies
ru: Неверные зависимости

en: Disable selected modules
ru: Выключить выбранные модули

en: Leave enabled
ru: Оставить включенными

en: @action completed for @module_name / @component.
ru: @action выполнено для @module_name / @component.

en: Manage features.
ru: Управление функциями.

en: Detect and disable any orphaned feature dependencies.
ru: Обнаружить и отключить любые неверные зависимости особенностей.

en: Recreate an existing feature.
ru: Обновить существующую особенность.

en: Review overrides
ru: Просмотреть переопределенные

en: Needs review
ru: Необходим пересмотр

en: Default select list
ru: Стандартный список выбора

en: Checkboxes/Radio Buttons
ru: Флажки/Радио-кнопки

en: Allow the use of checkboxes or radio buttons for exposed Views filters
ru: Позволяет использовать флажки и радио-кнопки в раскрытых (exposed) фильтрах представлений.

en: Are you sure you want to transliterate existing file names?
ru: Вы уверены, что хотите транслитерировать существующий файл?

en: Not all file names could be converted. The following files could not be accessed and have been ignored:
ru: Не все имена фалов могут быть конвертированы. К следующим файлам нет доступы и они проигнорированы:

en: @filenames have been successfully transliterated.
ru: @filenames было успешно транслитированно.

en: Lowercase transliterated file names.
ru: Переводить имена файлов в нижний регистр при транслитерации.

en: Convert existing file names to US-ASCII.
ru: Конвертировать существующие имена файлов в US-ASCII.

en: Transliteration has been installed. <a href="@transliteration-url">Fix existing file names</a>.
ru: Модуль транслитерации успешно установлен. <a href="@transliteration-url">Исправить существующие имена файлов</a>.

en: Converts non-latin text to US-ASCII and sanitizes file names.
ru: Конвертирует не латинский текст в кодировку US-ASCII и адаптирует имена файлов.

en: The order of pages in the book hierarchy.
ru: Порядок страниц в иерархии книги.

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
ru: Отобразить стандартную ссылку добавления комментария, используемую на обычных материалах, которая будет отображаться, только если текущий пользователь имеет доступ на добавление комментариев.

en: Inherit pager
ru: Наследовать постраничный навигатор

en: Render pager
ru: Вывод постраничного навигатора

en: Render
ru: Показать

en: Cafe
ru: Кафе

en: Restaurant
ru: Ресторан

en: School
ru: Школа

en: Sport
ru: Спорт

en: Bounds
ru: Границы

en: Private files
ru: Приватные файлы

en: The human readable label.
ru: Читабельная метка.

en: If part of a book, the book to which this book page belongs.
ru: Если это часть подшивки, имя подшивки, которой принадлежит эта страница.

en: The unique ID of the comment.
ru: Уникальный ID комментария.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
ru: IP адрес компьютера, с которого был сделан комментарий.

en: The name left by the comment author.
ru: Имя, оставленное автором комментария.

en: The email address left by the comment author.
ru: Email, оставленный автором комментария.

en: The home page URL left by the comment author.
ru: URL домашней страницы, оставленный автором комментария.

en: The URL of the comment.
ru: URL этого комментария.

en: Edit URL
ru: Редактировать URL

en: The URL of the comment's edit page.
ru: URL для страницы редактирования комментариев.

en: The date the comment was posted.
ru: Дата добавления комментария.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
ru: Родитель комментария, если комментарии включены.

en: The node the comment was posted to.
ru: Материал, к которому был добавлен комментарий.

en: The number of comments posted on a node.
ru: Количество комментариев в материале.

en: New comment count
ru: Количество новых комментариев

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
ru: Число опубликованных комментариев материала с момента последнего прочтения.

en: The unique ID of the node.
ru: Уникальный ID материала.

en: The type of the node.
ru: Тип материала.

en: The language the node is written in.
ru: Язык, на котором написан материал.

en: The URL of the node.
ru: URL материала.

en: The URL of the node's edit page.
ru: Адрес страницы редактирования материала.

en: Date changed
ru: Дата изменена

en: The date the node was most recently updated.
ru: Дата создания материала была изменена.

en: The author of the node.
ru: Автор материала.

en: The number of votes that have been cast on a poll node.
ru: Количество голосов, отданных в голосовании материала.

en: Poll winner
ru: Победитель опроса

en: The winning poll answer.
ru: Наиболее популярный ответ.

en: Poll winner votes
ru: Голосов за самый популярный ответ

en: The number of votes received by the winning poll answer.
ru: Количество голосов за вариант ответа, набравший наибольшее количество голосов.

en: Poll winner percent
ru: Процент самого популярного ответа

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
ru: Процент голосов, отданный за самый популярный ответ.

en: The length of time the poll node is set to run.
ru: Длительность действия голосования.

en: The number of visitors who have read the node.
ru: Число посетителей, прочитавших материал.

en: The number of visitors who have read the node today.
ru: Число посетителей, прочитавших материал сегодня.

en: Last view
ru: Последний посмотр

en: The date on which a visitor last read the node.
ru: Дата последнего прочтения материала.

en: The slogan of the site.
ru: Слоган сайта.

en: The administrative email address for the site.
ru: Административный email для сайта.

en: The URL of the site's front page.
ru: Адрес главной страницы сайта.

en: Login page
ru: Страница входа

en: The URL of the site's login page.
ru: Адрес страницы входа.

en: The unique ID of the uploaded file.
ru: Уникальный ID загружаемого файла.

en: The name of the file on disk.
ru: Имя файла на диске.

en: The size of the file, in kilobytes.
ru: Размер файла, в килобайтах

en: The web-accessible URL for the file.
ru: URL веб-доступа для файла

en: The date the file was most recently changed.
ru: Дата, когда файл был изменен

en: The user who originally uploaded the file.
ru: Пользователь, который первым загрузил файл.

en: The unique ID of the taxonomy term.
ru: Уникальный ID термина таксономии.

en: The name of the taxonomy term.
ru: Имя термина таксономии.

en: The optional description of the taxonomy term.
ru: Необязательное описание термина таксономии.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
ru: Количество материалов, отмеченных термином таксономии.

en: The URL of the taxonomy term.
ru: URL термина таксономии.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
ru: Словарь, которому принадлежит термин.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
ru: Уникальный ID словаря таксономии.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
ru: Имя словаря таксономии.

en: The machine name of the taxonomy vocabulary.
ru: Машинное имя словаря таксономии.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
ru: Необязательное описание словаря таксономии.

en: Term count
ru: Количество терминов

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
ru: Количество терминов, принадлежащих словарю таксономии.

en: The unique ID of the user account.
ru: Уникальный номер учётной записи

en: The login name of the user account.
ru: Логин учётной записи

en: The email address of the user account.
ru: E-mail адрес учётной записи

en: The URL of the account profile page.
ru: Ссылка на страницу профиля учётной записи

en: The url of the account edit page.
ru: Ссылка на страницу редактирования учётной записи

en: The date the user last logged in to the site.
ru: Дата последнего захода пользователя на сайт

en: The date the user account was created.
ru: Дата создания учётной записи пользователя.

en: HTML attributes
ru: HTML атрибуты

en: Reminder
ru: Напоминание

en: Google API Key
ru: API ключ для Google

en: Sender's name
ru: Имя отправителя

en: Trigger the activation of this context
ru: Условия, вызывающие активацию этого контекста.

en: Actions to take when this context is active
ru: Действия необходимые при активации данного контекста

en: Add a reaction
ru: Добавить реакцию

en: Always active
ru: Всегда активно

en: Main Menu
ru: Главное меню

en: All parent terms
ru: Все родительские термины

en: Archived
ru: Архив

en: No TrueType support
ru: TrueType не поддерживается

en: The Image CAPTCHA module can not use TrueType fonts because your PHP setup does not support it. You can only use a PHP built-in bitmap font of fixed size.
ru: Модуль Image CAPTCHA не может использовать шрифты TrueType, потому что ваши настройки PHP не поддерживают их. Вы можете использовать только PHP-встроенный растровый шрифт фиксированного размера.

en: Font preview of @font (@file)
ru: Просмотр шрифта для @font (@file)

en: Preview of built-in font
ru: Предпросмотр встроенного шрифта

en: PHP built-in font: !font_preview
ru: PHP встроенный шрифт: !font_preview

en: You need to select at least one font.
ru: Вам нужно выбрать по крайней мере один шрифт.

en: The following fonts are not readable: %fonts.
ru: Следующие шрифты нечитаемы: %fonts.

en: Enter the characters shown in the image.
ru: Введите символы, которые показаны на картинке.

en: Font example
ru: Пример шрифта

en: Changing these type settings will affect any items of this type that have either inclusion or priority set to default.
ru: Изменение этой настройки повлияет на все материалы этого типа, у которых включено добавление в карту сайта или установлен приоритет по умолчанию.

en: XML sitemap settings have been modified and the files should be regenerated. You can <a href="@run-cron">run cron manually</a> to regenerate the cached files.
ru: Настройки XML sitemap были изменены и файлы должны быть регенерированы. Вы можете <a href="@run-cron">запустить cron вручную</a> для регенерации кэшированных файлов.

en: How frequently the page is likely to change. This value provides general information to search engines and may not correlate exactly to how often they crawl the page.
ru: Как часто обновляется страница. Это значение предоставляет базовую информацию поисковым машинам и может не соответствовать точной частоте сканирования страницы.

en: The unique ID of the node's revision.
ru: Уникальный ID редакции материала.

en: Is new
ru: Новое

en: Whether the node is new and not saved to the database yet.
ru: Является ли материал новым и потому еще не сохранен в БД.

en: Promoted to frontpage
ru: Размещено на главной

en: Whether the node is promoted to the frontpage.
ru: Выводится ли материал на главной странице

en: Sticky in lists
ru: Закреплено в списке

en: Whether the node is displayed at the top of lists in which it appears.
ru: Закреплен ли материал наверху списков, в которых появляется.

en: Comments allowed
ru: Комментарии разрешены

en: Whether comments are allowed on this node: 0 = no, 1 = closed (read only), 2 = open (read/write).
ru: Разрешены ли комментарии для этого материала: 0 = нет, 1 = да (только для чтения), 2 = да (чтение/написание).

en: (active tab)
ru: (активная вкладка)

en: Status message
ru: Статус

en: All pages except those listed
ru: Все страницы, кроме перечисленных

en: Only the listed pages
ru: Только на перечисленных страницах

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ru: Вводите путь к каждой странице в отдельной строке. При указании пути можно использовать маску *. Например, если ввести <em>blog</em>, то действие будет распространяться только на страницу блогов, если ввести <em>blog/*</em>, то действие будет распространяться на все страницы имеющие в пути слово <em>blog</em> (страница блогов и все записи в персональных блогах). Для указания первой страницы, используйте запись %front.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
ru: Страницы, на которых данный PHP-код возвращает <code>TRUE</code> (только для опытных пользователей)

en: Pages or PHP code
ru: Страницы или PHP-код

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
ru: Если выбрана опция PHP, введите PHP-код между %php. Имейте ввиду, что выполнение некорректного PHP-кода может привести к неработоспособности сайта.

en: Default and custom settings
ru: Настройки по умолчанию и пользовательские настройки

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
ru: Необязательная подпапка внутри папки для загрузок, которая будет создана для хранения файлов этого поля. Не используйте слеш в начале и конце пути.

en: Text formats
ru: Форматы текста

en: <a href="@login">Log in</a> to post new content in the forum.
ru: <a href="@login">Войдите</a>, чтобы оставлять новые сообщения на форуме.

en: Image generation in progress. Try again shortly.
ru: Генерация изображения. Попробуйте вскоре.

en: Error generating image.
ru: Ошибка генерации изображения.

en: Unable to generate the derived image located at %path.
ru: Невозможно создать заданное изображение в %path.

en: Image styles
ru: Стили изображения

en: manage display
ru: управление отображением

en: <em>Edit @type</em> @title
ru: <em>Редактирование </em> @title <em>(@type)</em>

en: Revision log message
ru: Сообщение лога редакций

en: Full content
ru: Содержимое полностью

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
ru[0]: Необходимо указать не менее одного ключевого слова.
ru[1]: Необходимо указать не менее одного ключевого слова, состоящего из @count или более букв.
ru[2]: Необходимо указать не менее одного ключевого слова, состоящего из @count или более букв.

en: Searched %type for %keys.
ru: Поиск %type по запросу %keys.

en: Public files
ru: Общие файлы

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
ru: Каталог %directory не существует и не может быть создан.

en: The message that should be sent. You may include placeholders like [node:title], [user:name], and [comment:body] to represent data that will be different each time message is sent. Not all placeholders will be available in all contexts.
ru: Введите содержание письма. Доступно использование следующих маркеров: [node:title], [user:name], [comment:body].

en: There is currently no content classified with this term.
ru: На данный момент нет содержимого, классифицированного этим термином.

en: Installing updates
ru: Установка обновлений

en: Preparing to update your site
ru: Подготовка к обновлению сайта

en: Downloading updates failed:
ru: Ошибка загрузки обновлений:

en: Updates downloaded successfully.
ru: Обновления успешно загружены.

en: Fatal error trying to download.
ru: Неисправимая ошибка при попытке загрузки.

en: Downloading %project
ru: Загрузка %project

en: Failed to download %project from %url
ru: Не удалось загрузить %project с %url

en: Update manager
ru: Менеджер обновления

en: The directory %directory does not exist or is not writable.
ru: Каталог %directory не существует или не доступен для записи.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ru: Используйте метки для группировки статей по темам.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
ru: Введите через запятую список слов, описывающих ваше содержимое.

en: Fixed width
ru: Фиксированная ширина

en: YouTube Video
ru: YouTube видео

en: Profile page
ru: Страница профиля

en: Entity ID
ru: Идентификатор сущности

en: Validate URL
ru: Проверка URL

en: Image style
ru: Стиль изображения

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
ru: Метка для этой области, которая будет отображаться только администраторам.

en: Exposed
ru: Раскрытый

en: Displays Reorder
ru: Отображает упорядочивание

en: Remove this display
ru: Удалить это отображение

en: Operator to use on all groups
ru: Оператор для использования во всех группах

en: Either "group 0 AND group 1 AND group 2" or "group 0 OR group 1 OR group 2", etc
ru: "group 0 AND group 1 AND group 2" или "group 0 OR group 1 OR group 2", и т.д.

en: Remove group @group
ru: Удалить группу @group

en: Default group
ru: Группа по умолчанию

en: Group @group
ru: Группа @group

en: Ungroupable filters
ru: Негруппируемые фильтры

en: Configure group settings for @type %item
ru: Задать настройки группы для @type %item

en: Basic exposed form
ru: Базовая раскрытая форма

en: Input required
ru: Требуется ввод

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
ru: Раскрытая форма, которая показывает представление только если форма содержит пользовательский ввод.

en: Display all items
ru: Отображать все элементы

en: Display all items that this view might find
ru: Отображать все элементы, которые могут оказаться в этом представлении

en: Display a specified number of items
ru: Отображать указанное количество элементов

en: Display a limited number items that this view might find.
ru: Отображать ограниченное количество элементов, которые могут оказаться в этом представлении.

en: Paged output, full pager
ru: Постраничный вывод, полный навигатор

en: Paged output, full Drupal style
ru: Страничный вывод, полный Drupal-стиль

en: Paged output, mini pager
ru: Постраничный вывод, мини-навигатор

en: Use the mini pager output.
ru: Использовать мини-навигатор.

en: Internal server error. Please see server or PHP logs for error information.
ru: Внутренняя серверная ошибка. Пожалуйста, посмотрите лог ошибок сервера или PHP.

en: An error occurred at @path.
    
    Error Description: @error
ru: Возникла ошибка в @path.
    
    Описание ошибки: @error

en: The taxonomy vocabulary name
ru: Имя словаря таксономии

en: Name (raw)
ru: Имя (сырое)

en: The user or author name. This filter does not check if the user exists and allows partial matching. Does not utilize autocomplete.
ru: Имя пользователя или автора. Фильтр не проверяет существование пользователя и принимает частичные совпадения. Автодополнение не используется.

en: Provide markup text for the area.
ru: Предоставляет текстовую область с возможностью выбора формата текста

en: Machine Name
ru: Машинное имя

en: Change the machine name of this display.
ru: Изменить машинное имя данного отображения.

en: Change settings for this pager type.
ru: Изменить параметры этого типа навигатора.

en: Allow grouping and aggregation (calculation) of fields.
ru: Разрешить группировку и агрегацию (вычисление) полей.

en: Exposed form style
ru: Стиль формы раскрытых фильтров

en: Select the kind of exposed filter to use.
ru: Выберите, какой тип раскрытого фильтра будет использоваться.

en: Exposed form settings for this exposed form style.
ru: Настройки раскрытой формы для этого стиля раскрытой формы.

en: The machine name of this display
ru: Машинное имя данного отображения

en: This is machine name of the display.
ru: Это машинное имя отображения

en: If enabled, some fields may become unavailable. All fields that are selected for grouping will be collapsed to one record per distinct value. Other fields which are selected for aggregation will have the function run on them. For example, you can group nodes on title and count the number of nids in order to get a list of duplicate titles.
ru: Если включено, то некоторые поля могут стать недоступными. Все поля, которые выбраны для группировки, будут сжаты до одной записи на каждое уникальное значение. Другие поля, которые выбраны для агрегации, будут иметь функцию, которая будет выполняться над ними. Например, вы можете сгруппировать материалы по заголовку и посчитать количество их идентификаторов (nids), для того, чтобы получить список повторяющихся заголовков.

en: <strong>Important!</strong> You have changed the display's machine name. Anything that attached to this display specifically, such as theming, may stop working until it is updated. To see theme suggestions for it, you need to save the view.
ru: <strong>Внимание!</strong> Вы изменили машинное имя отображения. Все, что прилагается к текущему отображению - например, темизация - может перестать работать, пока не будет обновлено. Чтобы увидеть изменения, вам необходимо сохранить представление.

en: Exposed Form
ru: Раскрытая форма

en: Exposed form options
ru: Настройки раскрытой формы

en: Select which pager, if any, to use for this view
ru: Выберите, какая именно постраничная навигация (если таковые имеются) будет использована для этого представления

en: Pager options
ru: Параметры постраничного навигатора

en: Display id should be unique.
ru: ID отображения должен быть уникальным.

en: Text to display in the submit button of the exposed form.
ru: Текст для отображения на кнопке применения раскрытых фильтров

en: Include reset button
ru: Включая кнопку сброс

en: If checked the exposed form will provide a button to reset all the applied exposed filters
ru: Если отмечено, раскрытая форма создаст кнопку для сброса всех примененных раскрытых фильтров

en: Reset button label
ru: Текст кнопки "Сбросить"

en: Text to display in the reset button of the exposed form.
ru: Текст для отображения на кнопке сброса раскрытых фильтров

en: Exposed sorts label
ru: Метка раскрытой сортировки

en: Text to display as the label of the exposed sort select box.
ru: Текст, отображаемый в качестве метки кнопки раскрытого фильтра.

en: Text to use when exposed sort is ordered ascending.
ru: Текст, используемый, когда сортировка идет по возрастанию

en: Text to use when exposed sort is ordered descending.
ru: Текст, используемый, когда сортировка идет по убыванию

en: Text on demand
ru: Текст по запросу

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed.
ru: Количество пропущенных элементов. Например, если в этом поле 3, то 3 первых элемента будут пропущены и отображаться не будут.

en: The total number of pages. Leave empty to show all pages.
ru: Общее количество страниц. Оставьте пустым, чтобы показать все страницы.

en: Exposed options
ru: Настройки раскрытия

en: Exposing this options allows users to define their values in a exposed form when view is displayed
ru: Раскрытие данных настроек позволит пользователям определять свои значения в раскрытой форме, когда представление отображается

en: Expose items per page
ru: Раскрыть постраничный навигатор

en: When checked, users can determine how many items per page show in a view
ru: Если отмечено, пользователи могут определять сколько элементов на страницу отображается в представлении

en: Items per page label
ru: Текст для "Элементов на страницу"

en: Label to use in the exposed items per page form element.
ru: Метка для элемента формы раскрытого количества элементов на страницу.

en: Exposed items per page options
ru: Постраничные настройки раскрытых элементов

en: Expose Offset
ru: Раскрыть смещение

en: Offset label
ru: Метка смещения

en: Label to use in the exposed offset form element.
ru: Метка для элемента формы раскрытого отступа.

en: Offset must be an number greather or equal than 0.
ru: Отступ должен быть числом, большим или равным 0.

en: Mini pager, @count item, skip @skip | Mini pager, @count items, skip @skip
ru[0]: Мини-навигатор, @count элемент, пропущено @skip
ru[1]: Мини-навигатор, @count элемента, пропущено @skip
ru[2]: Мини-навигатор, @count[2] элементов, пропущено @skip

en: Mini pager, @count item | Mini pager, @count items
ru[0]: Мини-навигатор, @count элемент
ru[1]: Мини-навигатор, @count элемента
ru[2]: Мини-навигатор, @count[2] элементов

en: All items, skip @skip
ru: Все элементы, пропустить @skip

en: All items
ru: Все элементы

en: @count item, skip @skip | @count items, skip @skip
ru[0]: @count элемент, пропустить @skip
ru[1]: @count элемента, пропустить @skip
ru[2]: @count[2] элементов, пропустить @skip

en: @count item | @count items
ru[0]: @count элемент
ru[1]: @count элемента
ru[2]: @count[2] элементов

en: Group results together
ru: Группировать результаты

en: Authentication module
ru: Модуль авторизации

en: Add select all/none links
ru: Добавить ссылку Выбрать все/Снять выбор

en: - Choose -
ru: - Выбор -

en: Update and save
ru: Обновить и сохранить

en: The page has been updated and saved.
ru: Страница обновлена и сохранена.

en: To set this panel as your home page you must create a unique path name with no % placeholders in the path. The site home page is currently set to %homepage on the !siteinfo configuration form.
ru: Чтобы сделать эту страницу стартовой (главной) на сайте, поставьте данный флажок. В этом случае необходимо задать странице уникальный адрес безо всяких % шаблонов-заменителей в пути. В данный момент адресом главной страницы является %homepage. Изменить его можно в разделе !siteinfo.

en: This page is currently set to be your site home page. This can be modified on the !siteinfo configuration form.
ru: В данный момент эта страница является главной (домашней) на сайте. Это можно изменить в разделе !siteinfo.

en: That path is already in use. This system cannot override existing paths.
ru: Этот путь уже используется. Система не может заменить существующие пути.

en: Context exists
ru: Существует контекст

en: Check to see if the context exists (contains data) or does not exist (contains no data). For example, if a context is optional and the path does not contain an argument for that context, it will not exist.
ru: Выберите поведение критерия: он выполняется, если указанный контекст существует (содержит некоторые данные) либо если он отсутствует (имеет пустое значение). Например, если контекст является необязательным, и путь страницы не содержит соответствующего ему аргумента, контекст будет обозначен как отсутствующий.

en: Doesn't exist
ru: Отсутствует

en: @identifier exists
ru: @identifier существует

en: @identifier does not exist
ru: @identifier не существует

en: String: comparison
ru: Строка: сравнение

en: @identifier is "@value"
ru: @identifier - "@value"

en: @identifier is not "@value"
ru: @identifier не "@value"

en: String: length
ru: Строка: длина

en: Not equal to
ru: Не равно

en: Length of string
ru: Длина строки

en: A context that contains token replacements from token.module.
ru: Контекст, который содержит шаблоны (токены) из модуля token.module.

en: Enter a user name
ru: Ввести имя пользователя

en: Subdirectory where the sitemap data will be stored. This folder <strong>must not be shared</strong> with any other Drupal site or install using XML sitemap.
ru: Поддиректория, где будет храниться карта сайта. Эта папка <strong>должна быть общей</strong> для всех других сайтов или установок Drupal, использующих XML карту сайта.

en: Select which link types you would like to rebuild
ru: Выберите, ссылки какого типа вы хотите обновить

en: If no link types are selected, the sitemap files will just be regenerated.
ru: Если не выбрано ни одного типа ссылок, файлы карты сайта будут просто обновлены.

en: One or more problems were detected with your XML sitemap configuration: !messages
ru: Во время настройки XML sitemap были обнаружены следующие проблемы: !messages

en: Check the <a href="@status-report">status report</a> for more information.
ru: Ищите дополнительную информацию на <a href="@status-report">странице отчетов</a>.

en: Menu title
ru: Заголовок меню

en: XML sitemap module element
ru: Элемент модуля XML Sitemap

en: Show scale
ru: Показать масштаб

en: Overview map
ru: Карта обзора

en: Show overview map
ru: Показать карту обзора

en: The default XML sitemap settings for this @bundle can be changed <a href="@link-type">here</a>.
ru: Настройки по умолчанию XML-карты сайта для этого @bundle могут быть изменены <a href="@link-type">здесь</a>.

en: In database
ru: В базе данных

en: A module by the name @name already exists on your site. Please choose a different name.
ru: Модуль с именем @name уже существует на вашем сайте. Просьба выбрать другое имя.

en: Map contains no renderable layers.
ru: Карта не содержит визуализируемых слоев.

en: Layer %name does not have a projection set.
ru: Слой %name не имеет настроенной проекции.

en: Layer %name does not have its layer_type set.
ru: Слой %name не имеет настроенного типа слоя.

en: <a href="!url">KML</a> overlay.
ru: <a href="!url">KML</a> наложение.

en: Google Maps Satellite
ru: Карты Google - спутник

en: Google Maps Satellite Imagery.
ru: Карты Google на основе спутниковых снимков.

en: Google Maps Hybrid
ru: Карты Google - гибрид

en: Google Maps with roads and terrain.
ru: Карты Google с дорогами на спутниковых снимках.

en: Google Maps Normal
ru: Карты Google - улицы

en: Standard Google Maps Roads
ru: Карты Google стандартные с дорогами

en: Google Maps Physical
ru: Карты Google - рельеф

en: Google Maps Hillshades
ru: Карты Google с отображением рельефа.

en: Yahoo Maps Satellite
ru: Карты Yahoo - спутник

en: Yahoo Maps Street
ru: Карты Yahoo - улицы

en: Yahoo Maps Hybrid
ru: Карты Yahoo - гибрид

en: Invisible style
ru: Невидимый стиль

en: Invisible default style.
ru: Стандартный стиль для невидимости.

en: Point Zoom Level
ru: Уровень масштаба точки

en: Style ID
ru: ID стиля

en: Extract styles from KML.
ru: Извлечь стили из KML

en: Extract Attributes
ru: Извлечь атрибуты

en: Zoom Level Range
ru: Диапазон уровней масштабирования

en: Layer Name
ru: Имя слоя

en: Layer Title
ru: Название слоя

en: Data layer for OpenLayers maps.
ru: Слой данных для OpenLayers карт.

en: Choose the OpenLayers WKT field.
ru: Выберете WKT поле OpenLayers.

en: Top Field
ru: Верхнее поле

en: Right Field
ru: Правое поле

en: Bottom Field
ru: Нижнее поле

en: Left Field
ru: Левое поле

en: Food
ru: Еда

en: Provides a visual indication of the mouse position to the user.
ru: Предоставляет визуальную индикацию положения мыши для пользователя.

en: Require all conditions
ru: Выполнение всех условий

en: Enable hoverIntent detection.
ru: Включить обнаружение hoverIntent.

en: <p>Block-specific Superfish settings could be found at !link</p>
ru: <p>Настройки Superfish для каждого блока находятся на странице !link</p>

en: Superfish settings
ru: Настройки Superfish

en: The menu you want to be displayed using Superfish.
ru: Меню, которое вы хотите отображать, используя Superfish.

en: Slide-in effect
ru: Эффект выезжания

en: Mouse delay
ru: Задержка мыши

en: Drop shadows
ru: Падающие тени

en: Auto-arrows
ru: Авто-стрелки

en: Superfish
ru: Меню Superfish

en: Configure Superfish Menus
ru: Настройка Superfish-меню

en: Data options
ru: Параметры данных

en: Invalid URL.
ru: Неправильный URL.

en: NavBar
ru: Вкладки (NavBar)

en: Uncheck to make this map an overlay
ru: Снимите отметку, чтобы использовать эту карту в качестве наложения

en: The main OpenStreetMap map
ru: OpenStreetMap - основная карта

en: Alternative, community-rendered OpenStreetMap
ru: OpenStreetMap - альтернативная, представленная сообществом

en: OpenStreetMap with highlighted bike lanes
ru: OpenStreetMap - с выделенными велосипедными дорожками

en: <a href="@cloudmade">Get a CloudMade account and API Key</a>
ru: <a href="@cloudmade">Получить учетную запись и API ключ для CloudMade</a>

en: <a href="@google">Obtain an API key from Google for your domain</a>
ru: <a href="@google">Получить API ключ Google для вашего домена</a>

en: Extract Styles
ru: Извлечь стили

en: Last modification date format
ru: Формат даты последнего изменения

en: Enable developer mode to expose additional settings.
ru: Включить режим разработки для дополнительных настроек.

en: You have exceeded the number of sitemap pages (@number).
ru: Вы превысили количество страниц в карте сайта (@number).

en: XML sitemap maximum file size
ru: Максимальный размер файла XML sitemap

en: You have exceeded the maximum sitemap file size of @size. If possible, decrease the number of links per sitemap page.
ru: Вы превысили максимальный размер карты сайта @size. Если возможно, уменьшите количество страниц в карте сайта.

en: No custom links available.
ru: Нет пользовательских ссылок.

en: Enter one URL per line. The token [sitemap] will be replaced with the URL to your sitemap. For example: %example-before would become %example-after.
ru: Вводите по одной ссылке на строку. Токен [sitemap] будет заменён на URL вашей карты сайта. Например: %example-before превратится в %example-after.

en: Invalid URL %url.
ru: Неверный URL %url.

en: Anonymous access to user profiles
ru: Гостевой доступ к пользовательским профилям

en: Adds user profile links to the sitemap.
ru: Добавление в карту сайта ссылок на профили пользователей.

en: The subject of the comment.
ru: Тема комментария.

en: The currently logged in user.
ru: Текущий пользователь, вошедший в систему.

en: The weight of the term, which is used for ordering terms during display.
ru: Вес термина, который используется для упорядочивания терминов в процессе отображения.

en: The parent terms of the taxonomy term.
ru: Родительские термины данного термина таксономии.

en: The roles of the user.
ru: Роли пользователя.

en: Contact type
ru: Тип контакта

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
ru: Максимальная длина псевдонимов. 100 - это рекомендованная длина. @max - максимально возможная. Смотрите <a href="@pathauto-help">Помощь по Pathauto</a> для дополнительных сведений.

en: What should Pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
ru: Выберите действие, которое будет использовать модуль Pathauto в том случае, когда альтернативный адрес уже существует.

en: When a pattern includes certain characters (such as those with accents) should Pathauto attempt to transliterate them into the ASCII-96 alphabet? Transliteration is handled by the Transliteration module.
ru: Если в строке содержатся нестандартные символы (например, кириллица), то должен ли модуль Pathauto переводить её в алфавит ASCII-96? Саму транслитерацию производит модуль Transliteration.

en: Reduce strings to letters and numbers
ru: Сокращать строки до букв и цифр

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not use this to remove punctuation.
ru: Слова для исключения из путей, разделенные запятыми. Не используйте это поле для удаления знаков пунктуации.

en: Choose aliases to delete
ru: Выбор псевдонимов для удаления

en: All aliases
ru: Все синонимы

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
ru: <strong>Помните:</strong> действие невозможно отменить. Убедитесь в правильности своих действий до того, как нажмёте кнопку "Удалить синонимы!".<br />Если не уверены в правильности действий, сделайте резервную копию таблицы url_alias или всей БД.

en: Ignoring alias %alias due to existing path conflict.
ru: Игнорируется псевдоним %alias по причине конфликта с существующим путем.

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
ru: Игнорируется псевдоним %alias, потому что он такой же, как и внутренний путь.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
ru: Создан новый псевдоним %alias для %source, заменивший %old_alias.

en: Created new alias %alias for %source.
ru: Создан новый псевдоним %alias для %source.

en: Maximum alias and component length
ru: Максимальная длина псевдонима и компонента

en: Administer pathauto
ru: Управление настройками Pathauto

en: Allows a user to configure patterns for automated aliases and bulk delete URL-aliases.
ru: Позволяет пользователю конфигурировать шаблоны для автоматических псевдонимов и массово удалять URL-псевдонимы.

en: Notify of Path Changes
ru: Получать уведомления об изменениях путей

en: Determines whether or not users are notified.
ru: Определяет, требуется ли уведомление пользователя.

en: User blogs
ru: Блоги пользователей

en: The file description
ru: Описание файла

en: The file does not exist.
ru: Файла не существует.

en: Remote URL
ru: Внешний URL-адрес

en: Borders
ru: Рамки

en: Provides a button that expands maps to the size of the page.
ru: Выводит кнопку, которая расширяет интерфейс карты до размера страницы.

en: Provides a line of scale in the map interface.
ru: Предоставляет в интерфейсе карты масштабную линейку.

en: Google Layer Type
ru: Тип слоя Google

en: Number of Zoom Levels
ru: Количество уровней масштабирования

en: Wysiwyg profiles
ru: Профили Wysiwyg

en: Div container
ru: Div блок

en: Maximize
ru: Максимизировать

en: Check spelling as you type
ru: Проверка правописания при вводе

en: Advanced list
ru: Расширенное управление списками

en: To assign a different editor to a text format, click "delete" to remove the existing first.
ru: Для назначения другого редактора к формату ввода, сперва нажмите «удалить» для отключения текущего

en: Update preview
ru: Обновить предпросмотр

en: Allowed streams
ru: Разрешенные потоки

en: Multimedia asset
ru: Элемент мультимедиа

en: Allowed URI schemes
ru: Допустимые URL схемы

en: URI schemes include public:// and private:// which are the Drupal files directories, and may also refer to remote sites.
ru: Схемы URI, включая схемы public:// и private://, которые являются drupal-каталогами с файлами. Можно также ссылаться на внешние сайты (vimeo, youtube).

en: Upload a new file
ru: Загрузить новый файл

en: The file @name was uploaded
ru: Файл @name был загружен

en: An error occurred and no file was uploaded.
ru: Произошла ошибка и файл не был загружен.

en: Thumbnail for !filename.
ru: Миниатюра для !filename.

en: Media Repository
ru: Хранилище медиа

en: Edit media
ru: Редактировать медиа

en: Manage files used on your site.
ru: Управление файлами, используемыми на вашем сайте.

en: Media browser
ru: Медиабраузер

en: Provides the core Media API
ru: Предоставляет ядро Media API

en: Footer links
ru: Ссылки подвала

en: Anonymous commenters have the permission to subscribe to comments but cannot leave their contact information on the following content types: !types.  You should either disable subscriptions on those types here, revoke the permission for anonymous users, or enable anonymous users to leave their contact information in the comment settings.
ru: Анонимные пользователи имеют право подписываться на комментарии, но не могут оставлять их контактную информацию для следующих типов материала: !types. Вы должны либо отключить возможность подписки на эти типы материала, либо разрешить анонимным пользователям оставлять их контактную информацию в настройках комментариев.

en: Apps
ru: Приложения

en: Menu Bar
ru: Строка меню

en: The number of Superfish menu blocks.
ru: Количество блоков меню Superfish.

en: The number of child levels starting with the parent selected above. <strong>-1</strong> means all of them, <strong>0</strong> means none of them.
ru: Количество уровней вложенности, начиная от родительского пункта, выбранного выше. <strong>-1</strong> - без ограничения, <strong>0</strong> - ни одного.

en: Use jQuery BgiFrame plugin for this menu.
ru: Использовать для этого меню jQuery-плагин BgiFrame.

en: Helps ease the pain when having to deal with IE z-index issues.
ru: Уменьшает нервотрёпку при решении проблем с z-index для IE.

en: Advanced CSS settings
ru: Расширенные настройки CSS

en: Extra CSS
ru: Дополнительные CSS

en: jQuery Superfish plugin for your Drupal menus.
ru: jQuery-плагин Superfish для отображения ваших меню в Drupal.

en: Is not empty (NOT NULL)
ru: Не пустое (NOT NULL)

en: That view is created for the version @import_version of views, but you only have @api_version
ru: Это представление создано для Views версии @import_version, однако у Вас @api_version

en: Broken/missing handler: @table > @field
ru: Поврежденный/пропущенный обработчик: @table > @field

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
ru: Отображение %display использует в качестве пути node/%. Это не воспроизведет того, чего вы хотите. Если вам требуются множественные версии представления материала, используйте панели.

en: Translate link
ru: Ссылка на перевод

en: Provide a simple link to translate the node.
ru: Создать простую ссылку на страницу перевода материала.

en: The Authmap ID.
ru: Authmap ID

en: Authentication name
ru: Имя идентификации

en: The unique authentication name.
ru: Уникальное имя идентификации.

en: The name of the module managing the authentication entry.
ru: Имя модуля, управляющего проверкой удостоверяющей записи.

en: Use absolute link (begins with "http://")
ru: Использовать абсолютный путь (начиная с "http://")

en: Output machine name
ru: Машинное имя "на выходе"

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
ru: Использовать стандартный путь терминов таксономии для создания ссылок навигационной линейки

en: If selected, the links in the breadcrumb trail will be created using the standard drupal method instead of the custom views method. This is useful if you are using modules like taxonomy redirect to modify your taxonomy term links.
ru: Если выбрано, то ссылки в пути хлебных крошек будут созданы стандартным методом вместо метода Views. Рекомендуется, если вы используете модули типа taxonomy redirect для изменения ваших ссылок на термины таксономии.

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
ru: Укажите CSS-класс(ы), который будет добавлен к этому виду.

