OpenPolitic (7.x-1.0-alpha2) - en to fi translation catalogue (215 entries)

en: Home
fi: Etusivu

en: Title
fi: Otsikko

en: Body
fi: Sisältö

en: Pages
fi: Sivut

en: Prefix
fi: Etuliite

en: Suffix
fi: Jälkiliite

en: Content
fi: Sisältö

en: Type
fi: Tyyppi

en: Cancel
fi: Peruuta

en: more
fi: lisää

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Content types
fi: Sisältötyypit

en: Reset
fi: Palauta

en: - None -
fi: - Ei mikään -

en: Weight
fi: Paino

en: Image
fi: Kuva

en: Name
fi: Nimi

en: Top
fi: Ylhäällä

en: Section
fi: Osio

en: Menu
fi: Valikko

en: theme
fi: teema

en: Statistics
fi: Tilastot

en: Email
fi: Sähköpostiosoite

en: Contact
fi: Ota yhteyttä

en: All
fi: Kaikki

en: Page title
fi: Sivun otsikko

en: Block
fi: Lohko

en: Page
fi: Sivu

en: Left side
fi: Vasen sivu

en: Middle column
fi: Keskipalsta

en: Right side
fi: Oikea sivu

en: Bottom
fi: Alhaalla

en: Breadcrumb
fi: Murupolku

en: Site name
fi: Sivuston nimi

en: Site slogan
fi: Sivuston iskulause

en: Header
fi: Ylätunniste

en: Footer
fi: Alatunniste

en: Welcome
fi: Tervetuloa

en: Width
fi: Leveys

en: Phone
fi: Puhelin

en: Address
fi: Osoite

en: Configuration
fi: Asetukset

en: Add new comment
fi: Lisää uusi kommentti

en: Position
fi: Sijoitus

en: The comment and all its replies have been deleted.
fi: Kommentti ja kaikki sen vastaukset on poistettu.

en: Votes
fi: Äänet

en: Logout
fi: Kirjaudu ulos

en: Messages
fi: Viestit

en: ‹ previous
fi: ‹ edellinen

en: next ›
fi: seuraava ›

en: Source
fi: Lähde

en: Middle
fi: Keskellä

en: Left
fi: Vasemmalla

en: Right
fi: Oikealla

en: Unpublished
fi: Julkaisematon

en: Tabs
fi: Välilehdet

en: Apply
fi: Käytä

en: « first
fi: « ensimmäinen

en: last »
fi: viimeinen »

en: My account
fi: Oma käyttäjätilini

en: Left above
fi: Vasemmalle ylös

en: Right above
fi: Oikealle ylös

en: Left below
fi: Vasemmalle alas

en: Right below
fi: Oikealle alas

en: Skip to main content
fi: Hyppää pääsisältöön

en: Zone
fi: Vyöhyke

en: Text to display
fi: Näytettävä teksti

en: Regions
fi: Alueet

en: Debugging
fi: Debuggaus

en: Page Top
fi: Sivun yläreuna

en: Page Bottom
fi: Sivun alareuna

en: Primary tabs
fi: Ensisijaiset välilehdet

en: Secondary tabs
fi: Toissijaiset välilehdet

en: Enable or disable the display of certain page elements.
fi: Valitse näytettävät elementit.

en: Preface First
fi: Esipuhe (ensimmäinen)

en: Postscript First
fi: Jälkikirjoitus (ensimmäinen)

en: Main menu
fi: Päävalikko

en: No results
fi: Ei tuloksia

en: @current of @max
fi: @current / @max

en: - All -
fi: - Kaikki -

en: Compare
fi: Vertaile

en: Like
fi: Tykkää

en: Minimum scale
fi: Pienin suhde

en: Maximum scale
fi: Vähimmäissuhde

en: References
fi: Viittaukset

en: Sidebar First
fi: Ensimmäinen sivupalkki

en: Submitted by !username on !datetime
fi: Lähettänyt !datetime käyttäjä !username

en: Secondary menu
fi: Toissijainen valikko

en: Grid settings
fi: Ruudukkoasetukset

en: (active tab)
fi: (aktiivinen välilehti)

en: Your comment has been queued for review by site administrators and will be published after approval.
fi: Kommenttisi on jonoutettu moderointia varten ja julkaistaan hyväksynnän jälkeen.

en: Your comment has been posted.
fi: Kommenttisi on lähetetty.

en: Basic page
fi: Perussivu

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fi: Käytä <em>perussivuja</em> staattiseen sisältöösi kuten esimerkiksi "Tietoa meistä" sivu.

