OpenPolitic (7.x-1.0-alpha2) - en to hu translation catalogue (126 entries)

en: Home
hu: Címlap

en: Title
hu: Cím

en: Body
hu: Törzs

en: Pages
hu: Oldalak

en: Prefix
hu: Előtag

en: Suffix
hu: Utótag

en: Content
hu: Tartalom

en: Type
hu: Típus

en: Cancel
hu: Mégsem

en: more
hu: tovább

en: Disabled
hu: Tiltott

en: Content types
hu: Tartalomtípusok

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: - None -
hu: – Nincs –

en: Weight
hu: Súly

en: Image
hu: Kép

en: Name
hu: Név

en: Top
hu: Teteje

en: Section
hu: Szakasz

en: Menu
hu: Menü

en: theme
hu: smink

en: Statistics
hu: Statisztikák

en: Email
hu: E-mail

en: Contact
hu: Kapcsolat

en: All
hu: Mind

en: Page title
hu: Oldal címe

en: Block
hu: Blokk

en: Page
hu: Oldal

en: Left side
hu: Bal oldal

en: Middle column
hu: Középső oszlop

en: Right side
hu: Jobb oldal

en: Bottom
hu: Alja

en: Breadcrumb
hu: Morzsa

en: Logo
hu: Logó

en: Site name
hu: A webhely neve

en: Site slogan
hu: Webhely jelmondata

en: Header
hu: Fejléc

en: Footer
hu: Lábléc

en: Welcome
hu: Üdvözlet

en: Width
hu: Szélesség

en: Data Type
hu: Adattípus

en: Phone
hu: Telefon

en: Address
hu: Cím

en: Desc
hu: Csökk

en: Configuration
hu: Beállítás

en: Add new comment
hu: Új hozzászólás

en: Position
hu: Elhelyezkedés

en: The comment and all its replies have been deleted.
hu: A hozzászólás és minden arra érkezett válasz törlése megtörtént.

en: Votes
hu: Szavazatok

en: Logout
hu: Kijelentkezés

en: Messages
hu: Üzenetek

en: ‹ previous
hu: ‹ előző

en: next ›
hu: következő ›

en: Source
hu: Forrás

en: Middle
hu: Közép

en: Left
hu: Bal

en: Right
hu: Jobb

en: Video
hu: Videó

en: Website
hu: Webhely

en: Unpublished
hu: Rejtett

en: Tabs
hu: Fülek

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: « first
hu: « első

en: last »
hu: utolsó »

en: My account
hu: Saját adatok

en: Left above
hu: Bal fent

en: Right above
hu: Jobb fent

en: Left below
hu: Bal lent

en: Right below
hu: Jobb lent

en: Skip to main content
hu: Ugrás a tartalomra

en: Zone
hu: Körzet

en: Text to display
hu: Megjelenítendő szöveg

en: Regions
hu: Régiók

en: Welcome to
hu: Üdvözlet

en: Debugging
hu: Hibakeresés

en: Page Top
hu: Oldal teteje

en: Page Bottom
hu: Oldal alja

en: Primary tabs
hu: Elsődleges fülek

en: Secondary tabs
hu: Másodlagos fülek

en: Enable or disable the display of certain page elements.
hu: Egyes összetevők megjelenésének engedélyezése.

en: AJAXifies comments on site.
hu: Hozzászólások AJAX-os kezelése.

en: Preface First
hu: Előszó teteje

en: Main menu
hu: Főmenü

en: No results
hu: Nincs eredmény

en: @current of @max
hu: @current / @max

en: - All -
hu: – Mind –

en: Compare
hu: Összehasonlítás

en: Like
hu: Tetszik

en: Minimum scale
hu: Legkisebb lépték

en: Maximum scale
hu: Legnagyobb lépték

en: Pattern for the title
hu: Minta a címnek

en: References
hu: Hivatkozások

en: Update automatic nodetitles
hu: Automatikus tartalomcím frissítése

en: Automatic title generation
hu: Automatikus címlétrehozás

en: Automatically generate the title and hide the title field
hu: Automatikusan állítja elő a címet és elrejti a cím mezőt

en: Automatically generate the title if the title field is left empty
hu: Automatikusan állítja elő a címet, ha a cím mező üresen marad

en: Evaluate PHP in pattern.
hu: PHP kód kiértékelése a mintában.

en: Put PHP code above that returns your string, but make sure you surround code in &lt;?php and ?&gt;. Note that $node is available and can be used by your code.
hu: A fenti mezőbe PHP kód illeszthető, mely a kívánt karaktersorozatot adja vissza, de körül kell zárni azt a &lt;?php és a ?&gt; jelekkel. A $node értéke elérhető és használható a kódban.

en: Allows hiding of the content title field and automatic title creation.
hu: Lehetővé teszi a cím mező elrejtését és a cím automatikus létrehozását.

en: Sidebar First
hu: Oldalsáv teteje

en: Submitted by !username on !datetime
hu: Beküldte !username – !datetime

en: Secondary menu
hu: Másodlagos menü

en: (active tab)
hu: (aktív fül)

en: Your comment has been queued for review by site administrators and will be published after approval.
hu: A hozzászólás bekerült a moderálási sorba, jóváhagyás után fog megjelenni a webhelyen.

en: Your comment has been posted.
hu: A hozzászólás mentve.

en: Basic page
hu: Egyszerű oldal

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
hu: Az <em>egyszerű oldal</em> használatos az állandó tartalmakhoz, ilyen például a „Bemutatkozás” oldal.

en: Feed icons
hu: Hírcsatorna-ikonok

en: Branding
hu: Márkázás

en: Use PHP for title patterns
hu: PHP használata a címmintákhoz

en: Use PHP for title patterns.
hu: PHP használata a címmintákhoz.

en: Leave blank for using the per default generated title. Otherwise this string will be used as title. Use the syntax [token] if you want to insert a replacement pattern.
hu: Üresen hagyva az alapértelmezés szerint létrehozott címet fogja használni. Egyébként ez a karaktersorozat lesz címként használva. [vezérjel] módon helyettesítő minták is használhatóak.

en: You are not allow the configure the pattern for the title, as you lack the %permission permission.
hu: Nem engedélyezett a címminta beállítása, mert hiányzik a következő jogosultság: %permission.

en: Automatic (hide title field)
hu: Automatikus (címmező elrejtése)

en: Automatic (if title empty)
hu: Automatikus (ha a cím üres)

en: Sidebar Second
hu: Második oldalsáv

en: Header First
hu: Fejléc első

en: Header Second
hu: Fejléc második

en: Footer First
hu: Lábléc első

en: Footer Second
hu: Lábléc második

en: Asc
hu: Növ

en: Master
hu: Mester

en: Viewport settings
hu: Böngésző látómezejének beállításai

en: Initial scale
hu: Kiinduló lépték

en: Media query
hu: Médialekérdezés

en: Add new @type
hu: Új @type hozzáadása