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
ru: Данный класс CSS будет добавлен к представлению. Эта настройка позволяет использовать собственный код для каждого представления. Вы можете определить несколько классов, разделенных пробелом.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
ru: CSS-классы должне содержать только буквы, цифры и знаки тире.

en: Choose text
ru: Выберите текст

en: The text that will appear as the selected option in the jump menu.
ru: Текст, который появится как выбранный пункт в меню.

en: Term edit link
ru: Ссылка на редактирование термина

en: Provide a simple link to edit the term.
ru: Прямая ссылка на редактирование термина

en: Set between which values the user can choose when determining the items per page. Separated by comma.
ru: Введите значения количества элементов на страницу, разделенные запятыми, между которыми сможет выбирать пользователь.

en: When checked, users can determine how many items should be skipped at the beginning.
ru: Если отмечено, пользователи могут определять сколько элементов должно быть пропущено с начала.

en: Please insert a list of integer numeric values separated by commas: e.g: 10, 20, 50, 100
ru: Введите список целых числовых значений, разделенных запятыми. Например: 10, 20, 50, 100

en: OpenLayers layers failed the sanity check. See the
          <a href="@drupallog">Drupal log</a> for details
ru: Слои не прошли проверку работоспособности в OpenLayers.
          Подробнее смотрите в <a href="@drupallog">логе Drupal</a>

en: Draw Features
ru: Отрисовка элементов

en: Provides functionality for adding features to a map.
ru: Позволяет наносить (добавлять) элементы на карту.

en: Available Features
ru: Доступные элементы

en: Select what features are available to draw.
ru: Выберите, какие элементы доступны для отрисовки.

en: Enable Zoom Wheel
ru: Включить масштабирование колесом

en: Feature Layer
ru: Слой элементов

en: WARNING: Your CloudMade API key or
              Javascript location is not set. Map including CloudMade layers
              will break until they are set correctly.
ru: ВНИМАНИЕ: Для CloudMade не задан API ключ или
              расположение JavaScript. Пока они не корректны, карты
              использующие слои CloudMade, будут повреждены.

en: Satellite and hybrid maps are occasionally
              unavailable at higher zoom levels.
ru: Спутниковое и гибридные карты иногда недоступны для масштабов с высокой детализацией.

en: The map's width. "auto" will make the map fill
          the space it is given; otherwise, enter a value in pixels, like 400px.
ru: Ширина карты. Установите "auto", что бы растянуть карту на полную ширину, иначе введите значение в пикселах, например 400px.

en: The map's height. Enter a value in pixels,
          like 400px.
ru: Высота карты. Введите значение в пикселях, например 400px.

en: Default style for any temporary features in a vector.
          This will also be used for rollovers for things like Tooltips.
ru: Стиль по умолчанию для любых временных векторных элементов.
          Также может используется для выдачи всплывающих при наведении подсказок.

en: In Switcher
ru: В переключателе

en: Pause On Click
ru: Пауза при щелчке мышкой

en: Pause when the slide is clicked.
ru: Пауза при щелчке мышкой по слайду.

en: Stroke width
ru: Толщина линии

en: Link field
ru: Поле ссылки

en: Attachment before
ru: Вложение перед

en: Attachment after
ru: Вложение после

en: Make the slide window height fit the largest slide
ru: Сделать высоту слайд-шоу равной самому большому по высоте слайду

en: End slideshow after last slide
ru: Конец слайд-шоу после последнего слайда

en: No tokens available.
ru: Нет доступных токенов.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
ru: Кликните для вставки токена в последнее выбранное поле.

en: Translation source node
ru: Перевод исходного материала

en: List of the currently available tokens on this site
ru: Список доступных в данный момент токенов на этом сайте.

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
ru: Обеспечивает пользовательский интерфейс для Token API и некоторые пропущенные токены ядра.

en: Insert this token into your form
ru: Вставить этот токен в вашу форму

en: First click a text field to insert your tokens into.
ru: Сначала кликните в текстовое поле, чтобы вставить токены.

en: Horizontal bar
ru: Горизонтальная панель

en: Standard street map
ru: Стандартная карта улиц

en: Standard satellite map
ru: Стандартная спутниковая карта

en: Hybrid satellite map
ru: Гибридная спутниковая карта

en: Terrain map
ru: Топографическая карта

en: Satellite view without street overlay.
ru: Вид со спутника без наложения улиц.

en: Satellite view with street overlay.
ru: Вид со спутника с наложением улиц.

en: Map with physical data (terrain, vegetation.)
ru: Карта с физическими данными (местность, растительность).

en: Scrollwheel
ru: Колесо прокрутки

en: Enable scrollwheel zooming
ru: Разрешить масштабирование колесом прокрутки

en: Enable dragging on the map
ru: Разрешить перетаскивание карты

en: Add new XML sitemap
ru: Добавить новую XML карту сайта

en: None (sitemap locked)
ru: Нет (карта сайта заблокирована)

en: No XML sitemaps available.
ru: Карты сайта отсутствуют.

en: No sitemaps selected.
ru: Карты сайта не выбраны.

en: There are currently no XML sitemap contexts available.
ru: На данный момент контексты XML карт сайта отсутствуют.

en: A sitemap with the same context already exists.
ru: Карта сайта с похожим контекстом уже существует.

en: The sitemap has been saved.
ru: Карта сайта успешно сохранена.

en: The sitemap has been deleted.
ru: Карта сайта успешно удалена.

en: The minimum amount of time that will elapse before the sitemaps are regenerated. The sitemaps will also only be regenerated on cron if any links have been added, updated, or deleted.
ru: Минимальное количество времени, которое пройдет перед тем, как карты сайта будут обновлены. Карты сайтов также будут обновлены по cron, если будут добавлены, изменены или удалены какие-либо ссылки.

en: Recommended value: %value.
ru: Рекомендуемое значение: %value.

en: When enabled, this will add formatting and tables with sorting to make it easier to view the XML sitemap data instead of viewing raw XML output. Search engines will ignore this.
ru: Когда включено, для упрощения читаемости к XML картам сайта добавляется форматирование и таблицы с сортировкой. Игнорируется поисковыми системами.

en: Prefetch URL aliases during sitemap generation.
ru: Предварительно запрашивать URL синонимы во время генерации карты сайта.

en: If there are problems with rebuilding the sitemap, you may want to manually set this value. If you have more than @max links, an index with multiple sitemap pages will be generated. There is a maximum of @max sitemap pages.
ru: Если при создании sitemap не было ошибок, вы можете вручную задать это значение. Если у вас более @max ссылок, будет создан индексный файл с несколькими sitemap. Максимум @max страниц sitemap.

en: Default base URL
ru: Базовый URL по умолчанию

en: This is the default base URL used for sitemaps and sitemap links.
ru: Базовый URL, используемая для карт сайта и их ссылок.

en: @action @count XML sitemap. | @action @count XML sitemaps.
ru[0]: @action @count XML карта сайта.
ru[1]: @action @count XML карт сайта.

en: Regenerating Sitemap
ru: Обновление карты сайта

en: Now generating %sitemap-url.
ru: Генерация карты сайта %sitemap-url.

en: Now generating sitemap index %sitemap-url.
ru: Процесс генерации индекса карты сайта %sitemap-url.

en: Starting XML sitemap generation. Memory usage: @memory-peak.
ru: Начало генерации XML sitemap. Используемая память: @memory-peak.

en: Update cached files
ru: Обновить кэшированные файлы

en: Rebuild links
ru: Обновить карту сайта

en: Submit to search engines
ru: Отправить в поисковые системы

en: <a href="!url">CloudMade</a> Custom Map
ru: Пользовательская карта<a href="!url">CloudMade</a>

en: <a href="!url">Web Map Service</a>
ru: <a href="!url">Вебсервис карт</a>

en: <a href="!url">Tile Map Service</a>
ru: <a href="!url">Сервис карт</a>

en: <a href="!url">MapTiler</a> or GDAL2Tiles
ru: <a href="!url">MapTiler</a> или GDAL2Tiles

en: When a PNG, make the background color transparent
ru: Если PNG, сделать цвет фона прозрачным

en: Base URL (template)
ru: Базовый URL (шаблон)

en: Khmer
ru: Кхмерский

en: Import these files?
ru: Импортировать эти файлы?

en: The provided directory does not exist.
ru: Предоставляемая директория не существует.

en: No files were found in %directory matching %pattern
ru: В папке %directory по совпадениям %pattern файлов не найдено

en: Import files into your media library.
ru: Импортировать файлы в вашу медиабиблиотеку.

en: Connections
ru: Отношения

en: A module provides this configuration.
ru: Модуль, предоставляющий эту конфигурацию.

en: Sorry, you can only use your validation link once for security reasons.
ru: Извините, по соображениям безопасности вы можете использовать вашу ссылку подтверждения только один раз.

en: Redirect path on registration
ru: Путь перенаправления после регистрации

en: Redirect path on confirmation
ru: Путь перенаправления после подтверждения

en: Current page
ru: Текущая страница

en: Highlighted
ru: Подсвеченные

en: Sidebar second
ru: Вторая боковая панель

en: Footer background
ru: Фон подвала

en: CAPTCHA problem: unexpected result from hook_captcha() of module %module when trying to retrieve challenge type %type for form %form_id.
ru: CAPTCHA проблема: неожиданный результат от hook_captcha () модуля %module при попытке получить вызов тип% для формы %form_id.

en: Image CAPTCHA requires GD library
ru: Image CAPTCHA требует GD-библиотеку

en: The Image CAPTCHA module can not be installed because your PHP setup does not provide the <a href="!gddoc">GD library</a>, which is required to generate images.
ru: Модуль Image CAPTCHA не может быть установлен, потому что ваши настройки PHP не предоставляют <a href="!gddoc">GD-библиотеку</a>, которая требуется для создания изображений.

en: CTools PHP requirements
ru: CTools PHP - требования

en: CTools requires certain features only available in PHP 5.2.0 or higher.
ru: CTools требует определенных возможностей, доступных только в PHP 5.2.0 или выше.

en: Select base style
ru: Выберите основной стиль

en: Oblique
ru: Наклонный

en: Capitalize
ru: Капитализация (первая буква заглавная, остальные - строчные)

en: String: URL path
ru: Строка: Адрес URL

en: Control access by the current path.
ru: Контроль доступа к текущему пути.

en: Note: if no context is chosen, the current page path will be used.
ru: Примечание: если контекст не выбран, будет использован текущий адрес страницы.

en: Allow access on the following pages
ru: Критерий выполняется для следующих страниц

en: Allow access on all pages except the following pages
ru: Критерий выполняется для всех страниц, кроме следующих

en: Current path
ru: Текущий путь

en: @identifier is "@paths" | @identifier type is one of "@paths"
ru[0]: @identifier - "@paths"
ru[1]: @identifier - один из следующих: @paths
ru[2]: @identifier - один из следующих: @paths

en: Taxonomy: parent term
ru: Таксономия: родительский термин

en: Current theme
ru: Текущая тема оформления

en: This will only be accessed if the current theme is the selected theme.
ru: Критерий выполняется, если текущая тема сайта - одна из выбранных выше.

en: Current theme is "@theme"
ru: Текущая тема оформления - "@theme"

en: Node terms
ru: Термины материала

en: Feed icons
ru: Иконки RSS-ленты

en: Site logo
ru: Логотип сайта

en: Primary navigation links
ru: Главное меню

en: Secondary navigation links
ru: Дополнительное меню

en: CSS id to use
ru: CSS id для использования

en: Missing plugin
ru: Плагин отсутствует

en: Create custom style
ru: Создать пользовательский стиль

en: Make this style available to other regions or panes
ru: Сделать данный стиль доступным для других регионов и панелей

en: Basic styles
ru: Базовые стили

en: Header background
ru: Фон заголовка

en: Header font
ru: Шрифт заголовка

en: Text font
ru: Шрифт текста

en: Start Slideshow Paused
ru: Начинать слайд-шоу с паузы

en: Start the slideshow in the paused state.
ru: Начинать слайд-шоу в состоянии паузы.

en: Start On Last Slide Viewed
ru: Начинать на последнем просмотренном слайде

en: When the user leaves a page with a slideshow and comes back start them on the last slide viewed.
ru: Начинать на последнем просмотренном слайде, если пользователь, покинув страницу со слайд-шоу, возвращается к ней вновь.

en: Custom style
ru: Пользовательский стиль

en: The layer %layer_name cannot be reprojected to the map projection: EPSG: %map_proj
ru: Слой %layer_name не может быть перепроецирован в картографическую проекцию EPSG: %map_proj

en: Dependency not found:
ru: Зависимости не найдены:

en: Do <strong>not</strong> add <strong>first \ middle \ last</strong> classes to single menu items.
ru: <strong>Не</strong> добавлять классы <strong>first \ middle \ last</strong> к единичным пунктам меню.

en: Allow use of checkboxes/radio buttons for exposed filters
ru: Разрешить использование чекбоксов/радиокнопок для обособленных фильтров

en: Image Alignment
ru: Выравнивание изображения

en: You are not logged in.
ru: Вы не прошли идентификацию.

en: Add Connection
ru: Добавить отношение

en: If checked, the URL field will be verified as a valid URL during validation.
ru: Если выбрано, поле URL будет проверяться на соответствие форматирования URL адресов.

en: If checked, the URL field is optional and submitting a title alone will be acceptable. If the URL is omitted, the title will be displayed as plain text.
ru: Если выбрано, поле URL не является обязательным и позволяет сохранять только заголовок. Если URL не указан, заголовок будет отображен как обычный текст.

en: When output, this link will have this class attribute. Multiple classes should be separated by spaces.
ru: При выводе, эта ссылка будет иметь этот класс. Несколько классов должны быть разделены пробелами.

en: Title, as plain text
ru: Заголовок, как простой текст

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
ru: Обработчик @handler попытался добавить дополнительное поле @identifier, но @table не может быть добавлено!

en: Fill up single line
ru: Заполнять единственную линию

en: Amount of time in milliseconds between transitions. Set the value to 0 to not rotate the slideshow automatically.
ru: Количество времени в миллисекундах между переходами. Установите значение 0, чтобы не ротировать слайды автоматически.

en: Add media
ru: Добавить медиа

en: Single tile
ru: Одиночный тайл

en: Check to make this layer untiled
ru: Отметьте, чтобы сделать этот слой без названия

en: Manage maps, layers, styles, and map behaviors.
ru: Управление картами, слоями, стилями и поведением карт.

en: The radius of a vector point or the size of
            an icon. Note that, when using icons, this value should be half the
            width of the icon image.
ru: Радиус маркера точки или размер иконки. Учтите, что при использовании иконок, эта величина должна составлять половину её ширины. Задается в пикселах.

en: Butt
ru: Срезанный

en: Options are dot, dash, dashdot, longdash, longdashdot, solid.
ru: Стиль линий. Варианты: пунктир, штрих, штрих-пунктир, длинный штрих, длинный штрих-пунктир, сплошной

en: Dot
ru: Пунктир

en: Dash
ru: Штрих

en: Dash-dot
ru: Штрих-пунктир

en: Long-dash
ru: Длинный штрих

en: Long-dash-dot
ru: Длинный штрих-пунктир

en: None (off)
ru: Нет (выкл.)

en: Omit challenges in a multi-step/preview workflow once the user successfully responds to a challenge.
ru: Не показывать в предпросмотре или при поэтапных действиях, как только пользователь успешно отвечает на запрос.

en: Omit challenges on a form type once the user successfully responds to a challenge on a form of that type.
ru: Опустить проблемы в форме типа, как только пользователь успешно отвечает на вызов формы данного типа.

en: Omit challenges on all forms once the user successfully responds to any challenge on the site.
ru: Опустить запросы на всех формах, как только пользователь успешно отвечает на любой вызов на сайте.

en: Define if challenges should be omitted during the rest of a session once the user successfully responds to a challenge.
ru: Определите, что запросы CAPTCHA должны быть опущены в течение сессии, если пользователь успешно отвечает на запрос.

en: CAPTCHA session reuse attack detected.
ru: Обнаружена атака в виде подбора CAPTCHA

en: Last seen
ru: Последнее посещение

en: Location type
ru: Тип местоположения

en: View Forums
ru: Просмотр форумов

en: Add a tab for forum view page.
ru: Добавить вкладку для страницы просмотра форума.

en: If checked, this will add a local task tab for "View forums". Use this in conjunction with making the included views have local tasks. If you don't know what this means, leave it unchecked. You must clear the cache before this will take effect.
ru: Если отмечено, это добавит вкладку локальных задач для "Просмотр форумов". Используйте это в связке с включенными представлениями, содержащими локальные задачи. Если вы не знаете, что это значит, оставьте это поле неотмеченным. Вы должны очистить кэш для того, чтобы это возымело эффект.

en: Forum mark read
ru: Форум отмечен как Прочитанный

en: Link to mark all forums / individual forum read.
ru: Ссылка на отметку всех/личных форумов как прочитанных.

en: "@s" mark read
ru: "@s" отмечен как Прочитанный

en: Jump to top of page
ru: Перейти вверх страницы

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
ru: Введите расширения через пробел или запятую. Не используйте точку перед расширением.

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
ru: Доступные переменные: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: Dots
ru: Точки

en: Add Canonical Link
ru: Добавить каноническую ссылку

en: Globalredirect settings have been saved.
ru: Настройки глобальной переадресации были сохранены.

en: Globalredirect settings have been reset to default.
ru: Настройки глобальной переадресации были сброшены.

en: Retroactive transliteration is not supported for the database system of this Drupal installation. If you think this should be fixed please <a href="@issues-url">file an issue</a> in the project issue queue.
ru: Обратная транслитерации не поддерживается базой данных данной установки Drupal. Если вы считаете, что это должно быть исправлено, пожалуйста <a href="@issues-url">прочтите файл</a> в папке модуля.

en: Transliteration is not required.
ru: Нет необходимости в транслитерации.

en: There are currently no files names containing non-ASCII characters.
ru: На данный момент нет имен файлов, содержащих не ASCII символы.

en: Transliterated file name
ru: Транслитерированное имя файла

en: The database currently lists @x_filenames containing non-ASCII characters.
ru: База данных в данный момент содержит @x_filenames не-ASCII символов.

en: Note: table shows only the first 10 entries.
ru: Замечание: в таблице показаны первые 10 записей.

en: <strong>WARNING:</strong> if you have manually entered image or file paths in text fields (for example, text areas or WYSIWYG editors), renaming the files will break these references. Since there is currently no automated way to also fix referenced files in textual contents, it is a very good idea to backup the database and %files directory beforehand. Modules accessing files using their internal system ids are not affected.
ru: <strong>ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ:</strong> если вы вручную ввели путь до изображения или файла в текстовое поля (например в текстовое поле или визуальный редактор), переименование сделает данные ссылки нерабочими. В дынный момент нет автоматизированного решения данной проблемы, поэтому является хорошей идеей сохранить копию базы данных и директории %files заранее. Модули предоставляющие доступ к файлам с использование системы ID не будут затронуты

en: Transliterate file names during upload.
ru: Транслитерировать имена файлов во время загрузки.

en: Enable to convert file names to US-ASCII character set for cross-platform compatibility.
ru: Включить конвертирование названий файлов в набор символов US-ASCII для кросс-платформенной совместимости.

en: This is a recommended setting to prevent issues with case-insensitive file systems. It has no effect if transliteration has been disabled.
ru: Это рекомендуемая опция для предотвращения проблем в регистронезависимых файловых системах. При отключенной транслитерации не работает.

en: Region style
ru: Стиль региона

en: None (original image)
ru: Нет (оригинальное изображение)

en: Pause When the Slideshow is Not Visible
ru: Пауза если слайд-шоу не отображается

en: When the slideshow is scrolled out of view or when a window is resized that hides the slideshow, this will pause the slideshow.
ru: Пауза если страница прокручена или размеры окна изменены таким образом, что слайд-шоу находится вне поля зрения.

en: Entire slide
ru: Весь слайд

en: Set amount of vertical
ru: Количество по-вертикали

en: Set amount of horizontal
ru: Количество по-горизонтали

en: Items per slide
ru: Пунктов на слайде

en: The number of items per slide
ru: Количество пунктов на слайде

en: Edit components
ru: Редактировать компоненты

en: All components of this type are exported by other features or modules.
ru: Все компоненты этого типа экспортируются другими особенностями или модулями.

en: Required by: !dependents
ru: Требуется для: !dependents

en: Conflicts with: !conflicts
ru: Конфликтует с: !conflicts

en: The feature !module cannot be enabled because it has unmet requirements.
ru: Особенность !module не может быть включена, потому что не отвечает требованиям.

en: @module does not appear to include the @include file.
ru: @module не включает файл @include.

en: Conflicts with another feature
ru: Конфликт с другой особенностью

en: Custom ruleset
ru: Пользовательский набор правил

en: Custom rulesets are combinations of access plugins you can use for access control, selection criteria and pane visibility.
ru: Пользовательские наборы правил это сочетания плагинов доступа, которые можно использовать для контроля доступа, критериев отбора и видимости панели.

en: There are no custom rulesets.
ru: Нет пользовательских наборов правил.

en: Manage custom rulesets
ru: Управление пользовательскими наборами правил

en: Custom rulesets
ru: Пользовательские наборы правил

en: Ruleset
ru: Набор правил

en: Rulesets
ru: Наборы правил

en: Custom content
ru: Пользовательское содержимое

en: There are no custom content panes.
ru: Пользовательские панели содержимого не созданы

en: Manage custom content
ru: Управление пользовательским содержимым

en: Custom content panes
ru: Пользовательские панели контента

en: content pane
ru: фрагмент панели

en: content panes
ru: фрагменты панели

en: Content panes
ru: Фрагменты панели

en: Reverse (NOT)
ru: Обратный (НЕ)

en: Add a new @plugin
ru: Добавить новый @plugin

en: Edit @plugin %title
ru: Изменить @plugin %title

en: Clone @plugin %title
ru: Клонировать @plugin %title

en: Import @plugin
ru: Импортировать @plugin

en: Export @plugin %title
ru: Экспортировать @plugin %title

en: Are you sure you want to revert %title?
ru: Отправить запрос на добавление %title?

en: This action will permanently remove any customizations made to this item.
ru: Это действие окончательно удалит все настройки, сделанные по этому пункту.

en: The item has been reverted.
ru: Пункт был возвращен.

en: This action will permanently remove this item from your database..
ru: Это действие навсегда удалит этот пункт из базы данных.

en: %title has been created.
ru: %title создан.

en: %title could not be created.
ru: Не удалось создать %title

en: %title has been updated.
ru: %title был обновлен.

en: %title could not be updated.
ru: %title не может быть обновлен

en: You can import an exported definition by pasting the exported object code into the field below.
ru: Вы можете импортировать экспортированное ранее определение путем вставки экспортированного объектного кода в поле (см. ниже).

en: @plugin %title was enabled.
ru: @plugin %title был включен.

en: @plugin %title was disabled.
ru: @plugin %title был отключён.

en: Configure style
ru: Настроить стиль

en: Select a build mode for this node.
ru: Выбор режима конструкции для данного материала.

en: Enabled, name
ru: Включено, имя

en: This will appear in the administrative interface to easily identify it.
ru: Это будет отображаться в интерфейсе администратора, чтобы легко идентифицировать.

en: The unique ID for this @export.
ru: Уникальный ID для @export.

en: Unable to get an import from the code. Errors reported: @errors
ru: Ошибка при импортировании хлебных крошек. Указанная ошибка: @errors

en: Custom styles can be applied to Panel regions and Panel panes.
ru: Пользовательские стили могут быть применены к регионам Panel и группам Panel.

en: There are no custom styles.
ru: Нет пользовательских стилей.

en: Manage styles
ru: Управление стилями

en: Create custom styles for applications such as Panels.
ru: Создание пользовательских стилей для модулей, таких как Panels.

en: Administrative settings
ru: Административные настройки

en: Select style type
ru: Выбрать тип стиля

en: View attachment
ru: Просмотр вложений

en: View context
ru: Просмотр контекста

en: Display the attachments on a view context.
ru: Показать вложения в представлении контекста.

en: "Before" attachment
ru: "Перед" вложением

en: "After" attachment
ru: "После" вложения

en: View empty text
ru: Посмотреть пустой текст

en: View footer
ru: Просмотр подвала

en: View header
ru: Просмотр заголовка

en: View pager
ru: Посмотреть постраничный навигатор

en: View row
ru: Просмотреть строку

en: Select context
ru: Выберите контекст

en: Configure rows
ru: Настройка строк

en: Row information
ru: Строка информации

en: Makes the view results available as a context for use in Panels and other applications.
ru: Делает результаты представлений доступными в качестве контекста для использования в Панелях и других приложениях.

en: Contains rows in contexts.
ru: Содержит строки в контекстах.

en: Context settings
ru: Настройка контекста

en: Panel region
ru: Регион панели

en: Panel pane
ru: Группа панели

en: Get a bird's eye view of items related to Panels.
ru: Общий обзор всех объектов, имеющих отношение к Панелям.

en: Custom layout
ru: Пользовательский макет

en: Custom layouts can add more, site-specific layouts that you can use in your panels.
ru: Можно добавить ещё пользовательские макеты, специфичные для сайта макеты, которые вы можете использовать в ваших панелях.

en: There are no custom layouts.
ru: Нет пользовательских макетов.

en: Manage custom layouts
ru: Управление пользовательскими макетами

en: Renders a panel normally. This is the most common option.
ru: Показывает панели обычно. Это наиболее распространенный вариант.

en: Customize this page
ru: Персонализировать эту страницу

en: Allows privileged users to update and rearrange the content while viewing this panel.
ru: Позволяет привилегированным пользователям, обновлять и перестраивать содержание во время просмотра этой панели.

en: This will discard all unsaved changes. Are you sure?
ru: Все несохранённые изменения будут утеряны. Вы уверены?

en: mini panel
ru: мини-панель

en: mini panels
ru: мини-панели

en: Renderer
ru: Средство визуализации

en: Broken/missing plugin
ru: Поврежденный/отсутствующий плагин

en: layouts
ru: макеты

en: Builders
ru: Конструктор

en: Reuse layout
ru: Повторить макет

en: Column class
ru: Класс колонки

en: Row class
ru: Класс строки

en: Column separation
ru: Разделение колонок

en: Region separation
ru: Разделение регионов

en: Row separation
ru: Разделение рядов

en: Columns: 1
ru: 1 колонка

en: Columns: 3
ru: 3 колонки

en: Columns: 2
ru: 2 колонки

en: That name is used by another style: @page
ru: Данное имя уже используется другим стилем: @page

en: The configuration is fixed and cannot be changed.
ru: Конфигурация зафиксирована и не может быть изменена.

en: This configuration is provided by a module, but has been changed.
ru: Эта конфигурация предоставляется модулем, но была изменена.

en: A custom configuration by a user.
ru: Стандартные настройки пользователя

en: In case a new revision is to be saved, the log entry explaining the changes for this version.
ru: В случае сохранения новой редакции запись в логе объяснит суть внесенных изменений.

en: Creates revision
ru: Создает редакцию

en: Whether saving this node creates a new revision.
ru: Создает ли сохранение этого материала новую редакцию.

en: The current date and time.
ru: Текущая дата и время.

en: User account form
ru: Форма профиля пользователя

en: Active for
ru: Активировать для

en: < Untagged >
ru: < Без меток >

en: Show all regions
ru: Показать все регионы

en: Access Denied / User log in
ru: Доступ запрещён / Войти пользователю

en: Log in/Register
ru: Войти/Зарегистрироваться

en: Log in successful for %name.
ru: Успешная авторизация: %name.

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
ru: Разъяснение самых последних изменений, внесенных в материал.

en: The title of the current page.
ru: Заголовок текущей страницы.

en: The URL of the current page.
ru: URL текущей страницы.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
ru: Номер текущей страницы при показе списка страниц.

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
ru: %element-title использует следующие неверные токены: @invalid-tokens.

en: The source node for this current node's translation set.
ru: Исходный материал для данного набора переводов материала.

en: Account cancellation URL
ru: URL аннулирования учетной записи

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
ru: URL подтверждения удаления страницы для пользовательской учетной записи.

en: One-time login URL
ru: URL одноразового входа

en: The URL of the one-time login page for the user account.
ru: URL страницы одноразового входа для пользовательской учетной записи.

en: Tokens related to menu links.
ru: Токены, связанные со ссылками меню.

en: The unique ID of the menu link.
ru: Уникальный ID ссылки меню.

en: The title of the menu link.
ru: Заголовок ссылки меню.

en: The URL of the menu link.
ru: URL ссылки меню.

en: The menu link's parent.
ru: Родитель ссылки меню.

en: Tokens related to the current page request.
ru: Токены, связанные с запросом текущей страницы.

en: Page number
ru: Номер страницы

en: The book page associated with the node.
ru: Страница подшивки, связанная с этим материалом.

en: The menu link for this node.
ru: Ссылка в меню для этого материала.

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
ru: Максимальная длина каждого из компонентов псевдонима (например, [title]). 100 - это рекомендованная длина. @max - максимально возможная. Смотрите <a href="@pathauto-help">Помощь по Pathauto</a> для дополнительных сведений.

en: The field %name is not a valid number.
ru: Поле %name это неверное число.

en: The field %name cannot be greater than @max.
ru: Поле %name не может быть больше, чем @max.

en: The field %name cannot be less than @min.
ru: Поле %name не может быть меньше, чем @min.

en: The <em>Strings to remove</em> field must not contain HTML. Make sure to disable any WYSIWYG editors for this field.
ru: Поле <em>строк на удаление</em> не должно содержать HTML. Убедитесь, что отключили какие-либо WYSIWYG-редакторы для этого поля.

en: Select the types of un-aliased paths for which to generate URL aliases
ru: Выберите типы путей без псевдонимов для генерации таковых для них

en: Bulk updating URL aliases
ru: Массовое обновление псевдонимов URL

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
ru: Возникла ошибка в процессе @operation с аргументами: @args

en: Generated 1 URL alias. | Generated @count URL aliases.
ru[0]: Создан 1 псевдоним.
ru[1]: Создано @count псевдонима.
ru[2]: Создано @count псевдонимов.

en: language neutral
ru: язык нейтрален

en: Pattern for all @language @node_type paths
ru: Шаблон для всех путей @language @node_type

en: Updated alias for node @nid.
ru: Обновлен псевдоним для материала @nid.

en: Taxonomy term paths
ru: Пути терминов таксономии

en: Updated alias for term @tid.
ru: Обновлен псевдоним для термина @tid.

en: Forum paths
ru: Пути форума

en: Updated alias for forum @tid.
ru: Обновлен псевдоним для форума @tid.

en: User paths
ru: Пути пользователя

en: Updated alias for user @uid.
ru: Обновлен псевдоним для пользователя @uid.

en: Blog paths
ru: Пути блога

en: Updated alias for blog user @uid.
ru: Обновлен псевдоним для пользователя блога @uid.

en: Update URL alias
ru: Обновить URL-синоним

en: Updated URL alias for 1 node. | Updated URL aliases for @count nodes.
ru[0]: Обновлен синоним URL для 1 материала.
ru[1]: Обновлены синонимы URL для @count материалов.
ru[2]: Обновлены синонимы URL для @count[2] материалов.

en: Updated URL alias for 1 term. | Updated URL aliases for @count terms.
ru[0]: Обновлен синоним URL для 1 термина.
ru[1]: Обновлены синонимы URL для @count терминов.
ru[2]: Обновлены синонимы URL для @count[2] терминов.

en: Updated URL alias for 1 user account. | Updated URL aliases for @count user accounts.
ru[0]: Обновлен синоним URL для 1 пользователя.
ru[1]: Обновлены синонимы URL для @count пользователей.
ru[2]: Обновлены синонимы URL для @count[2] пользователей.

en: Bulk update
ru: Массовое обновление

en: You have configured the @name to be the separator and to be removed when encountered in strings. This can cause problems with your patterns and especially with the term:path token. You should probably set the action for @name to be "replace by separator".
ru: Вы установили @name в качестве разделителя, и он будет удаляться, когда встретится в строках. Это может вызвать проблемы с вашими шаблонами, и в особенности с "термин:путь"-токенами. Вам следует активировать замену разделителем для @name.

en: Use ISO-8601 week numbers
ru: Использовать номер недель по стандарту ISO-8601

en: IMPORTANT! If checked, First day of week MUST be set to Monday
ru: ВАЖНО! Если отмечено, первый день недели ДОЛЖЕН быть понедельником

en: When using ISO-8601 week numbers, the first day of the week must be set to Monday.
ru: При использовании номеров недель по стандарту ISO-8601, первый день недели должен быть понедельником.

en: Field @label (@field_name)
ru: Поле @label (@field_name)

en: There are no date fields in this database.
ru: В данное базе данных нет полей даты.

en: New type:
ru: Новый тип:

en: The field @field_name has been changed from @old_type to @new_type.
ru: Тип поля @field_name был изменен с @old_type на @new_type.

en: Send epostcards
ru: Отправить открытку

en: Year range
ru: Диапазон лет

en: File not found
ru: Файл не найден

en: Profile types
ru: Типы профилей

en: The date the profile was created.
ru: Дата создания профиля.

en: %title could not be deleted.
ru: %title не может быть удалено.

en: - Use default -
ru: - По умолчанию -

en: Kicker
ru: Подпись

en: Unknown content type
ru: Неизвестный тип содержимого

en: Class registry
ru: Реестр классов

en: Reload form
ru: Перезагрузить форму

en: view mode
ru: режим представления

en: Administer features
ru: Управление особенностями

en: View, enable and disable features.
ru: Просмотр, включение и выключение особенностей.

en: Share on Facebook
ru: Поделиться в Фейсбуке

en: Select layers to cluster.
ru: Выберите слои для кластеризации.

en: Number of features
ru: Количество элементов

en: Initially activated
ru: Изначально активирован

en: Select to be in fullscreen by default.
ru: Выберите, чтобы по умолчанию был режим во весь экран.

en: Show layers in ascending order
ru: Показать слои в порядке возрастания

en: Higher layers shown toward the bottom
ru: Высшие слои отображаются ближе к низу

en: Select layer to apply popups to.
ru: Выберите слой для применения всплывающих подсказок.

en: Select layer to apply tooltips to.
ru: Выберите слой для применения всплывающих подсказок.

en: Enter the numeric Style ID for a <a href="http://maps.cloudmade.com/editor">Map Style</a> from CloudMade. You can usually find the Style ID in the lower right hand corner of each Map Style box.
ru: Введите числовой ID стиля для <a href="http://maps.cloudmade.com/editor">Стиль карты</a> от CloudMade. Обычно Style ID можете найти в нижнем правом углу каждой карты Map Style box.

en: This will set the language used
              for the interface (like attribution) as well as tiles,
              as supported by Google.  By default, Google Map API will
              determine the language automatically.  Only use this is you
              want to force a specific language.  Please see
              <a href="!url">this list of languages</a>.
ru: Можно установить язык интерфейса 
              (определить предпочтительный), если он поддерживается 
              тайлами от Google. По умолчанию API карт Google
              определяет язык автоматически. Используйте только 
              при необходимости переопределения языка. Смотрите
              <a href="!url">список языков</a>.

en: Select the exception handler
ru: Выберите обработчик исключений

en: Label alignment.
ru: Выравнивание метки.

en: Center, middle
ru: По центру, в середине

en: Center, top
ru: По центру, вверху

en: Center, bottom
ru: По центру, внизу

en: Left, middle
ru: Слева, по середине

en: Left, top
ru: Слева, вверху

en: Left, bottom
ru: Слева, внизу

en: Right, middle
ru: Справа, в середине

en: Right, top
ru: Справа, вверху

en: Right, bottom
ru: Справа, внизу

en: Label X offset. Positive numbers move label right.
ru: X-смещение метки. Положительное число сдвигает метку вправо.

en: Label Y offset. Positive numbers move label up.
ru: Y-смещение метки. Положительное число сдвигает метку вверх.

en: Label font color.
ru: Цвет шрифта метки.

en: Label font size.
ru: Размер шрифта метки.

en: Label font family.
ru: Стиль шрифта метки.

en: Label font weight.
ru: Вес шрифта метки.