en: Feed icons
fi: Syötteen kuvakkeet

en: Branding
fi: Brändäys

en: Sidebar Second
fi: Toinen sivupalkki

en: Header First
fi: Ylätunniste (ensimmäinen)

en: Header Second
fi: Ylätunniste (toinen)

en: Preface Second
fi: Esipuhe (toinen)

en: Preface Third
fi: Esipuhe (kolmas)

en: Postscript Second
fi: Jälkikirjoitus (toinen)

en: Postscript Third
fi: Jälkikirjoitus (kolmas)

en: Postscript Fourth
fi: Jälkikirjoitus (neljäs)

en: Footer First
fi: Alatunniste (ensimmäinen)

en: Footer Second
fi: Alatunniste (toinen)

en: Enabling this feature will give a &lt;div&gt; wrapper around the zone itself, allowing you to theme in elements that appear outside the 960 pixel container zone.
fi: Tämä asetus mahdollistaa ylimääräisen &lt;div&gt; tagin vyöhykkeen ympärille joka mahdollistaa 960px leveän vyöhykkeen ulkopuolisten elementtien teemaamisen.

en: Primary Region
fi: Pääalue

en: ‹ prev
fi: < edellinen

en: User Bar First
fi: Käyttäjän palkki (ensimmäinen)

en: User Bar Second
fi: Käyttäjän palkki (toinen)

en: Omega XHTML Starter Kit
fi: Omega XHTML aloituspaketti

en: Master
fi: Isäntä

en: Action links
fi: Toimintolinkit

en: <h3>Layout configuration</h3>
fi: <h3>Ulkoasun asetukset</h3>

en: Select the grid system that you want to use for this layout.
fi: Valitse ruudukkojärjestelmä jota haluat käyttää tämän ulkoasun kanssa.

en: Grid system
fi: Ruudukkojärjestelmä

en: Allow customizing viewport meta properties on iOS and Android devices
fi: Salli näyttöalueen metaominaisuuksien kustomointi iOS- ja Android laitteille.

en: Viewport settings
fi: Näyttöasetukset

en: Initial scale
fi: Alustava kuvasuhde

en: The initial scaling of the page. This should almost always be set to 1.0.
fi: Sivuston alustava kuvasuhde. Tämä tulisi useimmiten asettaa arvoon 1.0.

en: The minimum scaling of the site. This should usually be the same as your <em>Initial scale</em> setting.
fi: Sivuston pienin kuvasuhde. Tämä tulisi useimmiten asettaa samaksi kuin <em>alustava kuvasuhde</em> asetuksesi.

en: The maximum scaling of the site. This can be any value between 1 and 10, but should not be too big if you want to preserve your mobile look and feel.
fi: Sivun suurin skaalauskoko. Tämä voi olla mikä tahansa arvo 1 ja 10 väliltä mutta sen ei tulisi olla liian suuri jos haluat säilyttää mobiilikäytettävyyden.

en: Scalable by user
fi: Käyttäjien skaalattavissa

en: Toggle styles
fi: Selaa tyylejä

en: Enable optional stylesheets
fi: Ota käyttöön lisätyylitiedostot

en: You can choose from this list to enable optional stylesheets.
fi: Voit valita tältä listalta käyttöösi vaihtoehtoisia tyylitiedostoja.

en: Disable module and theme stylesheets
fi: Poista käytöstä moduulien ja teemojen tyylitiedostoja

en: Alpha will remove the selected stylesheets from your pages.
fi: Alpha poistaa sivuiltasi valitut tyylitiedostot.

en: Enable the debugging (placeholder) blocks for the selected roles.
fi: Ota käyttöön debuggauslohkot valituille rooleille.

en: Roles that may use the grid overlay and debugging blocks.
fi: Roolit jotka voivat käyttää ruudukon rakennetta ja debuggauslohkoja.

en: Choose from the elements below to hide them via CSS
fi: Valitse seuraavista elementeistä ne jotka haluat piilottaa CSS:llä

en: This will make the element invisible to normal users while not removing it from the HTML (e.g. for screenreaders).
fi: Tämä tekee elementistä näkymättömän normaaleille käyttäjille kuitenkaan poistamatta sitä HTML:stä (esim. screenreaderit).

en: Unassigned zones
fi: Määrittelemättömät vyöhykkeet

en: There are no unassigned zones.
fi: Määrittelemättömiä vyöhykkeitä ei ole.

en: Unassigned regions
fi: Määrittelemättömät alueet

en: There are no unassigned regions.
fi: Määrittelemättömiä alueita ei ole.

