OpenPublic (7.x-1.23) - en to ja translation catalogue (75 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: title
ja: タイトル

en: Status
ja: 状態

en: Content
ja: コンテンツ

en: Author
ja: 投稿者

en: Description
ja: 説明

en: more
ja: 続き

en: Resources
ja: リソース

en: Login
ja: ログイン

en: Reset
ja: リセット

en: Image
ja: 画像

en: Summary
ja: 概要

en: link
ja: リンク

en: Display
ja: 表示

en: Menu
ja: メニュー

en: Event
ja: イベント

en: Attachment
ja: 添付

en: action
ja: アクション

en: Files
ja: ファイル

en: Email Address
ja: メールアドレス

en: Node
ja: ノード

en: Back to Top
ja: トップに戻る

en: All
ja: すべて

en: Block
ja: ブロック

en: Page
ja: ページ

en: Location
ja: 場所

en: Term
ja: ターム

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Media
ja: メディア

en: Address
ja: 住所

en: Desc
ja: 降順

en: next
ja: 次

en: description
ja: 説明

en: Profile
ja: プロフィール

en: Defaults
ja: デフォルト

en: Last Name
ja: 姓

en: Logout
ja: ログアウト

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Attachments
ja: 添付

en: ‹ previous
ja: ‹ 前へ

en: next ›
ja: 次へ ›

en: Document
ja: ドキュメント

en: previous
ja: 前

en: image
ja: 画像

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: Photo
ja: 写真

en: Webform
ja: ウェブフォーム

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
ja: ユーザーがアクセス可能なフォームやアンケートを作成します。送信内容や統計は記録され、特定のユーザーがそれを閲覧できます。

en: Apply
ja: 適用

en: Select
ja: 選択

en: Services
ja: サービス

en: Add terms
ja: タームを追加

en: « first
ja: « 最初へ

en: last »
ja: 最後 »

en: Organization
ja: 会社

en: Offset
ja: オフセット

en: Skip to main content
ja: メインコンテンツに移動

en: Dates
ja: 日付

en: Autocomplete
ja: 自動補完

en: Google Analytics
ja: Google アナリティクス

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Main menu
ja: メインメニュー

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Checkboxes
ja: チェックボックス(複数)

en: Resource
ja: リソース

en: Blog entry
ja: ブログエントリー

en: User menu
ja: ユーザーメニュー

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
ja: <strong>メイン</strong>メニューは多くのサイトで、サイト内の主な項目へのリンクのために使われます。最上部のナビゲーションバーとして表示されるのが一般的です。

en: Get Started
ja: 使い始めましょう

en: Release Date
ja: 発売日

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター
