OpenPublic (7.x-1.0-beta22) - en to pt translation catalogue (96 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: user
pt: usuário

en: Content
pt: Conteúdo

en: Author
pt: Autor

en: more
pt: mais

en: Comments
pt: Comentários

en: Resources
pt: Recursos

en: Reset
pt: Redefinir

en: Help
pt: Ajuda

en: Summary
pt: Resumo

en: Teaser
pt: Chamada

en: Issues
pt: Ocorrências

en: Attachment
pt: Anexo

en:  in
pt:  em

en: Utility
pt: Utilitário

en: Files
pt: Arquivos

en: Email Address
pt: Endereço de Email

en: All
pt: Tudo

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Footer
pt: Rodapé

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: Media
pt: Mídia

en: Address
pt: Endereço

en: Desc
pt: Decrescente

en: Add new comment
pt: Comentar

en: Phone Number
pt: Número do Telefone

en: Profile
pt: Perfil

en: Defaults
pt: Padrões

en: First Name
pt: Nome

en: Last Name
pt: Sobrenome

en: Logout
pt: Sair

en: Attachments
pt: Anexos

en: Your search yielded no results
pt: A busca não retornou resultados

en: author
pt: autor

en: Document
pt: Documento

en: Documents
pt: Documentos

en: The username %name has not been activated or is blocked.
pt: O nome de usuário %name não foi ativado ou está bloqueado.

en: Login attempt failed for %user.
pt: Tentativa de login falhou para %user.

en: image
pt: imagem

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
pt: Criar um novo formulário ou questionário acessível aos usuários. Os envios e as estatísticas são registrados e acessíveis para usuários privilegiados.

en: Apply
pt: Aplicar

en: Biography
pt: Biografia

en: Reply
pt: Responder

en: Services
pt: Serviços

en: Organization
pt: Organização

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Skip to main content
pt: Pular para o conteúdo principal

en: Sorry, unrecognized username or password. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
pt: Desculpe, nome de usuário ou senha não reconhecidos.   <a href="@password">Você esqueceu sua senha?</a>

en: Related Content
pt: Conteúdo Relacionado

en: Not currently used.
pt: Não está sendo usado no momento.

en: Page Top
pt: Topo da Página

en: Page Bottom
pt: Final da Página

en: First sidebar
pt: Primeira barra lateral

en: Second sidebar
pt: Segunda barra lateral

en: Preface First
pt: Prefácio - Esquerda

en: Dashboard
pt: Painel

en: Main menu
pt: Menu principal

en: Your password has not met the following requirement(s):
pt: Sua senha não segue o(s) seguinte(s) requisito(s):

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Resource
pt: Recurso

en: Blog entry
pt: Post do blog

en: Page top
pt: Topo da página

en: Page bottom
pt: Fim da página

en: Sidebar First
pt: Barra Lateral Esquerda

en: User menu
pt: Menu do usuário

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
pt: O menu <em>Principal</em> é usado em vários sites para apresentar sessões mais importantes do site, frequentemente na barra de navegação no topo.

en: Sort By
pt: Ordenar Por

en: Get Started
pt: Comece agora

en: Branding
pt: Marca

en: Sidebar Second
pt: Barra Lateral Direita

en: Header First
pt: Cabeçalho - Esquerda

en: Header Second
pt: Cabeçalho - Direita

en: Preface Second
pt: Prefácio - Centro

en: Preface Third
pt: Prefácio - Direita

en: Footer First
pt: Primeiro Rodapé

en: Footer Second
pt: Segundo Rodapé

en: User Bar First
pt: Primeira Barra do Usuário

en: User Bar Second
pt: Barra do Usuário - Direita

en: Asc
pt: Ascendente

en: Latest blog posts
pt: Últimos posts do Blog

en: Install configurations for Secure Pages
pt: Configurações de instalação para o módulo Secure Pages

en: Install configurations for Comment Notify
pt: Configurações de instalação para o módulo Comment Notify

en: OpenPublic Distribution
pt: Distribuição OpenPublic

en: Use js to combine two blocks in a tab view.
pt: Use javascript para combinar 2 blocos em uma aba.

en: OpenPublic API
pt: API do OpenPublic

en: Toggle demo content
pt: Desativar o conteúdo de demonstração

en: Welcome message splash screen
pt: Mensagem de boas vindas da tela inicial

en: Welcome to OpenPublic
pt: Bem vindo ao OpenPublic

en: Ready to create a Drupal site?
pt: Está pronto para criar seu site em Drupal?

en: contribute to OpenPublic
pt: contribuir com o OpenPublic

en: New to OpenPublic? Take a video tour through the features and learn the basics before you get started.
pt: Novo com o OpenPublic? Faça um video tour pelas funcionalidades e aprenda o básico antes de começar a mexer.

en: This is set by entering the First and Last name or Organization name. It will be filled in automatically, and used as the display name throughout the site.
pt: Isto é preenchido automaticamente ao se digitar nos campos [NOME] e [SOBRENOME]  ou digitando o nome da ORGANIZAÇÃO e será exibido em todo o site.