en: This section is empty.
fi: Osio on tyhjä.

en: This zone is empty.
fi: Vyöhyke on tyhjä.

en: Force this region to be rendered
fi: Pakota alueen tulostus.

en: Enabling this will always render this region, even if it is empty.
fi: Tämä asetus pakottaa alueen tulostumaan vaikka se olisi tyhjä.

en: Additional region classes
fi: Alueen lisäluokat

en: Provide full width wrapper around this zone
fi: Tarjoa elementti tämän vyöhykkeen ympärille

en: Force this zone to be rendered
fi: Pakota vyöhykkeen tulostaminen

en: Enabling this will always render this zone, even if it is empty.
fi: Tämän käytöönotto renderöi vyöhykkeen vaikka se olisi tyhjä.

en: Column count
fi: Sarakkeiden määrä

en: Additional zone classes
fi: Vyöhykkeen lisäluokat

en: Additional wrapper classes
fi: Ylimääräiset ympäröivät luokat

en: Alpha XHTML Starterkit
fi: Alpha XHTML aloituspaketti

en: Omega HTML5 Starterkit
fi: Omega HTML5 aloituspaketti

en: Defined by
fi: Määrittelijä

en: Belongs to
fi: Kuuluu

en: Toggle libraries
fi: Selaa kirjastoja

en: Enable optional libraries
fi: Ota käyttöön lisäkirjastot

en: You can choose from this list to enable optional libraries.
fi: Voit valita tältä listalta käyttöösi vaihtoehtoisia kirjastoja.

en: Default starterkit for <a href="http://drupal.org/project/omega">Alpha</a>. You should not directly edit this starterkit, but make your own copy. Information on this can be found in the <a href="http://himer.us/omega-docs">Omega Documentation</a>
fi: Oletus-aloituspaketti <a href="http://drupal.org/project/omega">Alphalle</a>. Ei ole suositeltavaa suoraan muokata tätä aloituspakettia vaan on parempi tehdä siitä kopio omaan käyttöösi. Lisätietoa tästä saat <a href="http://himer.us/omega-docs">Omegan dokumentaatiosta</a>.

en: Default starterkit for <a href="http://drupal.org/project/omega">Omega</a>. You should not directly edit this starterkit, but make your own copy. Information on this can be found in the <a href="http://himer.us/omega-docs">Omega Documentation</a>
fi: Oletus-aloituspaketti <a href="http://drupal.org/project/omega">Omegalle</a>. Ei ole suositeltavaa suoraan muokata tätä aloituspakettia vaan on parempi tehdä siitä kopio omaan käyttöösi. Lisätietoa tästä saat <a href="http://himer.us/omega-docs">Omegan dokumentaatiosta</a>.

en: Default XHTML starterkit for <a href="http://drupal.org/project/omega">Omega</a>. You should not directly edit this starterkit, but make your own copy. Information on this can be found in the <a href="http://himer.us/omega-docs">Omega Documentation</a>.
fi: Oletus XHTML aloituspaketti <a href="http://drupal.org/project/omega">Alphalle</a>. Ei ole suositeltavaa suoraan muokata tätä aloituspakettia vaan on parempi tehdä siitä kopio omaan käyttöösi. Lisätietoa tästä saat <a href="http://himer.us/omega-docs">Omegan dokumentaatiosta</a>.

en: You have specified the %region region as the primary region for the %zone zone but the summed region width is greater than the number of available columns for that zone.
fi: Olet valinnut pääalueeksi alueen %region mutta alueiden yhteenlaskettu leveys on suurempi kuin vyöhykkeen sarakkeiden määrä.

en: Responsive settings
fi: Reagointiasetukset

en: Enable the responsive grid
fi: Ota käyttöön reagoiva ruudukko

en: Enabling this will unleash the responsive layout features that come with Alpha & Omega. It also helps you to clean your appartment and wash your dishes.
fi: Tämän käyttöönotto vapauttaa käyttöösi Alpha & Omega teemojen mukana tulevien reagoivien ulkoasujen ominaisuudet. Se myös auttaa siivoamaan asuntosi ja pesemään tiskisi.

en: @grid layout settings
fi: @grid ulkoasun asetukset

en: Primary layout
fi: Pääulkoasu

en: The primary layout will be used in case you disable the "responsive grid" option aswell as for older versions of Internet Explorer.
fi: Pääulkoasua käytetään jos poistat käytöstä "reagoiva ruudukko" vaihtoehdon samoin kuin myös jos käytössä on jokin vanhempi Internet Explorerin versio.

