OpenPolitic (7.x-1.0-alpha2) - en to id translation catalogue (80 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Pages
id: Halaman-halaman

en: Prefix
id: Awalan

en: Suffix
id: Akhiran

en: Content
id: Konten

en: Type
id: Jenis

en: Cancel
id: Batal

en: more
id: selengkapnya

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Content types
id: Jenis konten

en: - None -
id: - Tiada -

en: Weight
id: Bobot

en: Image
id: Gambar

en: Name
id: Nama

en: Top
id: Atas

en: theme
id: tema

en: Statistics
id: Statistik

en: Contact
id: Kontak

en: All
id: Semua

en: Page title
id: Judul halaman

en: Block
id: Blok

en: Page
id: Halaman

en: Left side
id: Sisi Kiri

en: Middle column
id: Kolom tengah

en: Right side
id: Sisi Kanan

en: Bottom
id: Dasar

en: Site name
id: Nama situs

en: Site slogan
id: Slogan situs

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Width
id: Lebar

en: Data Type
id: Jenis Data

en: Phone
id: Telepon

en: Address
id: Alamat

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Add new comment
id: Tambah komentar baru

en: Position
id: Posisi

en: The comment and all its replies have been deleted.
id: Komentar dan semua jawabannya sudah dihapus.

en: Votes
id: Suara

en: Logout
id: Keluar

en: Messages
id: Pesan-pesan

en: ‹ previous
id: ‹ sebelumnya

en: next ›
id: selanjutnya ›

en: Source
id: Sumber

en: Middle
id: Tengah

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: Tabs
id: Tab

en: Apply
id: Terapkan

en: « first
id: « awal

en: last »
id: akhir »

en: My account
id: Akun saya

en: Left above
id: Kiri atas

en: Right above
id: Kanan atas

en: Left below
id: Kanan bawah

en: Right below
id: Kanan bawah

en: Skip to main content
id: Lompat ke isi utama

en: Zone
id: Zona

en: Text to display
id: Teks untuk ditampilkan

en: Debugging
id: Pencarian bug

en: Page Top
id: Kehalaman Atas

en: Page Bottom
id: Kehalaman Bawah

en: Primary tabs
id: Tab primer

en: Secondary tabs
id: Tab sekunder

en: Enable or disable the display of certain page elements.
id: Aktifkan atau nonaktifkan tampilan beberapa elemen halaman.

en: Main menu
id: Menu utama

en: @current of @max
id: @current dari @max

en: - All -
id: - Semua -

en: Alpha
id: Awal

en: Submitted by !username on !datetime
id: Ditulis oleh !username pada !datetime

en: Secondary menu
id: Menu sekunder

en: (active tab)
id: (tab aktif)

en: Your comment has been queued for review by site administrators and will be published after approval.
id: Komentar anda telah masuk dalam daftar antrian untuk diperiksa oleh pengelola dan siap dipublikasi bila disetujui.

en: Your comment has been posted.
id: Komentar Anda sudah dikirim.

en: Basic page
id: Halaman dasar

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
id: Gunakan <em>halaman dasar</em> untuk konten statis Anda, seperti halaman 'Tentang kami'.

en: Asc
id: Urutan turun

en: Add new @type
id: Tambah @type baru
