OpenPolitic (7.x-1.0-alpha3) - en to da translation catalogue (100 entries)

en: Home
da: Hjem

en: Title
da: Titel

en: Body
da: Brødtekst

en: Pages
da: Sider

en: Prefix
da: Præfiks

en: Suffix
da: Endelse

en: Content
da: Indhold

en: Cancel
da: Annullér

en: more
da: mere

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Content types
da: Indholdstyper

en: Reset
da: Gendan

en: - None -
da: - Ingen -

en: Weight
da: Vægt

en: Image
da: Billede

en: Name
da: Navn

en: Section
da: Sektion

en: theme
da: tema

en: Statistics
da: Statistik

en: Email
da: E-mail

en: Contact
da: Kontakt

en: All
da: Alle

en: Page title
da: Sidetitel

en: Block
da: Blok

en: Page
da: Side

en: Left side
da: Venstre side

en: Middle column
da: Midterste spalte

en: Right side
da: Højre side

en: Bottom
da: Bund

en: Breadcrumb
da: Brødkrumme

en: Site name
da: Sitets navn

en: Site slogan
da: Sitets slogan

en: Header
da: Overskrift

en: Footer
da: Sidefod

en: Welcome
da: Velkommen

en: Width
da: Bredde

en: Data Type
da: Datatype

en: Phone
da: Telefon

en: Address
da: Adresse

en: Desc
da: Faldende

en: Configuration
da: Indstillinger

en: Add new comment
da: Tilføj kommentar

en: Position
da: Placering

en: The comment and all its replies have been deleted.
da: Kommentaren og alle dens svar er blevet slettet.

en: Votes
da: Stemmer

en: Logout
da: Log ud

en: Messages
da: Beskeder

en: ‹ previous
da: ‹ forrige

en: next ›
da: næste ›

en: Source
da: Kilde

en: Middle
da: Midt

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: Unpublished
da: Ikke udgivet

en: Tabs
da: Faner

en: Apply
da: Udfør

en: « first
da: « første

en: last »
da: sidste »

en: My account
da: Min konto

en: Skip to main content
da: Gå til hovedindhold

en: Text to display
da: Tekst der skal vises

en: Regions
da: Regioner

en: Page Top
da: Sidetop

en: Page Bottom
da: Sidebund

en: Primary tabs
da: Primære faneblade

en: Secondary tabs
da: Sekundære faneblade

en: Enable or disable the display of certain page elements.
da: Vælg visning af sidelementer.

en: Main menu
da: Hovedmenu

en: No results
da: Ingen resultater

en: @current of @max
da: @current af @max

en: - All -
da: - Alle -

en: Compare
da: Sammenlign

en: Pattern for the title
da: Mønster for titlen

en: Update automatic nodetitles
da: Opdatér automatiske titler

en: Automatic title generation
da: Automatisk generering af titler

en: Automatically generate the title and hide the title field
da: Generér titlen automatisk og skjul titelfeltet

en: Automatically generate the title if the title field is left empty
da: Generér titlen automatisk hvis titelfeltet er tomt

en: Evaluate PHP in pattern.
da: Fortolk PHP i mønster.

en: Put PHP code above that returns your string, but make sure you surround code in &lt;?php and ?&gt;. Note that $node is available and can be used by your code.
da: Indsæt PHP-kode ovenfor som returnerer din tekststreng. Husk at indsætte  &lt;?php og ?&gt; omkring din kode. Bemærk at $node kan bruges i din kode.

en: Automatic Nodetitles
da: Automatiske titler

en: Allows hiding of the content title field and automatic title creation.
da: Gør det muligt at skjule indholdets titelfelt og automatisk generere en titel.

en: Sidebar First
da: Første sidebar

en: Submitted by !username on !datetime
da: Indsendt af !username den !datetime

en: Secondary menu
da: Sekundær menu

en: (active tab)
da: (aktiv fane)

en: Your comment has been queued for review by site administrators and will be published after approval.
da: Din kommentar er sat i kø til bedømmelse af sitets administratorer og bliver offentligtgjort, når den er godkendt.

en: Your comment has been posted.
da: Din kommentar er blevet udgivet.

en: Basic page
da: Simpel side

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
da: Brug <em>simple sider</em> til dit statiske indhold, som f.eks. en "om os"-side.

en: Feed icons
da: Feed-ikoner

en: Use PHP for title patterns
da: Brug PHP til titelmakroer

en: Use PHP for title patterns.
da: Brug PHP til titelmakroer.

en: Leave blank for using the per default generated title. Otherwise this string will be used as title. Use the syntax [token] if you want to insert a replacement pattern.
da: Lad feltet stå tomt for at bruge den autogenererede titel. Eller bruges denne tekststreng som titel. Brug syntaksen [token] hvis du ønsker at indsætte en makro.

en: You are not allow the configure the pattern for the title, as you lack the %permission permission.
da: Du har ikke adgang til at tilpasse titelmakroen, da du mangler tilladelsen %permission.

en: Automatic (hide title field)
da: Automatisk (skjul titelfeltet)

en: Automatic (if title empty)
da: Automatisk (hvis titlen er tom)

en: Sidebar Second
da: Anden sidebar

en: Asc
da: Stigende

en: Viewport settings
da: Indstillinger for vinduet

en: Add new @type
da: Tilføj ny @type
