OpenPolitic (7.x-1.0-alpha1) - en to nl translation catalogue (156 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Body
nl: Inhoud

en: Pages
nl: Pagina's

en: Prefix
nl: Voorvoegsel

en: Suffix
nl: Achtervoegsel

en: Content
nl: Inhoud

en: Cancel
nl: Annuleren

en: more
nl: meer

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Content types
nl: Inhoudstypen

en: - None -
nl: - Geen -

en: Weight
nl: Gewicht

en: Image
nl: Afbeelding

en: Name
nl: Naam

en: Top
nl: Bovenaan

en: Section
nl: Sectie

en: theme
nl: thema

en: Statistics
nl: Statistieken

en: Email
nl: E-mail

en: All
nl: Alle

en: Page title
nl: Paginatitel

en: Block
nl: Blok

en: Page
nl: Pagina

en: Left side
nl: Linkerkant

en: Middle column
nl: Middelste kolom

en: Right side
nl: Rechterkant

en: Bottom
nl: Onderkant

en: Breadcrumb
nl: Kruimelpad

en: Site name
nl: Naam van de website

en: Site slogan
nl: Slogan van de website

en: Header
nl: Kop

en: Footer
nl: Voet

en: Welcome
nl: Welkom

en: Width
nl: Breedte

en: Data Type
nl: Gegevenssoort

en: Phone
nl: Telefoonnummer

en: Address
nl: Adres

en: Desc
nl: Aflopend

en: Configuration
nl: Instellingen

en: Add new comment
nl: Reactie toevoegen

en: Position
nl: Positie

en: The comment and all its replies have been deleted.
nl: De reactie en alle reacties daarop zijn verwijderd.

en: Votes
nl: Stemmen

en: Logout
nl: Uitloggen

en: Messages
nl: Berichten

en: ‹ previous
nl: ‹ vorige

en: next ›
nl: volgende ›

en: Source
nl: Bron

en: Middle
nl: Midden

en: Left
nl: Links

en: Right
nl: Rechts

en: Unpublished
nl: Niet gepubliceerd

en: Tabs
nl: Tabbladen

en: Apply
nl: Toepassen

en: All selections
nl: Alle selecties

en: « first
nl: « eerste

en: last »
nl: laatste »

en: Full Name
nl: Volledige naam

en: My account
nl: Mijn account

en: Left above
nl: Links boven

en: Right above
nl: Rechts boven

en: Left below
nl: Links onder

en: Right below
nl: Rechts onder

en: Skip to main content
nl: Overslaan en naar de inhoud gaan

en: Zone
nl: Provincie

en: Text to display
nl: Weer te geven tekst

en: Regions
nl: Gebieden

en: Debugging
nl: Debuggen

en: Page Top
nl: Paginakop

en: Page Bottom
nl: Paginavoet

en: Primary tabs
nl: Primaire tabs

en: Secondary tabs
nl: Secundaire tabs

en: Enable or disable the display of certain page elements.
nl: Weergave van bepaalde pagina-elementen in- of uitschakelen.

en: Main menu
nl: Hoofdmenu

en: No results
nl: Geen resultaten

en: @current of @max
nl: @current van @max

en: - All -
nl: - Alle -

en: Compare
nl: Vergelijken

en: Like
nl: Vind ik leuk

en: Minimum scale
nl: Minimum schaal

en: Maximum scale
nl: Maximum schaal

en: Pattern for the title
nl: Patroon voor de titel

en: References
nl: Referenties

en: Update automatic nodetitles
nl: Node-titels automatisch bijwerken

en: Automatic title generation
nl: Titel automatisch aanmaken

en: Automatically generate the title and hide the title field
nl: Titel automatisch aanmaken en het titelveld verbergen

en: Automatically generate the title if the title field is left empty
nl: Titel automatisch aanmaken als het titelveld leeg blijft

en: Evaluate PHP in pattern.
nl: Evalueer PHP in patroon.

en: Sidebar First
nl: Eerste zijbalk

en: Submitted by !username on !datetime
nl: Door !username op !datetime

en: Secondary menu
nl: Secundair menu

en: Grid settings
nl: Grid-instellingen

en: (active tab)
nl: (actieve tabblad)

en: Your comment has been queued for review by site administrators and will be published after approval.
nl: De reactie staat in de wachtrij om goedgekeurd te worden door beheerders van deze site. Na goedkeuring zal deze worden gepubliceerd.

en: Your comment has been posted.
nl: Uw reactie is geplaatst.

en: Basic page
nl: Eenvoudige pagina

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
nl: Gebruik <em>eenvoudige pagina's</em> voor vaste inhoud, zoals een 'Over ons'-pagina.

en: Feed icons
nl: Feedpictogrammen

en: Use PHP for title patterns
nl: Gebruik PHP in titel-vervangingspatronen

en: Automatic (hide title field)
nl: Automatisch (verberg titelveld)

en: Automatic (if title empty)
nl: Automatisch (als de titel leeg is)

en: Sidebar Second
nl: Tweede zijbalk

en: Asc
nl: Oplopend

en: Action links
nl: Actielinks

en: <h3>Layout configuration</h3>
nl: <h3>Lay-out configuratie</h3>

en: Select the grid system that you want to use for this layout.
nl: Selecteer het gridsysteem dat u wilt gebruiken voor deze lay-out.