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
ru: Формат: %time. Формат даты - YYYY-MM-DD, часовой пояс %timezone - смещение по UTC. Оставьте пустым, чтобы использовать время отправки формы.

en: Organization name
ru: Название организации

en: View mode
ru: Режим просмотра

en: Author URL
ru: URL автора

en: Examples: 7.x-1.0, 7.x-1.0-beta1
ru: Примеры: 7.x-1.0, 7.x-1.0-beta1

en: View Transition Advanced Options
ru: Показать расширенные настройки перехода

en: The sync option controls whether the slide transitions occur simultaneously. The default is selected which means that the current slide transitions out as the next slide transitions in. By unselecting this option you can get some interesting twists on your transitions.
ru: Синхронизация рекомендуется и включена по умолчанию. Определяет, будет ли эффект перехода накладываться на следующий слайд. Отключив эту настройку, вы можете получить интересные паузы между некоторых эффектов перехода.

en: This option controls the order items are displayed. The default setting, unselected, uses the views ordering. Selected will cause the images to display in a random order.
ru: По умолчанию отключена, используются настройки представления. При включении переопределяет порядок отображения слайдов в случайном порядке.

en: View Action Advanced Options
ru: Показать расширенные настройки действий

en: If selected the slideshow will end when it gets to the last slide.
ru: Если настройка включена, слайд-шоу закончится, после того как достигнет последнего слайда.

en: If unselected then if the slides are different sizes the height of the slide area will change as the slides change.
ru: Если настройка отключена, а слайды разных размеров по высоте, то высота слайд-шоу будет меняться в соответствии с высотой каждого слайда.

en: Slide Counter
ru: Счётчик слайдов

en: Internet Explorer Tweaks
ru: Исправления для Internet Explorer

en: jQuery Cycle Custom Options
ru: Дополнительные настройки плагина jQuery Cycle

en: Pager fields
ru: Поля навигатора

en: Choose the fields that will appear in the pager.
ru: Выберите поля, которые будут отображаться в навигаторе.

en: Adds a Rotating slideshow mode to Views Slideshow.
ru: Добавляет режим ротации слайдов в Views Slideshow.

en: List handling
ru: Обработка списка

en: Show first (if present)
ru: Отображать первый (если присутствует)

en: Show item count
ru: Отображать счетчик элементов

en: List seperator
ru: Разделитель списка

en: Link this field to its entity
ru: Сделать это поле ссылкой на его сущность

en: Use human-readable name
ru: Использовать удобочитаемое имя

en: If this is checked, the values' names will be displayed instead of their internal identifiers.
ru: Если отмечено, вместо внутренних идентификаторов значений будут отображаться их имена.

en: The menu link's root.
ru: Корень ссылки меню.

en: Service Name
ru: Имя сервиса

en: Only Text
ru: Только текст

en: Only Image
ru: Только изображение

en: Image and Text
ru: Текст и изображение

en: Extra Options
ru: Дополнительные настройки

en: Open link in...
ru: Открыть ссылку в ...

en: Short Links
ru: Короткие ссылки

en: Use short links
ru: Использовать короткие ссылки

en: Only when requested
ru: Только тогда, когда просили

en: How generate short links
ru: Как создавать короткие ссылки

en: Use node/xxx alias
ru: Использовать псевдоним node/xxx

en: Redirect only the Domain name
ru: Перенаправление только доменного имени

en: Combo: domain redirect and node/xxx alias
ru: Комбинированно: редирект домена и ссылка node/xxx

en: Domain to redirect
ru: Домен для перенаправления

en: Domain redirect address is not set.
ru: Адрес домен для перенаправления не установлен.

en: No trailing slash!
ru: Нет завершающего слеша!

en: Show %name link
ru: Показать ссылку %name

en: Service links with FishEye effect
ru: Service links с эфектом линзы

en: Alternative icon folder
ru: Альтернативная папка с иконками

en: Module engine for add various service links about sharing networks to nodes.
ru: Модуль добавит в различные службы ссылки для совместнго использовании материала.

en: Service Links
ru: Служба ссылок

en: Add this page in your favorites
ru: Добавить эту страницу в закладки

en: Send to a friend
ru: Послать друзьям

en: Digg this post on digg.com
ru: Digg это сообщение на digg.com

en: Thumb this up at StumbleUpon
ru: Превью этого на StumbleUpon

en: Share this on Twitter
ru: Поделиться в Твиттере

en: Bookmark this post on SlashDot
ru: Сделать закладку данной статьи на SlashDot

en: Publish this post to LinkedIn
ru: Опубликовать материал на LinkedIn

en: Bookmark this post on Mister Wong
ru: Сделать закладку данной статьи на Mister Wong

en: Add to Blinklist
ru: Добавить в Blinklist

en: Bookmark this post on 100zakladok
ru: Сделать закладку данной статьи на 100zakladok

en: Bookmark this post on Ruspace
ru: Сделать закладку данной статьи на Ruspace

en: Bookmark this post on Memori
ru: Сделать закладку данной статьи на Memori

en: Bookmark this post on Moemesto.ru
ru: Сделать закладку данной статьи на Moemesto.ru

en: Bookmark this post on MyScoop
ru: Сделать закладку данной статьи на Myscoop

en: Bookmark this post on Vaau
ru: Сделать закладку данной статьи на Vaau

en: Bookmark this post on Yandex
ru: Сделать закладку данной статьи на Yandex

en: Bookmark this post on LinkStore
ru: Сделать закладку данной статьи на LinkStore

en: Bookmark this post on Bobrdobr
ru: Сделать закладку данной статьи на BobrDobr

en: Bookmark this post on Lopas
ru: Сделать закладку данной статьи на Lopas

en: Bookmark this post on Communizm
ru: Сделать закладку данной статьи на Commumizm

en: Bookmark this post on Links.i.ua
ru: Сделать закладку данной статьи на Links.i.ua

en: Share this on VKontakte
ru: Поделиться вКонтакте

en: Favorite Services
ru: Сервис Закладок

en: Forward Services
ru: Услуга Forward

en: General Services
ru: Общие услуги

en: Russian Services
ru: Русские сервисы

en: A field type used for storing postal addresses according the xNAL standard.
ru: Тип поля, применяемый для хранения почтовых адресов в соответствии со стандартом xNAL.

en: Dynamic address form
ru: Динамическая адресная форма

en: Available countries
ru: Доступные страны

en: If no countries are selected, all countries will be available.
ru: Если ни одна из стран не выбрана, то будут доступны все страны.

en: Manage a flexible address field, implementing the xNAL standard.
ru: Управление гибкими адресными полями, реализует стандарт xNAL.

en: @entity "@property" property.
ru: Свойство "@property" сущности @entity.

en: The machine-readable name identifying this @entity.
ru: Машинное имя, идентифицирующее эту сущность @entity

en: Internal, numeric @entity ID
ru: Внутренний числовой ID @entity

en: The ID used to identify this @entity internally.
ru: ID используется для внутренней идентификации этой сущности @entity.

en: @entity ID
ru: Идентификатор @entity

en: The unique ID of the @entity.
ru: Уникальный идентификатор для @entity.

en: After saving a new @entity
ru: После создания @entity

en: created @entity
ru: создана сущность @entity

en: After updating an existing @entity
ru: После обновления существующей @entity

en: updated @entity
ru: обновлена сущность @entity

en: Before saving a @entity
ru: Перед сохранением @entity

en: saved @entity
ru: сохранена сущность @entity

en: After deleting a @entity
ru: После удаления @entity

en: deleted @entity
ru: удалена сущность @entity

en: Save profile type
ru: Сохранить тип профиля

en: Delete profile type
ru: Удалить тип профиля

en: The owner of the profile.
ru: Владелец профиля.

en: @type_name profile
ru: Профиль типа @type_name

en: The users's @type_name profile.
ru: Профиль типа @type_name пользователя

en: Profile type
ru: Тип профиля

en: Administer profile types
ru: Управление типами профилей

en: Create and delete fields on user profiles, and set their permissions.
ru: Создание и удаление полей для профилей пользователей, настройка прав доступа.

en: Administer profiles
ru: Управление профилями

en: Edit and view all user profiles.
ru: Редактировать и просматривать все пользовательские профили.

en: Make the content of this field private.
ru: Сделать содержание этого поля приватным.

en: If checked, the content of this field is only shown to the profile owner and administrators.
ru: Если отмечено, то содержимое данного поля отображается только для владельца профиля и администраторов.

en: Sample Content
ru: Пример содержания

en: CTools Javascript Widgets
ru: Виджеты CTools Javascript

en: Link 1
ru: Ссылка 1

en: Link 2
ru: Ссылка 2

en: Link 3
ru: Ссылка 3

en: Drop Down Menu
ru: Выпадающее меню

en: Hello World
ru: Привет мир

en: your account
ru: ваш аккаунт

en: Login Success
ru: Успешный вход

en: Return to the examples page.
ru: Вернуться к странице примеров

en: Chaos Tools AJAX Demo
ru: Демонстрация Chaos Tools AJAX

en: Simple Form
ru: Простая форма

en: Shows how to use the power of Chaos AJAX.
ru: Показывает, как работает Chaos AJAX.

en: If there is more than one variant on a page, when the page is visited each variant is given an opportunity to be displayed. Starting from the first variant and working to the last, each one tests to see if its selection rules will pass. The first variant that meets its criteria (as specified below) will be used.
ru: Если для одной страницы несколько вариантов отображения хлебных крошек, то каждый из вариантов, начиная с верхнего, будет проверен на прохождение правил отображения. Первый вариант, который будет удовлетворять этим условиям, будет показан на странице.

en: 404 Page not found
ru: 404 Страница не найдена

en: The first element in a path may not be dynamic.
ru: Первый элемент в адресе страницы не может быть динамическим.

en: User signature
ru: Подпись пользователя

en: The signature of a user.
ru: Подпись пользователя.

en: Allows a user to access the !link.
ru: Позволяет пользователю получить доступ к !link.

en: Page wizards
ru: Мастера страниц

en: Create mini panels
ru: Создать мини-панели

en: Landing page wizard
ru: Мастер целевой страницы

en: Landing pages are simple pages that have a path, possibly a visible menu entry, and a panel layout with simple content.
ru: Целевые страницы — это простые страницы с путём, возможно видимым пунктом меню, и панельным макетом с простым содержанием.

en: Panel fields
ru: Поля панели

en: Displays the fields in a panel rather than using a template.
ru: Отображение полей в панели, а не с использованием шаблона.

en: Aside
ru: В стороне

en: Tertiary
ru: Третичный

en: Secondary navigation
ru: Дополнительная навигация

en: Dark
ru: Темный

en: Weight for @title
ru: Вес @title

en: Allows displaying and submitting multiple forms in one form
ru: Позволяет создавать и отображать различные формы в одной.

en: The path of the primary file for this item, relative to the Drupal root; e.g. modules/node/node.module.
ru: Путь первичного файла для данного элемента относительно корневой директории Drupal; например modules/node/node.module.

en: The name of the item; e.g. node.
ru: Название элемента; например, материал.

en: The type of the item, either module, theme, or theme_engine.
ru: Тип элемента, либо модуль, тема, или theme_engine.

en: Boolean indicating whether or not this item is enabled.
ru: Булева переменная, указывающая, включен ли этот элемент.

en: Schema version
ru: Версия схемы

en: The module's database schema version number. -1 if the module is not installed (its tables do not exist); 0 or the largest N of the module's hook_update_N() function that has either been run or existed when the module was first installed.
ru: Номер версии схемы базы данных данного модуля. -1, если модуль не установлен (его таблицы не существуют); 0 или максимальный N функции hook_update_N() модуля, которая была либо выполнена или существовала, когда модуль был впервые установлен.

en: View: !view
ru: Представление: !view

en: Media file selector
ru: Выбор медиа файла

en: Start upload
ru: Начать загрузку

en: Click to edit details
ru: Нажмите для редактирования деталей

en: Import media files from the local filesystem
ru: Импорт медиа файлов с локальной файловой системы

en: Simple file importer
ru: Простой импорт файлов

en: @type media type settings
ru: Настройки медиа @type

en: %url could not be added.
ru: %url не может быть добавлен.

en: Unable to handle the provided embed string or URL.
ru: Невозможно обработать предоставленную строку для встраивания, или URL.

en: Provides an API for accessing media on various internet services
ru: Предоставляет API для доступа к медиа на различных интернет-сервисах

en: Delete and save
ru: Удалить и сохранить

en: Enable and save
ru: Включить и сохранить

en: Disable and save
ru: Отключить и сохранить

en: Slides
ru: Слайды

en: Facebook Application ID
ru: ID приложения Facebook

en: CAPTCHA placement caching
ru: кэширование размещения CAPTCHA

en: For efficiency, the positions of the CAPTCHA elements in each of the configured forms are cached. Most of the time, the structure of a form does not change and it would be a waste to recalculate the positions every time. Occasionally however, the form structure can change (e.g. during site building) and flushing the CAPTCHA placement cache can be required to fix the CAPTCHA placement.
ru: Для повышения эффективности, позиции элементов CAPTCHA кэшируются для каждой формы. Большую часть времени структура формы не меняется, и было бы пустой тратой ресурсов пересчитывать позиции каждый раз. Однако, иногда структура формы может измениться (например, во время разработки сайта), и очистка кэша CAPTCHA становится необходимым для исправления размещения CAPTCHA.

en: Flush the CAPTCHA placement cache
ru: Очистить кэш CAPTCHA

en: Flushed the CAPTCHA placement cache.
ru: Очищен кэш размещения CAPTCHA

en: Earth
ru: Земля

en: Human-readable name
ru: Удобочитаемое название

en: Businesses
ru: Бизнесы

en: Places
ru: Места

en: Products and Entertainment
ru: Товары и развлечения

en: Are you sure you want to revert the %entity %label?
ru: Вы уверены, что хотите вернуть %entity %label?

en: Are you sure you want to delete the %entity %label?
ru: Вы уверены, что хотите удалить %entity %label?

en: Reverted %entity %label to the defaults.
ru: %entity %label возвращена к настройкам по умолчанию.

en: Deleted %entity %label.
ru: Удалена %entity %label.

en: Add @entity_type
ru: Добавить @entity_type

en: Edit @label
ru: Редактирование @label

en: Clone @label
ru: Клонировать @label

en: Revert @label
ru: Вернуть @label

en: Delete @label
ru: Удалить @label

en: Machine-readable names must not consist of numbers only.
ru: Машинное имя не может содержать только цифры.

en: The author of the comment.
ru: Автор комментария.

en: Report information about wrong responses to the <a href="!dblog">log</a>.
ru: Записывать информацию о неверных вводах в <a href="!dblog">лог</a>.

en: Administer CAPTCHA settings
ru: Администрировать CAPTCHA

en: Skip CAPTCHA
ru: Пропускать CAPTCHA

en: Users with this permission will not be offered a CAPTCHA.
ru: Пользователям с этим разрешением не будет предлагаться CAPTCHA

en: Select the fonts to use for the text in the image CAPTCHA. Apart from the provided defaults, you can also use your own TrueType fonts (filename extension .ttf) by putting them in %fonts_library_general or %fonts_library_specific.
ru: Выберите шрифт для использования текста в изображении CAPTCHA. Помимо установленных по умолчанию, вы можете также использовать свои собственные шрифты TrueType (расширение файла. TTF), положив их в fonts_library_general% или %fonts_library_specific.

en: The human-readable name of this profile type.
ru: Удобочитаемое имя этого типа профиля.

en: A unique machine-readable name for this profile type. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
ru: Уникальное машинное имя для этого типа профиля. Может содержать только латинские буквы нижнего регистра, цифры и знак подчеркивания.

en: Show during user account registration.
ru: Отображать в процессе регистрации.

en: The profile type.
ru: Тип профиля.

en: There is no profile data yet.
ru: Этот профиль пока не имеет данных.

en: Are you sure you want to delete profile %label?
ru: Вы уверены, что хотите удалить профиль %label?

en: Deleted %label.
ru: Удален %label.

en: My @profile-label
ru: Мои @profile-label

en: Provide a separate page for editing profiles.
ru: Предоставить отдельную страницу для редактирования профилей.

en: If enabled, a separate menu item for editing the profile is generated and the profile is hidden from the user account page.
ru: Если включено, создается отдельное меню для редактирования профиля и профиль будет скрыт cо страницы учетной записи пользователя.

en: Adds separate pages for viewing and editing profiles.
ru: Добавляет отдельные страницы для просмотра и редактирования профилей.

en: Horizontal carousel
ru: Горизонтальная карусель

en: Vertical carousel
ru: Вертикальная карусель

en: Circular wrap
ru: Циклическая прокрутка

en: The jCarousel style cannot be used with a pager. Disable the "Use pager" option for this display.
ru: Стиль jCarousel не может быть использован вместе с навигатором. Отключите опцию "Использовать навигатор" для этого отображения.

en: (No information available)
ru: (Нет информации)

en: Hash
ru: Контрольная сумма

en: For importing copy the content of the text area and paste it into the import page.
ru: Для импортирования скопируйте содержимое текстовой области и вставьте его на странице импорта.

en: Paste an exported %entity_type here.
ru: Вставьте сюда экспортируемый %entity_type.

en: If checked, any existing %entity with the same identifier will be replaced by the import.
ru: Если отмечено, любой существующий %entity с таким же идентификатором будет заменен импортируемым.

en: Import of %entity %label failed, a %entity with the same machine name already exists. Check the overwrite option to replace it.
ru: Не удалось импортировать %entity %label: %entity с таким же машинным именем уже существует. Проверьте настройки перезаписи.

en: Imported %entity %label.
ru: Импортирована %entity %label.

en: Export @label
ru: Экспортировать @label

en: Import @entity_type
ru: Импортировать @entity_type

en: Actor
ru: Актер

en: Static Title
ru: Статичный заголовок

en: Static title
ru: Статичный заголовок

en: This title will always be used if &ldquo;Static Title&rdquo; is selected above.
ru: Этот заголовок всегда будет использоваться, если выше выбран &ldquo;Статический Заголовок&rdquo;

en: A default title must be provided if the title is a static value.
ru: Если заголовок - статический, то заголовок по умолчанию должен быть предоставлен.

en: Fixed value
ru: Фиксированное значение

en: OpenLayers Data Overlay
ru: Наложение данных OpenLayers

en: Headings color
ru: Цвет заголовков

en: Drupal User
ru: Пользователь Drupal

en: Auto resize
ru: Автоматически изменить размер

en: Enables modules to work with any entity type and to provide entities.
ru: Позволяет модулям работать с любыми типами сущностей и предоставлять сущности.

en: Entity tokens
ru: Токены сущностей

en: Provides token replacements for all properties that have no tokens and are known to the entity API.
ru: Предоставляет токены для всех свойств, не имеющих токенов, связанных с Entity API

en: The original-language version of this node, if one exists.
ru: Оригинал перевода версии этого материала, если существует.

en: Membership state
ru: Состояние участника

en: Note that the CAPTCHA module disables <a href="!performance_admin">page caching</a> of pages that include a CAPTCHA challenge.
ru: Помните, что модуль CAPTCHA отключает <a href="!performance_admin">кэширование страниц</a> на страницах, содержащих CAPTCHA-тесты.

en: Page background
ru: Фон страницы

en: Blue Sky
ru: Синее небо

en: Multi-day style
ru: Многодневный стиль

en: Display multi-day item as a single column
ru: Изобразить многодневный объект, как единую колонку

en: If selected, items which span multiple days will displayed as a multi-column row.  If not selected, items will be displayed as an individual column.
ru: Если выбрано, объекты которые охватывает множество дней отображается, как ряд со множеством колонок. Если не выбрано, объекты будут отображаться как индивидуальные колонки.

en: Overlapping time style
ru: Частично совпадающие временные зоны

en: Do not display overlapping items
ru: Не показывает частично совпадающие объекты

en: Repeats !interval !bymonth !byday !count !until !except. !additional
ru: !interval !bymonth !byday !count !until !except. !additional

en: Date year range must be in the format -9:+9, 2005:2010, -9:2010, or 2005:+9
ru: Диапазон лет даты должен быть в формате -9:+9, 2005:2010, -9:2010, или 2005:+9

en: The file.
ru: Файл.

en: Whether the file is being displayed.
ru: Отображаться ли файлу.

en: The image file.
ru: Файл изображения.

en: The main body text
ru: Текст основного поля body

en: %type_name: Edit own profile
ru: %type_name: Редактировать свой профиль

en: %type_name: Edit any profile
ru: %type_name: Редактировать любой профиль

en: %type_name: View own profile
ru: %type_name: Просмотр своего профиля

en: %type_name: View any profile
ru: %type_name: Просмотр любого профиля

en: No fields have been associated with this profile type. Go to the <a href="!url">Profile types</a> page to add some fields.
ru: Нет полей, ассоциированных с этим типом профиля. Перейдите на страницу <a href="!url">Profile types</a>, чтобы создать их.

en: Main profile
ru: Основной профиль

en: A main profile type has been created and assigned to all users. Go to the <a href="!url">Profile types</a> page to add some fields or to configure further profile types.
ru: Главный тип профиля был создан и назначен всем пользователям. Перейдите на страницу <a href="!url">Profile types</a>, чтобы создать дополнительные поля или настроить другие типы профилей.

en: Asc
ru: По возрастанию

en: Creates @entity context from an ID argument.
ru: Создать @entity контекст по его ID.

en: Custom blocks
ru: Пользовательские блоки

en: Entity object.
ru: Entity(сущность) объект.

en: Access the views administration pages.
ru: Доступ к страницам управления представлениями.

en: Bypass access control when accessing views.
ru: Обходить проверку прав при доступе к представлениям.

en: Add new view
ru: Добавить новое представление

en: - Basic validation -
ru: - Простая проверка -

en: HTML element
ru: HTML-элемент

en: Label HTML element
ru: Метка HTML-элемента

en: Place a colon after the label
ru: Поставить двоеточие после метки

en: Wrapper HTML element
ru: HTML тег обёртки

en: Wrapper class
ru: Класс обертки

en: Add default classes
ru: Добавить классы по умолчанию

en: Use default Views classes to identify the field, field label and field content.
ru: Использовать стандартные классы Views для идентификации поля, метки поля и его содержимого.

en: Use absolute path
ru: Использовать абсолютный путь

en: Rel Text
ru: Rel текст

en: Include Rel attribute for use in lightbox2 or other javascript utility.
ru: Присоединить атрибут Rel для использования в lightbox2 или другой javascript-утилиты.

en: Preserve certain tags
ru: Сохранить некоторые теги

en: List the tags that need to be preserved during the stripping process. example &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; which will preserve all p and br elements
ru: Перечислите теги, которые необходимо сохранить во время процесса удаления. Например, &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; сохранит все элементы p и br

en: Format plural
ru: Формат множественного числа

en: If checked, special handling will be used for plurality.
ru: Если отмечено, для множественных чисел будет использован специальный обработчик.

en: Singular form
ru: В единственном числе

en: Text to use for the singular form.
ru: Текст для использования в единственном числе.

en: Plural form
ru: Во множественном числе

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
ru: Текст для использования во множественном числе, @count будет заменен на значение.

en: An offset from the current time such as "!example1" or "!example2"
ru: Смещение от текущего времени, такое как "!example1" или "!example2"

en: A unique machine-readable name for this View. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
ru: Уникальное машинное имя для этого представления. Оно должно содержать только латиницу в нижнем регистре, цифры и символы подчеркивания.

en: Weight for @display
ru: Вес @display

en: Translation method
ru: Метод перевода

en: Select a translation method to use for Views data like header, footer, and empty text.
ru: Выберите метод перевода таких элементов Views как шапка, подвал и текст пустого представления.

en: This title will be displayed on the views edit page instead of the default one. This might be useful if you have the same item twice.
ru: Этот заголовок будет отображен вместо стандартного на странице редактирования представления. Это может быть полезным, если у вас дважды присутствует один и тот же элемент.

en: Do not pass admin strings for translation.
ru: Не передавать административные строки для перевода.

en: Use Drupal core t() function. Not recommended, as it doesn't support updates to existing strings.
ru: Используйте функцию ядра Drupal t(). Не рекомендуется, т.к. это не поддерживает обновления существующих строк.

en: If you need to translate Views labels into other languages, consider installing the <a href="!path">Internationalization</a> package's Views translation module.
ru: Если вам необходимо перевести метки Views на другие языки, рассмотрите вариант установки пакет модуля Views translation <a href="!path">Internationalization</a>

en: Feed Item ID
ru: ID элемента ленты

en: The unique ID of the aggregator item.
ru: Уникальный ID элемента агрегатора.

en: The guid of the original imported item.
ru: GUID оригинального импортируемого элемента

en: Date and time of when the comment was created.
ru: Дата и время создания комментария

en: Date and time of when the comment was last updated.
ru: Дата и время последнего обновления комментария.

en: Whether the comment is approved (or still in the moderation queue).
ru: Одобрен ли комментарий (или все еще в списке на модерирование).

en: Approved comment
ru: Одобренный комментарий

en: Last comment CID
ru: CID последнего комментария

en: Display the last comment of a node
ru: Показывает последний комментарий материала

en: Last Comment
ru: Последний комментарий

en: The last comment of a node.
ru: Последний комментарий материала.

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
ru: Некоторым ролям не хватает прав доступа к содержимому, но экран %display не имеет контроля доступа.

en: The extension of the file.
ru: Расширение файла.

en: File Usage
ru: Использование файлов

en: A file that is associated with this node, usually because it is in a field on the node.
ru: Файл, связанный с этим материалом, обычно потому, что файл находится в каком-либо поле материала.

en: A user that is associated with this file, usually because this file is in a field on the user.
ru: Пользователь связан с этим файлом. Обычно это происходит потому, что файл указан в поле этого пользователя.

en: A file that is associated with this user, usually because it is in a field on the user.
ru: Файл связан с этим пользователем. Обычно это происходит потому, что он указан в поле этого пользователя.

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
ru: Комментарий связан с этим файлом. Обычно это происходит потому, что файл указан в поле этого комментария.

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
ru: Файл связан с этим комментарием. Обычно это происходит потому, что он указан в поле этого комментария.

en: A taxonomy term that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy term.
ru: Термин таксономии связан с этим файлом. Обычно это происходит потому, что файл указан в поле этого термина.

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
ru: Файл связан с этим термином таксономии. Обычно это происходит потому, что он указан в поле этого термина.

en: Taxonomy Vocabulary
ru: Словарь таксономии

en: A taxonomy vocabulary that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy vocabulary.
ru: Словарь таксономии связан с этим файлом. Обычно это происходит потому, что файл указан в поле этого словаря.

en: A file that is associated with this taxonomy vocabulary, usually because it is in a field on the taxonomy vocabulary.
ru: Файл связан с этим словарем таксономии. Обычно это происходит потому, что он указан в поле этого словаря.

en: The module managing this file relationship.
ru: Модуль, управляющий этой связью с файлами.

en: The type of entity that is related to the file.
ru: Тип сущности, связанной с файлом.

en: The number of times the file is used by this entity.
ru: Сколько раз файл используется данной сущностью.

en: Machine-Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
ru: Машинное название словаря, в который входит термин. Это будет словарь какого бы то ни было термина поля "Таксономия: Термин", и аналогичным образом может порождать дубликаты.

en: term from !field_name
ru: термин из !field_name

en: Math expression
ru: Математическое выражение

en: Evaluates a mathematical expression and displays it.
ru: Вычисляет математическое выражение и отображает его.

en: Use destination
ru: Использовать назначение.

en: Add destination to the link
ru: Добавить назначение в ссылку

en: Show the comment link in the form used on standard node teasers, rather than the full node form.
ru: Показать ссылку на комментарии в форме, используемой в стандартных анонсах материала, а не в форме полного материала.

en: Used by Style: Table to determine the actual column to click sort the field on. The default is usually fine.
ru: Используется Стиль: Таблица для определения актуальной колонки на сортировку по клику. Значение по умолчанию обычно оптимально.

en: Group column
ru: Колонка группы

en: Select the column of this field to apply the grouping function selected above.
ru: Выберите колонку этого поля для применения функции группировки, выбранной выше.

en: Group columns (additional)
ru: Колонки группы (дополнительно)

en: Select any additional columns of this field to include in the query and to group on.
ru: Выберите любую дополнительную колонку этого поля для включения в список и включения групп.

en: Display download path instead of file storage URI
ru: Отображать путь для скачивания вместо URI хранения файла

en: This will provide the full download URL rather than the internal filestream address.
ru: Это скорее будет предоставлять полный URL для скачивания, чем внутренний адрес filestream.

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
ru: Машинное имя словаря, которому принадлежит термин

en: Display error message
ru: Показывать сообщение об ошибке

en: Term name converted to Term ID
ru: Название термина, преобразованное в ID термина

en: No comment
ru: Нет комментария

en: Comment or document this display.
ru: Откомментируйте или задокументируйте это отображение.

en: Query settings
ru: Настройки запроса

en: Allow to set some advanced settings for the query plugin
ru: Позволяет устанавливать некоторые дополнительные настройки для плагина очереди

en: The name and the description of this display
ru: Имя и описание этого отображения

en: This name will appear only in the administrative interface for the View.
ru: Это имя будет отображаться только в форме управления представлением.

en: This description will appear only in the administrative interface for the View.
ru: Это описание будет появляться только в форме управления представлением.

en: This display's comments
ru: Комментарии, принадлежащие этому отображению

en: This value will be seen and used only within the Views UI and can be used to document this display. You can use this to provide notes for other or future maintainers of your site about how or why this display is configured.
ru: Этот текст будет виден и использован только вместе с Views UI и может использоваться для документирования этого отображения. Вы можете использовать его для информирования будущих разработчиков этого сайта о нюансах конфигурации.

en: Query options
ru: Настройки запроса

en: Display name must be letters, numbers, or underscores only.
ru: Имя отображения должно содержать только буквы, цифры и символы "_".

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached?
ru: Должно ли это отображение наследовать значения разбиения на страницы от родительского отображения, к которому оно прикреплено?

en: Should this display render the pager values? This is only meaningful if inheriting a pager.
ru: Должно ли это отображение генерировать значения постраничного навигатора? Это имеет смысл только если используется наследование настроек навигатора.

en: This will appear as the name of this block in administer >> structure >> blocks.
ru: Это будет появляться в качестве имени блока в "администрирование >> структура >> блоки".

en: Text to display instead of results until the user selects and applies an exposed filter.
ru: Текст, отображаемый вместо результатов, пока пользователь не выбрал и не применил раскрытые фильтры.

en: Include all items option
ru: Показать пункт для выбора всех элементов

en: If checked, an extra item will be included to items per page to display all items
ru: Если включено, к опции количества элементов на страницу будет добавлен пункт для отображения всех элементов

en: All items label
ru: Метка для обозначения всех элементов

en: Which label will be used to display all items
ru: Какая метка будет использоваться для обозначения всех элементов

en: Disable SQL rewriting
ru: Выключить перезапись (rewriting) SQL

en: WARNING: Disabling SQL rewriting means that node access security is disabled. This may allow users to see data they should not be able to see if your view is misconfigured. Please use this option only if you understand and accept this security risk.
ru: ВНИМАНИЕ: Отключение перезаписи (rewriting) SQL  означает отключение проверки доступа к материалам. Это может позволить пользователям видеть данные, которые они видеть не должны, если ваше представление было настроено неправильно. Пожалуйста, используйте эту опцию только если Вы понимаете и принимаете этот риск для безопасности.

en: Use Slave Server
ru: Использовать ведомый (slave) сервер

en: This will make the query attempt to connect to a slave server if available.  If no slave server is defined or available, it will fall back to the default server.
ru: Это заставляет запрос сделать попытку подключения к ведомому (slave) серверу, если таковой имеется. Если ведомый сервер не определен или не доступен, запрос уйдет обратно на сервер по умолчанию.

en: Field Language
ru: Язык поля

en: All fields which support translations will be displayed in the selected language.
ru: Все поля, поддерживающие переводы, будут отображаться на выбранном языке.

en: The class to provide on each row.
ru: Класс, присваиваемый каждой строке.

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
ru: Вы можете использовать токены полей в соответствии с подстановочными шаблонами, используемыми в разделе "Переписать вывод этого поля" для всех полей.

en: Table summary
ru: Краткое содержание таблицы

en: If checked, the current path will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
ru: Если отмечено, текущий путь будет отображаться как опция по умолчанию в меню, если это возможно.

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
ru: Класс для обертки вне списка.

en: List class
ru: Класс списка

en: The class to provide on the list element itself.
ru: Класс, проставляемый самому списку.

en: Define the base path for links in this summary
            view, i.e. http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Do not include beginning and ending forward slash. If this value
            is empty, views will use the first path found as the base path,
            in page displays, or / if no path could be found.
ru: Задайте базовый путь для ссылок в этом кратком
            представлении, например http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Не включайте начальную и оконечную косую черту. Если
            пусто, Views будет использовать первый найденный путь как базовый,
            при отображении страницы, или / если путь не может быть найден.

en: Text formats enabled for rich-text editing
ru: Форматы текста, доступные при визуальном редактировании

en: Links hover
ru: Ссылки при наведении

en: Vanilla Sky (default)
ru: Vanilla Sky (по умолчанию)

en: Present a unified login/registration page
ru: Представить единую страницу авторизации / регистрации

en: Use one page for both login and registration instead of Drupal's tabbed login/registration/password pages.
ru: Используйте одну страницу для входа и регистрации вместо страницы  вкладок входа / регистрации / пароля Drupalа.

en: 
    [user:name],
    
    Thank you for registering.
    
    IMPORTANT:
    For full site access, you will need to click on this link or copy and paste it in your browser:
    
    [user:validate-url]
    
    This will verify your account and log you into the site. In the future you will be able to log in to [site:login-url] using the username and password that you created during registration.
ru: 
    [user:name],
    
    Благодарим за регистрацию.
    
    ВАЖНАЯ ИНФОРМАЦИЯ:
    Для полного доступа к сайту необходимо перейти по данной ссылке или скопировать и вставить её в браузер:
    
    [user:validate-url]
    
    Ваша учётная запись будет проверена и вы войдёте на сайт. В дальнейшем вы сможете входить на сайт [site:login-url] используя имя пользователя и пароль, указанный во время регистрации.

en: I have an account
ru: У меня есть учётная запись

en: I want to create an account
ru: Я хочу создать учётную запись

en: Shifts the site output down by approximately 20 pixels from the top of the viewport. If disabled, absolute- or fixed-positioned page elements may be covered by the administration menu.
ru: Смещать вывод сайта вниз примерно на 20 пикселей от верхней границы окна. Если отключено, элементы страницы с абсолютным или фиксированным позиционированием могут быть перекрыты административным меню.

en: Displays the administration menu always at the top of the browser viewport (even when scrolling the page).
ru: Всегда отображает меню управления в верхней части окна (даже при прокрутке страницы).

en: In some browsers, this setting may result in a malformed page, an invisible cursor, non-selectable elements in forms, or other issues.
ru: В некоторых браузерах этот параметр может привести к неправильному отображению страницы, исчезновению курсора, появлению недоступных элементов форм и другим проблемам.

en: Collapse module groups on the <a href="!modules-url">%modules</a> page
ru: Свернуть группы модулей на странице <a href="!modules-url">%modules</a>

en: Collapse module groups on the <a href="@permissions-url">%permissions</a> page
ru: Свернуть группы модулей на странице <a href="@permissions-url">%permissions</a>

en: Moves the tabs on all pages into the administration menu. Only possible for themes using the CSS classes <code>tabs primary</code> and <code>tabs secondary</code>.
ru: Переносит все вкладки на страницах в меню администратора. Это доступно только для тем оформления, использующих классы CSS <code>основные вкладки <code>tabs primary</code> и <code>tabs secondary</code>

en: The selected modules will not be disabled when the link %disable-developer-modules below the icon in the menu is invoked.
ru: Выбранные модули не будут отключены при нажатии на ссылке %disable-developer-modules под иконкой в меню.

en: Access administration menu
ru: Доступ к меню администратора

en: Display the administration menu at the top of each page.
ru: Показывать меню администратора вверху каждой страницы.

en: Flush caches
ru: Очистить кэш

en: Access links to flush caches in the administration menu.
ru: Доступ к ссылкам сброса кэша в меню управления.

en: Display Drupal links
ru: Показывать ссылки Drupal

en: Provide Drupal.org links in the administration menu.
ru: Показывать ссылки Drupal.org в меню администратора.

en: Administration tools.
ru: Инструменты управления.

en: Rebuild system links
ru: Перестроить системные ссылки.

en: System links derived from menu router paths have been rebuilt.
ru: Системные ссылки полученные из меню пути маршрутизации были обновлены.

en: Administration Development tools
ru: Инструментальные средства разработки

en: Administration and debugging functionality for developers and site builders.
ru: Инструменты управления и отладки для разработчиков и создателей сайтов.

en: Tokens related to the current date and time.
ru: Токены, связанные с текущей датой и временем.

en: The URL of the @entity.
ru: URL @entity.

en: The content type of the node.
ru: Тип этого материала.

en: Tokens related to content types.
ru: Токены, связанные с типами материалов.

en: The name of the content type.
ru: Имя типа материала.

en: The unique machine-readable name of the content type.
ru: Уникальное машинное имя типа материала.

en: The optional description of the content type.
ru: Необязательное описание типа содержимого.

en: The number of nodes belonging to the content type.
ru: Количество материалов определенного типа.

en: The URL of the content type's edit page.
ru: URL страницы редактирования типа содержимого

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
ru: URL страницы редактирования термина таксономии.

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
ru: Уникальное машинное имя словаря.

en: The URL of the vocabulary's edit page.
ru: URL страницы редактирования словаря.

en: The picture of the user.
ru: Изображение пользователя.

en: The specific argument of the current page (e.g. 'arg:1' on the page 'node/1' returns '1').
ru: Определенный аргумент текущей страницы (например, 'arg:1' на странице 'node/5' вернет '5').

en: Tokens related to URLs.
ru: Токены, связанные с URL.

en: Relative URL
ru: Относительный URL

en: The relative URL.
ru: Относительный URL адрес.

en: Absolute URL
ru: Абсолютный URL

en: The absolute URL.
ru: Абсолютный URL адрес.

en: Tokens related to menus.
ru: Токены, связанные с меню.

en: The unique machine-readable name of the menu.
ru: Уникальное машинное имя меню

en: The optional description of the menu.
ru: Необязательное описание меню.

en: Menu link count
ru: Счетчик ссылок меню

en: The number of menu links belonging to the menu.
ru: Количество пунктов меню

en: The URL of the menu's edit page.
ru: URL страницы редактирования меню.

en: The menu of the menu link.
ru: Меню, принадлежащее ссылке меню.

en: The URL of the menu link's edit page.
ru: URL страницы редактирования ссылки меню.

en: @category @type field.
ru: Поле @category @type

en: The %element-title cannot contain fewer than one token. | The %element-title must contain at least @count tokens.
ru[0]: %element-title не может содержать менее одного токена.
ru[1]: %element-title должен содержать по крайней мере @count токена.
ru[2]: %element-title должен содержать по крайней мере @count[2] токенов.

en: The %element-title must contain as most one token. | The %element-title must contain at most @count tokens.
ru[0]: %element-title должен содержать как минимум один 
    токен.
ru[1]: %element-title должен содержать как минимум @count токена.
ru[2]: %element-title должен содержать как минимум @count[2] токенов.

en: Content paths
ru: Пути материалов

en: Default path pattern (applies to all content types with blank patterns below)
ru: Шаблон пути по умолчанию (применяется ко всем типам содержимого с незаполненным полем шаблона ниже)

en: Default path pattern for @node_type (applies to all @node_type content types with blank patterns below)
ru: Шаблон пути по умолчанию для @node_type (применяется ко всем типам материала @node_type с пустыми шаблонами ниже)

en: Add media from remote services
ru: Добавить медиа с удаленных сервисов

en: Term field
ru: Поле термина

en: Approve link
ru: Ссылка подтверждения

en: View help topics
ru: Просмотр тем справки

en: View help popups
ru: Просмотр всплывающих окон справки

en: View help index
ru: Просмотр указателя справки

en: Content access
ru: Доступ к материалу

[ctx: datetime]
en: All day
ru: Весь день

[ctx: datetime]
en: Year
ru: Год

[ctx: datetime]
en: Month
ru: Месяц

[ctx: datetime]
en: Week
ru: Неделя

[ctx: datetime]
en: Day
ru: День

en: Display:
ru: Отображение:

en: Multiple values:
ru: Множественные значения:

en: starting from @isodate
ru: начинается с @isodate

en: ending with @isodate
ru: оканчивается до @isodate

en: Repeat rule:
ru: Правило повторения:

en: Show repeat rule
ru: Показывать правило повторения

[ctx: datetime]
en: Hour
ru: Час

[ctx: datetime]
en: Minute
ru: Минута

[ctx: datetime]
en: Second
ru: Секунда

en: The year is invalid.
ru: Год некорректен.

en: The month is invalid.
ru: Месяц некорректен.

en: The day is invalid.
ru: День некорректен.

en: The hour is invalid.
ru: Час некорректен.

en: The minute is invalid.
ru: Минуты некорректны.

en: The second is invalid.
ru: Секунды некорректны.

[ctx: ampm]
en: am
ru: утра

[ctx: ampm]
en: pm
ru: вечера

[ctx: date_order]
en: First
ru: Первый

[ctx: date_order]
en: Second
ru: Второй

[ctx: date_order]
en: Third
ru: Третий

[ctx: date_order]
en: Fourth
ru: Четвертый

[ctx: date_order]
en: Fifth
ru: Пятый

[ctx: date_nav]
en: Prev
ru: Предыдущий

[ctx: date_nav]
en: Next
ru: Следующий

en: Configure the Date Popup settings.
ru: Настройки всплывающего календаря.

[ctx: date_order]
en: Every
ru: Каждый

[ctx: day_name]
en: Sunday
ru: Воскресенье

[ctx: day_name]
en: Monday
ru: Понедельник

[ctx: day_name]
en: Tuesday
ru: Вторник

[ctx: day_name]
en: Wednesday
ru: Среда

[ctx: day_name]
en: Thursday
ru: Четверг

[ctx: day_name]
en: Friday
ru: Пятница

[ctx: day_name]
en: Saturday
ru: Суббота

en: Administer date tools
ru: Управление настройками даты

en: Dates and calendars can be complicated to set up. The !date_wizard makes it easy to create a simple date content type and related calendar.
ru: Даты и календари настроить непросто. !date_wizard упрощает процесс создания типов материалов, включающих поля даты.

en: 5 minute
ru: 5 минут

en: 15 minute
ru: 15 минут

en: One column
ru: Одна колонка

en: Panes
ru: Панели

en: Are you sure you want to rebuild the XML sitemap?
ru: Вы действительно хотите пересоздать XML sitemap?

en: The front page path can be changed in the <a href="@url-frontpage">site information configuration</a>.
ru: Путь главной страницы может быть изменен на странице <a href="@url-frontpage">информации о сайте</a>.

en: Configure your site's XML sitemaps to help search engines find and index pages on your site.
ru: Настройка XML карты сайта помогает поисковым системам находить и индексировать страницы вашего сайта.

en: Search Filter
ru: Фильтр поиска

en: An <em>article</em> is ideal for creating and displaying content that informs or engages website visitors.
ru: <em>Статья</em> - идеальна для создания и показа содержания для информации или вовлечения посетителей сайта.

en: Add a new article
ru: Добавить новую статью

en: Add a new blog post
ru: Добавить новую запись в блог

en: An event has a start date and time as well as an optional end date and time.
ru: Событие имеет начальную дату и время. Дополнительно можно указать дату и время окончания события.

en: Add a new event
ru: Добавить новое событие

en: Content revisions
ru: Редакции содержимого

en: %time hence
ru: %time с этих пор

en: Machine name:
ru: Машинное имя:

en: Create Feature
ru: Создать особенность

en: Beta
ru: Бета

en: Purge settings
ru: Настройка очистки

en: Underscore
ru: "жесткий пробел"

en: -- Select --
ru: -- Выбор --

en: Slideshow Type
ru: Тип слайд-шоу

en: !module options
ru: Настройки !module

en: !location Widgets
ru: !location Виджеты

en: Weight of the !name
ru: Вес !name

en: Style of the pager
ru: Стиль навигатора

en: Controls Type
ru: Тип элементов управления

en: Style of the controls
ru: Стиль элементов управления

en: Provides a View style that displays rows as a jQuery slideshow.  This is an API and requires Views Slideshow Cycle or another module that supports the API.
ru: Добавляет в представления новый стиль - Слайд-шоу jQuery. Это API, который требует Views Slideshow Cycle или другой модуль, который поддерживает API.

en: Wait for all the slide images to load
ru: Ждать загрузки всех изображений для слайдов

en: If selected the slideshow will not start unless all the slide images are loaded.  This will fix some issues on IE7/IE8/Chrome/Opera.
ru: Если настройка включена, слайд-шоу не начнётся, пока все изображения слайдов не будут загружены. Позволяет исправить некоторые ошибки в браузерах IE7, IE8, Chrome, Opera.

en: Advanced Option Value
ru: Значения дополнительных настроек

en: Update Advanced Option
ru: Обновить дополнительные настройки

en: Applied Options
ru: Применённые настройки

en: Well Known Text (WKT)
ru: Геометрические примитивы (WKT)

en: Latitude Only
ru: Только широта

en: Longitude Only
ru: Только долгота

en: Geometry Type
ru: Тип геометрии

en: Use full geometry
ru: Используя полную геометрию

en: Use centroid
ru: Используя центрирование

en: Degrees minutes seconds
ru: Градусы минуты секунды

en: Data options: @data
ru: Опции данных: @data

en: No data options set
ru: Нет данных параметров

en: Latitude / Longitude
ru: Широта / Долгота

en: Openlayers Map
ru: Карта OpenLayers

en: Fuels the geofield map-input form.
ru: Заполнение форм Geofield с помощью карты ввода.

en: Geofield Map
ru: Карта Geofield

en: Site Information
ru: Информация о сайте

en: Use this page in an admin overlay.
ru: Использовать эту страницу в административном наложении.

en: Page:
ru: Страницы:

en: Information related to the current page request.
ru: Информация, относящаяся к запросу текущей страницы.

en: The internal Drupal path of the current page request.
ru: Внутренний путь Drupal запроса текущей страницы.

en: The full URL of the current page request.
ru: Полный URL запроса текущей страницы.

en: Associated @label via the @label's @property.
ru: Связанная @label через свойство @property, принадлежащее @label

en: Path to Superfish library
ru: Путь к библиотеке Superfish

en: Edit only if you are sure of what you are doing.
ru: Редактируйте только если вы уверены, что вы делаете.

en: Path class
ru: Класс пути

en: Superfish plugins
ru: Плагины Superfish

en: Use jQuery Supposition plugin for this menu.
ru: Использовать плагин jQuery Supposition для этого меню.

en: Relocates sub-menus when they would otherwise appear outside the browser window area.
ru: Переносить подменю, если оно может появиться за пределами области окна браузера.

en: Prevents accidental firing of animations by waiting until the user's mouse slows down enough, hence determinig user's <em>intent</em>.
ru: Предотвращать случайные запуски анимации, ожидая замедления движения мыши до уровня позволяющего определить <em>намерения</em> пользователя.

en: <strong>sf-Touchscreen</strong> provides touchscreen compatibility for your menus.
ru: <strong>sf-Touchscreen</strong> обеспечивает сенсорную совместимость вашего меню.

en: Could be partial or complete. (Asterisk separated)
ru: Частично или полностью. (Разделённые звёздочкой)

en: <strong>Supersubs</strong> makes it possible to define custom widths for your menus.
ru: <strong>Supersubs</strong> позволяют установить ширину вашего меню.

en: Enable Supersubs for this menu.
ru: Подключить Supersubs к данному меню.

en: Multi-column sub-menus
ru: Многоколоночные подменю

en: Enable multi-column sub-menus.
ru: Разрешить многоколоночные подменю.

en: Exclude below menu items
ru: Исключить данные пункты меню

en: Start from depth
ru: Начинать с глубины

en: Advanced HTML settings
ru: Расширенные настройки HTML

en: Hyperlinks
ru: Ссылки

en: Limit to below menu items
ru: Только для перечисленных пунктов меню

en: HTML wrappers
ru: Обёртки HTML

en: Around the main &lt;UL&gt;
ru: Вокруг основного &lt;UL&gt;

en: Insert extra codes <strong>before</strong> and\or <strong>after</strong> the main UL. (Comma separated).
ru: Вставить дополнительный HTML-код <strong>до</strong> и/или <strong>после</strong> основного UL. (Части "до" и "после" разделяются запятой).

en: Insert extra codes <strong>before</strong> and\or <strong>after</strong> the ULs. (Comma separated).
ru: Вставить дополнительный HTML-код <strong>до</strong> и/или <strong>после</strong> UL. (Части "до" и "после" разделяются запятой).

en: Around the hyperlinks
ru: Вокруг ссылок

en: Insert HTML objects <strong>before</strong> and\or <strong>after</strong> hyperlinks. (Comma separated)
ru: Вставить HTML-объекты <strong>до</strong> и/или <strong>после</strong> ссылок. (Части "до" и "после" разделяются запятой)

en: Insert extra codes <strong>before</strong> and\or <strong>after</strong> the text in hyperlinks. (Comma separated)
ru: Вставить дополнительный HTML-код <strong>до</strong> и/или <strong>после</strong> текста гиперссылок. (Части "до" и "после" разделяются запятой)

en: Helper classes
ru: Вспомогательные классы

en: Add <strong>first \ middle \ last</strong> classes.
ru: Добавлять классы <strong>first \ middle \ last</strong>.

en: Add <strong>odd \ even</strong> classes.
ru: Добавлять классы <strong>odd \ even</strong>.

en: Do <strong>not</strong> add <strong>odd \ even</strong> classes to single menu items.
ru: <strong>Не</strong> добавлять классы <strong>odd \ even</strong> к единичным пунктам меню.

en: Add <strong>item count</strong> class to menu items.
ru: Добавлять класс счетчика элементов к элементам меню.

en: Add <strong>children counter</strong> classes to menu items.
ru: Добавлять класс счетчика потомков к элементам меню.

en: Add <strong>item depth</strong> class to menu items and their hyperlinks.
ru: Добавлять класс глубины элемента к элементам меню.

en: Custom classes
ru: Пользовательские классы

en: For the main UL
ru: Для основного UL

en: For the list items
ru: Для элементов списка

en: For the hyperlinks
ru: Для ссылок

en: Path to CSS file(s)
ru: Путь к CSS-файлам

en: Include extra CSS file(s). (Comma separated)
ru: Подключить дополнительный(е) файл(ы) CSS. (Через запятую)

en: <strong>Animation speed</strong>: unacceptable value entered.
ru: <strong>Скорость анимации</strong>: введенное значение недопустимо.

en: <strong>Mouse delay</strong>: unacceptable value entered.
ru: <strong>Задержка мыши</strong>: введенное значение недопустимо.

en: <strong>Path class</strong>: unacceptable value entered.
ru: <strong>Класс пути</strong>: введенное значение недопустимо.

en: <strong>Supersubs minimum width</strong>: unacceptable value entered.
ru: <strong>Supersubs - минимальная ширина</strong>: введенное значение недопустимо.

en: <strong>Supersubs maximum width</strong>: unacceptable value entered.
ru: <strong>Supersubs - максимальная ширина</strong>: введенное значение недопустимо.

en: Supersubs <strong>maximum width</strong> has to be bigger than the <strong>minimum width</strong>.
ru: <strong>Максимальная ширина</strong>Supersubs должна быть больше <strong>минимальной ширины</strong>.

en: <strong>Multi-column subs-menus</strong>: unacceptable value entered.
ru: <strong>Многоколоночное подменю</strong>: введенное значение недопустимо.

en: <strong>Hyperlinks</strong>: unacceptable value entered.
ru: <strong>Гиперссылки</strong>: введенное значение недопустимо.

en: Cannot find the CSS file mentioned in <strong>Extra CSS</strong>
ru: Невозможно найти файл CSS указанный в пункте <strong>Дополнительные CSS</strong>

en: Superfish library
ru: Библиотека Superfish

en: Bypass views access control
ru: Не проверять права доступа к представлениям

en: No results behavior
ru: Поведение при отсутствии результатов

en: Edit @section
ru: Редактировать @section

en: Edit this view to add a display.
ru: Для добавления отображения отредактируйте это представление.

en: Add view from template
ru: Добавить представление из шаблона

en: View to insert
ru: Представление для вставки

en: The view to insert into this area.
ru: Представление для вставки в эту область.

en: Inherit contextual filters
ru: Наследовать контекстные фильтры

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
ru: Если отмечено, то это представление получит такие же контекстные фильтры, как и его родитель.

en: Recursion detected in view @view display @display.
ru: Обнаружена рекурсия в представлении @view отображения @display.

en: When the filter value is <em>NOT</em> in the URL
ru: Если значения фильтра <em>НЕТ</em> в URL

en: Exception value
ru: Значение исключения

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
ru: Если это значение получено, фильтр будет проигнорирован; Например "Все значения"

en: Override the view and other argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
ru: Переопределить представление и прочие заголовки аргументов. Используйте "%1" для первого аргумента, "%2" для второго и т.д.

en: When the filter value <em>IS</em> in the URL or a default is provided
ru: Когда значение фильтра <em>присутствует</em> в URL или предоставляется по умолчанию

en: Provide title
ru: Использовать заголовок

en: Override breadcrumb
ru: Переопределить навигационную линейку

en: Provide breadcrumb
ru: Использовать навигационную линейку

en: Enter a breadcrumb name you would like to use. See "Title" for percent substitutions.
ru: Введите название навигационной линейки, которую вы хотели бы использовать. См. "Заголовок" на процент замен.

en: Specify validation criteria
ru: Укажите критерии проверки

en: Action to take if filter value does not validate
ru: Действие в случае если значение фильтра недействительно

en: Display all results for the specified field
ru: Отобразить все результаты для указанного поля

en: Provide default value
ru: Передать значение по умолчанию

en: Show "Page not found"
ru: Вывести «Страница не найдена»

en: Display a summary
ru: Показать анонс

en: Display contents of "No results found"
ru: Вывести текст "​​Ничего не найдено"

en: Skip default argument for view URL
ru: Пропустить аргумент по умолчанию для URL представления

en: Select whether to include this default argument when constructing the URL for this view. Skipping default arguments is useful e.g. in the case of feeds.
ru: Выберите, следует ли включать этот аргумент по умолчанию при построении URL для этого представления. Пропуск аргументов по умолчанию полезно например, в случае RSS-лент.

en: Number of records
ru: Количество записей

[ctx: Sort order]
en: Default sort
ru: Сортировка по умолчанию

[ctx: Sort order]
en: Date
ru: По дате

[ctx: Sort order]
en: Numerical
ru: Числовая

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
ru: Если выбрано, пользователь сможет ввести несколько значений в виде 1+2+3 (для OR), или 1,2,3 (для AND).

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
ru: Если выбрано, множественные экземляры этого фильтра смогут работать вместе так, как будто множественные значения были предоставлены тем же фильтром. Эта настройка не совместима с опцией 'Устранить дубликаты'.

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
ru: Если выбрано, введенные в фильтр числа будут исключаться, а не ограничивать представление.

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the filter value, which allows the summary view to act as a glossary.
ru: Режим словаря применяет ограничение по количеству символов, используемых в значении фильтра, который позволяет итоговому представлению выступать в качестве словаря.

en: How many characters of the filter value to filter against. If set to 1, all fields starting with the first letter in the filter value would be matched.
ru: Сколько символов значения фильтра использовать для "частичной фильтрации". Если установлено '1', результатом будут все поля, начинающиеся с первой буквы значения.

en: When printing the title and summary, how to transform the case of the filter value.
ru: Как преобразовывать регистр значения фильтра, когда печатаем заголовок и сводку.

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
ru: Как преобразовывать регистр значения фильтра, когда выводятся URL-пути. Не используйте это, за исключением случаев с Postgres, когда он использует регистрозависимые сравнения.

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
ru: Алфавитная

en: Create a label
ru: Создать метку

en: Enable to create a label for this field.
ru: Включите, чтобы создать метку для этого поля.

en: Enable to load this field as hidden. Often used to group fields, or to use as token in another field.
ru: Включите, чтобы загрузить это поле как скрытое. Часто используется для группировки полей, или для использования в качестве маркера в другом поле.

en: Choose the HTML element to wrap around this field, e.g. H1, H2, etc.
ru: Выберите тег HTML для оборачивания этого поля, например H1, H2 и т.д.

en: Create a CSS class
ru: Создать CSS класс

en: Choose the HTML element to wrap around this label, e.g. H1, H2, etc.
ru: Выберите тег HTML для оборачивания этой метки, например H1, H2 и т.д.

en: Rewrite results
ru: Перезаписать результаты

en: Enable to override the output of this field with custom text or replacement tokens.
ru: Включите для для переопределения вывода этого поля своим текстом или подстановочными шаблонами.

en: Replace spaces with dashes
ru: Заменить пробелы на тире

en: External server URL
ru: URL на внешний сервер

en: Links to an external server using a full URL: e.g. 'http://www.example.com' or 'www.example.com'.
ru: Ссылайтесь на внешний сервер, используя полный URL: например, 'http://www.example.com' или 'www.example.com'

en: Enable to trim the field to a maximum length of characters
ru: Включите для обрезания поля до максимальной длины символов

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
ru: Преобразовать переносы в HTML-теги &lt;br&gt;

en: If checked, all newlines chars (e.g. \n) are converted into HTML &lt;br&gt; tags.
ru: Если отмечено, то все символы новой строки (например \n) будут преобразованы в HTML-теги &lt;br&gt;

en: No results text
ru: Текст при отсутствии результатов

en: Enable to display the "no results text" if the field contains the number 0.
ru: Включите для отображения "текста при отсутствии результатов", если поле содержит число 0.

en: Time hence
ru: Отсчёт отсюда

en: Time hence (with "hence" appended)
ru: Отсчёт отсюда (с добавлением «отсюда»)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
ru: Диапазон времени (к будущим датам добавляется '-')

en: Time span (past dates have "-" prepended)
ru: Диапазон времени (к прошлым датам добавляется '-')

en: How should the serialized data be displayed. You can choose a custom array/object key or a print_r on the full output.
ru: Как сериализованная информация должна отображаться. Вы можете выбрать пользовательский ключ массив/объект или print_r для полного вывода.

en: Full data (unserialized)
ru: Полные данные (несериализованные)

en: Full data (serialized)
ru: Полные данные (сериализованные)

en: A certain key
ru: Некий ключ

en: Which key should be displayed
ru: Какой ключ должен  отображаться

en: You have to enter a key if you want to display a key of the data.
ru: Вы должны ввести ключ, если хотите отобразить ключевые данные.

en: How many different units to display in the string.
ru: Как много различных элементов отображать в строке.

en: This filter is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
ru: Этот фильтр не раскрыт. Раскройте его, чтобы пользователи смогли его использовать.

en: Expose filter
ru: Раскрыть фильтр

en: This filter is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
ru: Этот фильтр раскрыт. Если вы закроете его, пользователи не смогут им воспользоваться.

en: Hide filter
ru: Скрыть фильтр

en: Expose operator
ru: Раскрыть оператор

en: Allow the user to choose the operator.
ru: Разрешить пользователю выбирать оператор.

en: Allow multiple selections
ru: Разрешить множественный выбор

en: Enable to allow users to select multiple items.
ru: Включите, чтобы разрешить пользователям выбирать множество элементов.

en: Remember the last selection
ru: Запоминать последний выбор

en: Enable to remember the last selection made by the user.
ru: Позволяет запоминать последний выбор сделанный пользователем.

en: You must select a value unless this is an non-required exposed filter.
ru: Вам необходимо выбрать значение, если это не необходимый раскрытый фильтр

en: Enable to hide items that do not contain this relationship
ru: Включите, чтобы скрыть элементы, которые не содержат данную связь.

en: This sort is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
ru: Эта сортировка не раскрыта. Раскройте ее, чтобы разрешить пользователям ее изменять.

en: Expose sort
ru: Раскрыть сортировку

en: This sort is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
ru: Эта сортировка раскрыта. Если вы скроете ее, пользователи не смогут ее менять.

en: Hide sort
ru: Скрыть сортировку

en: Provide description
ru: Предоставить описание

en: Save & exit
ru: Сохранить и выйти

en: Continue & edit
ru: Продолжить редактирование

en: Update "@title" choice
ru: Обновить выбор "@title"

en: Update "@title" choice (@number)
ru: Обновить выбор "@title" (@number)

en: Your view was saved. You may edit it from the list below.
ru: Ваше представление было сохранено. Вы можете редактировать его из списка ниже.

en: Database overriding code
ru: Код перезаписи БД

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard the view.
ru: * Все изменения временно сохранены. Нажмите Сохранить, чтобы сделать изменения постоянными. Нажмите Отмена, чтобы сбросить представление.

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard your changes.
ru: * Изменения временно сохранены. Нажмите Сохранить, чтобы сделать изменения постоянными. Нажмите Отменить, чтобы отказаться от изменений.

en: Modify the display(s) of your view below or add new displays.
ru: Отредактируйте отображение(я) представления или добавьте новое.

en: edit view name/description
ru: редактировать имя/описание представления

en: analyze view
ru: анализировать представление

en: clone view
ru: клонировать представление

en: export view
ru: экспортировать представление

en: revert view
ru: вернуть представление

en: delete view
ru: удалить представление

en: Add !display
ru: Добавить !display

en: @display_title details
ru: Детали @display_title

en: Auto preview
ru: Автоматический предпросмотр

en: Preview with contextual filters:
ru: Предпросмотр с контекстными фильтрами:

en: Separate contextual filter values with a "/". For example, %example.
ru: Разделяйте значения контекстных фильтров при помощи "/". Например, %example.

en: Apply and continue
ru: Применить и продолжить

en: @current of @total
ru: @current из @total

en: All displays (except overridden)
ru: Все отображения (за исключением переопределенных)

en: All displays
ru: Все отображения

en: This @display_type (override)
ru: Этот @display_type (переопределить)

en: View name and description
ru: Имя и описание представления

en: A descriptive human-readable name for this view. Spaces are allowed
ru: Наглядное удобочитаемое название для этого представления. Пробелы разрешены.

en: Create new filter group
ru: Создать новую группу фильтров

en: No filters have been added.
ru: Фильтры не добавлены.

en: Drag to add filters.
ru: Перетащите для добавления фильтра.

en: Add and configure @types
ru: Добавить и настроить @types

en: Configure @type: @item
ru: Настроить @type: @item

en: Show filters on the list of views
ru: Показывать фильтры в списке представлений

en: Show advanced help warning
ru: Показывать предупреждения модуля Advanced Help

en: Always show the master display
ru: Всегда показывать главное отображение

en: Advanced users of views may choose to see the master (i.e. default) display.
ru: Продвинутые пользователи представлений могут просмотреть отображение по умолчанию (главное).

en: Always show advanced display settings
ru: Всегда показывать расширенные настройки отображения

en: Default to showing advanced display settings, such as relationships and contextual filters.
ru: По умолчанию показывает расширенные настройки отображения, такие как связи и контекстные фильтры.

en: Label for "Any" value on non-required single-select exposed filters
ru: Метка для значения "Любой" в необязательных раскрытых фильтрах

en: Live preview settings
ru: Настройки автоматического предпросмотра

en: Automatically update preview on changes
ru: Автоматически обновлять предпросмотр при изменениях

en: Show information and statistics about the view during live preview
ru: Показывать информацию и статистику представления во время предпросмотра

en: Above the preview
ru: Выше предпросмотра

en: Below the preview
ru: Ниже предпросмотра

en: Show the SQL query
ru: Показывать SQL запрос

en: Show performance statistics
ru: Показывать статистику выполнения

en: Disable JavaScript with Views
ru: Не использовать JavaScript во Views

en: If you are having problems with the JavaScript, you can disable it here. The Views UI should degrade and still be usable without javascript; it's just not as good.
ru: Если возникают проблемы с JavaScript, его можно здесь отключить. Без javascript интерфейс представлений будет упрощён, но всё еще пригоден к использованию; просто будет не так удобно.

en: Master
ru: Основной

en: There are no templates available.
ru: Нет доступных шаблонов.

en: Display | Displays
ru[0]: Отображение
ru[1]: Отображения
ru[2]: Отображения

en: Unformatted list
ru: Неформатированный список

en: HTML list
ru: HTML список

en: Contextual filters
ru: Контекстные фильтры

en: contextual filters
ru: контекстные фильтры

en: Contextual filter
ru: Контекстный фильтр

en: contextual filter
ru: контекстный фильтр

en: filter criteria
ru: критерии фильтрации

en: Filter criterion
ru: Критерий фильтра

en: filter criterion
ru: критерий фильтра

en: no results behavior
ru: поведение при отсутствии результатов

en: The content to which the comment is a reply to.
ru: Содержимое, к которому оставлен коментарий.

en: The node ID.
ru: ID материала.

en: The content title.
ru: Заголовок материала.

en: The date the content was posted.
ru: Дата, когда был создан материал.

en: The date the content was last updated.
ru: Дата последнего обновления материала.

en: The content type (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
ru: Тип материала (например, "Запись в блоге", "Тема форума", "Публикация" и т.д.)

en: Whether or not the content is published.
ru: Материал опубликован или нет.

en: Filters out unpublished content if the current user cannot view it.
ru: Отфильтровывает неопубликованные материалы, если у текущего пользователя нет доступа на их просмотр.

en: Whether or not the content is promoted to the front page.
ru: Материал выдвинут на главную страницу или нет.

en: Whether or not the content is sticky.
ru: Материал закреплен или нет.

en: Whether or not the content is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
ru: Материал закреплен или нет. Чтобы показывать сначала список закрепленных материалов, установите нисходящий порядок сортировки.

en: Provide a simple link to the content.
ru: Прямая ссылка на материал.

en: Provide a simple link to edit the content.
ru: Прямая ссылка на редактирование материала.

en: Provide a simple link to delete the content.
ru: Прямая ссылка на удаление материала.

en: The aliased path to this content.
ru: Путь-синоним на данный материал.

en: Relate content to the user who created it.
ru: Связывает материал с создавшим его пользователем.

en: User has a revision
ru: Есть ревизия у пользователя

en: All nodes where a certain user has a revision
ru: Все материалы, где определенный пользователь имеет ревизию

en: Content revision
ru: Редакции материала

en: Content revision is a history of changes to content.
ru: Редакция материала — это история изменений материала.

en: Relate a content revision to the user who created the revision.
ru: Связывает ревизию материала с создавшим ее пользователем.

en: The revision ID of the content revision.
ru: Идентификатор ревизии материала.

en: Get the actual content from a content revision.
ru: Получить актуальное содержимое из редакций.

en: Provide a simple link to delete the content revision.
ru: Прямая ссылка на удаление редакции содержимого.

en: Filter for content by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
ru: Отфильтровать содержимое по праву на просмотр. <strong>Не нужно, если вы используете node в качестве базовой таблицы.</strong>

en: Show a marker if the content is new or updated.
ru: Отображать токен, если содержимое новое или обновленное.

en: Show only content that is new or updated.
ru: Показывать только новые или обновленные материалы.

en: Display the content with standard node view.
ru: Отображать содержимое в виде стандартного представления материала.

en: Content ID from URL
ru: ID материала из URL

en: Content that is associated with this file, usually because this file is in a field on the content.
ru: Содержимое связано с этим файлом. Обычно это происходит потому, что он указан в поле этого содержимого.

en: Module/Theme/Theme engine
ru: Модуль/Тема/Движок тем

en: Modules/Themes/Theme engines in your codebase.
ru: Модули/Темы/Движки тем в вашем коде.

en: Module/Theme/Theme engine filename
ru: Имя файла модуля/темы/движка тем

en: Module/Theme/Theme engine name
ru: Имя модуля/темы/движка тем

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
ru: Разрешить "глубину" для Таксономии: Идентификатор термина (с глубиной) будет модифицирован с помощью значения дополнительного контекстного фильтра.

en: Content that is either untranslated or is the original version of a translation set.
ru: Не переведенный материал, или исходная версия набора переводов.

en: Content that is a translation of a source translation.
ru: Материал, который является переводом исходного перевода.

en: The translation status of the content - whether or not the translation needs to be updated.
ru: Статус перевода материала - нужно ли обновить перевод или нет.

en: Content authored
ru: Содержимое присвоено автору

en: Relate content to the user who created it. This relationship will create one record for each content item created by the user.
ru: Связать содержимое с пользователем, его создавшим. Эта зависимость будет создавать по одной записи на каждый элемент содержимого, созданного пользователем.

en: Provide a simple link to cancel the user.
ru: Прямая ссылка для отмены пользователя.

en: Provide serialized data of the user
ru: Предоставляет сериализованные данные пользователя

en: Allow a contextual filter value to be ignored. The query will not be altered by this contextual filter value. Can be used when contextual filter values come from the URL, and a part of the URL needs to be ignored.
ru: Позволить игнорировать значение контекстного фильтра. Может быть использовано, когда значения контекстных фильтров получаются из URL, и какая-либо часть из них должна быть проигнорирована.

en: View area
ru: Область представления

en: Insert a view inside an area.
ru: Вставить представление внутрь области.

en: Enable to override this field's links.
ru: Включите для переопределения ссылок этого поля.

en: Use field template
ru: Использовать шаблон поля

en: If checked, field api classes will be added using field.tpl.php (or equivalent). This is not recommended unless your CSS depends upon these classes. If not checked, template will not be used.
ru: Если отмечено, классы field api будут добавлены с использованием field.tpl.php (или эквивалента). Это не рекомендуется, если ваш CSS-код зависит от этих классов. Если не отмечено, шаблон не будет использован.

en: Checking this option will cause the group Display Type and Separator values to be ignored.
ru: Отметка этой опции включит тип отображения группой, и значения разделителя будут игнорироваться.

en: Multiple field settings
ru: Настройка множественного поля

en: Display all values in the same row
ru: Отображать все значения в одну линию

en: Display @count value(s)
ru: Показывать @count значений

en: Raw @column
ru: Сырая колонка @column

en: Native language
ru: Родной язык

en: If enabled, the native name of the language will be displayed
ru: Если отмечено, будет отображаться родное название языка.

en: Link this field to the original piece of content
ru: Сделать это поле ссылкой на полную версию материала

en: Enable this option to output an absolute link. Required if you want to use the path as a link destination (as in "output this field as a link" above).
ru: Включите эту опцию для вывода в виде абсолютной ссылки. Требуется, если вы хотите использовать путь в ссылке (в пункте "выводить это поле в виде ссылки" выше).

en: Link this field to its content revision
ru: Сделать это поле ссылкой на его редакцию содержимого.

en: Display field as the content type machine name.
ru: Отображать поле как машинное имя типа материала.

en: Choose one or more content types to validate with.
ru: Выберите один или более типов материалов для валидации.

en: Validate user has access to the content
ru: Проверять, имеет ли пользователь доступ к содержимому

en: Access operation to check
ru: Операция доступа для проверки

en: Filter value format
ru: Формат значения фильтра

en: Display comments
ru: Показывать комментарии

en: Pick an alternative default table sort field to use when the search score field is unavailable.
ru: Укажите альтернативное поле сортировки по умолчанию для использования, если текущее недоступно.

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
ru: Если выбрано, пользователь сможет ввести несколько значений в виде 1+2+3. В зависимости от числа требующихся для этого JOIN'ов, AND будет рассматриваться как OR в этом фильтре.

en: Load default filter from term page
ru: Загрузить фильтр по умолчанию со страницы термина

en: Filter value type
ru: Тип значения фильтра

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
ru: Преобразовать тире из URL в пробелы в фильтре имени термина

en: Include untranslated content
ru: Включить непереведенное содержимое

en: Enable to display different text for anonymous users.
ru: Включить отображение различного текста для анонимных пользователей.

en: Type of user filter value to allow
ru: Тип значения пользовательского фильтра на разрешение

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default filter type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
ru: Примечание: вы не имете прав для изменения. Если вы измените тип фильтра по умолчанию, эти настройки будут утеряны и вы не сможете их восстановить.

en: PHP contextual filter code
ru: PHP код контекстного фильтра

en: Change the way content is formatted.
ru: Изменить путь, по которому формируется содержимое.

en: Change settings for this format
ru: Изменить настройки для этого формата

en: Change the way each row in the view is styled.
ru: Выбрать путь стилизации каждой строки в представлении

en: Hide attachments in summary
ru: Скрыть вложения в анонсе

en: Change whether or not to display attachments when displaying a contextual filter summary.
ru: Выберите отображать или не отображать вложения при показе контекстного фильтра.

en: Hide attachments when displaying a contextual filter summary
ru: Скрыть вложения при отображении сводки контекстного фильтра

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction.
ru: Вы также можете скорректировать !settings для текущих ограничений доступа.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism.
ru: Вы также можете скорректировать !settings для выбранного механизма кеширования.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style.
ru: Вы также можете скорректировать !settings для текущего стиля.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style.
ru: Вы также можете скорректировать !settings для текущего стиля строки.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected pager.
ru: Вы также можете скорректировать !settings для выбранного разбиения по страницам.

en: Attachment position
ru: Размещение вложения

en: Block caching
ru: Кэширование блока

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each contextual filter you have defined in the view.
ru: Это представление будет отображено при посещении этого пути на вашем сайте. Рекомендуется, чтобы путь был похож на "path/%/%/feed" или "path/%/%/rss.xml", где в пути один % для каждого контекстного фильтра, определенного вами в представлении.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for contextual filters: For example, "node/%/feed".
ru: Это представление будет отображено при посещении этого пути на вашем сайте. Используйте "%" в URL для представления значений, которые будут использованы в контекстных фильтрах: например, "node/%/feed".

en: Display @display is set to use a menu but the menu link text is not set.
ru: Отображение @display настроено на использование меню, но текст ссылки меню не указан.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu link text is not set.
ru: Отображение @display настроено на использование родительского меню, но текст ссылки родительского меню не указан.

en: @count item, skip @skip | Paged, @count items, skip @skip
ru[0]: @count элемент, пропустить @skip
ru[1]: Постранично, @count элемента, пропустить @skip
ru[2]: Постранично, @count[2] элементов, пропустить @skip

en: @count item | Paged, @count items
ru[0]: @count элемент
ru[1]: Постранично, @count элемента
ru[2]: Постранично, @count[2] элементов

en: Disabling SQL rewriting will disable node_access checks as well as other modules that implement hook_query_alter().
ru: Отключение переписывания (rewriting) SQL отключит проверки node_access, а также другие модули, реализующие hook_query_alter().

en: If you disable this option, a grid with only one row will have the same number of table cells (<TD>) as items. Disabling it can cause problems with your CSS.
ru: Если вы выключите эту опцию, сетка, имеющая только одну строку, будет содержать столько ячеек (<TD>), сколько имеет элементов. Отключение также может вызвать проблемы с CSS.

en: Per default the table is hidden for an empty view. With this option it is posible to show an empty table with the text in it.
ru: По умолчанию, таблица скрывается для пустого представления. С этой опцией можно показать пустую таблицу с текстом внутри.

en: All storage
ru: Все хранилища

en: All status
ru: Все статусы

en: No tags
ru: Без тегов

en: No views match the search criteria.
ru: Нет представлений, удовлетворяющих поисковым критериям.

en: Create view from template @template
ru: Создать представление из шаблона @template

en: Clone of | Clone @count of
ru[0]: Клон от
ru[1]: Клон @count от
ru[2]: Клон @count от

en: This action will permanently remove any customizations made to this view.
ru: Это действие навсегда удаляет любые настройки, примененные к этому представлению.

en: The view has been reverted.
ru: Представление было восстановлено.

en: This action will permanently remove the view from your database.
ru: Это действие навсегда удалит представление из вашей БД.

en: Create a page
ru: Создать страницу

en: Create a menu link
ru: Создать ссылку в меню

en: Include an RSS feed
ru: Включить RSS-ленту

en: Feed path
ru: Путь ленты

en: Feed row style
ru: Стиль строки ленты

en: Create a block
ru: Создать блок

en: of fields
ru: полей

en: of type
ru: типа

en: tagged with
ru: метка

en: Should links be displayed below each comment
ru: Должны ли ссылки отображаться под каждым комментарием

en: with links (allow users to reply to the comment, etc.)
ru: с ссылками (разрешить пользователям отвечать на комментарии и т.д.)

en: without links
ru: без ссылок

en: teasers
ru: тизеры

en: full posts
ru: полные сообщения

en: titles
ru: заголовки

en: titles (linked)
ru: заголовки (ссылками)

en: Should links be displayed below each node
ru: Должны ли ссылки отображаться после каждого материала

en: with links (allow users to add comments, etc.)
ru: со ссылками (добавить комментарий и т.д.)

en: Should comments be displayed below each node
ru: Должны ли комментарии отображаться под каждым материалом

en: Number of hits
ru: Количество просмотров

en: Hide view
ru: Скрыть представление

en: @group (historical data)
ru: @group (исторические данные)

en: Quick reply
ru: Быстрый ответ

en: (!new new)
ru: (!new новое)

en: First unread
ru: Первое непрочитанное

en: View active posts in this forum
ru: Смотреть активные сообщения этого форума

en: View unanswered posts in this forum
ru: Смотреть сообщения без ответа на этом форуме

en: View new posts in this forum
ru: Смотреть новые сообщения этого форума

en: View active forum posts
ru: Просмотр активных сообщений

en: View unanswered forum posts
ru: Просмотр сообщений без ответа

en: View new forum posts
ru: Просмотр новых сообщений

en: - Forum Tools -
ru: - Инструменты форума -

en: (Reply to #!post_position)
ru: (Ответ на #!post_position)

en: Add a tab for included views that have their own pages.
ru: Добавить вкладку для включенных представлений, которые имеют свои собственные страницы.

en: If checked, this will add a local task tab for "Active topics," "New posts," "My posts," and "Unanswered topics." If you don't know what this means, leave it unchecked. You must clear the cache before this will take effect.
ru: Если отмечено, это добавит вкладку локальных задач для "Активных тем", "Новых тем", "Моих сообщений" и "Тем без ответа". Если вы не знаете, что это значит, оставьте это поле неотмеченным. Вы должны очистить кэш для того, чтобы это возымело эффект.

en: Disable breadcrumbs
ru: Отключить навигационную линейку

en: Check this to disable breadcrumbs in the forum if you are using another module to customize them. Does not affect node pages and does not work when Page Manager is overriding forum pages.
ru: Отметьте это для отключения навигационной линейки в форуме, если вы используете другой модуль для ее настройки. Это не повлияет на страницы материалов и не работает, когда Page Manager заменяет страницы форума.

en: Collapsible forum containers
ru: Сворачиваемые контейнеры форума

en: Select whether or not to enable collapsible forum containers and what type of animation to use.
ru: Выберите, использовать ли раскрывающиеся контейнеры форума и какой тип анимации использовать.

en: Topic locked
ru: Тема заблокирована

en: Forum node create list
ru: Список создания материалов форума

en: List of links to create new forum content nodes.
ru: Список ссылок для создания нового содержимого форумов

en: "@s" forum node create list
ru: Список создания материалов форума "@s"

en: Forum tools
ru: Инструменты форума

en: Jump list with various forum destinations.
ru: Список перехода с различными разделами форума

en: "@s" forum tools
ru: Инструменты форума "@s"

en: Based on the Blue Lagoon colors of Garland.
ru: Основана на цветовой схеме Blue Lagoon из темы Garland.

en: Subcontainers
ru: Подконтейнеры

en: Unpublished post
ru: Неопубликованные сообщения

en: Search forum
ru: Найти форум

en: Welcome to our latest members: !users
ru: Последние присоединившиеся: !users

en: !new new
ru: !new новое

en: Shades of grey and white.
ru: Оттенки серого и белого.

en: Shades of grey and white with bells. Author Pane on top.
ru: Оттенки серого и белого. Author Pane сверху.

en: Entity id
ru: ID сущности

en: Use path alias
ru: Использовать синоним пути

en: Administer Advanced Forum
ru: Управление Advanced Forum

en: View Advanced Forum statistics
ru: Смотреть статистику Advanced Forum

en: View last edited notice
ru: Видеть уведомления о последнем редактировании

en: Image preset to use for forum avatars. Leave blank to not use this feature.
ru: Шаблон изображений для отображения аватаров форума. Оставьте пустым, чтобы не использовать эту возможность.

en: This setting has been locked by the LoginToboggan module. You can change this setting by modifying the <strong>Set password</strong> checkbox at <a href="!link">LoginToboggan settings page</a>.
ru: Этот параметр заблокирован с помощью модуля LoginToboggan. Вы можете изменить его параметром <strong>Установить пароль</strong> на <a href="!link">странице настроек LoginToboggan</a>.

en: Old GeoPHP Library
ru: Библиотека GeoPHP старая

en: !label of field %name
ru: !label поля %name

en: Minimum Arity
ru: Минимальная арность

en: Maximum Arity
ru: Максимальная арность

en: Are you sure you want to delete the %label relation type?
ru: Вы уверены, что хотите удалить тип отношений %label?

en: The %label relation type has been deleted.
ru: Тип отношения %label удален.

en: relation
ru: отношение

en: Administer Relation types
ru: Управлять типами отношений

en: Create, edit, delete, and perform administration tasks for relation types.
ru: Создание, редактирование, удаление и выполнение административных работ над типами отношений.

en: Create Relations
ru: Создать Отношения

en: Edit Relations
ru: Редактировать Отношения

en: Delete Relations
ru: Удалить Отношения

en: Are you sure you want to delete relation %rid?
ru: Вы уверены, что хотите удалить отношение %rid?

en: Edit relation type
ru: Редактировать тип отношения

en: Describes relationships between entities.
ru: Описывает отношения между сущностями.

en: Definition List (Accessibility)
ru: Перечень определений (Используемые)

en: Decriptive Text (Accessibility)
ru: Текст описаний (Используемые)

en: Use bounding box
ru: Используя обрамление

en: Astronomical Celestial Coordinates System (CCS)
ru: Астрономическая система небесных координат (CCS)

en: OpenLayers Preset
ru: Предустановки OpenLayers

en: Select which OpenLayers map you would like to use. Only maps which have the geofield placeholder layer may be selected. If your preferred map is not here, add the geofield placeholder layer to it first.
ru: Выберите карту OpenLayers, которую вы хотите использовать. Выбрать можно только те карты, которые имеют слой заполнителя формата Geofield. Если требуемой вам карты здесь нет, то сначала добавьте к ней слой заполнителя формата Geofield.

en: Include reverse-geocoded address
ru: Содержит обратное геокодирование адреса.

en: Openlayers Map: @data
ru: Карта OpenLayers: @data

en: Including reverse-geocoded address
ru: Включая обратное геокодирование адреса.

en: A collection of shapes
ru: Коллекция фигур

en: @shape with a center of latitude @lat and longitude @lon.
ru: @shape с центром широты @lat и долготы @lon.

en: Geofield Formatter Map
ru: Карта в формате Geofield

en: A Map Used for Geofield Output
ru: Карта, используемая для вывода Geofield

en: Relative default value
ru: Относительное значение по умолчанию

en: The year is invalid. Please check that entry includes four digits.
ru: Год введён неверно. Значение должно содержать 4 цифры.

en: Headings
ru: Заголовки

en: Media browser settings
ru: Настройки медиабраузера

en: Configure the behavior and display of the media browser.
ru: Настроить поведение и отображение медиабраузера.

