OpenPublic (7.x-1.0-beta7) - en to fr translation catalogue (85 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Content
fr: Contenu

en: Author
fr: Auteur

en: more
fr: plus

en: Comments
fr: Commentaires

en: Resources
fr: Ressources

en: Login
fr: Identifiant

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Help
fr: Aide

en: Summary
fr: Résumé

en: link
fr: lien

en: Teaser
fr: Accroche

en: Issues
fr: Publications

en: Attachment
fr: Élément joint

en:  in
fr:  dans

en: Utility
fr: Utilité

en: Files
fr: Fichiers

en: Email Address
fr: Adresse de courriel

en: All
fr: Tout

en: Header
fr: Entête

en: Footer
fr: Pied de page

en: Thumbnail
fr: Vignette

en: Media
fr: Média

en: Address
fr: Adresse

en: Job Title
fr: Titre du poste

en: Downloads
fr: Téléchargements

en: Add new comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Phone Number
fr: Numéro de téléphone

en: Profile
fr: Profil

en: Defaults
fr: Paramètres par défaut

en: First Name
fr: Prénom

en: Last Name
fr: Nom de famille

en: Logout
fr: Déconnexion

en: Department
fr: Département

en: Attachments
fr: Pièces jointes

en: Your search yielded no results
fr: Votre recherche n'a donné aucun résultat

en: Features
fr: Fonctionnalités

en: author
fr: auteur

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
fr: Créer un nouveau formulaire ou questionnaire accessible aux utilisateurs. Les soumissions et leurs statistiques sont enregistrées et accessibles aux utilisateurs privilégiés.

en: Apply
fr: Appliquer

en: Biography
fr: Biographie

en: Reply
fr: Répondre

en: Organization
fr: Organisation

en: Full Name
fr: Nom complet

en: Offset
fr: Décalage

en: Skip to main content
fr: Aller au contenu principal

en: Thumbnail Image
fr: Image vignette

en: Related Content
fr: Contenu associé

en: Not currently used.
fr: Pas utilisé actuellement.

en: Page Top
fr: Haut de page

en: Page Bottom
fr: Bas de page

en: First sidebar
fr: Première barre latérale

en: Second sidebar
fr: Seconde barre latérale

en: Preface First
fr: Première préface

en: Postscript First
fr: Postscript Premier

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Main menu
fr: Menu principal

en: Your password has not met the following requirement(s):
fr: Votre mot de masse n'a pas rempli la ou les exigences suivantes :

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Resource
fr: Ressource

en: Blog entry
fr: Billet de blog

en: Page top
fr: Haut de page

en: Page bottom
fr: Bas de page

en: Sidebar First
fr: Première barre latérale

en: User menu
fr: Menu utilisateur

en: On Top of Content
fr: En Haut du Contenu

en: Underneath the Content
fr: En Dessous du Contenu

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
fr: Le <em>menu Principal</em> est fréquemment utilisé pour afficher les sections importantes du site, souvent dans la barre de navigation de haut de page.

en: Show Author Info?
fr: Afficher les informations sur l'auteur ?

en: Sort By
fr: Trier par

en: Get Started
fr: Commencer

en: Sidebar Second
fr: Seconde barre latérale

en: Header First
fr: Premier en-tête

en: Header Second
fr: Second en-tête

en: Preface Second
fr: Deuxième préface

en: Preface Third
fr: Troisième préface

en: Postscript Third
fr: Postscript Troisième

en: Footer First
fr: Premier pied de page

en: Footer Second
fr: Deuxième pied de page

en: User Bar First
fr: Première barre utilisateur

en: User Bar Second
fr: Seconde barre utilisateur
