OpenPolitic (7.x-1.0-alpha1) - en to fr translation catalogue (230 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Prefix
fr: Préfixe

en: Suffix
fr: Suffixe

en: Content
fr: Contenu

en: Cancel
fr: Annuler

en: more
fr: plus

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Content types
fr: Types de contenu

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Weight
fr: Poids

en: Name
fr: Nom

en: Top
fr: Haut

en: theme
fr: thème

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Email
fr: Courriel

en: All
fr: Tout

en: Page title
fr: Titre de page

en: Block
fr: Bloc

en: Left side
fr: Côté gauche

en: Middle column
fr: Colonne du milieu

en: Right side
fr: Côté droit

en: Bottom
fr: Bas

en: Breadcrumb
fr: Fil d'Ariane

en: Site name
fr: Nom du site

en: Site slogan
fr: Slogan du site

en: Header
fr: Entête

en: Footer
fr: Pied de page

en: Welcome
fr: Bienvenue

en: Width
fr: Largeur

en: Data Type
fr: Type de données

en: Phone
fr: Téléphone

en: Address
fr: Adresse

en: Add new comment
fr: Ajouter un commentaire

en: The comment and all its replies have been deleted.
fr: Le commentaire et toutes ses réponses ont été supprimés.

en: Logout
fr: Déconnexion

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: Middle
fr: Milieu

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: Video
fr: Vidéo

en: Website
fr: Site web

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Tabs
fr: Onglets

en: Apply
fr: Appliquer

en: All selections
fr: Toutes les sélections

en: « first
fr: « premier

en: last »
fr: dernier »

en: UI
fr: Interface

en: Full Name
fr: Nom complet

en: My account
fr: Mon compte

en: Left above
fr: En haut à gauche

en: Right above
fr: En haut à droite

en: Left below
fr: En bas à gauche

en: Right below
fr: En bas à droite

en: Notification Message
fr: Message de Notification

en: Skip to main content
fr: Aller au contenu principal

en: Text to display
fr: Texte à afficher

en: Regions
fr: Régions

en: Debugging
fr: Débogage

en: Page Top
fr: Haut de page

en: Page Bottom
fr: Bas de page

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Enable or disable the display of certain page elements.
fr: Activer ou désactiver l'affichage de certains éléments des pages.

en: Select node types you want to activate ajax comments on. If you select nothing, AJAX Comments will be enabled everywhere.
fr: Sélectionnez les types de contenu sur lesquels activer les commentaires ajax. Si vous ne sélectionnez rien, AJAX Comments sera activé partout.

en: AJAX comments
fr: AJAX Comments

en: AJAXifies comments on site.
fr: Ajaxifie les commentaires sur le site.

en: Preface First
fr: Première préface

en: Postscript First
fr: Postscript Premier

en: Main menu
fr: Menu principal

en: No results
fr: Aucun résultat

en: @current of @max
fr: @current sur @max

en: - All -
fr: - Tout -

en: Compare
fr: Comparer

en: Like
fr: J'aime

en: Minimum scale
fr: Échelle minimum

en: Maximum scale
fr: Échelle maximum

en: Pattern for the title
fr: Motif pour le titre

en: References
fr: Références

en: Update automatic nodetitles
fr: Mettre à jour les titres automatiques des nœuds

en: Automatic title generation
fr: Génération automatique du titre

en: Automatically generate the title and hide the title field
fr: Générer automatiquement le titre et cacher le champ titre

en: Automatically generate the title if the title field is left empty
fr: Générer automatiquement le titre si le champ titre est laissé vide

en: Evaluate PHP in pattern.
fr: Evaluer le PHP du motif.

en: Put PHP code above that returns your string, but make sure you surround code in &lt;?php and ?&gt;. Note that $node is available and can be used by your code.
fr: Insérer ci-dessus du code PHP qui retourne votre chaîne de caractères, mais assurez-vous de placer le code entre &lt;?php et ?&gt;. Notez que $node est disponible et peut être utilisé dans votre code.

en: Allows hiding of the content title field and automatic title creation.
fr: Permet de cacher le champ titre du contenu ainsi que la création automatique du titre.

en: Sidebar First
fr: Première barre latérale

en: Submitted by !username on !datetime
fr: Soumis par !username le !datetime

en: Secondary menu
fr: Menu secondaire

en: Scroll
fr: Défilement

en: Grid settings
fr: Paramètres de la grille

en: (active tab)
fr: (onglet actif)

en: Your comment has been queued for review by site administrators and will be published after approval.
fr: Votre commentaire a été mis en attente pour être modéré par les administrateurs du site et sera publié après approbation.

en: Your comment has been posted.
fr: Votre commentaire a été posté.

