OpenPolitic (7.x-1.0-alpha3) - en to ja translation catalogue (96 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Pages
ja: ページ

en: Prefix
ja: 接頭語

en: Suffix
ja: 接尾語

en: Content
ja: コンテンツ

en: Type
ja: タイプ

en: Cancel
ja: キャンセル

en: more
ja: 続き

en: Disabled
ja: 無効

en: Content types
ja: コンテンツタイプ

en: Reset
ja: リセット

en: - None -
ja: - なし -

en: Weight
ja: ウェイト

en: Image
ja: 画像

en: Name
ja: 名前

en: Top
ja: トップ

en: Section
ja: セクション

en: Menu
ja: メニュー

en: theme
ja: テーマ

en: Statistics
ja: 統計

en: Email
ja: メール

en: Contact
ja: コンタクト

en: All
ja: すべて

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Block
ja: ブロック

en: Page
ja: ページ

en: Left side
ja: 左サイド

en: Middle column
ja: 中カラム

en: Right side
ja: 右サイド

en: Bottom
ja: ボトム

en: Breadcrumb
ja: パンくず

en: Logo
ja: ロゴ

en: Site name
ja: サイト名

en: Site slogan
ja: サイトスローガン

en: Header
ja: ヘッダー

en: Footer
ja: フッター

en: Welcome
ja: 歓迎

en: Width
ja: 幅

en: Data Type
ja: データ タイプ

en: Phone
ja: 電話番号

en: Address
ja: 住所

en: Desc
ja: 降順

en: Configuration
ja: 環境設定

en: Add new comment
ja: コメントを追加

en: Position
ja: ポジション

en: The comment and all its replies have been deleted.
ja: コメントとすべての返信が削除されました

en: Votes
ja: 投票

en: Logout
ja: ログアウト

en: Messages
ja: メッセージ

en: ‹ previous
ja: ‹ 前へ

en: next ›
ja: 次へ ›

en: Source
ja: ソース

en: Middle
ja: 中

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Video
ja: ビデオ

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: Tabs
ja: タブ

en: Apply
ja: 適用

en: All selections
ja: すべての選択

en: « first
ja: « 最初へ

en: last »
ja: 最後 »

en: Order By
ja: ソート順

en: My account
ja: アカウント情報

en: Left above
ja: 左上

en: Right above
ja: 右上

en: Left below
ja: 左下

en: Right below
ja: 右下

en: Skip to main content
ja: メインコンテンツに移動

en: Zone
ja: ゾーン

en: Text to display
ja: 表示するテキスト

en: Regions
ja: リージョン

en: Debugging
ja: デバッグ処理

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: Enable or disable the display of certain page elements.
ja: テーマで表示する特定のページ要素を指定してください。 チェックを入れたものが表示されます。

en: Main menu
ja: メインメニュー

en: @current of @max
ja: 全 @max ページ中 @current ページ目

en: - All -
ja: - 全て -

en: Compare
ja: 比較

en: References
ja: 参照

en: Automatic title generation
ja: 自動タイトル生成

en: Submitted by !username on !datetime
ja: 作成者:!username 作成日:!datetime

en: Secondary menu
ja: セカンダリーメニュー

en: (active tab)
ja: (アクティブなタブ)

en: Your comment has been queued for review by site administrators and will be published after approval.
ja: 投稿されたコメントは承認待ちリストに加えられました。サイト管理者による承認後に公開されます。

en: Your comment has been posted.
ja: コメントが投稿されました。

en: Basic page
ja: 基本ページ

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ja: 「About us」のような、あまり更新されない内容の場合は <em>基本ページ</em> を使ってください。

en: Feed icons
ja: フィードアイコン

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Action links
ja: アクションリンク

en: Media query
ja: メディアクエリ