en: Media browser theme
ru: Тема оформления медиабраузера

en: File extensions which are accepted in the media browser.  Use spaces to separate (e.g. "jpg gif pdf doc"). <br/><em>Note that this can be overriden on a per-field basis when creating multimedia asset fields and files of certain extensions cannot be embedded at this time.</em>
ru: Расширения файлов, которые принимаются медиабраузером. Используйте пробел для разделения (например, "jpg gif pdf doc").<br /><em>Имейте в виду, что это может быть переопределено для каждого поля при создании мультимедийных полей, и в это время файлы с определенными расширениями не могут быть вставлены.</em>

en: Multilingual - Internationalization
ru: Многоязычный - Интернационализация

en: Entity content
ru: Содержимое сущности

en: Dublin Core Title
ru: Заголовок Дублинского Ядра

en: Dublin Core Description
ru: Описание Дублинского Ядра

en: Dublin Core Date
ru: Дата Дублинского Ядра

en: View mode: %mode
ru: Режим представления: %mode

en: This site (RSS)
ru: RSS-лента сайта

en: Sort field
ru: Поле сортировки

en: The user roles associated with the user account.
ru: Роли, относящиеся к учётной записи пользователя.

en: Brief URL
ru: Короткий URL

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
ru: URL без протокола и закрывающего слэша

en: Tokens related to arrays of strings.
ru: Токены, связанные с массивами строк.

en: The first element of the array.
ru: Первый элемент массива.

en: The last element of the array.
ru: Последний элемент массива.

en: The number of elements in the array.
ru: Количество элементов в массиве.

en: The array reversed.
ru: Массив пересортирован.

en: The array of keys of the array.
ru: Массив ключей массива.

en: Imploded
ru: Разбито

en: The values of the array joined together with a custom string in-between each value.
ru: Значения массива объединились с пользовательской строкой в/между каждым значением.

en: Unsorted
ru: Без сортировки

en: There are no @titles to display.
ru: Нет @titles для показа.

en: Taxonomy: term has parent(s)
ru: Таксономия: термин имеет родителя(ей)

en: Field: @widget_label (@field_name)
ru: Поле: @widget_label (@field_name)

en: View: @view
ru: Представление: @view

en: View: @view: @display
ru: Представление: @view: @display

en: Broken/missing/deleted view display.
ru: Сломанное/отсутствующее/удаленное отображение представления.

en: Entire view
ru: Полное представление

en: Display the entire view.
ru: Показать полное представление.

en: YouTube Preview Image
ru: Картинка-предпросмотр YouTube

en: Aggregation type
ru: Тип агрегации

en: Profile2 group access
ru: Групповой доступ Profile2

en: Adds Organic groups permissions to control profile access on the group level.
ru: Добавляет разрешения Organic Groups для контроля за доступом к профилям на уровне групп.

en: Profile2 pages
ru: Страницы Profile2

en: Combine sort order with sort by
ru: Объединить порядок с вариантом сортировки.

en: Edit meta tags
ru: Редактирование мета-тегов

en: The <a href="!url">Redirect module settings</a> affect whether a redirect is created when an alias is deleted.
ru: <a href="!url">Настройки модуля Redirect</a> влияют на то, будет ли создано перенаправление, когда синоним удален.

en: Considering installing the <a href="!url">Redirect module</a> to get redirects when your aliases change.
ru: Установите модуль <a href="!url">Redirect</a> для создания перенаправлений, когда меняются ваши синонимы.

en: No new URL aliases to generate.
ru: Новые синонимы URL не созданы.

en: The <strong>maximum alias length</strong> and <strong>maximum component length</strong> values default to 100 and have a limit of @max from Pathauto. This length is limited by the length of the "alias" column of the url_alias database table. The default database schema for this column is @max. If you set a length that is equal to that of the one set in the "alias" column it will cause problems in situations where the system needs to append additional words to the aliased URL. You should enter a value that is the length of the "alias" column minus the length of any strings that might get added to the end of the URL. The length of strings that might get added to the end of your URLs depends on which modules you have enabled and on your Pathauto settings. The recommended and default value is 100.
ru: <strong>Максимальная длина синонима</strong> и <strong>Максимальная длина компонента</strong> по умолчанию имеют значение 100 и ограничиваются @max из Pathauto. Эта длина ограничена длиной столбца 'dst' в таблице url_alias БД. Значение по умолчанию для этого столбца - @max. Если вы ставите длину, равную этому максимальному значению, это может вызвать проблемы в случаях, когда системе требуется добавить дополнительные слова к генерируемому адресу. Например, URL ленты содержит автоматически добавляемое в конце '/feed'. В этой ситуации максимальное значение должно равняться максимальному ограничению минус количество символов в '/feed'. Таким образом, чтобы предоставить другим модулям некоторую "свободу", рекомендуется значение 100.

en: Path module form elements
ru: Элементы формы модуля Path

en: unchanged entity
ru: неизмененная сущность

en: Only one view mode is available for this entity type.
ru: Только один режим отображения доступен для этого типа сущности.

en: Double quotation marks
ru: Двойные кавычки

en: Single quotation marks (apostrophe)
ru: Апостроф

en: Back tick
ru: Обратный апостроф

en: Hyphen
ru: дефис

en: Vertical bar (pipe)
ru: Вертикальная черта

en: Left curly bracket
ru: Левая фигурная скобка

en: Left square bracket
ru: Левая квадратная скобка

en: Right curly bracket
ru: Правая фигурная скобка

en: Right square bracket
ru: Правая квадратная скобка

en: Plus sign
ru: Знак "плюс"

en: Equal sign
ru: Знак "равно"

en: Percent sign
ru: Знак процента

en: Caret
ru: Знак вставки

en: Dollar sign
ru: Знак доллара

en: Number sign (pound sign, hash)
ru: Знак решетки

en: At sign
ru: Знак "@"

en: Exclamation mark
ru: Восклицательный знак

en: Tilde
ru: Тильда

en: Left parenthesis
ru: Левая круглая скобка

en: Right parenthesis
ru: Правая круглая скобка

en: Question mark
ru: Знак вопроса

en: Less-than sign
ru: Знак "меньше"

en: Greater-than sign
ru: Знак "больше"

en: Backslash
ru: Обратный слэш

en: A directional relation is one that does not imply the reverse relation. For example, a "likes" relation is directional (A likes B does not neccesarily mean B likes A), whereas a "similar to" relation is non-directional (A similar to B implies B similar to A. Non-directional relations are also known as symmetric relations.
ru: Направленное отношение это такое, которое не подразумевает обратную связь. Например, отношение "любит" является направленным (A любит B не обязательно означает, что B любит A), тогда как отношение "похоже на" ненаправленное (A похоже на B, значит и B похоже на A). Ненаправленные отношения также известны как симметричные.

en: A transitive relation implies that the relation passes through intermediate entities (ie. A=>B and B=>C implies that A=>C). For example "Ancestor" is transitive: your ancestor's ancestor is also your ancestor. But a "Parent" relation is non-transitive: your parent's parent is not your parent, but your grand-parent.
ru: Транзитивное отношение предполагает, что связь проходит через промежуточные сущности (т.е. A=>B и B=>C означает, что A=>C). Например, "Предок" транзитивен: предок вашего предка также и ваш предок. Но отношение "Родитель" не транзитивно: родитель вашего родителя не является вашим родителем, но является вашим дедушкой или бабушкой.

en: Whether relations of this type are unique (ie. they can not contain exactly the same end points as other relations of this type).
ru: Являются ли отношения этого типа уникальными (т.е. они не могут содержать точно такие же конечные точки, как и другие отношения этого типа).

en: Minimum number of entities joined by relations of this type (e.g. three siblings in one relation). <em>In nearly all cases you will want to leave this set to 2</em>.
ru: Минимальное количество сущностей, соединенных отношением этого типа (например, три элемента одного уровня в одном отношении). <em>Почти во всех случаях вам нужно оставить это значение равным 2</em>.

en: Maximum number of entities joined by relations of this type. <em>In nearly all cases you will want to leave this set to 2</em>.
ru: Максимальное количество сущностей, соединенных отношением этого типа. <em>Почти во всех случаях вам нужно оставить это значение равным 2</em>.

en: The %relation_type relation type has been saved.
ru: Тип отношений %relation_type был сохранен.

en: Relation types
ru: Типы отношений

en: Select relation types to create relations from. If no types are selected, relations will be generated for all types.
ru: Выберите типы отношений, для которых нужно создать отношения. Если не выбрано ни одного типа, отношения будут созданы для всех типов.

en: How many relations would you like to generate of each type?
ru: Сколько отношений каждого типа вы хотите создать?

en: Kill all existing relations first.
ru: Сначала уничтожить все существующие отношения.

en: Relation type
ru: Тип отношения

en: Relation type label
ru: Метка типа отношения

en: The human-readable name of the relation type.
ru: Удобочитаемое название типа отношения.

en: Export Relation types
ru: Экспортировать типы отношений

en: Manage relation types, including relation properties (directionality, transitivity etc), available bundles, and fields.
ru: Управление типами отношений, включая их свойства (направленность, транзитивность и т.д.), доступные группы, и поля.

en: Add relation type
ru: Добавить тип отношения

en: Generate relations
ru: Создать отношения

en: Entity Collector
ru: Коллекция сущностей

en: Use replacement tokens from the first row
ru: Использовать шаблон подстановки из первой строки

en: Allow multiple filter values to work together
ru: Разрешить множественным значениям фильтров работать вместе

en: Customize field HTML
ru: Настроить HTML-код поля

en: You may use token substitutions from the rewriting section in this class.
ru: Вы можете использовать шаблоны подстановки из раздела перезаписи в этом классе.

en: Customize label HTML
ru: Настроить HTML-код метки

en: Customize field and label wrapper HTML
ru: Настроить оберточный HTML-код поля и метки

en: Choose the HTML element to wrap around this field and label, e.g. H1, H2, etc. This may not be used if the field and label are not rendered together, such as with a table.
ru: Выберите тег HTML для оборачивания этого поля и метки, например H1, H2 и т.д. Если поле и метка отображаются не совместно, как например в таблице, то эта настройка может не использоваться.

en: Remove whitespace
ru: Удалить пробелы

en: If checked, all whitespaces at the beginning and the end of the output will be removed.
ru: Если отмечено, то будут удалены пробелы в начале и конце вывода.

en: Hide rewriting if empty
ru: Скрыть перезаписанное, если пусто

en: Do not display rewritten content if this field is empty.
ru: Не отображать перезаписанное содержимое если это поле пусто.

en: Thousands marker
ru: Разделитель тысяч

en: Expose this filter to visitors, to allow them to change it
ru: Раскрыть этот фильтр для посетителей и позволить его изменять.

en: Representative sort order
ru: Характерный порядок сортировки

en: Subquery namespace
ru: Пространство имен подзапроса

en: Representative view
ru: Характерное представление

en: Generate subquery each time view is run.
ru: Генерировать подзапрос каждый раз, когда выполняется представление.

en: Expose this sort to visitors, to allow them to change it
ru: Раскройте эту сортировку для посетителей, чтобы позволить им изменять ее

en: This display is disabled.
ru: Это отображение отключено

en: This view has been automatically updated to fix missing relationships. While this View should continue to work, you should verify that the automatic updates are correct and save this view.
ru: Данное представление было автоматически изменено для исправления отсутствующих связей. Чтобы продолжить использование данного представления, проверьте корректность произведенных изменений и сохраните их.

en: reorder displays
ru: Изменить порядок отображений

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin is not available.
ru: Ошибка: отображение @display зависит от плагина '@plugin', который отсутствует.

en: enable @display_title
ru: включить @display_title

en: view @display
ru: просмотреть @display

en: clone @display_title
ru: клонировать @display_title

en: delete @display_title
ru: удалить @display_title

en: disable @display_title
ru: выключить @display_title

en: undo delete of @display_title
ru: отменить удаление @display_title

en: That view is not compatible with this version of Views.
          If you have a view from views1 you have to go to a drupal6 installation and import it there.
ru: Данное представление не совместимо с текущей версией модуля Views.
          Если данное представление создано для модуля views1 вы можете импортировать его в инсталляцию drupal6.

en: The selected style or row format does not utilize fields.
ru: Выбранный стиль или формат строки не использует поля.

en: Aggregation settings
ru: Настройки агрегации

en: Display extenders
ru: Расширенные отображения

en: Select extensions of the views interface.
ru: Выберите расширения интерфейса Views

en: Configure aggregation settings for @type %item
ru: Конфигурировать настройки агрегации для @type %item

en: Select the aggregation function to use on this field.
ru: Выберите агрегирующую функцию для использования с этим полем.

en: Empty display extender
ru: Расширенное пустое отображение

en: Raw value from URL
ru: Сырое значение из URL

en: Apply (all displays)
ru: Применить (все отображения)

en: Apply (this display)
ru: Применить (это отображение)

en: The date of the most recent new content on the feed.
ru: Дата самого последнего нового содержимого в ленте.

en: The node ID to which the comment is a reply to.
ru: ID материала, к чьему комментарию относится этот ответ.

en: Comments of the node
ru: Комментарии материала

en: Relate all comments on the node. This will create 1 duplicate record for every comment. Usually if you need this it is better to create a comment view.
ru: Связывает все комментарии в материале. Это создаст 1 дублирующую запись на каждый комментарий. Обычно, лучше использовать представление из комментариев, если вам нужно такое.

en: Reply to
ru: Ответить

en:  new
ru:  новый

en: Appears in: @bundles.
ru: Появляется в: @bundles.

en: This is an alias of @group: @field.
ru: Это псевдоним @group: @field.

en: @group (historical data): @field
ru: @group (исторические данные): @field

en: Also known as: !also.
ru: Также известен как: !also.

en: Delta - Appears in: @bundles.
ru: Delta - Появляется в: @bundles.

en: No backlinks found.
ru: Не найдено обратных ссылок

en: Pages that link to %1
ru: Страницы, которые ссылаются на %1

en: Popular (page)
ru: Популярное (страница)

en: Today (page)
ru: Сегодня (страница)

en: Popular (block)
ru: Популярное (блок)

en: Today (block)
ru: Сегодня (блок)

en: Today's popular content
ru: Популярное сегодня содержимое

en: User who uploaded
ru: Загрузивший пользователь

en: The user that uploaded the file.
ru: Пользователь, загрузивший файл

en: The taxonomy vocabulary description
ru: Описание словаря таксономии

en: Taxonomy term chosen from autocomplete or select widget.
ru: Термин таксономии, выбранный с помощью автодополнения или виджета выбора.

en: The taxonomy term name.
ru: Имя термина таксономии.

en: Content with term
ru: Материалы с термином

en: Relate all content tagged with a term.
ru: Связывает все материалы, помеченные термином.

en: Has taxonomy term ID
ru: Имеет идентификатор термина таксономии

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
ru: Отобразить содержимое если ему присвоен выбранный термин таксономии.

en: Has taxonomy term
ru: Имеет термин таксономии

en: Taxonomy terms on node
ru: Термины таксономии материала

en: All taxonomy terms
ru: Все термины таксономии

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
ru: Отображать материалы, если у них есть выбранные термины таксономии, или дочерние термины от выбранных. Из-за дополнительной сложности, это имеет меньше настроек, чем версия без глубины.

en: Has taxonomy term ID (with depth)
ru: Имеет идентификатор термина таксономии (с глубиной)

en: Has taxonomy terms (with depth)
ru: Имеет термины таксономии (с глубиной)

en: Has taxonomy term ID depth modifier
ru: Имеет модификатор глубины терминов таксономии

en: @entity using @field
ru: @entity, используя @field

en: Relate each @entity with a @field set to the term.
ru: Связывает все @entity с @field, установленным в термин.

en: Taxonomy term ID from URL
ru: ID термина таксономии из URL

en: If checked, multiple values for this field will be shown in the same row. If not checked, each value in this field will create a new row. If using group by, please make sure to group by "Entity ID" for this setting to have any effect.
ru: Если отмечено, множественные значения этого поля будут отображаться в одной строке. Если же не отмечено, каждое значение будет иметь собственную строку. При использовании группировки, пожалуйста убедитесь, что группировка по "ID материала/сущности" возымела какой-либо эффект.

en: Display an icon representing the file type, instead of the MIME text (such as "image/jpeg")
ru: Отображать иконку, представляющую тип файла вместо MIME-текста (такого как "image/jpeg")

en: Load default filter from node page, that's good for related taxonomy blocks
ru: Загрузить фильтр по умолчанию со страницы материала. Это хорошо для связанных блоков таксономии

en: Path component
ru: Компонент пути

en: The numbering starts from 1, e.g. on the page admin/structure/types, the 3rd path component is "types".
ru: Нумерация начинается с '1'. Например на странице 'admin/structure/types' 3й компонент пути это 'types'.

en: Use aggregation
ru: Использовать агрегацию

en: Display title may not be empty.
ru: Отображаемый заголовок не может быть пустым.

en: When the filter value is <em>NOT</em> available
ru: Когда значение фильтра <em>НЕ</em> доступно

en: When the filter value <em>IS</em> available or a default is provided
ru: Когда значение фильтра <em>ДОСТУПНО</em> или предоставлено по умолчанию

en: This display does not have a source for contextual filters, so no contextual filter value will be available unless you select 'Provide default'.
ru: Это отображение не имеет источника для контекстных фильтров, поэтому их значения не будут доступны, пока вы не выберете 'Предоставить по умолчанию'.

en: The number of items to display. Enter 0 for no limit.
ru: Количество элементов для отображения. Введите 0 для снятия ограничений.

en: The contextual filter values is provided by the URL.
ru: Значения контекстного фильтра, зависящие от URL.

en: Autosubmit
ru: Автоматическая отправка

en: Automatically submit the form once an element is changed.
ru: Автоматически отправлять форму, как только элемент будет изменен.

en: Hide submit button if javascript is enabled.
ru: Скрыть кнопку отправки, если включен javascript.

en: Query Comment
ru: Комментарий запроса

en: If set, this comment will be embedded in the query and passed to the SQL server. This can be helpful for logging or debugging.
ru: Если установлено, то комментарий будет встроен в запрос и передан на SQL-сервер. Это может быть полезно для ведения логов или отладки.

en: When needed, add the field language condition to the query
ru: При необходимости, добавить в запрос условие выбора языка поля

en: Count DISTINCT
ru: Счетчик DISTINCT

en: Provide default field wrapper elements
ru: Предоставлять элементы обертки полей по умолчанию

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another. Note that some fields will ignore this if they are block elements, particularly body fields and other formatted HTML.
ru: Встроенные поля будут размещены рядом друг с другом, а не один за другим. Имейте в виду, что блочные поля будут игнорировать эту настройку, в частности, поля содержания и поля, содержащие другой отформатированный HTML.

en: Hide the "Go" button
ru: Скрывать кнопку "Go"

en: Select the current contextual filter value
ru: Выберите текущее значение контекстного фильтра

en: Show the empty text in the table
ru: Показывать текст для пустого представления в таблице

en: Wysiwyg profile
ru: Wysiwyg профиль

en: Allows to edit content with client-side editors.
ru: Позволяет пользователю редактировать содержимое сайта с помощью редактора.

en: When enabled, this will fetch all URL aliases at once instead of one at a time during sitemap generation. For medium or large sites, it is recommended to disable this feature as it uses a lot of memory.
ru: Если включено, в процессе генерации карты сайта все URL-синонимы будут запрошены сразу, вместо запроса по одному. Для крупных сайтов рекомендуется отключить эту опцию, т.к. она потребляет много памяти.

en: Last attempted generation on !date (!interval ago).
ru: Последняя попытка создания !date (!interval назад).

en: Vimeo Video
ru: Vimeo видео

en: Vimeo Preview Image
ru: Предпросмотр Vimeo

en: Show Pan control
ru: Показать окно панорамирования

en: Map Control Type
ru: Тип управления картой

en: Overview map state
ru: Состояние карты обзора

en: Show overview map as open by default
ru: По умолчанию обзорную карту показывать открытой

en: Show streetview button
ru: Показать кнопку просмотра улиц

en: If checked, every comment will be styled as if it were a forum reply.
ru: Если отмечено, все комментарии будут стилизованы как сообщения форума.

en: Edited by
ru: Отредактировано

en: This topic has been moved to "!forum"
ru: Эта тема была перемещена в "!forum"

en: manage file display
ru: управление отображением файла

en: No file types available.
ru: Нет доступных типов файлов.

en: Display precedence order
ru: Показывать в порядке приоритета

en: When a file is uploaded to this website, it is assigned one of the following types, based on what kind of file it is.
ru: Когда файл загружается на этот сайт, ему присваивается один из следующих типов, основываясь на том, что это за файл.

en: Manage file types
ru: Управлять типами файлов

en: Manage file display
ru: Управлять отображением файла

en: File view mode
ru: Режим просмотра файла

en: File view mode: @view_mode
ru: Режим просмотра файла: @view_mode

en: Display name of the relation type. This is also used as the predicate in natural language formatters (ie. if A is related to B, you get "A [label] B")
ru: Отображаемое имя типа связи. Также оно используется как предикат в естественном языке форматирования (например, если A связано с B, вы получите "A [метка] B")

en: Select a relation type
ru: Выберите тип отношения

en: Please select a relation type.
ru: Пожалуйста, выберите тип отношения.

en: Format handlers
ru: Формат обработчиков

en: Use widget configuration
ru: Используйте виджет настройки

en: No handler
ru: Без обработчика

en: Address form (country-specific)
ru: Форма адреса (зависимая от страны)

en: Name (First name, Last name)
ru: Полное имя (имя, фамилия)

en: Name (single line)
ru: Имя (одной строкой)

en: Organisation (single line)
ru: Организация (одной строкой)

en: The field that is going to be used as the RSS item title for each row.
ru: Поле, которое планируется использовать в качестве поля заголовка RSS-элемента в каждой строке

en: The field that is going to be used as the RSS item link for each row. This must be a drupal relative path.
ru: Поле, которое планируется использовать в качестве поля ссылки RSS-элемента в каждой строке

en: The field that is going to be used as the RSS item description for each row.
ru: Поле, которое планируется использовать в качестве поля описания RSS-элемента в каждой строке

en: Creator field
ru: Поле автора

en: The field that is going to be used as the RSS item creator for each row.
ru: Поле, которое планируется использовать в качестве поля автора RSS-элемента в каждой строке

en: Publication date field
ru: Поле даты публикации

en: Row style plugin requires specifying which views fields to use for RSS item.
ru: Плагин "строчного" стиля требует указания, какие поля представлений используются для элемента RSS.

en: View any @type content
ru: Просмотр любых материалов типа @type

en: View own @type content
ru: Просмотр своих материалов типа @type

en: Edit any @type content
ru: Редактирование любых материалов типа @type

en: Edit own @type content
ru: Редактирование своих материалов типа @type

en: Delete any @type content
ru: Удаление любых материалов типа @type

en: Delete own @type content
ru: Удаление своих материалов типа @type

en: Provides flexible content access control.
ru: Предоставляет гибкий контроль доступа к содержимому.

en: Integrates Rules with Content access. Allows to act on access events, conditions, and actions.
ru: Интегрирует Content Access и Rules. Позволяет работать с событиями, условиями и действиями.

en: A date in '@type' format. (%date)
ru: Дата в формате '@type'. (%date)

en: The root term of the taxonomy term.
ru: Корневой термин дерева терминов таксономии.

en: File byte size
ru: Размер файла в байтах

en: The size of the file, in bytes.
ru: Размер файла, в байтах.

en: Query string value
ru: Значение строки запроса

en: The value of a specific query string field of the current page.
ru: Значение определенного поля строки запроса текущей страницы.

en: A random number from 0 to @max.
ru: Случайное число от 0 до @max.

en: A random hash. The possible hashing algorithms are: @hash-algos.
ru: Случайный хэш. Возможные алгоритмы хэширования: @hash-algos.

en: Attempting to perform token replacement for token type %type without required data
ru: Попытка выполнить замену токена для типа токенов %type без необходимой информации

en: Configure content pane
ru: Настроить панель содержимого

en: iCal description
ru: iCal описание

en: Present view results as a Calendar.
ru: Показывать результаты в виде Календаря.

en: Upcoming events block
ru: Блок предстоящих событий

en: Calendar type
ru: Тип календаря

en: Combines the sort by options and order (ascending or decending) into a single list.  Use this to
              display "Option1 (ascending)", "Option1 (descending)", "Option2 (ascending)", "Option2 (descending)"
              in a single form element.
ru: Объединяет настройку и порядок сортировки (по возрастанию или по убыванию) в единый список. Используйте для отображения "Вариант1 (по возрастанию)", "Вариант1 (по убыванию), "Вариант2 (по возрастанию)", "Вариант2 (по убыванию) в одном элементе формы.

en: Forum image settings
ru: Настройки изображений форума

en: The image field to use to display forum images.
ru: Поле изображения для отображения изображений форума

en: Forum image style
ru: Стиль изображений форума

en: The image style to apply to the images.
ru: Стиль изображения для применения.

en: Meta Data
ru: Мета-данные

en: Error retrieving XML from %url: %error
ru: Ошибка получения XML из %url:%error

en: Cannot continue, nothing selected
ru: Не могу продолжить, ничего не выбрано

en: URL or Embed code
ru: URL или Код для встраивания

en: Input a url or embed code from one of the listed providers.
ru: Введите ссылку или код для встраивания от одного из перечисленных поставщиков.

en: This field reference another entity.
ru: Это поле ссылается на другую сущность.

en: An autocomplete text field.
ru: Текстовое поле с автодополнением.

en: Display the label of the referenced entities.
ru: Отображать метки связанных сущностей.

en: Rendered entity
ru: Готовая к выводу сущность

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
ru: Отображать связанные сущности с помощью entity_view().

en: Link label to the referenced entity
ru: Сделать метку ссылкой на сущность

en: Link to the referenced entity
ru: Ссылка на указанную сущность

en: Rendered as @mode
ru: Отрендерено в режиме @mode

en: Recursive rendering detected when rendering entity @entity_type(@entity_id). Aborting rendering.
ru: Обнаружен рекурсивный рендеринг при обработке сущности @entity_type(@entity_id). Рендеринг отменен.

en: Referenced Entity
ru: Связанная сущность

en: Provides a field that can reference other entities.
ru: Предоставляет поле, которое может ссылаться на другие сущности.

en: Install and Manage Apps
ru: Установка и управление приложениями

en: @type field.
ru: Поле @type.

en: Also known as %labels.
ru: Также известно как %labels.

en: Shortlink URL
ru: Короткая ссылка

en: Administer meta tags.
ru: Администрирование мета-тегов.

en: Cache table for the generated meta tag output.
ru: Таблица кеша для сгенерированных мета-тегов.

en: Open Graph title
ru: Заголовок Open Graph

en: The title of your object as it should appear within the graph, e.g., <em>The Rock</em>.
ru: Название вашего объекта, как оно должно выглядеть в графе, например: <em>Скала</em>.

en: Open Graph type
ru: Тип Open Graph

en: The type of your object, e.g., <em>movie</em>.
ru: Тип вашего объекта, например: <em>фильм</em>.

en: Open Graph image
ru: Open Graph изображение

en: Open Graph URL
ru: Open Graph ссылка

en: Open Graph site name
ru: Open Graph название сайта

en: A human-readable name for your site, e.g., <em>IMDb</em>.
ru: Понятное название вашего сайта, например: <em>Агентство недвижимости</em>.

en: Open Graph description
ru: Описание Open Graph

en: A one to two sentence description of your page.
ru: Несколько предложений для описания вашей страницы.

en: Hotel
ru: Отель

en: Sports league
ru: Спортивная лига

en: Sports team
ru: Спортивная команда

en: Band
ru: Группа

en: Non-profit
ru: Неприбыльная организация

en: Athlete
ru: Спортсмен

en: Musician
ru: Музыкант

en: Politician
ru: Политик

en: Public figure
ru: Общественный деятель

en: Landmark
ru: Ориентир

en: State or province
ru: Штаты или провинции

en: Drink
ru: Выпивка

en: Song
ru: Песня

en: TV show
ru: ТВ шоу

en: Provides support for open graph meta tags.
ru: Обеспечивает поддержку для мета-тегов Open Graph.

en: Store a date in the database as a timestamp, deprecated format to support legacy data.
ru: Хранить дату в базе данных в поле типа timestamp. Не рекомендуемый формат, используется для совместимости.

en: Pop-up calendar
ru: Всплывающий календарь

en: An 'End date' is required for field %field #%delta.
ru: Дата окончания обязательна для поля %field #%delta.

en: The End date value.
ru: Значение даты окончания.

en: Choose how users view dates and times:
ru: Как пользователи будут видеть дату и время:

en: Both Start and End dates
ru: Как дата начала, так и дата окончания

en: Start date only
ru: Только дата начала

en: End date only
ru: Только дата окончания

en: Display dates using the @format format
ru: Отображать дату используя формат @format

en: Display both Start and End dates
ru: Показывать как дату начала, так и дату окончания.

en: Display Start date only
ru: Показывать только дату начала

en: Display End date only
ru: Показывать только дату окончания

en: Default date
ru: Дата по умолчанию

en: No default value
ru: Нет значения по умолчанию

en: Describe a time by reference to the current day, like '+90 days' (90 days from the day the field is created) or '+1 Saturday' (the next Saturday). See !strtotime for more details.
ru: Укажите время относительно текущего дня. Например: "+90 days" (90 дней со дня создания поля) или "+1 Saturday" (следующая суббота). Прочтите !strtotime для более полной информации.

en: Default end date
ru: Дата окончания по умолчанию

en: Relative default value for end date
ru: Относительное значение по умолчанию для даты окончания

en: The Strtotime default value for the End Date is invalid.
ru: Значение даты окончания по умолчанию для strtotime задано неверно.

en: Date entry options
ru: Настройки ввода даты

en: Control the order and format of the options users see.
ru: Контролирует порядок и формат настроек, которые видят пользователи.

en: Time increments
ru: Время увеличивается на

en: 10 minute
ru: 10 минут

en: 30 minute
ru: 30 минут

en: The location of date part labels, like 'Year', 'Month', or 'Day' . 'Above' displays the label as titles above each date part. 'None' doesn't label any of the date parts. Theme functions like 'date_part_label_year' and 'date_part_label_month' control label text.
ru: Размещение меток частей даты, таких как "Год", "Месяц" или "День". Функции темы наподобие 'date_part_label_year' и 'date_part_label_month' контролируют текст меток.

en: Select the date attributes to collect and store.
ru: Выберите атрибуты даты, которые будут храниться в БД.

en: Date attributes to collect
ru: Собирать следующие атрибуты даты

en: End dates are used to collect duration. E.g., allow an event to start on September 15, and end on September 16.
ru: Дата окончания используется для задания периодов. Например, позволяет определить для события дату начала 15 сентября и дату окончания 16 сентября.

en: Collect an end date
ru: Присоединить дату окончания

en: Select the timezone handling method for this date field.
ru: Выберите часовой пояс вручную для этого поля.

en: Empty 'End date' values will use the 'Start date' values.
ru: Если дата окончания не указана, будет использована дата начала.

en: @field_name Start date
ru: @field_name Дата начала

en: @field_name End date
ru: @field_name Дата окончания

en: The End date must be greater than the Start date.
ru: Дата окончания должна быть больше чем дата начала.

en: The Start date is invalid.
ru: Дата начала некорректна.

en: The End date is invalid.
ru: Дата окончания некорректна.

en: More settings and values
ru: Дополнительные настройки

en: Date entry
ru: Ввод даты

en: Starting and ending year
ru: Год начала и окончания

en: !start-date to !end-date
ru: с !start-date по !end-date

en: Starting year
ru: Год начала

en: Enter a relative value (-9, +9) or an absolute year such as 2015.
ru: Введите относительное значение (-9, +9), или абсолютное, например 2015.

en: Ending year
ru: Год окончания

en: The value input for field %field is invalid:
ru: Значение поля %field введено неверно:

en: The value input for field %field is invalid.
ru: Значение, вводимое в поле %field, некорректно.

en: The value @date does not match the expected format.
ru: Значение @date не совпадает с заданным форматом.

en: Missing system date settings
ru: Системные настройки дат отсутствуют

en: System date settings
ru: Системные настройки дат

en: @count year from now | @count years from now
ru[0]: @count год от текущего момента
ru[1]: @count года от текущего момента
ru[2]: @count лет от текущего момента

[ctx: datetime]
en: Date
ru: Дата

[ctx: datetime]
en: Time
ru: Время

en: E.g., @date
ru: Например: @date

en: <p>The Date Popup module allows for manual time entry or use of a jQuery timepicker plugin. The Date module comes with a default jQuery timepicker which is already installed. The module also supports a dropdown timepicker that must be downloaded separately. The dropdown timepicker will not appear as an option until the code is available in the libraries folder. If you do not want to use a jQuery timepicker, you can choose the "Manual time entry" option below and users will get a regular textfield instead.</p>
ru: <p>Модуль Date Popup позволяет вводить дату и время вручную или воспользоваться плагином jQuery timepicker. Модуль Date уже включает в себя этот плагин по умолчанию. Модуль также поддерживает плагин выпадающего меню выбора даты, который может быть скачан отдельно (он не появится в виде опции, пока не будет доступен в каталоге libraries). Если вы не хотите использовать jQuery timepicker, вы можете выбрать опцию "Ввод времени вручную" и пользователи увидят обычное текстовое поле.</p>

en: Use dropdown timepicker
ru: Использовать выпадающее меню выбора даты

en: <p>To install the dropdown timepicker, create a <code>!directory</code> directory in your site installation. Then visit <a href="@download">@download</a>, download the latest copy and unzip it. You will see files with names like jquery.timepicker-1.1.2.js and jquery.timepicker-1.1.2.css. Rename them to jquery.timepicker.js and jquery.timepicker.css and copy them into <code>!directory</code>.</p>
ru: <p>Для установки выпадающего меню выбора даты и времени, создайте каталог <code>!directory</code> в каталоге вашего сайта. Затем посетите <a href="@download">@download</a>, скачайте последнюю версию и распакуйте ее. Вы увидите файлы с именами типа: jquery.timepicker-1.1.2.js и jquery.timepicker-1.1.2.css. Переименуйте их в jquery.timepicker.js и jquery.timepicker.css соответственно и скопируйте в <code>!directory</code>.</p>

en: <p>The Date Popup calendar includes some css for IE6 that breaks css validation. Since IE 6 is now superceded by IE 7, 8, and 9, the special css for IE 6 has been removed from the regular css used by the Date Popup. If you find you need that css after all, you can add it back in your theme. Look at the way the Garland theme adds special IE-only css in in its page.tpl.php file. The css you need is:</p>
ru: <p>Календарь Date Popup calendar включает CSS-код для IE6, который ломает CSS-валидацию. Так как на данный момент IE 6 по больше части заменен IE 7, 8, и 9, специальный код для IE 6 был удален из Date Popup. Однако, если вы все еще находите его необходимым, вы можете добавить его в вашу тему оформления. Примером может служить метод добавления IE-ориентированного кода в файл page.tpl.php темы Garland. CSS, который вам нужен:</p>

en: @label -  start date (!name)
ru: @label -  дата начала (!name)

en: @label -  start date
ru: @label -  дата начала

en: @label - end date (!name:!column)
ru: @label - дата окончания (!name:!column)

en: @label - end date:!column
ru: @label - дата окончания:!column

en: Page by date
ru: Страница по дате

en: Page using the value of a date field.
ru: Страница использует значение поля даты.

en: Receive content follow-up notification e-mails
ru: Получать уведомления о комментариях

en: Check this box to receive an e-mail notification for follow-ups on your content. You can not disable notifications for individual threads.
ru: Отметьте этот флажок, если хотите получать уведомления по почте о новых комментариях в ваших темах. Вы не сможете отключить уведомления для отдельных тем.

en: Trying to render a geofield formatter on a map without the placeholder layer
ru: Попытка отображения Geofield форматирования на карте без слоя заполнителя

en: It has an approximate address of @address.
ru: Она имеет приблизительный адрес @address.

en: It has an area of @area.
ru: Она имеет площадь @area.

en: It has a length of @length.
ru: Она имеет длину @length.

en: Select which OpenLayers map you would like to use. Only maps which have the GeoField behavior may be selected. If your preferred map is not here, add the GeoField behavior to it first. The "Draw Features" bahavior is incompatible - presets with this behavior are not shown.
ru: Выберите карту OpenLayers, которую вы хотите использовать. Выбрать можно только те карты, которые имеют обработчик формата Geofield. Если требуемой вам карты здесь нет, то сначала добавьте к ней обработчик формата Geofield. Элементы начертаний несовместимые с обработчиком, не отображаются.

en: GeoPHP %version library installed at %path
ru: Библиотека GeoPHP %version установлена в %path

en: Stores geographic and location data (points, lines, and polygons).
ru: Сохраняет географические данные о местоположении (точки, линии и полигоны)

en: @entity entity referenced from !field_name
ru: Сущность @entity связана через поле !field_name

en: @entity referencing @target_entity from !field_name
ru: @entity ссылается на @target_entity через !field_name

en: No tokens available
ru: Нет доступных токенов

en: Token registry caches cleared.
ru: Кэши реестра токенов очищены.

en: The path component of the URL.
ru: Компонент пути URL.

en: Unaliased URL
ru: URL без синонима

en: The unaliased URL.
ru: URL, лишенный синонима.

en: The specific value of the array.
ru: Определенное значение массива.

en: Token registry
ru: Реестр токенов

en: The list of available tokens that can be used in e-mails is provided below.
ru: Список доступных токенов, которые могут быть использованы в email-адресах, представлены ниже.

en: The following tokens or token types are not defined as arrays:
ru: Следующие токены или типы токенов не определены как массивы:

en: The following token types do not have any tokens defined:
ru: Следующие типы токенов не имеют каких-либо определенных токенов:

en: The following token types are not defined but have tokens:
ru: Следующие типы токенов не определены, однако имеют токены:

en: The following token or token types are defined by multiple modules:
ru: Следующие токены или типы токенов определены множественными модулями:

en: Problems detected
ru: Обнаружены проблемы

en: Address Field Example
ru: Пример Address Field

en: Example module for how to implement an addressfield format handler.
ru: Пример модуля для реализации обработчика формата addressfield.

en: The name can only consist of lowercase letters, underscores, dashes, and numbers.
ru: Название может состоять только из строчных букв, подчёркиваний, тире и цифр.

en: Provides a basic mapping interface for Geofields.
ru: Предоставляет базовый картографический интерфейс для Geofields.

en: Displays a View as an Geofield map.
ru: Отображает представление как карту Geofield.

en: Which field contains geodata?
ru: Какое поле содержит геоданные?

en: Popup Text
ru: Текст всплывающего окна

en: Standard Layout
ru: Стандартный макет

en: <h3>Standard Layout</h3><p>The standard layout is for desktops, laptops and other large screen devices.
ru: <h3>Стандартный макет</h3><p>Стандартный макет используется на стационарных компьютерах, ноутбуках и других устройствах с большими экранами.