en: Basic page
fr: Page de base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fr: Utilisez les <em>pages de base</em> pour votre contenu statique, tel que la page 'Qui sommes-nous'.

en: Feed icons
fr: Icônes des flux

en: Use PHP for title patterns
fr: Utiliser du code PHP pour les motifs de titre

en: Use PHP for title patterns.
fr: Utiliser du code PHP pour les motifs de titre.

en: Leave blank for using the per default generated title. Otherwise this string will be used as title. Use the syntax [token] if you want to insert a replacement pattern.
fr: Laisser vide pour utiliser les titres générés par défaut. Autrement cette chaîne sera utilisée comme titre. Utilisez la syntaxe [token] si vous voulez insérer un motif de remplacement.

en: You are not allow the configure the pattern for the title, as you lack the %permission permission.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à configurer le motif pour le titre, il vous manque la permission %permission

en: Automatic (hide title field)
fr: Automatique (cache le champ de titre)

en: Automatic (if title empty)
fr: Automatique (si le titre est vide)

en: Sidebar Second
fr: Seconde barre latérale

en: Header First
fr: Premier en-tête

en: Header Second
fr: Second en-tête

en: Preface Second
fr: Deuxième préface

en: Preface Third
fr: Troisième préface

en: Postscript Third
fr: Postscript Troisième

en: Footer First
fr: Premier pied de page

en: Footer Second
fr: Deuxième pied de page

en: Enabling this feature will give a &lt;div&gt; wrapper around the zone itself, allowing you to theme in elements that appear outside the 960 pixel container zone.
fr: L'activation de cette fonctionnalité vous donnera une &lt;div&gt; enveloppante autour de la zone elle-même, vous permettant ainsi l'agencement des éléments qui apparaissent en dehors de  la zone conteneur de 960 px.

en: Primary Region
fr: Région Primaire

en: ‹ prev
fr: < préc.

en: User Bar First
fr: Première barre utilisateur

en: User Bar Second
fr: Seconde barre utilisateur

en: Master
fr: Principal

en: Action links
fr: Liens d'action

en: <h3>Layout configuration</h3>
fr: <h3>Configuration de la mise en page</h3>

en: Select the grid system that you want to use for this layout.
fr: Sélectionnez le système de grille que vous voulez utiliser pour cette mise en page.

en: Grid system
fr: Système de grille

en: Allow customizing viewport meta properties on iOS and Android devices
fr: Permettre la personnalisation des propriétés de viewport meta sur les appareils iOS et Androïd

en: Viewport settings
fr: Paramètres de l'aire d'affichage

en: Initial scale
fr: Échelle initiale

en: The initial scaling of the page. This should almost always be set to 1.0.
fr: L'échelle initiale de la page. Elle doit presque toujours être définie à 1.0.

en: The minimum scaling of the site. This should usually be the same as your <em>Initial scale</em> setting.
fr: L'échelle minimum du site. Elle devrait normalement être la même que votre paramètre <em>Échelle initiale</em>.

en: The maximum scaling of the site. This can be any value between 1 and 10, but should not be too big if you want to preserve your mobile look and feel.
fr: La mise à l'échelle maximum du site. Ce peut être n'importe quelle valeur comprise entre 1 et 10, mais ne devrait pas être trop élevée si vous voulez préserver l'aspect et le confort du site.

en: Scalable by user
fr: Adaptable par l'utilisateur

en: Toggle styles
fr: Activer/désactiver les styles

en: Enable optional stylesheets
fr: Activer des feuilles de style optionnelles

en: You can choose from this list to enable optional stylesheets.
fr: Vous pouvez activer des feuilles de styles optionnelles à partir de cette liste.

en: Disable module and theme stylesheets
fr: Désactiver les feuilles de style des modules et des thèmes

en: Alpha will remove the selected stylesheets from your pages.
fr: Alpha retirera les feuilles de style sélectionnées de vos pages.

en: Enable the debugging (placeholder) blocks for the selected roles.
fr: Activer les blocs de débogage (placeholder) pour les rôles sélectionnés.

en: Roles that may use the grid overlay and debugging blocks.
fr: Rôles qui peuvent utiliser le premier plan (overlay) de la grille et les blocs de débogage.

en: Choose from the elements below to hide them via CSS
fr: Choisir dans les éléments ci-dessous ceux qui seront masqués par CSS

en: This will make the element invisible to normal users while not removing it from the HTML (e.g. for screenreaders).
fr: L'élément deviendra invisible pour l'utilisateur normal mais ne sera pas retiré du HTML (ex. pour les lecteurs d'écran).

en: Unassigned zones
fr: Zones non assignées

en: There are no unassigned zones.
fr: Il n'y a aucune zone non assignée.

