OpenPolitic (7.x-1.0-alpha2) - en to tr translation catalogue (108 entries)

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Pages
tr: Sayfalar

en: Prefix
tr: Ön ek

en: Suffix
tr: Son ek

en: Content
tr: İçerik

en: Type
tr: Tip

en: Cancel
tr: İptal

en: more
tr: daha fazla

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Content types
tr: İçerik tipleri

en: Reset
tr: Sıfırla

en: - None -
tr: - Hiçbiri -

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Image
tr: Resim

en: Name
tr: İsim

en: Top
tr: En üst

en: Section
tr: Bölüm

en: Menu
tr: Menü

en: theme
tr: tema

en: Statistics
tr: İstatistikler

en: Email
tr: E-posta

en: Contact
tr: İletişim

en: All
tr: Tümü

en: Page title
tr: Sayfa başlığı

en: Block
tr: Blok

en: Page
tr: Sayfa

en: Left side
tr: Sol taraf

en: Middle column
tr: Orta sütun

en: Right side
tr: Sağ taraf

en: Bottom
tr: Alt

en: Breadcrumb
tr: Sayfa yolu

en: Site name
tr: Site adı

en: Site slogan
tr: Site sloganı

en: Header
tr: Üst bilgi

en: Footer
tr: Alt bilgi

en: Welcome
tr: Hoşgeldiniz

en: Width
tr: Genişlik

en: Phone
tr: Telefon

en: Address
tr: Adres

en: Desc
tr: Azalan

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: Add new comment
tr: Yeni yorum ekle

en: Position
tr: Konum

en: The comment and all its replies have been deleted.
tr: Yorum ve tüm cevapları silindi.

en: Votes
tr: Oylar

en: Logout
tr: Çıkış

en: Messages
tr: İletiler

en: ‹ previous
tr: ‹ önceki

en: next ›
tr: sonraki ›

en: Source
tr: Kaynak

en: Middle
tr: Orta

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: Website
tr: Web sitesi

en: Unpublished
tr: Yayında değil

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Apply
tr: Uygula

en: All selections
tr: Tüm seçimler

en: « first
tr: « ilk

en: last »
tr: son »

en: My account
tr: Hesabım

en: Left above
tr: Sol üst

en: Right above
tr: Sağ üst

en: Left below
tr: Sol alt

en: Right below
tr: Sağ alt

en: Skip to main content
tr: Ana içeriğe atla

en: Zone
tr: Bölge

en: Text to display
tr: Görüntülenecek metin

en: Debugging
tr: Hata ayıklama

en: Primary tabs
tr: Birincil sekmeler

en: Secondary tabs
tr: İkincil sekmeler

en: Enable or disable the display of certain page elements.
tr: Belli sayfa bileşenlerinin görünümü etkinleştirin veya devre dışı bırakın.

en: Main menu
tr: Ana menü

en: @current of @max
tr: toplam @max içinde @current

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Like
tr: Beğen

en: Pattern for the title
tr: Başlık için kalıp

en: References
tr: Başvurular

en: Update automatic nodetitles
tr: Otomatik Başlıklar eklentisini güncelle

en: Automatic title generation
tr: Otomatik başlık oluşturma

en: Automatically generate the title and hide the title field
tr: Otomatik olarak başlık oluştur ve başlık alanını gizle

en: Automatically generate the title if the title field is left empty
tr: Eğer başlık alanı boş kalmış ise otomatik olarak başlık oluştur

en: Evaluate PHP in pattern.
tr: Kalıp içinde PHP'yi hesapla.

en: Automatic Nodetitles
tr: Otomatik Düğüm Başlıkları (Automatic Nodetitles)

en: Allows hiding of the content title field and automatic title creation.
tr: Otomatik başlık oluşturmayı ve içerik başlık alanını gizlemeyi sağlar.

en: Submitted by !username on !datetime
tr: !username tarafından !datetime tarihinde gönderildi

en: Secondary menu
tr: İkincil menü

en: (active tab)
tr: (etkin sekme)

en: Your comment has been queued for review by site administrators and will be published after approval.
tr: Yorumunuz yöneticiler tarafından onaylanmak üzere gönderildi ve onaylandıktan sonra yayınlanacak.

en: Your comment has been posted.
tr: Yorumunuz yayınlanmıştır.

en: Basic page
tr: Temel sayfa

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
tr: <em>Temel sayfa</em>ları, 'Hakkımızda' sayfası gibi sabit içerikler için kullanın.

en: Feed icons
tr: Besleme simgeleri

en: Use PHP for title patterns
tr: Başlık kalıpları için PHP kullan

en: Use PHP for title patterns.
tr: Başlık kalıpları için PHP kullan.

en: Automatic (hide title field)
tr: Otomatik (başlık alanını gizle)

en: Automatic (if title empty)
tr: Otomatik (eğer başlık boş ise)

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: Media query
tr: Ortam sorgusu

en: Three column 4-4-4 stacked
tr: Üç sütun 4-4-4 istifli

en: Two Column 6-6 stacked
tr: İki Sütun 6-6 istifli

en: Three column 5-6-5 stacked
tr: Üç sütun 5-6-5 istifli

en: Two Column 8-8 stacked
tr: İki Sütun 8-8 istifli

en: Three column 8-8-8 stacked
tr: Üç sütun 8-8-8 istifli

en: Two Column 12-12 stacked
tr: İki Sütun 12-12 istifli
