OpenPolitic (7.x-1.0-alpha3) - en to pt translation catalogue (131 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Pages
pt: Páginas

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Suffix
pt: Sufixo

en: Content
pt: Conteúdo

en: Type
pt: Tipo

en: Cancel
pt: Cancelar

en: more
pt: mais

en: Disabled
pt: Desativado

en: Content types
pt: Tipos de conteúdo

en: Reset
pt: Redefinir

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Weight
pt: Peso

en: Image
pt: Imagem

en: Name
pt: Nome

en: Top
pt: Superior

en: Section
pt: Seção

en: theme
pt: tema

en: Statistics
pt: Estatísticas

en: Contact
pt: Contato

en: All
pt: Tudo

en: Page title
pt: Título da página

en: Block
pt: Bloco

en: Page
pt: Página

en: Left side
pt: Lado esquerdo

en: Middle column
pt: Coluna do meio

en: Right side
pt: Lado direito

en: Bottom
pt: Inferior

en: Breadcrumb
pt: Trilha de navegação

en: Site name
pt: Nome do site

en: Site slogan
pt: Slogan do site

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Footer
pt: Rodapé

en: Welcome
pt: Bem vindo

en: Width
pt: Largura

en: Data Type
pt: Tipo de Dados

en: Phone
pt: Telefone

en: Address
pt: Endereço

en: Desc
pt: Decrescente

en: Configuration
pt: Configurações

en: Add new comment
pt: Comentar

en: Position
pt: Posição

en: The comment and all its replies have been deleted.
pt: O comentário e todas as suas respostas foram apagados.

en: Votes
pt: Votos

en: Logout
pt: Sair

en: Messages
pt: Mensagens

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: próximo ›

en: Source
pt: Fonte

en: Middle
pt: Meio

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Tabs
pt: Abas

en: Apply
pt: Aplicar

en: All selections
pt: Todas as seleções

en: « first
pt: « primeiro

en: last »
pt: último »

en: My account
pt: Minha conta

en: Right above
pt: Direita acima

en: Right below
pt: Direita abaixo

en: Skip to main content
pt: Pular para o conteúdo principal

en: Zone
pt: Zona

en: Text to display
pt: Texto a ser exibido

en: Regions
pt: Regiões

en: Debugging
pt: Depurando

en: Page Top
pt: Topo da Página

en: Page Bottom
pt: Final da Página

en: Primary tabs
pt: Abas primárias

en: Secondary tabs
pt: Abas secundárias

en: Enable or disable the display of certain page elements.
pt: Ativa ou desativa a exibição de certos elementos na página.

en: AJAXifies comments on site.
pt: AJAXifica comentários no site.

en: Preface First
pt: Prefácio - Esquerda

en: Main menu
pt: Menu principal

en: No results
pt: Nenhum resultado

en: @current of @max
pt: @current de @max

en: - All -
pt: - Todos -

en: Compare
pt: Comparar

en: Like
pt: Curtir

en: Pattern for the title
pt: Padrão para o título

en: References
pt: Referências

en: Update automatic nodetitles
pt: Atualizar Títulos de Nodes Automáticos

en: Automatic title generation
pt: Geração automática do título

en: Automatically generate the title and hide the title field
pt: Gerar automaticamente o título e ocultar o campo de título

en: Automatically generate the title if the title field is left empty
pt: Gerar automaticamente o título, se o campo de título estiver vazio

en: Evaluate PHP in pattern.
pt: Avaliar PHP no padrão.

en: Put PHP code above that returns your string, but make sure you surround code in &lt;?php and ?&gt;. Note that $node is available and can be used by your code.
pt: Coloque um código PHP que retorne seu texto, mas certifique-se de circundar o código com &lt;?php e ?&gt;. Note que $node está disponível e pode ser usado pelo seu código.

en: Allows hiding of the content title field and automatic title creation.
pt: Permite ocultar o campo título do conteúdo e a criação automática de títulos.

en: Sidebar First
pt: Barra Lateral Esquerda

en: Submitted by !username on !datetime
pt: Enviado por !username em !datetime

en: Secondary menu
pt: Menu secundário

en: (active tab)
pt: (aba ativa)

en: Your comment has been queued for review by site administrators and will be published after approval.
pt: Seu comentário está aguardando uma verificação dos administradores e será publicado após aprovação.

en: Your comment has been posted.
pt: Seu comentário foi enviado.

en: Basic page
pt: Página básica

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
pt: Use <em>páginas básicas</em> para seu conteúdo estático, como uma página 'Sobre nós'.

en: Feed icons
pt: Ícones de feed

en: Branding
pt: Marca

en: Sidebar Second
pt: Barra Lateral Direita

en: Header First
pt: Cabeçalho - Esquerda

en: Header Second
pt: Cabeçalho - Direita

en: Preface Second
pt: Prefácio - Centro

en: Preface Third
pt: Prefácio - Direita

en: Footer First
pt: Primeiro Rodapé

en: Footer Second
pt: Segundo Rodapé

en: Primary Region
pt: Região Primaria

en: ‹ prev
pt: < ant

en: User Bar First
pt: Primeira Barra do Usuário

en: User Bar Second
pt: Barra do Usuário - Direita

en: Asc
pt: Ascendente

en: Master
pt: Principal

en: Action links
pt: Vínculos de ações

en: <h3>Layout configuration</h3>
pt: <h3>Configurações de Layout</h3>

en: Allow customizing viewport meta properties on iOS and Android devices
pt: Permitir a personalização das meta tags viewport em dispositivos iOS e Android

en: Alpha will remove the selected stylesheets from your pages.
pt: Alpha irá remover as folhas de estilo selecionadas de suas páginas.

en: Choose from the elements below to hide them via CSS
pt: Escolha os elementos abaixo que quer ocultar via CSS

en: Additional region classes
pt: Classes adicionais de região

en: Column count
pt: Contagem de colunas

en: Additional zone classes
pt: Classes adicionais de zonas

en: Additional wrapper classes
pt: Classes adicionais de wrapper (uma classe que "envolve" a funcionalidade de outra)

en: Defined by
pt: Definido por

en: Belongs to
pt: Pertence a

en: @grid layout settings
pt: configurações de layout de @grid

en: Primary layout
pt: Layout primário

en: Media query
pt: Consulta de mídia

en: Zone and region configuration
pt: Configurações de zona e região

en: @count Columns
pt: @count Colunas

en: @width Columns
pt: @width Colunas

en: By default, most mobile browsers choose their own way to handle page rendering by using the viewport meta tag. iOS and Android are "capable" of displaying full size websites by simply scaling down the view. However, when using a truly mobile version of your theme, you will / may want to customize these settings. You can find more information about this in the <a href="http://drupal.org/node/819164">Omega documentation</a>.
pt: Por padrão, a maioria dos navegadores de celular escolhem sua própria forma de lidar com processamento de páginas, usando a meta tag viewport. iOS e Android são "capazes" de exibir sites completos, pela simples redução do ponto de vista. No entanto, se usar uma versão de tema específica para celulares provavelmente vai querer personalizar essas configurações. Para mais informações leia a <a href="http://drupal.org/node/819164">documentação do Omega</a>.