en: Choose sidebar layout
ru: Выбор макета боковой панели

en: <strong>Choose sidebar positions</strong>
ru: <strong>Положение боковой панели</strong>

en: Set sidebar widths
ru: Установка ширины боковой панели

en: <strong>Set the width of each sidebar</strong>
ru: <strong>Ширина каждой боковой панели</strong>

en: Set the page width
ru: Установка ширины страницы

en: <strong>Set the page width</strong>
ru: <strong>Ширина страницы</strong>

en: Set a max width
ru: Установка максимальной ширины

en: Standard Screen Media Queries
ru: Media Queries для стандартного экрана

en: Media query for this layout
ru: Запрос параметров устройства (Media query) для данной раскладки

en: Tablet Layout
ru: Планшетный макет

en: <h3>Tablet Layout</h3><p>Tablet devices such as iPad have two orientations - landscape and portrait. You can configure a different layout for each orientation.</p>
ru: <h3>Планшетный макет</h3><p>Планшетные устройства, такие как iPad, имеют две ориентации - альбомную и портретную. Вы можете настроить отдельную раскладку для каждой ориентации.</p>

en: <h4>Landscape tablet</h4>
ru: <h4>Альбомная ориентация планшета</h4>

en: Tablet Landscape Media Queries
ru: Media Queries для альбомной ориентации планшета

en: <h4>Portrait tablet</h4>
ru: <h4>Портретная ориентация планшета</h4>

en: Tablet Portrait Media Queries
ru: Media Queries для портретной ориентации планшета

en: Smartphone Layout
ru: Макет для коммуникатора

en: <h3>Smartphone Layout</h3><p>Smartphone devices such as iPhone, Android and Windows phones have two orientations - landscape and portrait. You can configure a layout for landscape orientation only - portrait orientation always displays in one column with sidebars stacked below the main content.</p>
ru: <h3>Макет для коммуникатора</h3><p>Коммуникаторы, такие как iPhone или телефоны на Android и Windows, имеют две ориентации - альбомную и портретную. Вы можете настроить раскладку только для альбомной ориентации - в портретной ориентации всегда отображается один столбец, а боковые панели при этом пристыковываются внизу основного содержимого.</p>

en: <h4>Landscape smartphone</h4>
ru: <h4>Альбомная ориентация коммуникатора</h4>

en: Smartphone Landscape Media Queries
ru: Media Queries для альбомной ориентации коммуникатора

en: <h4>Portrait smartphone</h4><div class="smartphone-portrait-layout">One column</div><p>The smartphone portrait layout always displays in one column with sidebars stacked horizontally below the main content. All widths are always 100%.</p>
ru: <h4>Портретная ориентация коммуникатора</h4><p>При портретной ориентации коммуникатора всегда отображается один столбец, а боковые панели при этом пристыковываются внизу основного содержимого. Ширина всех элементов всегда 100%.</p>

en: Smartphone Portrait Media Queries
ru: Media Queries для портретной ориентации коммуникатора

en: <h3>Breadcrumb Settings</h3>
ru: <h3>Настройки строки навигации</h3>

en: Show the homepage link
ru: Показать ссылку на главную страницу

en: <h3>Login Block Options</h3>
ru: <h3>Настройки блока входа на сайт</h3>

en: Wrap menu item text in SPAN tags - useful for certain theme or design related techniques
ru: Обернуть пункт меню в теги SPAN - полезно для определенной темы или связанным с дизайном методами

en: Default font
ru: Шрифт по умолчанию

en: <h3>Rounded Corners</h3><p>Rounded corners are implimented using CSS and only work in modern compliant browsers. You can set the radius for both the main content and main menu tabs.</p>
ru: <h3>Закругленные углы</h3><p>Закругленные углы реализуются с помощью CSS и работают только в современных браузерах. Вы можете установить радиус для отображения содержимого и вкладок меню.</p>

en: Main content radius
ru: Радиус для содержимого

en: Change the corner radius for the main content area.
ru: Изменение радиуса угла области основного содержания.

en: Menu tabs radius
ru: Радиус вкладок меню

en: Change the corner radius for the main menu tabs.
ru: Изменение радиуса угла вкладок основного меню.

en: Box Shadows
ru: Тени блока

en: Textures
ru: Текстуры

en: Select texture
ru: Выберите текстуру

en: Hatch
ru: Штриховка

en: Vertical lines
ru: Вертикальные линии

en: Horizontal lines
ru: Горизонтальные линии

en: Image Captions
ru: Подпись изображения

en: <strong>Display the image title as a caption</strong>
ru: <strong>Отображение названия изображения в качестве подписи</strong>

en: Show captions on teaser view
ru: Показать подпись в анонсе

en: Show captions on full view
ru: Показать подпись в полном виде

en: Menu Bullets
ru: Значки меню

en: <h3>Menu Bullets</h3><p>This setting allows you to customize the bullet images used on menus items. Bullet images only show on normal vertical block menus.</p>
ru: <h3>Значки меню</h3><p>Этот параметр позволяет настроить изображения, используемые для пунктов меню. Изображения отображаются только в нормальном вертикальном блоке меню.</p>

en: Drupal default
ru: По умолчанию

en: Arrow head
ru: Стрелка

en: Double arrow head
ru: Двуглавая стрелка

en: Circle arrow
ru: Круглая стрелка

en: Fat arrow
ru: Жирная стрелка

en: Skinny arrow
ru: Тонкая стрелка

en: Top menu bar
ru: Верхняя панель меню

en: Node links background
ru: Фон ссылок материала

en: Node links foreground
ru: Ссылки материала

en: Node links background hover
ru: Фон ссылок материала при наведении

en: Node links foreground hover
ru: Ссылки материала при наведении

en: Footer links hover
ru: Ссылки подвала при наведении

en: Header links
ru: Ссылки шапки

en: Header links hover
ru: Ссылки шапки при наведении

en: OpenLayers Presets
ru: Предустановки OpenLayers

en: Found old presets.
ru: Найдены старые предустановки.

en: With the 7.x-2.x version of the OpenLayers module, map presets were renamed to just maps.  This has some implications on APIs and hooks.  One or more of of the modules installed on this site is utilizing the deprecated %hook.  Please <a href="@url">read the upgrade page</a>, then contact the module owner or fix the custom module yourself.
ru: Начиная с версии 7.x-2.x модуля OpenLayers, предустановки карт были переименованы в карты.  Это повлияло на API и хуки (обработчики прерываний). Один или несколько модулей, установленных на этом сайте, используют устаревший %hook.  Пожалуйста, <a href="@url">прочитайте страницу обновления</a>, затем обратитесь к разработчику модуля или исправьте свой модуль самостоятельно.

en: Found Features with presets.
ru: Найдены элементы с предустановками.

en: With the 7.x-2.x version of the OpenLayers module, map presets were renamed to just maps.  This has some implications on APIs and hooks.  There are Features on this site that contain the old map presets.  Please <a href="@url">read the upgrade page</a>, and rebuild the following Features: %features
ru: Начиная с версии 7.x-2.x модуля OpenLayers, предустановки карт были переименованы в карты.  Это повлияло на API и хуки (обработчики прерываний).  На этом сайте есть элементы, которые содержат старые предустановки карт.  Пожалуйста, <a href="@url">прочитайте страницу обновления</a>, и по возможности пересоздайте следующие элементы: %features

en: Center when located
ru: Центрировать для расположения

en: When enabled, if the geolocation control finds a location, it will set the center of the map at this point.
ru: Если включено, и управление геолокацией определило местоположение, то будет выполнено центрирование карты в данную точку.

en: An integer zoom level for when a location is found.  0 is the most zoomed out and higher numbers mean more zoomed in (the number of zoom levels depends on your map).
ru: Целочисленный уровень масштаба используемый когда местоположение обнаружено. 0 — наибольшее удаление, а более высокие числа означают приближение (количество уровней детализации зависит от вашей карты).

en: When enabled, the map will continue to try to update the location of the device.
ru: Если включено, карта будет продолжать попытки обновить местоположение устройства.

en: Document Drag
ru: Перетаскивание документа

en: Allow panning of the map by dragging outside map viewport.
ru: Разрешает панорамирование, перетаскиванием карты за пределы окна просмотра.

en: OpenLayers Maps
ru: Карты OpenLayers

en: Google Maps API version
ru: версия API Google Maps

en: If you use Google Maps v3, an API key is not necessary.
ru: Если вы используете Google Maps v3, ключ API не требуется.

en: Administer OpenLayers
ru: Управление OpenLayers

en: Configure OpenLayers settings, styles, maps, and layers.
ru: Настраивать параметры OpenLayers, стилей, карт, и слоев.

en: This is the descriptive title of the map and will show up most often in the interface.
ru: Описательное название карты, будет чаще всего отображается в интерфейсе.

en: The URL of an icon for points in a layer.  The following options are available:
            <ul><li>Full path, such as http://example.com/icon.png</li>
            <li>Relative Drupal path, such as sites/all/modules/example/icon.png</li>
            <li>Absolute path, such as /icon.png (though this is not suggested for maintainability reasons)</li></ul>
ru: Адрес-URL иконки для точек (отметок) в слое. Возможны следующие варианты:
            <ul><li>Полный путь, например: http://example.com/icon.png</li>
            <li>Относительный путь, например: sites/all/modules/example/icon.png</li>
            <li>Абсолютный путь, например: /icon.png (не рекомендуется из соображений удобства обслуживания)</li></ul>

en: The following is a dump of the data that is rendered from this display. It is used for debugging purposes only.
ru: Ниже приведен дамп данных, визуализируемый в данном экране. Он используется только для отладки.

en: Meta tag module form elements.
ru: Элементы формы модуля мета-тегов.

en: Add and configure
ru: Добавить и настроить

en: Provides search engines with specific directions for what to do when this page is indexed.
ru: Предоставляет поисковым системам определенные указания, что делать, когда эта страница индексируется.

en: Prevent search engines from indexing this page.
ru: Запретить индексирование этой страницы поисковыми машинами.

en: Prevent search engines from following links on this page.
ru: Не допускать, чтобы поисковые системы переходили по ссылкам на этой странице.

en: Prevent a cached copy of this page from being available in the search results.
ru: Не допускать, чтобы сохранённая копия этой страницы была доступна в результатах поиска.

en: Prevents a description from appearing below the page in the search results, as well as prevents caching of the page.
ru: Не допускать, чтобы в результатах поиска появилось описание под этой страницей, а также предотвращать сохранение копии страницы.

en: Describes the name and version number of the software or publishing tool used to create the page.
ru: Описывает название и номер версии программного обеспечения или публикующего инструмента используемого для создания страницы.

en: Details a copyright, trademark, patent, or other information that pertains to intellectual property about this page. Note that this will not automatically protect your site's content or your intellectual property.
ru: Подробная информация об авторском праве, торговых марках, патентах и прочем на этой странице относящемся к интеллектуальной собственности. Обратите внимание, что это не будет автоматически защищать содержимое вашего сайта или вашу интеллектуальную собственность.

en: Tells search engines where the preferred location or URL is for this page to help eliminate self-created duplicate content for search engines.
ru: Сообщает поисковым системам предпочтительное место или URL для этой страницы, чтобы помочь им устранить автоматически созданные дубликаты содержимого.

en: Using defaults
ru: Использовать по умолчанию

en: Inherits meta tags from: @parents
ru: Наследовать мета теги: @parents

en: No meta tag defaults available yet.
ru: Нету доступных по умолчанию мета-тегов.

en: To view a summary of the default meta tags and the inheritance, click on a meta tag type.
ru: Чтобы посмотреть сводку заданных по умолчанию мета-тэгов, и откуда они унаследованы, нажмите на тип мета-тэга.

en: Select the type of default meta tags you would like to add.
ru: Выберите тип мета-тега по умолчанию, который хотите добавить.

en: The meta tag defaults for @label have been saved.
ru: Мета-тег по умолчанию для @label сохранен.

en: The meta tag defaults for @label have been enabled.
ru: Мета-тег по умолчанию для @label включен.

en: The meta tag defaults for @label have been disabed.
ru: Мета-тег по умолчанию для @label отключен.

en: Are you sure you want to delete the meta tag defaults for @label?
ru: Вы уверены, что хотите удалить мета-тег "@label" который является по умолчанию?

en: The meta tag defaults for @label have been deleted.
ru: Мета-тег по умолчанию для @label удален.

en: The referenced entity (@type: @id) is invalid.
ru: Связанная сущность (@type: @id) некорректна.

en: Change handler
ru: Выбрать обработчик

en: Autocomplete (Tags style)
ru: Автодополнение (в стиле тегов)

en: Simple (with optional filter by bundle)
ru: Простой (с опциональным фильтром по набору)

en: Target bundles
ru: Целевые пакеты

en: The bundles of the entity type that can be referenced. Optional, leave empty for all bundles.
ru: Пакеты типов сущностей, на которые можно ссылаться. Оставьте это поле пустым для использования всех пакетов.

en: A bridge to the @entity entity that is referenced via !field_name
ru: Мост к сущности @entity, которая связана через !field_name

en: Referencing entity
ru: Ссылающаяся сущность

en: A bridge to the @entity entity that is referencing @target_entity via !field_name
ru: Мост к сущности @entity, которая ссылается на @target_entity через !field_name

en: Blocks the <a href="@odp-url">Open Directory Project</a> description of the page from being used in the description that appears below the page in the search results.
ru: Не допускать, чтобы в результатах поиска под этой страницей появилось описание из каталога <a href="@odp-url">Open Directory Project</a>.

en: Allow the user to enter a link 'title' attribute
ru: Позволить пользователю вводить атрибут ссылки 'title'

en: Default link 'title' Attribute
ru: Атрибут ссылки 'title' по умолчанию

en: When output, links will use this "title" attribute if the user does not provide one and when different from the link text. Read <a href="http://www.w3.org/TR/WCAG10-HTML-TECHS/#links">WCAG 1.0 Guidelines</a> for links comformances. Tokens values will be evaluated.
ru: При выводе будет использоваться заданный атрибут 'title', если пользователь не предоставил своего и когда он отличается от текста ссылки. Читайте <a href="http://www.w3.org/TR/WCAG10-HTML-TECHS/#links">WCAG 1.0 Guidelines</a> о соответствиях ссылкам. Шаблоны подстановки будут заменены своими значениями.

en: Link "title" attribute
ru: Атрибут "title" ссылки

en: Instance settings have been set with the data from the field settings.
ru: Настройки экземпляра были установлены данными из настроек поля.

en: Allowed file extensions for uploaded files
ru: Разрешенные расширения для загружаемых файлов.

en: Allowed remote media types
ru: Разрешенные удаленные медиа типы

en: Media types which are allowed for this field when using remote streams.
ru: Медиа типы которым разрешено использовать удаленные потоки для этого поля.

en: file from !field_name
ru: файл из !field_name

en: Hide empty column
ru: Скрыть пустую колонку

en: The %dependency library, which the %library library depends on, is not installed.
ru: Библиотека %dependency, от которой зависит библиотека %library не установлена.

en: The version %dependency_version of the %dependency library is not compatible with the %library library.
ru: Версия %dependency_version библиотеки %dependency несовместима с библиотекой %library.

en: The %library library could not be found.
ru: Библиотека %library не найдена.

en: The version of the %library library could not be detected.
ru: Версия библиотеки %library не определена.

en: The installed version %version of the %library library is not supported.
ru: Библиотека %library версии %version не установлена.

en: The %variant variant of the %library library could not be found.
ru: Вариант %variant библиотеки %library не может быть найден.

en: Menu Bar Alignment
ru: Выравнивание Панели меню

en: Set the position of the Menu bar
ru: Позиция Панели меню

en: Left (default)
ru: Слева (по умолчанию)

en: Extra Classes
ru: Дополнительные классы

en: Show for content types or categories
ru: Показывать для типов материалов или категорий

en: Where to show service links
ru: Где показывать сервисные ссылки

en: How to display Service Links
ru: Как отображать сервисные ссылки

en: Choose a style
ru: Выберите стиль

en: Use the original node title
ru: Использовать оригинальный заголовок материала

en: Service links for not-node pages
ru: Ссылки на сервисы для служебных страниц

en: The operator is invalid on filter: @filter.
ru: Оператор в фильтре @filter неверен.

en: No valid values found on filter: @filter.
ru: Допустимых значений не найдено для фильтра: @filter.

en: The value @value is not an array for @operator on filter: @filter
ru: Значение @value не является массивом для оператора @operator в фильтре: @filter

en: Enabled browser plugins
ru: Включенные плагины медиабраузера

en: If no plugins are selected, they will all be available.
ru: Если ни один не отмечен, будут доступны все плагины.

en: Display the file with standard file view.
ru: Показывать этот файл стандартным просмотром файлов.

en: <h3>Frontpage</h3>
ru: <h3>Главная страница</h3>

en: Display front page teasers as a grid
ru: Отображать анонсы на главной странице в виде сетки

en: Enter the max number of grid columns
ru: Введите максимальное количество столбцов сетки

en: <h3>Taxonomy Pages</h3>
ru: <h3>Страницы таксономии</h3>

en: Display taxonomy page teasers as a grid
ru: Отображать анонсы на страницах таксономии в виде сетки

en: Header layout
ru: Схема шапки сайта

en: <h3>Slideshow</h3><p>Unchecking this setting will disable the slideshow. If you are not using the built in slideshow it is safe to uncheck this setting.</p>
ru: <h3>Слайд-шоу</h3><p>Снятие галочки с этой настройки выключит слайд-шоу. Если встроенное в тему слайд-шоу не будет использоваться, то его лучше отключить.</p>

en: Enable slideshows
ru: Включить слайд-шоу

en: Enter the image width
ru: Введите ширину изображения

en: This must match the width used for the image-style for your slides.
ru: Значение должно в точности соответствовать ширине, заданной в стиле изображения, используемом для ваших слайдов.

en: Small caps
ru: Малые прописные

en: <h3>Rounded Corners</h3><p>Rounded corners are implimented using CSS and only work in modern compliant browsers.</p>
ru: <h3>Скругленные углы</h3><p>Скругленные углы реализуются на основе CSS и поддерживаются только браузерами, совместимыми с последними стандартами.</p>

en: Rounded corners for form elements
ru: Скругленные углы в элементах форм

en: Form text fields
ru: Текстовые поля в формах

en: Change the corner radius for text fields.
ru: Изменение радиуса скругления для текстовых полей.

en: Submit buttons
ru: Кнопки форм

en: Change the corner radius for submit buttons.
ru: Изменение радиуса скругления для кнопок.

en: <h3>Textures</h3><p>Textures are small, semi-transparent images that tile to fill the entire background.</p>
ru: <h3>Текстуры</h3><p>Текстуры - это маленькие изображения (которые могут быть полупрозрачными), используемые для заполнения фона.</p>

en: Horizontal stripes
ru: Горизонтальные ленты

en: Small dots
ru: Маленькие точки

en: Big dots
ru: Большие точки

en: Menu Styles
ru: Стили меню

en: Main Menu Alignment
ru: Выравнивание главного меню

en: <h3>Main Menu Alignment</h3>
ru: <h3>Выравнивание главного меню</h3>

en: Align the main menu left, centered or to the right.
ru: Выровнять главное меню влево, по центру или вправо.

en: Main menu links
ru: Главное меню - текст ссылок

en: Max length of title field
ru: Максимальная длина поля заголовка

en: The title of the link.
ru: Заголовок ссылки.

en: @entity is viewed
ru: @entity рассматривается

en: viewed @entity
ru: просмотренная @entity

en: Nodes represent the main site content items.
ru: Материалы представляют элементы содержимого основного сайта.

en: Uploaded file.
ru: Файл загружен.

en: Remark or note that refers to a node.
ru: Замечание или заметка, относящаяся к материалу.

en: Taxonomy terms are used for classifying content.
ru: Термины таксономии, используемые для классификации содержимого.

en: Vocabularies contain related taxonomy terms, which are used for classifying content.
ru: Словари содержат термины таксономии, позволяющие классифицировать содержимое.

en: Whether the comment is published or unpublished.
ru: Опубликован ли комментарий.

en: Whether the node is published or unpublished.
ru: Опубликован ли материал.

en: Whether the user is active or blocked.
ru: Юзер блокирован (забанен) или активен.

en: Restrict this relationship to one or more @bundles.
ru: Ограничить эту связь одним или более @bundles.

en: Profile2 user profiles.
ru: Профили пользователя Profile2.

en: Profiles types of Profile2 user profiles.
ru: Типы пользовательских профилей Profile2.

en: Hide pager if there is only one slide
ru: Скрыть навигатор, если только один слайд

en: Should the pager be hidden if there is only one slide.
ru: Будет ли скрыт навигатор, если отображается только один слайд.

en: Hide controls if there is only one slide
ru: Скрыть элементы управления, если только один слайд

en: Should the controls be hidden if there is only one slide.
ru: Будут ли скрыты элементы управления, если отображается только один слайд.

en: How long should it wait until it starts the slideshow anyway. Time is in milliseconds.
ru: Предельное время ожидания загрузки изображений до начала слайд-шоу. Время в миллисекундах.

en: No main frame module is enabled for views slideshow.
ru: Не включен главный модуль фреймов для Views Slideshow.

en: The options for !module does not exists.
ru: Настроек для !module не существует.

en: Generate automatic URL alias
ru: Создать синоним URL автоматически

en: Uncheck this to create a custom alias below.
ru: Снимите флажок, чтобы создать псевдоним URL вручную.

en: Configure URL alias patterns.
ru: Настройки шаблонов URL-синонимов.

en: Specify which display or custom url this display will link to.
ru: Укажите какое отображение или url пользователя будет привязано к этому отображению.

en: <p>The following tokens are available for this link.</p>
ru: <p>Для данной ссылки доступны следующие маркеры.</p>

en: A Drupal path or external URL the more link will point to. Note that this will override the link display setting above.
ru: Путь Drupal или внешний URL-адрес, на который указывает ссылка "Ещё". Учтите, что при этом перезапишется настройка "Привязать отображение", о которой шла речь выше.

en: Geofield (combined)
ru: Geofield (комбинированный)

en: All geographic information from the item.
ru: Вся географическая информация из данного пункта.

en: Width: @w
ru: Ширина: @w

en: Height: @h
ru: Высота: @h

en: Zoom: @z
ru: Масштаб: @z

en: Zoom Control Type: @z
ru: Тип управления масштабом: @z

en: Map Control Type: @m
ru: Тип управления картой: @m

en: Show Pan Control: @yn
ru: Показать окно панорамирования: @yn

en: Show Scale: @yn
ru: Показать масштаб: @yn

en: Overview Map: @yn
ru: Карта обзора: @yn

en: Scrollwheel: @yn
ru: Колесо прокрутки: @yn

en: Draggable: @yn
ru: Перетаскивание: @yn

en: Show streetview button: @yn
ru: Показать кнопку просмотра улиц: @yn

en: Zoom Control Type
ru: Тип управления масштабом

en: The time the message has been logged.
ru: Время сообщения записано в лог.

en: Customize your login and registration system.
ru: Настройте систему регистрации и авторизации.

en: LoginToboggan automatically performs basic password validation for illegal characters. If you would additionally like to have a minimum password length requirement, select the length here, or set to 'None' for no password length validation.
ru: LoginToboggan автоматически выполняет основную проверку пароля на недопустимые символы. Если вы хотите дополнительно иметь минимальное требование к длине пароля, выберите необходимую длину или значение "Нет" для отключения проверки длины.

en: Access denied. You may need to login below or register to access this page.
ru: Доступ запрещён. Возможно, для доступа к этой странице необходимо войти или зарегистрироваться.

en: Ancestors of the term, i.e. parent of all above hierarchy levels.
ru: Предки термина, т.е. родители всех вышестоящих уровней.

en: The date the user last accessed the site.
ru: Дата последнего визита пользователя.

en: Rendered @entity-type
ru: Обработанный для вывода @entity-type

en: The @entity-type of the current relationship rendered using a view mode.
ru: @entity-type действующей зависимости визуализированный используя режим представления.

en: Renders a single entity in a specific view mode (e.g. teaser).
ru: Оказывает единое целое в определенном режиме просмотра (например, дразнилка).

en: Concatenate values using a seperator
ru: Объединить значения с помощью разделителя

en: When using this, you should not set any other link on the field.
ru: Когда используете это, вы не должны делать других ссылок на это поле.

en: Format interval
ru: Форматировать интервал

en: If checked, the value will be formatted as a time interval. Otherwise, just the number of seconds will be displayed.
ru: Если отмечено, значение будет выведено в виде временного интервала. Иначе будет отображаться только количество секунд.

en: Specify how many different units to display.
ru: Укажите, сколько разных элементов отображать.

en: Text to put before the duration text.
ru: Текст, помещаемый перед текстом длительности.

en: Text to put after the duration text.
ru: Текст, помещаемый после текста длительности.

en: Show entity label
ru: Показать метку сущности

en: Show entity ID
ru: Показать идентификатор сущности

en: Show complete entity
ru: Показать сущность полностью

en: Decide how this field will be displayed.
ru: Определите, как это поле будет отображаться.

en: Link to entity
ru: Ссылка на сущность

en: Link this field to the entity.
ru: Сделать это поле ссылкой на сущность.

en: Before you can generate relations, you need to define one or more !link.
ru: Вы должны определить !link, одно или более, прежде чем сможете их создавать.

en: relation types
ru: типы отношений

en: Relation type name
ru: Название типа отношения

en: Import  relation type
ru: Импортировать тип отношения

en: The relation type.
ru: Тип отношения.

en: Change Date
ru: Изменить дату

en: The number of rows in this relation.
ru: Количество строк в этом отношении.

en: Same as Default date
ru: Как дата по умолчанию

en: Repeating date
ru: Повторяющаяся дата

en: Repeating dates use an 'Unlimited' number of values. Instead of the 'Add more' button, they include a form to select when and how often the date should repeat.
ru: Повторяющиеся даты используют 'Неограниченное' количество значений. Вместо кнопки 'Добавить еще', они включают форму, когда и как часто дата должна повторяться.

en: Ending year must be in the format +9, or an absolute year such as 2030.
ru: Год окончания должен быть в формате +9, или в абсолютном значении, например, 2030.

en: View: @view - Display: @display
ru: Представление: @view - Экран: @display

en: Overview of fields used in all views.
ru: Обзор полей, используемых во всех представлениях.

en: Transform the case
ru: Изменение регистра

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value.
ru: Каким образом преобразовывать регистр значения фильтра при выводе url путей.

en: Edit the administrative label displayed when referencing this relationship from filters, etc.
ru: Изменить административную метку, которая отображается в ссылке на эту связь из фильтров, и т.д.

en: Representative sort criteria
ru: Характерный критерий сортировки

en: The ordering to use for the sort criteria selected above.
ru: Порядок используемый в критерии сортировки выбран выше.

en: And/Or, Rearrange
ru: и/или, изменить порядок

en: Revert to default
ru: Вернуть к настройкам по умолчанию

en: Optionally, enter a comma delimited list of tags for this view to use in filtering and sorting views on the administrative page.
ru: Опционально, введите через запятую теги данного представления для фильтрации и сортировки представлений на административной странице.

en: Custom admin theme for the Views UI
ru: Своя тема оформления для Views UI

en: In some cases you might want to select a different admin theme for the Views UI.
ru: В некоторых случаях, возможно, вы захотите выбрать другую тему для управления Views UI.

en: Provide a simple link to approve the comment.
ru: Прямая ссылка на подтверждение комментария.

en: Author uid
ru: UID Автора

en: image from !field_name
ru: изображение из !field_name

en: The tid of a taxonomy term.
ru: Идентификатор tid термина таксономии.

en: The user permissions.
ru: Права доступа пользователя.

en: First and last only
ru: Только первый и последний

en: Use formatted username
ru: Использовать форматированное имя пользователя

en: If checked, the username will be formatted by the system. If unchecked, it will be displayed raw.
ru: Если отмечено, имя пользователя будет отформатировано системой. Если не отмечено, будет отображено необработанным.

en: Link to user's profile
ru: Ссылка на профиль пользователя

en: Use a pager
ru: Использовать постраничную навигацию

en: Take "Expanded" option into effect.
ru: Учитывать опцию "Показывать раскрытым"

en: The speed of the animation either in <strong>milliseconds</strong> or pre-defined values (<strong>slow, normal, fast</strong>).
ru: Скорость анимации в <strong>миллисекундах</strong> или в предустановленных переменных: <strong>slow, normal, fast</strong>.

en: The delay in <strong>milliseconds</strong> that the mouse can remain outside a sub-menu without it closing.
ru: Время в <b>миллисекундах</b>, в течение которого подменю останется видимым, если курсор мыши оказался за его пределами.

en: The class you have applied to list items that lead to the current page.
ru: Класс, который должен применяться к активным элементам списка (li)

en: Minimum width for sub-menus, in <strong>em</strong> units.
ru: Минимальная ширина для подменю в <strong>em</strong>-единицах.

en: Maximum width for sub-menus, in <strong>em</strong> units.
ru: Максимальная ширина для подменю в <strong>em</strong>-единицах.

en: The depth of the first instance of multi-column sub-menus.
ru: Глубина первого экземпляра многоколоночного меню.

en: Enter menu item ID's. Leave empty to include all menus. (Comma separated)
ru: Введите ID элементов меню. Оставьте пустым, чтобы включить все меню. Разделяйте список запятыми.

en: Enter the ID of the menu items you <strong>do not</strong> want to link descriptions for. (Comma separated)
ru: Введите ID элементов меню, с которыми вы <strong>не</strong> хотите связать описания (разделяйте список запятыми).

en: (Space separated, without dots)
ru: (разделяя пробелами; без точек)

en: Unset CSS
ru: Отключить CSS

en: Don't sort
ru: Не сортировать

en: A property of the base table of the entity
ru: свойству таблицы БД этой сущности

en: A field attached to this entity
ru: полю, прикрепленному к этой сущности

en: Sort property
ru: Свойство сортировки

en: @label (column @column)
ru: @label (колонка @column)

en: OpenLayers settings
ru: Настройки OpenLayers

en: OpenLayers library version
ru: Версия библиотеки OpenLayers

en: Using suggested compatible version %suggested.
ru: Рекомендуем использовать совместимую версию %suggested.

en: Not suggested compatible version.
ru: Не предложена совместимая версия.

en: Though you are very welcome to use whatever version of the OpenLayers library you want, it is suggested that you use version %suggested.  You are currently not using that version or we are unable to determine which version you are using.  Update your library settings at !settings.
ru: Допускается любая необходимая версия библиотеки OpenLayers, но рекомендуется использовать версию %suggested. Сейчас не используется данная версия или определить используемую версию невозможно. !settings библиотеки желательно обновить.

en: Example GeoJSON, "Picture This"
ru: Пример карты GeoJSON, "Изображение этого"

en: Example that puts GeoJSON directly in layer without Views.
ru: Пример GeoJSON прямого наложения без использования Представления.

en: Picture This
ru: Изображение этого

en: MapQuest’s rendering of OpenStreetMap.
ru: MapQuest визуализация для OpenStreetMap.

en: MapQuest’s aerial photo map.
ru: MapQuest аэрофотографические карты.

en: This is the default map that will be the basis for all maps, unless you have changed the !settings.  This is also a good example of a basic map.
ru: Стандартная карта, которая является основой для всех карт, если вы не меняли !settings. Также хороший пример базовой карты.

en: OpenLayers main settings
ru: общие настройки OpenLayers

en: Example Google Map
ru: Пример карты Google

en: An example map using Google Maps API layers.
ru: Пример карты использующей слой API Карт Google.

en: Gold
ru: Золотой

en: Marker !color
ru: !color маркер

en: !color marker provided by the OpenLayers module.
ru: !color маркер предоставляемый модулем OpenLayers.

en: Marker Black
ru: Черный маркер

en: Black marker provided by the OpenLayers module.
ru: Черный маркер предоставляемый модулем OpenLayers.

en: Marker Black Small
ru: Черный мелкий маркер

en: Small black marker provided by the OpenLayers module.
ru: Черный мелкий маркер предоставляемый модулем OpenLayers.

en: Checking client library via Javascript...
ru: Проверка клиентской библиотеки с помощью JavaScript...

en: OpenLayers Version Check
ru: Проверка версии OpenLayers

en: (not checked)
ru: (не проверено)

en: Preview Map
ru: Предпросмотр карты

en: Turning this on will show you a map preview when editing it through the !link.
ru: Включив, вы увидите карту на предварительном просмотре при редактировании его через !link.

en: Map Interface
ru: Интерфейс карт

en: Valid library found with a Javascript client check; version: %version
ru: Допустимая библиотека обнаружена проверкой клиента Javascript, версия: %version

en: Could not find a valid library with a Javascript client-side check;  Value found: %version.  Please visit the !settings for more details.
ru: Не удалось обнаружить допустимую библиотеку проверкой клиента Javascript. Обнаруженная версия: %version. Подробности на !settings

en: OpenLayers settings page
ru: странице настройки OpenLayers

en: The friendly name of your layer, which will appear in the administration interface as well on the map interface if it is exposed.
ru: Понятное имя вашего слоя, которое будет отображаться в интерфейсе администрирования, а также на карте интерфейса, когда он выставлен.

en: Turn map previews on by default on the !link.
ru: Включите предпросмотр карты по умолчанию на !link.

en: Hide empty map for Views
ru: Скрыть пустые карты для Представления

en: Initial Zoom Level when the map intially displays.
          Higher is more zoomed in.
ru: Начальный уровень масштаба при первичной загрузке карты.
          Выше значение - большее увеличение.

en: Setting the restricted extent of a map prevents users
          from panning the map outside a specified area. This can be set
          interactively by <strong>holding the shift key and dragging a box</strong> over the map
          above. Setting the extent does not restrict how far users can zoom out,
          so setting restricted zoom levels (via individual layer settings) is
          recommended.
ru: Установка ограничения пространства карты препятствует пользователям
          панорамировать карту за определенную область. Это можно сделать
          интерактивно <strong>удерживая нажатым Shift и двигая рамку</strong> по карте.
          Установка пространства не ограничивает, насколько пользователи могут уменьшить масштаб,
          поэтому, рекомендуется установка ограничения уровня масштаба
          (через индивидуальные настройки слоя).

en: use default style
ru: использовать стиль по умолчанию

en: Default Styles
ru: Стиль по умолчанию

en: Configure interactive map behaviors.  Behaviors are general interactions for the map, they can be anything from popups or keyboard handling.  Enable the ones you want and their respective options.  Note that some behaviors do not work with each other or one may encompass another.
ru: Настройка интерактивного поведения карты. Общее взаимодействия с картой определяется поведением, это может быть все что угодно, например, всплывающие окна или обработчики клавиатуры. Выберите опции соответствующие вашим требованиям.  Учтите, некоторые опции поведения не работают друг с другом или одна может объединять в себе другие.

en: Learn how to display your maps.
ru: Узнайте как отобразить ваши карты.

en: If you are using attribute replacement, the style may not show properly.  The crosshairs point out where the feature is centered.
ru: Если вы измените атрибуты, стиль может отобразиться неправильно. Перекрестье по центру укажет на его общий вид.

en: Style Properties
ru: Свойства стиля

en: The specific properties for the style.
ru: Специфические свойства стиля.

en: Error making request to server.
ru: Ошибка создания запроса к серверу.

en: MapQuest-OSM Tiles
ru: MapQuest-OSM Тайлы

en: Argument Parser
ru: Анализ аргументов

en: Permalink is in the form of an anchor (#) instead of a query (?).
ru: Постоянная ссылка в виде якоря (#) вместо запроса (?).

en: Layer Attribution
ru: Определение атрибутов слоя

en: For multiple layers that need attribution, provide a separation string.
ru: Для составных слоев необходимо определение атрибута, обеспечивающего разделение строки.

en: Bounding Box Select
ru: Ограничитель рамки выбора

en: Cluster Features
ru: Кластеризация элементов

en: Provides vector layer features clustering by proximity.  This will not always respect the styles that assigned to the layer.
ru: Обеспечивает кластеризацию близлежащих элементов векторного слоя. Это не всегда соблюдается стилями назначеными на слой.

en: Mouse Drag Pan
ru: Панорамирование перетаскиванием мышкой

en: Provides the ability to pan in the map interface with the mouse.  The Navigation Control includes this control.  You should only use this behavior if you want fine control over what interactions you want on your map.
ru: Предоставляет в интерфейсе карты возможность панорамирования с помощью мыши. Панель навигации включает это управление. Необходимо использовать только это поведение, если требуется точный контроль над взаимодействием с вашей картой.

en: Geolocate Client
ru: Геолокация клиента

en: Provides the geolcoation control that simply zooms to users location on map load.  Based on HTML5 geolocation, so this will not be supported in all browsers.
ru: Предоставляет управление геолокацией (геопозиционированием), упрощает пользователям выбор масштаба и местоположения на карте. Базируется на HTML5 геолокации, так что поддерживаться не всеми браузерами.

en: Keyboard Controls
ru: Управление с клавиатуры

en: Provides keyboard shortcuts to pan and zoom the map, such as the up, down, left, and right arrows.  This is included with the Navigation control.  This should not be enabled unless you want to have finer control on how the user interacts with the map.
ru: Позволяет управлять панорамированием и масштабированием карты чрез быстрые клавиши, такие как, стрелки вверх, вниз, влево и вправо. Входит в состав панели управления навигацией. Не стоит  включать, если необходимо предоставить пользователю более точное управление взаимодействием с картой.

en: Provides the ability to switch layers in the map interface.  This provides an expandable box on the map to enable and disable layers.
ru: Предоставляет в интерфейсе карты возможность переключения слоев. Выводит разворачивающуюся панель разрешения и запрещения слоев карты.

en: If true the Rico library is used for rounding the corners of the layer switcher box.
ru: Если выбрано, то для закругления углов переключателя слоев используется библиотека Rico.

en: Rounded corners color
ru: Цвет скруглённых углов

en: For rounded corners, this is the CSS color to use for the corners.
ru: Цвет CSS, используемый для углов при их закруглении.

en: A textual prefix to the mouse position.
ru: Текстовый префикс для указателя положения мыши.

en: A textual separator between the first and second value.
ru: Текстовые разделитель между первым и вторым значением.

en: A textual suffix to the mouse position.
ru: Текстовые суффикс для указателя положения мыши.

en: Number of Decimal Digits
ru: Количество десятичных знаков

en: Number of decimal digits to show.
ru: Количество отображаемых десятичных знаков.

en: Empty Value
ru: Пустое значение

en: What will be seen if there is no value for the mouse position.
ru: Что будет видно, если нет значения для позиции мыши.

en: Provides the ability to navigate the map interface.  This is just for user interactions and does not show any visual controls.  This behavior automatically includes the Pan Zoom, Zoom Box, and Pinch Zoom controls.
ru: Предоставляет в интерфейсе карты возможность навигации. Это просто позволяет пользователям такое взаимодействие и не содержит каких-либо визуальных элементов управления. Данное поведение автоматически включает управление панорамированием и масштабированием, a также масштабирование щипком.

en: Enable Zoom Box
ru: Включить масштабирование рамкой

en: Enable zooming with selecting a box by <em>SHIFT + clicking</em>.
ru: Включает масштабирование с выбором рамкой <em>SHIFT + клик</em>.

en: Pan and Zoom Control
ru: Панель панорамирования и масштабирования

en: Provides controls with the ability to pan and zoom in the map interface.  Do not use with the Pan Zoom Bar Control or the Zoom Panel Control.
ru: Предоставляет в интерфейсе карты возможность панорамирования и масштабирования. Не используйте с Zoom Bar Control or the Zoom Panel Control.

