OpenPolitic (7.x-1.0-alpha3) - en to hi translation catalogue (69 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Pages
hi: पृष्ठ

en: Prefix
hi: उपसर्ग

en: Suffix
hi: प्रत्यय

en: Content
hi: सामग्री

en: Type
hi: प्रकार

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: more
hi: और भी

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Content types
hi: विषय वस्तु के प्रकार

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: - None -
hi: - कोई नहीं -

en: Weight
hi: मान

en: Image
hi: चित्र

en: Name
hi: नाम

en: Top
hi: ऊपर

en: Menu
hi: सूची

en: theme
hi: थीम

en: Statistics
hi: आँकड़े

en: Email
hi: ईमेल

en: Contact
hi: संपर्क

en: All
hi: सभी

en: Page title
hi: पृष्ठ का शीर्षक

en: Block
hi: ब्लॉक

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Bottom
hi: तल

en: Breadcrumb
hi: पग चिन्ह

en: Logo
hi: प्रतीक चिन्ह

en: Site name
hi: साइट नाम

en: Site slogan
hi: निर्माण - स्थान का नारा

en: Header
hi: ऊपरी भाग

en: Footer
hi: पादलेख

en: Width
hi: चौड़ाई

en: Phone
hi: फ़ोन

en: Address
hi: पता

en: Desc
hi: अवरोही

en: Configuration
hi: विन्यास

en: Add new comment
hi: नई टिप्पणी जोड़ें

en: Position
hi: स्थान

en: The comment and all its replies have been deleted.
hi: कमेन्ट और उसके सारे जवाब मिटा दिये गये हैं।

en: Votes
hi: मत

en: Logout
hi: लॉग आउट

en: Messages
hi: संदेश

en: Facebook
hi: फेसबुक

en: ‹ previous
hi: ‹ पिछले

en: next ›
hi: अगला >

en: Source
hi: स्रोत

en: Left
hi: बाएं

en: Right
hi: दाएं

en: Video
hi: वीडियो

en: Unpublished
hi: अप्रकाशित

en: Tabs
hi: टैब्स

en: Apply
hi: लागू करें

en: « first
hi: « प्रथम

en: last »
hi: अन्तिम »

en: Full Name
hi: पूरा नाम

en: My account
hi: मेरा खाता

en: Debugging
hi: दोषमार्जन

en: Primary tabs
hi: प्राथमिक टैब्स

en: Secondary tabs
hi: माध्यमिक टैब्स

en: Main menu
hi: मुख्य मेनू

en: @current of @max
hi: @max में से @current

en: - All -
hi: -सभी-

en: Secondary menu
hi: द्वितीयक उपागम

en: (active tab)
hi: (सक्रिय टैब)

en: Basic page
hi: मूल पृष्ठ

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
hi: अपनी स्थैतिक सामग्री के लिए <em> मूल पृष्ठ </ em> का उपयोग करें, जैसे कि 'हमारे बारे में' पृष्ठ।
