OpenPolitic (7.x-1.0-alpha1) - en to it translation catalogue (81 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Pages
it: Pagine

en: Prefix
it: Prefisso

en: Suffix
it: Suffisso

en: Content
it: Contenuto

en: Type
it: Tipo

en: Cancel
it: Annulla

en: more
it: altro

en: Disabled
it: Disattivato

en: Content types
it: Tipi di contenuto

en: Reset
it: Ripristina

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Weight
it: Peso

en: Image
it: Immagine

en: Name
it: Nome

en: Top
it: In cima

en: Section
it: Sezione

en: theme
it: tema

en: Statistics
it: Statistiche

en: Email
it: E-mail

en: Contact
it: Contatto

en: All
it: Tutti

en: Page title
it: Titolo della pagina

en: Block
it: Blocco

en: Page
it: Pagina

en: Bottom
it: In fondo

en: Breadcrumb
it: Briciole di pane

en: Site name
it: Nome del sito

en: Site slogan
it: Slogan del sito

en: Header
it: Intestazione

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Welcome
it: Benvenuto

en: Width
it: Larghezza

en: Phone
it: Telefono

en: Address
it: Indirizzo

en: Desc
it: Disc

en: Configuration
it: Configurazione

en: Add new comment
it: Aggiungi un commento

en: Position
it: Posizione

en: The comment and all its replies have been deleted.
it: Il commento e tutte sue risposte sono stati eliminati.

en: Votes
it: Voti

en: Logout
it: Esci

en: Messages
it: Messaggi

en: ‹ previous
it: ‹ precedente

en: next ›
it: seguente ›

en: Source
it: Sorgente

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: Tabs
it: Schede

en: Apply
it: Applica

en: All selections
it: Elementi selezionati

en: « first
it: « prima

en: last »
it: ultima »

en: My account
it: Profilo utente

en: Skip to main content
it: Salta al contenuto principale

en: Text to display
it: Testo da visualizzare

en: Primary tabs
it: Schede primarie

en: Secondary tabs
it: Schede secondarie

en: Enable or disable the display of certain page elements.
it: Attiva o disattiva la visualizzazione di un dato elemento di una pagina

en: Main menu
it: Menu principale

en: @current of @max
it: @current di @max

en: - All -
it: - Tutto -

en: Compare
it: Confronta

en: Pattern for the title
it: Percorso del titolo

en: Update automatic nodetitles
it: Aggiorna automaticamente il titolo del nodo

en: Automatic title generation
it: Generazione automatica del titolo

en: Automatically generate the title and hide the title field
it: Genera automaticamente il titolo e nasconde il campo <em>Titolo</em>

en: Automatically generate the title if the title field is left empty
it: Genera automaticamente il titolo se il campo <em>Titolo</em> è vuoto

en: Evaluate PHP in pattern.
it: Usa PHP

en: Put PHP code above that returns your string, but make sure you surround code in &lt;?php and ?&gt;. Note that $node is available and can be used by your code.
it: Inserisci il codice PHP qui sopra, ma assicurati di includere il codice tra i marcatori <strong>&lt;?php</strong> e <strong>?&gt;</strong>. Nota che $node è diponibile e può essere utilizzato nel codice.

en: Allows hiding of the content title field and automatic title creation.
it: Permette di nascondere il campo <em>Titolo</em> del contenuto e la creazione automatica del titolo.

en: Submitted by !username on !datetime
it: Inviato da !username il !datetime

en: Secondary menu
it: Menu secondario

en: (active tab)
it: (scheda attiva)

en: Your comment has been queued for review by site administrators and will be published after approval.
it: I commenti verranno accodati per una revisione dell'amministratore e saranno pubblicati dopo l'approvazione.

en: Your comment has been posted.
it: Il commento è stato inserito.

en: Basic page
it: Pagina base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
it: Utilizza <em>pagine di base</em> per i tuoi contenuti statici come ad esempio per una pagina 'Chi siamo'.

en: Master
it: Principale