en: Pan and Zoom Bar Controls
ru: Панель панорамирования и регулятор масштаба

en: Gives user ability to pan and zoom, with a full zoom bar in the map interface.  Do not use with Pan Zoom Contols or Zoom Panel Controls.
ru: Предоставляет в интерфейсе карты возможность панорамирования и масштабирования с помощью панели навигации. Не используйте с Pan Zoom Contols или Zoom Panel Controls.

en: World Icon
ru: Иконка "весь мир"

en: This puts the world icon in the pan controls.  This button will zoom to the max extent when it is pressed.
ru: Выводит иконку "весь мир" в панели управления панорамированием. При нажатии этой кнопки, отобразится максимальное пространство карты.

en: Pan Icons
ru: Иконка панорамирования

en: Provides a link that will create an URL that will link to a specific map position.  Permalink is usually similar to: ?zoom=1&lat=11&lon=11&layers=B0F
ru: Обеспечивает связь, создавая URL, который ссылается на конкретные позиции карты. Постоянная ссылка (Permalink) как правило имеет вид: ?zoom=1&lat=11&lon=11&layers=B0F

en: Permalink is in the form of an anchor (#) instead of a query (?).  Also, this means that the URL location will be constantly updated, and no link will appear.
ru: Постоянная ссылка (Permalink) в виде якоря (#) вместо запроса (?). Кроме того, это означает, что адрес места будет постоянно обновляться, и не появится ссылка.

en: Pop Up for Features
ru: Выскакивающие подсказки для элементов

en: Adds clickable info boxes to points or shapes on maps.  This does not work with the Tooltip behavior due to limitation of event handling in the OpenLayers library.
ru: Добавляет информационные блоки при клике на точки или фигуры на карте. Это не работает с поведением всплывающих подсказок из-за ограничений обработчика событий в библиотеке OpenLayers.

en: Tooltip for Features
ru: Всплывающие подсказки для элементов

en: Adds info boxes on hover to points or shapes on maps.  This does not work with the Popup behavior due to limitation of event handling in the OpenLayers library.
ru: Добавляет информационные поля при наведении на точки или фигуры на картах. Это не работает с поведением выскакивающих подсказок из-за ограничений обработчика событий в библиотеке OpenLayers.

en: Zoom Box Clicking
ru: Масштабирование рамкой с кликом

en: Provides a zoom box that can be drawn on SHIFT + click.  Please note that by default the Navigation control behavior includes this, so there is no need to have both.
ru: Предоставляет возможность масштабировать рамкой вычерченной с SHIFT + клик. Учтите, что по умолчанию поведение Навигация,  включает в себя такое же управление, так что нет необходимости в наличии обоих.

en: Provides a control that can Zoom In, Zoom Out, and Zoom to Max Extent Button.  Do not use with Pan Zoom Bar Control or Pan Zoom Control.
ru: Предоставляет панель управления масштабом, которая позволяет приблизить, удалить, а также показать максимальное пространство.  Не используйте с Pan Zoom Bar Control или Pan Zoom Control.

en: Location detection failed
ru: Не удалось определить место

en: Provides a vector layer based on <a href="!url">GeoJSON</a>.
ru: Поставщик векторного слоя на основе <a href="!url">GeoJSON</a>.

en: This is the base URL of the TMS service.  For example, if this was your tile scheme URL: http://example.com/tms/1.0.0/layer_name/{z}/{y}/{x}.png, then <em>http://example.com/tms/</em> would be the Base URL.
ru: Базовый URL для сервиса TMS. Например, если схема URL для тайлов: http://example.com/tms/1.0.0/layer_name/{z}/{y}/{x}.png, тогда базовым URL будет <em>http://example.com/tms/</em>.

en: This is the base URL of the TMS service.  For example, if this was your tile scheme URL: http://example.com/tms/1.0.0/layer_name/{z}/{y}/{x}.png, then <em>layer_name</em> would be the Layer Name.
ru: Базовый URL для сервиса TMS. Например, если схема URL для тайлов: http://example.com/tms/1.0.0/layer_name/{z}/{y}/{x}.png, тогда <em>layer_name</em> будет Именем слоя.

en: The available zoom levels for the tiles.
ru: Уровни масштабирования доступные для тайлов.

en: Wrap Dateline
ru: Свернуть данные в рулон

en: XYZ layer type.  These are tiles sets usually in the form of {z}/{x}/{y}.png.
ru: Тип слоя XYZ. Как правило это наборы тайлов в формате {z}/{x}/{y}.png.

en: This is the base URL template for the XYZ layer.  It should be something similar to <em>http://example.com/tiles/1.0.0/layer_name/${z}/${x}/${y}.png</em>.
ru: Базовый шаблон URL для  слоя XYZ. Должно быть нечто подобное <em>http://example.com/tiles/1.0.0/layer_name/${z}/${x}/${y}.png</em>.

en: Only set this if you need a very specific resolution.
ru: Настраивать только при необходимости специфического разрешения.

en: Wrap Date Line
ru: Свернуть данные в рулон

en: This allows the user to continually pan left and right as the tiles will repeat themselves.  Note that this option is known to not work well with the 2.10 OL library.
ru: Позволяет использовать непрерывное панорамирование влево и вправо, при этом тайл будет повторяться. Учтите, данная опция, как известно, не работает с библиотекой OpenLayers 2.10.

en: Display all day checkbox
ru: Показывать флажок "весь день"

en: Determines whether to display the 'All Day' checkbox to the user.
ru: Определяет, показывать ли флажок "Весь день" для пользователя.

en: Maroon
ru: Тёмно-бордовый

en: This will hide the node title using element-invisible.
ru: Заголовок материала будет скрыт с помощью стиля CSS .element-invisible.

en: 1 item
ru: @count элемент

en: For displaying images and brief text that will be displayed on the home page.
ru: Для показа изображений и краткого текста, которые будут показаны на главной странице.

en: Tokens related to views.
ru: Токены, связанные с представлениями

en: The human-readable name of the view.
ru: Удобочитаемое имя представления.

en: The description of the view.
ru: Описание представления.

en: The machine-readable name of the view.
ru: Машинное имя представления.

en: The title of current display of the view.
ru: Заголовок текущего отображения представления.

en: The URL of the view.
ru: URL представления.

en: -Select-
ru: -Выбор-

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
ru: Текст, помещаемый в атрибут "title", большинство браузеров отображает в виде всплывающей подсказки при наведении курсора мыши на ссылку.

en: Enable to hide this field if it is empty. Note that the field label or rewritten output may still be displayed. To hide labels, check the style or row style settings for empty fields. To hide rewritten content, check the "Hide rewriting if empty" checkbox.
ru: Включите, чтобы скрыть данное поле при пустом значении. Обратите внимание, что метка поля или перезаписанное значение всё ещё будет отображаться. Для скрытия метки, измените настройки стиля или стиля строки для пустых полей. Для скрытия перезаписанного содержимого, отметьте флажок "Скрыть перезаписанное, если пусто".

en: Apostrophe
ru: Апостроф

en: Enable views performance statistics/debug messages via the Devel module
ru: Включить сообщения Views о производительности, статистике и отладке через модуль Devel

en: Check this to enable some Views query and performance statistics/debug messages <em>if Devel is installed</em>.
ru: Отметьте это, чтобы включить некоторые сообщения о производительности, статистике и отладке Views, <em>если модуль Devel установлен</em>.

en: Devel message(dpm)
ru: Сообщения модуля Devel (dpm)

en: Page region to output performance statistics/debug messages
ru: Область страницы для вывода статистики производительности и отладочной информации.

en: Date in the form of CCYYMMDD.
ru: Дата в виде CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
ru: Формат даты ГГГГММ.

en: Date in the form of YYYY.
ru: Формат даты ГГГГ.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
ru: Формат даты ММ (01-12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
ru: Формат даты ДД(01-31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
ru: Формат даты НН(01-53).

en: If you need more fields than the uid add the comment: author relationship
ru: Если требуется больше полей uid добавьте коментарий: author relationship

en: Last comment uid
ru: UID последнего комментария

en: The User ID of the author of the last comment of a node.
ru: User ID автора последнего комментария к материалу.

en: The user authoring the content. If you need more fields than the uid add the content: author relationship
ru: Пользователь - автор содержимого. Если вам требуется больше полей, чем просто UID, добавьте отношение "Содержимое: Автор"

en: Unique access event ID.
ru: Уникальный ID события доступа.

en: Link field to the node if there is no comment.
ru: Ссылаться на материал, если он не имеет комментариев.

en: Convert spaces in term names to hyphens
ru: Заменить пробелы в имени термина на дефисы

en: This allows links to work with Views taxonomy term arguments.
ru: Это позволит ссылкам работать с аргументами терминов таксономии Views.

en: Use rendered output to group rows
ru: Использовать обработку сгруппированных строк

en: If enabled the rendered output of the grouping field is used to group the rows.
ru: Если включено, обработанный вывод будет применен также и к группам строк.

en: Main menu hover background
ru: Главное меню - фон при наведении

en: Main menu hover links
ru: Главное меню - ссылки при наведении

[ctx: Date repeat]
en: Repeats
ru: Повторы

[ctx: Date repeat]
en: Repeat on
ru: Вкл. повторение

[ctx: Date repeat]
en: Every weekday
ru: Каждый будний день

[ctx: Date repeat]
en: Every Mon, Wed, Fri
ru: Каждый пн, ср, пт

[ctx: Date repeat]
en: Every Tue, Thu
ru: Каждый вт, чт

[ctx: Date repeat]
en: Repeats every
ru: Повторять каждые

[ctx: Date repeat]
en: On
ru: Вкл.

[ctx: Date repeat]
en: Until
ru: До

[ctx: Date repeat]
en: Stop repeating
ru: Остановить повторение

[ctx: Date repeat]
en: Exclude dates
ru: Исключить даты

[ctx: Date repeat]
en: Include dates
ru: Включить даты

[ctx: datetime_singular]
en: Daily
ru: Ежедневно

[ctx: datetime_singular]
en: Weekly
ru: Еженедельно

[ctx: datetime_singular]
en: Monthly
ru: Ежемесячно

[ctx: Date repeat]
en: Expanded
ru: Развёрнутый

[ctx: Date repeat]
en: Repeat display
ru: Отображение повтора

en: Adds support and an API to implement meta tags.
ru: Добавляет поддержку и API для реализации мета-тегов.

en: !icon The CAPTCHA module will disable the caching of pages that contain a CAPTCHA element.
ru: !icon Модуль CAPTCHA отключит кеширование страниц, содержащих элемент CAPTCHA.

en: The profile label.
ru: Метка профиля.

en: The date the profile was most recently updated.
ru: Дата последнего обновления профиля.

en: Replace an existing view if one exists with the same name
ru: Заменить существующее представление, если с таким же именем уже существует

en: Created By
ru: Создал

en: Manage Registrations
ru: Управление регистрациями

en: Registrations
ru: Регистрации

en: Email Registrants
ru: Регистрация по эл.почте

en: The email to associate with this registration.
ru: Эл. почта, связанная с этой регистрацией.

en: Save Registration
ru: Запросить регистрацию

en: The email address is invalid.
ru: Этот адрес эл.почты неверен.

en: %mail is already registered for this event.
ru: Адрес %mail уже зарегистрирован на это событие.

en: The reminder message sent to registrants. Tokens are supported if the module is enabled, E.g., [node:title].
ru: Напоминание, рассылаемое зарегистрированным. Можно использовать токены, если включен этот модуль. Например, [node:title].

en: Allow multiple registrations
ru: Разрешить множественные регистрации

en: If selected, users can register for more than one slot for this event.
ru: Если отмечено, пользователь сможет регистрировать более, чем одно место на это событие.

en: From email address to use for confirmations, reminders, and broadcast emails.
ru: Адрес "От кого" используется для подтверждений, напоминаний и рассылки сообщений по эл.почте.

en: From email address is invalid.
ru: Адрес "От кого" неверен.

en: You may use HTML code in this field. The following tokens are supported:
ru: В этом поле вы можете использовать HTML. Поддерживаются следующие шаблоны подстановки:

en: Provide a simple link to the user.
ru: Отобразить простую ссылку на пользователя.

en: Result summary
ru: Сводка результатов

en: Shows result summary, for example the items per page.
ru: Отображает сводку результатов. Например, все элементы страницы.

en: Use site default RSS settings
ru: Использовать RSS настройки сайта по умолчанию

en: Display list value as human readable
ru: Отображать список значений в удобочитаемом виде

en: Displays the link in contextual links
ru: Показывать данную ссылку в контекстных ссылках

en: Grouping field Nr.@number
ru: Группирующее поле Nr.@number

en: Links color
ru: Цвет ссылки

en: Changed the panels_display.layout field to the correct size.
ru: Установлен правильный размер для поля panels_display.layout

en: Added panels_pane.lock field.
ru: Поле panels_pane.lock добавлено.

en: panels_pane.lock field already existed, update skipped.
ru: Поле panels_pane.lock уже существует, обновление пропущено.

en: Memberships
ru: Членство

en: An array of all the term's parents, starting with the root.
ru: Массив всех родительских терминов таксономии, начиная с корневого.

en: An array of all the menu link's parents, starting with the root.
ru: Массив всех родительских ссылок меню, начиная с корневой.

en: Callback function
ru: Функция обратного вызова

en: Cache dates
ru: Кэшировать даты

en: Date objects can be created and cached as date fields are loaded rather than when they are displayed to improve performance.
ru: Объекты даты могут быть созданы и закэшированы как поля даты и загружены еще до отображения для повышения производительности.

en: Maximum dates per field
ru: Максимальное значение кэшированных дат на одно поле

en: If set to '0', all date values on every entity will be cached. Note that caching every date on fields that may have a large number of multiple or repeating values may create a significant performance penalty when the cache is cleared. The suggested setting for multiple value and repeating fields is no more than 4 values per field.
ru: Если выставить "0", все значения даты во всех сущностях будут закэшированы. Обратите внимание, что кэширование каждого поля даты может вызвать заметную потерю производительности после очередного сброса кэша. Предлагаемое значение для множественных значений и повторяющихся полей - не более 4 на поле.

en: Settings for modules the use the Date API.
ru: Настройки для модулей, использующих Date API.

en: Storage Options
ru: Опции хранения

en: Should the widget only allow simple features (points, lines, or polygons), or should the widget allow for complex features? Note that changing this setting from complex to simple after data has been entered can lead to data loss.
ru: Выберите: виджет допускает только простые элементы (точки, линий или многоугольники) или виджет допускает комплексные элементы. Учтите, изменение этого параметра от комплексных к простым, при наличии данных, может привести к их потере.

en: <div class="description geofield-help">Use the icons to select what type of feature to draw. Each map can contain one simple feature. Pan and zoom with arrows and the zoom bar.</div>
ru: <div class="description geofield-help">Для выбора типа элемента начертания используйте иконки. Каждая карта может содержать один простой элемент. Выберите место и масштаб с помощью стрелок позиционирования и линейки масштабирования.</div>

en: Unable to load geoPHP library. Not all values will be calculated correctly
ru: Не удается загрузить библиотеку GeoPHP. Не все значения будут вычисляться корректно

en: Allow shape modification
ru: Разрешить изменение фигур

en: Can you edit and delete shapes.
ru: Можете править и удалять фигуры.

en: This text shows up when a user does not have javascript enabled
ru: Этот текст появляется, если у пользователя не разрешен javascript

en: List of registrations for %title. !count slots are filled.
ru: Список зарегистрированных на %title. !count мест заполнено.

en: There are no registrants for %name
ru: Нет зарегистрированных по имени %name

en: -- Disable Registrations --
ru: -- Отключить регистрацию --

en: Select what type of registrations should be
        enabled for this @type. Depending on the display settings, it will appear
        as either string, registration link, or form.
ru: Выберите, какой тип регистрации должен быть включен для этого @type. В зависимости от настроек, появится либо как строка, ссылка на регистрацию или как форма.

en: Provides some example code for implementing Entity Reference behaviors.
ru: Предоставляет примеры кода для понимания поведения Entity Reference.

en: Test behavior
ru: Тест поведения

en: Test instance behavior
ru: Тест поведения экземпляра

en: The selected behavior handler is broken.
ru: Выбранный обработчик событий сломан.

en: The selected selection handler is broken.
ru: Выбранный обработчик выбора сломан.

en: Display the id of the referenced entities.
ru: Отображать ID связанных сущностей.

en: to:
ru: до:

en: Calendar administration.
ru: Администрирование календарей.

en: Calendar Entities
ru: События календаря

en: Displays each selected entity as a Calendar item.
ru: Показывает каждую выбранную сущность, как объект Календаря

en: <h3>Extra CSS Classes</h3>
ru: <h3>Дополнительные классы CSS</h3>

en: Slots
ru: Количество мест

en: Add a read-more link if output is trimmed.
ru: Добавить ссылку подробнее, если вывод сокращен.

en: If checked, a read-more link will be added at the end of the trimmed output
ru: Если выбрано, то ссылка подробнее будет добавлена в конец сокращенного вывода.

en: The text which will be displayed on the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
ru: Текст, который будет отображаться на ссылке "Ещё". Вы можете ввести данные из этого представления, а также воспользоваться шаблонами замены приведенными выше.

en: The path which is used for the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
ru: Путь, используемый для ссылки "Ещё". Вы можете ввести данные из этого представления, а также воспользоваться шаблонами замены приведенными выше.

en: Display field as machine name.
ru: Отображает поле как машинное имя

en: Show the embed display in the ui.
ru: Показывать встроенные экраны в пользовательском интерфейсе.

en: Allow advanced user to use the embed view display. The plugin itself works if it's not visible in the ui
ru: Разрешить продвинутым пользователям использовать стиль отображения "embed". Вывод плагина не доступен в пользовательском интерфейсе.

en: All Views-generated queries will include the name of the views and display 'view-name:display-name' as a string  at the end of the SELECT clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
ru: Все созданные Views запросы будут включать имя представления и отображения 'view-name:display-name' в виде строки в конце SELECT. Это делает проще распознавание запросов от Views в логах сервера базы данных, но должно использоваться только во время устранения неполадок.

en: Provide a display which can be embedded using the views api.
ru: Предоставить отображение, которое может быть встроено с использованием views api.

en: Display the user with standard user view.
ru: Показать пользователей со стандартными пользовательским видом

en: Only has the 'authenticated user' role
ru: Имеет только роль "зарегистрированный пользователь"

en: Has roles in addition to 'authenticated user'
ru: Имеет иные роли в дополнение к "зарегистрированный пользователь"

en: Please insert the items per page (@items_per_page) from above.
ru: Пожалуйста, введите количество элементов на страницу (@items_per_page) выше.

en: Remove tags from rendered output
ru: Удалить теги из обработанного вывода

en: Fields to be included as contextual links.
ru: Поля, будут включены в качестве контекстных ссылок.

en: Include destination
ru: Включать назначение

en: Include a "destination" parameter in the link to return the user to the original view upon completing the contextual action.
ru: Включать параметр назначения в ссылку, чтобы возвращать пользователя на предыдущую страницу после завершения контекстных действий.

en: Contextual Links
ru: Контекстные ссылки

en: Display fields in a contextual links menu.
ru: Отображать поля в меню контекстных ссылок.

en: Dates and calendars can be complicated to set up. The !date_wizard makes it easy to create a simple date content type and with a date field.
ru: Даты и календари настроить непросто. !date_wizard упрощает процесс создания типов материалов, включающих поля даты.

en: Dates and calendars can be complicated to set up. If you enable the Date Tools module, it provides a Date Wizard that makes it easy to create a simple date content type with a date field.
ru: Даты и календари настроить непросто. Модуль Date Tools, который включает в себя Помощник Даты облегчит процесс создания типов материалов с полями данных.

en: <h2>Tools for Dates and Calendars</h2>
ru: <h2>Инструменты для Dates and Calendars</h2>

en: Only a limited set of options are displayed here to make this easy to set up. Once the date has been created you will be able to make other changes to the date settings and add other fields to your new content type on the Manage fields screen. You can also make changes to the calendar on the Views edit page.
ru: Здесь отображается небольшое количество настроек для облегчения настройки. После создания даты будет доступно больше опций и возможно будет добавить другие поля в новый тип содержимого на странице управления полей. Вы также можете внести изменения в календарь на странице изменения видов.

en: Render Views filters as select list
ru: Обрабатывать фильтры Views в виде выпадающего списка

en: Provides a select list for Views filters on this field. This should not be used when there are over 100 entities, as it might cause an out of memory error.
ru: Предоставляет список выбора для фильтров Views в этом поле. Это не должно использоваться при количестве сущностей более 100, т.к. может вызвать ошибки памяти.

en: Node classes
ru: Классы материала

en: Geocode from another field
ru: Геокодирование из другого поля

en: Geocode from field
ru: Геокодировать из поля

en: Select which field you would like to geocode from.
ru: Выберите из какого поля Вы желаете геокодировать информацию.

en: Select which type of geocoding handler you would like to use
ru: Выберите какой тип обработчика гекодирования Вы желаете использовать.

en: Multi-value input handling
ru: Обработка множественных данных

en: Geocoder settings
ru: Настройки геокодирования

en: Configuration for API keys.
ru: Настройки ключей API.

en: Add a new contact.
ru: Добавить новый контакт.

en: No relationship types available.
ru: Нет доступных типов отношений.

en: Add new relation types.
ru: Добавить новые типы отношений.

en: Import existing relation types.
ru: Импортировать существующие типы отношений.

en: Generate relations for testing.
ru: Сгенерировать отношения для тестирования.

en: entities
ru: сущности

en: Purge messages
ru: Очистка сообщений

en: Select media
ru: Выбор медиа

en: Remove media
ru: Удалить медиа

en: Add internet files to your media library.
ru: Добавить файлы из интернета в вашу медиа-библиотеку.

en: When to automatically open registrations. Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to disable.
ru: Когда автоматически открывать регистрацию. Формат: %time. Формат даты YYYY-MM-DD и %timezone это смещение времени относительно UTC. Оставьте строку пустой, чтобы не использовать эту возможность.

en: When to automatically close registrations. Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to disable.
ru: Когда автоматически закрывать регистрацию. Формат: %time. Формат даты YYYY-MM-DD и %timezone это смещение времени относительно UTC. Оставьте строку пустой, чтобы не использовать эту возможность.

en: This handler has terms of service. Click the following link to learn more.
ru: Этот обработчик имеет ограничение на использование. Нажмите следующую ссылку для подробной информации.

en: Add the action links (local tasks) as content.
ru: Добавьте ссылки на действия как содержимое в ваши задачи

en: Do not begin name with numbers.
ru: Не начинайте имя с числа.

en: Organize your features in groups.
ru: Систематизируйте ваши особенности в группы.

en: Remove body CSS classes
ru: Удалить CSS классы body

en: The CSS classes to remove from the body element of this page. Separated by a space. For example: no-sidebars one-sidebar sidebar-first sidebar-second two-sidebars.
ru: CSS классы для удаления из элемента body этой страницы. Разделять пробелами. Например: no-sidebars one-sidebar sidebar-first sidebar-second two-sidebars.

en: Add body CSS classes
ru: Добавить CSS классы body

en: The CSS classes to add to the body element of this page. Separated by a space. For example: no-sidebars one-sidebar sidebar-first sidebar-second two-sidebars.
ru: CSS классы для добавления элементу body этой страницы. Разделять пробелами. Например: no-sidebars one-sidebar sidebar-first sidebar-second two-sidebars.

en: Import files
ru: Импорт файлов

en: no file types selected
ru: нет выбранных типов файлов

en: A better admin theme for Drupal 7. Clean, calm, invisible. Includes left and right sidebars, Overlay support and all AT's theme setting goodies.
ru: Улучшенная тема друпаловской админки. Чистая, спокойная и незаметная. Включает левую и правую колонки, поддержку накладываемого слоя и все настроечные примочки темы AT.

en: Highlight regions
ru: Подсветить регионы

en: @font-your-face library
ru: Библиотека @font-your-face

en: Enter a comma seperated list of fonts, with no trailing comma. Names with spaces should be wrapped in single quotes, for example <code>'Times New Roman'</code>.
ru: Введите список шрифтов, разделённый запятыми, без заключительной запятой. Имена с пробелами должны быть заключены в одинарные кавычки, например <code>'Times New Roman'</code>.

en: Title Styles
ru: Стили заголовков

en: <h3>Title Styles</h3><p>Add extra styles to headings. Text shadows only work for CSS3 capable browsers such as Firefox, Safari, IE9 etc.</p>
ru: <h3>Стили заголовков</h3><p>Добавление дополнительные стилей к заголовкам. Тени текста работают только в браузерах, совместимых с CSS3, таких как Firefox, Safari, IE9 и т.д..</p>

en: Markup Overrides
ru: Переопределение разметки

en: <h3>Design</h3>
ru: <h3>Дизайн</h3>

en: Use page--full-width-wrappers.tpl.php by default
ru: Использовать шаблон page--full-width-wrappers.tpl.php по умолчанию

en: Page classes
ru: Классы страницы

en: anonymous, author, viewer, new, odd/even classes and classes for hidden titles, user picture and signature handling
ru: anonymous, author, viewer, new, odd/even классы и классы для скрытых названий, картинок пользователей и подписей обработки

en: Blocks classes
ru: Классы блоков

en: Menus classes
ru: Классы меню

en: Item-lists classes
ru: Классы списков

en: first, last and odd/even (zebra classes)
ru: первый, последний и чётный/нечётный (классы зебры)

en: Hide or Remove
ru: Скрыть или Удалить

en: <h3>Hide or Remove</h3>
ru: <h3>Скрыть или Удалить</h3>

en: Remove RSS feed icons
ru: Удалить иконки RSS

en: Do not display the Main content block on the front page
ru: Не отображать блок "Основное содержимое" на главной странице

en: Checking this setting will remove the Main content block from the front page only - useful for removing the welcome message and allowing use of another block.
ru: Выберите для удаления блока "Основное содержимое" с главной страницы - полезно для удаления приветствия и использования другого блока.

en: <h3>Accessibility</h3>
ru: <h3>Доступность</h3>

en: Touch Icons
ru: Сенсорные иконки

en: Title styles
ru: Стили заголовка

en: Image alignment and captions
ru: Выравнивание и заголовки изображений

en: Apple touch icons
ru: Сенсорные иконки Apple

en: Markup overrides
ru: Переопределение разметки

en: Top (conditional)
ru: Шапка (условная)

en: Bottom (conditional)
ru: Подвал (условный)

en: Original @entity
ru: Первоначальный @entity

en: The original @entity data if the @entity is being updated or saved.
ru: Оригинальный @entity, когда @entity обновляется или сохраняется.

en: The base name of the file.
ru: Основное имя файла.

en: This field supports tokens.
ru: Это поле поддерживает токены.

en: The following tokens or token types are missing required name and/or description information:
ru: В следующих токенах или типах токенов отсутствует необходимое название и/или информация описания:

en: Custom Selectors
ru: Пользовательские селекторы

en: Myself
ru: Меня самого

en: Other account
ru: Другая учётная запись

en: Other person
ru: Другого человека

en: Slots Used
ru: Мест

en: This registration is for:
ru: Кого регистрировать?

en: Select a user by typing their username to get a list of matches.
ru: Выберите пользователя, начав набирать его логин.

en: If checked, a reminder will be sent to registrants on the following date.
ru: Если отмечено, напоминание будет отправлено в заданную дату.

en: Unset Core CSS
ru: Отключить CSS из ядра

en: <h3>Unset Core Module CSS</h3>
ru: <h3>Отключить CSS из модулей ядра</h3>

en: <strong>Unset All</strong>
ru: <strong>Выключить всё</strong>

en: Unset Contrib Module CSS
ru: Отключить CSS стороннего модуля

en: <h3>Unset Contrib Module CSS</h3>
ru: <h3>Отключить CSS сторонних модулей</h3>

en: Unset Libraries CSS
ru: Отключить CSS библиотек

en: <h3>Unset Libraries CSS</h3>
ru: <h3>Отключить CSS библиотек</h3>

en: My Unset CSS Files
ru: Мои отключенные файлы CSS

en: <h3>My Unset CSS Files</h3>
ru: <h3>Мои отключенные файлы CSS</h3>

en: HTML5 support in IE
ru: Поддержка HTML5 в IE

en: Fix CSS rounding errors in IE6-7
ru: Исправить ошибку скругления в CSS в IE6-7

en: AT Five column 5x20
ru: АТ Пять колонок 5х20

en: AT Four column 4x25
ru: АТ Четыре колонки 4х25

en: AT One column
ru: AT Одна колонка

en: AT Six column 6x16
ru: АТ Шесть колонок 6х16

en: AT Three column 25/25/50
ru: АТ Три колонки 25/25/50

en: AT Three column 25/50/25
ru: АТ Три колонки 25/50/25

en: AT Three column 50/25/25
ru: АТ Три колонки 50/25/50

en: AT Two column 33/66
ru: АТ Две колонки 33/66

en: AT Two column 50/50
ru: АТ Две колонки 50/50

en: AT Two column 66/33
ru: АТ Две колонки 66/33

en: AT Two column brick
ru: АТ Две колонки кирпично

en: <p>You can turn off this message in the Debug settings, look for "Sub-theme compatibility test".</p>
ru: <p>Вы можете выключить это сообщение в настройке Отладки, смотрите на "Тест совместимости подтемы".</p>

en: Debuggers
ru: Отладчики

en: <h3>Debuggers</h3>
ru: <h3>Отладчики</h3>

en: Show window size - appears in the bottom right corner
ru: Показать размер окна - появится в верхнем правом углу

en: Sub-theme compatibility test
ru: Тест совместимости подтемы

en: Unset CSS Files
ru: Выключить файлы CSS

en: Language - Appears in: @bundles.
ru: Язык - Появляется в: @bundles.

en: For authenticated users
ru: Для авторизованных пользователей

en: The URL of the entity.
ru: URL сущности.

en: The following properties may be appended to the token: @keys
ru: Это свойство может быть расширено добавлением: @keys

en: Tokens related to the "@name" entities.
ru: Токены, связанные с сущностями "@name".

en: @name tokens.
ru: @name токены.

en: List of @entities
ru: Список @entities

en: List of @type values
ru: Список значений @type

en: Tokens for lists of @type values.
ru: Токены для списков значений @type.

en: @type with delta @delta
ru: @type с дельтой @delta

en: The list item with delta @delta. Delta values start from 0 and are incremented by one per list item.
ru: Список элементов с дельтой @delta. Дельта-значения начинаются с 0 и растут по единице на каждый элемент списка.

en: Rendered @entity_type
ru: Обработанный для вывода @entity_type

en: Rendered @entity_type using view mode "@view_mode"
ru: Обработанный для вывода @entity_type с использованием режима представления "@view_mode"

en: The "Alt" attribute text
ru: Текст атрибута "Alt"

en: The "Title" attribute text
ru: Текст атрибута "Title"

en: Field "@name".
ru: Поле "@name".

en: The language code of the current user interface language.
ru: Код текущего языка пользовательского интерфейса.

en: The language code of the current content language.
ru: Код текущего языка содержимого.

en: Displays a single chosen entity.
ru: Отображает одну выбранную сущность.

en: Choose the entity type you want to display in the area.
ru: Выберите тип сущности, который вы хотите отобразить.

en: Choose the entity you want to display in the area.
ru: Выберите сущность, которую вы хотите отобразить.

en: Cache menu in client-side browser
ru: Кэшировать меню в клиентском браузере

en: !title cache cleared.
ru: !title кэш очищен.

en: CSS and JavaScript
ru: CSS и JavaScript

en: Page and else
ru: Страница и другое

en: Update data
ru: Обновить данные

en: Also allow !name role to !permission?
ru: Также присвоить роли !name права !permission?

en: Input a phrase or tags to search.
ru: Ведите фразу или термин для поиска

en: %uri could not be added.
ru: %uri не может быть добавлен.

en: Administer Registration items, such as types, states, etc.
ru: Управление настройками регистрации, такими как типы, статусы и т.п.

en: Registration states
ru: Статусы регистрации

en: Manage registration entity types, including adding and removing fields and the display of fields.
ru: Управление типами регистрации, включая добавление и удаление полей и показом полей.

en: State of this registration
ru: Статус регистрации

en: Check to enable registrations.
ru: Отметьте, чтобы включить регистрацию на это событие.

en: The maximum number of registrants. Leave at 0 for no limit.
ru: Максимальное число зарегистрированных. Оставьте 0, если число участников неограничено.

en: Reminder Date
ru: Дата напоминания

en: When to send reminders. Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC.
ru: Когда отправить напоминания. Формат: %time. Формат даты YYYY-MM-DD и %timezone это смещение времени относительно UTC.

en: Your registration states have been saved.
ru: Статусы регистрации записаны.

en: Label !required
ru: Метка !required

en: Supported providers
ru: Поддерживаемые провайдеры

en: Latin extended
ru: Латинский расширенный

en: Greek extended
ru: Греческий расширенный

en: Cyrillic
ru: Кириллица

en: Cyrillic extended
ru: Кириллица расширенная

en: Paste the Google font name, e.g. <code>Open Sans Condensed</code>. Only add one font.
ru: Вставьте название шрифта Google, напр. <code>Open Sans Condensed</code>. Добавьте только один шрифт.

en: Google Font Name
ru: Название шрифта Google

en: Add Google Font Styles
ru: Добавить стили шрифта Google

en: Add Google Font Character Sets
ru: Добавить наборы символов шрифта Google

en: Character Sets
ru: Наборы символов

en: Remove the frontpage title
ru: Удалить заголовок главной страницы

en: AT Inset left
ru: АТ Вставить слева

en: AT Inset right
ru: АТ Вставить справа

en: Default Registration settings
ru: Настройки регистрации по умолчанию

en: These settings will be applied when an entity with this field is saved and does not yet have it's own settings applied.
ru: Эти настройки будут применены, когда элемент с этим полем будет сохранен, но он еще не имеет своих собственных настроек.

en: Enter the message you want to send to %name registrants. Tokens are supported if the module is enabled, E.g., [node:title].
ru: Напишите текст сообщения, которое будет разослано зарегистрированным на событие %name. Можно использовать токены (если включен этот модуль), например, [node:title].

en: Use <em>Member pages</em> to post content that can be viewed only by members.
ru: Используйте <em>Страницы для участников</em> для размещения таких материалов, которые предназначены для просмотра только участниками.

en: Joined path
ru: Объединённые пути

en: Update node alias
ru: Обновить синонимы материалов

en: Update taxonomy term alias
ru: Обновить синонимы терминов таксономии

en: Update user alias
ru: Обновить синонимы пользователей

en: Layout &amp; General Settings
ru: Макет и Основные настройки

en: AT Three column 3x33
ru: АТ Три колонки 3х33

en: <h3>Debug Panels and Gpanels Layouts</h3>
ru: <h3>Отладка макетов Панелей и GPanels</h3>

en: Enable extensions <small>(global setting)</small>
ru: Включить расширения <small>(глобальная настройка)</small>

en: CSS Mode
ru: Режим CSS

en: <h3>Mode</h3>
ru: <h3>Режим</h3>

en: Enable the responsive.custom.css file
ru: Включить файл responsive.custom.css

en: Mobile Metatags
ru: Мобильные мета-теги

en: Set gutter width:
ru: Ширина канавки:

en: Comment classes
ru: Классы комментария

en: Do not include @media, it's included automatically.
ru: Не включайте @media - включается автоматически.

en: Panels &amp; Gpanels
ru: Панели и Gpanels

en: Links hover color
ru: Цвет ссылки при наведении

en: Site-name hover color
ru: Цвет имени сайта при наведении

en: Slogan color
ru: Цвет девиза

en: Body border top color
ru: Цвет верхней границы

en: The user's default theme.
ru: Тема оформления пользователя по умолчанию.

en: Output values as list
ru: Выводить значения в виде списка

en: Hide the country when only one is available
ru: Скрыть поле страны если для выбора доступна только одна страна

en: The field instance @label of @id
ru: Экземпляр поля @label, принадлежащего @id

en: The entity type that can be referenced through this field.
ru: Тип сущности, которую будет использовать это поле.

en: Field behavior setting
ru: Настройки поведения поля

en: Instance behavior setting
ru: Настройки поведения экземпляра

en: There are no entities matching "%value"
ru: Нет сущностей, совпадающих с "%value"

en: Many entities are called %value. Specify the one you want by appending the id in parentheses, like "@value (@id)"
ru: Несколько сущностей называется %value. Укажите то, что вы хотите с помощью круглых скобок. Например: "@value (@id)"

en: Multiple entities match this reference; "%multiple"
ru: Несколько сущностей совпадает с этой связью; "%multiple"

en: View used to select the entities
ru: Представление для выборки сущностей

en: Choose the view and display that select the entities that can be referenced.<br />Only views with a display of type "Entity Reference" are eligible.
ru: Выберите представление и отображение для выбора сущностей, которые могут быть привязаны.<br />Подойдут только представления с отображением типа "Entity Reference".

en: No eligible views were found. <a href="@create">Create a view</a> with an <em>Entity Reference</em> display, or add such a display to an <a href="@existing">existing view</a>.
ru: Не найдено подходящих представлений. <a href="@create">Создайте представление</a> с отображением <em>Entity Reference</em> или добавьте подобное отображение к <a href="@existing">существующему представлению</a>.

en: The view %view_name is no longer eligible for the %field_name field.
ru: Представление %view_name больше не подходит для поля %field_name.

en: Views: Filter by an entity reference view
ru: Views: Выбрать из представления на основе Entity Reference

en: Entity Reference Source
ru: Исходный код Entity Reference

en: Entity Reference list
ru: Список Entity Reference

en: Display "@display" needs a selected search fields to work properly. See the settings for the Entity Reference list format.
ru: Для корректной работы отображения "@display" необходимо выбрать поля для поиска. Обратитесь к настройкам за форматом списка Entity Reference.

en: Display "@display" uses field %field as search field, but the field is no longer present. See the settings for the Entity Reference list format.
ru: Отображение "@display" использует поиск по полю %field, однако данное поле более не существует. Обратитесь к настройкам за форматом списка Entity Reference.

en: <strong>Note:</strong> In 'Entity Reference' displays, all fields will be displayed inline unless an explicit selection of inline fields is made here.
ru: <strong>Обратите внимание:</strong> In 'Entity Reference' displays, all fields will be displayed inline unless an explicit selection of inline fields is made here.

en: Select the field(s) that will be searched when using the autocomplete widget.
ru: Выберите поле(я), по которому(ым) будет вестись поиск при использовании виджета автодополнения.

en: Convert all characters to US-ASCII
ru: Преобразовывать все символы в US-ASCII

en: [site:name] :: new comment for your post.
ru: [site:name] :: новый комментарий к вашему сообщению.

en: Path management
ru: Управление путями

en: Mobile Regions (beta)
ru: Мобильные регионы (бета)

en: Mobile Regions and Blocks
ru: Мобильные регионы и блоки

en: Float Region blocks
ru: Регион плавающих блоков

en: Float blocks in any region - this allows blocks to line up horizontally within a region, similar to a CSS grid or columns.
ru: Плавающие блоки в любом регионе - это выстраивание блоков горизонтально в линию внутри региона, похожее на CSS-сетки или столбцы.

en: Float Region Blocks
ru: Регион плавающих блоков

en: Path to Generated Files
ru: Путь к сгенерированным файлам

en: <h3>Path to Generated Files</h3>
ru: <h3>Путь к сгенерированным файлам</h3>

en: Theme directory
ru: Каталог темы

en: Enter the custom path:
ru: Пользовательский путь:

en: Show the "You are here" label
ru: Показывать метку "Вы здесь"

en: Append the page title to the breadcrumb trail
ru: Добавить заголовок страницы в конец "хлебных крошек"

en: Remove menu link titles
ru: Удалить заголовки ссылок меню

en: Add rel=author to user names.
ru: Добавить rel=author к именам пользователей

en: Add rel author to user names to support Googles <a href="!authorhship" target="_blank">Authorship</a> feature.
ru: Добавление rel=aothor к именам пользователей поддерживается особенностью Google <a href="!authorhship" target="_blank">Авторство</a>.

en: <div class="description">In this layout <em>Second sidebar</em> wraps below.</div>
ru: <div class="description">В этом макете <em>Вторая боковая панель</em> располагается ниже.</div>

en: <p>One or more CSS files were not found or does not exist: <em>!files_list</em>. Did you delete the public files directory or change a file name? You probably need to save the theme settings to generate the files. Please view the <a href="!docs_link" target="_blank">online documentation</a>.</p>
ru: <p>Один или более файлов CSS не найдены или не существуют: <em>!files_list</em>. Вы удалили каталог общих файлов или изменили имя файла? Вам, возможно, нужно сохранить настройки темы для генерации файлов. Пожалуйста, смотрите <a href="!docs_link" target="_blank">документацию в сети</a>.</p>

en: <p>The version of your theme (@theme) is not designed to run on <a href="!link_project" target="_blank">Adaptivetheme 7.x.3.x</a>. It will probably run, but your experience will not be optimal. You have three courses of action to choose from:</p>
ru: <p>Версия вашей темы (@theme) не создана для запуска с <a href="!link_project" target="_blank">Adaptivetheme 7.x.3.x</a>. Вы можете запустить, но это не будет оптимальным. Вы можете выбрать одно из трёх:</p>

en: Disable sidebars for the front page
ru: Отключить боковые панели на главной странице

en: The timezone has been set to <a href="@regional_settings">@timezone</a>.
ru: Временная зона установлена на <a href="@regional_settings">@timezone</a>.

en: The first day of the week has been set to <a href="@regional_settings">@day</a>.
ru: Первым днем недели является <a href="@regional_settings">@day</a>.

en: The medium date format type has been set to to @value. You may find it helpful to add new format types like Date, Time, Month, or Year, with appropriate formats, at <a href="@regional_date_time">Date and time</a> settings.
ru: Средний формат даты - @value. Если необходимо, вы можете добавить новый формат даты типа День, Время, Месяц или Год с соответствующими форматами на странице настроек <a href="@regional_date_time">Дата и время</a>.

