OpenPublic (7.x-1.4) - en to id translation catalogue (63 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: title
id: judul

en: Content
id: Konten

en: Author
id: Penulis

en: Description
id: Deskripsi

en: more
id: selengkapnya

en: Resources
id: Sumber Pustaka

en: Login
id: Masuk

en: Image
id: Gambar

en: Summary
id: Ringkasan

en: link
id: tautan

en: Display
id: Tampilan

en: Event
id: Acara

en: Attachment
id: Lampiran

en: action
id: aksi

en: Files
id: Berkas

en: Back to Top
id: Kembali ke atas

en: All
id: Semua

en: Block
id: Blok

en: Page
id: Halaman

en: Location
id: Lokasi

en: Term
id: Istilah

en: Thumbnail
id: Miniatur

en: Address
id: Alamat

en: next
id: selanjutnya

en: Profile
id: Profil

en: Defaults
id: Bawaan

en: First Name
id: Nama Depan

en: Last Name
id: Nama Belakang

en: Logout
id: Keluar

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Department
id: Departemen

en: Attachments
id: Sisipan

en: ‹ previous
id: ‹ sebelumnya

en: next ›
id: selanjutnya ›

en: Read More
id: Selengkapnya

en: Document
id: Dokumen

en: image
id: gambar

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: Photo
id: Foto

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
id: Buat bentuk baru atau kuesioner diakses oleh pengguna. Penyampaian hasil dan statistik dicatat dan dapat diakses oleh pemakai yang berhak.

en: Apply
id: Terapkan

en: Select
id: Pilih

en: Services
id: Layanan

en: Add terms
id: Tambah istilah

en: « first
id: « awal

en: last »
id: akhir »

en: Offset
id: Letak

en: Skip to main content
id: Lompat ke isi utama

en: Dates
id: Tanggal

en: Page Top
id: Kehalaman Atas

en: Page Bottom
id: Kehalaman Bawah

en: Autocomplete
id: Pelengkapan otomatis

en: Dashboard
id: Dasbor

en: Main menu
id: Menu utama

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Blog entry
id: Entri blog

en: User menu
id: Menu pengguna

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
id: Menu <em>Utama</em> digunakan pada banyaksitus untuk menunjukan bagian yang utama dari sebuah situs, seringkali diletakan paling atas navigasi.

en: Asc
id: Urutan turun
