OpenPublic (7.x-1.30) - en to pt translation catalogue (71 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: title
pt: título

en: Status
pt: Estado

en: Content
pt: Conteúdo

en: Author
pt: Autor

en: Description
pt: Descrição

en: more
pt: mais

en: Resources
pt: Recursos

en: Login
pt: Entrar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Image
pt: Imagem

en: Summary
pt: Resumo

en: link
pt: ligação

en: Display
pt: Mostrar

en: Event
pt: Evento

en: Attachment
pt: Anexo

en: Utility
pt: Utilidade

en: action
pt: ação

en: Files
pt: Ficheiros

en: Email Address
pt: Endereço de Email

en: All
pt: Todos

en: Page
pt: Página

en: Location
pt: Localização

en: Term
pt: Termo

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: Address
pt: Morada

en: next
pt: seguinte

en: Profile
pt: Perfil

en: Defaults
pt: Predefinições

en: First Name
pt: Primeiro Nome

en: Last Name
pt: Último Nome

en: Logout
pt: Terminar sessão

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Attachments
pt: Anexos

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: seguinte ›

en: Read More
pt: Leia Mais

en: Document
pt: Documento

en: previous
pt: anterior

en: image
pt: imagem

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Photo
pt: Fotografia

en: Webform
pt: Formulário

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
pt: Criar um novo formulário ou questionário acessível aos utilizadores. Apresentação de resultados e estatísticas são registados e acessíveis para utilizadores privilegiados.

en: Apply
pt: Aplicar

en: Select
pt: Selecionar

en: Services
pt: Serviços

en: Add terms
pt: Adicionar termos

en: « first
pt: « primeira

en: last »
pt: última »

en: Organization
pt: Organização

en: Full Name
pt: Nome completo

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Skip to main content
pt: Passar para o conteúdo principal

en: Dates
pt: Datas

en: Page Top
pt: Topo da Página

en: Autocomplete
pt: Autocompletar

en: Dashboard
pt: Painel de controlo

en: Main menu
pt: Menu principal

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Checkboxes
pt: Caixas de seleção

en: Resource
pt: Recurso

en: Blog entry
pt: Entrada no blogue

en: User menu
pt: Menu de utilizador

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
pt: O menu <em>Principal</em> é usado em muitos sites para mostrar as secções principais do site, frequentemente numa barra de navegação superior.

en: Get Started
pt: Iniciar

en: Release Date
pt: Data de lançamento

en: Master
pt: Principal