en: Unassigned regions
fr: Région non assignées

en: There are no unassigned regions.
fr: Il n'y a aucune région non assignée.

en: This section is empty.
fr: Cette section est vide.

en: This zone is empty.
fr: Cette zone est vide.

en: Force this region to be rendered
fr: Forcer cette région a être rendue

en: Enabling this will always render this region, even if it is empty.
fr: Activer ceci forcera le rendu de cette région, même si celle-ci est vide.

en: Additional region classes
fr: Classes supplémentaires pour la région

en: Provide full width wrapper around this zone
fr: Fournir une enveloppe (wrapper) de largeur totale autour de cette zone.

en: Force this zone to be rendered
fr: Forcer cette zone a être rendue

en: Enabling this will always render this zone, even if it is empty.
fr: Activer ceci forcera le rendu de cette zone, même si celle-ci est vide.

en: Column count
fr: Nombre de colonnes

en: Additional zone classes
fr: Classes supplémentaires pour la zone

en: Additional wrapper classes
fr: Classes supplémentaires pour l'enveloppe (wrapper)

en: Defined by
fr: Défini(e) par

en: Belongs to
fr: Appartient à

en: Toggle libraries
fr: Activer/désactiver les bibliothèques

en: Enable optional libraries
fr: Activer des bibliothèques optionnelles

en: You can choose from this list to enable optional libraries.
fr: Vous pouvez activer des bibliothèques optionnelles à partir de cette liste.

en: Default starterkit for <a href="http://drupal.org/project/omega">Alpha</a>. You should not directly edit this starterkit, but make your own copy. Information on this can be found in the <a href="http://himer.us/omega-docs">Omega Documentation</a>
fr: Kit de démarrage par défaut pour <a href="http://drupal.org/project/omega">Alpha</a>. Vous ne devriez pas modifier ce thème directement, mais plutôt faire votre propre copie. Des informations sur ceci peuvent être trouvées dans la <a href="http://himer.us/omega-docs">Documentation Omega </a> (en).

en: Default starterkit for <a href="http://drupal.org/project/omega">Omega</a>. You should not directly edit this starterkit, but make your own copy. Information on this can be found in the <a href="http://himer.us/omega-docs">Omega Documentation</a>
fr: Kit de démarrage par défaut pour <a href="http://drupal.org/project/omega">Omega</a>. Vous ne devriez pas modifier ce thème directement, mais plutôt faire votre propre copie. Des informations sur ceci peuvent être trouvées dans <a href="http://himer.us/omega-docs">la Documentation Omega</a> (en).

en: Default XHTML starterkit for <a href="http://drupal.org/project/omega">Omega</a>. You should not directly edit this starterkit, but make your own copy. Information on this can be found in the <a href="http://himer.us/omega-docs">Omega Documentation</a>.
fr: Kit de démarrage par défaut pour <a href="http://drupal.org/project/omega">Omega</a>. Vous ne devriez pas modifier ce thème directement, mais plutôt faire votre propre copie. Des informations sur ceci peuvent être trouvées dans <a href="http://himer.us/omega-docs">la Documentation Omega</a> (en).

en: You have specified the %region region as the primary region for the %zone zone but the summed region width is greater than the number of available columns for that zone.
fr: Vous avez défini la région %region en tant que région primaire pour la zone %zone, mais la largeur totale de la région est plus grande que le nombre de colonnes disponibles pour cette zone.

en: Responsive settings
fr: Paramètres d'adaptabilité

en: Enable the responsive grid
fr: Activer la grille adaptative

en: Enabling this will unleash the responsive layout features that come with Alpha & Omega. It also helps you to clean your appartment and wash your dishes.
fr: Activer ceci déclenchera les fonctionnalités de mise en page adaptative qui viennent avec Alpha & Omega. Il vous aide aussi à nettoyer votre appartement et laver la vaisselle.

en: @grid layout settings
fr: Paramètres de la mise en en page @grid

en: Primary layout
fr: Mise en page primaire

en: The primary layout will be used in case you disable the "responsive grid" option aswell as for older versions of Internet Explorer.
fr: La mise en page primaire sera utilisée dans le cas où vous désactivez l'option "grille adaptative" ainsi que pour les anciennes versions d'Internet Explorer.

en: @layout layout
fr: Mise en page @layout

en: Use this layout with the responsive grid
fr: Utiliser cette mise en page pour la grille adaptative

en: The weight of this layout.
fr: Le poids de cette mise en page.

en: Media query
fr: Requête de média (media query)

en: The @media query that the @layout layout should respond to.
fr: La requête de @media à laquelle la mise en page @layout doit répondre.

