OpenPolitic (7.x-1.0-alpha2) - en to fa translation catalogue (93 entries)

en: Home
fa: خانه

en: Title
fa: عنوان

en: Body
fa: بدنه

en: Pages
fa: صفحه‌ها

en: Prefix
fa: پیشوند

en: Suffix
fa: پسوند

en: Content
fa: محتوا

en: Type
fa: نوع

en: Cancel
fa: لغو

en: more
fa: بیشتر

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Content types
fa: انواع محتوا

en: Reset
fa: بازنشانی

en: - None -
fa: - هیچکدام -

en: Weight
fa: وزن

en: Image
fa: تصویر

en: Name
fa: نام

en: Top
fa: بالا

en: Section
fa: بخش

en: Menu
fa: منو

en: theme
fa: پوسته

en: Statistics
fa: آمار

en: Email
fa: پست الکترونیکی

en: Contact
fa: تماس

en: All
fa: همه

en: Page title
fa: عنوان صفحه

en: Block
fa: بلوک

en: Page
fa: صفحه

en: Left side
fa: سمت چپ

en: Middle column
fa: ستون میانی

en: Right side
fa: سمت راست

en: Bottom
fa: پایین

en: Breadcrumb
fa: مسیر جاری

en: Logo
fa: آرم

en: Site name
fa: نام سایت

en: Site slogan
fa: شعار سایت

en: Header
fa: سربرگ

en: Footer
fa: پاورقی

en: Width
fa: عرض

en: Phone
fa: تلفن

en: Address
fa: نشانی

en: Desc
fa: نزولی

en: Configuration
fa: پیکربندی

en: Add new comment
fa: افزودن دیدگاه جدید

en: Position
fa: موقعیت

en: The comment and all its replies have been deleted.
fa: دیدگاه و تمام پاسخ‌های آن حذف شد.

en: Votes
fa: آراء

en: Logout
fa: خروج

en: Messages
fa: پیغام‌ها

en: ‹ previous
fa: ‹ قبلی

en: next ›
fa: بعدی ›

en: Source
fa: منبع

en: Left
fa: چپ

en: Right
fa: راست

en: Video
fa: ویدیو

en: Unpublished
fa: منتشر نشده

en: Apply
fa: تایید

en: ,
fa: ،

en: « first
fa: « ابتدا

en: last »
fa: انتها »

en: My account
fa: حساب من

en: Skip to main content
fa: رفتن به محتوای اصلی

en: Text to display
fa: متن قابل نمایش

en: Welcome to
fa: خوش آمدید به

en: Debugging
fa: اشکال‌زدایی

en: Primary tabs
fa: تب‌های اولیه

en: Secondary tabs
fa: تب‌های ثانویه

en: Enable or disable the display of certain page elements.
fa: فعال یا غیرفعال نمودن نمایش عناصر یک صفحه خاص.

en: Main menu
fa: منوی اصلی

en: @current of @max
fa: @current از @max

en: - All -
fa: - همه -

en: Minimum scale
fa: حداقل مقیاس

en: Maximum scale
fa: حداکثر مقیاس

en: Update automatic nodetitles
fa: به روز رسانی خودکار عنوان گره

en: Submitted by !username on !datetime
fa: ارسال شده توسط !username در !datetime

en: Secondary menu
fa: منوی ثانویه

en: (active tab)
fa: (لبه فعال)

en: Your comment has been queued for review by site administrators and will be published after approval.
fa: دیدگاه شما در صف ارزیابی توسط مدیران قرار گرفت و پس از تایید منتشر خواهد شد.

en: Your comment has been posted.
fa: دیدگاه شما ارسال شد.

en: Basic page
fa: صفحه ساده

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fa: از <em>صفحات ساده</em> برای محتوای ایستا مانند صفحه «درباره ما» استفاده کنید.

en: Branding
fa: علامت گذاری

en: Use PHP for title patterns
fa: برای الگوهای عنوان از PHP استفاده شود

en: Use PHP for title patterns.
fa: برای الگوهای عنوان از PHP استفاده شود.

en: Footer First
fa: اولین پاورقی

en: Footer Second
fa: پاورقی دوم

en: Asc
fa: صعودی

en: Master
fa: مدیر

en: <h3>Layout configuration</h3>
fa: <h3>پیکربندی آرایش</h3>

en: Disable module and theme stylesheets
fa: غیرفعال کردن stylesheetهای ماژول‌ها و پوسته‌ها

en: @grid layout settings
fa: تنظیمات آرایش @grid

en: @layout layout
fa: آرایش @layout

en: The weight of this layout.
fa: وزن این آرایش.
