OpenPolitic (7.x-1.0-alpha2) - en to sv translation catalogue (105 entries)

en: Home
sv: Hem

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: Pages
sv: Sidor

en: Content
sv: Innehåll

en: Type
sv: Typ

en: Cancel
sv: Avbryt

en: more
sv: mer

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Content types
sv: Innehållstyper

en: Reset
sv: Återställ

en: - None -
sv: - Ingen -

en: Weight
sv: Vikt

en: Image
sv: Bild

en: Name
sv: Namn

en: Top
sv: Överst

en: Section
sv: Sektion

en: Menu
sv: Meny

en: theme
sv: tema

en: Statistics
sv: Statistik

en: Email
sv: E-post

en: Contact
sv: Kontakt

en: All
sv: Alla

en: Page title
sv: Sidtitel

en: Page
sv: Sida

en: Left side
sv: Vänster sida

en: Middle column
sv: Mittenkolumn

en: Right side
sv: Höger sida

en: Bottom
sv: Längst ned

en: Breadcrumb
sv: Länkstig

en: Logo
sv: Logotyp

en: Site name
sv: Webbplatsens namn

en: Site slogan
sv: Webbplatsens slogan

en: Header
sv: Sidhuvud

en: Footer
sv: Sidfot

en: Welcome
sv: Välkommen

en: Width
sv: Bredd

en: Phone
sv: Telefon

en: Address
sv: Adress

en: Desc
sv: Fallande

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: Add new comment
sv: Lägg till ny kommentar

en: The comment and all its replies have been deleted.
sv: Kommentaren inklusive alla dess svar har raderats.

en: Votes
sv: Röster

en: Logout
sv: Logga ut

en: Messages
sv: Meddelanden

en: ‹ previous
sv: ‹ föregående

en: next ›
sv: nästa ›

en: Source
sv: Källa

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Website
sv: Webbplats

en: Unpublished
sv: Ej publicerad

en: Tabs
sv: Flikar

en: Apply
sv: Applicera

en: All selections
sv: Alla val

en: « first
sv: « första

en: last »
sv: sista »

en: My account
sv: Mitt konto

en: Left above
sv: Övre vänstra

en: Right above
sv: Övre högra

en: Left below
sv: Undre vänstra

en: Right below
sv: Undre högra

en: Skip to main content
sv: Hoppa till huvudinnehåll

en: Zone
sv: Zon

en: Text to display
sv: Text att visa

en: Regions
sv: Regioner

en: Debugging
sv: Felsökning

en: Primary tabs
sv: Primära flikar

en: Secondary tabs
sv: Sekundära flikar

en: Enable or disable the display of certain page elements.
sv: Visa eller dölj vissa element på sidorna.

en: Main menu
sv: Huvudmeny

en: No results
sv: Inget resultat

en: @current of @max
sv: @current av @max

en: - All -
sv: - Alla -

en: Compare
sv: Jämför

en: Like
sv: Gilla

en: Pattern for the title
sv: Mönster för titeln

en: References
sv: Referenser

en: @type @node-id
sv: ID för @node åt @type

en: Update automatic nodetitles
sv: Uppdatera automatiska nodtitlar

en: Automatic title generation
sv: Skapa titel automatiskt

en: Automatically generate the title and hide the title field
sv: Skapa titeln automatiskt och dölj titelfältet

en: Automatically generate the title if the title field is left empty
sv: Skapa titeln automatiskt endast om titelfältet är lämnat tomt

en: Evaluate PHP in pattern.
sv: Evaluera PHP i mönster.

en: Put PHP code above that returns your string, but make sure you surround code in &lt;?php and ?&gt;. Note that $node is available and can be used by your code.
sv: Sätt in PHP-kod ovan som returnerar din sträng, men säkerställ att du bäddar in kod med &lt;?php och ?&gt;. Observera att $node är tillgänglig och kan användas av din kod.

en: Automatic Nodetitles
sv: Automatiska nodtitlar

en: Allows hiding of the content title field and automatic title creation.
sv: Möjliggör döljning av innehållets titel och skapande av titel automatiskt.

en: Submitted by !username on !datetime
sv: Skrivet av !username !datetime

en: Secondary menu
sv: Sekundär meny

en: (active tab)
sv: (aktiv flik)

en: Your comment has been queued for review by site administrators and will be published after approval.
sv: Din kommentar har lagts i kö för granskning av webbplatsens administratörer och kommer att publiceras efter godkännande.

en: Your comment has been posted.
sv: Din kommentar har lagts in.

en: Basic page
sv: Enkel sida

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
sv: Använd <em>enkla sidor</em> för ditt statiska innehåll, såsom en sida "Om oss".

en: Party
sv: Parti

en: Use PHP for title patterns
sv: Använd PHP för titelmönster

en: Use PHP for title patterns.
sv: Använd PHP för titelmönster.

en: Leave blank for using the per default generated title. Otherwise this string will be used as title. Use the syntax [token] if you want to insert a replacement pattern.
sv: Lämna tomt för att använda den förhandsgenererade titeln. Annars kommer denna sträng att användas som titel. Använd syntaxen [ersättningstecken] om du vill infoga ett ersättningsmönster.

en: You are not allow the configure the pattern for the title, as you lack the %permission permission.
sv: Du har inte tillåtelse att konfigurera mönstret för titeln eftersom du saknar behörigheten %permission.

en: Automatic (hide title field)
sv: Automatisk (dölj titelfält)

en: Automatic (if title empty)
sv: Automatisk (om titel är tom)

en: Asc
sv: Stigande

en: Master
sv: Huvud

en: Media query
sv: Databasfråga för media