en: @layout layout
fi: @layout ulkoasu

en: Use this layout with the responsive grid
fi: Käytä ulkoasua reagoivan ruudukon kanssa

en: The weight of this layout.
fi: Ulkoasun painokerroin.

en: Media query
fi: Mediakysely

en: The @media query that the @layout layout should respond to.
fi: @media kysely johon ulkoasun @layout tulisi vastata.

en: This is a debugging block
fi: Tämä on debuggauslohko

en: Toggle advanced elements
fi: Selaa kehittyneitä elementtejä

en: Force equal height for all child elements
fi: Pakota sama korkeus kaikille lapsielementeille

en: Force equal height for all child elements.
fi: Pakota sama korkeus kaikille lapsielementeille.

en: You have chosen to manipulate the region positioning of the %zone zone but the summed region width is greater than the number of available columns for that zone.
fi: Olet valinnut että haluat manipuloida alueiden sijaintia vyöhykkeessä %zone mutta alueiden yhteenlaskettu leveys on suurempi kuin vyöhykkeen sarakkeiden määrä.

en: Show the debugging blocks by default.
fi: Näytä sivujen debuggauslohkot oletusarvoisesti.

en: This will show the debugging blocks on page load.
fi: Tämä näyttää debuggauslohkot sivujen latauksien yhteydessä.

en: Enable the grid overlay for the selected roles.
fi: Ota käyttöön ruudukkorakenteen näyttäminen valituille rooleille.

en: Show the grid overlay by default.
fi: Näytä ruudukkorakenne oletuksena.

en: This will show the grid overlay on page load.
fi: Tämä näyttää ruudukkorakenteen sivun latauksen yhteydessä.

en: Zone and region configuration
fi: Vyöhykkeiden ja alueiden asetukset

en: Customize the region positioning
fi: Kustomoi alueen asemointia

en: This allows you to manipulate the placing of the regions in this zone.
fi: Tämä mahdollistaa alueiden sijoittelun manipuloinnin tämän vyöhykkeen sisällä.

en: Force equal height for all blocks in this region.
fi: Pakota sama korkeus kaikille tämän alueen lohkoille

en: Force equal height for all regions in this zone.
fi: Pakota sama korkeus kaikille tämän vyöhykkeen alueille.

en: @count Columns
fi: @count saraketta

en: @width Columns
fi: @width saraketta

en: Single column 12
fi: Yksittäinen sarake 12

en: Omega: 12 Column Grid
fi: Omega: 12 sarakkeen ruudukko

en: Three column 4-4-4
fi: Kolme saraketta 4-4-4

en: Three column 4-4-4 stacked
fi: Kolme saraketta 4-4-4 pinottu

en: Two Column 3-9
fi: Kaksi saraketta 3-9

en: Two Column 6-6
fi: Kaksi saraketta 6-6

en: Two Column 6-6 bricks
fi: Kaksi saraketta 6-6 tiilet

en: Two Column 6-6 stacked
fi: Kaksi saraketta 6-6 pinottu

en: Two Column 9-3
fi: Kaksi saraketta 9-3

en: Single column 16
fi: Yksi sarake 16

en: Omega: 16 Column Grid
fi: Omega 16 sarakkeen ruudukko

en: Three column 5-6-5
fi: Kolme saraketta 5-6-5

en: Three column 5-6-5 stacked
fi: Kolme saraketta 5-6-5 pinottu

en: Two Column 12-4
fi: Kaksi saraketta 12-4

en: Two Column 4-12
fi: Kaksi saraketta 4-12

en: Two Column 8-8
fi: Kaksi saraketta 8-8

en: Two Column 8-8 bricks
fi: Kaksi saraketta 8-8 tiilet

en: Two Column 8-8 stacked
fi: Kaksi saraketta 8-8 pinottu

en: Single column 24
fi: Yksi sarake 24

en: Omega: 24 Column Grid
fi: Omega: 24 sarakkeen ruudukko

en: Three column 8-8-8
fi: Kolme saraketta 8-8-8

en: Three column 8-8-8 stacked
fi: Kolme saraketta 8-8-8 pinottu

en: Two Column 12-12
fi: Kaksi saraketta 12-12

en: Two Column 12-12 bricks
fi: Kaksi saraketta 12-12 tiilet

en: Two Column 12-12 stacked
fi: Kaksi saraketta 12-12 pinottu

en: Two Column 18-6
fi: Kaksi saraketta 18-6

en: Two Column 6-18
fi: Kaksi saraketta 6-18

en: Add reference
fi: Lisää viittaus
