OpenPublic (7.x-1.0-beta19) - en to it translation catalogue (64 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: user
it: utente

en: Content
it: Contenuto

en: Author
it: Autore

en: Read more
it: Leggi tutto

en: more
it: altro

en: Comments
it: Commenti

en: Resources
it: Risorse

en: Login
it: Accedi

en: Reset
it: Ripristina

en: Help
it: Aiuto

en: Summary
it: Sommario

en: Teaser
it: Anteprima

en: Attachment
it: Allegato

en: Files
it: File

en: Email Address
it: Indirizzo e-mail

en: All
it: Tutti

en: Block
it: Blocco

en: Header
it: Intestazione

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: Address
it: Indirizzo

en: Desc
it: Disc

en: Downloads
it: Download

en: Add new comment
it: Aggiungi un commento

en: Profile
it: Profilo

en: Defaults
it: Impostazioni predefinite

en: First Name
it: Nome

en: Last Name
it: Cognome

en: Logout
it: Esci

en: Sort by
it: Ordina per

en: Updated date
it: Data modifica

en: Attachments
it: Allegati

en: Your search yielded no results
it: La ricerca non ha prodotto risultati

en: Features
it: Funzionalità

en: author
it: autore

en: Blogs
it: Blog

en: Document
it: Documento

en: Documents
it: Documenti

en: The username %name has not been activated or is blocked.
it: Il nome utente %name non è stato attivato o è bloccato.

en: Login attempt failed for %user.
it: Tentativo di accesso fallito per %user.

en: image
it: immagine

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
it: Crea un nuovo form o questionario accessibile agli utenti. I risultati e le statistiche sono registrati e consultabili dagli utenti in possesso dei permessi opportuni.

en: Apply
it: Applica

en: Reply
it: Rispondi

en: Organization
it: Organizzazione

en: Offset
it: Scostamento

en: Skip to main content
it: Salta al contenuto principale

en: Sorry, unrecognized username or password. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
it: Spiacente, password o nome utente non riconosciuti. <a href="@password">Hai dimenticato la password?</a>

en: Related Content
it: Contenuto correlato

en: First sidebar
it: Prima barra laterale

en: Second sidebar
it: Seconda barra laterale

en: Main menu
it: Menu principale

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Resource
it: Risorsa

en: Blog entry
it: Articolo del blog

en: Page top
it: Inizio pagina

en: Page bottom
it: Fondo pagina

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
it: Il <em>Menu principale</em> è usato in molti siti per elencare le sezioni principali del sito, spesso disposto in una barra orizzontale in alto.

en: Sort By
it: Ordina Per

en: Media Gallery
it: Galleria multimediale