en: Grid system
nl: Grid-systeem

en: Viewport settings
nl: Viewport-instellingen

en: Initial scale
nl: Initiële schaalfactor

en: Toggle styles
nl: Stijl wisselen

en: Enable optional stylesheets
nl: Optionele stylesheets inschakelen

en: You can choose from this list to enable optional stylesheets.
nl: U kunt uit deze lijst optionele stylesheets kiezen en deze inschakelen.

en: Disable module and theme stylesheets
nl: Module- en thema-stylesheets uitschakelen

en: Alpha will remove the selected stylesheets from your pages.
nl: Alpha zal de geselecteerde stylesheets van de pagina's verwijderen.

en: Enable the debugging (placeholder) blocks for the selected roles.
nl: De debugblokken (plaatshouderblokken) voor de geselecteerde rollen inschakelen.

en: Roles that may use the grid overlay and debugging blocks.
nl: Rollen die grid-overlay en debugblokken mogen gebruiken.

en: Choose from the elements below to hide them via CSS
nl: Kies uit onderstaande elementen om deze met CSS te verbergen

en: This will make the element invisible to normal users while not removing it from the HTML (e.g. for screenreaders).
nl: Dit maakt het element onzichtbaar voor normale gebruikers maar verwijderd het niet uit de HTML (bijv. voor schermlezers).

en: Unassigned zones
nl: Niet toegewezen zones

en: There are no unassigned zones.
nl: Er zijn geen niet-toegewezen zones.

en: Unassigned regions
nl: Niet toegewezen gebieden

en: There are no unassigned regions.
nl: Er zijn geen niet-toegewezen gebieden.

en: This section is empty.
nl: Deze sectie is leeg.

en: Provide full width wrapper around this zone
nl: Biedt een wrapper met volledige breedte rondom deze zone

en: Force this zone to be rendered
nl: Forceer deze zone om weergegeven te worden

en: Enabling this will always render this zone, even if it is empty.
nl: Schakel dit in om deze zone altijd weer te geven, ook als deze leeg is.

en: Column count
nl: Aantal kolommen

en: Defined by
nl: Gedefinieerd door

en: Belongs to
nl: Behoort tot

en: Toggle libraries
nl: Bibliotheken wisselen

en: Enable optional libraries
nl: Optionele bibliotheken inschakelen

en: You can choose from this list to enable optional libraries.
nl: U kunt uit deze lijst optionele bibliotheken kiezen en inschakelen.

en: You have specified the %region region as the primary region for the %zone zone but the summed region width is greater than the number of available columns for that zone.
nl: U heeft het gebied %region opgegeven als het primaire gebied voor de zone %zone. Maar de opgetelde breedte is groter dan het aantal beschikbare kolommen voor deze zone.

en: Responsive settings
nl: Responsive-instellingen

en: Enable the responsive grid
nl: Schakel het responsive-grid in

en: Enabling this will unleash the responsive layout features that come with Alpha & Omega. It also helps you to clean your appartment and wash your dishes.
nl: Het inschakelen van deze optie zal de responsive lay-outfuncties inschakelen die worden geleverd met Alpha & Omega. Het kan ook koffie voor u zetten en de afwas doen.

en: @grid layout settings
nl: @grid lay-out instellingen

en: Primary layout
nl: Primaire lay-out

en: The primary layout will be used in case you disable the "responsive grid" option aswell as for older versions of Internet Explorer.
nl: De primaire lay-out zal gebruikt worden als u de optie 'responsive grid'  uitschakelt en bij oudere versies van Internet Explorer.

en: @layout layout
nl: @layout lay-out

en: Use this layout with the responsive grid
nl: Gebruik deze lay-out met het responsive grid

en: The weight of this layout.
nl: Het gewicht van deze lay-out

en: The @media query that the @layout layout should respond to.
nl: De @media query waar de @layout lay-out op moet reageren.

en: This is a debugging block
nl: Dit is een debug-blok

en: Toggle advanced elements
nl: Geavanceerde elementen wisselen

en: Show the debugging blocks by default.
nl: Debug-blokken standaard tonen.

en: This will show the debugging blocks on page load.
nl: De debug-blokken zullen standaard worden getoond als de pagina wordt geladen.

en: Enable the grid overlay for the selected roles.
nl: De grid-overlay inschakelen voor de geselecteerde rollen.

en: Show the grid overlay by default.
nl: Laat standaard de grid-overlay zien.

en: This will show the grid overlay on page load.
nl: Dit laat de grid-overlay zien als de pagina wordt geladen.

en: Zone and region configuration
nl: Zone- en gebiedsinstellingen

en: Customize the region positioning
nl: Positionering van het gebied aanpassen

en: This allows you to manipulate the placing of the regions in this zone.
nl: Hiermee kunt u de plaatsing van de gebieden in deze zone manipuleren.

en: @count Columns
nl: @count kolommen

en: @width Columns
nl: @width kolommen

en: Add reference
nl: Verwijzing toevoegen