en: This is a debugging block
fr: Ceci est un bloc de débogage

en: Toggle advanced elements
fr: Activer/désactiver les éléments avancés

en: Force equal height for all child elements
fr: Forcer la hauteur égale pour tous les éléments enfants

en: Force equal height for all child elements.
fr: Forcer la hauteur égale pour tous les éléments enfants.

en: You have chosen to manipulate the region positioning of the %zone zone but the summed region width is greater than the number of available columns for that zone.
fr: Vous avez choisi de manipuler de positionnement de région de la zone %zone, mais la largeur total des régions est plus grande que le nombre de colonnes disponibles pour cette zone.

en: Show the debugging blocks by default.
fr: Afficher les blocs de débogage par défaut.

en: This will show the debugging blocks on page load.
fr: Ceci affichera les blocs de débogage au chargement de la page.

en: Enable the grid overlay for the selected roles.
fr: Activer le premier plan (overlay) de la grille pour les rôles sélectionnés.

en: Show the grid overlay by default.
fr: Afficher le premier plan (overlay) de la grille par défaut.

en: This will show the grid overlay on page load.
fr: Ceci affichera le premier plan (overlay) de la grille au chargement de la page.

en: Zone and region configuration
fr: Configuration des zones et des régions

en: Customize the region positioning
fr: Personnaliser le positionnement de la région

en: This allows you to manipulate the placing of the regions in this zone.
fr: Ceci vous permet de manipuler le placement des régions dans cette zone.

en: Force equal height for all blocks in this region.
fr: Forcer la hauteur égale pour tous les blocs dans cette région.

en: Force equal height for all regions in this zone.
fr: Forcer la hauteur égale pour toutes les régions dans cette zone.

en: @count Columns
fr: @count Colonnes

en: @width Columns
fr: @width Colonnes

en: Single column 12
fr: Une colonne 12

en: Omega: 12 Column Grid
fr: Omega : grille 12 colonnes

en: Three column 4-4-4
fr: Trois colonnes 4-4-4

en: Three column 4-4-4 stacked
fr: Trois colonnes 4-4-4 empilées

en: Two Column 3-9
fr: Deux colonnes 3-9

en: Two Column 6-6
fr: Deux colonnes 6-6

en: Two Column 6-6 bricks
fr: Deux colonnes 6-6 en brique

en: Two Column 6-6 stacked
fr: Deux colonnes 6-6 empilées

en: Two Column 9-3
fr: Deux colonnes 9-3

en: Single column 16
fr: Une colonne 16

en: Omega: 16 Column Grid
fr: Omega : grille 16 colonnes

en: Three column 5-6-5
fr: Trois colonnes 5-6-5

en: Three column 5-6-5 stacked
fr: Trois colonnes 5-6-5 empilées

en: Two Column 12-4
fr: Deux colonnes 12-4

en: Two Column 4-12
fr: Deux colonnes 4-12

en: Two Column 8-8
fr: Deux colonnes 8-8

en: Two Column 8-8 bricks
fr: Deux colonnes 8-8 en brique

en: Two Column 8-8 stacked
fr: Deux colonnes 8-8 empilées

en: Single column 24
fr: Une colonne 24

en: Omega: 24 Column Grid
fr: Omega : grille 24 colonnes

en: Three column 8-8-8
fr: Trois colonnes 8-8-8

en: Three column 8-8-8 stacked
fr: Trois colonnes 8-8-8 empilées

en: Two Column 12-12
fr: Deux colonnes 12-12

en: Two Column 12-12 bricks
fr: Deux colonnes 12-12 en brique

en: Two Column 12-12 stacked
fr: Deux colonnes 12-12 empilées

en: Two Column 18-6
fr: Deux colonnes 18-6

en: Two Column 6-18
fr: Deux colonnes 6-18

en: Add notification message to comment when posted.
fr: Ajoute un message de notification à la soumission du commentaire.

en: Your comment has been posted
fr: Votre commentaire a été soumis

en: Your comment has been deleted
fr: Votre commentaire a été supprimé

en: This is the preview for your comment. You must click SAVE or your comment will be lost.
fr: Vous prévisualisez votre commentaire. Vous devez cliquer sur ENREGISTRER ou votre commentaire sera perdu.

en: Module makes comments load without a page refresh via AJAX
fr: Ce module permet de charger les commentaires sans rafraîchir la page en utilisant AJAX

en: Integrates Nodejs with Ajax Comments
fr: Intègre Nodejs avec Ajax Comments

en: Candidate
fr: Candidat

en: Candidates
fr: Candidats

en: Add new @type
fr: Ajouter un nouveau @type

en: Save @type
fr: Enregistrer @type