[ctx: registration]
en: Open
ru: Открыть

[ctx: registration]
en: Closed
ru: Закрыто

en: CRM Dashboard
ru: Пульт CRM

en: RedHen CRM Dashboard
ru: Управление RedHen CRM

en: Administer RedHen CRM items, such as contacts, organizations, memberships, etc.
ru: Администрирование пунктами RedHen CRM, такими как контакты, организации, участие и т.п.

en: Configure RedHen CRM.
ru: Конфигурация RedHen CRM.

en: View, manage, and search contacts.
ru: Просмотр, управление и поиск контактов.

en: View, manage, and search organizations.
ru: Просмотр, управление и поиск организаций.

en: View, manage, and search memberships.
ru: Просмотр, управление и поиск участников.

en: Define bundles and manage fields for RedHen entities.
ru: Определение форм и управление полями в RedHen.

en: RedHen configuration and settings.
ru: RedHen настройки и установки.

en: -- Any --
ru: -- Любой --

en: Filter by %bundle specific fields
ru: Фильтровать по определенным полям %bundle

en: Contact state
ru: Статус контакта

en: View RedHen CRM contacts.
ru: Просмотр контактов RedHen CRM.

en: Add a contact
ru: Добавить контакт

en: Engagement
ru: Вовлеченность

en: Engagement Scores
ru: Стоимость участия

en: Sorry, there are no engagements that match your criteria.
ru: Извините, нет участия, соответствующего вашим критериям.

en: Sorry, there are no memberships that match your criteria.
ru: Извините, нет участников, соответствующих вашим критериям.

en: Note Type
ru: Тип заметки

en: Manage RedHen notes
ru: Управление примечаниями RedHen

en: Organization type
ru: Тип организации

en: Organization name.
ru: Название организации.

en: Organization state
ru: Состояние организации

en: View RedHen CRM Organizations.
ru: Просмотр организаций RedHen CRM.

en: Add an organization
ru: Добавить организацию

en: Add a new organization.
ru: Добавить новую организацию.

en: @type between @label1 and @label2
ru: @type между @label1 и @label2

en: %name has no connections.
ru: У %name нет отношений.

en: Replace file
ru: Заменить файл

en: This file will replace the existing file. This action cannot be undone.
ru: Этот файл заменит существующий файл. Действие нельзя отменить.

en: Keep rel as set up above (untouched/default)
ru: Оставить rel как установлено выше (нетронутый/по-умолчанию)

en: Remove rel if given link is external
ru: Удалить rel если введена внешняя ссылка

en: Remove rel if given link is internal
ru: Удалить rel если введена внутренняя ссылка

en: The link title is limited to @maxlength characters maximum.
ru: Заголовок ссылки ограничен максимум @maxlength символами.

[ctx: redhen_relation]
en: NA
ru: НД

[ctx: redhen_relation]
en: Active
ru: Активно

[ctx: redhen_relation]
en: Inactive
ru: Неактивно

en: AT Three column 3x33 - top
ru: АТ Три столбца 3х33 - сверху

en: AT Three column 3x33 - left
ru: АТ Три столбца 3х33 - слева

en: AT Three column 3x33 - center
ru: AT Три колонки 3x33 - по центру

en: AT Three column 3x33 - right
ru: АТ Три столбца 3х33 - справа

en: AT Three column 3x33 - bottom
ru: АТ Три столбца 3х33 - снизу

en: AT Four column 4x25 - 1
ru: АТ Четыре столбца 4х25 - 1

en: AT Four column 4x25 - 2
ru: АТ Четыре столбца 4х25 - 2

en: AT Four column 4x25 - 3
ru: АТ Четыре столбца 4х25 - 3

en: AT Four column 4x25 - 4
ru: АТ Четыре столбца 4х25 - 4

en: Add a block here.
ru: Добавить блок здесь.

en: <h3>All Media Queries</h3>
ru: <h3>Все Media Queries</h3>

en: Apply fonts to site elements (page, titles, headings, menus and custom selectors). Supports websafe, custom and Google fonts, and <a href="!link" target="_blank">@font-your-face</a> integration.
ru: Применение шрифтов к элементам сайта (страницы, заголовки, шапки, меню и пользовательские селекторы). Поддерживается веб-безопасные, пользовательские и шрифты Google, и интеграция с <a href="!link" target="_blank">@font-your-face</a>.

en: <div class="description">Files will be saved to: <code>@public_files</code></div>
ru: <div class="description">Файлы будут сохранены в: <code>@public_files</code></div>

en: <div class="description">Files will be saved to: <code>@theme_directory</code></div>
ru: <div class="description">Файлы будут сохранены в: <code>@theme_directory</code></div>

en: Teaser Image Fields
ru: Поля изображения в анонсе

en: <strong>Show only one image field image on teasers</strong>
ru: <strong>Отображать только одно поле изображения в анонсе</strong>

en: Show the first image only on teasers
ru: Показывать первое изображение только в анонсе

en: Remove links
ru: Удалить ссылки

en: Remove the <em>Create new account</em> and <em>Request new password</em> links from the login block.
ru: Удалить ссылки <em>Создать новую учётную Запись</em> и <em>Запросить новый пароль</em> из блока входа.

en: Remove OpenID elements
ru: Удалить OpenID элементы

en: Remove the OpenID links and form elements from the login block.
ru: Удалить ссылки OpenID и элементы формы с блока входа.

en: Horizontal login block
ru: Горизонтальный блок входа

en: Hide comment titles
ru: Скрыть заголовки комментария

en: Add a new member page
ru: Добавить страницу для участников

en: Used in views
ru: Используется в Представлениях (views)

en: Views plugins
ru: Плагины представлений

en: Overview of plugins used in all views.
ru: Обзор плагинов, используемых во всех представлениях.

en: Display "Access Denied"
ru: Вывести текст "Доступ запрещён"

en: <p>The following tokens are available for this field. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.
    If you would like to have the characters '[' and ']' please use the html entity codes '%5B' or  '%5D' or they will get replaced with empty space.</p>
ru: <p>Для данного поля доступны следующие маркеры. Обратите внимание, что из-за порядка обработки, невозможно использовать поля, находящиеся ниже данного поля; если нужное поле отсутствует в списке, переставьте поля.
    Если необходимо вставить символы '[' и ']', используйте их html коды '%5B' или  '%5D', иначе вместо них будут пробелы.</p>

en: @date_format format
ru: Формат @date_format

en: Timezone to be used for date output.
ru: Часовой пояс, используемый для вывода даты.

en: - Default site/user timezone -
ru: - Часовой пояс сайта/пользователя по умолчанию -

en: Enter mathematical expressions such as 2 + 2 or sqrt(5). You may assign variables and create mathematical functions and evaluate them. Use the ; to separate these. For example: f(x) = x + 2; f(2).
ru: Введите математическое выражение, например 2 + 2 или sqrt(5). Вы также можете создать переменные и математические функции и получить их значения. Используйте ; в  качестве разделителя. Например: f(x) = x + 2; f(2).

en: Grouped filters allow a choice between predefined operator|value pairs.
ru: Групповые фильтры позволяют выбирать между предустановленными парами оператор|значение.

en: Filter type to expose
ru: Тип раскрытого фильтра

en: Single filter
ru: Одиночный фильтр

en: Grouped filters
ru: Групповые фильтры

en: Select which kind of widget will be used to render the group of filters
ru: Выберите, какой виджет будет использоваться для обработки группы фильтров

en: grouped
ru: сгруппировано

en: Choose fields to combine for filtering
ru: Выберите объединяемые для фильтрации поля

en: You have to add some fields to be able to use this filter.
ru: Для использования данного фильтра добавьте поля.

en: @entity types
ru: типы @entity

en: Sort within each hierarchy level
ru: Сортировать на каждом уровне иерархии

en: There is no lock on view %name to break.
ru: Представление %name не блокировано.

en: This display has one or more validation errors; please review it.
ru: Это отображение имеет одну или более ошибок валидации. Пожалуйста, обратите на них внимание.

en: Bypass view validation
ru: Пропустить проверку представления

en: Bypass the validation of plugins and handlers when importing this view.
ru: Пропустить проверку плагинов и обработчиков при импортировании представления.

en: &lt;Any&gt;
ru: &lt;Любой&gt;

en: There are no enabled views.
ru: Нет включенных представлений.

en: Display fields as RSS items.
ru: Отображать поля как элементы RSS.

en: Book root from current node
ru: Корень подшивки из текущего материала

en: The language the comment is in.
ru: Язык комментариев внутри

en: - No value -
ru: - Нет значения -

en: Provide a simple link to the revision.
ru: Отобразить простую ссылку на редакцию.

en: The ID of the entity that is related to the file.
ru: ID сущности, связанной с файлом.

en: The taxonomy vocabulary weight
ru: Вес словаря таксономии

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" by the parent pid.
ru: Фильтровать результаты "Таксономия: Термин" по PID предка.

en: The raw numeric user ID.
ru: Необработанный числовой ID пользователя.

en: Unfiltered text
ru: Нефильтруемый текст

en: Add unrestricted, custom text or markup. This is similar to the custom text field.
ru: Предоставляет поле ввода для неформатированного текста или разметки

en: Combine fields filter
ru: Фильтр комбинированных полей

en: Combine two fields together and search by them.
ru: Связать два поля вместе и вести по поиск по ним.

en: Column used for click sorting
ru: Столбец, используемый для сортировки по клику.

en: Use path alias instead of internal path.
ru: Использовать синоним пути вместо системного пути.

en: Length of time in seconds raw query results should be cached.
ru: Время жизни кэша результатов необработанного запроса в секундах.

en: Length of time in seconds rendered HTML output should be cached.
ru: Время жизни кэша результатов HTML-вывода в секундах.

en: Custom time values must be numeric.
ru: Пользовательские значения времени должны быть числовыми.

en: Hide contextual links
ru: Скрыть контекстные ссылки

en: Change whether or not to display contextual links for this view.
ru: Укажите, отображать ли контекстные фильтры для этого представления или нет.

en: Hide contextual links on this view.
ru: Скрыть контекстные ссылки для этого отображения.

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' section under advanced. You can override the url at the link display setting.
ru: Добавляет ссылку "Ещё" в низ представления, которая ведет на страничное представление. Если у вас более одного страничного представления, ссылка будет указывать на указанное в 'Привязать отображение' в разделе 'Дополнительно'. Данная ссылка может быть переопределена в поле 'Привязать отображение'.

en: Display 'more' link only if there is more content
ru: Показать ссылку 'еще' только если есть больше содержимого

en: Leave this unchecked to display the 'more' link even if there are no more items to display.
ru: Оставьте отключенным для отображения ссылки 'еще' даже когда больше нет содержимого для отображения.

en: View: !view: !display
ru: Представление: !view: !display

en: Exposed filters in block displays require "Use AJAX" to be set to work correctly.
ru: Отображение раскрытых фильтров в блоках требует флажка "Использовать AJAX" для корректной работы.

en: Number of pager links visible
ru: Количество отображаемых ссылок навигатора

en: Specify the number of links to pages to display in the pager.
ru: Укажите количество ссылок на страницы, отображаемых в постраничном навигаторе.

en: A lists of labels for the controls in the pager
ru: Списки меток для элементов управления в навигаторе

en: Text for "first"-link
ru: Текст для ссылки "первая"

en: Text for "previous"-link
ru: Текст для ссылки "предыдущая"

en: Text for "next"-link
ru: Текст для ссылки "следующая"

en: Text for "last"-link
ru: Текст для ссылки "последняя"

en: Pure Distinct
ru: Чистый Distinct

en: This will prevent views from adding the base column to the distinct field. If this is not selected and the base column is a primary key, then a non-pure distinct will not function properly because the primary key is always unique.
ru: Это позволит предотвратить добавление базового столбца к dictinct-полю. Если не указано, и базовый столбец содержит primary key, то НЕ-чистый distinct не будет корректно работать, потому что поле primary key всегда уникально.

en: Query Tags
ru: Метки запроса

en: If set, these tags will be appended to the query and can be used to identify the query in a module. This can be helpful for altering queries.
ru: Если установлено, то эта метка будет добавлена к запросу и будет возможно идентифицировать запрос в модуле. Это может быть полезно для изменения запросов.

en: The query tags may only contain lower-case alphabetical characters and underscores.
ru: Тэги запроса могут содержать только буквы в нижнем регистре и знаки подчеркивания.

en: The field that is going to be used as the RSS item pubDate for each row. It needs to be in RFC 2822 format.
ru: Поле, которое планируется использовать в качестве поля даты публикации RSS-элемента в каждой строке. Требуется для формата спецификации RFC 2822.

en: GUID settings
ru: Настройки GUID

en: GUID field
ru: Поле GUID

en: The globally unique identifier of the RSS item.
ru: Глобальный уникальный ID элемента RSS.

en: GUID is permalink
ru: GUID - постоянная ссылка

en: The RSS item GUID is a permalink.
ru: GUID RSS-элемента - постоянная ссылка

en: Add views row classes
ru: Добавлять классы строк

en: Add the default row classes like views-row-1 to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
ru: Добавлять классы строк по умолчанию - такие как 'views-row-1' - к выводу. Это позволит вам уменьшить количество и сложность css-разметки.

en: Add striping (odd/even), first/last row classes
ru: Добавлять полоски (чёт-нечёт) и классы (first/last) к строкам

en: Add css classes to the first and last line, as well as odd/even classes for striping.
ru: Добавлять css-классы к первой и последней строке, а также классы чётности.

en: Force using fields
ru: Принудительно использовать поля

en: If neither the row nor the style plugin supports fields, this field allows to enable them, so you can for example use groupby.
ru: Если ни одна строка или плагин не поддерживает поля, эта опция может принудительно включить их. Таким образом, вы можете, например, включить группировку по полю, используя отображение содержимого.

en: Browse available tokens.
ru: Просмотр доступных токенов.

en: Loading token browser...
ru: Загрузка браузера токенов...

en: Share on MySpace
ru: Поделиться на MySpace

en: RedHen activity stream.
ru: RedHen лента активности.

en: RedHen Activity
ru: Активность RedHen

en: View RedHen CRM activity.
ru: Просмотр активности в RedHen CRM.

en: A physical location.
ru: Физическое местоположение.

en: Debut Location map settings
ru: Установки Debut Location map

en: Settings for the site's default map display.
ru: Настройки карты, применяемой на сайте по умолчанию.

en: Profile2 translation
ru: Перевод Profile2

en: Translate profile2 types.
ru: Переводить типы profile2.

en: Layer was deleted.
ru: Слой был удален.

en: Map was deleted.
ru: Карта была удалена.

en: Style was deleted.
ru: Стиль был удален.

en: Allows version-dependent and shared usage of external libraries.
ru: Разрешает зависимое от версии и общедоступное использование внешних библиотек.

en: Entity selection
ru: Выбор сущности

en: Additional behaviors
ru: Дополнительное поведение

en: Do not display links
ru: Не отображать ссылки

en: Do something on load!
ru: Делать что-нибудь при загрузке!

en: Do something on insert!
ru: Делать что-нибудь при вставке!

en: Do something on update!
ru: Делать что-нибудь при обновлении!

en: Do something on delete!
ru: Делать что-нибудь при удалении!

en: Do something on load, on the instance level!
ru: Делать что-нибудь при загрузке на уровне примера!

en: Do something on insert, on the instance level!
ru: Делать что-нибудь при вставке на уровне примера!

en: Do something on update, on the instance level!
ru: Делать что-нибудь при обновлении на уровне примера!

en: Do something on delete, on the instance level!
ru: Делать что-нибудь при удалении на уровне примера!

en: The views entity selection mode requires a view.
ru: Режим выбора сущности с помощью Views требует представления.

en: Keep progress bar and player controls on screen while playing
ru: Закрепить указатель просмотра на экране при проигрывании

en: Hide progress bar while playing
ru: Скрыть указатель просмотра при проигрывании

en: Autoplay video on load
ru: Проигрывать автоматически при загрузке

en: Loop video
ru: Автоповтор видео

en: This behavior can only be set when the target type is taxonomy_term, but the target of this field is %target.
ru: Это поведение может быть выбрано только если целевой тип - taxonomy_term, однако цель этого поля - %target.

en: This behavior can only be set when the entity type is node, but the entity type of this instance is %type.
ru: Это поведение может быть выбрано только если целевой тип - материал, однако тип сущности этого экземпляра - %target.

en: This core variable "taxonomy_maintain_index_table" is disabled.
ru: Эта переменная ядра "taxonomy_maintain_index_table" отключена.

en: Expose sort order
ru: Выставить порядок сортировки

en: Allow the user to choose the sort order. If sort order is not exposed, the sort criteria settings for each sort will determine its order.
ru: Разрешить пользователю выбирать порядок сортировки. Если порядок сортировки не выставляется, то настройки критериев сортировки будут в своем порядке.

en: Short description of table
ru: Краткое описание таблицы

en: Include a caption for better accessibility of your table.
ru: Включать заголовок для большей доступности вашей таблицы.

en: Use a custom %field_name
ru: Использовать пользовательский %field_name

en: <a href="@redhen">RedHen CRM</a> is an open source CRM <em>framework</em> built natively in <a href="@drupal">Drupal</a>. RedHen CRM is packed with <a href="@wikipedia_ams">association management</a> (AMS) features for managing detailed information on contacts and organizations, membership services, event registrations, and constituent engagement.
ru: <a href="@redhen">RedHen CRM</a> - это открытый CRM <em>фреймворк</em>, созданный изначально в <a href="@drupal">Drupal</a>. RedHen CRM предоставляет возможности <a href="@wikipedia_ams">управления связями</a> (AMS) для управления детальной информацией о контактах и организациях, услугах участия, регистрации событий и участия в учредительства.

en: Sorry, there are no notes that match your criteria.
ru: Извините, нет примечаний, соответствующих вашим критериям.

en: Allow search engines to index this page (assumed).
ru: Разрешить поисковым машинам индексировать эту страницу (предполагается).

en: Allow search engines to follow links on this page (assumed).
ru: Разрешить поисковым машинам переходить по ссылкам на этой странице (предполагается).

en: Prevents Yahoo! from listing this page in the <a href="@ydir">Yahoo! Directory</a>.
ru: Не допускать, чтобы эта страница попала в <a href="@ydir">Каталог Yahoo!</a>

en: An image associated with this page, for use as a thumbnail in social networks and other services.
ru: Изображение ассоциирующееся с этой страницей, для использования в качестве иконки в социальных сетях и других сервисах.

en: The deprecated Metatag UI module has been disabled.
ru: Устаревший модуль Metatag UI был отключён.

en: Values assigned here inherit from the <a href="@url" title="Edit the global default meta tags.">global defaults</a> and will override any other meta tags assigned elsewhere.
ru: Присвоенные здесь значения наследуются от <a href="@url" title="Редактировать глобальные мета-теги по умолчанию.">глобальных настроек</a> и будут переопределять любые другие мета-теги определенные в другом месте.

en: Metatag
ru: Мета-тег

en: Basic tags
ru: Основные теги

en: Show on metatag admin page.
ru: Показать на странице администрирования метатегов.

en: Control page meta tags using the Metatag module.
ru: Управление мета-тегами страницы, используя модуль Metatag.

en: Add a meta tag by path
ru: Добавить мета-тег по пути

en: The Dublin Core Metadata Element Set, aka "Dublin Core meta tags", are a set of internationally standardized metadata tags used to describe content to make identification and classification of content easier; the standards are controlled by the <a href="http://dublincore.org/">Dublin Core Metadata Initiative (DCMI)</a>.
ru: Набор элементов метаданных Дублинского Ядра или "мета-тэги Дублинского Ядра", представляют собой набор стандартизированных на международном уровне тегов метаданных, используемых для упрощения описания, идентификации и классификации содержимого. Стандарты находятся под контролем <a href="http://dublincore.org/">Инициативной группы Метаданных Дублинского Ядра (DCMI)</a>.

en: The name given to the resource.
ru: Имя, данное ресурсу.

en: Dublin Core Creator
ru: Создатель Дублинского Ядра

en: Dublin Core Subject
ru: Тема Дублинского Ядра

en: Dublin Core Publisher
ru: Издатель Дублинского Ядра

en: Dublin Core Contributor
ru: Участник Дублинского Ядра

en: Dublin Core Type
ru: Тип Дублинского Ядра

en: Dublin Core Format
ru: Формат Дублинского Ядра

en: Dublin Core Identifier
ru: Идентификатор Дублинского Ядра

en: Dublin Core Source
ru: Источник Дублинского Ядра

en: Dublin Core Language
ru: Язык Дублинского Ядра

en: Dublin Core Relation
ru: Отношения Дублинского Ядра

en: Dublin Core Coverage
ru: Покрытие Дублинского Ядра

en: Dublin Core Rights
ru: Права Дублинского Ядра

en: Provides the fifteen <a href="http://dublincore.org/documents/dces/">Dublin Core Metadata Element Set 1.1</a> meta tags from the <a href="http://dublincore.org/">Dublin Core Metadata Institute</a>.
ru: Обеспечивает <a href="http://dublincore.org/documents/dces/">пятнадцать элементов метаданных Дублинского Ядра 1.1</a> мета-теги от <a href="http://dublincore.org/">Института Метаданных Дублинского Ядра</a>.

en: Facebook Admins
ru: Администраторы Facebook

en: A clean, recolorable <a href="http://drupal.org/project/adaptivetheme">AdaptiveTheme</a> subtheme with Superfish drop-down menu support. Outreach ships with the <strong><a href="http://drupal.org/project/openoutreach">Open Outreach</a></strong> Drupal distribution for nonprofits but can be used on any site.
ru: Чистая подтема <a href="http://drupal.org/project/adaptivetheme">AdaptiveTheme</a> с настраиваемыми цветами и поддержкой выпадающих меню Superfish. Outreach поставляется в составе дистрибутива Drupal для некоммерческих организаций <strong><a href="http://drupal.org/project/openoutreach">Open Outreach</a></strong>, но использовать ее можно для любого сайта.

en: edit file type
ru: править тип файла

en: Tracker - User
ru: Изменения - Пользователь

en: Show ID
ru: Отображать ID

en: Upgrade Drupal core to v7.17 or newer
ru: Обновите ядро Drupal до версии 7.17 или новее

en: Your older version of Drupal core is missing functionality necessary for taxonomy term pages to work correctly, it is strongly recommended to upgrade to the latest release.
ru: Ваша версия ядра Drupal устарела, в ней отсутствуют функциональные возможности необходимые для правильной работы страниц терминов таксономии, настоятельно рекомендуется обновить до последней версии.

en: Drupal core is compatible
ru: Ядро Drupal совместимо

en: Older versions of Drupal core were missing functionality necessary for taxonomy term pages to work correctly, but this version <em>will</em> work correctly.
ru: В старших версиях ядра Drupal отсутствовали функциональные возможности необходимые для правильной работы страниц терминов таксономии, но эта версия <em>будет</em> работать правильно.

en: Possible conflicts with Page Title module
ru: Возможны конфликты с модулем Заголовок Страницы

en: The permalink / canonical URL of the current page.
ru: Постоянный/канонический URL текущей страницы.

en: Media player URL
ru: URL медиа-плеера

en: Media player width
ru: Ширина медиа-плеера

en: Media player height
ru: Высота медиа-плеера

en: No path is set
ru: Путь не установлен

en: Hide hyperlink descriptions ("title" attribute)
ru: Скрыть описания ссылок (атрибут title)

en: Hyperlink texts
ru: Тексты ссылок

en: Insert hyperlink descriptions ("title" attribute) into hyperlink texts.
ru: Вставьте описания ссылок (атрибут "title") в текст для ссылок.

en: Cannot find the CSS file of the selected style.
ru: Невозможно найти CSS-файл выбранного стиля.

en: Please download the Superfish library from !link.
ru: Пожалуйста, скачайте библиотеку Superfish по адресу !link.

en: A brief description of your block. Used on the !link
ru: Краткое описание блока. Используется на !link

en: Blocks administration page
ru: Страница управления блоками

en: (Disabling this feature can result in performance improvements, depending on the number of hyperlinks in the menu.)
ru: (Отключение этой функции может повысить производительность; особенно при большом количестве ссылок в меню)

en: When showing profiles, those with lighter (smaller) weights get listed before profiles with heavier (larger) weights.
ru: При отображении, более "легкие" профили будут расположены выше "тяжелых".

en: Profile: @profile
ru: Профиль: @profile

en: Appears during registration only.
ru: Появляется только в процессе регистрации.

en: Search bar
ru: Панель поиска

en: System tweaks
ru: Системные настройки

en: If you <a href="@modules">enable the advanced help module</a>, Views will provide more and better help. <a href="@hide">You can disable this message at the Views settings page.</a>
ru: Если вы <a href="@modules">включите модуль advanced help</a>, Представления предоставят большую и лучшую помощь. <a href="@hide">Вы можете отключить это уведомление на странице настройки представлений.</a>

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">You can disable this message at the Views settings page.</a>
ru: Для получения более подробной помощи установите модуль Advanced Help (!href). <a href="@hide">Вы можете отключить это сообщение на странице настроек.</a>

en: Remove rel attribute automatically
ru: Удаление атрибута rel автоматически

en: Turn on/off if rel attribute should be removed automatically, if user given link is internal/external
ru: Включение/Выключение автоматического удаления атрибута rel, в зависимости от ввода пользователем внешней/внутренней ссылки

en: Change this <strong>only</strong> if you are <strong>totally sure</strong> of what you are doing.
ru: Изменяйте это только если вы <strong>действительно уверены</strong> в том, что делаете.

en: The amount of sub-menu levels that remain open or are restored using <strong>Path class</strong>.
ru: Количество уровней подменю, которые будут оставаться открытыми или будут восстанавливаться с использованием <strong>класса пути</strong>.

en: The first click on a parent hyperlink shows its children and the second click opens the hyperlink.
ru: Первый клик на родительской ссылке отображает ее потомков, а второй - открывает саму ссылку.

en: Enable jQuery sf-Touchscreen plugin for this menu.
ru: Включить плагин jQuery sf-Touchscreen для этого меню.

en: Enable jQuery sf-Touchscreen plugin for this menu depending on the user's Web browser <strong>window width</strong>.
ru: Включить плагин jQuery sf-Touchscreen для этого меню, полагаясь на <strong>ширину окна</strong> пользовательского браузера.

en: Enable jQuery sf-Touchscreen plugin for this menu depending on the user's Web browser <strong>user agent</strong>.
ru: Включить плагин jQuery sf-Touchscreen для этого меню, полагаясь на значение <strong>user agent</strong> пользовательского браузера.

en: Window width settings
ru: Настройки ширины окна.

en: sf-Touchscreen will be enabled only if the width of user's Web browser window is smaller than the below value.
ru: sf-Touchscreen будет включен только если ширина окна браузера пользователя менее указанного значения.

en: Please note that in most cases such a meta tag is necessary for this feature to work properly:
ru: Пожалуйста, обратите внимание, что в большинстве случаев такой мета-тег необходим для этой исправной работы этой функции:

en: Also known as "Breakpoint".
ru: Также известно как "Breakpoint".

en: User agent settings
ru: Настройки <strong>User agent</strong>

en: Use the pre-defined list of the <strong>user agents</strong>.
ru: Использовать предустановленный список значений <strong>user agent</strong>.

en: Use the custom list of the <strong>user agents</strong>.
ru: Использовать пользовательский список <strong>user agents</strong>.

en: Custom list of the user agents
ru: Пользовательский список параметра <strong>User agent</strong>

en: <strong>UA string of the current Web browser:</strong>
ru: <strong>UA-значение текущего браузера:</strong>

en: <strong>User agent</strong> detection method
ru: Метод детекции <strong>User agent</strong>

en: Client-side (JavaScript)
ru: Со стороны клиента (JavaScript)

en: Server-side (PHP)
ru: Со стороны сервера (PHP)

en: <strong>sf-Smallscreen</strong> provides small-screen compatibility for your menus.
ru: <strong>sf-Smallscreen</strong> предоставляет совместимость вашего меню с малыми экранами.

en: Converts the dropdown into a &lt;select&gt; element.
ru: Конвертирует выпадающий в &lt;select&gt;-элемент.

en: Enable jQuery sf-Smallscreen plugin for this menu.
ru: Включить плагин jQuery sf-Smallscreen для этого меню.

en: Enable jQuery sf-Smallscreen plugin for this menu depending on the user's Web browser <strong>window width</strong>.
ru: Включить плагин jQuery sf-Smallscreen для этого меню, полагаясь на <strong>ширину окна</strong> браузера пользователя.

en: Enable jQuery sf-Smallscreen plugin for this menu depending on the user's Web browser <strong>user agent</strong>.
ru: Включить плагин jQuery sf-Smallscreen для этого меню, полагаясь на значение <strong>user agent</strong> браузера пользователя.

en: sf-Smallscreen will be enabled only if the width of user's Web browser window is smaller than the below value.
ru: sf-Smallscreen будет включен, только если ширина окна браузера пользователя будет менее указанного ниже значения.

en: <strong>User agent</strong> detection method:
ru: Метод определения значения <strong>User agent</strong>:

en: &lt;select&gt; settings
ru: Настройки &lt;select&gt;

en: &lt;select&gt; title
ru: Заголовок &lt;select&gt;

en: By default the first item in the &lt;select&gt; element will be the name of the parent menu or the title of this block, you can change this by setting a custom title.
ru: По умолчанию, первый элемент в &lt;select&gt; будет именем родительского меню или заголовком этого блока. Вы можете заменить это значение собственным заголовком.

en: Add <em>selected</em> attribute to the &lt;option&gt; element with the class <strong>active</strong>
ru: Добавить атрибут <em>selected</em> к элементу &lt;option&gt; с классом <strong>active</strong>

en: Makes pre-selected the item linked to the active page when the page loads.
ru: Делает выбранный элемент ссылой на текущую страницу в процессе ее загрузки.

en: Copy the main &lt;ul&gt; classes to the &lt;select&gt;.
ru: Скопировать основные классы &lt;ul&gt; на &lt;select&gt;.

en: Exclude these classes from the &lt;select&gt; element
ru: Исключить эти классы из элемента &lt;select&gt;

en: Comma separated
ru: Разделяйте запятыми

en: Copy the hyperlink classes to the &lt;option&gt; elements of the &lt;select&gt;.
ru: Копировать классы ссылки на элементы &lt;option&gt; в &lt;select&gt;.

en: Exclude these classes from the &lt;option&gt; elements of the &lt;select&gt;
ru: Исключать эти классы из элементов &lt;option&gt; в &lt;select&gt;

en: Include these classes in the &lt;select&gt; element
ru: Включать эти классы в элемент &lt;select&gt;

en: Include these classes in the &lt;option&gt; elements of the &lt;select&gt;
ru: Включать эти классы в элементы &lt;option&gt; в &lt;select&gt;

en: Enter the ID number of the parent menu item you <strong>do not</strong> want multi-column sub-menus for. (Comma separated)
ru: Введите ID элемента родительского меню, для которого вы <strong>не</strong> хотите использовать многоколоночные подменю. Разделяйте список запятыми.

en: The amount of sub-menu levels that will be included in the multi-column sub-menu.
ru: Количество уровней подменю, которые будут включены в многоколоночное подменю.

en: Use a theme function for hyperlinks.
ru: Использовать функцию темы для ссылок.

en: (Enabling this feature makes the below settings ineffective.)
ru: (включение этой возможности отключает настройки ниже)

en: Around the &lt;UL&gt; content
ru: Вокруг содержимого &lt;UL&gt;

en: Around the hyperlinks content
ru: Вокруг содержимого ссылок

en: - Select a forum -
ru: - Выберите форум -

en: Containers collapsed by default
ru: Контейнеры, свёрнутые по умолчанию

en: Select containers which should be collapsed by default.
ru: Выберите контейнеры которые по умолчанию должны быть свёрнуты.

en: Forum: ID
ru: Форум: ID

en: AdaptiveTheme subtheme with multiple configurable colors and styles
ru: Подтема AdaptiveTheme со множеством настраиваемых стилей и цветов.

en: (Your name)
ru: (Ваше имя)

en: Custom output for TRUE
ru: Пользовательский вывод для TRUE

en: Custom output for FALSE
ru: Пользовательский вывод для FALSE

en: Comment Reply page
ru: Страница ответа

en: Comment Reply Form
ru: Форма ответа на комментарий

en: A form to add a new comment reply.
ru: Форма добавления нового комментария.

en: The language selection form.
ru: Форма выбора языка.

en: Select the entities to revert
ru: Выберите сущности для восстановления

en: All meta tags will be removed for all content of the selected entities.
ru: Все мета-теги будут удалены для всех материалов выбранных сущностей.

en: Bulk updating metatags
ru: Массовое обновление мета-тегов

en: Google News Keywords
ru: Ключевые слова для Google Новости

en: A comma-separated list of keywords about the page. This meta tag is used as an indicator in <a href="@google_news">Google News</a>.
ru: Разделённый запятыми список ключевых слов о странице. Этот мета-тег используется в качестве индикатора в <a href="@google_news">Новостях Google</a>.

en: The height of the video.
ru: Высота видео.

en: The type of the video file.
ru: Тип видео-файла.

en: Hide menu tab
ru: Скрыть вкладку меню

en: Administer Superfish
ru: Управлять Superfish

en: By enabling this option, only parent menu items with <em>Expanded</em> option enabled will have their submenus appear.
ru: При включении этой опции, только родительские элементы меню с включенной опцией <em>Показывать раскрытым</em> будут иметь всплывающие подменю.

en: jQuery Easing plugin is not installed.
ru: Плагин jQuery Easing не установлен.

en: The plugin provides a handful number of animation effects, they can be used by uploading the 'jquery.easing.js' file to the libraries directory within the 'easing' directory (for example: sites/all/libraries/easing/jquery.easing.js). Refresh this page after the plugin is uploaded, this will make more effects available in the above list.
ru: Плагин предоставляет несколько анимационных эффектов, которые могут быть использованы после загрузки файла 'jquery.easing.js' в каталог библиотек в папку "easing" (например: sites/all/libraries/easing/jquery.easing.js). Обновите эту страницу после того, как плагин будет загружен: это сделает доступными большее количество эффектов в списке выше.

en: Easing effects require jQuery 1.6.1 or higher. If you need to update your jQuery to version 1.6.1 or higher, please use the jQuery Update module.
ru: Easing-эффекты требуют наличия jQuery 1.6.1 или выше. Если вам необходимо обновить вашу библиотеку jQuery, пожалуйста, используйте модуль jQuery Update.

en: Use a theme function for menu items.
ru: Использовать функцию темы для элементов меню.

en: (Disabling this feature can result in performance improvements, depending on the number of items in the menu.)
ru: (Отключение этой функции может привести к росту производительности в зависимости от количества элементов в меню)

en: <strong>sf-Touchscreen Breakpoint</strong>: field cannot be empty.
ru: Поле <strong>Breakpoint sf-Touchscreen</strong> не может быть пустым.

en: <strong>sf-Touchscreen Breakpoint</strong>: unacceptable value entered.
ru: <strong>sf-Touchscreen Breakpoint</strong>: введено неприемлемое значение.

en: <strong>sf-Touchscreen Custom list of user agents</strong>: field cannot be empty.
ru: Поле <strong>Пользовательский список "user agents" sf-Touchscreen </strong> не может быть пустым.

en: <strong>sf-Smallscreen Breakpoint</strong>: field cannot be empty.
ru: <strong>sf-Smallscreen Breakpoint</strong>: поле не может быть пустым.

en: <strong>sf-Smallscreen Breakpoint</strong>: unacceptable value entered.
ru: <strong>sf-Smallscreen Breakpoint</strong>: введено неприемлемое значение.

en: <strong>sf-Smallscreen Custom list of user agents</strong>: field cannot be empty.
ru: Поле <strong>Пользовательский список "user agents" sf-Smallscreen</strong> не может быть пустым.

en: Required files for the Superfish '%style' style cannot be found.
ru: Файлы, необходимые для стиля '%style' не могут быть найдены.

en: %name cannot be found.
ru: %name не может быть найдено.

en: The meta tags for this display
ru: Мета-теги для данного отображения

en: Configure Metatag defaults.
ru: Настройка мета-тегов по умолчанию

en: Add a Metatag default
ru: Добавить мета-тег по умолчанию

en: Unwanted :filename file found
ru: Найден нежелательный файл :filename

en: Metatag: Context
ru: Мета-тег: Контекст

en: Metatag: Panels
ru: Мета-тег: Панели

en: Metatag: Twitter Cards
ru: Metatag: Twitter карты

en: Metatag: Views
ru: Мета-тег: Представления

en: Provides Metatag integration within the Views interface.
ru: Интеграция Metatag в интерфейс представлений.

en: Edit Follow links
ru: Править ссылки на соцсети

[ctx: addressfield]
en: State
ru: Регион

en: Share this on Google+
ru: Поделиться в Google+
