OpenPublic (7.x-1.9) - en to tr translation catalogue (70 entries)

en: Home
tr: Anasayfa

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: title
tr: başlık

en: Status
tr: Durum

en: Content
tr: İçerik

en: Author
tr: Yazar

en: Description
tr: Açıklama

en: more
tr: daha fazla

en: Resources
tr: Kaynaklar

en: Login
tr: Giriş

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Image
tr: Resim

en: Summary
tr: Özet

en: link
tr: bağlantı

en: Display
tr: Gösterim

en: Menu
tr: Menü

en: Event
tr: Olay

en: Attachment
tr: Ek

en: action
tr: eylem

en: Files
tr: Dosyalar

en: Node
tr: Düğüm

en: Back to Top
tr: En üste git

en: All
tr: Tümü

en: Block
tr: Blok

en: Page
tr: Sayfa

en: Location
tr: Konum

en: Term
tr: Terim

en: Thumbnail
tr: Küçük görsel

en: Media
tr: Medya

en: Address
tr: Adres

en: Desc
tr: Azalan

en: Job Title
tr: İş Başlığı

en: next
tr: sonraki

en: Phone Number
tr: Telefon

en: Profile
tr: Profil

en: Defaults
tr: Varsayılanlar

en: First Name
tr: Adı

en: Last Name
tr: Soyadı

en: Logout
tr: Çıkış

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Attachments
tr: Ekler

en: ‹ previous
tr: ‹ önceki

en: next ›
tr: sonraki ›

en: Document
tr: Belge

en: previous
tr: önceki

en: image
tr: imaj

en: Unpublished
tr: Yayında değil

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
tr: Kullanıcılarınızın erişebileceği yeni bir form veya anket oluşturun. Gönderilerin sonuçları, istatistikleri ayrıcalıklı kullanıcılar için erişilebilir halde olacaktır.

en: Apply
tr: Uygula

en: Select
tr: Seç

en: Services
tr: Hizmetler (Services)

en: Add terms
tr: Terim ekle

en: « first
tr: « ilk

en: last »
tr: son »

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Skip to main content
tr: Ana içeriğe atla

en: Dates
tr: Tarihler

en: Autocomplete
tr: Otomatik tamamla

en: Dashboard
tr: Pano

en: Main menu
tr: Ana menü

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Blog entry
tr: Ağ günlüğü girişi

en: User menu
tr: Kullanıcı menüsü

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
tr: Bir çok sitede kullanılan ve genellikle üst gezinti menüsünde bulunan <em>Ana</em> menü sitenin ana bölümlerini gösterir.

en: Get Started
tr: Başlayın

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: Add events to an event calendar
tr: Etkinlik takvimine etkinlik ekle
